Ifweede Blad Dinsdag 7 Juli 1925 UIT DE PERS DE CRISIS. get Centrum schrijft: g0g vóór den dag der stemming heb- de leden van het Kabinet bij H. M. je Koningin bun aanvrage om ontslag ingediend. Het feit staat niet op zichzelf, k fergis£en wij ons niet, dan bood inder- 1} ook het ministerie-Roëll-v. Houten lijn on slag aan, voor de stembus openging 1897), of gaf althans zijn plan daartoe an de Kroon te kennen. Maar dit ge- Wiedde, nadat de kiesrechthervorming aar beslag had gekregen, welke meer in et bijzonder de taak van dat Kabinet was eweest, al had zich daartoe zijn werk- aamheid niet uitsluitend bepaald. In zoo- 3i! errp is er dus verschil met de onfslag-aan- rago van het huidig Kabinet, dat geen jogenblik en door niemand als een ministe rie ad hoe zal zijn beschouwd en zich bij evervulling van zijn taak steeds op bree- ?n, algemeenen grondslag plaatste. Er is rhler ook nog 'n ander verschil tusschen plipide Kabinetten. Het minister-Ruys de ferenbrouck kan op een veel langern' le- jbsduur wijzen, dan dat der lieeren Roëll sd Van Houten, en bet-beeft ook reeds rder v den wenscb dren blijken zijn ak. die overigens zeer inspannend en ijk aan daden is geweest, aan anderen >r te dragen. He ontslag-aanvrage kan zal daarom niet als een verrassing wor- besehouwd. En door die ontslag-aan- rage vóór 1 Juli tot Hare Majesteit te rlifen, heeft het Kabinet- zelf te kennen geven en onderstreept, dat het zijn be- M^an als zoodanig niet wenschte te ver inden aan den afloop van den verkie- icsstrijd, hoe die ook uitviel. Veer dan één oplossing der crisis laat tb der de gegeven omstandigheden tnken. Maar dit is wel als vaststaand >n te nemen, dat die oplossing opnieuw jl worden gezocht in de liin van een par- mentair, d.w.z. van een Rechts Kabinet, stembus gaf op dit stuk een geluid, dat el kan worden misverstaan. En het laat irh zelfs aanzien, dat de crisis ditmaal el van langen duur zal wezen. Er zullen ellicht eenige moeilijkheden te overwinnen ijn en waar de meerderheid bestaat uit verschillende partijen, is overleg en orzichtig beleid vanzelf geboden. De ka- olieken plegen piet onhandelbaar te zijn. waren het niet in het verleden, zij zijn ook niet in het heden. Het algemeen Jang werd door hen nimmer uit het oog rloren en tot samenwerking toonden zij ih immer op loyale wijze bereid. De prin- lieele grondslag voor die samenwerking er ook nu. Maar_het behoeft nauwelijks zegd, dat daarbij tevens zal worden gelet i het program, waarmee onze partij den >mbussfrijd inging en waarop hare can taten werden gekozen. Het katholieke tterscorps, dat op zoo krachtige wijze en zoo ruime mate heeft bijgedragen tot de rmine der Rechtscbe meerderheid, mag zelwijfeld verwachten, dat zijn wenschen de oplossing der crisis en in dp minis- kelo werkzaamheid der komende jaren uprlicing zal vindon BINNENLAND IE TWEEDE KAMERVERKIEZING. Welke partij Is In eiken kieskring het sterkst. Van de 18 kieskringen zijn er maar drie, iar één partij de volstrekte meerderheid stemmen (meer dan de helft) op zich It vereenigd. Het zijn de kieskringen, die de provin- 3 Noord-Brabant en Limburg vormen: den kieskring Den Bosch verkreeg de •K. Staatspartij 134.355 van de 167.783, .den kieskring Tilburg 115.497 van de 0315, in den kieskring Maastricht 1835 van de 179.485 uitgebrachte stem- FEUILLETON. EEN LEVEN BOETE. Naar den roman van LULU VON STRAUSZ UND