Tan sommige groepen werkloozen van de ai eun verleening. Wethouder Sanders zegt, dat er in derdaad een bepaling bestaat in het regle ment van den Dienst voor Sociale Zaken, waarbij bepaalde groepen kunnen worden uitgesloten, en bijzondere regelingen kun nen worden getroffen. Krachtens deze be palingen hebben B. en W. en de Commis sie voor de Steunverleening thans de bouw vakarbeiders en de stucadoors geheel, de kleermakers en de landarbeiders gedeelte lijk van steun uitgesloten, terwijl voor de losse transportarbeiders een bijzondere regeling is getroffen, krachtens welke zij In de eerste helft van het jaar gedurende 15 dagen, in de 2e helft van het jaar ge durende 21 dagen steun zullen kunnen !trekken. B. en W. en dë Commissie wa ren van meening, dat voor deze groepen .van een crisiswerkloosheid niet langer ge- •proken kon worden. B. en W. advisee- ren derhalve op bovengenoemd adres niet In te gaan. De heer v. Stralen ziet in deze zaak kwesties; vooreerst een verslechtering van de steunverleening, en vervolgens een kwestie omtrent de beoegdheid van den Raad. Spr. herinnert aan het Raadsbesluit 'waarbij de Dienst voor Sociale Zaken is Ingesteld, en waarvan het toen de bedoe ling was aan B. en W. de bevoegdheid te geven bepaalde personen uit te sluiten van de steunverleening. Uit niets bleek toen, dat men het voor nemen had, die bevoegdheid tot uitslui ting uit te breiden. Naar spr.'s meening kunnen B. en W. niet alles in het regle ment voor den dienst van Sociale Zaken zetten. En daarom gelooft spr. niet dat geheele groepen door B. en W. kun nen worden uitgesloten. De zaak is dus van principeel belang. Spr. gelooft, dat men van plan is de steunverleening geleidelijk op te beffen. Hij wil roegeven, dat er in sommige vak ken de toestanden minder nijpend zijn ge worden, maar dat is geen reden om de crisis in die zaken opgeheven te verklaren en elke steunregeling stop te zetten. Spr. vindt verschil tusscben crisis en crisis. In het bouwvakbedrijf b.v. mag weinig werkloosheid heerschen, onder de grondwerken (en dat zijn z.i.# toch ook rouwvarkarbeiders) is wel degelijk werk loosheid. Bovendien is de crisis in het algemeen nog lang niet opgeheven. Hetzelfde als voor de bouwvakarbeiders geldt ook voor de transportarbeiders, in welk bedrijf menigeen is gekomen, die er vroeger niet in thuis hoorde en nu de - werkgelegenheid voor de werkelijke trans portarbeiders aanmerkelijk verkleint De uitgeschakelde arbeiders zullen de werk gelegenheid bederven ln andere bedrijven Deze zaken moet men niet forceeren, en epr acht het oogenblik om tot afschaffing of inkrimping van de steunregeling over le gaan, nog niet gekomen. De heer Knuttel acht de kwestie zeer ernstig. Ook hij bevestigt, dat bij de regeling van den dienst voor Sociale Za ken, zeker niet de indruk is gevestigd, dat B. en W. zulke uitgebreide macht zouden krijgen. Spr. vindt dat een misleiding van den Raad. Over de aan- of afwezigheid van een Crisis wil spr. niet uitweiden; als er werk loosheid ie, is er crisis. Een teveel aan ar beiders .is een crisisverschijnsel. Dat over gaan van het eene vak in het ander is een verschijnsel, dat vroeger steeds is aange moedigd. Vervolgens wijst spr. op het raadsbe sluit om een speelterrein door werkloozen te laten bewerken, door B. en W. gemoti veerd met het feit, dat er nog veel werk loosheid heerscht onder de grondwerkers. Hier zijn B. en W. dus met zichzelf