Tweede Blad Dinsdag 9 Juni 1925 KERKNIEUWS. DE ZALIGE MJCHAëLA De Romefnsche correspondent van de „Msb." seint d.d. 7 Juni: Hedenmorgen had in de St. Pieter de voorlezing plaats van het decreet van zalig verklaring van de eerbicdw. Maria Michaëla van het H. Sacrament, stichteres der zusters van het H. Sacrament. De plechtige H. Mis werd opgedragen aan de cathedra-altaar door mgr. Palica. In den namiddag begaf de H. Vader zich naar de basiliek,, om de nieuwe zalige te vereeren. Zijne Hofhouding, de aanwezige curie-kardinalen, de Spaansche kardinalen van Tarragona, Toleda en Burgos, den aartsbisschop van Madrid en verscheidene andere Spaansche en Filippijnsche bis schoppen. Er waren bij de plechtigheid duizenden pelgrims uit Spanje tegenwoordig, o.a. twee grandes in uniform, talrijke vertegen woordigers van den Spaanschen adel, als mede delegaties vantde gemeenteraden van Madrid en Valencia. In dè voor de verwanten der zalige gere serveerde tribune hadden o.a. plaats geno men een neef der zalige, markies della Mo- tilla en de achterneven, de markiezen Casa Bianca, de graven van Radul, en senator Bahia, petekind der zalige. Talrijke zusters der door de zalige ge stichte congregatie, met de generaal- overste aan het hoofd, woonden de plech tigheid bij. De bulle wer.1 voorgelezen door den ka nunnik der Vaticaansche basiliek, mgr. Cerretti Als postulator fungeerde don Blay; hij werd geassisteerd door de leerlingen van het Spaansche College. Twee schilderijen stelden de voor de za ligverklaring voorgedragen wonderen voor: de miraculeuze genezing van zuster Vir ginia van tuberculose en de wonderbare ge nezing van zuster Angela van een maag kwaal. Ned. Episcopaat Heden en morgen vergadert het Doorl. Episcopaat van Nederland te Haarlem. Eerste Plechtige H. Mis. Zondagmorgen droeg de Weleerw. heer C. Koene de plechtige Eerste H. Mis op in de parochiekerk van O. L. Vrouw He melvaart te Voorburg. De Eerw. Neomist werd hiorbii geassisteerd door den Hoog- eerw. heer Mgr W van Stee, Rector van St. .Antoniushove alhier, als Presbyter Assistens.de Weleerw.heer A. van de Griendt, Kapelaan te 's-Gravenhage, en de Weleerw. heer van Beiinen, Kapelaan te Kwintshenl, respect, als Diaken en Sub- Diaken. De Zeereerw. Pater Wassenaar, assistent aan de parochie voornoemd, fun geerde als eeremoniaris. Na het Evangelie hield de Pastoor de zer nieuwe parochie de Zeereerw. heer Clir. van Mierloo de feestpredicatie. Het zangkoor deed zich op verdienste lijke wiize hooren met de uitvoering der Missa Secunda Ponb'ficalis voor gemengd koor van Perosi, onder leiding van den 'directeur den heer N. J. J. 't Hart. Na de H Mis weerklonk schoon er) plechtig de cantate Priestergterie" van L. A. Dobbel steen. De orgelbegeleiding was bij den or ganist dezer kerk, de heer A. Cloosterman, in goede handen. De greeorlaansche ge zangen werden door den Zeereerw. heer J. Starrenburg, leeraar aan het seminarie te Heemstede, en den Weleerw. heer Th. Sprenger, Kapelaan der St. Martinuspa- roehie alhier, uitgevoerd op eene wiize, die 3e aanwezige geloovigen wel tot devotie stemmen moest. Gouden Professiefeesf van Zuster Renle. Zaterdag herdacht in het klopster der Derw. Zusters Recollectinen-Poenitenten aan den Goudschesingel te Rotterdam de eerw. Zuster Renie haar 'gouden professie- feest. Zuster Renie, die 24 jaar te Rotterdam werkzaam is in klooster en scholen, heeft veel gedaan voor het onderricht van vrou welijke en jeugdige bekeerlingen. Eerst in samenwerking met zuster Genorosa, later, na den dood van deze, alleen. De Katholieke kerk in Amerika. Prof. Hermelink deelt in „Die Christl. Welt" de volgende gegevens mee over den groei van de Katholieke Kerk in de Ver- eenigde Stalen in de jaren 18221022 In 1822 waren er 9 dioceses. 