Leidsclie Courant' weede Blad foensdag 27 Mei 1925 BINNENLAND De Schildersstaking. eU bemiddelingspoging. het „Volk" verneemt, heeft 't Eerste prlid, de heer Wittert van Hoogland, de werkgevers en de werknemers in childersbedrijf zijn bemiddeling aan- en in het hangende conflict. toninklijke familie naar Zwitserland. Koninklijke familie zal Donderdag- nel per D-trein naar Dobbin vertrek en na aldaar drie dagen te hebben >fd, naar Zwitserland reizen. Nieuwe torpedo-jagers. i R. C.-bericht uit Londen meldt: Nederlandsche regeering heeft weer torpedo-jagers besteld, die volgens ning en onder toezicht van de Glas- the firma Yarrow in Nederland ge- d zullen worden. Zij zullen voorzien ?n van het nieuwste model van iwrketels v Melkveehouders. Over den melkprijs, jtermorgen is er in het Algemeen Ver lokaal te' B'olterdam een spoedeischen- Igemeene vergadering van den Bond Melkveehouders gehouden, tot vast- ig van het in te nemen standpunt, ier de handel weigerachtig blijft, op korten termijn den melkprijs te ver- j?n. Jjljli Voorz., de heer A. N: Vaandrager, Rotterdam zijn 7 groote melkinrich- dic, als ik goed geïnformeerd ben, roor het grootste aantal in handen [van twee machtige concerns. Dit kan ernstige gevolgen b|^ben voor den ge- i: vuid-Hollandscbcn melkyeehouders- omdat, zooals bekend, te Rotterdam artsader klopt van den Zuid-Holland melkhandel. Te Rotterdam worden ikens uitgedeeld, en door de wijze, •op men thans poogt zulks te doen, het hoofdbestuur genoodzaakt, u ter ncene vergadering te roepen. De ïlige concerns, in ieder geval een zeer rkt getal machthebbers schijnen het er op gezet te hebben, den melkprijs relijks in overeenstemming te doen met de minst rendeerende productie- ïlijkheid. Een kaasberekening schijnV alle bestaansrecht te willen ontzeggen, de nimmer te verdringen vraag- en dskwestie poogt men geweld aan te Bij een kaasprijs van plus minus 53 en en een sterk toegenomen consump- •acig, mogen we niet langer berusten en grondprijs van 8 cent per liter, in de gevoerde onderhandelingen hebt n het orgaan kennis kunnen nemen, ok van het weigerende standpunt, .dat den handel wordt ingenomen. Het is niet bekend, hoe de vergadering was engesteld, waar dit weigerend besluit 1 genomen, wel hebben we duidelijke wijzingen, dat een belangrijk deel der ikoopers niet afkeerig is van een ver- ;ing. Zou hier niet gedacht 'moeten den aan een vijandige daad van mach- concorns? Het woord is thans aan de 'ganiscerde melkveehouders, die, al den ze nog steeds bemoeilijkt door een tal ongeorganiseerden, in staat geacht non worden, paal en perk te stellen het zoo duidelijk waarneembaar litsvertoon. aten de nog ongeorganiseerden door en loop van zaken tot het inzicht komen zij een misdaad begaan tegen zichzelf de hunnen, door nog langer afzijdig te ven. [au dit inleidende woord voegde de heer «drager nog toe, dat het bestuur van I Bond van melkveehouders de vorige ft een vergadering heeft gehouden met een commissie uit den handel. Men is er niet prettig ontvangen, eu de handel was niet bereid, den melkprijs met een cent te verlioogen. Het hoofdbestuur van den Bond van melkveehouders is van meening, dat dit binnen zeer korten tijd wel moet geschieden. Eigenaardig is het, zoo zeide de heer Vaandrager, dat juist vanmorgen vóór den. aanvang van deze vergadering, het bestuur van de combinatie van ruelkinkoópers in Den Haag een brief heeft ontvangen, waar in wordt medegedeeld, dat het met ingang van 1 Juni den prijs van de melk