WOENSDAG 8 JULI 1925 No. 4990 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN i6e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Leiden 10 cent per week 12.50 per kwartaal. Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. per post fl 2.95 per kwartaal. I Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver tegen betaling van 60 et per kwartaal, by voor- Dg. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd «blad 9 at. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen L TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 n POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gawone advertsntlSn 30 cent per regal. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertontfën, van ten hoogste 80 woorden, wnnrin betrekkingen warden aangeboden of gevraagd, huur en veN hnnr, koop en verkoop 10.50. I nummer beataat «eit tare* De socialistische propaganda. Lüdagavond lieeft de S. D. A. P. te ravenhage haar verkiezingsoverwin- gevierd en onder de feestredenaars £de beer Duys. h, toen deze daar voor die massa in JTiuin van Ret Volksgebouw stond, heeft onmiddellijk een poging gedaan om de Irift te benutten door er een blijvend stisch werktuig voor de partij Hij riep zijn geestdriftige leis toe: Denkt nu ook eens aan de listische per3. „Schop de'burgerlijke de deur nit, die uw strijd niet maar afbreken. Het Haagsche fis de eerste krant die gemoet lezen." beeft echter de beer Duys niet alleen jjofeen; wanneer we „Het Volk" le- Cdan zien we hoe overal getracht is, [die kringen aan bet verkiezingsentliou- Ene blijvende waarde te geven, door 's te werven op de socialistische de propagandistische waarde, die [eigen pers heeft, zijn de sociaal-demo- ten !evend:gste overtuigd, ook! Wij weten, dat uit hen, die de lölieke pers de rug toekeeren en abon- [tijn van neutrale bladen, geen Room- slrijders worden gerecruteerd. Wij iidat en veel meer... Maar hando- er ook allen naar?... Zijn er I onder de kinderen des lichts, die in i voorbeeld kunnen nemen aan de tieren der duisternis? Hij leven in een tijd, waarin de actie 'de Katholieke Kerk zich concen- iil; waarn de anti-Rome- bestrijders aansluiten. En zouden er dan,, nog Ka- fa zich tevreden kunnen stellen met |lrale" inlichting en voorlichting? de Katholieke pers in een gezin t, waar nog geen Katholieke courant ieoefent een apostolaat van bijzondere pilo, doet een bij uitstek goed werk! BUDTEMLAHD De Veihgheidskwestie. De besprekingen over het Pact. stappen in Den Haag. tekens''Ming tot- een bericht, aanvan- gepubliceerd in de buitenlandsche verneemt de „Tel."* dat noch officieel, I officieus van de zijde der Duitsche le- «enigerlei stap bij de Nederlandsche is gedaan in zake het eventueel van een internationale conferentie ter bespreking van het ga- je-voorstel. Ouitschland. De buitenlandsche politiek, ing s ve rs ch i 11 en in den lezem van het Rijkskabinet. pi schijnt nu wel vast te staan, dat ten a van de buitenlandsche politiek een rp conflict bestaat tusschen den rijks- ftlier dr. Luther en minister Strese- i De rijkskanselier heeft gisteravond der partijen bij zich laten ko len hun nogmaals op het hart gedrukt da zending van de nota naar Parijs debatten in den rijksdag af Heden komt de commissie voor [nlandsche aangelegenheden bijeen, j het seniorenconvent, waarin dr. fer zijn standpunt wil toelichten. houdt dr. Stresemann vast o opvatting, dat de openbare debat- middellijk moeten plaats hebben en 'óór de verzending van het antwoord, p de omstandigheid, dat ook tusschen jier Schiele en ministers Stresemann pelijke wrijving bestaat, begint men le Berlijn langzamerhand met de mo- je consequenties van deze onrust in oezem van het rijkska.binet bezig te militaire ontruiming van de Roer, ontruiming van het bezette gebied zal waarschijnlijk tusschen 15 PJuli plaats