ie [eiilsciie Couranl' weede Blad Dinsdag 26 Mei 1925 Heiligverklaring van de [aligen Barat en Postel. ;en Romeinsche correspondent van de ibd." somt d.d. 24 dezer: leden heiligverklaring van de zaligen, gdalena Sophia Barat, stichteres der igregatie van de Zusters van het H. rt en van Maria Magdalena Postel, hteres van het instituut der Zusters der istelijke scholen. indanks het minder gunstige weer, regende was de Vaticaansche basi- andermaal geheel gevuld. )o verlichting en feestversiering waren elfde als Donderdag jJL )e standaards der wonderen van de Magdalena Sophia Barat stellen voor, ééne de religieuse Rosa Coyne op haar ;bed, plotseling genezen van tubercu- de andere Moeder Maria de Salm, leens van de Congregatie van het Hei- Hart, wonderbaar genezen van rugge- •gontsteking. )e processie-standaard toont de Heilige le heerlijkheid en een episode uit haar u. let schilderstuk, dat den H. Vader werd geboden, is omvat in een gouden lijst, rboven het wapen van Pius XI prijkt, stelt de Heilige voor, knielend in de ukerk, dankbrengend aan Paus Grego- XVI, roemrijker nagedachtenis, voor goedkeuring der Congregatie van het ilig Hart. Den Paus, staan een prelaat Jesuiet Ros ter zijde, wee Zusters hebben den H. Vader een ekschrijn in zilver, goud en edelge- aite aangeboden. Het 6telt voor den van Milaan, met de beelden van de ligen Barat, Ignatius, Ambrosius en olus. Op den zijkant is aangebracht de iden professie-ring der Heilige, wijl reli- eën van het gebeente ontbreken. )p standaard der wonderen der Heilige ria Magdalena Postel stellen voor, de e, de genezing van de veertien-jarige gdalena Bailey van blindheid, de andere lezing van de achttien-jarige Armanda ihaigne, plotseling van hersenontsteking ezen. )e processie-standaard toont de Heilige de verheerlijking en, als episode uit ir leven, de Heilige godsdienstonderricht end. Ipt zilveren reliekschrijn, dat den H. jr is aangeboden, bevat een vinger der ilige. Op het schrijn prijken een beeld Heilige en de wapens van den Paus an de congregatie. lij de plechtige heiligverklaring waren curie-kardinalen tegenwoordig, voorts nne Eminenties de kardinalen Mercier, arost, Faulhaber, Schulte, Dougherty en urne. Er waren ongeveer tachtig bis- loopen, o. w. de aartsbisschop van ranova. Her verwanten der Heilige Barat hiel de koorden van den standaard tijdens processie vast. lehalve vertegenwoordigers van alle izen circa vier duizend leerlingen van Itituten van het H. Hart. waaronder le Hollandsche meisjes, was or de heiligverklaring van Maria Magda- ii Postel aanwezig de generaal-ovèrste zusters. Dn Heilige Vader werd door de duizen- n on duizenden, die van heinde en verre ar Rome gekomen waren, om bij deze nonisaties tegenwoordig te zijn, zeer Idriftig toegejuicht. We laten hier alsnog eenige levensbijzon- rhoden omtrent de gisteren gecanont- rde Fransche kloosterzusters, Magda- m Sophia Barat en Maria Magdalena tel volgen. Magdalena Sophia Barat. stichteres der )ngregaties van het H. Hart, werd den den December 1799 te Joigny in Bour- ndië geboren. Haar eerste onderricht ontving zij in n dorpsschool. Haar oudste broeder, 'uis Barat, werd priester. Hij gaf les aan in zuster en deze kon In betrekkelijk kor- n tijd Latijn, Italiaansch en Spaansch zen. kwam de storm der revolutie. Louis arat werd gearresteerd, doch de val van obespierre redde hem het leven. Toen hij werd vrijgelaten, sloot hij zich an bij de kleine groep priesters, bekend ls do „Paters van het Geloof", die, onder iding van den beroemden Pater Varin, lefden onder een regel, welke naar zij oopten, hen zou voorbereiden om