R.H.W. Limonade In loopende rekening -werd ontvangen 881996.43'^, uitgegeven 905331.84. Aan rente werd ontvangen ruim f 31000,en uitgegeven 23139.98. De netto winst be droeg 4384.79/4, terwijl hel reservefonds een bedrag beloopt van f 32141.85. Aan den Kassier werd dank gebracht voor het uitgebrachte verslag, terwijl be sloten werd de winst te voegen hij het re servefonds. Hierna werden als Bestuurslid en lid van den Raad xan Toezicht herkozen do hoeren G. H. van der Velde en D. Kraaij Sr. De heer J. J. Nell deed hierna uitvoe rig verslag van het verhandelde op de al- gemeene vergadering te Utrecht, waarvoor hij den dank van alle aanwezigen in- oogstte. De heeren J. J. Nell en A. Versteeg wer den als afgevaardigden herbenoemd. Tot Kassier werd benoemd met 90 van do 153 uitgebrachte stemmen de heer Van der Plas en het salaris bepaald op f 1500 met vrije woning. Tot controleur werd aangewezen de af- gct reden kassier, de beer F. P. P Laza- rom, tegen een vergoeding van f 500. per jaar. De Voorzitter deelde mede, dat liet Bestuur had gemeend de heer Lazarom om zijn vele verdiensten voor de bank het vl->relidmaal.srhap to moeten aanbieden, welk voorstel aDer instemming had. Van de rondvraag maakte de heer Bos, secretaris van de Coöp. Vereeniging „Sa- menwerking" gebruik, om namens het Be stuur den afgetreden kassier dank te zeg gen voor de groote welwillendheid, steeds ondervonden. Hierna sluiting. KATWIJK. Gemeenteraad. Het Cailao. Goedkoop vleesch. Uitbreiding politie. Verme- meniuvuidininqsciifer is vastge steld GO 2 (v j. 2). De raad dezer gemeente kwam Dinsdag in openbars vergadering bijeen. Aanwezig aRe leden. Voorzitter was Burgemeester J. H «ie Waal-Ma'efijt. Na opening met ge bed leest de voorzitter enke'e missiven van Ged. Staten goedkeurend verschalende raadsbesluiten, waarbij één, waar toezeg ging gedaan wordt van een subsidie voor verbetering der wegsrens Wassenaar Katwijk grens Noordwijk van 60 pet. der bosten tot een maximum van f99.000. Tevens hebben Ged. Staten gevraagd de nieuw aan te leggen verkeersweg over den Molentuin een eenigszins awdere richting te doen nemen en op beide einden breeder te doen worden. Gevraagd zal worden aan Ged. Slatin om in verband met de hoogere kosten hierdoor ook bij een eventueel toe te •kennen subsidie, deze naar evenredigheid van de grootere kosten hooger te doen zijn. Dan leest de voorz. voor een lijst van na men der kinderen die H B. S of Gymna sium in L«vden bezoeken en waarvoor de gemeente niet f 1500.zooals op de be- grooting staat aangegeven, doch f3000. moet bijdragen. De klacht van den heer v. d. Ijaan over S'-hade hem toegebracht door m bezit ne ming van grond bij de gasfabriek, blijkt na onderzoek geheel ongegrond. Tevoren was v. d. Laan door den Directeur gewaar schuwd. v. d. Laan zal thans de zaak met den Directeur regelen. De Politievereeni- gjng ,.St, Michiel" vraagt suhs;die, doch B en zeggen geen vrijheid te hebben toestemmend te adviseeren. De raad is van dezelfde zienswijze. De heer D. v Riesoh bericht, dat hij zijn benoeming tof lid der eomnrssie van toe zicht op de gem. Spaarbank aanneemt. Enkele neringdoenden vragen de medewer king van het Gemeentebestuur om tot een andere wijze van ijken der maten en ge wichten te kunnen komen. In handen van B. en W. voor prae-advies. Volgt punt 1: Stemming over het voorstel tot „restaura tie" van „Cailao" waarover in vorige ver