[ÉS* Colli" Tweede Blad Maandag 8 Juni 1925 UIT BE PEUS HET GEHEIM VAN D£ ZEE. KAPITAALVORMING. p9 Voorhoede schrijft: ■Wie het woord kapitaalvorming uit- preekt kan eer zeker van zijn, dat er zich ju glimlach, een spotlach of een grijns- ich af teekent bij een zeker deel van het ubüok. Kapitaalvorming! Voor wie is dat van belang? Alleen voor degenen, die kapitaal be iden of op weg zijn naar kapitaalbezit. Kapitaalvorming gaat natuurlijk ten oste van de niet-kapi taai-bezitters. Voor kapitaalvorming moeten de minst raagkrachtigen, de mindere ambtenaren, kleine middenstanders en arbeiders, jóveel dokken, dat zij geen cent kapitaal verhouden. Zoo wordt er in sommige kringen gore-: eneerd. En zoo wordt er ondoordacht en verkeerd eredeneerd. Kapitaalvorming toch is geen belang oor een bepaalde klasse, voor de kapita- slen alleen. Kapitaalvorming is van groot belang en oodzakelijk voor heel de maatschappij. Staat heeft geld noodig, veel geld oodig; dat kan niemand ontkennen. En nu kan men wel makkelijk zeggen: at do Staat dat geld halen waar het is. Maar dan komt men er van zelf toe, dat de taak van den Staat ook hoort, fcezor- i, dat er inderdaad geld is, om te ha- dat er dus kapitaal gevormd wordt. De Staat moet in 't algemeen belang zor- a voor kapitaalvorming. Hij is in 't algemeen daartoe verplicht-, j is in 't bijzonder daartoe verplicht in m tijden, nu er zoo ontzaglijk veel ka- taal vernietigd ia en een zoo geweldige hferstand moet worden ingehaald. Het rapport van de Bezuinigings- Commissie-Rink Waarom de commissie is heengegaan Verschenen is een „Vervolg" op het erde verslag van de Bezuinigings-com- issie. Aan dit verslag is het volgende ont- end: De leden van de Staatscommissie, inge- ld bij Kon. Besluit van 20 November aOj lieMjeu aun n. u. a» *"J brijven van 81 Maart 1925 verzocht hen ontheffen van hun opdracht. Zij meenen ill on den te zijn aan Hare Majesteit uiteen zetten, hoe de tegenwoordige verhouding sschen den Raad van Ministers en de iziiiirigingscommïssie zich heeft ontwik- ld. In December 1921 heeft een afbakening aats gehad van den werkkring der aatsccmimissie en van de Departements- zuinigings-inspecteurs. Daarbij werd tus- ilien den toenmaligen Minister van Finan- iën en de Commissie uitdrukkelijk over- sngekomen, dat het Hoofdbestuur der Pos- rijen en Telegrafie tot het gebied van de ozninlgingscommissie zou behooren. Toen nu in het laatst van Januari 1924 dagbladen vermeldden, dat de directeur- ineraal dor Posterijen en Telegrafie een pmissie voor een onderzoek naar de rganisatie en de werkwijze bij die instel- ng had benoemd, en daarin behalve" amb- paren van het Hoofdbestuur, ook een be^ niniermgsinspecteur van het. Departement an Financiën was opgenomen, bracht de 'omraissie bij den Minister van Financiën ezwaar in tegen de aanwijzing van zoo- onigen inspecteur voor dit doel. Minister antwoordde, dat deze in- jecteur niet als zoodanig werkzaam zou ijn, maar als lid van een door den direc- pperanl bmnprnde commissie. Het ter 1 rein van de Staatscommissie zou niet wor den betreden. Korten tijd daarna ondorvond de Staats commissie van den Directeur-Generaal oen onverwachten 'tegenstand. Hij bleek van meening, dat het onderzoek moest worden uitgesteld totdat hij van de door hem bo- noemde commissie rapport zou hebben ont vangen, om uit te maken of een onderzoek van de Bezuinigingscommissie nog noodig was. De Bczuinigingscommissie richtte zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, voorzitter van den Minister