eens in e Sociëteit van Jezus te treden, wanneer eze weer zou hersteld zijn. Pater Louis Barat bracht zijn zuster aar Parijs, waar zij haar studies voort- ette en onder de geestelijke leiding van aar broeder kwam te staan. Deze was het, die haar inspireerde, haar even to wijden aan het opvoedingswerk en >et plan opperde van de oprichting eener oderwijs-congregatie, welker speciaal doel ou zijn de hoogere opvoeding van Katho- ieke meisjes. Den 21sten November 1800 wijdde zij ichzelf met drie gezellinnen aan het H. tort toe, belovende de rest van haar leven 'an genoemde taak te wijden. Hot volgend jaar werd de eerste der cholen van het H. Hart te Amiens ge- 'pend. Dl 1806 werd de nieuwo orde formeel ge ïnstitueerd en werd zuster Barat tot al- 'enicen overste gekozen. L Zij bleef die functie tot haar dood; op 25 r1865, bekleedcn. Toen zij stierf, waren F scholen van het H. Hart opgericht in r &&d.en: Frankrijk, Engeland, Ierland, Nederland, België, Spanje, Italië, Oosten rijk, Algiers en Noord- en Zuid-Amerika. Maria Magdalena Postel (17561846) was, evenals de kleine Theresia, eon doch ter van het Katholieke Normandië. Zij werd den 28sten November 1756 in de havenstad Barfleur bij Cherbourg, ge boren. Op 18-jarigen leeftijd opende zij een school voor de arme kinderen der stad. Jarenlang besteedde zij het grootste deel van haar vrijen tijd aan gebed voor het Allerheiligste. Toen de groote revolutie kwam, en tot een hevige vervolging van de Katholieke Kerk leidde, wijdde Magdalena met ge vaar voor eigen leven, zich aan een nieuwe taak. die haar een bijzonder voorrecht deel achtig deed worden. Zij mocht namelijk het geluk smaken, een eigen kapel in haar huis te Barfleur te bezitten, waar in het geheim de H. Mis gelezen werd, terwijl priesters in vermom ming er kwamen en gingen en door haar in stilte naar zieken en stervenden werden gebracht. Later, toen de priesters, wegens de hevigheid der. vervolging slechts nu en dan konden komen, werd het Allerheiligste in haar huis bewaard en kreeg Magdalena verlof, zelf Ons Heer naar de stervenden te brengen, zooals in de eerste Christenkerk in de dagen van vervolging door manne lijke en vrouwelijke leeken geschiedde. Toen de vrede hersteld en do rust terug gekeerd was. wijdde zij zich aan de gods dienstige onderrichting van jongens en meisjes, die waren opgegroeid in de jaren, dat kerken en Katholieke scholen gesloten waren In 1805 begaf zij zich naar Cherbourg, waar zij met een paar gezellinnen het in stituut der Zusters van de christelijke scholen stichtte. De rest van haar leven was aan het werk voor die scholen gewijd. Zij stierf den 16den Juli 1840 op 90- jarigen leeftijd en werd door Paus Pius X z.g. op 17 "Mei 1908 zalig verklaard. STADSNIEUWS UIT DE LEIDSCHE VROEDSCHAP. Bezorgdheid voor de Zondagsrust. De benoeming van een adjunct directeur markt- en havend'enst. Veemarkt en vieze straten. De vernieuwde Verversbrug. Uitsluiten van groepen werkloo- zen van de „steunverleening". 'n Voorbeeld van lage loonen In Leiden. B. en W. 6tellen op Hemelvaartsdag de Schrijversbrug 3X uur open met het oog op den daarop volgenden Vrijdag (Vee markt). Daartegen rees verzet op uit dein Raad. En een motie, van socialistische zij de inged:end, waarin dit wordt afgekeurd, werd aangenomen. Blijkbaar tot ongenoe gen van den voorzitter. Een zeer be grijpelijk ongenoegen, daar toch de ope ning op dien dag voor 'n paar uur wel rationeel mag worden geacht, al is daar voor dan noodig één brugwachter, die vrijwillig die taak op zich neemt voor 'n extra-belooningMen kan in z'n ijver van Zondagsrust te ver gaan. maar