Tweede Blad Donderdag II Juni 1925 Extra trein naar Weenen en Boedapest voor R.-K. Pleegouders. Het comité, dat zioh te Alkmaar ge vormd heeft met het doel, Katholieke Hol- Iandsche pleegouders van Ooslenrijksche 0f (en) Hongaarsche kinderen in de gele genheid te stellen per extra trein op goed kope "wijze een reis te maken naar Wee- oen of (en) Boedapest, ten einde daar een iezoek te brengen aan de familie der ver pleegde kinderen, deelt ons mede, dat er v- blijkens het reeds ontvangen groote san tal opgaven tot deelneming aller wegen in Nederland voor deze reis een groote belangstelling bestaat. Algemeen juicht men het toe, dat ook /•aan R. K. pleegouders thans deze gelegen heid geboden gaat worden. Nogmaals moet het comité er echter op aandringen, dat gegadigden zich alsnog zoo spoedig mogelijk aanmelden; eener- zijds toch moet het comité spoedig kun nen beoordeelen, of het aantal deelnemers groote genoeg is om een extra trein moge lijk te maken anderzijds loopt men ge vaar door te late opgave niet meer in aanmerking te kunnen komen, wanneer alle plaatsen misschien spoedig bezet zijn. De vele brieven, om inlichtingen enz. welke het comité ontving, zullen succes sievelijk zoo spoedig mogelijk beantwoord worden: voorloopig ontvangt men een bericht van ontvangst der opgave. Thans zij in 't algemeen alreeds mede gedeeld, dat de reis eventueel in ieder ge val niet voor einde Juli zal plaats hebben. Ten gerieve der lezers volgen hieronder nogmaals de namen en adressen der Comitéleden te Alkmaar: A. G. Bos, Oude Gracht No. 138. Pater J. Knippenburg O. P., Pastorie Bïeedstraat. Mevr. Wed. A. KosterSommermeijer Tangos traat No. 22. A. Lobman, Steenenbrug. Mej. M. J. Paleari, Fnidsen, Leo Speet, Prins Hendrikstraat 14. Gaarne zal het comité zien, dat zich in andere steden sub-c omité's vormen met het doel, in eigen omgeving mede te wer ken tot het welslagen van het groote plan. De Psychopaten-verzorging. Nu de psychopathen-ontwerpen tot wet zijn verheven, geniet de bijzondere straf gevangenis te Scheveningen, waar, zooals men weet, de psychopaten worden opge nomen, bijzondere belangstelling. Zoo is de inrichting in de laatste dagen bezocht door prof. Van Dijk uit Amster dam, met een 40-tal Amsterdamsche stu denten; door dr. Rombouts, lector aan de universiteit te Leiden, eveneens met een aantal Leidsche studenten; den heer Rollin Coueerque, administrateur aan het depar tement van Koloniën, met eenige zee-offi cieren, bestemd om later zitting te nemen in de krijgsraden en die zich op de hoogte willen stellen in verband met de berechting van dienstweigeraars; en door mr. Feith, Oost-Indisch, hoofdambtenaar met een 25- tal asp!rant-controleurs, in verband met de wijziging van het Indisch gevangenis wezen. Al deze groepen van belangstellenden werden ontvangen en ingelicht door den. directeur der Bijzondere Strafgevangenis, den heer Gijse Weenink, en door dr. Scholten, geneesheer, die inlichtingen op medisch gebied verschafte. De Huurwetten. B. en W. van Utrecht deelem den ge meenteraad op een desbetreffende vraag ?an den beer Fryda (Middenstands Unie) thans mede, dat zij de regeering hebben geadviseerd voor do gemeente Utrecht de Huurwetten buiten werking te stellen voor woningen van een huishuur boven f7 5 f 8 per week, doch voor die beneden dat wetten te handhaven. De Patronenfabriek te Dordrecht. De gemeenteraad van