Tweede Blad Donderdag 2 Juli 1925 BINR8EÜLAND de OPHITSING VAN „HET VOLK". Schier dag aan dag hebben wij de jong de week staaltjes meegedeeld van de op hitsing, waarmee „Het Volk" de socialis tische kiezers heeft, aangejaagd tegen' de katholieke geestelijkheid in Limburg. El- ton dag nieuwe verdraaiing van de fei len, nieuwe brallende woorden en laster over de geestelijkheid, die aan heette te gporen tot moord en doodslag. Onlangs be vatte het blad een gefingeerd verslag over hvee kolom van de nieuwste episode der feilen, welke te Brunssum begonnen met flo uitdeeling van schandelijke Dageraad- pamfletten tegen den katholieken gods- ui flenst en de geestelijkheid. Het sensatie- verslag, dat de gebeurtenis alweer geheel jvérechts voorstelt, oni maar te kunnen Stoken tegen de „beestmenschen van No- luidt aldus: De beestmenschen van Nolens. Een sociaal-democj-atische f jet's groep neergeslagen en gruwelijk mishandeld te Brunssum in Limburg. J3e pastoor mobiliseert de Burgerwacht tegen onze propaganda. Van onzen korrespondent te Heerlen: De propagandafietsklub te Treebeek in Mijnstreek maakte gisteravond een irnpagandatochf «boor de gemeente Bruns- um. Zoodra deze groep van ongeveer 15 lenscken in het dorp aankwam, werd de prgerwacht en de onde schuttedij geal- rnieerd, die in optocht optrokken om on- pn partijgenooten slag te leveren. Toen jj onze menschen ontmoetten was hun loet tot. een paar honderd, aangegroeid, laaronder de helft kinderen. Aan het. oofd' gingen twee geestelijken, die bij de Blmoeting begonnen te razen en te tie- 41 en: een hunner sghold onze partijgenoo- pn voor lijders aan vli^genpokken. Dit jas het sein voor de burgerwacht om er j in te slaan, wat de helden1 met de rootste doodsverachting deden. Vrouw Blanke werd van haar fiets op en grond geworpen, waarna een man of 'ti ien haar als beesten besprongen en op aar los trapten. Na de mishandeling leek, dat men haar een ernstige verbloe- ing in het onderlijf had getraut. Dr. Tul- nors achtte vervoer gevaarlijk, zoodat [ft ij nu verpleegd wordt bij een familielid t plaatse.- Haar man, onze partijgenoot E. Blanke, erd met een batting zoodanig geslagen, zijn rcchtcrrwriTi jreTtneusci en onprui te ar is geworden. Hij zal zeker in zes êl-en niet kunnen werken. Ons Heerlensch gemeenteraadslid Van :hem kreeg een dolksteek in den rug ■ole slagen met ploertendooders. Partiicrenoot Boels van Treebeek kreeg sabelhouw op het hoofd van een n der schutterij. De ernstige wonde •d later door Dr. Tulleners behandeld, mals trouwens de wonden, die anderen^ iliepen. Kog werden mishandeld en gewond onze ■tijgen oo ten Weinema, onderwiizer. Nij- t. en mej. Guijker van Hoensbroek;. De Pastoor zag het alles aan en lachte Tot zoover onze .correspondent. Dat het hiertoe komen moest, was na de «terlensche meeting, waarbij de geeste- Hieifl tot. daadwerkelijk aangrijpen van ttiaaldemocratischr> -propagandisten aan- poorde. onvermijdelijk. Dp daders van dit afzichtelijk bedrijf in bi de eerste olaats de verantwoorde- "te leiders van de roomsehe meeting te feerlen, zij. die er hitsten, zij, die het iviicend aanhoorden. Tplde onzen dapperen partijgenooten o-n peslvorwanten in de Mijnstreek, die zich loor ale georganiseerde poging tot_ intimi - atie niet lieten afhouden van wat zij als on plicht tegenover het T.imburgscke ar- ipidersvolk beschouwden. Een eeresaluut voor die vrouwen en töimen, die er op uit trokken, wetend dat 0 knuppels van ruwe. opgehitste kerels nier aanvoering van de geestelijkheid '°d beter 't hen wachtten. Onze verachting voor de laffe gewapen- vlegels, die een klein groepie overval- n en neerslaan, voor die beestkerels