maakt zóó de ohristelijke beginselen len deze voor anderen niet aannemelijker. Bij de benoeming ging de Raad over in een zitting met gesloten deuren ter be spreking van de benoeming van een ad junct-directeur voor den markt- en ha vendienst. Er waren twee candidaten door B. en W. aanbevolen, n.l. lo. de heer Kooiman, martkopzichter, te Amsterdam, 2o. de beer Kleyn, leider van de afd, Binnen scheepvaart van den Gemeentelijken Dienst der Arbeidsbemiddeling, te Dor drecht. Inzake deze benoeming had de oud- directeur van den Markt- en Havendienst, de heer Romanesko, zooals bekend, een heel onsympathiek gesteld request gezonden aan den Raad, aanbevelende den havenreoheTcheur Horn. Deze sollici tant kreeg echter geen enkele stem No. 1 werd benoemd met 17 stemmen te gen 15 op No, 2. Men ziet: 'n slechts klein verschil! De agenda werd verder afgewerkt tot aan punt 18, betreffende niet-toekenn ng van periodieke verhogingen aan los- en tijdelijk personeel. Deze bedoelde- niet- toekenning geschiedt volgens een door den Raad genomen besluit, waarvan echter aldus B. en W, aan den Raad den laatsfen tijd bedrijfsdirecteuren, mei na me de directie der Lichtfabrieken, als regel waren afgeweken. Eenige Raadsleden van de S. D. A. P. verzetten er zich tegen, en per motie werd voorgesteld, deze kwestie in liet georgani seerd overleg le brengen; welke motie met groote meerderheid werd verworpen. Naar aanleiding van een desbetreffend adres inzake den toestand van de slraten bij de veemarkt gedurende en na de markt, hadden B. en W. toegezegd, zoo veel als in hun vermogen fs. in dien toe stand verbetering te brengen. De sociaal democraat Schüller, niet voldoende oor doelende het reinigen der straten na de markt door den sproeiwagen, stelde een afspuiting voor door middel van brand- kranen, zooale op de Beestenmarkt ge schiedt. Dit laatste voorstel werd in han den van B. en W. gesteld om praeadyles Wethouder Reimeringer was tot onze verbazing, daarop niet voorbereid, al was o.i. het opperen van een dergelijk denkbeeld van uit den Raad le voorzien! B. en W. stelden voor de Verversbrug te vernieuwen, welke vernieuwing 6200 gld. zal kosten. De heer Groeneveld had daarop een amendement ingediend, strek kende om die brug grooter te maken, dan B. en W. voorstelden, opdat daarop ook rijtuigen en auto's elkaar zouden kunnen paaeeeren dat zou, aldus de berekening van ..Fabricage", 12000 gld. meer kos ten. Hoewel wethouder Mulder die 12000 gld. een noodelooze en nutteloos» uitgave oordeelde, nam de meerderheid van den Raad. die daar blijkbaar in de toekomst een druk verkeer vermoedt, het voorstel- Groeneveld aan'. De avondzitting was gewijd aan een in terpellatie van den heer v. Stralen, naar aanleiding van het voorstel van B. en W., om bepaalde categoriën van werkloozen uit te sluiten van de „steunverleening" (en deze dus te verwijzen naar „Armenzorg"). Deze categoriën zijn de bouwvakarbeiders en stucadoors geheel, de losse transportar beiders behalve gedurende 15 dagen in de lste helft en 21 dagen in de 2de helft van het jaar, de kleermakers en landarbeiders gedurende den seizoen tijd. Wethouder Sanders verdedigde deze uitsluiting, omdat in deze branches voor een geheel jaar of voor een gedeelte van het jaar niet meer kan worden gesproken van een crisis werkloosheid; en alleen voor erfsis-werk- loozen, die zichzelf tegen werkloosheid hebebn verzekerd, ie do steunverleening in het loven geroepen. Er is lang en breed over deze aangele genheid gesproken. Er werd o.a. op gewezen, dat twee ar beiders, trekkende van de steunverleening, niet wilde gaan werken aan