gadering de stemmen staakten 77. De heer v. Leeuwen zegt thans anders te zul len stemmen, nu hij een overz'cbf gekre gen heeft betreffende hot te heffer belas tingpercentage. Hij zal thans tegen stem men. Iü stemming gebracht wo'-dt het voorste] verworpen: voor stemden R. Ouwehand, L. Kruijt. P. Meerburg, H. W. Grimbergen, J. v. d. Perk. De verordening op de slraatnolitie zal eenigszins gewijzigd worden. Dit betref fende het beperken van het vervoer van vijfvoeten, de standplaatsen der woonwa gens. Een eomnrssie wordt hiervoor be noemd bestaande uit de heeren: J. v. d. Perk, C. v. Tongeren en v. d. Zwan. Tot leden der commissie van toezicht op de Bewaarscholen worden benoemd Mevr. F. E Meerburg-HeMers. Mevr. J. Mauta- Mans, Mevr. M. L. H. Eerdbeek-CIaessen en Mevr. C. M. J. van Maanen-v. d. Meer. Tot voorzitter van stembureau 6 wordt na eenige discussie of niet de plaatsvervanger van den aftredenden opvolger behoort te worden benoemd, den heer A. E. v. Daalen gekozen. De aannemer Jar Haasnoot Kzn. vraagt d'spensatie op art. 22 der verordening op het bouwen en sloonen om een hooitas te mogen houwen voor P. v. d. Gugfen. .Tohzn. Volgt een voorstel tot het niaken van ge degenheid voor den verkoop van voor waardelijk goedgekeurd vleesch te Kat wijk aan Zee. B en "W. zeggen dat de ver loop van dit vleesch tot heden steeds al leen te Katwijk aan den Rijn geschiedt. Dat is een voordeelt ie voor de ingezetenen, doch een groote onbillijkheid voor de te Katwiik aan den Rijn woonachtige sla gers. Katwijk aan Zee heeft 13000 inwo ners met 2 slagers Katwijk aan den BVin 2000 inwoners mof 5 slagers. B. en W wenschen in een gebouwtje de gelegenheid te maken, waardoor ook te Katwijk aan Zee de verkoop kan plaats hebben Kos ten f600. welke komen ten laste der vleeschkouringsdïenst. Be heer Wouda vraagt of ook Rijnsburg haar portie te rugkrijgt van het bedoelde vee. Iedere ge meente behoorde haar eigen vee, dat aldus verkocht moet worden, te behouden. Be Yborz. zegt dat vroeger al eens aan R en W. van Rijnsburg over deze zaak geschre ven is. 't Is zeer billijk dat 'edore ge meente waarvoor de keuringsdienst zich Ingezonden Mededeeling Gratis leggen van Vloerzeil maken van Overgordijnen en Loopers zonder prgsrerhooging, brengt ieder kooper een groot voordeel. INFORMEER EENS BIJ KENNISSEN! 4Upl uitstrekt hierin meewerkt. Thans zal de aandacht vau B. en W. van Rijnsburg hierop gevestigd worden en de kans zeer groot dat ook Rijnsburg hierin zal meewerken. I~unt 7. Voorstel iot et sluiten van een overeenkomst met de N.7. Tbermo-Ghe- imsche fabrieken te Amsterdam. Dit doelt om afgekeurde dieren doyr genoemde Maatschappij direct te dom afhalen of vervoeren, waarvoor de gemeente geen kosten heeft. B. en W.-krijgen machtiging oai een contract te maken Het voorstel cru een rekening-courant overeenkomst Je $.1'ten met de Bank van Nederlandse he Gemeenten wordt na toelichting door den Voorz. z.h.st. aangenomen. Punt 10. Rapport der commisie van Ad vies, inzake het voorstel tot wijziging van art. I der verordening op de jaarwedde van het politiepersoneel. Het advies dezer commissie is om niet verhooging van jaarwedde toe te staan aan 'n inspecteur, die nog geen half jaar dienst heeft, doch het komt de commisie voor niet billijk te zijn dat een agent f 100 vor kleding krijgt en de inspecteur idem.'De eomnrssie stelt daarom voor dit bedrag te brengen op f200. De heer