raad, met verzoek, zijn tusschenkomst te verleenen. De Minister wilde eerst overleg plegen met zijn ambtgenoot van Water staat. De Minister deed vervolgens aan de commissie den 5den Maart 1924 een schrij ven toekomen, waarin er op werd gewezen, dat do Regeering het zeer op prijs zou stel len over het werkingsgebied der commissie haar advies te vernemen. De commissie kon in het voorafgaande geen grond vinden, om van haar voorne mens af te wijken, en gaf dit aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw bij schrijven van den 21sten Maart 1924 te kennen. De commissie verklaarde, dat zij tege lijk aan den directeur-generaal der Poste rijen en Telegrafie schriftelijk had meege deeld, dat zij aan haar beide inspecteurs had opgedragen, het onderzoek op denzelf den voet als bij de departementen van Al gemeen Bestuur aan te vangen. Het onderzoek bij deze instelling had daarna plaats en deed de commissie onder dagteekening van 30 Juli 1924 een uitvoe rig verslag tot den Minister van Waterstaat richten. De zakelijke inhoud werd in het 4e verslag der commissie opgenomen. De Minister van Waterstaat had inmid dels aan de commissie onder dagteekening van 30 Augustus 1924 een kritischen brief doen toekomen, waarop de commissie o.m. antwoordde, dat het rapport der commissie door Zijne Excellentie ten onrechte van zeer geringe waarde werd genoemd. Het on derzoek der commissie is niet ingesteld met. de bedoeling van waarde te zijn voor de beraamde reorganisatie. Dit schrijven bleef onbeantwoord. De Commissie richtte zich alsnu tot den voorzitter van den Ministerraad met een schrijven waarin o.m. nog wordt opge merkt, dat zij onkundig is gelaten van het resultaat van het onderzoek van de voor stellen der Commissie betreffende het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie. Een en ander moest de commissie aanlei ding geven de vraag te beantwoorden of ^,het onder deze omstandigheden voor haar nog wel mogelijk zou zijn, mede blijven ar beiden aan het heilzame werk, waarvoor zij zich beschikbaar heeft gesteld. De com missie heeft die vraag tot haar leedwezen slechts ontkennend kunnen beantwoorden. Het „Vervolg" van hot verslag is onder teekend: P. Rink, W. de Vos van Steen- wijk. F. H. de Monté Ver-Loren, P. J. Oud, R. Zuijdenhoff, L. A. Froytier, M. G. de Bloeme. Prov. Comité voor Zui d-H o 11 a n d Zaterdagmiddag heeft in de oude raads zaal een bespreking plaats gehad, welke ten doel had de oprichting van een provinciale organisatie voor Zuid-Holland als onder deel van het Oranje-Comité 1926 te Utrecht, dat zich ten doel stelt de aanbie ding aan het Koninklijk echtpaar van een huldeblijk van de Oranjevereenigingen in Nederland ter gelegenheid van zijn zilve ren huwelijksfeest in Februari 1920. De voorzitter van den Kon. Oraniebond te Utrecht, de heer A. C. Verbeek, sprak in deze bijeenkomst een welkomstwoord. Gekozen werden tot leden van bet dage- lijksch bestuur de boeren: ds. I. Voor- steegh, Katwijk aan Zee, voorzitter; jhr. ir. A. C. von Weiier. Zoeterwoudsche Singel 44a, Leiden, secretaris. De benoeming van een 2e secretaris en van den penningmees ter werd nog aangehouden. Verder traden tot het provinciaal comité toe de heeren: J. W. van Aken, burgemeester van Har- dinxveld; jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, advocaat te 's-Gravenhage; dr. T. Beekenkamp, lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland; M. C. Boers, gemeente-se cretaris, Zwartewaal; P. A. Colijn, burge meester van Boskoop; mr. F. I. D. G. Egter van Wissekerke, burgemeester van Brielle; P. Hoogenboom, burgemeester van Zwarn- merdam; J. P. S. Ketting, penningmees ter Kon. Ver. Oranjebond, 's-Gravenhage; A, Lindeman, burgemeester van Spijkcnis- se; B. Offringa, voorzitter Oranjevereni ging, Hazerswoude; Aug. L. Reimeringer, wethouder van Leiden; A. Schuling, voor zitter Oranjevereniging Bodegraven; P. A. van Schuppen, hoofd eener Chr. school te Delft; F. B. G. W. Spit, voorzitter R.