i 'den, dat zij hun pakket te Budapest bij de Kinderliga kunnen afhalen. De pakketten kunnen bezorgd worden bij den heer D. M. van Nes, Vreewijkstraat 8, te Leiden, 'liefst vóór 18 Mei, uiterlijk 19 Mei (Dins dag), daar zij vooruit naar Utrecht ver zon '1 en worden. (In de, onlangs aan sommige pleeg ouders toegezonden circulaire, stonden la tere dè.ta, die vervallen zijn, daar de trein .vroeger vertrekt dan toen bekend was). De kosten, bij de bezorging te voldoen, bedragen tot 10 Kg. 0.80, tot 20 Kg. 1.35, tot 30 Kg. 1.80, en verder voor Iedere 10 Kg. 0.40 hooger. Tot den prijs van 0.80 voor iedere 10 Kg. kap men ook Vrijdagochtend 22 Mei aan het station te Leiden pakketten bezor gen, op een tijdstip, bij den hoer Van Nes aan te vragen. Met lette vooral op stevige verpakking, liefst in kistjes, en nauwkeurige adres peering. MUZIEK. Twee Kamermuziekavonden. In het a.s. seizoen, zullen twee kamer- muziekavonden gegeven worden door den heer Jac. van den Burg, viool, leeraar aan 'do muziekschool der Mij. voor Toonkunst alhier en den heer Theo van der Pas, kla vier, te 's-Gravenhage, met medewerking van de dames Henrietta Sala, sopraan- Zangeres te Den Haag, Harry van der Harst, declamatie (Directrice der Muziek school der Maatschappij voor Toonkunst) en Corry van Batenburg, violoncel, leerares aan genoemde muziekschool. Beide avon den zullen plaats hebben in de' Kleine zaal 'der Stadsgehoorzaal nl. 29 Oct. 1925 en 19 «Januari 1926. Op de eerste soiree worden uitgevoerd o a. Dubbelconcert -voor viool en klavier van E. Chausson, Trio van Gabr. Fauré en liederen van Hue, Duparc en Debussy, op dn Iweede Bergliot van Edw. Greig en Bea trijs van Boutens-Voormolen, voor Decla matie en klavier, Sonate voor viool en klavier van Rich. Strausse en Trio van 'Al ex Voormolen. RECHTZAKEN KANTONGERECHT VAN LEIDEN. De kantonrechter te Lelden heeft ver oordeeld: wegens rijden met een rijwiel zonder licht: J. Z. Rijnsburg 1 of 1 d.; J. H. aldaar f 0.50 of 1 mnd. tuchtschool; G. S. V-alkenburg 3 of 3 d.; N. v. E. aldaar f 0.50 of 1 d.; G. v. d. B. Stompwijk 3 of 3 d.; J. C. v. d. S. Voorschoten f 0.50 of 1 mnd. tuchtschool; P. H. H. Noordwij- kerhout 8 of 8 d.; P. D. aldaar f of 5 d.; C. v. d. B. Noordwijk, G. J. de G. aldaar, G. S. L. allen te Noordwijk, H. P. "Wassenaar; A. M. Amsterdam: Th. N. Voorhout; *A. P. Nootdorp; P. O. Leid- 6chendam, ieder tot 8 of 3 d.; wegens rijden met een rijwiel zonder bel: A. L. Den Haag f 0.60 of 1 mpd. tuchtschool: L. B. aldaar; H. P. S. aldaar; D. A. H. al daar, ieder tot 2 of 2 d.; J. W. P. Voor hout, geen straf toegepast; wegens over treding der Polderverordening der ge meente Leiden: J. v. d. M. Katwijk aan Zoe, W. I. E„ K. W„ J. I. A. M. F. ieder to.t 1 of 1 d., J. de W. geen stra/ toege past, F. v. W., J. de M., F. K. v. T. ieder tot 0.50 of 1 mnd. tuchtschool*. H. W. v d B. 20 of 20 d., E. E„ J. C. N. Den Haag, J. Ch. v. R. Wassenaar, ieder tot 10 of 10 d., G. T. K. 2 of 2 d.; wegens