Parlevliet is het met dit advies niet eens. Spr. wil het maximum salaris geven vanaf 1 Jan. LI. De voorz. wijét er op dat dit een afzonderlijk voor stel is.De secretaris leest de salarisregeïng voor, aanvaDgsalaris f2500. plus 8 jaar- lijksche verhoogingen van f75, f 100 voor kleeding, f 50.voor rijwiel. De heer Wouda spreekt zich uit voor het advies der Commissie. Idem de heeren P. Meer burg eri R. Ouwehand. De beer Kruijt is het met den heer Parlevliet eens. De heer v. Tongeren vindt het een verkopte sala- risverhooging. Toen de inspecteur kwam, wist hij wat het salaris was. Al spoedig heeft hij voor diploma f500.gekregen, iets ongekends in Nederland. Na toelich ting door den voorzitter komt eerst het voorstel-Parlevliet in stemming. Wordt afgewezen met 105 stemmen Tegen: de heeren Grimbergen, R. Ouwehand, v. Leeuwen, Meerburg, v. Wal sum, v. Tonge ren, v. Duijn, Wouda, v. d. Perk. Het voor stel der commissie om f200.voor klee ding toe te staan wordt aangenomen met 11—4 stemmen. Tegen stemden de heeren D. C. v. Leeuwen. C. v. Tongeren, H. Par levliet, L. v. d. Zwan. Punt VL Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden tot versterking der po litie tijdens het badseizoen. De heer van Duijn verklaart er zich tegen, acht zulks niet noodig. De heer van Tongeren zegt er ook tegen te zijn op verschillende gron den. Vroeger was het ook niet noodig. De heer Wouda verklaart zich ook tegen uit breiding. Een agent die geregeld op het strand moet vertoeven zal als hij geen zonnesteek krijgt, toch wel slaap krijgen. Hij wordt vanzelf badgast! Laat men de agenten die in burger zijn in den dienst der surveillance opnemen. De voorzitter zegt de verantwoording niet te kunnen aanvaarden zonder hulp. Als het geweigerd wordt zal op een andere manier hulp krachten moeten worden aangeschaft. Spr. geeft in overweging het voorstel aan te ne men. De heer Woudt zegt te twijfelen aan de ernst van hetgeen de voorzitter gezegd heeft. Is alles in het werk gesteld om den dienst goed te doen loopen. Wanneer de buitendienst-agenten niet in den surveil lancedienst worden opgenomen, is uitbrei ding voor spreker niet noodzakelijk. De heer C. v. Tongeren wijst nog op Alphen met 6490 H.A. opper.vlagte en 16000 in woners. Daar zijn 10 agenten en de be lasting is lager dan hier. De voorz. zegt, dat Alphen geen strand heeft en niet zoo veel vreemdelingen-bezoek als hier. Het voorstel wordt aangenomen met 10-r-5~ stemmen. Tegen stemmen de heeren W. v. Beelen Czn.. D. C. v. Leeuwen, C. v. Ton geren, J. v. Duijn, W. Wouda. Aan enkele straten worden namen gegeven, n.l. Ie Vuurbaakspad, Blommerstraat, 2e Vuur baakspad, 3e Vuurbaakspad. Het. zijn alle straten die in de omgeving van het Vuur baakspad liggen, doch het woord le, 2e en 3e is een nadere aanduiding. Aan de Visschers-Mij. „Vooruitgang" zal een stukje grond in huur worden gegeven, ten Noorden van het P. H. kanaal, groot 10 X 15 1L, tot 31 Dec. 1929. Huur f20 per jaar. Mag niet als opslagplaats wor den gebruikt. A. Parlevliet, aannemer, vraagt aan de R. v. RimburgstT., achter de Adrianastraat. een perceel grond te koopen, groot 227 M2. Koopprijs f4.per M„ onder de gewone voorwaarden. Wordt toegestaan. B. en W. stellen voor rioleering te,leggen van den Duinoordsweg door den voetweg naar den Zeeweg en zoo naar de M ierenweide. Het. bestuur der Leidscbe Buitenschool is genegen f 500.in de kosr ten bij te dragen. Z. h. s. wordt hiertoe be sloten. Punt 14. Verzoek van de vereen'ging „Het Wit-Gele Kruis" om subsidie. De voorzitter zegt in zijn prae-advies dat evenals hij de Katw. Ziekv. ook bij het W.