veede Blad insdag 19 Mei 1925 E HEILIGE PETRUS CANISIUS. F en 21 en Mei wordt met grooïcn luis- in tegenwoordigheid van duizenden is uit alle landen van Centraal - door Z. H. den Paus, de plechtige jrklaring uitgesproken van een an- Nederlandschen heilige, den Nijme- Petrus Canisius. zullen in korte trekken zijn roem- Ven weergeven. is Canisius werden den 8en Mei Nijmegen geboren. Zijn familie tel- er de voornaamsten der stad en had oten invloed. Maar verre van zich effen op zijn schitterende familie- en de gewichtige ambten van zijn die burgemeester van Nijmegen ireekt hij daar op zeer typische, ge- iverwachte manier over: „Ongetwij- bben aan mijn vader de gelegenhe- zonde niet ontbroken, toen hij zoo S de eer der wereld genoot en ge- ging in de zórg voor de stad. Ik heb 2i|lle vrees, o God, die alles door- en zelfs de gerechtigheid oordeelt, in al die draden en netten verstrikt, 1c tekortkomingen is schuldig ge- niet alles heeft ingeboet; dat hij den van al die zorgen gestorven is, nog de kunst van heilig te sterven te hebben. Daarom bid ik Uwe lid en Barmhartigheid, die altijd zoo os groot zijn. om door Christus' od alle smelten mijner ouders, die t zijn uitgewischt, voor eeuwig te igen." i het oogenblik voor hem gekomen pi zijn studies te beginnen, vertrouw- hem toe aan een leermeester, wiens I! nu juist geen voorbeeld van tucht e scheen te zijn. „Daar ontmoette o schrijft hij, „medeleerlingen, die t woord en daad het kwaad leerden wanorde in mijn ziel vergrootten., idigden en ik deed er aan mee. Den verdienden zij en ik niet minder" ig bleef hij er niet lang. Zijn ouders hem nu naar de Universiteit van Dat was een ware zegen voor hem was in dien tijd niet alleen een c-en- ran wetenschap, maar ook een stad, iet Katholieke geloof en de Katko- roomheid te midden van alle Refor- oelingen, nog in eere gebleven wa- ovendien had hij daar het geluk een enden biechtvader te vinden in den u van Nicolaas van Esch. Nader- ïerdenkt hij nog met dankbaarheid, voor zijn geestelijke vorming aan meester te danken heeft. Van Esch sloeg hij heelemaal de g in van een heilig leven: hij begon is op .te stellen, arm, eenvoudig en te zijngetuige daarvoor de vol- anecdote. door hem zelf verhaald: het eens Carnaval was en hij met ïenden een schitterende feestmaaltijd kreeg hij plotseling de gedachte, dat zigkeid van de meesten zijner tafel en een zware beleediging tegenover loest zijn; zoozeer was hij vervuld alg en afschuw, dat hij op staanden iet besluit nam, om gedurende den 'n feestdisch geen druppel wijn te drinken. Een dergelijk gedrag in d, dat er overal fameus veel gedron- •rdlaat wel eenigszins een heldliaf- aanleg ontdekken. In alle geval was goed begin! isius' vader maakte inmiddels groo- komstplannen voor zijn zoon: hij rechtsgeleerde worden, al die vaderlijke idealen bekommerde us zich echter weinig, daar hij zich n geest reeds uitsluitend had toege- lan den dienst van het Goddelijk wil priester worden", zei hij in de- jd tot een van zijn vrienden, „en re- voegde een vrome weduwe, die er lig bijstond, er aan toe. Gocl had tot belooning van haar buitengewone en de gave van profetie geschonken, dig", zoo legde zij hare voorspelling :al er een nieuwe orde verrijzen, door waarvan God trouwe werklieden in Wijngaard zal zenden en gij zult in 3rde uw intrede doen." emand", zeide Canisius later, „dacht aan de Jesuïeten, noch in Duitsch- nocli in- Frankrijk, noch in Italië." - hadden de eerste 7 Jesuieten in hun geloften afgelegd, maar dat was ergens bekend. gauw. zou de tijd komen, dat men er spreken zou. Eenige maanden later inderdaad de eerste metgezel van