Gemengde Berichten Docdeiijk ongeluk. Op den Nijverdalschen weg onder de gemeente Wierden, heeft Zaterdagavond omstreeks half tien een ernstig ongeluk plaats gehad. De 21-jarige motorrijder H. uit Zuna heeft daar den 45-jarigen arbei der .H. J. D. zoo ernstig aangereden, dat laatstgenoemde zwaar gekneusd en in be wust el oozen toestand naar het ziekenhuis Ie .Almelo moest worden overgebracht, waar hij is overleden. Het slachtoffer, dat Ie Notter in deze gemeente woonde, laat een vrouw met negtfn kinderen achter. Ooggetuigen beweren, dat. den motorrijder geen schuld treft. Kindje verdronken. De 3-jarige J. R, wonende aan boord van den lichter ..Willem", wolk vaartuig ligt hij de Steenplaats te Rotterdam, ge raakte in een onbewaakt oogenblik, ter wijl het kindje aan dek speelde, te water en verdween in de diepte. Een groot aan tal schippers, dat met hun vaartuigen in <le nabijheid lag, trachtten de kleine uit bet water te halen, doch alle pogingen, om hej. kind te vinden, bleven tevergeefs. Eerst een paar uur later vermocht de rivier politie het lijkje op te balen. Ernstige brand in een rijwielwerkplaats. Even vóór tien uur gisteravond was de rijielreparateur J. v. G. in de Sionstraat te Rotterdam bezig een carbidlamp te re- parceren. Op een gegeven oogenblik vatte ontsnappend carbidgas vlam en daardoor schrok van C. zoo erg, dat hij een bus ben zine omstootte: Ook de wegvloeiende ben zine vloog in brand en in korten tijd was de geheele werkplaats, waarin zicb ruim 40 rijwielen en enkele motorrijwielen be vonden, in lichte laaie. Het gelukte den man, evenals z'n zoon, die zich ook in de rijwielwerkplaats bevond, met veel moeite naar buiten te komen. Aan den voorkant vlogen dikke zwarte rookwolken naar bui ten en deze waren zóó dicht, dat de vlam men geen kans kregen om dien kant naar buiten te komen. Des te heviger woedde de brand aan de ach terzijde, te meer daar de vlammen in een partij rijwielbanden en ander brandbaar materiaal gretig voedsel vonden. Hel plafond was spoedig door gebrand en daardoor geraakte ook de ach terzijde van de le étage in brand. De brandweer tastte met vier stralen op 'de waterleiding het vuur aan en eerst na ruim drie kwartier water geven had men bet vuur onder de knie. De geheele werk plaats bleek toen uitgebrand, terwijl ook de achterkamer van do woning van den heer van G. verloren ging. Verzekering dekt de schade. Een stoomspuit, die mede was uitgerukt, behoefde geen dienst te doen STADSNIEUWS „Sanctus Augustinus". Lezing met lichtbeelden. Op de algemeene leden vergadering, gis teravond door de R.-K. Studentenver. „Sanctus Augustinus" alhier in het „Eigen Huis" gehouden, hield de weled. heer mr. P. A. F. Brom een lezing met lichtbeelden over: „Land- en Volkenkun de van Indaë". Na aan de hand' van enkele lichtbeelden een kort geografisch overzicht van Atjeh en onderhoorigheden tot welk gebied spr. zijn lezing zou beperken te hebben gegeven, verhaalde spr. het een en ander van de leefwijze der inlanders, van hun godsdienst en schetste hij ook vooral him verhouding tot de Europeanen in den tijd, dat dezen de eerste pogingen aanwendden om in Atjeh vasten voet te krijgen. Een voorwerp van bespreking vormden ook de bemoeiingen van ons land vóór en tijdens den Atjeh-oorlog en het aandeel, dat de verschillende Hollandsche militaire ge zaghebbers daarin hebben gehad. Vervol gens deden eenige beelden de aanwezigen een kijkje nemen in enkele plaatsen o w. vooral Oleh-Leh, waar de eerste Holland sche expeditie zich vestigde. Ook werden eenige beelden op het doek gebracht van de kustlanden van Atjeh, van groot-Atjeh, het centrum van het verzet, alsook een van den Keulerboom, de boom n 1. waar- onder Generaal Keuier sneuvelde, en van de missigid (tempel) van Koto Radja. Hierna werd besproken de huisnijver heid, zooals het weven van sarongs, de goud- en zilversmederij enz. Het gedeelte na de pauze was vooral ge wijd aan het militaire werk in Atjeh, voor fll ook aan. de krijgstactiek zoowel van Europeanen als van Inlanders. Nadat mr. Blom zijn lezing, welke met applaus werd begroet, beëindigd bad, dankte de waarnemend praeses den ge- achten spreker voor zijn leerzame lezing, waarna men nog eenigen tijd gezellig bij een bleef. Afd. Leiden Ned. R.