voor de melkveehouders met een cent per liter ver lioogen v/il. De Voorz. kon niet zeggen, dat het hoofdbestuur hiermee ingenomen is. Het is van meening, dat met ingang van morgen de grondprijs van de melk met een cent verhoogd moet worden, omdat de handel gisteren den détailprijs reeds met een cent heeft verhoogd. In verband met den melkverkoop de ge condenseerde melk besprekende, zeide de Voorz., dat Van den Bergh's Fabrieken het geheele condensbedrijf heeft stopgezet. Hierna werden de algemeene besprekin gen geopend. De afdeeling Wassenaar deelde mede, dat in Den Haag gisteren de melk niet is opgeslagen, ze is er integendeel 14 dagen geleden afgeslagen. Het verschil is 2 cent per liter, en de vereenigde zuivelhandel meent door deze wijze van optreden in Den Haag zijn debiet daar te verlioogen en den Haagschen detailhandel te kunnen handi cappen. Een andere spreker meende, dat de om zet van de vereenigde zuivelhandel in. Den Haag heel gering is. De Voorz. drong aan op het vormen van een eenheidsfront van de melkveehouders tegen de concentratie van de groote maat schappijen. Men moest streven naar een bevredigenden grondprijs van het product. De afdeeling De Lier was niet tevreden met 9 cent per liter, ze wenschte met in gang van 1 Juni 10 cent te ontvangen. Na eenig debat hierover zeide de Voorz., dat zijn persoonlijk standpunt is, dat het onder de bestaande omstandigheden goed zou zijn, met. het ontvangen voorstel van het bestuur van de combinatie van melk- inkoopers in Den Haag mee te gaan, waar bij met 1 Juni de prijs van de melk met 1 cent verhoogd wordt, echter onder de noodige voorwaarden. De ontevredenheid is groot, en het hoofdbestuur, gehoord den geest, die er onder de leden heerscht, moet aandringen op verhooging van den prijs op korten termijn. Een voorstel van den heer Van der Stap uit Delft om den melkprijs op 8 Juni met twee cent te verlioogen, werd verworpen. "Het hoofdbestuur werd opgedragen, naar bevinding van zaken te handelen. Het voorstel van de combinatie van de melk- inkoopers om den melkprijs op 1 Juni met een cent fe verlioogen, werd aangenomen. Vastgesteld werd, dat men paraat blijft tegenover de fabrikanten. UIT OF, OMGEVING LANGERAAR. Polderbestuur. Zaterdagmorgen werd de vergadering van de gerechtigde ingelanden gehouden, van den Noord- eind- en Geeslpolder, onder Voorzitter schap van den heer C. den Boer. Namens de commissie van onderzoek werd door den heer C. van Zaal rapport uitgebracht, dat de rekening 1924 vol maakt in orde is bevonden. Daarna werd door den Penningmeester, den heer W. Boxe, rekening en verantwoording gedaan. Afd. I uitgaven f 1930.69/4, inkomsten 1553.53. Afd. II uitgaven 2848.05, in komsten 4114.47/4. Afd. III uitgaven 306.99^4, inkomsten 282.17. Afd. IV. uitgaven 369.06, inkomsten 442.68. Begrooting 1925. Afd; I omslag 2046.23 of 4.20 per H.A. Afd. II 4567.50 of 6.80 per H.A. Afd. III 398.16 of 3.10 per H.A. Afd. IV 350.46 of 3.40 per H.A., met inbegrip herstel kleine molen 7.40 per H.A. Do Voorz. zegt, dat bui tengewone reparaties aan molens, sluizen enz., de kosten dit jaar aanmerkelijk ver- hoogen. Aan de sluis Papenveer zullen nieuwe deuren worden aangebracht. Aan den molen is een extra kosten van 2000, voor aankoop nieuw scheprad. De heer G. Uijtterwaal wenscht aan de sluis ijzeren deuren aan te brengen. De opzichter acht de aanwezige constructie' hiervoor niet geschild; wel is het mogelijk de deuren van ijzeren platen te doen voorzien, wat ook elders zeer