van [olcns, die een op den grond geworpen Touw met hun schoenzolen bewerken, tot 1 bloedend en bewegingloos liggen blijft. Wij eisclien een voorbeeldige bestraffing P hen, die aan deze ongehoorde wan- laad schuldig zijn, in de eerste plaats hn lien, die er toe aangezet Lebben. Onze Limburgscho partijgenooten be- loeven wij niet aan te sporen deze daad w wreken op de eenige wijze, die ons 'aardig is: door met onstuimig élan voort ?aan met hun schitterend werk in het [onkere Zuiden, in naam van mensche en beschaving." is duidelijk, dat „Het Volk" aan 8»n vooravond van den verkiezingsdag de ukst mogelijke munt wilde slaan uit de S'talie, welke het de voorgaande dagen de Limhurgsche geestelijkheid had '{twekt. Vandaar bovenstaand schandelijk toaentieus verslag van gebeurtenissen, 10 7'ich geheel anders hebben toegedra- zooals het volgende verslag leert van '1 Höerlenschen correspondent van „De ®taaf" van hedenochtend (wij citeeren voorkeur een met-katholiek blad, om schijn van partijdigheid te ontgaan): L'. ^effende het voorgevallene te Bruns- '"J den R.-K. verluezingsoptocht ver- l' men .0 wjj nog het volgende: renavond werd door de R. K. een optocht gehouden, waaraan .'door ruim 600 personen werd deelgenomen, waaron der ruim 200 kinderen. Ook namen ver schillende praalwagens deel en niet min der dan drie schutterijen. Tegelijkertijd had echter op het Bodemplein een mee ting plaats van de S. D. A. P. Beide be toogingen hadden een ordelijk verloop. Het viel op, dat toen de optocht het plein passeerde, waar de meeting werd ge houden, de socialistische leiders hun par tijgenooten verzochten stil te zijn, aan welk verzoek voldaan werd. De kinderen daarentegen, die aan den optocht deelnamen, waaronder dreumes- sen van 10 en 12 jaar, hieven een oorver- doovend geschreeuw aan, zooals: „weg met de socialisten" en vooral „L i e- ver dood dan roo d." Toen nu de optocht ontbonden was, be vond zich een vijf minuten later op één van de drie wegen, welke naar het mee tingsterrein voeren, een troepje wielrij ders van de S. D. A. P., die roode vlaggen en transparanten bij zich hadden. Zij stelden zich terzijde van den weg op, waarna hun leider, de heer Blanke, hun verzocht stil te zijn, totdat de deelnemers aan den optocht, die daar moesten pas- seeren, voorbij zouden zijn. Zij werden ech ter omgeven door een groot aantal kinde ren. Tevergeefs trachtte de heer Post ma, de leider der R. K., hun een doorgang te verleenen. Op dat moment ontstond nu plotseling een vechtpartij, waarvan men dc directe oorzaak nog niet nauwkeurig heeft kunnen vaststellen. Wie er begonnen is, is ondanks het on derzoek, dat door de politie met grooten ijver en#nauwgezetheid wordt geleid, en waarhij de meest strikte onpartijdigheid, zooals wij in de gelegenheid waren te con- stateeren, wordt in acht genomen,-nog niet uit te maken* Intusschen werd de heer Blanke met een lat, welke men uit een haag langs den weg had getrokken, zoodanig onder- Landen genomen, dat hij wel eenige we ken niet aan den arbeid zal kunnen gaan. Ook zijn echtgenoote bekwam verwondin gen. Een achttal andere leden der S. D. A. P. werden licht verwond en door dr. Tuile kens voorloopig verbonden. De meetinggangers de meeting was intusschen afgeloopen die hoorden wat er gebeurd was. kwamen in galop toege sneld, om hun partijgenooten te helpen. Doch de politie, die tot dusverre tot hand having van de orde op het terrein van da meeting aanwezig was geweest, greep in, en slaagde er betrekelijk spoedig in, de orde te herstellen, en de partijen te ver spreiden. Aldus werd erger voorkomen. Hulde dient in de eerste plaats te wor den gebracht aan autoriteiten