I- Ignatius, Pater Petrus Faber, te daartoe uitgenoodigd dooï den Kar I-Keurvorst Albert van Branden- Niemand ken zoo goed de geestelij- feningen geven als hij. Talrijke zielen n zich onder zijn leiding en bekeer- icli tot groote vroede en ergernis van 'rotestanten, die over hem en over het dat hij gebruikte, de meest schande- ïeruchten verspreidden: „Hij weet de 'hen te betooveren", schreef er een, at, ze zinneloos zich in cellen komen ien, die er op gebouwd zijn, cm van in du'sferen nacht te maken, houdt hij die ongelukkigen in een durenden angst. Ongelukkig degene, die hinderlaag valt, want hij kan Pel zeggen aan alle vreugde en geluk, treedt er binnen in het bezit van zijn Permogens en komt er krankzinnig En een ander schreef over diezelfde 'üjke oefeningen van den H. Igna- -Het is een verzameling van geheim- go en magische kunstgrepen, waar door de Jezuïeten zich overgeven aan al lerlei dwaasheden in onderaardsche kel ders en waaruit ze bleek en verzwakt te rugkamen, alsof ze met de geesten der on derwereld hadden moeten vechten." Petrus Canisius wilde met zoo'n man eens kennismaken en eens meer welen van een bock, waarover zulke buitensporighe den verhaald werden. Hij ging dus naar Mainz. Ilij kwam ervan terugzooals de zicnsfër hem voorspeld had. „Een gun stige wind", schreef hij, „heeft me naar Mainz gevoerd. Den man, dien ik daar zocht, als het ten minste een man en geen Engel was, heb ik gevonden tot mijn over groot geluk. Nooit van mijn leven heb ik diepzinniger en knapper geleerde ontmoet, nooit iemand, die daarbij zooveel schitte rende en uitstekende deugden bezat! Zijn liefste verlangen is met Jezus Christus te arbeiden in den dienst der zielen". En verder nog: „Vat mij betreft, ik vind geen woorden om te zeggen, hoezeer de Gees telijke Ooefcningen mijn geest en mijn ge voelens hebben veranderd, mijn ziel met nieuwe genadestralen hebben verlicht en aan mijn wil een nieuwe, ongekende kracht hebben gegeven. De overvloed dier Goddelijke gaven vindt zijn weerklank in mijn lichaam en ik gevoel mij geheel ver sterkt en als het ware in een nieuwen inensch veranderd." Daarop deed hij de volgende gelofte: „In den naam des Hee- fen. Amen." In liet jaar 1543, op het feest van de Verschijning van den Aartsengel Micliaël, den 8en Mei den dag van mijn 22en ver jaardag. leg ik. Petrus Canisius van Nij megen. de gelofte af aan den Almachtigen God. voor de H. Maagd Maria, den Aarts engel Michael en voor alle Heiligen, van mij Voorlaan te stellen onder de gehoor zaamheid van de Sociëteit van Jezus". En deze nam hem enkele weken later als novice aan. Dit was hot begin van zijn ware leven, zijn loven van predikant, geloofsverdediger geschiedkenner en catechist; van raads man van Keizers en Pausen, vooral van strijder tegen de ketterij. KERKNIEUWS. DE HEILIGVERKLARING VAN THERESIA VAN HET KINDJE JEZUS De Romeinsche correspondent van de „Msbd." seint d.d. 17 Mei: Een morgen van ongezien schouwspel! Reeds om 5 uur heerselite er een groote beweging op het St. Pietersplein. Toen om 7 uur de basiliek geopend werd, waarvan de trappen door een macht carabiniers waren afgezet, was de massa, die de plechtige Heiligverklaring van Theresia van het Kindje Jezus, de eerste canoni satie van dit jaar, wilde bijwonen, bijna niet meer te bedwingen. Het weer was schitterend cn dc zon zelto het geheel in gulden gloed. Do basiliek zelf straalde in bet licht der duizenden' lampen. De damasten van Paus Alexander VI sierden de pilaren en bogen. De vensters naast de cathedra wa ren behangen mgt de twee arrazzi, waar op de wapens van Paus Pius XI on de Garmelicten stonden afgebeeld, terwijl