Fa. J. C. v. d. SIEEN Co., Pieterskerkgraclit18 HET NIEUWSTE 3e Pauselijke audiënties. ,f Men meldt uit Rome d.d 1 Juni aan de „Maasbode": De H. Vader hoeft hedenmorgen een twaalftal bisschoppen en twee prinsen in particuliere audiëntie ontvangen. Enkele audiënties van kardinalen waren er reeds aa.i voorafgegaan. Na de particuliere audiënties ontving de H. Vader nog twee duizend pelgrims, die in de verschillende «alen van het Vaticaan waren opgesteld in algemeene audiëntie. Een ieder is verbaasd, dat de H. Vader, 'die zich absoluut niet ontziet en allen pel grims ter wille wenscht te zijn, deze ver moeienissen doorstaat, vooral na de voor Zijne Heiligheid zoo vermoeiende dagen der canonisaties, waarop de plechtigheden in de St. Pieter voor den H. Vader onaf gebroken voortduurde van 8 uur 's och tends tot 4 uur 's namiddags. De pastoor van Ars in zijn parochie geëerd. Op eersten Pinksterdag hebben er in het Fransche plaatsje Ars indrukwekkende plechtigheden plaats gehad ter viering van de heiligverklaring van den pasfoor van Ars, welke op dienzelfden dag. gelijk men weet, te Rome voltrokken werd. In de parochie zelf van den heiligen prester werden de ze plechtige godsdienst oefeningen gehouden. Er werd een H. M's in de open luoht op gedragen en Mgr. Sannt-Olair, overste der Missionarissen van Annecy, hield een lof rede op den nieuwen heilige. De gewijde spreker wees zijn toehoor ders op de diepere bet eekenis van feeste lijkheden te Rome en van de eer, door de Kerk gebracht aan den bescheiden pastoor, die in 1818 aan het hoofd werd gesteld van dit kleine plaatsje, dat thans in de heele wereld beroemd is geworden. De gemeenteraad, mat den burgemeester aan het hoofd, woonde de nleehtighedan bij, die door een indrukwekkende proces sie gevolg werd en waaraan 5000 personen deelnamen. Gelukwensch aan Mgr. Callier. Uit Venetië wordt d.d. 28 Mei aan „De Tijd" bericht: Hedenmorgen werd door het Doorluchtig Episcopaat, dat onze Odevaart vergezelt en door de Bedevaart-Gommiss'e een tele gram gezonden aan den Bisschop van Haarlem, Mgr. Callier, om Hem geluk te wenschen met zijn geboortedag-. (Zijn 76sten verjaardag). Hoevelen hebben het niet betreurd, dat deze grijze kerkvorst door de omstandig heden verhinderd is geweest de reis naar Pome mede te maken. Maar zeker hebben "en hem herdacht in hun gebeden, hem o zij zoo gaarne aan de zijde hadden ge- •n van Met. ram de Wetering. Mgr. Die Mgr. Honmans en Mgr. Schrijnen. Het ad multoa annos aan Mgr. Callier telegrafisch toegewenseht, is zeker de echo van wat eT leeft in de harten van allen, o? tolk de Commissie op dezen zijn ge- 'edag is geweest. Het Eucharistisch Bureau. Pi.c prmorgen is door Z. D. H. Mgr. Cal 'if'V Bisschop van Haarlem het Eucharis t;soh Bureau van den Eucharistischen Bond, Bagijnhof 32,. te Amsterdam, plech tig ingeeegend. Te 9 uur droeg Z. D H in de Bagïjn- hofkerk een stifle H. M's op, geassisteerd door den deken Mgr. P. Stroomer, en den voorzitter van den Eucharistischen Bond 7>astoor L. Sto'k. Aanwezig waTen een aan tal priester-directeuren der verschillende afdeelingen van den Bond. Te elf uur had de inwijding plaats van hef Eucharistisch Bureau. Tevoren had zich een groot aantal eerw heeren d' teuren deT afdeelingen van den Bond in de beide vertrekken van het Bureau verza meld om de inzegening van archief en bi bh'of heek hij te wonen. Z. D. H. Mgr. Callier, die getooid met den Bisschopsmijter deze plechtigheid verrichtte, sprak na afloop hiervan enkele hartelijke woorden. Tn het bijzonder prees Mgr. den ijver van Pater W van Dijk, die het bureau heeft ingericht en die zich