-K. Volkshond, afd. Den Haag; ds. J. L. de Vries, Rijnsburg; A. Bos Pzn., Dordrecht. Zoodra het dagelijksch bestuur voltallig is, zal met de organisatie worden aange vangen. Door den voorzitter van het Oranje-Co mité J 926 werd medegedeeld, dat het hul deblijk zal bestaan uit het geschilderd por tret van de Koninklijke Familie, aan welk voornemen H. M. de Koningin haar goed keuring heeft verleend. Algem. R.-K. Werkgeversvereniging. L u s t r u m-c ongres. Te Amsterdam i? een vergadering ge houden van het hoofdbestuur der A. R K W. V. Deze vergadering was in hoofdzaak ge wijd aan besprekingen inzake het a.a. Lus trum-congres der A. R. K. W. V. en de overplaatsing van het bureau der A. R. K. W. V. naar Den Haag Het congres zal worden gehouden op Maandag 28 September a.s., half 12 uur te 's-Gravenhage. Dien dag zal de A. R. K. W. V., zonder feestvertoon, haar 10-jarig bestaan herdenken. De verhandelingen op het congres zullen staan in het teeken van het onderwerp „Welvaartspolitiek"; dit in aansluiting met de in September 1923 op het Reconstruc tie-congres behandelde stellingen, die daar bij zullen worden getoetst aan de feilen en omstandigheden, welke zich sinds dien datum hebben voorgedaan. Een tweetal inleiders zal worden ultge- noodigd, die schriftelijk praeadviezen zullen uitbrengen over „Ouzo handelspolitiek in verband met de hande.'spclitiek van an dere landen" en „Welvaartspolitiek in en- geren zin" (bodemontginning, wegen, na tionale werkverruiming, Rijksfinanciën en de belastingpolitiek der gemeenten). Deze praeadviezen zullen ter vergadering nader worden toegelicht en besproken. Ook zullen de eere-voorzitter en de voor zitter der vereeniglng spreken over de ge beurtenissen en acta der tien afgeloopen vereenigings jaren. Met ingang van 1 September a.s. zal het Bureau der A. R. K. W. V. gevestigd zijn te 's-Gravenhage op de 2e etage van „Hui ze Voorhout", Lange Voorhout No. 19. Kath. Jonge Werkgeversvereniging. Algemoone vergadering. De Katholieke Jonge Werkgeversver- eeniging heeft Zaterdag en Zondag te Nij megen haar algemeene voorjaarsvergade ring gehouden. Om 2 uur Zaterdagmiddag vereenigden zich in hotel Victoria een 25-tal leden der vereeniging om voor den aanvang der Y&Wv" r7iïët'Wefi?pH jjfcYfly.raifu.te.^TO^ Ven Weurt. Om half vijf had in hotel „Boggia" do algemeene vergadering plaats. Wegens de uitgebreidheid der agenda zag de voorzitter, de heer ir. L. Smulders, Utrecht, af van het houden eener ope ningsrede en stelde terstond de punten der agenda aan de orde. Achtereenvolgens werden de rapporten uitgebracht van den secretaris, den pen ningmeester, de controle-commissie en de oommissie tot behartiging der .godsdien stige en zedelijke belangen der leden. Uit het financieel verslag van den penning meester, den heer H. Heymeyer, bleek, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar een batig saldo kan boeken van f 1.280.34. Grooto bezuiniging werd verkregen op de uitgaven voor het secretariaat, waarvoor aan den secretaris, den beer Mr. G. Mut- saerts dank werd betuigd. In het