goed blijkt te voldoen. De heer D. v. d. Hoorn wenscht de werken onderhands aai* te besteden, ook de slui zen, molens enz., wat ook bij andere groote werken geschiedt. De Voorz. is er voor alles publi^ï aan te besteden met uitzondering van de molens. De opzichter vindt het molenwerk meer een zaak van vertrouwen; wel ligt het in de bedoeling enkele fabrieken naar het te vervaardigen scheprad te laten inschrijven, terwijl de sluizen en andere werken onderhandsch zullen worden aanbesteed. De heer G. den Bruijn wenscht een grondig onderzoek in te stellen naar de electrische bemaling; de heer A. G. Iloogcrvorst is mede ook voor electrische bemaling, doch elders blijkt dat oude molens, om de hooge kosten der electrische bemaling, worden hersteld. Be sloten wordt een leening van 2000 aan te gaan, en de kosten door 100 aflossing per jaar te dekken. Ook de kleine molen blijkt in slechten toestand; verschillende werken moeten worden verricht. Het bui tengewoon herstel kost f 410, in totaal met de gewone kosten 650. De heer Re kelhof, Nieuwveen, wenscht ook deze door eleetra te vervangen, terwijl de heer J. Hoogervorst pleit voor den Amerikaan- schen windmotor. Besloten wordt den ouden molen te herstellen en de kosten voor een jaar met f 4 per H.A. te verhoo- gen. Tot nazien der rekening 1925 werden benoemd de heeren G. den Bruijn, Joh Rekelhof en J. Hoogervorst, lot plaatsver vangers de heeren P. Akerboom, G. van Slraaten en A. C. Hoogervorst. Van de geldleening 1000 vorig jaar werd besloten inplaats van f 200 ook 100 af te lossen. De Voorz. stelt voor de jaar wedde molenaar te verlioogen. Na aftrek pensioen bedraagt deze thans f 250. De beer den Bruijn wenscht een jaarlijksche gratificatie toe te kennen. Een voorstel van den heer A. C. Hoogervorst om f 100 toe te kennen wordt met 11 tegen 10 stem men verworpen. Een voorstel van Zaal, 50.wordt vervolgens aangenomen. De lieer G. Uijtlewaal informeert hoe ver het bestuur bij Ged. gevorderd is met de gelijkstelling polderlasten Afd. Geer. De Voorz. heeft daaromtrent geen enkel antwoord terugontvangen. De heer L. P. Uijttewaal is van meening, dat Ingelanden zelf bij Ged. een verzoek kunnen richten; verder pleit spreker voor liet reinigen van modder in de Abwetering en verzoekt dat het bestuur ook bij de Provincie hier op zal wijzen. Op voorstel van denzelfden spr. zal de sluis aan het Papenveer van een pijlschaal worden voorzien, terwijl het bestuur, als 't water beneden pijl is in den zomer, tot inlaten is bevoegd. Op voorstel van den heer G. den Bruijn zal 'f pijl in den winter zoo laag mogelijk worden gehouden. De heeren G. M. Ivroft en G. J. Kempe naar werden beiden met 72 stemmen als bestuurslid herkozen. De vergadering van den TTit-Eind- schen en Middelpolder, zal Zaterdag a.s. in den Raadskamer worden gehouden des morgens te half 10; te 9 uur zal de gras- verpachting plaats hebben. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert 28 Mei a.s. des nam. 2 uur. Op de agenda komt o.m. voor: Vast stelling vermenigvuldigingscijfer inkom stenbelasting. ROELOFARENDSVEEN. DE NIEUWE PASTOOR De Zeereerw. heer Th. J. F. Bergansius Mariavereeniging. Zondag hield de Mariavereenigihg alhier, haar gewone le denvergadering in de Zusterschool. Do Presidente, Mej. A. van Dijk, heette in haar openingswoord allen van harte wel kom on sprak er haar spijt over uit, dat de Geest. Adv. de Wcleerw. Heer H. A. TJlleman niet bij de vergadering tegen woordig kon zijn, daar zijneerw., zooals