hebben. mogendheden zullen ech- f'kze ontruiming het gebied als bezet ^beschouwen tot midden Augustus, pilieke politie en de gendarmes zullen Mldion datum in het Roergebied blij- I Luther over de luchtvaartnota. st afwijzende houding. dr. Luther vertoefde u niet den ministerialdirector Bran- J van de afdeeling Luchtvaart op L ^eld Fühlsbuttel. Aan een verte- ordiger van bet „Hamburger Frem- gaf hij een verklaring over de sarinota der Entente. verklaring zeide Luther „Ik ben n Weening, dat men de nota der 1 een dictaat moet beschouwen. De inhoud van die nota stemt niet met de bepalingen van het verdrag van Versail les overeen. Evenmin bevat het Londensche ultimatum bepalingen, welke de eischen dezer nota rechtvaardigen. De regeering is daarom volkomen vrij in haar besluiten. De regeering geeft toe, vervolgde dr. Lu ther, dat onderscheid gemaakt moet wor den tusschen militaire en civiele lucht vaart. De nota van den Gezantenraad ont wikkelt echter geen militaire gezichtspun ten, maar beproeft op grond van zuiver economische overwegingen de Duitsche concurrentie op civiel luchtvaartgebied te vernietigen. Indien deze nieuwe eischen worden door gezet, zal Duitschland geen enkel vliegtuig mogen hebben, dat in het internationale luchtverkeer bruikbaar is. Duidelijk treedt het economisch karakter van do nota aan den dag in de paragrafen over luchtscheep vaart. Spreker is van meenin" dat lucht schepen geen militaire beteekenis meer hebben. Men wil slechts verhinderen, vervolgde hij, dat de Duitsche luchtvaart in het we reldverkeer de groo'e rol zal spelen, waar toe zij geroepen is. Er bestaat geen twijfel, dat de regeering met beslistheid zal weige ren de nieuwe gestelde voorwaarden fe aan vaarden. De regeering zal beproeven nieuwe on derhandelingen aan te knoopen, in do hoop, dat de Entente zal inzien, dat een volkomen aan handen gelegde Duitsche ci viele luchtvaart ook voor de Entente zelf ongunstige economische gevolgen moet heb- ben. Indien de Entente bii de nieuwe onder handelingen haar eischen niet aanzienlijk wijzigt, zal de regeering in liaar weigering volharden en alles doen, wat voor het be houd van de Duitsche luchtvaart noodza kelijk is. Frankrijk. De Fransch-Dirtsche besprekingen. Schorsing tot 15 September. De voorzitters der Fransche en Duitsche handelsdelegaties hebben gisterochtend nagegaan, hoe men het contact kan hand haven tijdens de schorsing der handelsbe sprekingen. Zij besloten op 15 September opnieuw bijeen te komen ten einde den toestand te bestudeeren, en hernieuwden de vereca- komst van 28 Februari, om tijdens de schorsing de economische betrekkingen tusschen de beide landen niet te schaden door maatregelen van de eene parf»J. welke uitsluitend of in het bijzonder erer-oht z:?n te een de andere partij, en eventueel wel willend in overweeine te nemen alle we- derzijdsche verzoeken in zake in- en u;t- voerverboden en eventueel faciliteiten. De leider der Duitsche delegatie von Trendelenburg zal nog eenige uren te Pa rijs blijven, ten einde reeds thans enkele punten vast te stellen, weke 15 Sv.'em ber zullen worden besproken. Tsjecho-Slowakije Huss-feesten te Praag. Do pauselijke nuntius ver trpkken. Maandag hebben de Tsjechen hun pas ingesteld en officieelen feestdag ter eere van de verbranding van Huss met veel geestdrift gevierd. In Praag had de plech tigheid, die onder protectoraat van Masa- ryk stond, een sterk staatsoffic.ieel karak ter. Uit de provincie kwamen talrijke de putaties binnen, om bloemen op Huss' standbeeld te lege-en. De huizen waren met vinden versierd, met nationale zoowel als met witte, waarin een roode Hussilische kelk stond afgebeeld. Rondom het stand beeld werden d'en ganschen dag groote de- 1 monstraties "ehouden. In een proclamatie aan de Tsjeclio-Slowaaksche bevolking werden de deukten van