verslag van den secretaris werd met voldoening geconstateerd, dat 1924 zich kenmerkte door een opgewekt vereenigingsleven. Het rapport der commissie tot behartiging der godsdienstige en zedelijke belangen der le den, uitgebracht door den heer L. Jans- sens, behelsde een krachtige aansporing om zich aan te sluiten bij de Maria-con- gregatie en de St. Vincentius-Vereeniging. De voorzitter dankte de verschillende rapporleurs voor hun voortreffelijk werk in dienst der Vereeniging en' sprak da hoop uit, dat ook in de toekomst, op de trouwe medewerking van allen gerekend zou kunnen worden. Na enkele bestuurs-mededeelingen had verkiezing plaats van twee leden van het dagelijksch bestuur wegens aftreden van de heeren H. Heymeyer en A. v. d. Lugt, die den statuair vastgestelden leeftijd had den overschreden. Do candidatcn door het hoofdbestuur voorgesteld, de heeren E. Slagbek, Amsterdam en L. Janssens Gzn., Tilburg, werden gekozen verklaard, waar van het recht om Candida ten voor te dra gen door niemand der leden gebruik was gemaakt. De voorzitter sprak een enkel woord van afscheid tot do aftredende bestuurs leden en begroette de nieuw-gekozenen in don kring van het bestuur. Na afhandeling dezer huishoudelijke za ken werd een korte pauze gehouden. Om half zeven werd do vergadering voortgezet en kreeg de Zeereerw. Pater Fr. Hendrichs S.J. het woord tot het hou den eener rede over: modern Katholiek. Gisteren is de vergadering voortgezet. Nadat de deelnemers gistermorgen allen ter H. Tafel waren genaderd tijdens den voor hen door den geestelijken adviseur prof. L. v. Aken opgedragen H. Mis in de kapel der eerw. Broeders, vereenigden zij zich tot het bijwonen van het 2e ge deelte van de vergadering in Maison Roö- lofsen, welke werd bijgewoond dootr prof. G. de Langen WendeLs, rector der R. K Universiteit Nadat de voorzitter de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze had geopend, hield de heer Herman Geels uit Amsterdam een inleiding, waaraan hij als titel had gege ven „Eenige beschouwingen over Ford's boek „My Life and Work". Aan het debat op deze rede werd o.a. deelgenomen door prof. De Langen Wen- dels, die een uiteenzetting gaf van het in nerlijke wezen ven de coöperatie. Het langdurige en nog ai eens afdwalen de debat leverde overigens weinig nieuwe gezichtspunten op. Omstreeks 2 uur sloot de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze, na dat prof. De Langen Wendela do vereeni ging bedankt had voor de van haar geno ten gastvrijheid. Een luoh in Maison Rjoelofs en een excurs'e naar Berg en Dal besloot deze vergadering. R.-K. Werkgevers In de Metaalnijverheid. De R.-K. Ver. van Werkgevers in de me taalnijverheid heeft onder voorzitterschap van den heer J. P. J. Asselberg te Utrecht haar jaarvergadering gehouden, waarin het jaarverslag werd behandeld alsmede de andere statuaire voorgeschreven onderwer pen. Do inkomsten en uitgaven bedroegen in 1924 10.129.65. Na afschrijving van het totaal resteerende bedrag aan kantoormeu bilair en kantoorbehoeften (ƒ2642.50) be droeg het batig saldo per 31 DeccrrV M De contributie over op 3 van elke 3000 in 1924 ui I arbeidsloon. In verband hiermedo werd de begrooting over 1925 aan inkomsten en uitgaven slui tend op een bedrag van 17.105,27 vast- De periodiek afgetreden bestuursleden de heeren J. P. J. Asselberga, P. Leeuwen berg en C. B. W. Megon werden bij enkele candidaatstelling herkozen. Tot leden van den Raad van Staking en Uitsluiting werden gekozen de heeren H v