on der deze vensters vergulde kandelaars met bloemen en c-leclrische lichten waren geplant;!. Onder r*e beelden der ordestich ters hingen groene slingers af. De balustraden der Confessio waren vol bloemen, waartusschen de honderd tra- (litioneele lampen schitterden. Op het Pauselijk altaar bemerkten wij (le artis tieke kandelaars van Bernini en liet ta pijt van Napoleon. Het beeld van den H. Petrus was om hangen met bet Pauselijk gewaad en bet gouden kruis, dat kardinaal Bianchi eens van den Spaanschen koning Alfons ont ving. De Pauselijke troon was zoo ge plaatst, dat de cathedra en de beelden in de omgeving daarvan geheel zichtbaar bleven, wat vroeger niet bet geval was. Voor het altaar der Confessio was een groote* bloemenmand aangebracht, waar boven een arend, die rozen in den bek droeg, een geschenk van de ridders van den arend te Lisieux, die om bloemen Ie verkrijgen een beroep hadclen gedaan op alle vrouwelijke instituten van Italië. De bloemen waren geteeld in de Valicaan- sche tuinen. De mand was tevoren geze gend door kardinaal Laurenti. Vanaf de buitenloggio hing de stan daard der Heilige Theresia temidden van wolken en omgeven van Engelen, terwijl het rozen regent op den aardbol onder haar voet. Aan de andere zijde ziet men de Heilige in bet koor van het Carme- lielenklooster, doorboord met de pijl der Goddelijke liefde. Beide voorstellingen zijn omgeven door rozen en wapens van den Paus en de Carmelorde. Op twee tafereelen zien we voorts de twee wonderen, welke voor de Heilig verklaring gediend hebben. De plechtigheden begonnen om 8 uur en duurden tot den middag. Bij de komst van den Paus was de geestdrift des volks enorm. Een geweldige ovatie steeg op toen de H. Vader omge ven door de edelgarde aankwam. Iels on gewoons was het feit, dat de Paus Zijn draagstoel niet beklom bij den ingang der portiek, maar in de Sala Regia. Assistent- bisschop was kardinaal de Lai, assistent- diaken waren de kardinalen Bisleti en Laurenti. Do offergaven onder de H. Mis werden aangeboden door de kardinalen Vico, Mer ry del Val en Bisleti. Onder do ontzaglijke menigte in de ba siliek waren aanwezig alle Curiekardina len, leden van het corps diplomatique, ko ningin Amelia van Portugal, gravin Ca- serta, prins Ranieri van Bourbon met ge malin, dc hertog van Bragauza en fami lie, de hertogin van Saksen, prinses Chris tien van Bourbon, prins en prinses Fre- derik van Saksen en andere adellijke per sonen. Ook van de Nederlandsche pel grims herkenden wij menig gelaat. In den namiddag werd de plechtige vespora gezongen door het Giulakoor, waarna een groote menigte de verlichting van de basiliek van meer nabij ging be kijken. In den avond was do St. Pieter van bui ten, zooals reeds aangekondigd, geheel verlicht evenals dc straat, welke op het St. Pietersplein uitkomt. Een geweldige me nigte volks was ook weer op de been om van het feeëriek en indrukwekkend schouwspel getuige te zijn. Het vervoer per auto, rijtuig en tram was enorm. Tot mid dernacht duurde deze drukte. In het kort samengevat: een prachtige dag, een schitterend feest zonder ook maar het geringste incident. DE NEDERLANDSCHE BEDEVAART TE ROME. De Kamer-correspondent van „De Tijd" seint d.d. 16 Mei: Dezen morgen was er een H. Mis voor de pelgrims in de Sint Pieter, welke door deken De Graaf van Delft werd opgedra gen. Deze hield ook een toespraak. De pel grims bezochten vervolgens Sint Pieter en verschillende heiligdommen. De correspondent seint méde, dat Maan dagmorgen: Z. D. H. de Aartsbisschop de Pontificale Hoogmis in Sint Pieter voor de pelgrims der Nationale bedevaart op droeg. De Aartsbisschop