in te genspraak. De heer Wilmer gelooft, dat de Raad nooit bedoeld heeft, steun te verleenen aan lederen toevalligen werklooze, maar alleen aan crisis werkloozen. Spr. herinnert zich destijds gevraagd te hebben of het in de bedoeling lag, geheele groepen uit te slui ten. wat ontkend werd. Maar de omstan digheden zijn veranderd en spr. gelooft, dat er geheele of gedeeltelijke vakgroepen zijn, waarin geen crisis meer bestaat Hij zou B. en W. in overweging willen géven, niet spoedig een geheele groep van de •teunverleening uit te sluiten. De heer Eikerbout is van meening, dat er nog groote werkloosheid heerscht. In sommige bedrijven schijnt de crisis wat te wijken, doch meer dan schijn is dat niet. Spr. acht hot niet noodzakelijk, nu maar opeens groepen van de steunverlee ning uit te sluiten. In de 4 grootste plaat een van ons land is een gezamenlijke be spreking daaromtrent gehouden en de eteunregeling is daar heel wat breeder op gezet dan hier, hetgeen spr. met cijfers •nntoont. Bij deze besprekingen is ook rekening gehouden met de mogelijkheid van uit sluiting bij het wijken van den crisistoe- Stand. Wanneer men hier op die voet doorgaat, «tuurt men aan op verlaging van loon. Jïu zijn de loonen hier lang niet hoog en ioch prest men de menschen om nog la gere loonen aan te nemen. Dat wreekt zich "Vanzelf, omdat men daardoor onbekwa- J»en krijgt, die direct weer afgedankt moe ien worden. Maar door het drukken der loonen, ko men de arbeiders nog in ongunstiger con ditie. Spr. wensoht nog even af te wach ten, wat andere gemeenten zullen doen. Den heer Heemskerk heeft het Eveneens verwonderd, dat B. en W. zulke Verregaande maatregelen hebben getroffen Het uitsluiten van geheele groepen vindt üpr gewaagd. Men kan beter de personen afzonderlijk uitsluiten. De groep transportarbeiders b.v. is een fcroep, die tot groote moeilijkheden reeds dikwijls aanledaing hoeft gegeven, omdat tr zooveel verschillende arbeiders worden ondergebracht De heer Wilbrink zegt, dat de Gcm- piissie voor Steunverleening ie ontstaan in •en akemeene crisistijd. Daarbij rekende Inen, dat deze toestand niet blijvend zou Idin. Ingezonden Mededeeiing. Slapeloosheid als gevolg van de warmte of van overspan ning voorkomt men door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. 2500 Spr. wijst erop, dat de Commisa e met nagenoeg algemeene stemmen deze beslui ten heeft genomen, zoodat er toch wel iets goeds in zal zitten. Spr. vindt het niet goed, te kijken naar die groote gemeenten. Wij moeten reke nen met Leideche toestanden. Spr geeft toe, dat men zoo nu en dan de groepen zal moeten onderscheiden, maar anderzijds is het een feit, dat de crisis in vele vakken voorbij is. Soms is er in die vakken wel eens werkeloosheid, maar daarop kan men niet rekenen. Dat was vóór en tijdens <te- oorlog ook reeds zoo. Wanneer die perso nen op steun kunnen rekenen, leven zij van den eenen dag op den ander en zorgen niet vooruit, hoewel zij genoeg verdienen. Aangaande de transportarbeiders zegt spr., dat er ver schei den en zijn, die zich als zoo danig hebben laten inschrijven, om de steun te genieten, terwijl zij van d't vak in 't geheel geen notitie hebben, er ook niet willen hebben. Deze personen zijn on controleerbaar en daarom moet de geheele groep worden uitges'oten. De heer Ooatdam is nooit een bewon deraar van deze steunregeling geweest, maar nu deze er eenmaal is, moet zij royaal