-K. Vereeniying van Handelsreizigers. De R.-K. Handelsreizigers-Vereeuiging s,St. Ghristoffel", afd. Leiden „St. Pancra- tius'\ hield Vrijdag j.l. een ledenvergade ring in hotel „A la Station" te Alphen a. d. Rijn. Ruim 9 uur opende de Voorz., de heer Chr. W. Driessen, deze vergadering met den Christ, gr. en heette allen hartelijk welkom. Spr. betreurde, dat er nog niet meerdere leden aanwezig waren op deze gastvrije vergadering, welke thans (in ze keren zin) in eigen huis gehouden wordt, bij een lid der afd. Echter wil spr. de af- dceling, gelukkig noemen, daar er ook een candidaat-lid, wonende te Alphen, aanwe zig is. Spr. hoopte,, dat wanneer het can didaat-lid deze vergadering heeft bijge woond, hij het besluit zal nemen tot de .Vereen, toe te treden. Thans werden de notulen voorgelezen •n onveranderd accoord geteekend. De ingekomen stukken werden bij vol gende agenda-punten afgehandeld. Mededeeling werd gedaan dat er weder |cn nieuwe donateur was toegetreden. INGEZONDENS MEDEDEELING. Een keurig verslag werd uitgebracht door don afgevaardigde ter algem. jaar vergadering, welke gehouden is op Vrijdag 24 en Zaterdag 25 April te s Boscb. De Voorz. bracht den afgev. dan ook een har telijk woord van dank voor diens uitge breid verslag. Hierna volgde nog een bespreking over de retraite. Van de rondvraag werd door een 4-tal le den gebruik gemaakt, welke door den Voorz. naar genoegen werd beantwoord. Het candidaat-lid trad als nu toe tot de organisatie. Een luid applaus beantwoord de deze toezegging. De Voorz. memoreerde, dat aldus blijkt, dat het niet zonder succes is geweest, dat de afd. in Alphen beeft vergaderd. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorz. deze zeer geanimeerde vergadering met den Cbristelijken groet. Naar Heilo. Een inzender vraagt ons plaatsruimte voor een stukje over de bedevaart naar Heilo. En wij willen hier gaarne de sympa thieke strekking van dat schrijven weer geven. Maria heeft ons door dit begena digde oord in het eigen vaderland een groote gunst bewezen, die wij moeten toonen te waardeeren door in grooten getale deel te nemen aan de jaarlijksche bedevaarten naar Heilo. Inderdaad: Heilo moet ons als Katho lieke Nederlanders onder de verschillende bedevaartsplaatsen b ij zonder dierbaar zijn. "Wij wenschen de Leidsehe processie, die morgen weer ter beevaart trekt, een gelukkigen, gezegenden tocht een stem- mingsvollen en devotïerijken bededag! Zwakke kinderen. Het R.-K. Huisvestingscomité bedankt langs dezen weg voor de reeds ingekomen giften voor het Zwakke kind. In de maand Juli zullen 10 jongens en 10 meisjes voor 4 weken gaan naar een vacantie-kolonie. We hebben daarvoor cen ten noodig, ongeveer 33 per kind. Wie helpt nog een handje. Reeds ontvingen wij van A. H. 10: Ter eere van de H. There- sia 1.Ter eere van de H. Theresia 0.50; V. V. 1—Wie volgt? Kapelaan TH. BLOM. Postgiro 65680. 3 October-Vereeniging. De feestplannen voor dit jaar. Gisteravond werd in een der zalen van het Nutsgehouw de Mei-vergadering ge houden der 3 October-Vereeniging. De vergadering, die door een tal van leden was bezocht, werd door den Voorz., den heer W. v. d. Laan, geopend met een kort welkom, waarna de notulen der vorige ver gadering door den 2den secretaris, den heer P. Boot Jr., gelezen, met een enkele wijziging werden vastgesteld. De secretaris doet hierna mededeeling, dat de heer Dndok van Heel, als bestuurs lid zitting hebbend voor het Leidsoh Stu dentencorps, heeft plaats gemaakt voor den heer baron van Havdenbroek. Naar aanleiding van een vraag van den heer Ebbink, waarom de herziening der statuten niet op de agenda is geplaatst, antwoordt de voorz., dat het bestuur be- Teid was de plannen hiervoor uit te wer ken. doch zich tevoren vergewissen wilde, of zulks nu geoorloofd was. B;j navraag aan het Departement van Justitie nu is het bestuur gebleken, dat reglemenfsher- ziening alleen in de Decembervergadering kan geschieden, weshalve zoolan"- ge wacht moot worden'. Aldus werd besloten. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren W. Brouwer, J. v. Mui den on J P Wilmink. Hierna is aan de orde de besprek'ng van de plannen voor de a.s. 3-October-feest- viering. De voorz. leidt de,besprekingen in met erop te wijzen, dat het Lustrumfeest van het Leidsch Studentencorps eenigszius met deze feestviering samengaat. Waar bij de Lustrumfeesten een historische optocht te zien gegeven zal worden, had het bestuur gemeend niet hetzelfde te moeten doen. Men was, daar er door de leden geen en kel plan was ingediend, gekomen tot een drietal ontwerpen, n.l. een reclame-op tocht, een bloemencorso en een voorstelling van eenige kindersprookjes. De voor- en nadeelen van een en ander waren in den breede overwogen, waarna men besloot een keus te maken tussohem een 1 'oemeneorso en een reclame-optocht. Een bloemencorso nu brengt ontzettend veel kosten mee voor de deelnemers indien men tenminste iets moois wil laten zien. Daardoor is de deel name gewoonlijk niet zoo groot, getuige bet bloemencorso in Scheveningen. waar aan toch vele rijken uit Den Haag en Was senaar konden deelnemen. Dus besloot men tot een reclame-optocht.'Enkele jaren gele den zijn er wel eens stemmen opgegaan in die richting en het bestuur meende, dat een dergelijke eenvoudige optocht zeker wel in den smaak zal vallen. De optocht is eigenlijk tweeledig, nationaal n.l. en Leidsch. Fabrikanten uit het. geheele land zoowel als neringdoenden uit de stad kun nen er aan deelnemen, terwijl ook ver- eenigingen zelf voor hun belangen propa ganda kunnen maken. Ook de 3 Ocfober- vereeniging zelf zal met een vragen aan den optocht deelnemen. In dien optocht zu'len bovendien eenige buitensteedsche muziek korpsen deelnemen. Zoo is men van plan het imposante muziekkorps van Goulmy en Ba er uit Den Bosch te arrangeeren Ook wilde men gaarne eenige muziekkorpsen in nationale kleederdracht aanvragen. Uit Urk bood zich een korps aan, doch daar hebben de aanvragers ten slotte zelf van af moeten zien, omdat het feest gevierd wordt op Zaterdag en men dan niet voor Zondag terug kan zijn. Zeer waarschijnlijk komt er nu een muziekkorps uit Vorendam voor in de plaats. Ook in Zeeland heeft men gezocht naar een korns en de pogincen daartoe zullen waarschijnlijk we] geluk ken. Tenslotte heeft nok het Hc<™p Po li tiemuziekkorps zich bereid verklaard hier te verschijnen. Een en ander zal ge- fich eden zonder de n'-o'solijke muziek verenigingen te vergeten. De regeling der feesten zal dan als volgt zijn. 's Morgens 7 uur muiziek van het Po li tiemuziekkorps van de trappen van het stadhuis. Te 8 uur reveille van twee of drie korpsen door de stad. om wat bewe ging op straat te brengeu. Verder het gebruikelijke koraalmuzeek en de irtdee- ling van haring en wittebrood. Als attrac tie voor de vele nersonen. die deze uitdee- ling volgen stelt het bestuur voor een Ja pans-li dagvuurwerk af te steken op de Hoogstraatbrug en de Kippenbrug. Verder ligt het in de bed oei mg te ruim 11 uur de buitensteedsche muziekkorpsen vanaf den trein een optocht doen hou- d«n naar het sportterrein aan den Hooge Rijndijk, alwaar dan de opstelling van den grooten reclame-optocht zal plaats hebben. Een jury zal daar aanwezig zijn om de uit te loven prijzen toe te kennen. De leden zullen daar tegen een toegangs prijs van f 0.25 tegenwoordig kunnen zijn. Omstreeks 2 uur zal dan de groote natio nale reclame-optocht door de stad begin nen. De heer Ebbink juicht dit voorstel toe, wijl hij meent, dat het om de mindere kos ten wel sympathie zal hebben. Spr. vraagt echter wat de begrooting van dit. plan is. De voorz. antwoordt, dat zulks altijd zeer moeilijk is vast te stellen, doch