bield oen toe spraak. Na de H. Mis had het drievoudig jubilébezoek aan den Sint Pieter met de voot gebed- en zang plaats. Bij de plechtige audiëntie, welke de H. Vader aan de Nederlandsche n^^inis ver leende, werd ed volgende toespraak door Z. iD. H. Mgr. H. van de Wetering uitge sproken: Heilige Vader, Nu wij naar Rome gekomen zijn om deelachtig te worden aan de gunsten van het Heilig Jaar, Ls hot ons een hooge eer aan Uwe Heiligheid aan te bieden de ge voelens van onzen diepsten eerbied, van onze kinderlijke liefde en van onze alge- lieele gehoorzaamheid. Ik geef getuigenis van die gevoelens uit' naam van mijn eer biedwaardige ambtgenoöten, van de pries ters en van een groot aantal eminente katholieke leeken, die met ons gemeend hebben gehoor te moeten geven den oproep van Uw vaderhart en daarom zioh hebben opgemaakt tot den heiligen nel- grimstocht. Ik vertolk ten slotte ook voor Uwe Heiligheid de gevoelens van alle Katholieken van Nederland, waar de eer bied en de liefde voor den souvereinen Opperpriester gedurende een reeks van geflachlen overgeleverd en als een kost baar vaderlijk erfdeel bewaard zijn. Bovendien, Heilige Vader, zijn wij naar Rome gekomen, om de groote Missie-ten toonstelling, die onder de hooge bescher ming van Uwe Heiligheid zelve is geor ganiseerd, te bezoeken. En wij verheugen ons over het aandeel, dat Nederland bij deze Missie-tentoonstelling heeft -genomen, een aandeel dat, naar wij met fierheid mogen verklaren, op geen enkele wijze voor dat van andere'naties béhoeft onder te doen. Wij verheugen er ons over, dat wij in Nederland een missie-organisatie heb ben. zooals men zich die bij een katholieke bevolking van twee en een half millioen nauwelijks kan voorstellen. Wij leveren aan het missie-leger een contingent van 3700 mannon en vrouwen, d. w. z. één apostel op de 675 katholieke inwoners. De drie groote Pauselijke Missie-vereenigin- gen hebben in ons land een hoog"- bloei bereikt en tellen baar leden bij '1":-priden an alle parochies en in alle rangen van de maatschappij, dank zij d* geestdriftwek- kende werkzaamheid van onzen illustren landgenoot. Zijne Eminentie Kardinaal van Bossum. Volgens de laatste statistiek ste gen de jaarlijksche contributies voor de Congregatie „de propaganda Fide" in ons land tot ongeveer 270 duizend "-lilden; die voor liet Genootschap der H. Kindsheid tot 55 duizend gulden, terwijl liet Liefde werk van den H. Petrus met zijn jaarlijk sche contributies van 127 du'zcnd gulden voorziet in het onderhoud van _38 semi naristen in de Missie-landen. Voegen wij er nog aan toe, dat hij dit totaal-cijfer van ongeveer een half mil lioen gulden bijgevoegd moeten worden verscheidene honderd duizenden guldens, die gegeven worden aan de diverse mis- sionneerende Orden en Congregaties en aan de 2500 studenten, die zich in de 62 missiehuizen in ons land voorbereiden voor hun toekomstige taak. Met Gods hulp. Heilige Vader, zullen wij voortgaan onze activiteit te ontplooien, om, voor zoover het in onze hand ligt, de verwezenlijking te verhaasten van het profetische woord: „Umim ovile et unus pastor. (Eén schaapstal en één herder). Ten slotte, Heilige Vader, betuigen wij U onze bijzondere erkentelijkheid, wijl Uwe Heiligheid, ter gelegenheid van het Heilig Jaar, de eer der canonisatie wil toekennen aan onzen landgenoot den zaligen Petrus Canisius. Heilige Vader, wij willen beant woorden aan de bedoeling van Uwe Hei ligheid, door onze vcreering van den nieu wen Heilige, in 't bijzonder door de navol ging van zijne deugden. Wij zullen den heiligen Petrus Canisius bidden, dat ons katholiek geloof, waarvan hij de roem