de Grofsmede rij voor een weekloon van f 17.28. Er werd schande geroepen over deze personen, die liever steun wilde trekken, dan arbeiden En. inderdaad, ook wij kunnen zulk een weigering van arbeid volstrekt niet be wonderen Maar afkeurnrswaardiger nog oordeelen wij het aanb'oden van zulk een loon. dat beneden de grens van <**n recht vaardig loon is gelegen, 't Waren volwas sen, normale arbeiders en de heer Oost- dam deelde mede. dat zij dan ook de in de afdeeling, waarin zij werkte, nor male loon zouden hebben ontvangen! Na de discussie in eerste instantie toon de' wethouder Sanders in een uitvoerige documentatie aan, dat ook in andere plaatsen b.v. Amsterdam en Zaandam bepaalde categorieën van werkloozen van do „Steunverleening" zijn uitgesloten. Ook documenteerde de wel houder uitvoe rig, waarom bepaalde categorieën, naar de meen hi g van de Commissie voor Sociale Zaken en van B. en W., moeten worden uitgeschakeld; onder de bonwvaknTbe:dera zijn niet bedoeld alle grondwerkers en op perlieden, 't ligt daarom niet in de bo- doeliag om de werkloozen in deze onder- deelen van het bouwvak gehéél uit te slui ten. Ten slotte stelde de heer v. Stralen twee moties voor, één om de steunverleening zoo te laten als zij ls, een ander om niet geheele groepen van de steunverleening uit te slu'fen de tweede motie, die het ceTst in stemming kwam, scheen ons min of meer een concretiseerlng van de eerste. Zelfs hij aanneming van beide moties zou de Commissie voor Sociale Zaken prae- tlsch nog hebben kunnen doen, zooals zij nu doet, eenvoudig omdat rij het recht heeft individuen van de „Steunverleening" uit te sluiten, welke uitsluiting zij, zooals vanzelf spreekt, toch ook bot een heele groep zou kunnen uitbreiden! De moties werden beide verworpen De interpellatie heeft "n paar uren in beslag genomen. Bij de rondvraag jverd weer 'ns gewe zen op het onaesthettsche van de verkie- ring-plakkerij, -ververij, enz. De heer Eerdmans vond, dat de Oommumsti- sche Partij rich daaraan het ergste schul dig maakt. Als 't niet heter wordt, moesten we maar 'ns naar Moacou schrijven, merkte hij geestig op. GEMEENTERAAD* (Vervolg). Na heropening der openbare zitting wordt benoemd de heer D. R. Kooiman met 17 stemmen. 15 stemmen waren op den heer Kleyn opgebracht. 9o. Praeadvles op het verzoek van Dr. E. de Vries, om eervol ontslag als geneesheer aan de gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest." Het verzoek wordt ingewilligd. lOo. Voorstel om aan mej. W. H. Neder- hoed. tijdelijk leerares in de Engelsche taal aan de Hoogere Burgerschool voor Meis jes, een studieverlof te verleenen tot 15 Juli a.s. Goedgekeurd. Ho. Voorstel tot aanvaarding van de voorwaarden, waaronder door Gedep. Staten vergunning ls verleend voor den aaDleg en de exploitatie van een hoogspan ningslijn van het transformatorstation voor den Wassenaarschen Polder in Leimuiden tot aan het transformatorstation te Nieuw- veen. Goedgekeurd. 12p. Vaststelling van het aan Gedep. Stalen uit te brengen verslag aangaande de wijze, waarop het op de gemeentebe- grooting voor 1924 yoor scboolkindervoo- ding en -kleeding toegestaan bedrag is be steed. Goedgekeurd. 13o. Praeadvles op het verzoek van de N.V. Wemink's Beton Maatschappij, om vergunning tot demping van een gedeelte stoot lanes den Hoogen Morschweg, Sectie P. No. 867 Aangenomen. l-io. Voorstel tot verkoop van een ge deelte berm langs den Haarlemmprtrek- vaartweg onder Noordwijkerhout, Sectie B No. 811 ged., aan L. M. van Noort. De heer Eerdmans vindt het niet verstandig, zulke stukjes berm voor een kleinigheid te verkoopen. Men kan ze la ter noodig hebben en moet ze dan duur terugkoopen. Wethouder Mulder gelooft niet, dat daarvoor gevaar bestaat. De heer v. Hamel herinnert er aan, dat men vroeger dezelfde bezwaren had als de heer Eerdmans, maar sindsdien van tactiek is veranderd. Hij steunt het voorstel, dat daarna goedgekeurd wordt. 