Ditzhuyzen, A. Klep, W. B. Sanders, W. Smulders en A. W. van Thiel, tot plaats vervangende leden de heeren Thiissen, G. H. Bodewes Jr., C. G. Gosijn, A. Hovers en Th. Bongers. De leden der kascommissie, de heeren v. Erven Dorens, Harm en W. Smulders wer den herbenoemd. In opdracht van de vergadering zal het bestuur een voorstel doen ter Voorbereiding van een TP'ndend Besluit i.z, een zieken geld-regeling. Het bestuur werd gemachtigd, de non-i stappen te doen tot het huren en meubelen van een kantoor te 's-Gravenhage. Nachtelijke interlocalc telefoongesprekken. Uitbreiding. De „Tel." verneemt, dat, ingaande 1 FEUÏLLETOS^. door ANDRé SAVIGNON Geautoriseerde vertaling (Nadruk verboden) 15) Tot toe had ik hem nooit anders dan dleea ontmoet. Maar ééns zag ik, dat Ma de Naour liern aansprak. Hij kon echter rij die gelegenheid zijn nijdig humeur want brommend vervolgde hij rijn weg, zonder zelfs te luisteren naar de vrouw, die hem een vriendelijk woord wil- i do toevoegen en daarom haar stap ver sneld had. Bij herhaling volgde ik hem uiterst voor zichtig, omdat je nooit weet, of blinden misschien niet een beetje kunnen zien en de eerste de beste ontmoeting had me vol doende overtuigd van de kracht van zijn Spieren om geen tweede ontmoeting met -m te verlangen. Maar nu scheen hij zijn slok te hebben verloren want hij kroop bijna steeds op panden en voeten aldoor zijn eentonige alleenspraak neuriënd, half zingend, half 'eclameerend, een alleenspraak die ik niet ■on verslaan. Zoo naderde hij ook op zekeren avond de rotsachtige kust die die baai van Pen- *r~B°ch beheerscht, waar toen de „Zee- Ek'eirw" T0t°r anker lag. Maar inplaats van aar Pier te gaan, koos hij een smal seijenpad, vlak langs de rotsen, ik stond eenvoudig verstomd over zoo- eel onbewuste durf. Hij ging als 't ware 11 dood tegemoet. Elke miüiiut verwacht te ik hem naar beneden te zien storten. Maar een onoverwinnelijke nieuwsgierig heid was sterker dan de vrees, die hij me inboezemde en dus gleed ik achter hem aan. Maar plots bleef hij als aarzelend staan en keerde op zijn schreden terug. In stinctmatig sprong ik- achteruit in een spleet vain den rotswand om hem voorhij ■te laten gaan. Maar zijn koude hand, die hem leidde als een voelspriet, raakte mijn arm en gleed langs mijn pols, die hij krachtig omklemde, terwijl hij deze woor den fluisterde: Louarn? Louarn? Zijn heete adem beroerde mijn gezicht, Louarn? Dus moest hij De Louarn hebben. Welk spook, waarschijnlijk ontkomen aan een of andere verschrikkelijke expeditie, was te ruggekomen, beroofd van zijn gezicht, be roofd van zijn verstand om een strijdmak ker terug te zoeken? Louarn? herhaalde hij nogmaals, als wilde hij zijn stem dempen tot vertrouwe lijkheid. Als hij ook maar een duim breed ach teruit geweken was, zou hij zijn evenwicht hebben verloren en ik zou met hem zijn meegesleurd. 't Was 'n afschuwelijke toestand. Ik pro beerde me los te maken, maar het lukte me niet: mijn pols zat als vastgeschroefd in zijn hand. De pijn, die hij me deed, ont lokte me een kreet van pijn en daarop liet hij mij wat losser eh toen bevrijdde dk me uit zijn greep. Doch tastend in het ledig zocht hij me opnieuw en herhaalde, terwijl hij met zijn voet op den grond stampte hardnekkig do volgende woorden, die ik thans verstond: Om het goud van het wrak te vindon Zijn wij er op uit gegaan Drie vertrouwde, moedige vrinden Bourris, de oudste ging vooraan Pleyber en ik volgden op den voet: In het wrak goud liggen moet, Bij het eiland Kingham bij Bouóe ar Oaa En de rots Ynnis