en man schappen, die door tactvol optreden on middellijk' de rust hebben hersteld en de orde gehandhaafd. Naar men ons van politiezijde nog me dedeelde, is de schuld van het gebeurde in geen geval te zoeken bij de leiders noch van S. D. A. P. noch van R. K. zijde. Zoo- wel de heer Blanke denten te voorkomen. Men ziet reeds uit een vergelijking van de beide bladen, dat „Het Volk" op de ge bruikelijke wijze den kikker weer tot een sensatie-olifant heeft opgeblazen. Het blad had behoefte om te hitsen tegen „de beest menschen van Nolens" en daarom verzon het zijn moordaanslagen met tlolken, ploertendooiers, sabels en wat dies meer zij- Zelfs de Burgemeester, de Politie en de Maréchaussee te Brunssum verklaren naar.wij vernemen dat het verslag in „Het Volk" onjuist is, buitensporig en overdreven. Het is niet waar, dat „de burger wacht en de oude schutterij werden ge alarmeerd." Er was zelfs geen burger wacht aanwezig (misschien een vergissing met een verdwaald lid der schutterij?) In elk geval blijkt een leugen te ziin, wat „Het Volk" verhaalt: „De postoor mobiliseert de Burgerwacht tegen onze propaganda." Het is niet waar, dat tien man een vrouw 4er aarde wierpen, „haar als bees ten besprongen en op haar los trapten". Het is niet waar, dat „twee geeste lijken, die aan het hoofd gingen, hij de ontmoeting begonnen te razen en te tieren", daar geen enkele geeste- liike bij de vechtpartij aanwezig was, en slechts één kapelaan in eem rijtuig zat, die niet eens gezien heeft, dat er slagen vielen. „Het Volk" heeft in zijn ijver, om de geestelijken maar als moordenaars te kunnen voorstellen, zelfs geen geduld ge had, om hét zeer onpartijdig onderzoek van de politie af te wachten, dat nog wel enkele dagen in beslag zal nemen. Op dit oogenblik is niet eens bewezen, dat mot een sabel zou zijii geslagen en met een dolk gestooten, zooals „Het Volk" in zijn moordfantasie vertelt. Ook staat vast, dat do leiders van optocht en meeting niet het minst aansprakelijk zijn voor het gebeur de, daar heide reeds ontbonden en in ver spreide afdeelingen op den terugtocht wa ren. Door een nog niet opgehelderde oor zaak zijn een paar groepen slaags geraakt, en over en weer hebben zij klappen uitge deeld. Zeker hebben het provoceerend ophitsen van „Het Volk" en de propaganda van „De Dageraad" te Brunssum veel schuld aan de mentaliteit, welke tot deze bot sing heeft bijgedragen. Dit blijkt ook uit het gebeurde te Spekholzerheide, waar twee socialisten, klaarblijkelijk overspan nen door de hits-lèctuur van „Het Volk" katholieke arbeiders hebben mishandeld. Men ziet, welke „beestmenschen" aldus worden gekweekt: Van de beschaving, die „Het Volk" in Limburg wil brengen, moet het blad dan ook maar zwijgen. De socialistische knok ploegen en lastercampagnes zijn berucht genoeg1 Dat de socialisten het relletje dadelijk misbruikten voor de verkiezingspropa ganda, bleek ook uit een strooibiljet, vol leugens en valschheden, dat hunnerzijds onmiddellijk na het gebeurde over geheel Limburg word verspreid. Maar al is de leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt haar wel! „De Tijd". R. K. Werkliedenverbond. 