78 priesters en 600,000 katholieken; in 1862 waren deze getallen resp. 43, 2284 en 2.000.000; in 1922: 103, 21,164 en 17.616.676. Door de massa immigratie uit Ierland, Italië en de Slavische landen is de Katholieke Kerk in Noord-Amerika de grootste geworden wat ledental betreft; Het dichtst is de ka tholieke bevolking in New-York (1.3 mil- lioen) en Brooklyn (891,000), in Chicago (1,15 millioen),' Cleveland (513,000), Detroit (511,000). In het Huis van Afgevaardigden hebben 32 katholieken zitting op e.en totaal van 435, voor den Senaat zijn deze getal len 4 en 96. Het eerstvolgende Eucharis tisch Congres, dat in 1926 in Chicago zal worden gehouden, is het eerste dat in Amerika plaats heeft. In Chicago zijn 292 katholieke kerken. Gemengde Berichten Een siclger losgeslagen. Een doode. Bij het restauratiewerk aan den toren van do Ned. Hervormde Kerk, te Eist, ié een steiger losgeschoten, met liet noodlot tig gevolg, dat twee arbeiders door een liftkoker van een hoogte van 25 M. "vielen. De 55-jarige M. uit Nijmegen was onmid dellijk dood. De andere arbeider werd na een val van omstreeks 6 M. vastgegrepeh en hierdoor gered. Verdronken Zondagmiddag begaf de 28-jarige C. Vonk uit Amsterdam, die met vrouw en kind een dagje te Zandvoort vertoefde, zicKin zee. Door den sterken stroom wera hij meegesleurd en hij verdween in de diepte, alvorens hem hulp geboden kon worden. Vrouw en kind, waren van het ongeluk getuige. Het lijk is nog niet ge vonden. Aan brandwonden overleden. In het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam is de 69-jarige mevrouw Van Dijk, die in haar woning in de Van Citter- sh-aat, terwijl zij in de nabijheid van een brandend gascomfoor haar handschoenen met benzine waschte, in brand geraakte, aan de bekomen verwondingen overledeb. Motorongeluk. Men meldt uit Dinant aan -do „Natiën Beige": De motorrijder, deelnemer aan den Dii- monceau-bekerrit uit Nederland, H. van der Sluys uit Utrecht, wilde bij het pajp- seeren van Dinant op weg naar Namen Op do brug bij Bouvignes een auto passeeren die uit tegenovergestelde richting kwa,m en waarin 5 personen gezeten waren, j)e motorrijder raakte daarbij- het stuur kwijt. De taxi-chauffeur wilde hem ont wijken en veranderde plotseling van rich ting. Hij reed tegen de zijpalen van de brug, zoodat de auto naar beneden ging langs de helling doch kwam juist aan den waterkant tot stilstand. Het motorrijwiel echter werd gegrepen en geheel vernield. De berijder werd ernstig aan hoofd en beenen verwond. Speld Ingeslikt. Een kindje van nog slechts 3 maanden van zekeren van O., wonende Smoorstraat to Roosendaal, had in een onbewaakt oogenblik kans gezien een z.g. bakerspeld in te slikken. Opgenomen in het ziekenhuuis Charitas werd aldaar met een Röntgenfoto gecon stateerd dat de speld in de maag van het kindje was terecht gekomen. Dr. v. Dissel, uit Breda, heeft den klei ne geopereerd en de speld verwijderd. De toestond van het patiëntje is echter nog zorgelijk. Azljn-essence gedronken. Een 6-jarig knaapje, het zoontje van zekeren A. B. wonende Boulevard te Roo sendaal, heeft enkele dagen geleden uit éen fleschje azijn-essence gedronken met het droevig gevolg, dat mond, keel en inge wanden deerlijk werden