worden nageleefd. De bedoeling was, bona fide arbeiders, die zich wilden vrijwaren voor werkeloosheid, te helpen. Doch daarvan maken andere elementen gebruik die het niet verdienen. Deze men schen moeten worden uitgesloten en daar toe acht spr. uitsluiting van heele groepen noodzakelijk. Spr. wil zich ook niet storen aan de groote gemeenten. Wij moeien voortgaan op onzen eigen weg. De heer Baart acht uitschakeling van een heele groep totaal overbodig. Alle mis standen die zijn aangevoerd, kunnen voor komen worden door persoonlijke uitslui ting. Spr. ontkent, dat er tal van arbeiders zijn, die niet willen werken. Men wil zoo gauw mogelijk van de steunregeling af zijn, dat is de kwestie. Men houdt veel te weinig rekening-met de moeilijke positie der werkloozen. Wethouder Sanders ontkent, dat B. en W. en de Comm. voor steunverleening alles doen om de steunregeling af te bre ken. De heer v. Stralen zou met den steun willen ophouden, als elke spoor van werk loosheid zal zijn verdwenen. Hét is niet gemakkelijk het oogenblik te bepalen waarop met de steunverleening moet wor den opgehouden en de Commissie heeft haar besluiten met zorg overwogen, steu nend op een ondervinding van 214 jaar. Niet alleen hier is het moeilijk uit te ma ken welke groepen moeten worden uitge sloten en wanneer. De heer Stenhuis heeft in de le Kamer een nterpellatie in deze kwestie aan den minister gericht, waarop deze geantwoord heeft, dat de regeering in deze mater e de gemeenten vrij wil lafen. Spr. haalt daarna eenige voorbee'den aan, hoe andere gemeenten de kwestie der uil sluiting hebben opgelost. Over dé uitsluiting der losse transport arbeiders leest spr. voor het rapport vara de desbetreffende subcommissie van de commissie voor de steunverleening. Aangaande de stucadoors heeft spr. een lijst laten opmaken van alle stucadoors hier ter stede, waaruit blijkt, dat niemand minder dan f1500 in het afgeloopen i; heeft verdiend. Moeten deze geslerand wor den? Wat belreft de groep van landarbeiders en kleermakers deelt spr. mede, dat in den zomertijd zoo goed als geen werkeloosheid onder hen heerscht. Ook in het bouwvak heerscht bijna geen werkeloosheid. In den Haag bijv ia werk te over voor eventuee'e werke rozen uit Leiden. Onder de bouwvakarbeiders zijn niet begrepen grondwerkers en opperlie den, die niet altijd in het bouwvak werk zaam zijn. De heer v. Stralen verbaast zioh er over, dat in zooveel gemeenten groepsuit- sluitingen zijn getToffen Hij zelf beeft an dere gegevens verzameld; 't kan zijn, dat de toestond later veranderd is. Spr. vindt in de gegevens van den wet houder echter geen aanleiding om zijn standpunt te wijzigen. Hij wijst erop, dat de werkloosheid in de bouwvakken schom melt met den tijd van het jaar. Onaangenaam is het hem, als eT voor beelden van ongemotiveerd steuntrekken worden uitgespeeld tegen het steuntrekken door de groep in 't algemeen. Wat de in komens deT stucadoors betreft, geïooft spr. dat de wethouder de cijfers van de belas tingaanslagen gezien heeft, die mot altijd juist zijn. Ook de loonen der losse transportarbei ders zijn den laatsten tijd sterk gedruk' Verder heeft spr. nog geen antwoord ont vangen omtrent de kwestie van de be voegdheid van den Raad in deze. De heer Knuttel vindt de verdediging van den wethouder zwak. Omtrent de be voegdheid van den raad is geen woord ge sproken, en voor de rest moet steeds de beroemde arbeider, die