15 Julj a.s. komt het R. K. Werklieden verbond te Utrecht in vakbondsvergadcring bijeen o.a. ter behandeling van, een con cept-grondslag voor de reorganisatie van de plaatselijke R. K. Arbeidersorganisatie en het leggen van rechtstreeks contact tus- schen de plaatselijke vereenigingen en het Verbond. Dit concept luidt: I. Het lidmaatschap van stands- en vakorganisatie worde wederzijds verplich tend gesteld. - Het verbondsbestuur kan van deze be paling, in overleg met de betrokken dio cesane en nationale besturen, gehoord den Geestelijken Adviseur van d-en plaatselij ken R. K. Volksbond of van de R. K. Werkliedenvereniging, zoowel aan de eene als aan de andere zijde, ontheffing (tijdelijk of permanent) verleenen. II. De taak der Werkliedenverenigin gen en Volksbonden worde onderscheiden in: a. de taak welke zij tot dusver op grond van het Bisschoppelijk Communique 191(1 hadde.n te vervullen; b. de taak, welke plaatselijk ten opzich te van of voor de gezamenlijke vakafdee- lingen der bij het Verbond aangesloten vakbonden te vervullen is, zooals bijv. 1. steuninzameling bij staking en uit sluiting; 2. gecombineerde vakvereni gingsactie; 3. vertegenwoordiging in even tueel door de plaatselijke overheid in te stellen commissies ter behartiging van belangen, liggende op het terrein der Ar beidsovereenkomst, zooals bijv. werkloos heidsverzekering, werkverschaffing, emi gratie, e.d.g.; 4, requestreeren bij de plaat selijke' overheid omtrent belangen, liggen de op het terrein der arbeidsovereen komst. III. 1. Wat het sub Ila bedoelde ge deelte der taak betreft, staan de W. V.'s en V. B.'s onder leiding der diocesane be sturen. 2. Wat de sub III) genoemde taak be treft, staan zij, voor zoover de vakbonds vergadering daaraan hare goedkeuring heeft verleend, rechtstreeks onder leiding van het Verbondsbestuur. IV. 1. Voor het nemen van besluiten ten opzichte van de taak, bedoeld sub Ila treedt aks wetgevend lichaam op de alge- meene ledenvergadering, gehoord het ad vies van den bestuursraad. Voor de taak, bedoeld sub lib treedt als wetgevend lichaam op de bestuursraad, 300 die ter plaatse bestaat. 2. Indien er ter plaatse meer dan een afcLeeling van aangesloten Vakbonden ziin, moet het bestuur der W. V. of van den V. B. een bestuursraad vormen. 3. In dien bestuursraad moeten worden opgenomen de besturen van alle ter plaat se bestaande afdeelingen van aangesloten vakbonden. Overigens 'blijft de samenstel- De1 als tot dusver, waarvan de leden niet tevens lid van rte W. V. of de V. B. behoeven te ziin, heb ben geen medezeggenschap inzake de taak, bedoeld sub Ila. 5. Het bestuur van R. K. W.- V. of V. B kan, indien het noodig oordeelt met de besturen der vakafdeelingen over een of and eye aangelegenheid overleg te plegen, deze besturen samenroepen. 6. Wanneer twee vakafdeelingsbesturen een vergadering van den bestuursraad of van de gezamenlijke vakafdeelingsbestu ren alleen noodig achten, kunnen zij daar toe den wensch te kennen geven en moet binnen 14 dagen de vergadering worden uitgeschreven. 7. Zoowel van de algemeene ledenverga dering als van den bestuursraad en de vergadering der gezamenlijke vakafdee- lingsbesturen heeft het bestuur van W. V. of V. R de leiding. V. Wanneer plaatselijk slechts ééne vakafdceling voorkomt, behandelt het be stuur van W. V. of V. B. de taak, be doeld sub IR), in overleg met het bestuur dier vakafdeeling. Voorts komt in genoemde vergadering aan de orde het tweede rapport der com missie tot onderzoek naar de mogelijkheid tot versterking van het weerstandsfonds en reservefonds. Na ampele bespreking kwam de com missie thans tot de conclusie, dat, gezien de verschillende soorten van aangesloten honden, een vernlichtend stellen van aan sluiting bij het- Weerstand.sfonds, niet wel door te voeren is. Aan de Diocesane .bonden en eveneens aan die vakbonden, wier leden niet in een staking of uitsluiting plegen betrok ken te worden, kan verplichte aansluiting bij het Weerstandsfonds zeer bezwaarlijk worden opgelegd. Ofschoon echter de commissie meende, dat de aansluiting bij het Weerstandsfonds facultatief moet worden gesteld, wenscht -zii bij dezen toch als