Dordrecht heeft gisteren na uitvoerig debat met 19 tegen 12 stemmen aangenomen het voorstel van B. en W. tot uitgifte in erfpacht van het ter- Tein en het verleenen van het recht van optie op naast gelegen terrein aan de Ned. Patronen-, slaghoedjes- en metaal waren fabriek te 's-Gravenhage, ter vesti ging daarop van een munitiefabriek. N.V. G. Bouaers Zoon's Wollenstoffen- fabriek. In de 8 Juni j.l. gehouden buitengewone algcmcene vergadering van aandeelhou ders der N.V. G. Bogaer3 en Zoon's Wol- lenstoffenfabrieken te Tilburg is met alge- meene stemmen besloten om de N.V. te ontbinden en te liquideeren, terwijl de liquidatie zal geschreden door de heeren P. J. Bogaers en J. Metz onder toezicht van eene commissie bestaande uit de heeren mr. H. A. van Nierop te Amsterdam, mr. J. A. Labree te 's-Gravenliage en ihr. J. Salomonson te Dordrecht. Gemengde Berichten Een moordaanslag te Arasterdam. De Wormerveerstraat te Amsterdam, krijgt langzamerhand een lugubere repu tatie, aldus schrijft de „Tel.". Het ge zinsdrama van eenige maanden geleden' is zeker nog niet vergeten en gisteravond om 10 uur bracht een burentwist met nood- lottigen afloop opnieuw de buurt in op schudding. Het was een 52-jarige schoenmaker, die er ri^zio kreeg met een der buren. En toen nu de buurman de vrouw van den schoen maker ging uitschelden, trok laatstgenoem de zijn mes en bracht den buurman eenige steken in de borst toe. Spoedig was de po litie ter plaatse, die den dader arresteerde, het mes in beslag nam en den vrij ernstig gewonde naar het Binnengasthuis liet overbrengen. Het slachtoffer van den moordaanslag is ongeveer 25 jaar oud. Zijn toestand was niet direct levensgevaarlijk; de man is ter verpleging in het Binnengasthuis opge nomen. Verdronken. Sedert Dinsdagmiddag werd te Roosen daal een 4-jarig kind van de familie A. Schrauwen, wonende "Willëmstraat aldaar, vermist. Het kind had de bewaarschool te 12 uur verlaten en werd na dien niet meer terug gezien. Den geheelen dag en daarop volgenden nacht werd de stad en omgeving afgezocht, echter zonder resul taat. Toen men daarna Woensdagmorgen op 'n enkele aanwijzing in het vaartje van de Verfraaiing ging dreggen werd al spoe dig het Hikje van de kleine opgehaald. Te Steen wijk is het 2-jarig dochter tje van R. Gerrits 'in een vat met water gevallen en verdronken. Doodelijk ongeluk. Op de Berghuizer Papierfabriek van den heer B. Cramer te Hattem is gisterenmor gen een ernstig ongeluk geschied. De 27- jarige onlangs gehuwde arbeider Van Die pen, wonende te Wapenveld geraakte tus- scben de wals en werd direct gedood. Trap van een paard. Te Eist, (O. B.) is de gehuwde landar beider H. bij werkzaamheden in het veld door een slag van een paard geraakt. De man, vader van zes kinderen, werd aan het hoofd getroffen en is in leyensgevaar- lijken toestand overgebracht naar het St Elizabethsgasthuis te Arnhem. Onder zand bedolven. Een tweetal werklieden, werkzaam in een Kiezelgroeve te Nulland, gem. Kerk rede, werd onder 6 A 7 M3. afstortend zand bedolven. De werkman Bremen, die gelukkig met het gezicht bloot bleef, be kwam geen ernstige verwondingen, doch zijn mede-arbeider Prevoo werd geheel bedolven. Het durde wel 15 minuten, al vorens hij bevrijd was. De dokter vreesde het ergste, daar Pr. uit mond en neus bloed verloor en bewusteloos naar huis werd gebracht. In zijn toestand is thans ppniere