15o. Verordening, houdende wijziging der verordening van 29 -Augustus 1921, regelende de heffing van schoolgelden aan het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool voor Jongeus en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes te Leiden (Gemeenteblad No. 19.) Goedgekeurd. 16o. Voorstel om aan het Leidsch Stu dentencorps vergunning te verleenen tot in gebruikneming van een gedeelte van het Plantsoen en van den Zoeterwoudschen Singel, ten behoeve van het in Juni a.s. uit te voeren Openluchtspel. Goedgekeurd. 17o. Voorstel om de perceelen gemeente Leiden, Sectie P nos. 890 tot en met 903 en 950, te ontslaan uit bet hypothecair ver band, gelegd tot zekerheid van de betaling van de kosten van straataanleg op een ter rein tusschen den Rijnsburgerweg en den Warmonderweg door de N.V. „Leidsche Exploitatie Maatschappij voor Onroeren de goederen". Goedgekeurd. 18o. Praeadvies op het adres van de afd. Leiden van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst, in zake de niet-toeken- ning van periodieke verlioogingen aan los- en tijdelijk personeel. De lieer Baart vindt, dat het prae advies zich wat al te gemakkelijk van deze zaak afmaakt. Spr. meent, dat alle arbeids zaken behandeld moeten worden In de commissie van georganiseerd overleg. Hij is van oordeel, dat het los- en tijde lijk personeel wel degelijk recht heeft op periodieke verhooging en dat deze zaak behoort te worden behandeld ln het Georg. Overleg. Snr. dient daartoe een motie in, waarin de Raad zich moet uitspreken over de op schorting van het besluit van B. en W. om eerst het Georg. Overleg te hooren. De heer Wilbrink acht deze zaak niet vatbaar voor Georg. Overleg. De heer Zuidema zou aan B. en W. maatregelen willen vragen,om te doen ophouden, dat hoofden van dienst op eigen gelegenheid regelingen treffen In afwijking van genomen Raadsbesluiten. De heer K o o i st r a erkent deze afwij kingen, doch verklaart dit door de om standigheden. Deze menschen zijn nu eenmaal op bepaalde voorwaarden In dienst genomen en hebben dus recht op handhaving daarvan. En Is de staat der gemeentelijke financiën dan zoo slechtP In ieder geval behoort daarover in Georg. Overleg gesproken te worden. De heer Witmans vermoedt, dat de verhoogingen niet worden toegekend bij gebleken onbekwaamheid. Maar waarom houdt men dezen dan in dienst? De heer v. S-t ralen gelooft niet, dat de voorstelling van den heer Witmans juist is. Vroeger zijn op de Lichtfabrieken heel wat menschen aangenomen ln lossen dienst. En zij bleven in lossen dienst, soms 1 7 jaren lang. Toen begreep men. dat ook die menschen, die hun bruikbaarheid hadden bewezen,, recht hadden op perio dieke verhooging, evenals het vaste per soneel. Jarenlang ls dat oogluikend toege laten. B. en W. hebben het recht dat te doen eindigen, maar het is om billijkheids redenen zeer gewonseht, dat deze toe stand bestendigd blijft. De heer v. d. Rov den vraagt aan B. en W. of zij dat werkelijk oogluikend'heb ben toegelaten. De heer Heemskerk vindt, dat er nu een vaste toestand moet geschapen worden. Ja of neen. Hoe men over de bil lijkheid ook denken moge, men moet de houding van B. en W. in deze goedkeuren De heer Eikerbout heeft altijd het standpunt ingenomen, dat men na in los sen dienst geweest te zijn, over kan gaan