men weet, om gezondheidsredenen voor eenigen tijd naar Ginnekcn is. Na het zingen van het Sobriëtaslied, werden de notulen voorgelezen en onveran derd vastgesteld. Punt 4 der agenda luidde: mededeelin- gen en voorlezing der ingekomen stukken Van het hoofdbestuur was een schrijven ingekomen dat de jaarlijksche drankbe- strijdingsdag zou gehouden worden op 2den Pinksterdag te Leiden in het gebouw der St. Josephgozellcn, Rapenburg, te Leiden. Als sprekers zullen optreden de heer H. B. van der Sande uit Haarlem en Mej. Nolte uit Amsterdam. Door de Pre sidente werden allen aangespoord om dien dag zooveel mogelijk naar Leiden op to trekken om den drankbestrijdingsdag zoo goed mogelijk te doen slagen. Voorts werd er nog medegedeeld dat de algemeene vergadering dit jaar weer ge houden zal worden (e Amsterdam op Woensdag 29 Juli. Als afgevaardigde van het bestuur werd aangewezen Mej. N. Ro- dewijk en van de leden Mej. A. v. d. Meer Bartels. Als bijzonderheid word nog vermeld, dat de Maria- en St. Annavereeniging den 21 sten Juli haar 1214-jarig bestaan zal vieren. De dag zal door de vereeniging niet onopgemerkt worden voorbijgegaan. Ter afwisseling werden door het da meszangkoor eenige mooie nummertjes ten beste gegeven. Tot slot sprak de Presidente nog een woord tot de leden over de verplichtingen die het lidmaatschap der M. V. met zich medebrengt. Hierna dankte zij allen voor hun trouwe opkomst en sloot de vergade ring. NOORDWJJK. Geboren: Johanna Clasina, dochter van N. Koemans en M. v. d. Plas Jo hanna Frederika, d. van P. van Hoorn en N. Spaargaren Hester, d. van L. Smit en J. Vink. Ondertrouwd: Cornelis Lamber- lus de Haas 29 jaar te Anna Paulowna en Francisca Geertruida Vink, 29 jaar al hier Willem Gerard Zandvoort 27 jaar alhier en Bertha Arnolda Wendelina Dros te 26 jaar te Den Haag Jacobus van Sleijn 25 jaar alhier en Alida v. d. Haas 25 jaar te Hazerswoude. Getrouwd: J. C. Beugelsdijk 25 jaar te Warmond en M. C. v. Winsen 26 jaar alhier. OUD-ADE. Bijtijds gered. Toen gisterenmiddag de moeder van den 3-jarigen Jantje van de Wereld alhier, die met kinderen uit de buurt speelde, naar haar kind ging kijken, zeide een der kleinen, naar het water wij dende: „daar ligt liij!".... Het dochtertje van bakker Uljée, op het gegil van de moe der toegeschoten, waarschuwde ijlings den caféhouder J. van der Hulst, die zich ter stond gekleed te water begaf. Hij slaagde er in bet kind te redden en aan de doode- lijk verschrikte moeder terug te kunnen ge ven. VOORHOUT. Brand. Maandagmorgen om ongeveer 10 uur werd brand ontdekt in een riet schelf van de fa. G. J. Speelman en Zn., staande op een van haar tuinen langs den Loosterweg, met gevolg dat ook de aan grenzende schelf en een landschuurtje een prooi der vlammen werden. De motorspuit van Voorhout was spoe dig ter plaatse, doch kon tegen deze vuur zee niets uitrichten en heeft zijn arbeid moeten beperken tot het uitspuiten van den voet der schelf. Te half vijf 's namid dags rukte de brandweer weer in, wat wel een weinig te vlug was, want om half elf 's avonds brandden de rietresten weer flink De rietschelven zullen wel verzekerd zijn tegen brandschade, wat niet wegneemt dat het toch een schadepost voor de firma Speelman zal zijn daar een gedeelte hy acinthen, welke dicht bij de schelven ston den, erg geleden hebben, en nu met die booge prijzen, is dat voorwaar een scha depost. De oorzaak van den brand is onbekend WASSENAAR. Coöp. Boerenleenbank. In bet gebouw voor Christelijke belangen vergaderden UIT DE RADIO WERELD Wat er vanavond te hooien is 4.50 uur. Frankfort, 470 M. Namiddag- Concert. 