verbrand, zoodat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Intusschen is de toestand van het knaapje dusdanig verergerd dat hij giste ren naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Uit den rijdenden trein gestapt. Gisterenavond omstreeks 12 uur is een reiziger, te 's-Gravenhage, die uit dep uit Amsterdam binnenkomenden trein wilde stappen, gevallen, doordal de trein, vóór( hij het perron bereikt had, zeer langzaam reed met het oog op werkzaamheden aan de lijn Bedoelde reiziger meende toen ver moedelijk reeds in het station te zijn. Een medereiziger, die het ongeval zag gebeu ren, had de tegenwoordigheid van geest dadelijk aan de noodrem te trokken, waar op de trein onmiddellijk stopte. De geval len passagier kwam er zoodoende met eenige lichte kwetsuren en den schrik, af. Brand. In den nacht van Zondag op Maandag ontstond brand in de schuur, Waarboven tevens een hooibergplaats, gelegen vlak achter het perceel van den heer A. van Essen te Veenendaal. De gebeele schuur brandde af. Tevens verbrandden de in de schuur aanwezige dorschmachine, motor en tractor. Do in de nabijheid staande houtmijt werd ook gedeeltelijk een prooi der vlammen. Met zeer veel moeite kon het perceel zelf, dat reeds brandde, be houden. worden, evenals de aan den over kant van den weg staande, groote wind molen van den heer Yan Eden. Verzekei- ring dekt gedeeltelijk de schade. De oor zaak van den brand is onbekend. Een bende (relndleven. Een bende internationale dieven schijnt op dit oogenblik werkzaam te zijn In de sneltreinen tusschen Amsterdam en Pa rijs. Een van hen is in bet station Brussel- Zuid betrapt, op het oogenblik dat hij in het gedrang, een Hollandschen reiziger van zijn geldtasch ontlastte. De aangehoudene is een zekere Galinsky Abran, Poolsch onderdaan, wonende te Londen. Hij werd opgesloten ter beschik king van den procureur des konings. De bestolene, die den diefstal niet had bemerkt, werd in het bezit gesteld van zijn geldtasch, die een flinke som inhield. Een Inbrekersbende. De laatste dagen wordt de omgeving van Gorinchem des nachts onveilig gemaakt door inbrekers, die het alleen op kerken cn scholen voorzien hebben. Eerst werd ingebroken in kerken te Vuren en Her wijnen, daarop in de bijzondere school en de consistoriekamer der Herv. Kerk te Nieuwland en ten slotte in de Geref. Kerk te Hardinxveld en de openbare school te Schelhunen. Over hét algemeen wordt èr weinig vermist. Een oude man bestolen. Uit een perceel aan de Lijnbaansgracht te Amsterdam, zijn ontvreemd 2 ijzeren geldtrommels, resp. inhoudende 1365 in geld en twee effecten, elk groot f 1000,—, zoomede een testament. De dief (of dieven) is klaarblijkelijk met een valschen sleutel bet huis binnengekomen. In een der ka mers is een kast opengebroken. Daar ston den achter een stapeltje lijfgoederen de geldtrommels, welke de dief goeden buit verklaarde. De bestolene is een 88-jarlge man, die niet nauwkeurig kan opgeven wat voor soort effecten in den trommel geborgen waren. Diefstal van drijfriemen. Gisternacht zijn op de veenderij „Tem pel" te Stadskanaal alle drijfriemen van de baggermachine gestolen. Oplichting. De weduwe L. H., een winkelierster uit de Gornelis Trompstraat te Rotterdam, heeft een bezoek gehad van een man, die voorgaf rechercheur te zijn en als legiti matie-bewijs een soort medaille vertoon de. Hij vertelde, dat hij in opdracht had, na te gaan, of zij ook in het bezit was van valsohe bankbiljetten. De weduwe onende haar toonbanklade en haalde acht bank