vorboterine te besnouren. Motor met zijspan te water. Men meldt ons uit Amsterdam: Gister avond circa acht uur is een motor met zij span bij den Omval in de Amstel gereden. De berijder en zijn passagier, beiden Am sterdammers, geraakten mede te water, doch kwamen spoedig met eigen krachten weer op het droge? Later in.den avond is de motor opgehaald. Schandelijke wandaad. Te Souburg is Dinsdagmiddag het bijna 8-jarig dochtertje van den werkman Land meter aan het Steenenpad, een voetpad naar het gehucht Abeele loopende, door een man in een weide met hoog gras ge lokt onder voorgeven, dat daar eieren la gen. Aan het einde van de weide heeft de man het kind aangerand en daarna met een groot mes nog vrij ernstig aan den hals verwond. Het kind kon, hoewel hevig bloedend, het ouderlijk huis bereiken waar genees kundige hulp werd ingeroepen. Heden is het kind ,naar het ziekenhuis te Vlissin- gen vervoerd. De politie vond in de welde in een grooten plas bloed het mes. Gisterenmorgen is als verdacht van die wandaad te Vlissingen aangehouden de 40-jarige werkman de R. Het feit dat hij in het kanaal zijn broek stond uit was- schen, was voor de politie aanleiding hem lo arresteeren. Brand. Gisterenochtend half tien, werd brand ontdekt op het dak van het woonhuis van Van Hees, staande op den Rijksstraatweg nabij Rhenen.. Met hulp van omwonenden en voorbijgangers werd het huisraad ge red. Het huis, dat gedeeltelijk gedekt was met riet, brandde, met een daarbij behoo- rende schuur af. Slechts een paar muren bleven staan. De electrische tram had veel vertraging, doordat de slang van de water leiding o"ver den weg moest worden ge legd. Men vermoedt dat vuur uit de locomo tief van de trams der Ooster Stoomtram wegmaatschappij, die voor haar goederen vervoer nog gebruik maakt van deze trek kracht op het rieten dak terecht is geko men. Een fietsendief gearresteerd. Eenige dagen geleden werd uit een schuur in- den tuin van dr. Esser, rector van het gymnasium te Kampen, een splin ternieuwe damesfiets gestolen. De ver denking viel al dadelijk op een vreemde ling, die zich in de omgeving had opge houden van wien een vaag signalement kon worden opgegeven. Onmiddellijk ging de recherche aan het zoeken en zond waarschuwingen uit, ook per radio, maar aanvankelijk te vergeefs, tot het heden gelukte den verdachte te vinden. De arres tatie werd al spoedig gevolgd door de. be kentenis van den dief en tevens bleek, dat hij meer op zijn kerfstok heeft. Zoo heeft hij in België gevangenisstraf ondergaan wegens berooving. Hotelhouder opgelicht. Dezer dagen vervoegde zich bij een be kend hotelier onder den rook van Breda, een Amerikaan, die voor een gezelschap van 7 dames en 8 heeren voor eenige we ken pension wilde bestellen. Van uit Sche veningen zou het gezelschap in twee groote Biiick-wagens dezer dagen arrivee- ren. De hotelier ontving den Amerikaan be leefd en plooide het met zijn prijzen en voorwaarden zoo aanlokkelijk, dat de vreemdeling besloot het hotel te frequen- teeren. De kamers, eetzaal, badkamers, conversatiesalon, terras, in het kort: het geheele hotel werd van hoven tot onder geinspecteerd. Tot slot had de Amerikaan nog 'n ver zoek: hij wenschte eiken morgen voor het gezelschap een coiffeur te zien verschij nen, die de dameskapsels zou onduleeren en de heeren een „clean shaven"-gelaat zou bezorgen. Na regeling van zaken gebruikte de