Se Jaargang. No. 4948 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN DINSDAG 19 MEI 1925 $)e Scicbelte 6ou/fccmt 30NNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Leiden 10 cent per week 12.50 per kwartaal, nze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, o per post ff 2.95 per kwartaal, ïe'ülustreerd Zondagsblad la voor de Abonné's ver aar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- aling. Afzonderlijke nnmanere 5 ct, met Geïllustreerd gsblad 9 "Si, Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. TEL. INT, ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 n POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverftentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. s Kleine adverlenliën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. nummer bestaat uit drie en. CANDIOAATSTELLING TWEEDE KAMER plaatsen in ons derde blad de [er candidaatstelling voor de Tweede (r op lieden, zooals die ons door het bureau Vaz Diaz if •lijkt ons echter, dat er door dit pers- ii eenige vergissingen zijn ge- t, terwijl ook de volledigheid niet men is. •gissingen zijn gemaakt met- de Kath. Men heeft daarvan blijkbaar niet igrepen en eenvoudig het resultaat temmingen over het Politiek Advies ;edeeld. Zoo zijn er in den Kieskring n niet 25, maar 10 candidaten ge il- correctie op deze lijst verwijzen enlueel naar Stadsnieuws en Laat- erichten, terwijl wij verder in ons nd nummer de lijsten, voorzoover g, zullen corrigeeren. Ie Communistische Partij. Communistische Partij is in ons een klein partijtje. Door een aantal nen van menschen, die niet bij haar- langesloten, heeft zij het tot twee ze il het parlement weten te brengen. :ar toch zou het struisvogelpolitiek te ontkennen, dat internatio- 1 de Communistische Partij van kenis is. hun van Rusland uit doorgevoerde oorgedrongen actie ligt een groot ge- ij mogen dat niet onderschatten, door het Communisme aangekweekte van revolutionaire gezindheid en van lienst-haat is een gif, dat wel betrek- langzaam druppelt, maar ten slotte .kkelfjk oen voor haar uitwerking ge it terrein vindt op den bodem van rredenheid en godsdienstloosheid. De de partij internationaal at, kan men bemerken uit wat hier tudc met de Communistische Partij is ïi hied: er is eenvoudig vanuit Moskou creteerd, hoe het hoofdbestuur hier handelen, hoe het moet zijn samen- ild en lio'e de kamercandidaten moe- worden aangewezen, ivraagd mag echter wel, of op den een dergelijk dwingend optreden een groep zichzelf met macht omklee- le menschen daar in Rusland zal ien geduld. a wij voor ons zijn- er zeker van, dat deze streng-doorgevoerde actie een i sterke reactie zal volgen: en dat de rnafionale positie, die de Communis- he Partij nu heeft, binnen korleren of iereu lijd weer zal terug worden ge- ïgcn. ooals met al zulke menschelijke stelsels Et ook dit een tijd van bloei en van pal. faar intusschen is hel in den tijd van (i„ om zijn verderfelijk en vaak duivel- e slrekking, van groot een, we her en het: niet te onderschatten gevaar. BUITENLAND België. De kabinetscrisis. och een Katholiek-socialis tische coalitie? )ok de katholieke bladen, die Vandevij- 'e gesteund hebben, achten een nieuwe jsis thans, na het besluit der liberalen, permijdelijk. Men heeft nu echter nog i paar weken tijd om een nplossing te 'den Inderdaad, Vandevijvere zal eerst pensdag de verklaring van het nieuwe "linet voorlezen. Donderdag is het He- ilvaartsdag; men krijgt dan weer een ar dagen vacantie. Het debat over de 'klaring zal eerst Dinsdag, 26 Mei, be men. Het debat zal waarschijnlijk tame- laug zijn, zoodat hot nieuwe kabinet d niet voor half Juni zal gevormd wor- n. De katholieke democraten beginnen nu 'er propaganda te maken voor de sa- jenwerking met de socialisten. Ook onder katholieke parlementsleden, welke 'en lid zijn van de democratische groep, pijnt 't plan tot zulk een combinatie Jnhangers gevonden te hebben. Een hun- Ier heeft tegenover een redacteur van de Ipndaard te Brussel de volgende ver- laring afgelegd: l:-Ik wensch dat na den val van de re p-ring Vandevijvere de heele