biljetten van f 10 en een biljet van f 25 te voorschijn, die door den rechercheur in een couvert gedaan werden, dat hij in haar tegenwoordigheid verzegelde. Daar na vroeg hij haar om een touwtje, ten einde dat om het couvert te knoopen. Ter wijl zij naar het touwtje zocht, heeft de zoogenaamde rechercheur vermoedelijk een ander couvert, dat op gelijke wijze verzegeld was als het couvert, waarin de weduwe hem de bankbiljetten had zien doen, uit zijn zak gehaald. Om dit couvert werd het touwtje, dat de weduwe hem gaf, geknoopt en toen werd het couvert baar overhandigd, met de mededeeling, dat een paar uur later twee rechercheurs het in ontvangst zouden komen nemen. Er kwam evenwel niemand. Do weduwe kreeg toen argwaan, zij ging naar de po litie, het couvert werd geopend, en in plaats van bankbiljetten, kwamen er stukjes krantenpapier uit te voorschijn. Ongewenscha „kaashandelaar". Toen de echtgenooto van den veehouder' K. A. te Weesperkarspel nabij den Uiter- meerschen tol zich in den stal begaf, vond zij daar een haar onbekend persoon staan, met een kaas in de hand, terwijl hij een paar schoenen onder zijn jas trachtte te verbergen. Op de vraag van mej. A., wat 'hij daar te -maken had, gaf de man het antwoord: Ik ben geen dief, juffrouw, ik wou u kaas verkoopen, waarop zij antwoordde: Wat jo daar in je handen hebt, lijkt anders erg veel op onze kaaa. De pseudo-kaasverkooper vond hot toen blijkbaar maar 't verstandigste, om het hazenpad te kiezen, met achterlating vari do kaas, die toch blijkbaar niet op zijn staat van bezittingen thuis hoorde. Maar mej. A. riep den knecht haar echtge noot was afwezig en zei hem dat ver£ moedelijk zijn schoenen door den vreem den kaasliefhebber waren meegenomen. De knecht ging ijlings den vreemden in dringer achterna; een tweetal kornuiteh, dat aan den weg in het gras lag, hield zich onzijdig, doch bleek later mot den „kaashandelaar" een trio te vormen. Toen de knecht den vluchteling achter haalde, bleek het dat deze zich inmiddels van de schoenen ontdaan had. Een met den noodigen nadruk gestelde vraag, waar de dief de schoenen verstopt had, werd niet beantwoord. Maar de rechtmatige eigenaar der schoenen haalde een tabaks doos voor den dag en gaf daarmede den vluchteling op zijn hoofd een „aanwijzing" zoodat de ander het zand van den 's Gra- velandscheweg van iets dichterbij ging bekijken. Nadat hij weer opgekrabbeld was, kwam van lieverlede het herinneringsvermogen terug en kon hij tenslotte mededeelen, dat de schoenen onder hooi verborgen waren, dat langs den berg lag. Bravo geldschieters. 20 pet. of 1000 pet.? De Schakel vertelt in de rubriek „Hit de Practijk": 20 pet. of 1000 pet.? Iemand had 200 noodig en sloot een leening bij oen bekend Amsterdamsch geldschieter, die „30 pet. rente" berekent. Deze trekt van elke geleende 100 voor rente f 30 af (30 pet., nietwaar?) en keert de resteerende 70 uit. Toen de geldleener het kantoor van zijn „helper" verliet, had hij op zak 3 X 70 210 en had hij op zich geno men tien achtereenvolgende maanden 30 te storten, totaal 300, waarvoor hij tien promessen had geteekenrl en zijn sala ris had gecodeerd. Voor het oogenblik was bij dus, althans in schijn geholpen, maar tot welken prijs? In tien maand-termijnen 30 voldoen voor een ontvangen bedrag van 210 komt neer op 105 pet. rente per jaar! Toen hij 160 had afbetaald, bloef hij steken. Beslag op loon dreigde. Maar zie: do geldschieter was goedertieren. Hij was bereid het loopende contract te vernieti gen en een nieuw te maken, en wel aldus: de debiteur erkent schuldig te zijn 200 vooruit te betalen rente 2 maal 30 is 60, uit te keeren 140. Daar er op het oude contract nog f 140 schuld was, wer den die twee bedragen met elkaar verre kend en kreeg dus de dibiteur niets in handen. Na 16 maanden f 10 to hebben betaald, was onze geld nemer dus slechts 100 vooruitgekomen. Als men nu weet UIT DE RADIO-WERELD" Wat er vanavond tc hooren Is 4.85 uur Hamburg 395 M. Kamermuziek. 