hare overtuiging uit te spreken, dat alle vakbonden, wier leden in particuliere bedrijven werkzaam zijn, bij het Weerstandsfonds zich behooren aan te sluiten. Dat eischt het belang der geheele katholieke arbeider.'sbeweging, ter wijl ook de belangen van de leden der be trokken vakbonden daarmede ten zeerste gediend worden. Een tweede vraag, welke onder het oog moest worden gezien was, of' de aanslui ting bij het Reservefonds verplichtend ge steld behoorde te worden voor alle aange sloten-bonden. In haar vorig rapport kwam de commissie tot deze conclusie, doch de behandeling op de gecombineerde bestuurs vergadering bracht de commissie noodge dwongen tot het inzicht, dat het beter is ook de aansluiting bij het Reservefonds facultatief te stellen. De commissie achtte het evenwel van zelfsprekenddat de bij het Weerstand, fonds aangesloten bonden, ook bij het re servefonds zijn aangesloten. Op de derde vraag, welke de oom mi zich stelde, of namelijk het reservefonds 1 zoodanig van karakter moesï veranderen, dat hieruit geput zou kunnen worden in andere gevallen dan bij acties, welke ver band houden met verbetering der arbeids voorwaarden het gevolg zijn van een optreden tot verandering van arbeidsvoor waarden in den ruimsten zin, meende de grootst mogelijke meerderheid der com missie ontkennend te moeten antwoorden, Overigens meende de commissie, dat allo aangesloten vakbonden uit een oog punt van solidariteit zeker de aansluiting bii het Reservefonds zullen overwegen. Uit het feit, dat de commissie meende de toetreding tot het weerstandsfonds en het reservefonds facultatief te moeten stellen, volgde vanzelf, dat ook in het eerst ontworpen reglement eenige wijzi gingen moesten worden aangebracht. Vooral was dat het geval om te voorko men, dat bonden, niet bij het weerstands- fonds of het reservefonds aangesloten, bij het nemen van beslissingen aangaan de die fondsen, mede invloed zouden uit oefenen. Uit het reglement blijkt dan ook dat do commissie zich op hit standpunt stelde, dat eventiieele beslissingen alléén worden genomen door de direct belanghebbende bonden. Vervolgons komt aan de orde een ver zoek van den Ned. R. K. Metaalbewerkers- bond om terugbetaling van de waarborg som van het weerstandsfonds of rentever goeding. Hierop adviseert het bestuur niet in te gaan. Ten slotte komt aan de orde een voorstel van den Ned. R. K. Textielarbeidersbond, om te overwegen de mogelijkheid om bij een grooten strijd als bijv. dien van do textielindustrie in 1923'24 van elk lid der bij het werkliedenverbond aangesloten organisaties een (verplichte-extra) weke- lijksche bijdrage te vorderen en zoodra men die mogelijkheid aanwezig acht, met een voorstel dienaangaande voor de alge meene vergadering te- komen. Het bestuur kan zich hiermee vereeni gen als rann liet voorstel slechts als wen- schelijkheid beschouwt. - Het Noordzeekanaal. In nauw verband met. den sluisbouw te IJmuiden staan de plannen tot verruiming van het Noordzeekanaal, waarvan in het rapport der Staatscommissie reeds sprake was en tot de uitvoering waarvan bij de wet van 2 Jan. 1917 werd besloten. Even als ten opzichte van den sluisbouw maakte de wet daarbij intusschen het voorbehoud, dat tot de uitvoering slechts zou worden overgegaan, nadat de naastbelanghehben- den bij de verbetering van hot kanaal zich verbonden zouden hebben, een 'derde deel der kosten te dragen. Het schijnt niet de bedoeling te zijn, dat de verruimingswerken van het kanaal ter stond worden aangevat, doch wel zijn reeds maatregelen genomen om hetzij door aan koop, hetzij door onteigening, de beschik- king over de noodige terreinen voor de ka naalverruiming te verkrijgen, ten einde die verruiming later zonder vertraging te kun nen uitvoeren. De min. van Waterstaat heeft zich thans wend met het verzoek te uevom.