TORNEY. O— (Nadruk verboden.) Leo, ik heb het dag voor i, hoe hij zijn krachten daarbij hoe streng hij zijn plicht op- en ik heb ook gezien, wat hij bereikt Moet het me daar niet het hoogste grootste zijn, zijn levenswerk voort te ■en, mijne plicht te doen?" en zag zijn bruid aan. De energieke op haar gelaat scheen nog dieper te ™en, zooals ze zoo naast hem stond en stralende oogen naar het land daar leden, naar haar eigen bezit keek. a|(Annelie, plichtbetrachting is iets 18 zeide hij ernstig „maar ze is niet grootste kan het niet zijn! De plicht kan geen leven vullen ook dat 1 Jou nietl" f Heeft het leven van mijn vader ge- waarom zou ze het mijne niet ®n vullen?" vroeg ze scherp terug. Wlea zweeg, on merkt, dat je nog nooit iemand I», ?®Had hebt", zeide hij dan zacht. CDei3jo wendde zich met een vlugge 8 van hem af. „Ik heb mijn va- MTI k ®e^ac*"> zeide ze bijna heftig. feliM n k0ek r aan' en een Sroot Jjjflen kwam plotseling over hem ham ernstige> re*De jonpre ziel, wier Qu was toevertrouwd, da, zij had In geen enkele van de overige 15 kies kringen behaalde één partij de helft der stemmen. In 6 van deze 15 kieskringen was de R.-K. Staatspartij de sterkste: in Nijmegen met 72.674 van de 157.378 stemmen; in Leiden met 41.049 van de 149.208 stem men; in Den Helder met 41.012 van de 151.023 stemmen; in Haarlem met 39.175 van de 148.852 stemmen; in Utrecht met 38.722 van de 162.201 stemmen; in Zwolle met 48.306 van de 204.119 stemmen. In 7 van de 15 kieskringen was de S. D. A. P. d.e sterkste; in Arnhem met 37.103 van 172.821 stemmen; in Rotterdam met 83.052 van de 219.000 stemmen, in Den Haag met 51.272 van de 176.330 stemmen; in Amsterdam met 113.505 van de 305.473 stemmen; in Leeuwarden met 50.167 van de 180.669 stemmen; in Groningen met 53.214 van de 163.244 stemmen; in Assen met 24.547 van de 83.937 stemmen. In 2 van de kieskringen eindelijk is de anti-revolutionare partij de sterkste: in Dordrecht met 45.932 van de 202.913 stemmen; in Middelburg met 20.401 van de 105.721 stemmen. Beschouwt men de anti-revolutionaire en de christelijk-historische partij als één groep, dan wordt deze (behalve dan in de kieskringen Dordrecht en Middelburg) de sterkste partij in de kieskringen Leiden, Utrecht en Zwolle, waar zij de R.-K. Staatspartij, Arnhem, Leeuwarden en As sen, waar zij de S. D. A. P. van de eerste plaats verdringt. Voegt men de drie partijen van rechts te zamen, dan hebben zij de volstrekte meer derheid, behalve in de kieskringen Den Bosch, Tilburg en Maastricht, in Nijmegen, Leiden, Middelburg, Utrecht en Zwolle. De verdeeling der Katholieke zetels en aanwijzing der Candidaten. Menigeen is het ook blijkens do vra gen die tot ons kwamen nog niet recht duidelijk, hoe de verdeeling der zetels in de part'j plaats heeft en waarom b.v. den heer Fruytier en mevr. Bronsveld niet ge kozen zijn, die toch een grooter cijfer haal den dan b.v. de heeren Kortenhorst of Bulten. We zullen daarom hier nog eens aange ven, hoe de 30 zetels over de 10 lijsten, die door do Katholieke Staatspartij zijn ingediend, verdeeld werden. Om dat te berekenen, moeten we eerst een nieuwen kiesdee'er, den zgn. groeps- kiesdeeler, gaan vaststellen. We deelen het totaal aantal stemmen van de katholieke lijsten door het aantal behaalde zetels. De groepskiesdeeler is dus 883,350:30 29.445. Met dezen kiesdeeler bepalen wij het aantal zetels