eenige be rekeningen zijn wel gemaakt. Deze lui den als volgt: muziek f2500, haring en wittebrood f 1300. prijzen f 1500, huur tent (waar de deelnemers een en ander klaar kunnen maken) f 500, diversen f 1500, avondfeest f 3750, reclame f 100O. totaal f12.550, waartegenover geraamd worden aan inkomsten Raamland f 1000, Schnttersland f 4000, huur standplaatsen f 5000, avondfeest Stadszaal f 1000, totaal f 10.000. Met de contributie der leden zal men het. tekort van hel vorig jaar dus kun nen dekken en een saldo, overhouden vöor de feestviering van het volgend jaar. De heer L. den Older vindt den post prij zen wel wat laag, hetgeen de voorz. en anderen bestrijden door te zeegen, dat de deelnemers een mooie gelegenheid hebben om reclame te maken. De verdeel ing der prijzen zou als volgt, zijn: le 1250, 2e f 150 3e f 100, 4e f 75, 5e f 50, zfilks zoowel voor deelnemers uit het land als uit de stad. Voorts ligt het in de bedoeling eiken deel nemer-niet prijswipner een souvenir can te bieden. Op een vraag van den heer H. Brouwer antwoordt de voorz. dat indien de deel name door de vereenigingen ook goed is, daarvoor ook goede prijzen gegeven zullen worden. Het bestuursvoorstel werd hierna met algemeene stemmen goedgekeurd, waarna de voorz. op allen een beroep doet, om voor bet plan propaganda te maken. Wat bet avondfeest betreft, het 1:— de bedoeling in de Stadsgehoorzaal iets goeds te laten zien. Het avondfeest op het Schut- tersland met gebruikelijk vuurwerk vormt, het slot der feestviering. De heer H. Brouwer vraagt, of er niet gezorgd kan worden, dat bet vuurwerk roekloos ie, opdat de toeschouwers er meer aan hebben. De voorz. anL-'^df hierop, dat dit veel afhangt van den wind en het weer, waarop de heer A. Planjer betoogt, dat zulks wel te ondervangen is, indien het vuurwerk een Meter of zes hooger ge plaatst wordt. De voorz. zegt bespreking met den leverancier toe. De heer Joh. Geitenbeek zegt. dat de uit voering in de Stadsgehoorzaal dikwijls niet veel bijzonders is en hii vraagt, wat nu het plan is, waarop de voorz. antwoordt, dat zulks nog niet bekend is. De heer J. v. d. Waard vraagt, of het weer in de. bedoeling ligt Zomer zorg uit te sluiten, nu dit van eigenaar is veran derd. Het concert in Zomer zorg was vroe ger steeds een groote attractie De voorz. zegt, dat met den nieuwer» eigenaar be sprekingen gevoerd zul'en worden. Het geheele feestnlan wordt hierna in principe goedgekeurd. Bij de rondvraag komt de beer H. Brouwer nogmaals terug op den feest avond in de Stadsgehoorzaal en vraagt hij, of men b.v. n et het Leidsch Symphoare- Orkest eeD concert kan laten geven. De von""'. betwijfeld of zulks in den smaak zal vallen. De heer Ebbink herinnert aan de vorige vergadering, waar het vrij onordelijk toe ging. Sur. vraagt, of zu'ks voortaan voor komen zal worden door een krachtige lei ding. De voorz. geeft de verzekering, hoe wel niet ontkennend, dat zulks wel eens moeihjk valt. dat hij voortaan de teugels strak zal houden. Dp pennrngmeester. dc heer R. de Wil de. sprak dezen keer het slotwoord, dat nu juist niet bijzonder hartelijk was voor de betrokkenen. Spr herinnerde eraan, hoe dr. v. Wijk het vorig jaar en de voorz. nu hulde gebracht hadden aan de energieke Leidenaars; spr. wilde het eens hebben over de lakschen en hii klaagde zijn nood in de volgende woorden. Het vorig jaar bedroeg het ledenaantal 6581, dat der do nateurs 181. Omstreeks 200 personen be dankten voor Januari voor het lidmaat schap, velen daarna in Februari en Maart. Daarmee is natuurlijk geen rekening ge houden. Ruim 6300^ contributiekaar ten zijn reeds rondgezonden en gepresenteerd en daarvan zijn er 4638 betaald en van de don a teurskaarten 154. Meer dan 1700 Lei denaars hebben dus hun contributie nog GEMEENTELIJKE AANKONDIG) GEMEENTELIJKE VISCHVERK Aan den gemeentelijken visch Visckmarkt 18, tel. 1225 is WOE 1 verkrijgbaar: SCHELVISCH f 0.25. SCHOL a f 0.11. f 0.1-5, f0 27 BAARS k f O il en GEH. KABEL f0.18 