-l^„ van de kosten van aankoop en onteigening van deze terreinen, welke op ongeveer ƒ2.000.000 worden begroot, door de pro vincie voor 5 5/9 pCt.. dat is dus naar ra ming rond f 11.500, zal worden bijgedra gen. Bii het opmaken van de onteigemngs- plannen is rekening gehouden met een toe komstig kananlprofiel van 100 M. bodem- breedto, met een bodemdiepte van 15 M. - K(naal) P(eil), met beloopen onder 3 en 1 en met wederzijdsche waterbermen ter hoog te van K. P., breed 5 M De plannen voor de uit te voeren ka naai verruiming zijn echter nog niet gereed. God. Staten ontveinzen zich niet, dat bo vengenoemde uitgaven, welke nog slechts voor het aankoonen van de terreinen be- noodigd zijn, door belangrijk grootëre voor de eigenlijke uitvoering van de wer ken zullen worden gevolgd (aan bet college werd reeds een voorloopige raming van f 14.500.000 genoemrP terwijl, wordt thans in 's ministers verzoek getreden, te zijner tijd ook voor laatstbedoelde uitgaven de steun der provincie niet zal kunnen worden geweigerd. Niettemin zijn zij van oordeel, dat de_ provincie aan deze werken, welke van zoo .groote befeekenis moeien worden geacht, en waarbij ook baar belangen zeker be trokken zijn, haar medewerking niet zal mogen onthouden 7" wpn aan de Stator in overweging, ook in de thans door den Minister bedoelde kosten een bijdrage var? 5 5/9 nCt. beschikbaar te stellen. Amster dam heeft roods een Jv id ra ge van 27 7/9 nffverleend. Innezonrien MeHpHpelina. kiespijn en A an gezicht-s pijp verdrijft men het beste floor Sanau5rin-Tablet,ten (Mijnhardt). Per elazepRuisjo75c.Bij Apoth.cn Drogisten Gemengde Berichten De moord te Culemborg. Te Culemborg is -Dinsdagavond een bil jet verspreid, meldende, dat J. D. Vermeu len aldaar aan den minister van., justitie beeft verzocht don commissaris van poRtii te Culemborg te gelasten, een aanklacht in te dienen naar aanleiding van de togen hem geuite beschuldigingen in verband met den moord te Culemborg, en boven dien een streng onderzoek te doen instel len naar eventueele medeplichtigen in deze moordzaak. Verdronken. Dinsdagavond is liet 13-jarig zoo van adjudant E. bij het visschen in de UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren Is. 4.50 Frankfi.rl 470 M. en Manchesto* 375 M. Concerten. 5.20 Berlijn 500 M. on Züricli 515 M. concerten. 5.30 Hilversum 1050 "M. Vóór-avond concert. 1. Sous les drapeaux de Ia gloire (Marcbe). Blou. 2. Amnrottonrei-vn (Wal- zer) Fucik. 3. Tancred (Ouverture) Rossini 4. Ungarischer Tanz No. 9. (Brahms). 5 Les Préludes (Liszt). Pauze, fl Scènes Pittoreaquea (Suite). Massenet 7 Plaiair d'Amour (Martini). 8. Serenade (Haydn). 9. Menuett (Boccherini). 10. Finale. 5.35 München 485 M. Concert. 6.20 Hamburg 895 M „KWngo a us Ita lian". 8.00 Hilversum 1050 M. Aansluiting aan het Kurhaus te Scheveningen, waar het Nedorl. Opereüegezelschaj.. opvoert: „Als de lente komt(Die Fran otine Kuss) blijspel met muziek in 8 bedrijven. 8.20 Chelmsford 1600 M. Reoh-voorin- gen aan hot „Railway Centenary Banquet". Londen 365 M. Muziek, tooneel en zang. Birmingham 475 M Muziek en tooneel. Manchester 375 M. en München 485 M Concerten. 8.35 Brussel 265 M. Concert. Zurich 515 M. Schoeck-avond. 8.50 Berlijn 500 M. hyrik der Gogen- wast. Frankfurt 470 M. Symphonieconcett. 9.20 Cheimsford 1600 M. Emilio Co lombo's Ban-i uit het Victoria Hotel te Londen. Hamburg 395 M. en Radló-Paris 1750 M. Concerten. 9.35 Rome 425 M. Selecties uit de opera „Iris" (Mascagni). 9.50 Miinster 410 li. Concert. 