niet-werken wil. dienst doen. Maar dat heeft niets te ma ken met de kwestie of er nu heele groepen, geen aparte personen, moeten worden uit- Spr. begrijpt niet, waarom het weinig voorkomen van werkloosheid een reden is om met sleun op te houden. Hebben de ar beiders werk, dan voeren zij zich zelf af, hebben zo geen werk-, dan moeten ze ge steund worden. Het oogenblik van ophou den acht spr. dan gekomen, als de arbei ders er beter door worden. De heer Baart vraagt de publicatie van de namen van degenen, die in de ge noemde subcommissie hebben vóórge- etemd. De heer O o s t d a m geeft nadere inlich tingen omtrent zijn vroegere verklaringen. Spr. komt op tegen de verdachtmaking, dat. men zteh van de steunverleening wil afmaken. De heer Wilbrink acht het niet ge- wenscht de namen te publioeeren van hen, die in een besloten oommissie hebben ge stemd. De lieer E1 k e r b o u t vraagt nogmaals, waarom die haast. Wacht eerst het voor beeld van de groote gemeenten af. Spr. vraagt, of het in de bedoeling van de commissie ligt, dat de arbeiders ieder aangeboden loon moeten aanvaarden. De heer Heemskerk maakt nogmaals bezwaar tegen het uitsluiten van heele categorieën. Wethouder Sanders deelt nog het een en ander mede omtrent het verschil van inlichtingen tussohen den heer v. Stra len en spr. Hij zelf heeft geput uit offi- cieele bronnen. Wat betreft de loonen der stucadoors heeft spr. niet geput uit cijfers van de belasting, doch een eenvoudig re kensommetje gemaakt, dat door de geheele oommissie als juist is erkend. Het is de geest van de commissie, die groepen uit te sluiten, die h.i. niet meer voor steunverleening in aanmerking ko men. De namen der voor-stemmers in de sub commissie kan spr. niet mededeelen. Op de vraag of de Baad in deze de be voegdheid tot besluiten heeft, meent spr ontkennend te moeten antwoorden. De heer Elkerbout dringt aan op beantwoording van zijn vraag, of een werklooze ieder loon, dat hem wordt aan geboden, moet accepteeren. Wethouder Sanders; Dat heeft met de zaak niet te maken. Daaromtrent blijft de bestaande regeling gelden. Wanneer aan een werkelooze een aannemelijk loon wordt aangeboden, moet hij dat aceepteè- ren. De heer Eikerbout: Ja, maar welke opvatting heeft de commissie van dat „aannemelijke loon". Wethouder Sanders: Dat staat aan de beoordeeling van de commissie. De motie v. Stralen, uitsprekende, dat de uitsluiting van geheele groepen behoort tot de bevoegdheid van den raad, wordt thans in stemming gebracht en verworpen met 16 tegen 14 stemmen. Vóór stemden de 7 aanwezige S. D A. P ers, de 2 demo craten, de communist en de heeren Eiker bout, v. Rosmalen, Sytsma en Heemskerk. Het tweede voorstel van den heer v. Stralen om de huidige steunregeling te handhaven wordt verworpen met 18 tegen 12 stemmen. Vóór stemden de vorigen, be halve de heeren Sytsma en Heemskerk. Het adres wordt thans als afgedaan be schouwd. Rondvraag. De heer Coster klaagt erover, dat op marktdagen zooveel paarden onbeheerd blijven staan. De heer Oostdam vindt dat „kruis woordraadsel" dat het politieposthuls aan den Hoogen Rijndijk moet aanduiden, een nieuwigheid, waaraan de gemeente niet behoort mede te doen. De heer Deumer vraagt of er niets tegen te doen is, dat bij de a.s. verkiezin gen de hulzen en muren wordem ontsierd door verkiezings-propaganda. De voorz. gelooft niet, dat daar iets tegen te doen is. Hij heeft al zoo dikwijls