ruchte verbreider is geweest door zajn wijsheid en door het voorbeeld van zijn le ven. altijd krachtig bevestigd blijvc in ons vaderland en dat het 0113 bij voortduring geven mogen een ontluiking van steeds grooter wordende heiligheid en liefde voor Jezus Christus. Moge in 't bijzonder onze katholieke Universiteit, gesticht op de plek, waar eens onze Heilige het levenslicht zag, zijn herinnering eere aandoen door meer en meer uit te groeien tot het centrum en den haard van (le katholieke wetenschap en van (le (ocwijdingsvollo activiteit der katholieken van gelioo1 Nederland. Gewaardig TT. Heilige Vader, deze ge voelens van Uw trouwe zonen van Neder land te zegenen. Zegen ons en al degenen, die wij vertegenwoordigen, opdat wij, ge sterkt door TTw vaderlijken zegen, mogen voortgaan met de verdediging der heilige zaak van den Godsdienst. Boeteprocessie. De Romeinsche correspondent van de „Msbd." seint: De Boete-processie der Nederlanders was een ontroerend schouwspel. De pel grims waren ingedeeld volgens de dioce' sen met H.H. D.D. H.H. de Bisschoppen en de Eerw. Geestelijkheid. Om acht uur werd door Z. D. H. den Aartsbisschop, Mgr. H. v. d. Wetering in de kapel der Byzantijnsche MadonnaJja- siliek de H. Mis opgedragen, waarbij Z, D. H. werd geassisteerd door Mgr. P. Stroomer, deken van Amsterdam en een tweetal andere Nederlandsche priesters. Onder de H. Mis hield Mgr. v. d. Wete ring een korte toespraak, waarin Mgr. het doel van de reis uiteenzette. Mgr. spoorde de pelgrims aan hun Geloof te versterken en teruggekeerd in Nederland volgens dat versterkt geloof te handelen. Bij het H. Misoffer waren tegenwoordig de andere in Rome aanwezige Nederland sche Bisschoppen en de Nederlandsche minister-president Jhr. Mr. Ch. Ruys do Beerenbrouck. Nadat nog eon tweetal bezoeken aan de basiliek waren gebracht, werd het graf van Mgr. Schaepman bezocht, waar rar. A. baron van Wijnbergen een toespraak tot de pelgrims hield. Een nieuwe Limburgsche Heilige? Zooals de bladen reeds meldden, zal Z. D. H. Mgr. de Huijn, patriarch van Alexandrie, zetelend in de commissie voor de zaligverklaring van Paus Pius X. een bezoek brengen aan Venlo, welk bezoek verhand houdt met in te leiden pogingen voor de zaligverklaring van Maria Agues Huijn uit Amstelrade, in geur van heilig heid gestorven te Venlo en begraven in de Genooi-kapel aldaar. De patriarch is een familielid der Eerw. Zuster. Hierouder volgen eenige bijzonderheden Maria Agnes (le Huijn is geboren in het kasteel to Amstenrade (waar dezer dagen overleed graaf de Marchant et d'Ansembourg) en werd kloosterzuster, haar schitterende omgeving verlatende, in het klooster de Annunicalen te Venlo, ge naamd Trans Cedron. Zij werd er in de eerste helft der 17de eeuw in de klooster kerk begraven. Later werd haar stoffelijk overschot overgebracht naar de kapel le Genooi. Het klooster Trans Cedron is thans eigendom der Dnitsche Dominica nen. In dit klooster droeg ook de bekende vorst von Löwentein (weduwnaar) zijn eerste H. Mis op. „Tijd". Gemengde Berichten De arrestatie inzake de Culemborgsche moordzaak. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de Officier van Justitie (e Tiel verzet aange- teelcend togen de beslissing van do Tiol- sche rechtbank, waarbij N. v. W. gear resteerd in verband met de Gulemborg- sche moordzaak op vrije voeten is ge steld. Het Gerechtshof te Arnhem zal thans hebben te beslissen of v. W. weer in hechtenis zal worden genomen. De ramp op de Schelde. Gisteren is uit de rivier voor Rozen burg opgehaald het lijk van een man van middelbaren leeftijd; naar men vermoed een der slachtoffers van de ramp met de Schelde. Bliksem ingeslagen. Tijdens een hevig onweer is gistermor gen half vier de bliksem geslagen in do lancLbouwerswoning van den lieer B. Zwarenstcin, bewoond door den landbou wer J. Biesheuvel te Numansdorp. Schu ren en woning zijn totaal vernield. Een geit is in de vlammen omgekomen. De inboedel kon voor een groot deel worden weggehaald. Ongelukken. Men meldt ons uit Rotterdam: Op de Westkruiskade kwam gisteravond de 6- jarige A. v. 