hiervoor geen moeite heeft gespaard. Mgr. wenschte, dat velen naar het Bureau zou den komen, om er hun kenn-'s betreffende het Allerheiligst Sacrament te vermeerde ren en dat ook de priesters de geloovigen tot deze studie mogen opwekken. Het is te hopen, dat de kleine ruimte, waarin ar chief en bibliotheek zijn ondergebracht, spoedig uitgebreid moet worden. Voorts deelde Mgr. mede, dat bij zijn afscheids- visite Mgr. Cesare Orsenigo met belang stelling naar het nieuwe bureau heeft ge ïnformeerd. PastooT L. Stolk voelt zich gedrongen Mgr. te danken voor de welwillendheid1 waarmede hij het bureau heeft willen ope nen. Deze dag is voor den Eucharistischen Bond een der gelukkigs'e dagen, nu een voorname wensch van het Eucharistisch Congres in vervulling is gegaan. Met den zegen des Hemels hoopt de eerw. spreker te bereiken, dat de grootsche plannen die men heeft opgezet, spoedig uitgewerkt kunnen worden. Pater W. van Dijk deed ons nog enkele mededteelingen ovecr den arbeid, dien hij zich voorstelt te verrichten. Het bureau bedoelt te zijn een inlichtingsdienst, lees zaal, uitleenhibliotheek van lectuur betref- Jende het H. Sacrament voor katholieken en andersdenkenden. Men heeft thans een boekenschat ter waarde van f 2000.— ver zameld. Het bureau is iederen dag geopend van 11 tot 12 uur v.m en van 710 uur V-avonds. Gemengde Berichten De moordaanslag te Haarlem. De 15-jarige J. B., die de vorige week fe Haarlem een moordaanslag pleegde op tfln moeder ia thans weder ln vrijheid ge steld. De Roofmoord te Hoensbroek. Naar wij vernemen zijn de personen, die voor eenige weken in verband met den roofmoord te Hoensbroek in arrest wer den gesteld uit do voorloopige hechtenis ontslagen. Het onderzoek wordt door de politie ijverig voortgezet. Verdronken. Dinsdagnamiddag is de 7-jarige v. d. E. uit de Bleekstraat te Vlaardingen, spelende in de Koningin Wilhelminaliaven geval len, waaruit het kind in bewusteloozen toestand werd opgehaald Het is gisteren in het ziekenhuis, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Te Ilpendam is 't 6-jarig zoontje van P. Plas in het Noord-Hollandsch kanaal verdronken. Mijnongevallen. In staatsmijn Hendrik werd de onge huwde mijnwerker J. Merckers uit Mer kelbeek door vallend gesteente getroffen en was op slag dood. - Uit Heerlen wordt aan de „Tel." ge meld: Gisterennacht heeft wederom een doo- delijk mijnongoval in de staatsmijn Hen drik plaats gehad. De 22-jarige ongehuw de hulphouwer J. H. Alberts uit Maashiel geraakte tusschen een steenkolenzaag en een stempel bekneld. Ernstig gewond werd hij naar het hospitaal te Heerlen vervoerd, waar hij in den loop van den morgen ovorleed. Dit is binnen 24 uur het tweede onge val met doodelijken afloop. Doodèlijke val. De 50-jarige werkmeester J. H., ge huwd en wonend in de Gerhrand Bakker straat te Groningen is gistermorgen bij het kerkhof uit de openstaande deur van de 2e étage eener confectiefabriek geval len. Ernstig gewond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij korten tijd later is overleden. Overreden en gedood. Op een verboden rijweg te Hoensbroek overreed een motorrijder een tienjarig meisje. De motorrijder reed verder. Het kind is aan de gevolgen overleden. De politie heeft de zaak in handen. Door don freln gegrepen. Men meldt, uit Dordrecht aan de Msb. Dinsdagmiddag wilde de 15-jarige cho- coladeverkooper M. K., wonende Zeeha venlaan 79, op het station van het eerste naar hef tweede perron oversteken. Daar bij werd hij door een trein uit Botterdam welke door K. niet werd bemerkt, aange reden. De locomotief greep den chocola- debak, waardoor de jongen tusschen hek en rails viel. In bewusteloozen toestand werd hij binnengedragen in het stations gebouw, waar de directeur van den Gem Geneeskundigen Dienst constateerde, dat vermoedelijk de rech.tcrkaak van den jon gen gebroken was. Per ziekenauto is de jongen naar het Gemeentelijk Ziekenhuis vervoerd. Tragisch. 