-G. Kru's zieken van alle godsdienstige of politieke richting geholpen worden. In de praktijk is het echter zoo, dat ieder bij zijn eigen vereeniging blijft. B. en W. heb ben de zaak ernstig overwogen en meenen als maatstaf te- moeten nemen het aantal inwoners. Dat is voor Katholieken 1 op 13 en waar de Katw. Ziekenverpl. f 1000 krijgt, zou volgens deze maatstaf het W.- G. Kruis f80.moeten worden gegeven, hetgeen B en W. dan ook voorstellen. De heer H. Parlevliet wijst er op, dat Ingezonden Mededeeling. ZONNEBRAND in gelaat en hals komt veel vuldig voor bij wielrijden en andere openlucht-spprf. On middellijk is dit te verzachten en spoedig te genezen, door Doos 30 ets. PUROL er is een Ghr. Vereeniging. Waarom nu verbrokkel i ng? De heer Grimbergen (R.K.) zegt: Het prae-advies van B. en W. op het verzoek van de vereeniging Het Wi^-Gele Kruis heeft mij allerminst kunnen bevre digen. Volkomen begrijpelijk is het, dat B. en W. tegenover elke subsidie-aanvrage een zekere reserve in acht nemen. Vooral waar men er tegenwoordig zoo makkelijk toe overgaat een beroep op de gemeente te doen, is voorzichtigheid in alle opzichten geboden. Het geldt echter in dit geval niet een vereeniging voor sport, vermaak of iets dergelijks. De vereeniging „Het Wit- Gele Kruis" stelt zich uitsluitend ten doel het lijden van den kranken evenmensch zooveel mogelijk te verzachten. Zij tracht dit doel te bere ken door het verschaffen van deskundige bulp en dopr het beschik baar stellen van daarvoor noodige instru menten. Waar dit pogen met betrekkelijke financicele hulpmiddelen moet I/orden on dernomen, behoeft het geen betoog, dat het bestuur een zeer zware taak op zich heeft genomen, een taak, die veel opoffering vraagt, en waartegenover geen enkele te- gemo« tkoming staat. Ik kan dan ook niet verhelen, M. de V., dat het mij in verhand met hetgeen ik ge zegd héb eenigszins vreemd aandoet, dat B. en W. bij de beoordeeling van deze aanvraag hot noodig gevonden hebben met angstvallige nauwgezetheid de uitslag der tienjarige volkstelling te raadplegen, en diensovereenkomstig de subsidie te bepa len. Dit is bij het behandelen van een aan vraag om subsidie nooit gewoonte geweest. Het argument dat de toestand der ge- meentefrnanciën bijzondere vrijgevigheid direct toelaat, ware te accepteeren. Door B. en W. wordt als criterium voor hun berekening, aangelegd, de 1000 gulden subsidie, welke de Katwijksche Ziekenver pleging als subsidie uit de Gemeentekas ontvangt. Dit zou tot gevolg hebben, dat een eveniueele verhoogiog van deze subsi die aan de Katw. Ziekenverpleging auto matisch zou moetenleiden tot verhoo-:ng van de suhs'die aan de vereeniging Het "W.-G. Kruis Dit acht ik niet wenschelijk. M. de Y. Onder eet eekendo staat op dit standpunt, dat de subsidie afhankelijk moet zijn, van hetgeen in de eerste plaats particulieren büdraeen. Welnu M. de V., waar bijna alle Kathol'eke hoofden van gezinnen zich als contribueer end lid heb ben aangesloten, meen ik dat een subsidie van f 150.alleszins gemotiveerd is. Ik stel dan ook voor, de subsidie aa.. de vereeniging ..Het Wit-Gele Kruis" te be palen op f 150. De heer R. Ouwehand, wethouder, zegt, gens B. en W. niet de juiste maatstaf te