voorbij Groeien En toen riep hij opnieuw: Louarn I Louarn! Het toeval diende hem, hij werd gehoord door dengeen, dien hij riep. Maar het was tot zijn ongeluk. Inderdaad klom op dit oogenblik Le Louarn den rotsigen weg op die van de pier naar boven loopt; hij zag den blinde en zijn besluit was onmiddellijk genomen. Want hij zette het op een drafje en met een buitengewone snelheid legde hij den afstand af, die hem van ons scheidde en dk had nog maar juist den tijd om mij achter een rots te verbergen. Bijna op hetzelfde oogenblik had Le Louarn den blinde bereikt. Zijn woede leek me ver schrikkelijk. Met open geklemde tandon schudde hij den ongelukkige bij zijn schouders. Hou je bek, siste hij, of ik wurg je. Hou toch je bek, snauwde hij, terwijl de andere als onbewust aldoor herhaalde: Het schip het schip Wat toen in die enkele seconden ge beurde ontsnapte aan m'n waarneming, of liever, 't gebeurde zoo bliksemsnel, dat ik ternauwernood de dingen kon volgen en 't was zoo afschuwelijk, dat mijn ver stand weigerde te gelooven, wat mijn oogen zagenEen vloek een korte wor- gte'nng en vervolgens onder mij een hart verscheurende kreet, die door de stilte sneed, De blinde tuimelde naar beneden. Dit onbegrijpelijk tooneeil vervulde me met ontzetting. Ik durfde me niet verroe ren. Als Le Louarn zich omdraaide en mij ontdekte, dan. zou ik het zelfde lot deelen. Maar de moordenaar verwijderde zich on middellijk om van de rotsige hoogte af te dalen en aan het strand zag ik hem den blinde met zijn gespierde armen beetpak ken. Deze was in het water gevallen, waar door zijn val aanmerkelijk gebroken was. Maar Le Louarn wierp hem als een baal in een roeiboot, die hij losmaakte. Toen mot een duw van zijn voet stuurde hij 't scheepje het ruime sop in. Door de eb weg gevoerd, verwijderde zich de boot van land en gleed verder met den stroom, de duister nis in, terwijl de blinde, die op den bodem lag, zuchtend en steunend bleef roepen: „Bij Bouée ar Oas. tijd was ik volkomen de kluis kwijt door hetgeen ik had gezien. De laf hartige aanslag van Le Louarn op den ongelukkige, die zich niet verdedigen kon, een vriend, een medeplichtige misschien, die zich-dagen en maanden zoo moeizaam had voortgesleept naar hier, om hem een of andere geheime mededeel]ng te rloen. bracht mijn geweten hevig in opstand. De beweegredenen van zijn misdaad sche nen mij intusschen onbegrijpelijk. Maar het vreemdst was zonder twijfel, dat ik niet onmiddellijk inzag, wat mijn plicht me gebood. Moest ik het aan Menghnm en mijn oom vertellen en Le Louarn apnwij- zen? Ik aarzelde, durfde niet goed. Als Golfas er nog geweest wast Hem zou ik zonder twijfel het gebeurde hebben toever- UIT DE RADIO-WER~LD. tyfat cr vanayond te houren is: 4.15 uur Hilversum 1050 M. liamescau serie. 4.50 uur Frankfort- 170 Af. ,»,i Bcrli a 500 M. Middagconcerten 5.20 uur Brussel 265 M. Kamermuziek. 6.uur Hilversum 1050 AI, Kinder uurtje. 6.20 uur Hamburg 395 M. „Romanti sche Stunde". 0.35 uur Kif feitoren 2600 Ar. Concert. 7. - uur Hilversum 1050 M. Vóór-avond concert. 1. Cadctten-Afarscli CSousa). 2. De 4 Heimonskin- deren (ouverture). 3. La Bar carolle (Offenbach). 4. Liebes- land (Fresco). 5. Atis Mozart? Reich (Urbach). Pauze. Raad selprogramma, De uu miners der keur componisten moeten worden geraden. Prijs: een luidspreker. 7.20 uui' -Aïünchen 485 AI. Jkw Bar bier von Sevilla". 7.45 uur Londen 365 Al. Muziek. 