75U ln finmminn fn buurtschap Holtwicht hij Dinxperlo, was de 16-jarige knecht TTofing bezig met het aflaten van een partij zakken. Daarbij ge raakte hij zoodanig met zijn hoofd tus schen de touwen verward, dat hij zich niet kon loswerken. De jongen was reeds ge stikt, toen men hem vond. Noodlottige botsing. Dinsdagmdidag botsten op het rijwiel pad langs den Naarderstraatweg bij. Mui den twee wielrijders tegen elkander. Zij kwamen te vallen en 't bleek, dat de een, de petroleumventer S., bijna op slag dood was. De schilderskneeht P. B. ontwrichtte zijn linkerarm, terwijl hij bovendien eeni ge kwetsuren opliep. De overledene was Muidenaar en ongehuwd. Een kind tusschen de spoorrails. Toen Dinsdagmiddag de trein uit Bot terdam naar Breda het station Langeweg was gepasseerd, bemerkte de machinist ter hoogte der samenvloeiing der lijnen RoosendaalBreda, dat een kind van om streeks 4 jaar zich op de rails der neven lijn bevond. Onmiddellijk bracht hij de Westinghouse rem in werking en voor de trein stil hield liep hij naar het kind, zon der te letten op den trein, die van de te genovergestelde zijde kwam aangereden Juist voor deze ter plaatse kwam kon hij de verschrikte moeder haar kind terug geven. Wederom vleeschvergiftiging? Vermoedelijk ten gevolge van het ge bruik van ondeugdelijk vleesch heeft zich te Westervoort een geval van vergiftigin voorgedaan. Van een gezin van vijf per sonen ligt de moeder ernstig ziek. Een nader onderzoek wordt ingesteld. „Tel" Brandstichting. De politie van het bureau Pieter Aerts- straat, te Amsterdam, heeft een man en vrouw uit de Holendrechtstraat aange houden, die er van verdacht worden in hun woning brand te hebben gesticht. De brand heeft gisterennacht plaats gehad, doch ver oorzaakte niet veel schade. Met petroleum gedrenkte lappen wezen uit dat er brand stichting in het spel was. Het gearresteer de echtpaar ontkent alle schuld, maar is op grond van diverse aanwijzingen ter beschikking van de justitie gesteld. Bankpapier weggewaaid. Toen vanwege de Betonmaatschappij aan de werklieden, werkzaam aan de ver bouwing van de Electrische Centrale te Nijmegen, het loon werd uitbetaald, vloog plotseling de deur der directiehut open Een rukwind nam een pakje bankbiljetten op, ter totale waarde van 500 en blies het in de Waal. Het waren in hoofdzaak biljetten van '1 25 en 10. Een aanslag In Nederland beraamd? Volgens de Engelsche bladen zijn het ministerie van binnenlandsche zaken en de politie-autoriteiten op de hoogte gebracht van complot, dat hier te lande tegen INGEZONDEN MEDEDEELSNG. EN GROS Verkrijgbaar bij de EN GROS het leven van Rakowski, den Russisohen zaakgelastigde te Londen zou beraamd in. Een sovjet-agent in een Nederlandsche stad ving in oen caé een gedeelte van een gesprek op tusschen twee Russische uit gewekenen, die in het witte leger gediend hadden en op wier hoofd de sovjet-regee ring een prijs heeft gezet. De beide man nen bespraken een aanslag op Rakowski. Toen zij het café verlieten werden zij door den sovjet-agent nauwkeurig gevolgd die onmiddellijk Rakowski van het com plot kennis gaf. Het Engelsche ministerie van binnen landsche zaken werd gewaarschuwd en heeft een specialen bewakings-dienst in gesteld. De Russische emigrant, van wien men veronderstelt dat hij