voor elke lijst aldus: Lijst Aant. Aant. Over- Tot. stem. zetels schot aant. zetels 'a-Bosch 134364 4 16584 4 Tilburg 115497 3 27162 4 Gelderland-Utrecht 137232 4 19452 5 Zuid-Holland 137358 4 19378 5 Amsterdam 47539 1 170941 Haarlem-Helder 80187 2 21297 9 Zeeland 18837 0 18837 0 Leeuwarden- GToningen 19544 0 19544 1 Overijssel-Drenthe 51957 1 22512 2 Maastricht 141832 4 23850 5 23 30 Zooals men ziet, zitten de lijsten elkaar dicht op de hielen. Had b.v. Zeeland het stemmental van 1922 behouden, dan zou het overschot dat van UtrechtGelderland hebben overtrof-1 fen on was niet de heer Fruvtier, doch de heer Bulten uitgevallen. Uit de bovenstaande opstelling kan men zien, dat de 2e zetel van Amsterdam zoo wel als de 5e zetel van Den Bosch van een stemmenverschutving van een 2 3 dui zend afhankelijk is. De Socialistische partij verdwijnt. In „Recht voor Allen", weekblad van de Socialistische Partij, bespreekt de re dacteur H. Kolthek den uitslag der jongste Kamerverkiezingen. Hij is van oordeel dat zijn partij, waarop 8236 stemmen zijn uit gebracht tegen 12411 in 1922, vernietigend is geslagen en schrijft dan: „Dit feit is van zooveel beteêkenis, dat wij nu geen oogenblik aarzelen om te ver klaren, dat het vorder voortbestaan der So cialistische Partij als politieke partij geen zin heeft. En wij kennen genoegzaam den geest van onze menschen, om te durven voorspellen, dat de partij als zoodanig ook spoedig verdwijnt. HET MELKBESLUIT. Aan welke eischen moet melk voldoen? Eindelijk is in de Stct. afgekomen het melkbesluit. Dit bepaalt o.a. dat melk en de als melk aangeduide waar moet vol doen aan de volgende eischen: a. er mag niets aan zijn toegevoegd of onttrokken; b. het vriespunt mag niet dichter bij hot nulpunt liggen dan 0.53 gr. c., be halve bij gesteriliseerde melk. waarvan het vriespunt niet dichter bij het nulpunt mag liggen dan 0.5 gr. o.; c. van het serum mag het soortelijk ge wicht niet lager zijn dan 1.0240 bij 15/15 gr. c. of de brekingsindex niet lager dan 1.3420 bij 17.6 gr. o.; d. de zuurgraad mag niet hooger zijn dan 9.0; e. kleur, reuk, smaak en consistentie moeten normaal zijn; f. bij koken mag geen schiften optreden; g. een halve liter of geringere hoeveel heid melk mag bij filtratie door watten daarop niet meer dan geringe sporen vuil achterlaten; h. conserveermiddelen, kleurstoffen of schadelijke stoffen mogen niet aanwezig zijn; i streptococcen mogen niet in aanmer kelijke hoeveelheid aanwezig zijn; patho gen micro-organismen moeten afwezig zijn; j. zij moet verkregen zijn door het volle dig uitmelken van dieren, die niet lijdon aan eenige met name genoemde ziekten. Van taptemelk, afgeroomde melk of on- dermelk mag het vetgehalte niet hooger zijn dan 1.0 procent. Van room en köffieroom en de als room of koffieroom aangeduide waar mag het vetgehalte niet lager zijn dan 20 procent en de reactie van Storch moet negatief zijn. Van slagroom en de als slagroom aange duide waar moet het vetgehalte ten min ste 40 procent bedragen. De aanduiding karnemelk mag uitslui tend en moet gebezigd worden voor het vloeibare deel, verkregen door karnen al of niet na toevoeging van melkzuur bacteriën uit room of melk en voor het product, verkregen bij het doelmatig ver werken i&n zuur geworden taptemelk. Karnemelk en de als karnemelk aange duide waar moet voldoen aan de volgen de eischen: a. het gehalte