in vasten dienst. Dat schijnt bij de ge meente maar niet te kunnen plaats vinden De Voorz. zet de kwestie nader uiteen Ook los personeel kan zeker verhooging krijgen. Maar nu het meer en meer de gewoonte is geworden om ook los perso neel maar automatisch periodiek te ver- hoogen zonder eenige verdienste, nu vinden B. en W. reden om er aanmerking op te maken. Er wordt immers op die manier oen raadsbesluit overtreden. Spr. verwon dert zich erover, hoe men deze houding van B. en W. laken kan. Met Georg. Over leg heeft dat niets te maken. De heer Baart komt er tegen op, dat men het personeel maar jaren lang ln los sen dienst houdt. Danrdoor ls het hebben van periodieke verhoogingen een soort recht geworden. Hij handhaaft dan ook zijn motie. De Voorz. zet de zaak nog eens uit een en brengt de motie in stemming, die verworpen wordt met 23 tegen 8 stemmen (die der S.D.A.P. en de Communist). 19o. Praeadvies op het adres van H. J. W. Welling e. a„ in zake den toestand van de straat vóór hunne woningen aan den Ouden Singel gedurende de veemarkt. De heer S ch il 11 o r heeft een motie In gediend om do straten na de markt van gemeentewege te doen af spuiten. Hij licht deze motie nader toe. De be woners moeten dat nu doen en alleen het sproeien met een sproeiwagen acht hij niet voldoende. De heer Witmans moet toegeven, dat er verbetering^ is gekomen sinds de bewo ners zich tot den raad hebben gewend Spr. kan zich over 't algemeen met het prae-advies vereenigen. Doch als het dan onmogelijk is, dat de beesten op de booten zelf gekeurd worden, dan ls het toch wel mogelijk, dat de kleine steentjes tenminste vrij blijven. Men had een afscheiding kunnen maken, dat is toch wel het minste wat de gemeente kan doen. Wethouder Reimeringer herinnert aan de wettelijk vastgestelde aanvangs- uren. Een verandering ln den toestand brengen 1b zeer moeilijk. Voor het afspui- ten heeft men brandkranen noodig, wat met groote kosten gepaard zal gaan. Op voorstel yan den Voorz. wordt de motie-Schiiller in handen gesteld van B en W. om prae-advies. Het prae-advies van B. en W. wordt daarna aangenomen. 20o. Voorstel om de Commissie van Be heer over het Openbaar Slachthuis te machtigen tot het doen vernieuwen van den vloer in het gezellenlokaal van die inrich ting, waarvan de kosten 700 bedragen. Goedgekeurd, i 21o. Voorstel in zake den aanleg van UIT DE RADIO-WERELD Wat er vanavond te hooren is. 5.30 uur Hilversum 1060 M Vóór-avr t cpncert Ö.35 Eiffeltoren 2G00 M Concei 5.50 München 485 M. Concert. 6.20 Frankfurt 470 M Uitze nf> van „Cavallpria Rustican» et» „Bajozzi". 7.20 Londen 365 M. e.a. Britech. stations: Concert. 7.20 Chelmsford 1600 M. Balladen, concert. 7.20 Hamburg 395 M. „Do kleine Walzerfee", operette. 7.35 Brussel 265 M. Concert. 7.Ö0 Berlijn 500 M. Gemengd pro- gramma 7.50 München 485 M. Operette-mu- ziek. 7.50 t, Münstcr 410 M. Symphonic- concert. 7.50 Rome 425 M. Nieuws en con cert. 7.60 Zurich 515 M. Concert. 8.05 H Radio-Paris 1760 M. Concert. 8.10 Hilversum 1050 M. „I.a Bohè me", van Puccini. 8.35 Petit Parisien 845 M. Concert. straten ter verbinding van de Verlengdt Munnlkenstraat, de Verlengde Oosterstraar en de van Speijkstraat met de WaardstraaL met intrekking van het Raadsbesluit vas 13 Juli 1924. De heer S ch 11 e r wijst op den wan toestand aan de Pieter de la Courtstraat waar.de jeugd met de aldaar opgestapeld* steenen speelt, wegens gebrek aan afschei ding. Hij stelt een motio voor ora dt braakliggende terreinen aan bovengenoem de straten niet te bestemmen voor opslag plaatsen, zooals B. en W voorstellen, maar ze te bestemmen voor kïmlorspeel plaatsen. De Voorz. adviseert Jen heer Sc hul* Ier deze motie voorloopig aan te houden. De bedoeling is slechts, opslagplaatsen daar in te richten, zoglang de straten woiv den aangelegd. Men kan ze dia ma nog voor Iets anders bestemmen. Het voorstel van B. en W wordt daarna aangenomen. 