rechterzijde Pet de socialisten een accoord zou kun nen bereiken met het oog op het samen tellen van een regeering. De lieer Vande- ijvere is de kampioen van de eenheid in P- katholieke partij. Hot gevaar dreigde, Pa' de katholieke partij in verdeeldheid zou geraken naar aanleiding van de sa menstelling van de regeering en het op maken van het regeeringsprogram. Dit gevaar was voor den heer Segcrs aanlei ding om te bevestigen, dat het niet noo- dig was met de socialisten een coalitie te vormen ten einde een democratisch program op te maken. Welnu, de heer Vandevijvere heeft de proef op de som gezet; een uitsluitend katholieke regee ring, zelfs met oen uitgebreid democratisch program, is niet leefbaar. Thans staan wij voor de mogelijkheid van een drieledige regeering of van een katholiek-socialisti sche regeering. De liberalen zouden des noods afstand doen van allo gevoelspo- litiek en aansluiten met de socialisten. Een anti-clericaal cartel is op dit oogen- blik niet denkbopldig, geloof mij. Daarom moeten de katholieken na den val van den heer Vandevijvere zonder vooringenomen heid de mogelijkheid van een katholiek- socialistische regeering onderzoeken. Na tuurlijk is een eerste vereischte daartoe, dat de socialisten een andere houding aannemen dan tijdens de pogingen van den heer Vandorvelde." Duitschland. STRESEMANNS POLITIEK. Een groote rede. Exposé der Duitse he' betrekkingen. De rijksminister van builenlandsche zaken Stresemann beeft gisteren in den rijksdag een ongewoon lange rede gehou den, waarin hij de betrekkingen van Duitschland tot bijna alle landen der we reld uiteenzette. Hij wees er op, dat Duitschland met de tenuitvoerlegging van het Dawes-plan tot dusver zijn verplich tingen is nagekomen. Duitschland zal het Dawes-plan ook in de toekomst op de zelfde wijze ten uitvoer leggen, als het dit tot dusver heeft gedaan. Stresemann verklaarde, zich geen politieke constella tie in den Rijksdag en in do Rijksregee- ring te kunnen voorstellen, welke van deze. richtlijnen van de Duitsehe politiek zou kunnen afwijken De betrekkingen met Rusland en Amerika. Hij noemde de betrekkingen tot de Ver- eenigde Staten in elk opzicht bevredigend en merkte omtrent Rusland op, dat, na dat de vroegere, met de Balkan-kwestie verbonden conflicts-mogelijkheden uit den weg zijn geruimd; thans elke kans op wrijving tusschen Duitschland en Rusland als uitgeschakeld kan worden beschouwd. Het gemeenschappelijke besef voor de nooden van den ander zal er toe leiden, dat een brug tusschen de beide landen wordt geslagen. Daarbij gaat het voor Duitschland niet om een principieele oriënteering zijner politiek naar de eene of de andere zijde van het continent. De taak der Duitsehe politiek zal er steeds .in bestaan, zijn belangen tegenover het Westen en het Oosten tegen elkaar te doen opwegen. De Keulse he zone. De vertraging van de ontruiming der Noordelijke Rijnzone noemde de minister een onrecht. Bij de ontruiming van de Keulsche zone gaat het volgens hem, niet om de nakoming van bepaalde arti kelen van het vredesverdrag, maar om de vraag of 't mogelijk is een beschaafd volk van 60 millioen menschen op den duur achting en gelijkgerechtigdheid te ontzeg gen. Wanneer de tekortkomingen van Duitschland zoo ernstig zijn, als men wil doen voorkomen, dan had men het reeds lang eens kunnen worden over de gemeen schappelijke nota betreffende de kwestie der ontwapening. Wanneer do tekortkomingen tijdig ter kennis der Duitsehe regeering waren ge bracht, zouden zij waarschijnlijk reeds lang zijn hersteld. In elk geval zal de ver traging van de ontruiming der Keulsche zone, welke de minister 'n psychische pij niging noemde, Duitschland er niet toe brengen, zich bij eiken mogelijken eisch neer te leggen. De veiligheidskwestie. De met zekerheid verwachte spoedige regeling der ontwapeningskwestie moet echtör naar de minister meende, niet al leen de onmiddellijke ontruiming van de Keulsche zone ten gevolge hebben, maar ook leiden lot een resultaat in de veilig heidskwestie. Het kernprobleem der be trekkingen van Duitschland ligt in de vraag