aan vetvrije droogrest mag nipt lager zijn dan 7.3 procent; dat aan melksuiker niet lager dan 3.0 pro cent; b. de zuurgraad mag niet lager zijn dan 20 en niet hooger dan 40; c. kleur, reuk, smaak en consistentie moeien normaal zijn; d. gasontwikkeling moet afwezig zijn. De aanduiding karnemelkspap mag uit sluitend en moet gebezigd worden voor het product, verkregen door karnemelk met gort, boekweitmeel, roggebloem, rijst, 'tarwebloem of havermout, al of niet on der toevoeging van zout en water, doel matig tot een pap te verwerken. Karnemelkspap en de als karnemelks pap aangeduide waar moet voldoen aan de volgende eischen: a. per liter pap mag niet minder aan vaste karnemelkbestanddeelen aanwezig zijn dan in 0.8 liter karnemelk worden aangetroffen; b. zij mag niet eenig kenmerk van be derf vertoon en; c. de grondstoffen, waaruit zij bereid is, moeten deugdelijk geweest zijn; d. de gasontwikkeling moet afwezig zijn. De aanduiding yoghurt mag uitsluitend en moet gebezigd worden voor het product verkregen door melk, die voldoet aan de eischen, bij dit besluit voor melk gesteld, en die tot het 2/3 van het oorspronkelijk volumen of sterker Is uitgedampt, te en ten met Maya en daarna gedurende eenige uren bij 40—50 gr. c. te bewaren. Yoghurt en de als yoghurt aangeduide waar moet voldoen aan de volgende eischen: ft. kleur, reuk', smaalc en' consistentie moeten normaal zijn; b. andere micro-organismen dan de bac- cilluS bulgaricus en de streptococcus lac- ticus Kruse mogen niet in aanmerkelijke hoeveelheid aanwezig zijn. De aanduiding melkyoghurt mag uit sluitend en moet gebezigd worden voor hetp roduct, op overeenkomstige wijze als yoghurt verkregen uit melk, die voldoet aan de eischen, bij dit besluit voor melk gesteld, en die niet of minder dan 1/3 van het oorspronkelijk volumen is uitgedampt. Melkyoghurt en de als melkyoghurt aangeduide waar moet voldoen aan de eischen aan yoghurt gesteld. De aanduiding kindermelk onderschei denlijk zuigelingenmelk mag uitsluitend en moet gebezigd worden voor melkpro ducten, die bestemd zijn tot voedsel voor kinderen, zuigelingen of zwakken. De melkproducten, bedoeld in lid 1 van dit artikel, en de als kindermelk of zui gelingenmelk aangeduide waar moeten voldoen aan do volgende eischen: a. die welke gesteld zijn voor melk; b. een halve liter of geringere hoeveel heid kindermelk mag bij filtratie door watten daarop geen zichtbaar vuil achter laten; c. streptococcen mogen niet in aanmer- gelijke hoeveelheid aanwezig zijn; patho- gene micro-organismen moeten afwezig zijn; het sendiment mag niet meer bedra gen dan 0.2 procent; d. de samenstelling moet overeenkomen met de analysecijfers op het etiket ver meld, met dien verstande, dat afwijkingen van ten hoogste 10 procent naar boven en 10 procent naar onder van elk der ana lysecijfers niet als afwijkingen worden be schouwd; e. zij moet gepasteuriseerd of gesterili seerd zijn. De aanduiding aan gezuurde marktveo- melk mag uitsluitend en moet gebezigd worden voor melk van marktveo; daaraan mag niets zijn onttrokken of toegevoegd, behoudens dat karnemelk tot een hoeveel heid van ten minste 10 deelen op 100 dee len melk moet zijn toegevoegd. De aanduiding „rauw" mag bij melk on melkproducten uitsluitend gebezigd wor den, indien zij geen verhitting hebben on dergaan. De aanduiding „gepasteuriseerd" mag bij melk en melkproducten uitsluitend