vinden. Men moet ook rekening houden met de oprichtingskosten van een derge lijke vereeniging. Het getal Katholieken is ook klein, waardoor men nieit zoo sterk staat, De heer Houwaard zegt ook niet te kunnen hegrijpen, waarvoor de verbrokke ling noodig is. Spr. acht het niet in orde. De heer Wouda zegt de berekering vol- exploilatiekosten van de nieuwe barak op zich genomen. Spr. is er principieel tegen. De Katw. Ziekenverpl. heeft pas de dure dat de heer Houwaard gemakkelijk praten heeft! De bestaande vereeniging is er een volgens het beginsel van den heer Hou waard. Met den heer Grimbergen is spr. het niet eens. De Katholieken krijgen pre cies wat de andere krijgen. En die ande ren deden volgens den Zeereerw. heer Pastoor goeden dienst. De heer Houwaard zegt het er niet mee eens te zijn. De voorz. zegt, dat het standpunt van enkele leden niet het juiste is. Als de R.-Katho- lieken geen gebruik kunnen maken van de Katw. Ziekenverpl. heeft men dat te res pecteeren. Als de toestand andersom was en de gemeente was voor 12/13 R.-K., zou den we hetzelfde, verwachten als een aan vraag kwam van andersdenkenden. Op dat standpunt moeten we ons stellen, als mocht blijken, dat de Protestanten bij voorkeur gebruik maken van het W.-G. Kruis, zon der dat we met de subs:die hiermede reke ning kunnen houden. Spr. zegt te meenen, dat het voor stel van B. en W. rechtvaardig is. De heer Grimbergen bestrijdt "nog hetgeen de heer Houwaard zeide, en wijst erop, dat het W.-G. Kruis ook een instrumenten- depot heeft. Het voorstel van den heer Grimbergen wordt verworpen met 123 stemmen. Vóór- de heeren Grimbergen, Wouda en v. Leeuwen. Punt 15 Vaststelling van het vermen ig- vuld:'gingscijferB. en W. stellen voor dit te bepalen op 2. Hierna wordt zeer lang gediscussieerd. Enkele leden gaan er niet mede aceoord, dat. een bedrag van f 10.000 een gedeelte van de winst der gemeente bedrijven wordt gebruikt om het ver- menigvuldigingscijfer laag te houden. Vol gens hen behoort dit bedrag ten goede te komen aan de gebruikers van gas, electri- citeit of water. Andere heeren gaan met het voorstel accoord. De voorz. zegt. dat het na inspanning gelukt is, het cijfer 2 evenals vorig jaar, te handhaven. Hier voor was deze winst echter noodig. Een verwijzing naar andere plaatsen als b.v. den Haag, gaal niet op. Daar zijn inko mens van f 500.000.en veel hooger. Van de 3000 aangeslagenen in deze gemeente zijn 2800 aangeslagen tegen een inkomen van lager dan f2000. Niet uitgesloten is, dat het cijfer volgend jaar weer hooger zijn moet. Doch waarschijnlijk betalen dan de reeders meer belasting. De heer Ouwe hand zegl, dat de opvatting, da.t nooit geen winst door de bedrijven in de gemeentekas gestort is. niet jivst is. Al 2 maal is zulks gebeurd. De heer van Duijn is ook mis. Ingezonden Mededeeling. ETIKET WORDT NAGEBOOTST, LET OP R.H.W. 4151 waar hij spreekt van gas en verwarming voor de rijken. Die hebben hun gasfor nuizen, waarvoor dezelfde prijs betaald wordt, wat een ieder betaalt. De gasprijs is normaal. Wil men echter liever de winst in de bedrijven en het vermen igvul- digingscijfer verhoogen, dan is spr. zulks ook goed. Na een lange bespreking komt het voorstel om het cijfer op 2 te bepalen in stemming, en wordt aangenomen met 132 stemmen. Tegen de heeren D. Leeuwen en J. v. Duin. (Een gedeelte van de winst der bedrijven wordt dus in de begrooting opgenomen). In verband