Huss geroemd en tot navolg1 ng daarvan aangespoord. Ver volgens werd er Hussitische mufciek gege ven, opgeluisterd door vuurwerk en lam- pionverlichting. In Katholieke Tsjechische kringen heerscht groote ontstemming, omdat de regeering off-'cieel aan de Huss-feesten heeft deelgenomen. De pauselijke nuntius Marmaggi heeft Praag verlaten en zich naar Rome begeven. De leiding der zaken heeft de nuntius tot nader order aan zijn secretaris overge dragen. Het vertrek van den nuntius werd 's middags door een extra editie van de „Ceske Slovo" hekend gemaakt. Het blad spreekt van een ongehoorde manifestatie van het Vaticaan tegen president Masarijk en tegen de regering der Tsjechoslovakij- 6che republiek!! Polen. Massa-arrestatie van communisten in Wilna. De Poolsche politieke politie is in het gebied van Wilna een uitgebreide rommu- nistische organisatie op het spoor geko men. Zestig personen zijn gearresteerd. Marokko. De strijd met de Mooren. Hulp ran Engeland? De Parijsche correspondent van de „Daily Mail" verneemt uit goede bron, dat Britsche oorlogsschepen binnenkort naar de Riffkust gezonden zullen» worden, ten einde samen te werken in de blokkade van Abd-el-Krim, die door zijn succes overmoe dig is geworden. Hij vergroot zijn eischen dagelijks en bedreigt de internationale zone van Tanger. Geen vredesvoorstellen. De „Matin" loochent het bericht, aan het „Journal" ontleend, volgens hetwelk aan Abd-el-Krim openlijke vredesvoorstel len zouden worden gedaan en de Quai d'Orsay betoogt, dat Malvy zich niet in dien geest heeft kunnen uitlaten omdat het overleg met de Spanjaarden nog voort duurt. EenFranschsucceshijBabTaza Na een hardnekkigen strijd in den nacht van 5 op 6 Juli hebben wij den vijand, die do mobiele colonne hij Bah Taza aanviel, teruggeworpen, meldt Havas uit Rabat. De verliezen van den vijand zijn aanzien lijk. Ons succes bracht de weifelende stam men op onze zijde. Hindoes naar Marokko. Naar gemeld wordt, worden in Pondl- cberry Hindoestanscbe soldaten in de vrij- willigersformatios ingelijfd, welke tot ver sterking van de Fransche troepen in Ma rokko zullen worden uitgezonden. China. De troebelen in China. De part ij en onderling verdeeld. Uit Peldng wordt gemeld, dat er op het oogenhlilc teekenen zijn, dat de Ghineesche politieke krachten verdeeld zijn. De vroe gere premier Tong, lid vsn den conserva tieven vleugel van do Koebmintang, heeft een telegram gezonden aan den president en van hem geëischt, dat hij zou aftreden. Het conservatieve deel van Koeomintang vereenigt zijn krachten met Tsang-tso-lin tegen den rooden vleugel der partij en beweert, dat deze met de sovjet-regeering verhonden is. De Christen-generaal Feng heeft een manifest gericht tot alle Christenen der wereld. Hij verklaart, dat de Chineezen als kippen en honden worden gedood; zij krijgen genoeg sympathie-betuigingen van arbeidersorganisaties en dergelijke, maar geen moreelen steun van de Christenen. Hij vraagt of dit komt door rassen-voor oordeel of dat men bang is duidelijk te spreken. Botsingen te Tsjoengking. Uit Tsjoengking wordt gemeld, dat het daar tot hotsingen tusschen Engelsche marinetroepen, belast met de bescherming van Engelsche eigendommen, en het Chi- reesche gepeupel is gekomen. Hierbij wer den vier Chineezen gewond, doch niemand gedood. De Engelsche vrouwen en kinde ren hebben de stad verlaten. In de stad moet schaarsclite aan levensmiddelen heer- schen. Door de politie te Hongkong werden 20 A 80 Chineosche werkloozen gearresteerd die gedeporteerd zullen worden. De gearresteerde communist Dosser. De gemengde rechtbank te Shanghai heeft afgewezen drie of vier beschuldigin gen tegen den gearresteerden Russisclien ccmmunist dr. Dosser. Deze is voor een week op vrije voelen gesteld, na storting van een waarborgsom van 20.000 taels, welk