ge bezigd worden, indien: a. zij geen kweek- bare coli-bacillen bevatten: b. het aantal kweekbare micro-organismen minder be draagt dan 25.000 per cM3. De aanduiding „gesteriliseerd" mag bij melk en melkproducten uitsluitend gebe zigd worden, indien zij voldoen aan den eisch, dat van tien of meer uit een partij genomen monsters ten minste 8/10 ste riel Is. De aanduiding „zuur" mag bij room uitsluitend gebezigd worden als de zuur graad hooger Is dan 9.0. Directeur-Generaal van Landbouw. Voorlooplg wordt de vaoatur® niet vervuld. In de vacature, welke ontstaat als dr. P. van Hoek. het ambt van directeur-generaal van den Landbouw 1 Augustus neerlegt, zal voorloopig niet worden voorzien. Do beantwoording der vraag, welke regeling voor 't vorvolg zal njoeten worden getrof fen, eLscht nader beraad. In afwaohtln? van de fo nemen beslissing zal do functie van directeur-generaal van den Landbouw, vo'gens de daarvoor bestaande voorschrif ten, worden waargenomen door den oud sten der aan de directie van den Land bouw werkzame inspecteurs. De regeering heeft er prijs op gesteld dr. Van Hoek als adviseur te behouden, ten einde In daarvoor in aanmerking ko mende gevallen van zijn voorlichting en ervaring gebruik te kunnen maken. De deken van Zutphen door soc.-democralen beleedigd. Bij een openlucht-demonstratie van so cialisten in den Polsbroek te Zutphen werd de Zeereerw. heer G. van Elmpt, deken van Zutphen, die daar na een huisbezoek toe vallig passeerde, door socialisten openlijk uitgejouwd, UIT DE RADIO-WERELD. Waf er vanavond fc hoeren is. 4.20 Miinr hon \r I nndm gfif, Manchesier 373T M.; Birmingham 475 M Cardiff 350 M. en Newcastle 100 M.: Con certen. 4.50 l'rankfurt 170 M. Concert. 5.20 Brussel 20:» M. Dansmuziek. Der- lijn 500 M. en Ziiri» h ;>15 M.r Concerten. 5.35 München 4S5 M. Pianoconcert. 7.30 Hilversum 1050 M. Vóór-avond concert. 8.05 Miinclien 485 M. Symphonio-co»- cert. 8.20 Chelmsford 1000 M Ie arto van „The Magic Flute" van Mozart, uit hot Scala-Thcatre. Londen 305 M. o.a. Ge mengd programma. 8.35 Brussel 205 ]\f Gala-concert. Ziirich 515 M. „Gerichtszeno" uit „Die Vikari" waarna concert. Hamburg 393 M. Opera ..Hans Heiling." 8.50 Berlijn-500 M. Kamermuziek. Frankfurt 470 M. „Der letzte Winter", operette (Strausz). MOnster 410 M Concert 9.05 Radio-Paris 1750 M. Concert. 9.20 Rome 425 M. Nieuws en concort 9.35 Petit Parision 345 M, Concort. 10.50 Alle Brifsche stations: The SavoV Bands. KERKNIEUWS. EM. PASTOOR J. L. Th. VERHOEVEN, t De Zeereerw. heer J. L. Th Verhoeven, oud-pastoor van de parochie van den FL Mtchaël te Hazerswoude (Rijndijk) en sinds 4 jaar rustend te Alphen in hol St. Joseph Gesticht, wiens overlijden wij gie-t teren meldden, werd geboren te L e i d o n 18 Februari 1850 en priester gewijd 15 Aug. 1875. Achtereenvolgens word hij be noemd tot kapelaan te Rotterdam (H. An-» toniois Abt) 20 Sept. 1S75, Ie Amsterdam (O. L. Yr. Onbevl. Ontv.) 22 Oct. 1877, fe Hoorn 25 Sept. 1880, te 's-Gravenhaco (H. Joseph) 28 Mei 1883, en te Dordrecht 30 Nov. 1884, tot pastoor te Haarlemmermeer (H. Franciscus van Sales) 29 December 1890 en te Hazerswoudo (Rijndijk) 5 Maart 1907. In 1921 werd hem uit doze laatste functie eervol ontslag verleend. LEGER Ei*, VLOOT De loting. Thans is vastgesteld, dat voor de lioh- ting 1926 de loting een maand vervroegd zal worden. Zij zal dit Jaar dus ntet in