overtr. der Pol. verord. der gem. Sassen- hoim: H. N. O. Sassenheim 2 of 2 d., H J. H. aldaar, A. C. aldaar, P. F. K aldaar, A. P. M v. N. aldaar, W J. G. aMaar, ieder tot 5 of 1 mnd. tuchtschool. C K. aldaar 0.50 of 1 mnd. tuchtschool, H. J. v. Z. aldaar tot teruggave aan de ouders; wegens overtr. der Pol. verord. der gem. Oegstgeest: J. Th. G. v. S. Oegst- geest 1 of 1 d., J. J. M. H. Rotterdam. J. C. J. Amsterdam, Th. O. Haarlem ieder tot 10 of 10 d.; wegens te Katwijk tegen een muur leunen: C. B., A. H., A. G., A. J., L. Z. allen te Katwijk, D. D. Noordwijk aan Zee, S. D. Noordwijk aan Zee, ieder tot 8 of 8 d.; wegens overtreding der Pol. verord. der gemeente Noordwijk: E. de H. Noordwijk aan Zee 2 of 2 d., H. J. v B. Hillegom 1 of 1 d.; wegens straat schenderij: J. P., P. C. J. H., A. P. allen te Noordwijk aan Zee ieder tot f 10 of 10 d., W. J. Th. v. N. Warmond 2 of 1 mnd. tuchtschool; wegens overtr. der arb. wet: P. J. G. 3 of 3 d., J. ter D. Rijns burg 1 of 1 d., C., B. Katwijk aan Zee 2 of 2 d., J. v. K. hvr. v. T. Katwijk aan Zee 3 of 8 d., K. P. B. Noordwijk 3 of 8 d., R. N. Voorschoten 5 m. 2 of 5 m. 2 d., A. J. F. Katwijk aan Zee f 1 of 1 d 'J. O. 1 of 1 d., K. G. Noordwijk Zee geen straf toegepast, B. F. K. 2 m. 2 of 2 m. 2 d., F. B. K. 2 m. 2 of 2 m. 2 d., N. v. R. 2 of 2 d., F. H. A. D. 2 m. 10 of 2 m. 10 d., J. G. O. 4 m. 1 of 4 m. 1 d., N. J. v. A. 2 m. 2 of 2 m. 2 d., G K. Katwijk aan Zee 1 of 1 d., W. T. Katwijk aan Zee 84 m. 60 ct. of 34 m. d., A. C. Sassenheim 2 m. 2 of 2 m. 2 d J. P. Sassenheim f 10 of 10 d., I. F. P Den Haag 2 m. f 2 of 2 m. 2 d., J. v. V Oegstgeest 2 of 2 d., G. Th. D. 2 m. f of 2 m. 1 d., W. J. B. Sassenheim 2 m. 1 of 2 m. 1 dL; wegens overtr. der inv. wet: P. J. A. v. O., H. v. K. Noordwijk aan Zee, J. L. v. O. aldaar ieder tot 5 of 6 d., G. H. K. Noordwijk aan Zee 48 m 2 of 43 m. 1 d.; wegens overtr. der Hin derwet: B. H. Katwijk f 10 of 10 d. wegens overtr. der Handelsregisterwet: P. D. Noordwijkerhout f 8 of 8 d.; wegens overtr. der Woningwet: P. G. Rijnsburg, M. A. S. ieder tot 6 of 6 d.: wegens overtr. der Drankwet: N. J. B. 7 16 of 15 KL; wegens overtr. der Vleeschkeuringswet 'A. t. Soh. den B. 10 of 10 d.; wegens overtr. der Veewet: H. K. Zegwaart f of 3 cL; wegens als schipper niet in acht nemen der wettelijke voorschriften tot voorkoming van aanvaring: J. V. Spijke- pisse 8 of 8 d.; wegens een trekdier on beheerd laten staan: G. D. Noordwijk f of 1 d.; wegens overtr. van het prov. regl. op de wateren: H. B. Monster J 8 of 8 d., v. D. Katwijk aan Zee, A. J. v. d. G. Maassluis, J. V. Spijkenisse, J. H. Stomp wijk, J. K. Leiderdorp, E. B. aldaar, J. K., W. te L. Akersloot ieder tot 1 of 1 d., W. v. B. Stompwijk, K. K. Den Haag, P. Maassluis, ieder tot 8 of 8 d.; wegens overtr. van het Motor en Rijw. regl.: N. Zoeterwoude 1 of 1 mnd. tuchtschool, N. J. Noordwijk, W. M. Leiderdorp, M. S., M. v. d. Z. Voorhout, M. L. D. Noordwij kerhout, J. v. M. Voorschoten, G. v. K. Katwijk a.d. Rijn, ieder tot 1 of 1 d., J. H. 0.60 og 1 d., H. 0. 