of de veiligheidskweslie onder dc Westelijke geallieerde mogendheden al leen of met deelneming van Duitschland moet worden opgelost. Het standpunt der Duitsehe regeeriu wordt bepaald door het door haar gedach te feit, dat een, oplossing van deze kwestie zonder Duitschland een oplossing tegen Duitschland zou zijn. OmtreDt don inhoud van het Duitsehe aanbod deed Stresemann geen mededee lingen. maar hij verklaarde slechts, dat de tekst %van het Duitsehe memorandum ge publiceerd zal worden, zoodra het ant woord van de geallieerden of van een der voornaamste, daarbij betrokken Westelijke mogendheden ontvangen zal zijn. De Oostelijke grenzen kan Duitschland niet in het garantiepact betrekken, maar het is onbegrijpelijk, dat men uit Duitscli- lands aanbod om algemcene arbitragever dragen met alle stalen af te sluiten, agres sieve bedoelingen van Duitschland tegen Polen afleidt. Toetreding tot d en Volkenbond In de kwestie van de toetreding tot den Volkenbond staat dr. Stresemann de mee ning voor, dat men ook te Genève de draagwijdte van de Duitsehe bezwaren niet over het hoofd heeft gezien. Wanneer in de Fransche perscommentaren wordt gezegd, dat de toetreding eerst dan zal kunnen geschieden, wanneer de zooge naamde tekortkomingen van Duitschland in de ontwapeningskwestie hersteld zijn, dan gaat de Duitsehe regeering daarmede accoord, want oen vreedzame samenwer king in den Volkenbond is niet mogelijk, zoolang dergelijke acute geséhillen tus schen Duitschland en de geallieerden niet zijn opgelost. Frankrijk. De intergeallieerde schulden. Een opdracht aan Caillaux. De ..Temps" schrijft: De ministerraad heeft jl. Vrijdag Briand en Caillaux opgedragen, te onderzoeken hoe de kwestie der intergeallieerde schul den op te lossen. Wij meenen te welen, zegt het blad, dat zeer binnenkort en zeker binnen de vol gende veertien dagen door Frankrijk aan dc Vereen. Staten en Engeland voorstel len zullen worden gedaan ter regeling van de oorlogsschuld. Caillaux candidaat voor den Senaat. Du „Teuips" Jliutüt. aai Oa lllauA «lol» candidaat gesteld heeft voor den senaat, bij de in Juli a.s. te houden verkiezing ter vervanging van dr. Gigon. Engeland. Engeland en Rusland. Een tegenspraak. De Britsche minister van binnenlandsche zaken heeft besloten, geen pas-visa te verstrekken aan Russen, die wenschen deel te nemen aan liet congres der Engelscho communisten, dat van 30 Mei tot 2 Juni te Glasgow zal worden gehouden. Volgens de „Evening News" is dit de eerste van een reeks maatregelen, die zullen worden genomen om buitenlandsche communisten uit Engeland te weren. Op het Foreign Office werd aan de jour nalisten verklaard, dat de bewering van de „Daily Herald", volgens welke de Brit sche regeering een gemeenschappelijke di plomatieke actie der geallieerden tegen Moskou zou voorbereiden, onjuist is. MacNeill gaf gisteren in het Lagerhuis een ontkennend antwoord op dc vraag of door de Regeering onderhandelingen met Frankrijk en de overige Geallieerden over wogen worden, ten doel hebbend collectief (Je diplomatieke betrekkingen met Sovjet- Rusland te verbreken. Bulgarije. De politieke onrust. Nieuwe activiteit. De geheime politie heeft verscheidene inlichtingen ontvaugen omtrent verschil lende geweldplegingen en sabotage-plan- r.en, waaronder voorrtamelijk een voorge nomen aanval op de Simplon-Orient Ex pres tusschen Philippopel en Sofia, met liet doel, alle reizigers te plunderen. Wach ten zijn langs allo treinen geplaatst op de voornaamste gevaarlijke punten. Tevens zijn twee voorgenomen aansla gen bekend geworden voor het opblazen van bruggen. Verder zijn berichten ont vangen van gearresteerde personen, dat verdere moordaanslagen op belangrijke regeeringsambtenaren voor de naaste toe komst zouden zijn te verwachten. Deze ge beurtenissen behoeven niet noodzakelijk het voorspel te zijn voor ernstige moeilijkhe den doch toonen aan, dat nog geen nor male toestanden bestaan. Vijf a zes troepen elk van 40 communis ten en extremistische agrariërs bobben 'n groote actie ontwikkeld in de districten Tatar-Pasardsjirk, Stanimaka. Lovetsj, Sjipka