September, maar reeds in Augustus plaati hebben. Ook is wijziging gebracht in don ter- mijn voor het aanvragen van vrijstelling wegens kostwinnerschap en persoonlijke onmisbaarheid. Deze vrijstelling moet voor de lichting 1926 zooveel mogel'jk worden aangevraagd omstreeks drie maanden voor het tijdstip, waarop de ingcschrevono zal worden ingelijfd. Gemengde Berichten Noodweer. In Oostelijk Groningen hecrschte Zater dagavond een hevig onweer. Onder Noord- broek en Seheemda worden negen koeien door den bliksem gedood. In het Merwedekanaal verdronken. Zondag waren vier jongelui in het Mor* wedekanaal te Amsterdam aan het roeien Eén van hen, een 26-jarlge man, had zich, hoewel hij niet kon zwemmen, ontkleed te water begeven; hij liet zich door het roei* bootje medetrekken. Plotseling echter Hot hij het vaartuigje los en dadelijk, vóórdat de roeiers konden beseffen wat er ge beurde, schoot hij weg in dr» diepte. Zi.in broer, die zich ook in het bootje bevond, heeft nog getracht hem te redden; echter zonder resultaat. Or«k dreggen leverde niets op. Verdronken. Men meldt ons uit Amsterdam: Gister middag te ongeveer 5 uur is liet 3-jarig, knaapje H Z., woonachtig in de Ballh. Florlsstraat, te Amsterdam, hij het spoten aan de Ruysdaëlkade te water geraakt. Ziin makkertje was in rdnals van huln l« haar vader liefgehad, zooals men een goe den kameraad, een trouwen, ouderen vriend liefheeft maar van de verlossen de, gelukkigmakende, teedere en toch al machtige liefde had ze geen vermoeden. Zè was immers ook pas zoo kort zijn bruid, nauwelijks een maand. Alles was haar nog zoo vreemd, ze moest langzaam aan het nieuwe, groote wennen, dat in haar leven gekomen was. Ze had hem immers nooit zelfs toon niet, toen hij haar voor het eerst de be slissende vraag stelde een woord van liefde gezegd, maar steeds slechts de zijne stom en bijna schuw aangehoord en dik wijls bijna met geweld het gesprek weer in de banen van het alledaagsche geleld. Hij had ook niets van haar willen eischen, wat ze niet vrijwillig gaf. Een natuur als die van Annelie, in haar eigenaardig heid, moest eerst langzaam het groote, za lige geheim het geven en nemen der liefde leeren. Hem was het genoeg, dat hij nu het heilige recht had, het haar te leeren. Maar zou hij er de man voor zijn? „Annelie, heb je me lief?" vroeg Leo Dahlen plotseling zacht. Een donkerrood vloog over het voor hoofd van het meisje. „Zeg het me maar eens lievèlingl" Leo legde den arm om haar heen en trachtte in haar gelaat te zien. „Ik wil ook verder niets van je dan dit eene houdt je van me?" Een oogenblik was het stil zoo stil, dat men de zachte, ruischende vlucht van den wind over het korenveld hoorde. Toen maakte Annelie zich met een .vlugge beweging los. „Laat me, Leo" haar diepe stem beefde licht „het wordt laat wij moeten naar huis!" Zonder een woord liet hij haar los en volgde haar, terwijl zij vlug door het bosch voor hem uitliep. Geen van beiden sprak, terwijl ze op het smalle, boschgroene pad onder de beuken voortliepen. In Annelie's oogen brandde een lichte onrust, een eigenaardige uitdrukking, die haar energiek gezichtje weeker deed schij nen. Leo Dahlen zag het niet; hij voelde zich innerlijk beklemd en droef. Toen ze elkaar aan de poort van Marten hof ten afscheid de hand reikten, zag Annelie weer uit als altijd, rustig en klaar. Maar ze bleef toch een secónde ln .de poort