bedrag hom, naar gemeld wordt, door de Russische handelsmissie is verschaft. Een. beschuldiging tegen beklaagde, nl. dio van openlijke aanzetting tot oproer, blijft gehandhaafd. Amerika, Een ideaal voor belastingbetalers. Volgens de nieuwe belastingbepalingen zullen in .de Vereenigde Staten de inko mens van minder dan 5000 dollar (pl.m. 12.500 gulden) per jaar onbelast blijven Van het Vaticaan. De diefstal in het Vaticaan. De kostbaarheden terugn gevonden. Uit Rome wordt aan de ,,Msb." geseind: Het polilie-onderzoek heeft geleid tot de arrestatie van een der voornaamste orga nisatoren van de inbraak en den diefstal in de schatkamer van 'St. Pieter. Drie medeplichtigen zijn eveneens in hechtenis genomen. De gestolen kostbaarheden zijn terug gevonden. De Romeinsche bladen brengen eenige nadere bijzonderheden omtrent de arresta tie van de schuldigen aan de inbraak in de schatkamer van St. Pieter. De hoofdschuldige is een schoenhande laar. Hij had zich ook met de taak belast, voor den verkoop van gestolen voorwerpen te zorgen. Voorts is een vroegere polHfe-ambtenaar bij de zaak betrokken. De inbraak zelf is uitgevoerd door een metselaar, die in de schatkamer werkzaam is geweest. De meeste voorworpen zijn beschadigd aangezien de dieven reeds voorbereidende maatregelen hadden getroffen om het goud te smelten. De „Messagero" meldt: De uit de schat kamer van St. Pieter geroofde kostbaarhe den zijn binnen 48 uur door commissaris Marot ta opgespoord. Zij bevonden zich bij den schoenmaker Mario Stella in de Via Flavia. Een der medeplichtigen is de juwelier Graziani. BINNENLAND Wie zal de S.-D. leider zijn? „Het Volk" schrijft: De katholieke „Tijd" toont zich ongerust, omdat in de S.D.A.P. nog geen opvolger van Troelstra als voor zitter der Kamerfractie is aangewezen en de Koningin nu niet zou weten, wien zij moet uitnoodigen om advies over de op lossing der kabinetscrisis. Wij kunnen mededcclen, dat de nieuwe Kamerfractie onzer partij a.s. Zaterdag bij eenkomt om'haren voorzitter te benoemen. Echter heeft do fractie reeds besloten, dat deze benoeming eerst zal ingaan met den aanvang van do nieuwe parlementaire pe riode, dus don derden Dinsdag in Septem ber, aangezien tot dien tijd krachtens de wet, de oude Kamerfractie nog in functie is en dus ook het oude bestuur dier frac tie, waarvan Troelstra voorzitter en Scha per vice-vnorzitter is. Aangezien Troelstra buitenslands ver toeft, is Schaper dus de aangewezen man om bij de beraadslagingen over de kabinets crisis onze Kamerfractie te vertegenwoordi gen. Algemeene R.-K. Landbouw-Bedrijfsraad Deze vereeniging houdt op Donderdag, 23 Juli a.s., om half drie (na de alge meene vergadering van den R.-K. Neder- landschen Boeren- en Tuindershond) hare Algemeene Vergadering in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat 23, Haarlem. Do agenda vermeldt naast de gewone huis houdelijke punten: voorstellen van Bijzon dere Landbouw-Bedrijfsraden, jaarverslag en rekening en verantwoording over 1924 en begrooting voor 1926, en verder: Beknopt overzicht, te geven door den adj - secrelaris over de werkzaamheden van den Algemeenen R.-K Landbouw-Bedrijfsraad gedurende de eerste 5 jaren van zijn he slaan (19201925) en de Verbindend verklaring van collectieve arbeidsovereen komsten, in te leiden door den heer A. J Loerakker, voorzitter van den R.-K. Land- arbeidersbond „St. Deus Dedit" te Haarlem Alle R.-K. boeren, tuinders, kweekers en landarbeiders worden door het Bestuur van der. Algemeenen R.-K. Landbouw- Bedrijfsraad tot het bijwonen dezer ver gadering uitgenoodigd. He' Bestuur van den Algemeenen R.