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, B Leiden, 26 Mei 1925. Kstholieke ftgen LEIDEN Dinsdag. Politieke vergadering. Sp pater Borr. de Groeve Annie Meyer, Graanbeurs Woensdag. Mariavereen. en Kr bond. Gecombineerde bi jee Bondsgebouw, te uur. De avond-, nacht- en Zondagdiei apotheken wordt van Maandag 25 en met Zondag 31 Mei (le Pinksl waargenomen door de apotheken df ren D. J. v. Driesum, Mare 76, Tel< en W. Pello, Kort Rapenburg 12, 594 en Maandag 1 Juni (2en Pinksl door de apotheek van den heer Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 52 niet betaald en spr. hoopt," dat zulks dig zal geschieden Hierna volgde sluiting der verga s5-jarig jubileum Vandaag herdenkt de heer L. den dag, dat hij voor ftj jaar jongen in dienstbetrekking kwam I firma P. J. Mulder en Zn., boek- en drukker aan de Breestraat. Hoewel feitelijk geen jubileum! deze dag voor den heer Zitman een getelijke geworden, door de bijzondei derscheiding, die hem vandaag is te gevallen. De heer Zitman, «lie van leerjong een bekwaam steendrukker zich hee ten op te voeren, .werd vanmorgen ziju. patroon op diens kantoor ontl en hartelijk toegesproken met dit zaarn jubileum, waarbij hem een" en v met inhoud werd overhandig Door zijn collega's werd den jui ten zijnen huize een bloemenhuld bracht. Te 12 uur werd de heer Z ten stadhuize ontboden, waar de 1 meester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijs <len jubilaris verblijdde met de me ling, dat het H. M de Koningin hel heeft hem te verïeenen de bronzen medaille, verbonden aan de Oranie V Orde. De jubilaris dankte hartelijk voor mooie onderscheiding, waarna hij dei verder in huiselijker) kring genoeglii doorbrengen. Onder groote belangstel ling der 1 bewonevs hebben gisteren de hee mevr. J. P. SasseVeldhorst, Bree 111, hun 55-jorig huwelijksfeest hert De heer G. F. L. Krop, leer,aar a gemeentelijke H. B. S. nW 5-ierigon sus alhier, wordt door B. on W. van sterdam voorgedragen als no. I ter noeming van een leeranr in de plan! dierkunde aan de le F. B 8. met 5 gen cursus, aldaar Vanmorgen reed de 22-iarj~" G d. L., loopknecht, wonende Waard? 31, op zijn rijwiel nabij de Doelen ste bet Rapenburg, toen achter hem een aankwam, bestuurd door H. T uit "W' naar. De jongen re^d links van den zoodat de autobestuurder rechts passeeren. Tegeliikertiid stak v d L straat over om de brug op te gaan. aanrijding was bet ^evole. v. d. T. tegen den grond geworpen en brak rechterbeen. Door den E. H. D. wei naar het St.-Eïisabethsgesticht gebi De auto geraakte door bet ste»-k rei defect. Bij de heden door B. en W. len sta ze gehouden aanbesteding (bestek ni van het verbouwen van de Openbare gore Scholen aan de Vrouwenked (herbesteding) waren ingekomen 8 schrijvingen, t.w. van P. Langenduj- verwijk) 72020, P. Kort (Rijd 68700. Jaeq. van Riet 69492 Raaymakers (Wouw. N.-B.) J 66500. van Valderen 66461.. P. J. Gü ƒ66400, J. van Riet f 66290, H. Ka gen Nzn 66000. Zooverre geen woonplaats is vermei deze Leiden. TOONEEL. Hofgunst. Hot Vore R'damsch Hofstadtooncel. Gisterenavond werd tol slot va speelseizoen 1924-1925 bovengen stuk in een slecht bezette schor het Hofstad-Tooneel opgevoerd. De d'atum zal wel de oorzaak' geweest zijn het slechte bezoek, want namen als i van Eos. Fie Gar el sen, Jacques B Herman Schwab, spreken toch voor zelf. Wat de opvoering betreft, deze verf ste me in het milieu van „Oud delberg". Ook hier een hofkliek, waarvan de.l ste genoegens schijnen le beslaan in i ges en uiterlijke vormen. Duidelijk en goed zagen we dit i rollen van Opperceremoniemeester. G meesteres en Kamerheer, respectief vertolkt door G. Dommelhu^zen. Fif relsen en Herman Schwab. Naast deze intrige-personen zien w» weer eenige anderen, en op de e plaats freule Hohenstein (Annie van' dio zich geven zooals ze zjjn, en da» tuurlijk in conflict komen met eer noemde personen, wat tot zeer aardij tuaties aanleiding geeft.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2