staan en zag haar verloofde na. „Waarom zou hij dat gevraagd hebben", zeide ze zacht tot zichzelf. Dan ging ze vlug naar binnen. Sinds die zwijgzame terugkomst en het korte afscheid aan de poort gingen meer dere dagen voorbij zonder dat de verloof den samenkwamen. Op Martenhof nam de hooioogst alle handen in beslag. Vroeg zag men de knechts met de ge slepen zeisen, waarop het zonlicht in scherpe stralen weerkaatste en de meisjes met haar rieken en gesteven lichte hoofd doeken naar de weiden onder aan do Mo lenheek gaan, en de krachtige, frissche geur van 't versche hooi waaide tot onder de gTOOte beuk in den huistuin, waar tante Lena zat te breien, terwijl Annelie in rus- telooze werkzaamheid nu hier, don daar was en overal mee aanpakte, regelde en toezicht hield. Op de Molenbeekweiden was het een vroolijke bedrijvigheid. De knechts ston den in een lange rij en lieten de zeisen door het hooge gras suizen; op eenigen afstand werkten de meisjes, met den riek het hooi keerend en het ln hooge, geurige hoopen zettend. Vroolijk gelach en gezwets op hot breede veld vloog daarbij heen en weer tusschen de grove, roodwangige meisjes en de knechts, krachtige kerels. „Heinke, geiste morge nao de kermes in Luerzen?" riep een der knechts een an der toe, die aan den anderen kant stond te maaien. De aangesprokene schudde somber het hoofd. „Nee, ik kan neet", antwoordde hij kort. „Waorum neet?" TOen geen antwoord volgde, wendde een der meisjes een brutaal ding met heldore, vurige oogen, zich tot de mannen. „Ik zal 't dich zogge" zei ze spottend, „hae haet mich einen niejen dook belaof van de kermes, maar hae kan d'r neet hèr gaon. Zij wilt 't neet!" De andere floot door tanden. „Waorum wilt zij 't neet?" vroeg hij lachend. Heinke wilde opstuiven, maar de oude Daniël, de meesterknecht hield hem bij den arm vast. „Halt de moei", riep hij barsch„as ooa freule 't um verbaoje haet, dan haet ze ge- liekl Hae mot zie loen zien aide mooder thoes brlnge en neet ln Luerzen op de ker mes verzoepel As hae duft waat ze zaot, is 't good en gij laot um met rus!" „Laot dich moch auk mit rus!" Heinke schudde de hand van den oude van zich af. „Met mien mooder wil ik auk klaor kommc, zij hoof mich neet aïtied op de hakke te zittel As ik mte werk godaon hub, wil ik auk en bietje lol hubbe!" „Waorum biste zoe stom. Heinke!" riap zijn nevenman, een der dagloonemrs, enne groote blonde, opvallend knappe vent, hem lachend toe. „Laot ze zegge wat ze wilt en doot was dich wils! Ik doon 't al lang zoël" De oude Daniël zag den spreker ernstig aan. „Det is ae gevaorlik dlnk. Erilz Engert" zeide hij nadrukkelijk, „det kan ae slech' ind vindo." De jonge man wierp het hoofd in dort nek. „Wat zoe mich euverkomme?" „De hubs auk aan dien vrouw en dien jonge te dinke" zeide de oude ernstig. De andere lachte kort. „Stil, ze kump", riep plotseling een der meisjes, die op grooteren afstand aan hei werken was, „de freule kump." Als met éón slag werd het stil, de zei-< son suisden vlugger door het gras, de lachende gezichten werden ernstig. Op den langen ladderwagen, die van' den koppelweg dwars over do weide kwam aan ratelen, zat Annelie Martenhof; z* mende zelf en ofschoon de belde sterke bruintjes in uitgelaten weelde de koppeil opwierpen en in galop probeerden te loo* pen, had zij ze toch ln haar macht. 1 (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3