den aanslag moest volvoeren, zou enkele dagen geleden Ne derland hebben verlaten. Men vermoedt dat hij onder een valschen naam Enge land is binnengekomen. Zijn portret en zijn naam zouden echter aan Scotland Yard bekend zijn. Buitenl. Berichten De Noordpooliocht van Amundsen. De plannen nnk-ulp verleen in g. Uit Oslo wordt gemeld, dat Vrijdag aan staande een vergadering van deskundigen zal plaats vinden waarin definitief de plannen zullen worden besproken betref fende de hulpexpedities voor Amundsen. Do Fransche gezant heeft aan de Noorsche regeering officieel het aanbod gedaan, van een hulp-expeditie door den Fran- schen poolreiziger Charcot. De Noorsche regeering heeft voor dit aanbod haar dank uitgesproken. Waarschijnlijk zal de Fransche hulpexpeditie naar Oost-Groen land gaan. Een telegram uit Tromsö meldt, dat al daar het stoomschip SkaTs is aangekomen, dat do start van de vliegtuigen van Amundsen c.s. heeft bijgewoond. De be manning verklaarde, dat de start wel is waar vlot van stapel ging, maar dat het ijs onder het gewicht der machines begon te breken. Het blijkt derhalve, dat de be lasting der vliegtuigen grooter is geweest dan men had gedacht. Het is mogelijk, dat door deze te groote belasting reeds hij den start de vliegtuigen beschadigd zijn, zoodat het niet mogelijk was een tweede maal op te stijgen. Uit Oslo wordt nog gemeld, dat op voor stel van de Noorsche luehtvaartvereeni- ging de regeering gisteren heeft besloten, twee vliegtuigen van de marine. naar Spitsbergen te zonden om de ..Hobbv" hij haar patrouille-vaarten behulpzaam te zijn. De hulpexpeditie zal mcf een stoom schip Vriidag aanstaande van het marine station Horten in de Oslofiord vertrekken De bemanning der vliegtuigen z-B hpstaan uit luitenant Liitzow-Holm, die v^f hoofd der e7.peditie zal ziin, luitenant Rteyrs en lniterant Baleken. Voorts gaan vier meca niciens mede Hltteqolf In Amerika. Volgens berichten uit New-York gaat er weer een hittegolf over de Ver. Staten, zoodat de thermometer een warmte van 100 gr. Fahrenheit aanwijst Men overnacht weer op groote schaal in de open lucht. Auto-ongeluk. Wolff seint ons uit Breslau d.d. 3 dezer: Gisteren heeft nabij Freiwaldau een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een echtpaar en een dame, die meereed, wer den onmiddellijk gedood, twee dochters van het echtpaar zwaar gewond. Een ongeval op de Parijsche tentoonstelling. Op de Kunstnijverheidlentoonstelling heeft een ongeluk plaats gehad. Een van de pijlers van de poort van de Place de la Concorde is omgevallen, waardoor een knaap van 13 jaar zulke ernstige verwon dingen bekwam, dat hij daaraan is over leden. Er was een groote volksmenigte, die naar de waterfeesten op de Seine kwam kijken. Door den grooten druk, dien de menigte op de poort uitoefende, bezweek een der pijlers. Vergiftiging. Wolff seint ons uit Stettin d.d. 8 dezer: Na het eten van eigengemaakte worst is het gezin van een landheer in Zarnekow (Pommeren) ziek geworden. De familie, uit 5 personen bestaande, moest naar het ziekenhuis gebracht wor den, waar de ouders en een dochter stier ven. De beide laatste kinderen van het ge zin verkeeren in levensgevaar. Onveilig Chicago. Een vijftal gewapende dieven heeft Maandagmorgen, gelijk gemeld, in een voorstad van Chicago een aanval gedaan op een bank. De dertien personen, die de bende in het gebouw aantrof, werden ge dwongen naar een achterkamer te gaan, terwijl de dieven, uit een juist geopende safe, voor een waarde van ongeveer 25000 gulden wegnamen en daarna in een ge- reedstaanden auto verdwenen. Later op den dag heeft een aantal per