met enkele ingekomen voorstellen moeten de begrootingen van 1924 en 1925 gewijzigd worden, waartoe wordt besloten. De be zwaarschriften betreffende aanslag school geld, vergunningsrecht enz., worden vol gens voorstel van B. en W. niet aangeno men. Vastgesteld wordt, volgens voorstel van B. en W.. de staal van oninbare pos ten van belasting der vorige dienstjaren. Rondvraag. De heer van Tongeren had vroeger gevraagd naar de mogelijkheid om op in- en uitgaande stukken te stempe len ..Bezoekt Katwijk, de mstige bad plaats". B. en W zijn van meening, dat zulks op de eerste plaats bij de Ver. v. Vreemdelingenverkeer thuis boort en ach ten de aangegeven wijze niet de beste. De beer Meerburg wijst op de verkoop van ijs wafels enz. bij avond laugs de openbare straat, zelfs de drukke Voorstraat, en zou hierop eenige poWieloezicht wenschen. hetgeen toegezegd wordt. De heer van Duijn vraagt, waarom de Duin reep niet afgegraven is, niettegenstaande er f 2000 voor op de begrooting staat en er veel werkeloozen waren. De voorz. zegt, met de commissie van Fabricage er over ie zul len spreken. De heer C. v. Tongeren vraagt, of de gemeente contractueel altijd kan beschikken over een gedeelte der zie kenbarak voor besmettelijke z-'éken. De voorz. zegt. dat zulks inderdaad het geval is. De heer W v Beelen Wzn. zegt nog geen antwoord gehad te hebben op zijn vraag betreffende de plaatsing van een urinoir in de omgeving van het station. Zal in de volgende vergadering aangege ven worden. Ban vraagt spr. of een wa terkraan kan geplaatst worden aan de Zuid-Boulevard, omdat daar groote be hoefte aan bestaat. Zal door B en W. in overweging worden ger»o«-"»« risor ting met gebed. Misverstand. Bij de bekende misère der geschiedenis van het ijken der maten en gewichten nog het volgende meer ver makelijke geval. De Christ. Middenstands- vereen. had een vergadering belegd om ook over bovengenoemde ijkgeschiedenia te spreken. Dit was aangekondigd, doch hieruit bad iemand opgemaakt, dat er gelegenheid was om te laten ijken en kwam men met een mandje met gewichten naar de vergadering, waar de vergissing bleek! KATWIJK AAN DEN RIJN. Goed afgeloopen. De vrachtauto van den voerman P. v. d. G. stond op het plein van inej. W. in de Voorstraat, toen deze, onbeheerd, op een gegeven oogenblik ging achteruitloopen. Aan den walkant lag een schuit, waarop men aan het werk was. Gelukkig zag men den auto aanko men, waardoor deze nog juist bijtijds ont breken kon worden. De auto liep op de schuit en werd door den plecht tegengehou den. Daarna werd deze met de noodige krachtwerktuigen weer op den wal gevij zeld. De toegebrachte schade viel mee. Nieuwe zaak. We vestigen de aan dacht op een in deze courant voorkomende advertentie, waarin de heer Peeters, timmer man, de ingezetenen kennis geeft van zijn vestiging als timmerman in de zaak door hem over- uomen van den heer G. M. van Bemmel. De heer P. garandeert goed werk en niet te hoogen prijzen, waardoor men de degelijke behandeling niet meer behoeft te twijfelen. Wij wenschpn den heer P., voorheen te Oegstgeest woonachtig, veel succes met zij» onderneming. Concert. Gisteravond gaf de Harmo nie Katwijk onder veel belangstelling haar eerste concert in de muziektent. Met aan dacht werden de nummers aanhoord.'Later in den avond kwamen eenige jongelui uit een zeer naburig dorp, die teveel aan backus geofferd hadden, de stemming eenigszins