vriendelijk gevraagd met dat bedrijf, dat toch niets uitibaalt, uit te scheiden, maar tevergeefs. De heer Eerdmans vindt het jam mer, dat de heer Knuttel de zaal reeds heeft verlaten. Want het zijn juist de vol gelingen v^n dezen heer, die zich daaraan het ergste schuldig maken. De heer S c h 11 e r klaagt over de slechte bestrating tusschen de tramrails, speciaal bij de wissels. De voorz. wijt dat aan de wijze van straatmaken h:er te Leiden Er wordt te haastig gewerkt. Hoe meer vierkante me- tertjes per uur, hoe hooger loon. De heer Dubbeldeman komt tegen deze voorstelling van zaken op. De straat- makers worden integendeel gejaagd, om de straat ten gerieve van het verkeer zoo gauw mogelijk in orde te krijgen. De heer Schüller: Het ligt 'm ook aan de wijze van rails leggen Dat is de schuld van de tramweg-maatschappij. Wethouder Reimeringer antwoordt den heer Coster, dat zijn aangelegenheid de aandacht heeft van den heer Meddens. Nadat de heer Bergers nog de op merking gemaakt heeft, dat de vrachtrij ders e.d. niet altijd hun paard kunnen stallen, wordt de vergadering gesloten. KERKNIEUWS. BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd de volgende Eerw. Heeren tot Pastoor te Ursem F. de Meulder, te Oud- Vossemeer J. Wieman, die kapelaan was te Rotterdam (H. Elisabeth): tot kapelaan te Amsterdam (H. Gerardus Maj.) J. Duy- ves, te Schipluiden H. Bakker, die kape laan was te Nootdorp. Gouden Priesterfeest Mgr. C. C. Prinsen. Op luisterrijke wijze is Zaterdag en Zon dag het gouden priesterfeest gevierd van Mgr. C. C. Prinsen, protonotarius-apostoli- cus, kanunnik van het Kathedraal Kapittel van St. Jan, pastoor van „St. Jacob" te 's-Hertogenbosch. Mgr. Prinsen is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Gemengde Berichten Het onweer. Zaterdag is tijdens een hevig onweer de bliksem ingeslagen in de kapitale boerde rij van Th. te Oer bij Ulft. Het gebouw brandde tot den grond af. In Etten werd een kind van J., dat met andere huisgenooten en buren naar dezen brand stond te kijken, door den bliksem getroffen en gedood. Zekere B., die in de nabijheid stond werd tegen den grond ge slagen en was eenige oogenblikken de spraak kwijt, doch had verder geen letsel. De arbeider Haelhoff te Vlagtwedde, die Zaterdag door den bliksem getroffen werd is Zaterdagavond overleden. Zaterdagmiddag sloeg de bliksem in de woning van den spoorwegwerker Van Beek te 7,aag-Zutfen bij Zwolle. Juist dronk een ploeg spoorarbeiders daar een kop koffie. De ploegbaas viel door- den slag bewusteloos neer, doch bleek niet ge troffen te zijn. De woning en het boeren bedrijf ging geheel in vlammen op. Alles was laag verzekerd. Tijdens een hevig onweder sloeg Za terdagavond de bliksem in het torentje van de Ned. Herv. Kerk te Hierden. Hoewel aanvankelijk geen sporen van brand te zien waren, lekten enkele uren later de vlammen langs de lijsten. Het mocht aan de ingezetenen met ge bruikmaking van de bescheiden bluschmid- delen gelukken, den brand in zijn aanvang te stuiten. Tijdens het onweer, dat zich boven Arnhem ontlastte, zijn-twee bewoners van de barakken aan den Westervoortschen dijk, oud 31 en 34 jaar, die op weg waren van Huisspn naar Arnhem, door den blik sem getroffen. Beiden vielen bewusteloos neer. Zij hebben daarna getracht hun weg naar de stad voort te zetten, doch de toe stand van den oudste van het tweetal was zoodanig, dat zijn opneming in het ge meentelijk