10 of 10 P. J. G. 4 of 4 d., S. W. R. 1 of d., J. M. Leimuiden 2 of 2 d., P. G. Noordwijk 7 of 7 d., A. B. H. Noord wijk 0.60 of 1 d„ H. G. 2 of 2 d., A. H. H. 2 of 2 d., J. J. G. 0.50 of 1 mnd. tuchtschool, J. W. Den Haag 2 of 1 mnd. tuchtschool, H. H. Rijnsburg 8 of d., J .S. Woubrugge 8 of 8 d., W. S. 2 of 2 d., J. K. 0.50 of 1 d., B. A. v. P. Wassenaar 15 of 15 d., B. v. d. Z. Leiderdorp 1 of 1 d., N. A. M. G. 1 of 1 d„ D. de G. f 1 of 1 d., A. H. 3 of 8 d., J. de R. Oegstgeest 1 of d.; wegens overtr. der Boterwet: A. G. 4 of 4 d., F. v. d. M. f 0.50 of 1 d., M. R. Noordwijk f 0.50 of 1 d.; wegens over treding der Vleeschkeuringswet: E. v. d. H. Noordwijk 2 of 2 d., A. H. W. War mond 5 of 5 d., E. S. hvr. S. 1 of 1 d., J. 0. v. d. H. Voorschoten 40 of 20 d., W. A. B. 10 of 10 d„ J. Th. A. P. 40 of 20 d., L. v. d. H. Zoeterwoude 5 of 5 d.; wegens overtr. der Motor- en Rijw. wet: J. C. v. E. Boskoop 15 of 15 d., L. S. Noordwijk 8 of 8 d., S. D. Den Haag, E. M. Sassenheim, C. de H. Voor burg ieder tot f 10 of 10 d.. A. J. K. Lisse 5 of 5 d., G. F. A. Haarlem 2 m. 5 of 2 m. 5 d., J. T. Haarl.meer 2 m. 5 of 2 m. 5 d., J. J. K. Leiderdorp geen straf toegepast; wegens overtr. der Jacht wet: A. v. d. B. 2 m. 15 of 2 m. 15 d.; wegens overtr. van het Motorkenteekenbe- sluit: J. v. d. N. Noordwijkerhout 5 of 5 d., J. G. Amsterdam 2 of 2 d., G. N. Amsterdam ƒ5 of 5 d.; wegens straat schenderij: A. S. Zoeterwoude 6 of 5 d., D. V. Rijnburg 8 of 1 mnd. tuchtschool, L. de M. Rijnsburg, J. v. d. M. aldaar, H. G. aldaar, F. B. aldaar. P. S. Oegstgeest, H. R. Rijnsburg, A. v. d. B. aldaar allen tot teruggave aan de ouders; wegens overtr. der schepenwet: A. v. D. Katwijk aan Zee f 25 of 25 d.; wegens overtr. der Hinderwet: D. B. 15 of 15 d.; wegens overtr. der spoorwegwet: Ch. v. d. S., L. v. d. S. beiden te Amsterdam ieder tot 6 of 5 d., M. A. S. 1 of 1 d., L. E. M. Amsterdam ƒ1 of 1 d.; wegens overtr. der schepenwet: W. v. D. Katwijk aan Zee 10 of 10 d.; wegens overtr. der Vissche- rijwet: Th. S. Noordwijkerhout f 2 of 1 mnd. tuchtschool; wegens opkooper eenig voorwerp koopen van een kind beneden den leeftijd van 18 jaar: P. v. N. Noord wijk, J. de O. ieder tot 60 of 15 d. Waar geen woonplaats is vermeld is deze Leiden. LAfêö- EH TUINBOUW WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT (2e helft van Mei) Nadruk verboden. In Mei, dan loggen alle vogeltjes een ei. En waar ze zitten broeien, daar zullen wij niet stoeien, enz. Zoo zongen wij, ouderen, toen we nog op de schoolbanken gezeten waren. En nu moeten wij het onzen kinde ren voorhouden, dat ze geen vogelnesten verstoren; en jagen we de katten weg, die loerend in onzen tuin en op ons erf rond sluipen. Land- en tuinbouwers moeten ter wille van hun eigen belang v o g e 1 b e- schermers zijn, en daarom ook het nestelen der vogels bevorderen. Wat ma ken bijv. spreeuw en roek zich dit