Amerikaan een oer-Hollandschen borrel en vervolgens een solied diner. Na den copieuzen maaltijd stoof de Yankee als een zefier door het Mastbosch op een hem gaarne in bruikleen afgestane fiets en toen de nacht over de bosschen en het hotel zijn zwarten sluier spreidde, toog de Ame rikaan naar zijn kamer en ook de hotel houder zocht zijn sponde op, zijn - hoofd beladen met de blijde zorgen om weldra 'r gezelschap rijke Amerikanen het zoo ge zellig mogelijk te maken. De nacht was schoon en borg in zijn schoot vele rijke beloften voor de komen de dagen. Maar toen den volgenden morgen de huisknecht de corridors langs ging om de bestoven schoenen óp te halen teneinde ze te poetsen, miste hij een paar heeren schoenen. En het is nu juist „dat" paar heeren schoenen, dat de Amerikaan zich toe eigende om daarmee geschoeid, in den vroegen morgen, de beenen te nemen zon der ?ijn hotelrekening te betalen. De hotelier wacht niet meer op zijn Amerikaansche gasten. Hij is een illusie armer, plus een paar heerenschoenen. (D. v. N.-B.) Na vijftig Jaar teruggevonden. 50 jaar geleden verloor de landbouwer F. B. te Wijckel een gouden ring. Thans is de ring door een arbeider bij het wieden teruggevonden en aan B. teruggegeven. Iets zeldzaams. De heer Hermanus van der Werf, ren tenierend Amerikaan te Warns, heeft vol gens de „Leeuw. Crt." in zijn tuintje een dubbele goudsbloem, die de bijzondere aandacht trekt. Zij bloeide als gewoon, maar met een forsche bloem, welke vrij spoedig verwelkte en afviel, maar daarna uit haren bloembodem afgaf, zoo regel matig mogelijk, tien nieuwe goudsbloemen, flink geteeld enz. uit den rand en één recht naar boven uit het middelpunt. Het interessante geval, vermoedelijk van stongelverkorting, ig gemeld aan den rijkstuinbouwleeraar te Leeuwarden. Lee- ken noemen het een plantkundig wonder. Bij den heer Schneiders te Obdam is- volgens de „Msb." een geranium to be zichtiging, welke de respectabele hoogte beeft bereikt van ruim 2.10 M. BuStenl. Berichten Groote brand in Oostenrijk. Een dorp bijna geheel verwoest. Volgens een krantenbericht uit Wiener Neustadt zijn tengevolge van den brand in Weikersdorf bij Wiener Neustadt zeven tig gebouwen verwoest, dus bijna het geheele dorp. Vele personen, meestal klei ne boeren zijn dakloos. Een Britsch Laaerhuislid slachtoffer van de hitte. De 68-jarige Labour-afgevaardigde Ja mes Wignall is gisterochtend in de gang van het Lagerhuis in elkaar gezakt, waar schijnlijk tengevolge van de hitte. Des avonds is hij In een ziekenhuis overleden. Wignall was jarenlang de leider rler Dockers and General Workers Union. Hij stond hoog in aanzien bij alle partijen. Per luchtschip naar de Pool. Volgens den Berlijnschen correspondent van de „Tidens Tegn" heeft het interna tionaal genootschap voor Noordpool-onder- zoek per luchtschip, waarvan dr. Nansen voorzitter is, een geschrift uitgegeven, waarin het plan voor een Noordpool- vlucht wordt uiteengezet. Geen van de bestaande typen van lucht schepen is geschikt voor tochten in de poolstreek. Daarom is men voornemens een speciaal luchtschip te maken van 150.000 M3. capaciteit, voorzien van spe ciale toestellen voor verschillende weten* schappelijke doeleinden. Dr. Nansen hoopt, dat het uit financieel oogpunt 'mogelijk zal zijn de vlucht over twee jaar te doen. Er zullen 50 personen meegaan. Het schip zal voorzien worden van voedsel voor 