ziekenhuis noodzakelijk bleek Een schadelijke hagelbui. In den polder de Beemster zijn Zater dagmiddag zulke groote hagelsteenen ge vallen, dat de te veld staande gewassen be schadigd en op sommige plaatsen vernie tigd zijn. Vooral slaboonen, groote boo- nen en augurkenplanten hebben veel gele den. Enkele tuinders hebben al weer an dere slaboonen gezaaid. Ook de vruchtboo- men ziin door de hagel beschadigd. Voor vele tuinders beteekent deze hagelbui een gTooten schadepost. Overleden. De 57-jarige melkrijder D. J. 7 te La ren (G.), die door het op hol slaan van zijn paard van dpn wagen werd geslin gerd. is in het ziekenhuis te Zutphen aan de bekomen verwondingen overleden. Verdronken. In de omgeving van Zutphen werd brui loft gevierd. Onder de feestelingen was de jongste broer van den bruidegom, een jonge man, die nimmer gebruik maakte van sterken drank. Op (leze bruiloft zou en moest hij drinken, zeiden de gasterr. De jongen dronk, ging te rusten en liep na het ontwaken in een kolk achter het huis, waar hij verdronk. Door een puto overreden. Zaterdagavond omstreeks half acht is op de Ieplaan, te 's Gravenhage, een ern stig ongeluk gebeurd. Over de Teplaan trok de auto met mu ziek, waarbij gecollecteerd werd voor hpt Neclerlandsch Olympisch Comité Vlak achter de auto met de muziek reed de H. B S.-speler Kuchlin met een zware Daim ler, waarin de collectrices zaten. Om de auto's was het begrijpelijkerwijze verba zend druk van voetgangers en- wielrijders. Drie jongens waren achter op den mu- ziek-auto geklommen. Ze werden daar af gejaagd, en bij den sprong kwam een van hen, de 5-jarige Jac. Timmermans, wo nende in de Irisstraat, te vallen. Kuchlin remde, maar het ongeluk gebeurde zoo dicht voor zijn wagen, dat hij niet voorko men kon, dat beide linkerwielen den jon gen over het lijf gingen. De jongen werd voorzichtig opgenomen en in de auto naar het Roode Kruis Ziekenhuis vervoerd. Kort na aankomst overleed hij. Hij bleek zwaar inwendig gekneusd te zijn. Het poli- tle-onderzoek heeft uitgewezen, dq heer Kuchlin geen schuld treft. Motorlorrie omgekanteld. Gisterenmorgen is op de spoorbaai den Oudeweg te Haarlem een motorl waarop twee mannen zaten, tijdens vrij snellen rit uit de rails geloopeo omgekanteld. De lorrie viel daarbij den dijk af en sleepte een der mann» die onder hot voertuig terecht kwam e ernstig aan zijn hoofd gewond werd andere man was tijdig van de lorrie sprongen. De oorzaak van het ongr-v nog niet bekend. Krankzinnige geworden. De stoomtrawler Aneta is naar IJm teruggekeerd omdat één der opvar* plotseling krankzinnig was geword over boord gesprongen was. Met veeli to kon men hem evenwel weer waarna men hem moest binden. Onmiddellijk na aankomst is hij het Provinciaal Ziekenhuis te Sant overgebracht. Een jeugdige werkman vermist. Te Delft is sedert 14 Mei jl. de 20-j H T. van Veen verdwenen, nadat hij i te voren ontslag had gekregen op d briek van Braats. Aan zijn ouders ha daarvan geen mededeeiing gedaan ei Mei deed hij net, of hij oudergew naar de fabriek ging. Da^ir is hij wi weest, doch alleen om zijn loon in vangst te nemen. Ontrouw brievenbesteller. Sedert eenige jaren werden ten pos tore te Almelo onregelmatigheden geco teerd. Herhaaldelijk bereikten geklsi dige stukken niet de plaats hunner stemming. Men kreeg vermoeden toge 46-jarigen besteller J. H. S. In deze moedens werd men versterkt, toen hesteller van den