22o. Voorstel tot beschikbaarstelling var gelden ten behoeve van de kosten van het opruimen van houtwerken en het uitbag geren van den Heerensingel ter plaatsi van de voormalige zweminrichting. De heer Wilbrink ncht bet te duo» in verband niet de geringe resultaten, die bereikt zullen worden. Wethouder Mulder zegt, dat de <oe* stand bij de brug dan beter zal worden, want er zitten daar nog oude palen in, dio gevaar opleveren. Bovendien heeft men behoefte aan een opslagplaats Het voorstel wordt aangonmnen 23o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van (lp kosten van ver nieuwing van de Verversbrug. De heer Groeneveld licht zijn voor stel (om de brug te verbreed er. zie in ga- komen stukken"*, nader toe Wij hebben genoeg voorha len, hoe men bruggen niet moet bouwen Men zal opwerpen dat èt 'aar weinig verkeer is, maar daarvan kan men niets vooruit zeggen Wij hebben da* gezien met do Havenbrug, waarover men vroeger ook niet zoo'n druk vorkeer ver nachtte. Verder verwondert spr zich over de geraamde kosten er: vr.wP om inlich tingen. De heer Deuiner gelooft ook dat tiet verkeer wol eens verlegd zou kunnen wor den in verbapd met do tramaanleg ovei de Haarlemmerstraat. De heer Wilbrink vat vuur op de uitdrukking in het prae-advies, dat er voortaan schepen van 000 ton door de brug zouden kunnen. Die komen nooit la Leiden, kunnen niet door de andere brug gen. Wethouder Mulder geeft in verhand met toekomstplannen aan, dat er geen ge vaar bestaat, dat het verkeer over deze brug te groot zal worden. Spr. geeft toe, dat schepen van 600 ton nu nog niet binnen kunnen komen, maar later misschien wel. Verder wijst spr. erop, dat de Lichtfa brieken geen meerdere bijdrage zullen ga ven, als de brug verbreed wordt (wat cliw ca 12.000 meer zal kosten) daar deze fa brieken alleen belang hebben bij de vaar» breedte en -diepte. De heer Splinter licht den lieer Groeneveld in wat betreft de meerdere duurte van deze brug. De heer Groeneveld wijst nog eens op den toestand van de Havenbrug. Zooiets kan in de toekomst met deze brug ook gebeuren. Wij moeten geen „halve' maar „heele" bruggen houwen. De heer Schüller verwondert zicb er over, dat men nu weer zoo'n akellfl bruggetje gaat bouwen als de Kraaierbrup De heer Witmans geeft een voor beeld, hoe een breedo brugaanleg lates zeer goed van pas bleek te zijn, ofschoon er bij den aanleg weinig verkeer was Het voorstel-Groeneveld wordt daarna aangenomen met 16 tegen 14 stemmen Te-' gen stemmen: de 4 wethouders: Mulder, Meijnen. Reimeringer en Sanders, en de heer en Eerdmans, v. Rosmalen, v. Hamel, Splinter, v. d. Reijden. Wilmer, Knuttel* Oostdam, Spendel en Zuidema. ('De heer Wilbrink had de zaal verlaten). Hbt aldur geamendeerde voorstel wordt daarna aan genomen. 24o. Voorstel tot beschikbaarstelling var gelden ten behoeve van de meerdere kostei van verbouwing en inrichting van het schoolgebouw aan de Boommarkt. Aangenomen. 25o. Bezwaar en verzoekschriften tegat aanslagen in het schoolgeld Middelbaar- at Hooger Onderwijs, dienst 19241925. Aangenomen volgens prae-advies vair B. en W. Avondvergadering. Aan de orde is hot adres van den Leid» schen Bestuurdersbond (waarvan wij on der de Ingekomen Stukken hebben meU ding gemaakt) aangaande de uitsluitinl

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3