-K. Landbouw-Bedrijfsraad is als volgt samen gesteld: Prof. L. van Aken, Ord. Praem., Voor zitter; Jac. Groen Azn, G. W. J. Van Koeverdon, A. J'. Loerakker, J Salman, Mr. H. van Haaslert, adj,-secretaris. Het overlijden van de Vorstin-Weduwe van Benthelm Ten Koninklijke Paleize in het Noord- eindd te 's-Gravenhage liggen zoowel voor de Koningin als voor den Prins registers van rouwbeklag ter teekening in verhand met het overlijden van de zuster der Ko ningin-Moeder de vorstin-weduwe van Bentheim. H. M. de Knninqin-Mocder H. M. do Koningin-Moeder begeeft zi"h heden per auto naar Burg Steinfurt, ver gezeld van Hr. Ms. Hofdame Jonkvrouwe v. d. Poll en Hr. Ms. Kamerheer Jhr. van Tets, ten einde de begrafenis bij te wonen van de Vorstin-Moeder van Bentheim. H. M. keert Donderdag terug met don Vorst en de Vorstin van Waldeck, dio eenige dagen de gasten van H. M. zullen zijn te Soestdijk. Georganiseerd overleg bij den P.T.T.-dienst Naar de „Tel." verneemt, is na gehou den bespreking tuscslien den minister van Waterstaat, den heer Van Swaay en het hoofdbestuur van den G. B. P. T. T. door do regeering besloten, liet contract met ge noemde organisatie te herstellen. Het ge volg lliervan zal zijn, dat de G. B. P. T. T. thans weer zitting zal nemen in de pos tale commissie voor georganiseerd overleg De schildersslaking te 's-Gravenhage Op den Paralelweg te 's-Gravenhage HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND Rijkskanselier Luther over de gcaliieerffol nota inzake do. Duitsche luchtvaart. Huss-feesten te Praag, Ontstemming on der de Katholieken. De pauselijke nuntius verlaat Praag. De gestolen kostbaarheden van de schat kamer van de St. Pieter zijn, beschadigd teruggevonden. BINNENLAND Spoorwegongeluk te Amsterdam. Meer dere gewonden. (Gemengde Berichten, 2do Blad en Laatste Berichten). Vergadering van Prov. Staten. heeft de politie gisteren bij het wegbrengen van eenige werkwillige schilders gebruik moeten maken van den gummistok, daar een 100-tal stakers do werkwilligen be dreigden. Waarschijnlijk is hierbij oen persoon ge wond en in een perceel aan den Paralel weg binnengedragen. De politie kon zich hieromtrent echter geen zekerheid verschaffen, daar haar de toegang tof de woning geweigerd word Ook op do Koningskado heeft de politie moeten ingrijpen om de werkwilliger, Ie beschermen tegen do stakers. Gosdkoope treinen. De Nederlandsche Spoorwegen zullen op Woensdag a.s. goedkoopo treinen 2o en 3o klasse laten rijden van de stations Den Haag S.S., Voorburg, Zootermeer-Zeg- waard, Zevenhuizen-Mocrkapelle, Leiden H.S.M., Zoeterwoude, Hazerswoudo-Koude- kerk, Alphen aan don Rijn, Zwammcrdam, Bodegraven en Waarder naar Arnhem, Oosterbeok Lang en Nijmegen en terug. De gewone audiëntie van den minis ter van financiën zal op Maandag a.s. en die van den minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen on Donderdag a.9. niet plaats hebben ONDERWIJS Hoe':' r> R ~:«>n in i Bisdom Hiarlem. De vereeniging van Hoofden van R.-K. Scholen in hef D:- m TTo-rin^ 7flt op Maandag 13 Juli a.s. in hot gebouw „St.- Bavo" te Haarlem haar 101e algemeene vergadering houden. In de Kathedrale kerk zal des morgens te 10 uur een H. Mis worden opgedragen. Op de vergadering zal het woord worden gevoerd door den heer Theo Bosman over: „Het spreken van kind en onderwijzer" en door den heer J. Th. van Lent over ..Theo rie on pre of ijk van hof Dalton «fob el" TREEK_ BOSKOOP Aanrijding. Maandagmiddag kwam de heer V. alhier met zijn rijwiel in bot sing, door verkeerd uithalen van een an dere wielrijder. - Het rijwiel van den heer V werd ernstig beschadigd, daar het voor wiel zelfs geheel vernield werd. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. ALPHEN AAN DEN RIJN. OUD-PASTOOR L. TH VERHOEVEN, t Heden heeft de uilvaart en begrafenis plaats gehad v. d. ZeerEerw. heer J. Th. Verhoeven, oud-pastoor te Hazerswoude (Rijndijk), rustend geestelijke in het Sint JosephgcsUcht te Alphen aan den Rijn.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1