verstoren. LEIDSCHENDAM. Te water. De heer H. P. X. Heydt schrijft ons: Hemelvaartsdag j.l. surveilleerden de Rijksveldwachters H. Tol en G. Scheffers uit de gemeente Stompwijk aan den Vliet te Leidschendam, toen aldaar een ongeluk plaats greep met een roeiboot, waarin ge zeten waren twee jongelui naar schatting 15 jaren oud. Toen een motorboot pas seerde wilden zij zich hieraan vastgrijpen met het noodlottig gevolg dat de boot zonk en beiden in de diepte verdwenen. Een van beiden werd oogenblikkelijk gered, doch de ander werd, nadat hij ruim 10 min. in 't water had gelegen, door den landbou wer Bos met een scheepskaak opgedregd. Schijnbaar waren de levensgeesten reeds geweken toen genoemde veldwachters in grepen en de kunstmatige ademhaling toe pasten; het mocht hun tot groote vreugde gelukken na 20 min. tijds de levensgeesten ■derom op te wekken. De onmiddels ont boden geneesheer dr. P. Huijser van Leid schendam zette het werk voort en na IA uur kon de patiënt als behouden worden beschouwd. Een woord van dank voor de beloonde menschlievendheid voor beide •ldwackters en dr. Huijser is bier zeker wel op zijn plaats, alsmede aan allen die door hun hulpbetoon een menschenleve van een wissen dood hebben gered. LEGER Ed VLOOT Hoofdaalmoezenier F. J. H. Evers. Benoemd tot Pauselijk buisprelaat. Naar de „Msbd." verneemt, is de Hoofd- aalmoezenier, kolonel F. J. H. Evers, die enkele dagen geleden van zijn dienstreis uil Ned.-Indië is teruggkeerd, door Z. H. den Paus benoemd tol huisprelaat Wetenschappelijke Berichten Een vondst uit het ijstijd perk. Van een zeer merkwaardige vóór-histo rische vondst wordt in de jongstverschenen aflevering van „Die Heimat", bet tijd schrift van den Weslfaalschen Heimat- bond, gewag gemaakt. Bij het graafwerk voor den sluizenbouw, Noordelijk van Datteln, is op een diept6 van 14 M. in steengruis uit den ijstijd het gewei van een reuzenhert gevondn. Het is het grootste en het best bewaarde, dat in Duitschland opgegraven is. De afstand van de spitsen van bet gebogen gewei bedraagt niet minder dan 1.90 M., de hoogte van de hoofdtakken 1.30 M. Ook de schedel en de bovenkaak met alle tanden is bewaard ge bleven. De vondst is wegens haar weten schappelijke waarde naar het Geologische Rijksmuseum te Berlijn overgebracht, ter wijl een gipsafdruk in zal bewaard worden. Naast den schedel vau liet hev' werd oen gladde ivoren speerpunt van 42 cM. ge vonden. Tot heden waren slechts fragmen ten van dergelijke wapens gevonden. Deze was geheel gaaf, doch daar. de arbeiders meenden een stuk hout gevonden te hebben, sloegen zij het stuk. Herstelling 4s gelukkig zeer goed mogelijk. Uit all^c Wikt, dat het dier door deze speer geveld is. De vondst is vooral gewichtig, omdat zij onomstoolelijk vaststelt wat tot lieden niet moeoliik was dat Duitschland in den ijstijd door mensehen word. bewoond. 438ste Ned. Staatsloterij. •elcking van gisteren. Vervolg.) Prijzen van 70: 394 400 484 570 724 882 1129 1368 1399 1521 1713 1806 1864 2055 2088 2130 2215 2371 2415 2729 2749, 2856 2863 2977 3013 3068 3095 3220 3437 3520 3571 3626 3863 4059 4250 4410 4804 4998 5128 5129 5174 5241 5352 5416 5445 5677 5767 5781 5812 5848 5870 6050 6054 6057 6126 6392. 6470 6529 6545 6772 6967 6999 7113 7312 7398 7527 7662 7702 7751 8093 8209 8245 8265 8296 8354 8617 8670 8740 8743 8841 9070 9109 9243 9295 9353 9375 9457 9804 9863 10165 10204 10304 10352 10443 10510 10549 10704 10742 10771 10790 10799 10917 11076 11114 1116!) 