90 dagen en zal een complete pooluitrusting meekrijgen van tenten, sleden, booten en andere artikelen, voor bet geval er een noodlanding noodig mocht zijn. Het luchtschip zal vertrekken van Murmansk (Rusland) en zal over de Pool streken vliegen naar Nome (Alaska), waar een nieuwe voorraad gas zal wor den Ingenomen. Daarna zal het luchtschip naar Murmansk terugkeeren. Het genootschap denkt later een regel- matigen luchtschipdienst in te stellen lusschen Europa en Japan over de Pool streek, waardoor de reis van zes weken tot zes darren kan worden teruesrebrnrht. UIT DE RADIO-WERECDL Wat er vanavond ie hóoren Is. 4.50 uur: Berlijn 500 M. Ccraoert 1 4.50 Frankfort 470 M Middagzon* oert. 5.20 Müuchen 435 M. Concert. 5.20 Zürioh 515 M. Concert 5.30 Hilversum 1050 M. Vóór* avondconcert 1. Little Fioh (Marsch); 2. Prins Methuso-) lom (ouverture) Strausz; 3. Frauen, Liebe und Leben (Laszlo); 5. Aus Schuberts Skizzenbuch (fantasie). Pauze. 6. Pikante Blatter (potpourri); 7. Adagio Cantabile (Beothrn hoven); 8. Musette (Offen-i bach); 9. Marche Héroique (St. Saëns); 10. Finale. 6.20 Hamburg 395 M „Witwe Gra-i pin" komische opera in 1 act van Flotow. 0.35 Eiffel toren 2600 M. Concert. 7.00 Londen 365 M. Muziek. 7.30 Hilversum 1050 M. Aanslui-i ting bij het theater Tuschinski Ie Amsterdam. Uitzending van, de muzikale illustratie bij do film ..Hoffmanns Vortell'ngen", voorafgegaan door een proloog. 8.2H Chelmsford 1600 M. „An Hour from Margate" uitgezonden uit The Winter Gardens. Daarna ..Herinneringen aan Weenen": Selection, „Gips Lovo" (Lehar); Caprice Viennois", „Llebos- lied'' (Kreisler); „Hungarum Dance in G Minor" (Brahms-j Joachim); Waltz, „The Bluo Danube" (Strauss)- „Fiakerl'0-< der" (Popular Songs of Vicn-» nese Cabmen); Waltz, „Artisfa Life" (Gung'l); Czardas (Mi* chiels). 8.20 Londen 365 M. Een. uur met Edward German. Daarna Kan mermuziek. 8.20 Birmingham 475 M. „La fille de Mme Angot". 8.20 Bournemouth 385 M. Man chester 375 M. Newcastle 400 M. Concerten. 8.20 Hamburg 395 M. Kinderlieden renavond. 8.35 Brussel 265 M. Lichte muziek. 8.50 Berlijn 500 M. Oostersche muf ziek. 8.50 Frankfort 470 M. en Rome 425 M. Concerten. 8.50 Munster 410 M. on Zürich 515 M. Liederen. 9.05 Radio-Paris 1750 M. Russin sche muziek. 9.35 Petit Parision 345 M. Concert. 10.50 Alle Britscbe stations: Dans* muziek van het Savoy Holel to Londen. Nederlandsch OosMndië. Rietbranden In Kediri. Verscheidene dado ra gearresteerd. Do Sarekat Raj alters hebben m het Koj dirlsche verschillende rietbranden geslicht, vermoedelijk op instructie uit Semarang. Tw-eo afdeelings-prosidenten en verschil lende brandstichlers zijn gearresteerd. Een administrateur vermoord. Een koelie heeft den administrateur van de Palembangsche Koffieondernemiog Pasoemah, den heer Lambermon, met een pisablati (mes) vermoord. De dader be* kende. Aanleiding was een sleenworp om den koele lot. don arbeid aan te sporen. Ingezonden Mededeeling. Vrees geen Examen want er is een Middel dat u geheel bevrijdt van Zenuwachtigheid, een Middel dat u Kalm maakt en Kalm houdt, torwijl uw Geest Helder blijtt. Mijnhardt's Zenuw- tabletten wetenschappelijk samengesteld en onschadelijk, genezen u van uw Zenuw achtigheid. Glazen buisje 75 et. Bij Apoth. en Drocistoi 7354 FEUILLETON. HET GEHEIM VAN Dl ZEE door ANDRé SAVIGNON Geautoriseerde vertaling (Nadruk verboden) 20) Den volgenden morgen