binnendienst naar buitendienst werd overgeplaatst en i mee een gelijke verplaatsing van (te i gelmatigheden gepaard ging. Zaterdag beeft (te politie den dadj de val laten loopen. Aan een gefin< adres werd een brief, inhoudende i-vpi pieren rijksdaalders verzonden, brief door genoemden S. zou besteld den. Toen S. naar bet postkantoor li keerde, legde de politie de hand op be constateerde, dat hij de geopende er» pe verkreukelt in zijn zak en de twee daalders in z'n portemonnaie had. S. de een volledige bekentenis af en M tevens 10 A 15 jaar dergelijke pracl uitgeoefend te 'hebben S. is gehuwd en hoeft 90 dtenstnrpi Oplichting voor 7000. Op last van de officier van justitie Den Haag werd Zaterdagavond naar! hoven overgebracht zekere W. die al iD het Huis van Bewaring verhliif li en die verdacht wordt, in doze m iemand te hebbpn opgelicht vo°" n drag van circa 7000.Nadat derzoek te Eindhoven heeft plaats f? is W. thans weer naar Den Hang t gebracht. Betrapt Te Vlaardingen is aangehouden d( jarige J. van W., die in een school heeterdaad werd betrapt, toen bij sehoóïbusjes ledigde. Teleurgestelde spaarders. Eén te Leeuwarden - gevestigde n schappij voor spaarsystemen heeft gen tijd geleden te Weesp ijverige pogi in het werk gesteld, om ..spaarbrie aan den man te brengen. Een tienral sonen liet zich bepraten op de nnnbii in te gaan, niet zoozeer, omdat zij riet ten, waar zij anders hun spnardt moesten beleggen, dan wel om de tol ging der betrokken maatschappij, dat .spaarders" over 15 jaar eigenaars, den zijn van door haar le houwen w< oen. Dit lachte den menschen toen en welbespraaktheid van den tusscher.pei deed de resf. Als eerste bijdrage in k moest een bedrag van 4050 gul der stort worden. Daarna hoorde men no; iets verluiden, zooals ..mindere gear beid van terrein welke men op 't oog! (in eerste instantie was beweerd, dat den bouwgrond al ,,in handen" had daarna weer, dat ëert „andere" mnatèc pij de bouwplannen ten uitvoer zou I gen. Degenen die hun geld gestort hai begonnen ietwat ongerust te worden schreven eens naar het kantoor (ter B schappij te Leeuwarden Het resultaat dier briefwisseling thans, dat de ad spirant-huiseigen aren richt hebben ontvangen, dat van der heeien opzet niets komen zal en dof d storte gekten teruggegeven zullen word Verkeerstrepen. Ook (le Amsterdamsehe verkeersp gaat werken met „verkeerstrepen", strepen op de straat hij kruispunten, aangeven waar autobestuurder of. fi stil moeten houden, wanneer de verk agent hem het teeken geeft te stoppen r.u toe, schrijft het Hbld., was het f gewoonte om hij dergolijkee gevallen ver mogelijk door te rijden, deels nat lijk uit kwaadaardig genoegen om zood de het verkeer uit de kruisende sti waarvoor men stoppen moet, niet de breedte van den weg te gunnen en om straks als de weg weer vrij zal vooraan te zulten slaan in de rij van* tonde voertuigen. Nu zal dus aan deze hooze ge«f' waaraan menigeen zich ergerde en di- veilig verkeer op de kruispunten bed de, een einde worden gemaakt. AL I zijn op do kruising Weteringschans Vijzelgracht met een bijzondere soort oranjegekleurrte strepen op straat Cf-' derd, in het verlengde van de gevellijn dat ieder duidelijk ziet waar hij heef' te houden om voertuigen en voet® van de zijstraat ongestoord te laten' steken. Slaagt (te proef, dan zullen oo» (iere kruispunten van strepen worden1 zien.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4