11171 11194 11261 11359 11413 11499 11525 11725 11818 12007 12103 12273 12308 12453 12652 12732 12810 12824 12902 12954 13024 13229 13250 13274 13347 13474 13507 13682 13690 13814 15276 15448 15555 15770 15810 15898 15925 14011 14103 14105 14195 14290 14293 14300 1435S 14559 14708 14747 16069 16081 16113 16415 16446 16705 16882 16902 17083 17646 17671 17812 17831 17S54 17915 17988 17995 18522 18S03 19048 19239 19332 19357 19367 19683 19694 19713 19950 20013 20133 20190 20250 20622 20788 20797 20959 29 276 696 1132 1311 1586 1798 2104 2362 32 306 758 1133 1340 1663 1947 2121 2381 2823 2853 3138 3168 3497 3539 3914 3922 4175 4272 4740 4756 4847 4867 5214 5216 5656 5730 5912 5956 6142 6143 6267 6272 6531 6548 6885 6887 7139 7140 7420 7476 7768 7777 7926 7942 8126 8257 8509 8529 8775 8632 9173 9261 9437 9449 9628 9642 9921 9929 10079 10135 10252 10272 10768 10830 10977 11098 11380 11414 11613 11615 11827 11860 12077 12090 12473 12510 12724 12789 1302S 13092 13406 13412 13843 13837 13948 13994 14156 14241 14405 14411 14578 14626 14908 14931 15104 15155 15439 15457 15581 15584 15760 15767 15984 16014 16359 16361 16501 16510 16755 16881 17246 17272 7771 17814 18385 18391 18554 18577 18745 18749 19070 19071 19327 19374 19577 18716 199.34 19968 20382 20475 20661 20810 5e Klasse, Vervolg NIETEN. 61 36 590 890 1194 1390 1700 1969 2175 2506 2901 3299 3591 4100 4487 4801 5074 5577 5790 6031 6184 6321 6605 6923 7202 7576 7854 8013 8313 8544 8871 9287 9513 9738 9981 378 878 1185 1351 1679 1968 2142 2454 2874 3226 3586 4055 4427 4792 5054 5.496 5758 6010 6168 6289 6578 6928 7175 7524 7851 7879 8268 8530 8850 9267 9494 9646 9980 10169 10175 10553 10595 10833 10872 11191 11196 114.31 11471 11650 11696 11869 11949 12096 12162 12511 12576 12843 12923 13103 13166 13576 13609 13853 13878 13997 14020 14266 14275 14427 14476 14682 14725 14995 15050 15205 15288 15470 15475 15592 15612 15867 15881 16046 16063 16418 16422 16539 16656 16923 16953 17342 17391 17895 17896 18410 18415 18587 1860S 18869 19979 18128 19200 19431 19465 19736 19775 19986 20096 20496 20509 20825 20846 5e l.ijst: 1425S au deze lijst 93 663 1010 1272 1426 1726 2073 2230 2781 3049 3374 3696 4131 4655 4822 5119 5646 5854 6096 6214 6382 6773 7072 7299 7641 7865 8064 8477 8567 106 671 1018 1281- 1492 177C 2077 2257 2798 3125 34.87 37 H 4152 4690 4831 5165 5651 5910 6118 6228 6515 6879 7092 73M 765t 8079 848i 867! 8925 9433 9608 1397 1705 2000 2203 2570 2929 3361 3617 4117 4594 481S 5108 5640 5845 6034 6208 6332 6739 6968 7244 7623 7859 8062 8370 8547 8886 9311 9361 9522 9580 9808 9877 9909 101X14 10018 1007* 10182 10214 10251 10655 10673 10705 10895 10932 10948 11206 11264 11330 11476 11484 11579 11698 11742 11751 11970 11975 121169 12215 12435 12442 12577 12640 12655 12929 J 2980 1 2985 13196 13205 13261 13669 13692 13694 13898 13919 139.1 14028 14053 140* 14311 14388 143* 14482 14490 14544 14735 14748 148*1 15081 15082 151*1 15391 15396 153° 15522 15526 1553 15678 15750 1575* 15897 15920 1591 16079 16326 lb35j 16425 16457 164* 16725 16731 1675 17035 1704.3 1718 17400 17695 177tf 17923 18060 18» 18438 18513 185J 18623 18705 1875 18889 19027 19"* 19212 19229 19 19485 19520 195'; 19836 19898 1990 20151 20313 203" 20580 2059.3 206* 20867 20930 m.z. 14258 niet f morgen.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6