5.30 Hilversum, 1050 M. Vóór avondconcert: 1. Lo Regiment du Mouse et du Sambre (Tul- hot); 2. Leichle Gavallorie (ouverture); 3. Wals uit „Ro- senkavalier"; 4. March of the Mannekins; 5. Rigoletto Fan- taisie. Pauze. 6. Das Pensio- nat (potpourri); 7. Intermezzo „Cavalleria Rusticana"; 8. Largo (Handel); 9. Un peu un tout p'tit peu (step); 10. Finale. 5.35 Eiffeltoren, 2600 Ar. Concert. 6.45 Londen, 365 M. Muziek. 6.50 Miinchen, 485 Af. „Judas Alac- cabtius", oratorium van Hiindol 7.20 Londen, 365 AI. en Chelmsford 1600 Af. Aluzikale voordracln ten van de „Georgians". Daar na lichte muziek: March „Flo- rentina" (Fucik). Overture „Private Ortheris" (John An- sell). Selection „Offenbach's Alelodies"; „Entry of the Gods into Valhalla; „The Valkyrie" (Wagner). Descriptive Piece"; „A Hunting Scene" (Bidgood). Selection „La Traviata" (Verdi) Te 9.55 uur Zang van mad Kirkby Lunn. 7 20 Birmingham, 475 M. Kamer muziek. 7.20 Manchester, 375 M. Gemengd program. 7.20 Newcastle, 400 M. Opera selecties. 7.20 H Hamburg, 395 AI. PlatduiscK Tooneelsluk. 7.35 H Brussel, 265 M. Ie en 3e acte van de „Barbier van Sevilla". 7 50 Berlijn 500 AI. Afuziek van Pa-> lestrina. 7.5Ö Aliinster 410 AI. Voordracht en concert. 7.50 Rome 425 M. Nieuws en com* cert. 7.5Ö H Ziirich 515 AI. Concert en zang 8.05 H Radio-Paris 1750 AI. Soiréo Bresilicnne. 9.20 Frankfurt 470 AI. Concert. Araandagavond de leden van de Coöp. Boe renleenbank, alhier. Tegenwoordig waren 153 leden. De Voorz. opende do vergadering en deed daarna eenige mcdedeclingen. Do eerste betrof de ontslagaanvrage van den kassier. De Voorz. zeide aanvankelijk ge hoopt te hebben, dat do heer Lazarom wol op zijn besluit zou zijn teruggekomen. Hij deed dit echter niet en daarom moesten wij het eerbiedigen. Noode zullen wij hem echter zien gaan. Hij leefde voor de bank, en ln'j heeft haar zien groeien en bloeien. Van een dor kleinste is het oen der groot ste banken sewordon. Spreker hoopte, dat de heer Lazarom nog vele jaren rust zou mogen genieten. Hij deed echter nog een beroep op zijn hulp en steun en bracht hem tenslotte dank voor alles wat hij in 18 jaar voor de bank deed. De heer Lazarom, het woord verkrijgend, zeide, niet anders dan zijn plicht te heb ben gedaan. Hij vond in het kassiersschap een aangename werkkring, maar dit zou niet zoo geweest zijn, als hij niet steeds den seun had gehad van Raad van Toe zicht, Bestuur, leden en spaarders. Hij dankte allen voor do betoonde welwillend heid en beval ook zijn opvolger in de wel willendheid van allen aan. Vervolgens deelde do Voorz. mode, dat eon herziening van de statuten en het re glement is noodig geworden. Het Bestuur word gemachtigd om hiervoor hotnoodigo te verrichten. Wijders stelde het Bestuur voor den rentevoet te laten zooals zij tot lieden was Hiertoe werd besloten. Het Bestuur werd gemachtigd hierin zoo noodig wijziging aan te brengeji. Tenslotte werd medegedeeld, dat het Be stuur een huis had aangekocht voor 12500.—. In behandeling kwam vervolgens do voj koning en balans over 1924. Hieruit bleek, dat aan spaargelden werd ontvangen 392873.4014, terugbetaald 357108.80 aan voorschotten terugbetaald 152:'". 