't H. achter een stilstaanden. tramwagen vandaan, toen van den ande ren kant een auto met vrij grooten vaart naderde. De chauffeur, die plotseling het knaapje voor zijn auto zag, trachtte nog te remmen, doch de afstand was te gering Het jongetje werd tegen den grond ge slingerd en kreeg een der wielen over het hoofd. Met denzelfden auto werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, alwaar hij hij aankomst reeds bezweken bleek te zijn. Op een terrein aan de Bandoengstraat te Utrecht werd gisteren een tent van de tenlzending afgebroken. Toen men het zeil verwijderd had, viel plotseling de steunpaal om. Een der werklieden, zekere K. v. L., geraakte er onder. Hij werd met een'schedefractuur opgenomen en overleed tijdens het vervoer naar de rijks-kliuicken Het ongeval is te wijten aan het feit, dat enkele jongens de slaaldraden die den paal overeind hielden, hadden losgemaakt. De politie heeft don hoofddader gevonden. - Gisteren had te Gaanderen een ern stig ongeluk plaats. Een ongeveer drie jarig kindje van IT. O. speelde in de na bijheid der tramrails toen de convooi-trein naar Vulcaansoord aldaar passeerde en liep, de trein reed zeer langzaam, onge merkt onder den achtersten wagen, waar door het een beentje werd afgereden. Verdronken. Aan de Maaskadc te Rotterdam speelde, gisteravond met eenige vriendjes de 7- jarige D. C. A. Do jongens sprongen van een loodshrug in een daaronder gelegen roeiboot. Dit had ook A. reeds meerdere keeren gedaan. Op een gegeven oogenblik sprong het vcnljc weef, doch miste en viel te water. Hij verdween direct in do diepte; vele uren dreggens leverden geen resultaat op. Het 7-jarig zoontje van het echtpaar Weslerbeek le do Punt (Gr.) is in hol ka naal geraakt en levenloos opgehaald. Toen het ongeluk bemerkt werd, sprongen zoo wel de vadpr als do mooder te water, doch hun pogingen mochten helaas geen succes hebben. UIT DE RADIO WERELD Wal er vanavond te hooien Is 5.30 uur Hilversum, 1050 M Vóór-avond concert. 5.35 Eiffellorcn, 2600 M. Concert. 5.50 München, 485 M. Populair concert. 6.45 Londen. 365 M. Muziek 7.20 Chelmsford, 1600 M. Volkslie deren, negerzang in bekende balladen. 7.20 Londen. 365 M. en andore sta tions: Concert. 7.20 Berlijn, 500 M. „Winterinër- chen" van Shakespeare. 7.20 Hamburg, 395 M. Het plat- duitsch in 5 eeuwen. 7.35 Brussel, 265 M. GalacodCert. 7.50 Frankfurt, 470 M. Russisch© en Oekraïnschc Muziek. 7.50 München, 485 M. „Bastien und Basticnne", operette. 7.50 Miinster, 410 M. Declamatie- avond. 7.50 Rome, 425 M. Nieuws en con« eert. 7.50 Ziirich, 515 M. „Ausland* schweizor Abend". 8.05 Radio-Paris, 1750 M. Concert. 8.10 Hilversum, 1050 M. Solisten avond en rede van oud-minis- 0 ter Rink. 8.50 Petit Parisien, 345 M. Concert 9.50 Alle Britsche stations: Dans muziek van het Savoy Hotel t& Londen. Uit Urk wordt gemeld: Het 10-jarig zoontje van den visscher J. v. d. Berg iti bij het zwemmen in de Zuiderzoo verdron ken. Te Woensel is de 22-jarige Th. S. di« sinds eenigen tijd niet wel bij het hoofd was, vermoedelijk in do Dommel verdron< ken. Portemonnaie, pot cn fiolskaart zijn. aan den waterkant teruggevonden. Dr politie heeft tol dusverre echter vergeefs gedregd. Bij het zwemmen verdronken. Zondagmiddag ongeveer één uur was du 24-jarige B. Honger, in de Maas te Rot-i terdam aan het zwemmen. Plotseling za-i gen zijn kameraden hem in do diepte ver-: d wijnen. Na ongeveer een kwartier werd de dren keling op het droge gebracht. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken moch ten niet haten en een te hulp geroepen go- neesheer kon slechts den dood vaststellen. Dirk de Waterduiker in actie. Een meisje van 10 jaar, geraakte Zater dagavond op de Prinsengracht, te Amster dam, ter hoogte van de Elandsstraat te water. Dit werd opgemerkt door Dirk Riot- veldt, bijgenaamd Dirk de Waterduiker,, een uitnemend zwemmer van 67 jaar, dia* zich geen oogenblik bedacht en te water sprong. Hij wist de kleine te rédden en volbracht hiermede zijn een en zeventigslij redding. De Waterduiker werd reeds, naa> de „Tel." meldt, door Koning"" Willem TE Koningin Emma en Koningin Wilhelm ina voor zijn moedige daden onderscheiden. Het tramongeluk bij Stuivezand. Omtrent het ongeluk, dat Zaterdagmor gen met de sneltram, die 6 uur 40 uil Bre da was verlrokken, is gebeurd, deelt hot Dbl. v. Nrd.-Br. nog het volgende mede: Om half acht passeerde de tram den issel op Stuivezand. De locomotief liep goed door den wissel. De vlak achter de machine hangende wagen was een dubbel» wagen met twee draaistellen van vier wie len. Het eerste stel is ook goed door den wissel geloopen, doch direct na liet pas- soeren van dit stel schijnt, dc wissel omgel lagen te zijn, zoodat het tweede stel wie len op het zijspoor liep. Hierdoor is do wagen tegen een boom terecht gekomen. Het achterste gedeello is totaal vernield. In het eerste zat een marskramer. Deze schijnt een verwonding aan den rugwervel gekregen .te hebben en is naar het zieken huis te Breda vervoerd. In het vernielde gedeelte zaten de heel W.. fruithandelaar te Breda, de dames L. uit Princenhago met een heer en dochter tje. Dezen liepen allen kwetsuren op die door dr. do Weert uit Zundcrt werden ver honden. Zij zijn door kapelaan Schouten per auto van dr. de Weert naar huis go-- bracht. Wonder hoven wonder zijn er geer menschenlevens te betreuren. De machine koppeling brak af. zoodat do locomotief og doorreed terwijl bet volgrijtuig tegen een boom lag. De trein bestond uit boven genoemde machine cn doorloopenden wa gen, een kleinen wagon en een bagagewa gen. Deze li ebben geen averij gekregen. Twist met doodelijken afloop. Zondagavond om tien uur ontstond i» een tapperij op den Zeedijk, le Amsterdam, twist tusschen twee personen van om streeks 26-jarigen leeftijd. Dn ruzie .werd buiten voor het café voortgezet en daar be gonnen de handtastelijkheden. Cr vieler, slagen en op een gegeven oogenblik gaf (1* een zijn tegenstander een trap in d© buikslreek. De getroffene zakte in elkaar •n werd door omstanders naar zijn woning 11 den omtrek gebracht. Een oogenblik kwam hij hij. doch later tnul ton tweed* male bewusteloosheid in. Zijn moedei waarschuwde den Geneeskundigen Dienst en per auto-brancard werd de jonge man naar het Binnengasthuis overgebracht. In doze inrichting is hij des nachts vermoede lijk aan inwendige verbloeding overleden. De dader werd des nachts door de po litie gearresteerd. Vogelnestjes uithalen. Een 10-jarige jongen, le Puth-Schinnen, G. genaamd, viel uit een boom toen hij be zig was met vogelnestjes uit to halen. Zwaar gewond werd hij naar hel Zusicr- klooster ter verpleging gebracht. Zijn toe stand is zorgwekkend. Create veenbrand. V. D. meldt ons uit Nieuw-Ainslerd .rni Te Klazinaveen-Noord is een ernstig©

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7