vertrokken de drio onafscheidelijke vrienden met de post boot van Gonquet,' een vervallen, klein stoombootje, dat tweemaal per week de verbinding tusschen de eilanden Molène en Ouessant onderhoudt. Men zag direot, dat ze zich voor dit bezoek aan de stad in hun beste plunje hadden gestoken. Zeker, Mengham had niet van zijn enormen hoed kunnen scheiden, ofschoon deze door het langdurig gebruik een ver dacht roodige kleur had' gekregen, maar bij droeg een heel nieuw pak, dat hem ruim zat als een zak en hem een waardig aanzien gaf, zooals men zich dat van een xeeder voorstelt. Mijn oom had over zijn schipperstrui een blauw vest aangetrok ken, dat ik nog nooit van hem had gezien ca Corsen had precies zoo gedaan. Beiden droegen een uniformpet met gouden knoo- Peu. En die petten leken zoo sprekend op maar wat betreft vorm, kleur en nieuw1- beid, dat ze niet nalieten aller blikken tot zich te trekken. Ik ben er zeker van, dat ,e troöP leegloopers, die aan de kade ston- ,n '9 kijken naar de aanikomendo passet ters, alleen maar oogen hadden voor het drietal. daf^f k°n gemakkelijk voorstellen, de twee vrienden die hoofddeksels in een ij dele bui op een gooien dag samen hadden gekocht, bij een winkelier in de be faamde Siamstraat in het havenkwartier. Maar spoedig werden zij aan de alge- meene belangstelling onttrokken: een sloep, diie zoo zwaar geladen was, dat ze op zin ken leek te staan, bracht ze naar een stoomboot, die in de baai voor anker lag en van dat moment, af zag men slechts de platte petten en den hoogen bol van Meng- ham's hoed uitsteken boven de menschen, die in het lichte bootje opeengepropt zaten: gendarmen, kooplui, verlofgangers en in woners van Ouessant, die naar het vaste land overstaken. Onder dezen bevond zich ook Marie* Naour. Ik verzeker u, dat ik me niet erg op mijn gemak voelde, toen ik naar de „Zeemeeuw" terugkeerde en dat ik er voor zorgde Le Lüuarn uit de buurt te blijven. We vertrokken op het vastgestelde uur. Maar aangezien de windstilte toch onze vaart belemmerde, ging ik haastig naar kooi, waar ik langen tijd bleef, zonder een oog te sluiten. Den volgenden morgen echter werd ik tot de werkelijkheid terug gebracht door do beweging van het schip en ik begreep dus dat we onderweg waren. Le Louarn sprak geen woord tegen me en nam niet de minste notitie van me. Maar toen Pennor naast hem kwam zitten, wees de vriend van Marie Naour naar mij en beide zwe gen. Dat was alles. Ik kreeg den indruk, dat Le -Louarn zioh rekenschap ging geven van den afkeer met vrees vermengd, dio ik voor hem gevoelde; ik beeldde me in, dat hij me wantrouwde. Maar kon hij weten, dat ik zijn bescha diging van de luchtbuis verklapt had en dat ik hem den blinde had zien -dooden? Ik trachtte tevergeefsch me zelf te overtui gen van het tegendeel: ik was alles behalve gerust.- Ik was er van overtuigd, dat hij er op uit was zijn slag te élaan en wist ook, dat hij ergens medeplichtigen had, omdat Ma rie Naour in allerijl naar Brest was ver trokken met een of andere opdracht. Het was voor mij een "heette opluchting, toen we eindelijk te PorsaI waren aange komen en ik ontsnappen kon aan het gezel schap van dien gemeenen kerel. Weldra keerde ik dan ook de kust mijn rug toe om naar mijn familie te gaan, die In een dorp- woonde op ongeveer veertig kilometers af stand en welgemoed begon ik mijn tocht, die vruchtbaar zou blijken aan allerlei