96, gegeven 58650. FEUILLETON. ET GEHEIM VAN DE ZEE. door ANDRé SAVIGNON Geautoriseerde vertaling (Nadruk verboden) Eg Concjuet, te Lanildut, te Saiu- Gn elders liepen de kaden leeg het bericht van him verschijnen, de 'fti'Is en cafétjes sloten haastig hun 'reu. Toen de „Zeemeeuw" in Brest ,r anker lag, speelden zich in de straatjes n Recouvrance 's nachts vreeselijke neelen af. En op het oogenblik van ap- nioesten Mengham, Cors.en en m'n alle kroegen en beruchte huizen van zeemanskwarteren van de oorlogsha- i afzoeken om hun equipage bij elkaar Krijgen en tenslotte de ontbrekenden in 1 of andere politiepost afhalen. Te Gssant waren ze heer en meester. Hun partijen met de kolonialen van 't gar- joen, waren dikwijls oorzaak dat men pres gendarmen van het vaste land oineen zond, om er een onderzoek in te dien. Pp zekeren avond kon ik me daarvan stekend rekenschap geven toen ik mij >on elf uur aan boord begaf en ik aan. ei'r van den veldwachter, die de eeni- vertegenwoordiger was van de plaatse- e overheid de bevende stem van een elier hoorde, die om hulp en bescher- vroeg. De troep van Mengham, zit me op Melen, jammerde hij. Het was de wijn die hun geweldige krachten tot allerlei excessen bracht, en om zich weer te bedwingen was de vuist en de blik van staat van Mengham noodig. Wat mij betreft, voor mij had hij, vriend schap opgevat en ik begreep spoedig, meer uit instinct dan uit menschenkennis, dat hij, ondanks z'n ruwheid, een gevoelig hart had. Afaar alleen te mijnen opzichte toonde hij eenige zachtheid, waarschijn lijk omdat ik niet sterk was. Tijdens de maaltijden moest ik altijd naast hem zit ten, in de hut die wij gezamenlijk gebruik te n.l. Mengham, Gorsen en m'n oom. Het was daar een onbeschrijfelijke war boel, waar van alles door elkaar lag, be- noodigdheden voor dagelijksch gebruik: als borden, pannen, glazen, flesschen, jachtpatronen, een sextant, compassen, zeekaarlen, vïschsnoeren, een leeren zak, enz. Afet een aantal groote manden, fles schen, bevonden er zich twee tonnen be kleed met geitenvacht en gevuld met stuk jes koper en allerlei andere dingen, die eenige waarde vertegenwoordigden, welke vaten dienst deden als stoelen. Behalve deze zaken slingerden er allerlei werk tuigen rond zoowel voor de bewerking van de metalen' als instrumenten voor de zee vaart. Een oude donderbus, zonder twijfel als een curiositeit bewaard, twee koperen pistolen en een jachtgeweer hingen boven de kooien, waarvan het hout niet geverfd was maar, waarop tabaksrook, vet en zee zout een niet te definieeren kleur hadden gelegd. In deze hut, waar wij leefden afgeschei den van de equipage, die ondergebracht was in het voorruim, hadden de beraad slagingen plaats van den „état major" van de „Zeemeeuw". Behalve enkele, tamelijk zeldzame ruzietjes heerschte tusschen de ze mannen 'n goede verstandhouding waarover ik me verwonderde. Corsen en Prigent hadden zelfs geleerd het hardnek kige wantrouwen van Alengkam te hun nen opzichte te verdragen en hoe onaan genaam het ook was, ze schikten er zich in met een soort filosofische kalmte als in iets onvermijdelijks. Hij bespiedde openlijk hun verkeer aan boord met vreemde lieden; het leek wel of hij jaloersch was, als hij hen zag praten met onbekenden of een borrel met ze dronk Hij ging zelfs zoover, dat hij de wenk brauwen achterdochtig fronste, als ze sa men een apartje hadden. Om die reden volgde hij ze steeds als hun schaduw, wanneer ze aan wal gingen en als men de twee toevallig ergens te samen zag, dan kon je er zeker van zijn, dat Mengham plotseling naast hen opdook als een dui- kerel van de equipage zooals ik later het vak van deze menschen inderdaad een dergelijke afhankelijkheid en