en Sjoemen, dus in ljet Binnenland van Bulgarije. Daardoor is noodzakelijk geworden, enkele duizenden soldaten naar dc-ze districten te sturen. Vervolgens is een muiterij uitgebroken nabij Kazanlik. Vijf communsten hadden dienst genomen in liet leger met de bedoe ling troebelen teweeg te brengen. Men meent, dat do situatie thans weer door den betrokken commandant wordt bohoerscht, die strenge maatregelen heeft genomen, 1 ilocli niettemin-is deze gebeurtenis van groote beteekenis met betrekking tot de ac tiviteit der communisten. Gemeld wordt, dat de geallieerde verte genwoordigers aan de Bulgaarsche regee- ding hebben medegedeeld, dat na 31 Mei bet verlof niet zal worden verlengd voor de handhaving van de extra troepen, gedeel telijk omdat de situatie dit niet schijnt te rechtvaardigen en gedeeltelijk omdat aan Griekenland en Joegoslavië beloofd is, dat deze verlenging niet zal worden verleend. Griekenland heeft verder verklaard, dat zij de verdediging van haar belangen zelf op zich zou nemen, voor het geval Bulgarije dc extra bewapening niet demobiliseert. De „Times"-corrcspondcnt verneemt, dat de Bulgaarsche regeering niet wenscht de voorloopige extra-troepen te handhaven, doch dat zij de helft van dat aantal onder dienst zou willen houden tot einde Juni. Marokko. De strijd met de Mooren. Een groot offensief verwacht. De laatste berichten van het front in Marokko melden, dat binnenkort een nieuw en beslissend offensief door de Riffs zal worden begonnen. De luchtverkenners mel den, dat de Riffs groote versterkingen in do richting van het front aanvoeren. Ook de Fransche troepen krijgen versterkin gen. Rusland. Gespannen toestand met Esthland. Uit Reval wordt gemeld, dat de betrek kingen tusschen Esthland en Rusland zóó gespannen zijn, dat Rusland paspoorten weigert aan Esthlandsche zakenlieden. Geen credieten meer aan de Sovjets? Een besluit der Staatsbanken Volgens een telegram uit Berlijn aan de „Star" zijn de Bank of Engeland, de Deut sche Reichsbank en de Banque de France onlangs overeengekomen geen credieten te verleenen aan de Sovjet-Unie en haar on dergeschikte ore«ni«ia I ios. BINNENLAND De Tweede Kamer. De heer War naar lid van de Tweede Kamer. Het Centraal Stembureau voor de ver kiezing van leden voor do Tweede Kamer -heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer De Monlé verLo- ren, tot lid van de Tweede Kamer benoemd de heer W. Warnaar (a.r.) te Sassenhcim. Het Belastingpersoneel. W ij a i g i n g salarissen. Wij kunnen met groote zekerheid mode- deelen, dat de Minister van Financiën be slissende op het rapport der K-kende sub commissie, de volgende wijzigingen iu de salarisschalen heeft vastgesteld: Verificateur maximum f 4200, kom mies-verificateur maximum f3000, hoofd commies maximum f2000, kommies 2c kl. minimum f1300, een en ander in te gaan te rekenen vanaf 1 Januari 1925. „De Ambtenaar." Pensioenregeling Spoorwegambtenaren Het wetsontwerp. Verschenen is de memorie van ant woord op het Voorloopig Verslag over het ontwerp: machtiging tot het aangaan van oen overeenkomst met de Maatschappi j tot Exploitatie van Staatsspoorwegen inzake de pensioenregeling voor haar personeel. Daarin wordt o.m. gezegd: In het stelsel der leden, die de premie voor het eigen pensioen volledig op hot' spoorwegpersoneel wenschten te verhalen, zonder zijn financieele positie te vermin deren, zou niet met een, geringe salaris- verhooging volstaan kunnen worden Er is echter bovendien geen reden thans te gaan afwijken van het sedert tientallen van jaren gevolgde stelsel, dat strookt met de beginselen van de in 1922 tot stand gekomen rijksregeling. Omwerking van* dit stelsel zou ook een zeer onge- wenschle vertraging veroorzaken in de totstandkoming der regeling. De aangehaalde beschouwing der Me morie van Toelichting omtrent dekking van het fondstekort schijnt minder juist te zijn verslaan. Zij beoogde enkel te doen uitkomen, dat ook bij dit onderwerp be hoort te worden gehandeld naar het ge zonde beginsel, dat het bedrijf zijn eigen lasten moet dragen en met de vroegere practijk van oploopende tekorten