4.50 Berlijn 500 M. en Frankfort 470 M. Concerten. 5.20 Brussel 265 M. Dansmuziek. 5.20 Zürlch 515 M. en München 485 M. Concerten. 5.30 Hilversum 1050 M. Concert. 7.Londen 865 M. Muziek. 7.50 Berlijn 500 M. „Die lustigen Woibor von Windsor." 8.10 Hilversum 1050 M, Solisten concert. 8.20 Londen 365 M. en Chelmsford 1600 M. Bekende muziek. 8.20 Birmingham 475 M Operette muziek. 8.20 Newcastle 400 M. en Manchester 375 M. Concerten. 8.20 Hamburg 395 M. München 485 M. Concerten. 8.35 Bournemouth 385 M. „Winter Gardens Night." 8.35 Brussel 265 M. Concert. 8.50 Münster 4-10 M. „Grotesken." 8.50 Zürich 515 M. „Auslandschwei- zer Abend." 8.50 Chelmsford 1600 M. Feestdiner in Guildhall, Londen. 9.05 Radio-Paris 1750 M. Concert. dat een dergelijke omrekening nog eens gebeurde tijdens het afbetalen, dan zal men begrijpen, dat het rentepercentage hier tot in liet fantastische st 1 Buitenl. Berccjiten Overstroomingeu. 100 doode n. Reuter seint ons uit Mexico City d.d. 8 dezer: Honderd personen zijn verdronken en verscheidene dorpen zijn verwoest door het buiten haar oevers treden der rivieren Tehuantepec en Berros. Brand In een Belgische kolenmijn. 10 millioen francs schade. Gisterenmiddag heeft te Zolderen (Belg. Limburg) een geweldige brand gewoed in de boorinstallaties van de steenkoolmijnen van Helchteren en Zolderen. Een boorto* ron vatte vuur. De vlammen sloegen on middellijk over naar de omliggende torens, welke tengevolge van de groote droogte een gemakkelijke prooi werden. Do torens 1 en 2 ploften omver. Hei 46 M. hooge ijzeren geraamte boven mijn 1 kromde zioh onder de hitte en knakte door mid den. Ook de opslagplaatsen van den aan nemer der loodsen raakten in brand. Door vonken geraakte een hoeve, die 500 M. van het terrein lag, in brand en werd totaal vernietigd. De schade wordt op 10.000.000 francs geraamd. De exploitatie der mijnen zal bovendien een vertraging ondervinden van verscheidene maanden. Slachtoffers van de hitte in Engeland. Te J.onden hebben zich, naar draadloos gemeld wordt, vier sterfgevallen voorge-» daan ten gevolge van de hitte. De voorspelling luidt, dat het zeer war-» me wed gr zal voortduren Hulp vnor Amundsen. De Noorsche Luchtvaartvereeniging heeft overwogen of een hulpexpeditie moet worden uitgezonden ter redding van Amundsen c.s. Aan de besprekingen heb ben deelgenomen Sverdrup en den Deen Gottfred Hansen, on verscheiden andoren. Na de verschillende mogelijkheden te hpb- ben overwogen, waren de vergaderden unaniem van meening, dat moest worden aangenomen dat de vliegers steeds langs een der vier plaatsen kunnen worden to-f rugverwacht. Dat zijn: Spitsbergen, Noord Oost Groenland, Noord-West Groenland en Kaap Columbia. De door de Noorsche regeering uitge zonden hulpexpeditie zal op en bij Spits bergen naar de vliegers zoeken. Het Ministerie van Buitenlandscho Za* ken heeft besloten den Franschen Pool- vorscher Charcot, die zijn hulp reeds heeft aangeboden. Ie verzoeken in Oost-Groen land naar Amundsen te zoeken. FEUILLETON. HET GEHEIM VAN D£ ZEE. door ANDRó SAVIQNON Geautoriseerde vertaling (Nadruk verboden) 16) moest een nieuwe ontdekking doen T°or ik besluiten kon met Mengham te spreken. Maar die manier waarop hij mijn ^nlüullmg aanhoorde was even onbegrijpe lijk als zijn gewone manier van doen en toenam mij de lust alles op te biechten wat Piijn geweten bezwaarde. Op zekeren avond zat ik op de bovenste bede van de kajuitstrap een luchtje te scheppen. Mijn hoofd kwam bijna boven do koekoek uit. Ik bemerkte toen dat Le ■touarn geknield lag bij de luchtpomp. Hij scheen geheel verdiept in zijn werk, waar- 111 hij trouwens door niemand kon worden gehinderd, want wij waren samen alleen aan boord. Sij zat met zijn rug naar mij toegekeerd, .dat het een heele poos duurde vóór ik jtegreep, wat hij daar tocth eigenlijk aan knutselen was. Ik hoorde alleen telkens f11 goluid, juist alsof hij iets stak in ^planken van 't dek. Eindelijk kon ik mij zijn doen rekenschap geven: met de j'1T1van zijn nies maakte hij op bepaal-* ra?r^tsen eaa'ties in de caoutchouc buis het duiitostel. hftiT vo^en(I|eT1 morgen, kort nadat wij aan eltaaT gekoppeld hadden, bmo slechten staat van die hei 1 k03^ mogelijk, dat ik daardoor teven van Gors en heb gered, want men inspecteerde maar hoogst zelden het ma teriaal. Ik nam intusschen de voorzorg er over te spreken, terwijl niemand van de "bemanning in onze buurt was. Toen Mengham en mijn oom de beschadigingen zelf ook hadden geconstateerd, namen ze maj mee naar hun hut. Hoe wist je dat, joohie? vroeg de ree- der. Ik heb 't zien doen. Door wie? Ik noemde nu den naam van Le Louarn en vertelde het gebeurde tot in de bizon- derheden. Ik had verwacht, dat ze hem onmiddel lijk zouden laten komen, dat ze hem op staanclen voet zouden wegjagen. Maar nooh de ouwe, nodh mijn oom bleken zoo verbaasd als ik dat vermoed had. Mengham zei me alleen dat ik over het gebeurde mijn mond moest houden en daarop begon hij in gedachten een deuntje te fluiten. Het oogenblik leek me gunstig om nu ook den moord op den blinde te ver tellen. En ik opende mijn mond al om te spréken, toen Mengham m;j met zijn spot tend geizicht, dat me al bij voorbaat nog meer beteuterd maakte, dan het grimmigst fronsen van de wenkbrauwen, toevoegde: Had je nog wat? Dat beteekende overduidelijk: Ruk uit en laat ons alleen praten. Ik ging dus weg. Maar van dien dag af verwachtte ik in doodsangst een of an dere gebeurtenis, die, naar mijn overtui ging niet lang op zich zou laten wachten. Het leek me of we door vijanden omringd waren Stellig had Le Louarn medeplichti gen. Doch waarop broedden ze en zouden ze Mengham de baas worden? Wanneer, zou deze geheimzinnigheid eindelijk eens opklaren? Nochtans verliepen de dagen precies als vroeger met hun zwaren arbeid en al zeldzamer namen, om welke reden dan ook, de drie vrienden me mee. Aan wal was ik op die manier beelemaal aan me zelf overgelaten en ik had er geen enkele andere toevlucht dan een oude nicht van mijn oom, die moeder Renaud werd ge noemd, of ik maakte doellooze wandelin gen over het eiland. Ik deed er wonderlij ke ontdekkingen bij op. Op een avond bij 't vallen van den nacht verrastte ik Marie Naour, die zich achter een muur verborgen hield. Ik dacht eerst, dat ze daar op Le Louarn stond te wachten Maar toen Mengham, zonder dat hij erg in haar had, voorbij was gegaan langs de plaats waar ze verdekt was opgesteld, richtte zij zich plotseling op en begon signalen te geven en ik ontdekte toen, dat die seinen Le Louarn golden, die op eeni- gen