sonen, waarschijnlijk leden van hetzelfde clubje, in een juwelierswinkel in de za kenwijk van de city voor een waarde van meer dan 50.000 gulden ontvreemd. Ook hier werden de aanwezigen door wapenen in bedwang gehouden. De dieven toonden evenwel een galante natuur te bezitten. Een der dames-klanten in den juwelierswinkel viel in zwijm toen do diofetal plaats had. Twee van de dieven kwamen echter prompt met vlugzout en broom aandragen en brachten de dame weer bij kennis. Daarna wuifden zij vrien delijk beleefd tot afscheid en verdwenen met den buit. De sigaretten-fahricage In Amerika. Volgens David M. Blair, een hoogge plaatst belastingambtenaar, zullen er dit jaar in de Ver. Staten totaal 73 milliard cigaretten geproduceerd worden, hetgeen een vermeerdering beteeken t van 56 mil liard, vergeleken met tien jaar geleden. In dezelfde periode liep de cigarettenpro- ductie in Japan van 7 milliard tot 23 mil liard op en in Duitschland van 12 mil liard tot 23 milliard. Indien alle in de Vereenigde Staten ge rolde Qigaretten achter elkaar werden ge legd, zou de aarde op den evenaar meer dan 126 maal door dien band kunnen worden omspannen. Dit geeft een denk beeld van den enormen cigaretten-omzef in Amerika. De Amerikaansehe tabaksindustrie zal dit jaar meer aan belasting betalen, dan door de regeering voor 1914 uit alle ande re binnenlandsche belastingbronnen werd ontvangen en Blair raamt de belasting opbrengst van deze industrie alleen dit jaar op 345 millioen dollar. Per hoofd, vrouwen en kinderen meegerekend, is in de Ver. Staten 3.12 dollar aan tabaksbe lasting en douanerechten betaald. De Inkomsten van de tabak gaan in de Vr. Staten die van alle andere landen in de wereld verre te boven en het verbruik per hoofd- is grooter dan ln eenige ande? land, slechts België uitgezonderd. „De tabaksindustrie, zoo verklaarde Blair, is een van de grootste industrieën van het land. De belangen van die industrie van de regeering zijn nauw verbonden. Innezonden Mederieelinn. Zopgzams Moeders 731. hebben altijd een doos Purol in huis. LAWNTENNIS Hollandsch succes in Berlijn. De Nederlandsche dames, die aan i tennistoumooi van Rot-Weiss te Berlij deelnemen, mej. Bouman en mevr. Strojj hebben het kampioenschap dames-dubK spel van Berlijn gewonnen. Zij sloegen de voorlaatste ronde mevr. Friedlcben mevr. Weihermann met 6-2, 3-6, 6-3 de slotronde kwamen zij uit tegen Neppach en mej. Heimann, die zij genwj kelijk versloegen met 6-3, 6-4. ROEIEN De Henley-wedstrijden. De Amsterdamsche Roeivereenigii „Nereus" heeft ingeschreven voor Grand Challenge Cup der Henley-roehve strijden, welke van 1 tot 4 Juli word gehouden. SCHIETEN Wedstrijden burgerwachten. Dit jaar zullen de gewestelijke wedstrijden der burgerwachten van provincie Zuid-Holland op nader le 1 data, te Rotterdam worden gehoud op de schietbanen der Scherpschuttersv< eeniging Rotterdam. Gedurende de jaren 1919 tot en i 1924 werden deze wedstrijden steeds Den Haag gehouden. In het voornemen ligt ook, de eindwe strijden der burgerwachten in Nedeiiai te Rotterdam te houden. POSTDUIVEN. „De Zwaluw." Zondag werd door de Hillegomg* Postduivenvereeniging „De Zwaluw" wedvlucht gehouden vanaf Port St. Ma cogne (Frankrijk). Afstand 377 K.M. 1 duiven werden in vrijheid gesteld morgens te 6 uur. De aankomst was i volgt: le duif van J. Reeuwijk 10 u. 15 43 sec.; vervolgens kwamen aan: 2e i Warmerdam, 3e van H. Zwaneveld, van Berkhout, 5e van Reeuwijk, 6e. v. d. Aar, 7e van Zwaneveld, 8e van t Aar, 9e van M. Koek, 10e* van v. d. li Deze wedvlucht had een snel verloop, dieren bereikten een gemiddelde snelfe van ruim 