dient te worden gebroken. Het brengen van gelijkheid in de pen sioenaanspraken van ben, die niet meer tot bot spoorwegpersoneel behooren, wel ke aanspraken in sommige opzichten bij S. S-, in andere bij de H. S. gunstiger zijn, ligt geheel buiten do strekking van liet ontwerp, de aanspraken van dezen blijven overeenkomstig het beginsel, neer HET'VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een groote rede van Stresemann over de betrekkingen van Duitschland tot het buitenland. Engeland en Sovjet-Rusland. In Marokko wordt een nieuw en beslis send offensief der Riffs verwacht. Geen credieten meer aan de Sovjets? De mijnramp bij Essen. (Buitenlandscho Berichten). BINNENLAND Heilig-verklaring van de Kleine There- sia (Kerknieuws, 2de blad). De Nederlandsche Pelgrims in Rome (Kerknieuws, 2do blad). Candidaatstelling Tweede Kamerverkie zingen 1925. Onze Geïllustreerde Pagina De photo-pagina bevat o.in.: Dc nieuwo Commissaris der Koningin in Overijsol De Koningin in Amsterdam Schevonin- gen Sportkiekjes. gelegd in art. 82 van het ontwerp, be paald door het reglement van bet fonds, waarvan zij laatstelijk deelgenoot waren. Afwijking van dit beginsel ten behoeve van dc ex-stakers van 1903 zou een ongemoti veerde bevoorrechting zijn om deze ont slagenen boven anderen, die vóór bet in werking treden der nieuwe pensioenrege ling uit den dienst van H. S. werden ont slagen. Aan den aandrang om aan oud-gepen- sionneerden een toeslag op hun tegenwoor dig pensioen te geven, kan niet worden voldaan. Aan bet op te richten pensioenfonds Kan niet ue usiemuini* nuiuun sw orn zonder eenige dekking voor de daar uit voortvloeiende lasten. schenkingen aan vroeger gepensionneerden te-doen Zoodra de nieuwe pensioenregeling voor bet spoorwegpersoneel mocht zijn tot stand gekomen, zal worden nagegaan, of en in hoeverre de wachtgeldregeling voor het spoorwegpersoneel mefle met het oog op die voor de burgerlijke amb tenaren wijziging behoeft. In do gegeven omstandigheden schijnt het aangewezen, dat de toepassing van een groot doel der wet in handen van de di rectie der Ned. Spoorwegen wordt gelegd onder toezicht van do regeering en met medewerking van een commissie van hij stand. In verband mof de bijzondere omstan digheden, waaronder een aantal van de oudste spoorwegambtenaren op wachtgeld werd gesteld, zonder kans op herplaat sing, wordt een bepaling van voorgesteld volgens welke voor de wachtgelders, die op hot tijdstip, waarop zij op wachtgeld werden gesteld, den 55-jarigon leeftijd hadden bereikt of overschreden, ook zul len medetellen de jaren, na liet in werking treden van dn wet op wachtgeld doorge bracht. Een nadere nota van wijzigingen is bij de Memorie gevoegd De Wilhelmina-vereeniging te Oudewa ter zal op 9 September a.s., bij de Oranje feesten een historische optocht organis.-e- ren ter herdenking van de overrompeling van Oudewater op 10 Juni 1572 en de in neming op 7 Aug. 1572. Door wijlen don beer T. de Jonge, on langs to Edam overleden, is aan de afdem ling van do Ned. Ver. tot Afsoh. van Alcoh. Dranken aldaar een legaat van 6000.— vermaakt. JJIT DE 0SaGEWS?3G_ KATWIJK AAN DEN RIJN. Encycliekfeest. Du leden der R K. Volk-houd uit Leiden en omgevin* die voornemens zijn naar Katwijk a d. R'in te komen per tram, kunnen, voor zoover hun dat niet bekend mocht zü" hun voor deel doen met de wetenschap dat men liet gemakkelijkst een kaartje kan nemen lot halte „Cleyn Duin"; dat is de halte hij do R. K. Kerk. Stapt men uit aan het sia- tion. dan moei het goheele dorp nog dnnr- geloopen worden. De Kerk is toegankelijk alleen voor personen met een toegangsbe wijs; dat zijn dc deelnemers aan de mee ting. Betreffende het Encycliekfeest vei kt het bestuur ons de deelnemers op het vol* gende altent te maken, 's Morgens ro--g- rnis voor de leden van den Bond met nlpy* meene H. Communie voor de leden. Allen zijn dan aanwezig. Dat spreekt van zelf. la don nam'ddag, gedurenilen den oplucht^ dus te half drie worden allen Kathol', -n verzocht de vlag uit te stoken. De jonge-

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1