10.50 Alle Brifsche station^: The Savoy Bands. Zuid-Willemsvaart gévallen en verdron ken. Auto door den trein gegrepen. Do vrachtrijder S. uit Tegelen geraakts te Wiellits bij Dusseldorf onder den trein met zijn auto en aanhangwagen. Beide wagens werden circa 30 M, meegesleurd en totaal verbrijzeld. De 18-jarige zoon van S. sprong tijdig van den wagen af, doch S. werd medcgesleurd. Wonder bo ven wonder kwam S. er zonder levensge vaarlijke verwondingen af. Vader en zoon werden per auto naar Tegelen gebracht. Het ongeluk is te wijten door hol niet tij dig afsluiten van den overweg. Auto-ongaluk. Een zoontje van mej. de wed. v. D 'e Jutfaas reed met de luxe auto van den heer v. H. uit Utrecht mee van Jutfaas naar hot Huis de Geer. Of het jonge'je bang geworden is. dat do chauffeur hem mee door zou nemen naar Amsterdam, of dat het kind over iets angstig werd, aan 'iet Huis de Gper gekomen, rukte liet on verwachts het portier van den an I q opon en sprong er pardoes uit, mot hel gevolg dat het met zijn .hoofd togen een langi den weg staanden boom nankwaru. Hevig bloedend en ernstig aan het hoofd gewond verbonden 1 V'C, YC* Het auto-cnce'nk aan tie Ouitsche grens Omtrent dc hotsing hij het slation Em- pel aan de Duitsche grens tussclion con auto en een in vollen vaart zijn den D- trein uit Emmerik, bij welk ongeluk drie dooden te betreurc" vallen, wordt nader gemeld- De auto met' zeven nersonen werd be stuurd door den beer B. Teling uit Ro- cholt, die voor den gesloten overweg nabij het station. Empel stopte, daar er treinen aan het rangeoren waren. Na afloop wer den de hoornen weder geopend en slak leking de rails over. Doch de D-trein uit Emmerik kwam reeds aan, greep de auto en slingerde het voertuig met schrikkelijke smak tegen een telegraafpaal. Zoowel do paal als de auto werden geheol vernield. Mej. Rove en de heer Alfred Toking warer. op slag dood. De heer Rove en mej. Toking en mej. E. Icking uit Dinxperloo werdor. zwaar gewond opgenomen. De laatst* overleed spoedig er na. Zoo is dit pleizierreisjfi wel heel droevig afgeloopen en rhoet de oorzaak van het ongeluk gezocht worden' in het feit, dat de slagboomen van den overweg nog ge opend waren. foo*> D-fr^n reeds de plaats gpnnder'1 \eri> ven l'.'t lnfs«f';i'" c-»n d m lier-nal kreeg zekebe L., uit Oudenbosch, werkzaam aan de Cnstelsehe "neetwor'-'- suikerfabriek te Stamnevsgaf. aldaar Hf het verwerken van baalzakken. een ge weldigen slag van den zwengel te«ren V. onderlijf, waardoor de man ernstig werd gekwetst Per brancard werd bii naar het ziekenhuis te Oud-Gastel overgebracht. Te Odijk (Ufr.) werd de vrouw van J. G. door de volle ladin" van een builen het huis staand en omvallend jachtgeweer getroffen De onrniddellijk geroepen ge neesheer legde een eerste verband en be val overbrenging naar de Klinieken Een voor cop mol1 "oe'n paard van T S. te Almelo schrikte Dins dag op den Vriezenveenschenweg voor een passeerenden auto en sloeg op hol. Do voerman F. S., die naast den wagen li n, raakte verward in de leidsels en viel. TTiJ werd door de kar overreden en ongeveer 00 meter meegesleurd. Na in het huis van L. binnengedragen te zijn bleek; dat hl] inwendig zwaar gekneusd was en dat twee ribben in zijn longen waren godrongen. Men vreest voor zijn leven. Zich aangemeld. Bij de politie te Vlissingen heeft zich aangemeld J. C. opzichter pener gemeen-' lelijke woningstichting te Rotterdam, dit» in Mei j 1 circa f 5000 had verduisterd en sedert voortvluchtig was. Hij heeft in 't buitenland alles opgemaakt en meldde zich ten einde raad bij de politie te Vlis*-

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7