8.20 uur Chelmsford 1600 M. Concert. Afarch, „Bond of Friendship" (J. Mackenzie-Rogan)„Wood land Sketches" (ATac Dowell); „To a Wild Rose"; „In Au tumn"; „Uncle Remus"; „Will o' the Wisp"; ..To a Water Lily"; „Told at Sunset". „Still as the Night" (Bohm); „0 That It Were So" (Frank Bridge); „Rest at Eventide" (Baynton Power); „Song of the Volga Boatmen" (Chaliapino- Koencmann)„The Devout Lo-< ver" (M. V. White); Selection from the Ballet,^ „Goppélia" (Delibes); Scotch Songs and Stories. Piece de Salon, „First Heart Throbs" en „The Nigh tingale and Frogs" (Eilenhurg) „Pas des Fleurs" (Delibes)/ „Homing" (Del Riego); „Two Bright Eyes" (Clutsam); „Two Treasure" (Joan Trevalsa) „The Fishermen of England" (Mor! .uo Phillips); „The F or! e Hunter" Willeby) „Yvel'e Goes Shopping"; „In a Persian Alarket", (Kotolbey) „The Hussar's Ride" (Spind- ler). 8,20 uur Londen 365 M. en andere Brit- sche stations: Fragmenten van „The Song of Hiawatha". 8.20 uur Hamburg 395 M. Concert. 8.85 uur Brussel 265 M. Fragmenten uit „Belle Helene" operette (Offenhach). 8.35 uur Zurich 515 M. Italiaansche avond. 8.50 uur Berlijn 500 M. Srhuraann- avond. 8.50 uur Frankfurt 470 M. Concert. 8.50 uur Münster 410 M. Concert. 8.50 uur Rome 425 M. Nieuws en Con cert. 9.05 mïr Rafels W menton uit „La petite Mariée," operette. 9.85 uur Petit Parisien 845 AT. Radio conference. 10.50 uur Allo Britsche stations: Dans muziek van het Savoy Hotel te Londen. Juli a.s., een nachttelefoondienst ingesteld zal worden tusscben de volgende plaatsen: Utrecht (met inbegrip van Bilthoven), Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam, Groningen, Leeuwarden, Middelburg en Uaarlem. (Bedoeld zal wel zijn: uitbrei ding van don bestaanden nachtlelefoon- dienst tusscben Amsterdam, Rotterdam en: Don Haag tot allo provinciale hoofdste den.) De geabonneerden van de telefoonnet ten van genoemde plaatsen zullen dan ook des nachts met elkander intorloealo tele foongesprekken kunnen voeren legen be taling van het gewone des daags geldende tarief. Eveneens wordt voor zoover moge lijk gelegenheid gegeven tot het voerert van internationale gesprekken. Een z.g. „doorverbindingsrecht" wordt daarvoor ii iet geheven. trouwdAlaar door z'n val had hij zijn schouder ontwricht en men had li om aan wal onder do behandeling van een dokter gebracht Van dat oogenblik af namen mijn angst en afkeer van Le Louarn oen niet te peg gen afmeting aan. ik z&g op zijn gezicht de merkteekens van het laagste karakter. Overigens verschilde hij zoo volkomen van de meeste andere matroizen, dat eeu meer geoefend oog dan het mijno in hem onmiddellijk één van die avonturiers zou hebben herkend, die hot toeval naar zeo brengt, waar ze blijven rondzwalken om moreel steeds dieper te zinken. Menghnm had hem eigenlijk alleen in dienst genen men, omdat hij zoo sterk was. Zijn huid was opvallend gebru.nd en zdjn zwarte haren begonnen laag op zijn voorhoofd Zijn breedo kaken getuigden van zijn beestachtig karakter. Om zijn stierennek droeg hij een apagedas, zooaa ook de kermisworslelaars wel dragen. Trouwens men beweerde, dat hij in circus-i sen was opgetreden. Alles bij elkaar zou je hem eerder hebben gehouden voor een stoker op een vrachtboot dan voor een man troos op een zeilschip. Meer dan ooit ver-1 meed ik nu met hein in aanraking le ko» men. Zelfs als ik bij tb* overige bemann ng was, was zijn nabijheid genoeg om mij t bloed in mijn adpren te laten verslajven. En aldoor bleef het verschrikkelijke raadsel mijn hersens kwellen: w e was d i,o. i o». wnr mi had Le Louarn hem d volgd)

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3