lot* gevallen. Twee dagen te voren hadden Mengham en Prigrent over hun kaart gebogen mij den weg aangeduid en ze hadden uitge maakt, dat, wanneer ik na den middag ver* trok, ik halverwege ergens zou moeten overnachten. De zon stond reeds lang aan den horizont, zoodat ik begreep, dat het buitengesloten was vóór den nacht Gouee- non te bereiken. Maar waarom zou ik me ook haasten? Alles wat mij omringde en waaraan ik door mijn zeemansleven weer eenigszins ontwend was, noodigde mij uit tot een kalme wandeling. De kudden werden naar de stal gedreven in hun rustigen, schommelenden gang, af en toe aangespoord door een schellen kreet ^van den knaap die zo geleidde. Ik rook *de warme stallucht toen ze langs me gingen, Eu toen de stofwolk, die ze opge jaagd haddon, opgetrokken was en men niet langer hun geloei hoorde, doch slechts af en toe-het eenzaam geblaat van een koe, die in de vallei achtergebleven was, scheen een van bloemengeur verzadigde koelte over het landschap te waaien, die je er toe bracht je stap te vertragen.. Bij een kruisweg hield ik stil voor een groot eenzaam gelegen huis, yan donkexen steen opgetrokken en met het traditioneele uithangbord van een herberg. Een mare tak hing boven de boog van de deur. „Hier zal ik maar blijven slapen'', dacht ik. De waard, die ik beleefd om logies vroeg, vertelde me, dat ik inderdaad bdj hem een goed avondeten en een goed bed zou vin* den. VII. I Een hachelijke ontmoeting. De gelagkamer was ruim. Tegenover de deur aan den tegenovergestelden kant, be vond zich een hooge schoorsteen, waarin 'n vuurtje rustig brandde. Twee met gor dijnen afgesloten bedden stonden togen den gewitten muur, terwijl op oen lange tafel van gevernist hout twee rijen borden stonden, die wachtten op een dampende soepterrlen. Het was aan deze tafel, dat ik mo wel dra bevond temidden van de familie van den waard, luisterend naar de gesprekken van bezoekers, die aan een soortgelijke ta fel aan de andere zijde van de gelagkamer mot kleine teugjes hun landwijn dronken. Af en toe kwamen nieuwe bezoekers bin nen, boeren uit den omtrek en ook twee heeren in jachtcostuum, gevolgd door hun. honden. Ze hingen hun geweren aan den wand, bestelden twee glazen Vermouth,, die ze staande met hun rug naar hot vuur en rookend hun pijpen, opdronken. Ik vernam op die manier, dat gedurende eenigen tijd, de streek verontrust werd! door verschillende misdrijven, nachtelijke overvallen, inbraak in eenzame woningen en brandstichting: men stal vee, drong pachthoeven binnen om geld af te persen. Acht dagen geleden was nog iets dergelijks gebeurd in Plouren. Men schreef die misdaden toe aan een troepje bandieten, bekend onder den no;irn van „malrozenbende", gevormd dooT ge-" droste zeelui, die reeds meer dan eens mot de politie in aanrakmg waren geweest Het sehijnt'zelfs, vertelde oen der be* zoekers, dat ze gisteren bij Bonjeen In Lau-ar-couët hebben inge/broken. En daarop zei iemand iets, dat mij on middellijk do ooren deed spitsen. Best mogelijk, dat zo vandaag of morgen bij Le Dreff in PorsaI komen om hem van zijn „schat" af te helpen? Bewe* ren ze niet. dat Yann, do broer van Antoiüflf bij hen is? Ja, lachte een ander, ze nemen An.-* tolno alleen maar het geld af, «lat bij uit 'f water ophaalt, en maken jullie je maar maar niet ongerust: heel veel zaaks <la4 niet.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3