zoo Weinig zelfstandigheid? Je zou gezegd hebben dat een of ander vreeselijk geheim, een of andere medeplichtigheid hen samen ver hond en dat Alengham in een voortduren de vrees leefde, dat zij verraad zouden plegen. Het was deze atmosfeer van wantrou wen en gestadige werkzaamheid, die op mij een geweldigen indruk maakte, en mij een waarschijnlijk overdreven betee- kenis deed hechten aan de twist, waarvan ik op den avond van mijn aankomst getui ge was geweest. De zonderlinge houding van den man, die bij vrouw Calais was binnengeloop en om van Alarie Naour de reden van de twist te welen te komen, en de nieuwsgerigheid van eon eenvoudige kereli* van de equipage zooals ik later hoorde, heette hij Le Louarn wat de brief aanging, die door Alengham was opengemaakt, maakte deze zaak in mijn oogen nog gewichtiger. En wel zoozeer, dat ik, onbewust en misschien wel door een zekere neiging in mijn karakter tot het romantische» een. soort leiddraad zocht, door alles, wat ik maar na kon gaan naar de onthulling van het geheim, waarin die fatale brief gehuld was. Alaar ik had niet geweten bij wie ik navraag had kunnen doen. Aan boord van de „Zee meeuw" sprak men over zekere dingen eenvoudig niet. Wou je babbelen? jochie, zei mij op zekeren dag Alengham. Luister dan eens goed, ik zal je een middel aan de hand doen, om bij de mannen onder wie je leeft, niet in 't gedrang te komen. Wat je ook ziet en dat moet je nu maar 'ns goed in je hoofd prenten en bij je zelf zachtjes herhalen 't consigne is: hooren, zien en mondje dicht. En hij barstte in een schaterlach uit, waaraan m'n oom en Corsen hartelijk deelnamen. Ik paste in 't vervolg wel levendig op dat consigne niet in den wind te slaan. Wat mocht het dan tocli wel zijn, dat zoo angstvallig verborgen werd gehouden? Ik begreep al heel gauw dat ik niet de eenige was. die mij dat afvroeg. Zelfs aan den wal, ik kon dat heel goed merken, volgde men hun handel en wandel met nieuwsgierigheid. En zooaEs vanzelf spreekt en ook onver mijdelijk was, noopten mij deze houding die onder elkander niet onder stoelen en banken werd gesloken die, ik zou haast zeggen, wet van stilzwijgendheid en die samenzweerders-allures, al hun be wegingen te bespieden, te trachten de be- tcckenis te begrijpen van het kleine ge baar, van eiken oogopslag en te trachten de geheime beteekenis to doorgronden van een woord, al leek hot nog zoo onbe duidend en van do geringste toespeling, nota te nemen van do uren, waarop zo weggingen, de richting van hun wande lingen en daaruit de gevolgtrekkingen te maken die dat hoopte ik ton minste eenig licht zouden werpen op al datgene dat mij dag in dag uit met nieuwsgierig heid vervulde. Intusschen begon ik hel zeemansvak zoo'n beetje te leeren. Afet Alengham en m'n oom loerde ik de roei spanen hanteeren, in de mast klimmen, het tuigage in orde brengen, flesschen met kruit vullen, die ik liet ontploffen bij de rotsen, om op die manier visch mach tig te worden, zeemansknoopen leggen en dergelijke dingen meer. Dank zij hun lessen kwam ik op do l.ioogte van de beginselen van de zeevaart kunde. En ik kreeg zooveel pleizier in hel vak, dat ik dikwijls weigerde om aan wal te gaan en liever alleen aan boord bleef, terwijl ik op 't dok lag uitgestrekt onder den met sterren bezaaiden nacht hemel, geheel onder de bekoring van het ver verwijderd gefluit der stoomschepen. Eiken dag gingen wij er op uit, om bij een of an 1 wrak te werken. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5