afstand bij een anderen weg. gepos teerd stond. De matroos had dus ook de gangen van den reeder beloerd, dien bei de nu voorzichtig nagingen. Na het sluiten der herbergen, als Oues- sant eindelijk ter guste giug, kon Meng ham er zelden toe besluiten aan boord te gaan, maar vergezeld van zijn onafschei delijke vrienden zwierf hij van het eene eind van het eiland naar het andere. Ze schenen bij voorkeur het ruwste en troostelooze gedeelte van het eiland op te (zoeken.Onbeweeglijk, zijn hoed in de oogen gedrukt, die op wolvenoogen leken, inspec teerde Mengham zijn dombin. Op sommige oogenhlikken zag ik hem naar een zeker punt ziju arm uitstrekken, als wees hij met trots de plaats aan waar hij er in ge slaagd was schatten naar boven to bren gen. Want rondom het eiland, waar om heen het als bezaaid was met klippen, wist hij de talrijke zeemansgraven te liggen, die de orkaan, of de mist, of het vuur of cenig a7ider noodlottige ongeluk hadden gegraven, en beter dan iemand, kende hij tie waarde van de verloren schepon. VII. Een besluit van Mengham. Steeds paste ik er voor op alleen te zijn met Le Louarn. Nadat ik hem den moord had zien bedrijven, was de afkeer, dien (le matroos me had ingeboezemd, veran derd in een vreeselijke angst. Ik had feitélijk alles moeten vertellen, maar de vrees weerhield me. De nachte lijke gebeurtenis, waarbij ik hem den blinde van de rots had zien afwerpen, had me geheel in do war gebracht. Mijn verstand kwam in opsland tegen deze on begrijpelijke laffe en wreede daad. Ik begon tenslotte mijn eigen waarnemingen te mistrouwen en ik vroog me af, of dat alles wel wezenlijk geschied was. Wat mij vooral verbaasde, was het feit dat dat ongelukkige, menschel'jke wrak van den aardbodem kon verdwijnen, zonder dat iemand het scheen te hebben opge merkt. Wanneer ik daar thans nog nan denk, beklemt 't me, dat niemand zich be kommerd heeft om dien ongelukkigen tob ber, die door een of ander geheimzinnig instinct gedreven was naar OucssanL Ik weet het wel, ik had die misdaad openbaar moeten maken, maar men ver- gete niet, (lal op '1 schip alles nog vreemd voor me was, temlidden van een man-, schap, wier gedragingen voor mij als een gesloten boek waren en dat ik daardoor nooit mijn bedeesdheid kon overwinnen, die mij belette tusschenlbeide te komen. De dageai gingen voorbij en ik vreesde het verwiijt niet eerder te hebben gesprot kon. Daarbij kwam echter, dat de houding van Mengham en mijn oom mij allerminst aanmoedigde. Ze behandelden mij altijd nog als een kind. En tengevolge van een dwaling die voel voorkomt bij menschen, die geen kinderen gewoon zijn, maaklen ze met mij altijd flauwe grapjes, waarschijnlijk met do goede bedoeling zich op een kinderlijk niveau te plaatsen. Systematisch hield men mij builen elk» ernstige aangelegenheid; daarvan kon ik mij volkomen rekenschap geven, toen ik mijn onthullingen deed over het Iekmaken van de luchtpomp door Le Louarn. In plaats van mijn waakzaamheid te 'prijzen, deden ze het of het een zaak van weinig belang was en het feit, dat de dader niet onmiddellijk werd weggestuurd, bracht me nog meer van streek. Ik kwam er zoo-» doende van zelf toe aan te nemen, (latl men er op de „Zeemeeuw" een geheel ander moraal op na hield dan overal ely ders. Boven alles verbaasde mij één d:ng! boe was 't toch in 's hemelsnaam moge* lijk, dat Mengham hem niet openlijker wantrouwde. Waarom had hij hem niet weggestuurd? (Wordt vervolgd)^

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3