90 K.M. per uur. Zondag 7 Juni wedvlucht vanaf Corl* (Frankrijk) afstand 450 K.M. De praesl tie dezer jonge vereeniging wordt groot De Olympische Spelen 1928. In de onder voorzitterschap van den h L. J. G. van der Maesen gehouden ah meene ledenvergadering van de Algemee Winkeliersvereniging te Amsterdam w hij acclamatie een voorstel van het beslii aangenomen om voor een bedrag 1000 uit de reserve der vereeniging 4 te nemen in het garantiefonds van liet! Olympisch Comité. SPORT VOETBAL. De Nederlandsche Corinthians. De Ned. Cor. zijn gisterochtend op reis gegaan naar Kopenhagen en Hamburg. Tn de laatste dagen zijn nog verschillende spelers als VermetIen, Baer v. Slanghen- burg, Roem, Schaefer en v. d. Weerd af gevallen, de laatste wegens een ernstige keelontsteking. Thans bestaat het gezelschap uit de hee ren Rambonnet, de Lavieter (res.), Wam- steker, Tetzner, v. Zwieteren, jhr. Graaf land, Legger, v. Thiel, v. Twist, jhr. Snouck Hurgronje, v. Beckum, de Haas, Hemmes, Lash, Kucblin en Smeets. JLflT DE OWQWmm hillegol: Brandstichting? De heer J. v. i aan de Hoogewerfstraat alhier m verdacht van het aansteken der brandi den 2den Pinksterdag. Hij is in Ti loopige bewaring gesteld. Rijwieldiefstal. Van den heer Brouwer is een fonkelnieuw rijwiel gs> len, dat in Flora een oogenblik od heerd stond. Men zij gewaarschuwd katwijk aan den rijn. Opening gemeente-ziekenhuis. Gistermiddag had de opening pis van het gemeente-ziokenhuis aan den? weg. Tal van personen hadden aan noodiging van de Katwiiksche Zieken' pleging, die het ziekenhuis in expfê tie neemt, gehoor gegeven. We mertl o.a. op de burgemeester, wethouders raadsleden der gemeente Katwijk, al Nederl. Herv. en Gerefm. Predikanten' Katwijk aan Zee en Ds. Movering Katwijk aan den Rijn. Pastoor M van Katwijk aan den Bijn; ook waren plaatselijke doktoren aanwezig, hnnfdat tenaren der verschillende bedrijven Katwijk, Ds. en directeur Po^tma van' Diaconessen huis uit Haarlem, nol' Eerdbeek alsmede het gehoele bestuur Katwijksche Ziekenverpleging, de nks zusters, het dames-comité en hot con van bijstand en andere genoodieden. Ds. Rutgers, voorzitter van de Kaki sche Ziekenverpleging, opende met 1 kort welkomstwoord de bijeenkomst eni daarna het woord aan de BurgemeesS om de exploitatie namens de gomoente^ de Ziekenverpleging over te dragen. 2 Edelachtb. deed dit met de uiteenzeffl hoe eigenlijk dit ziekenhuis tot stand gekomen, verklaarde vervolgens dat er1 afdeeling ter beschikking blijft voor'ffl tueele besmettelijke ziekten. Ook het G? ne Kruis zal' in dit gebouw worden OM gebracht: verder zal er gezorgd voor een telefoon. Spr. heette ook de •ers hartelijk welkom, hoopte dat oo«' voor het welzijn der gemeente mocï werkzaam zijn, en dat Gods zepen op w nen arbeid moge rusten. Ten slotte nn hij ook dank aan de ontwerpers en voerders, dat allen Katwijkers zijn, hun keurig werk. Ds. Rutgers daarna verder bracht dank aan B. en W. voor het trouwen dat zij stelde in de Ziekenvorp ging. Bracht dank aan den Dir. van Haarlemsche Diaconessenhuis voor deskundige voorlichting. Heette in he zonder welkom zuster A. Versloot, besturende zuster zal optreden alsmpn zusters Zambeek en Constanse, waa' de eerste geen onbekende voor Katwu zijn. Hopende dat de zusters als een dige Diacones mogen werkzaam zhQ dat zij steeds het beeld voor oogen - hebben van ,.De Meester is daar on roept u". Van zijn medebestuurders, bijzonder Secretaris en Penningnif- hoopte hij dat evenals voorheen vooi^ geen dat zij zich steeds voor oogen den gesteld. Ook van het Dames-

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4