voorjaar weer verdienstelijk door het vernietigen van legio emelten, die weiden en akkers teisteren. Men bestrijdt dit ongedierte dor uitstrooiing van tarwe zemelen, vergiftigd met Parijsch groen: per Hectare 25 Kilo zemelen vermengd met 1 Kilo Par. groen. Maar in de eerste plaats moeten we liet hebben van onze natuurlijke bondgenoofen: de vo gels en de mollen. Ook deze laatste hebben zich geducht geweerd. De land bouwers krijgen er oog voor, en beginnen ook voor de mollen, dié ze een tijdlang als het ware te vuur en te zwaard hebben ver volgd, op te komen. Zóó is het goed: geen verdelging, maar beperkingI Aldus blijft het evenwicht in de natuur bewaard. Wat beslist schadelijk is bestrijdt men echter met -kracht en volharding. Bijvoorbeeld den runderhorzel of horzelvlieg. Verschillende veehouders zijn er al mee begonnen, toen het vee nog in den stal was: in de wei moet de bestrijding thans wor den voortgezet. De larven welke zitten in de bekende bulten op den rug der dieren, verwijdere men door uitdrukken of met een pincet. Wie het kunstje niet goed ver staat, late het zich leeren door een veearts of een ander die liet kent. Uit de larven, die blijven zitten, komen in deze en de volgende maanden, de horzelvliegen, welke door het gonzen de koelen verontrusten, De gezondheid der dieren en de melkpro ductie lijdon er door. De vjieg legt haar eitjes op het rund, dit likt de eitjes of lar ven op; de laatste bewegen zich voort door het runderlichaam tot ze in de huid zijn gekomen. In de huid ontstaan gaten. Enorm is de schade, over heel het land daardoor veroorzaakt. Geen wonder dat men de veehouders algemeen oproept ter bestrijding. Het werk van den enkeling kan niet baten; allen te zamen moeten het werk ter hand nemen. Na midden Mei kan men op kleigrond koolrapen zaaien. De grond zij diep losl Op het zand wachtte men nog tot de week in Juni. Koop het -zaad onder garantie; 't is ge beurd, dat win terraapzaad werd geleverd, en in een geheele streek het gewas mis lukte Zaal op rijen tot 50 c.M. van elkaar, de planten ln de rij 30 tot 40 c.M. Ge Ingezonden Mededeeling. bruikt men een paarde- of handzaaimu- chine, waarmee het werk vlug opschiet, dan heeft met 2% tot 5 Kilo zaad noodig. Men kan thans weer asperges ste ken, waarvoor een speciaal lang, smal mos wordt gebezigd; steek ze niet te lang, dan zoudt ge de wortels beschadigen, en raak ook niet de er naast staande vrucht. Steek driemaal daags, dan oogst ge blanke, goed smakende asperges. We willen hopen, dat de erge nachtvorsten nu uitblijven, en kun nen dus thans onze boonen leggen: doe het bij gedeelten, dan oogst ge lang versche malsche vruchten. Voor poste lein is het nu ook de tijd; wanneer het althans warm weer is; anders wachten we nog gerust. Deze groente gedijt slechts met warmte, dan ontkiemt ze snel, soms in één dag, en is spoedig oogstbaar. Na het zaaien het zaad wat doorharken en den grond aandrukken; schijnt de zon, dan het bed met vochtige zakken bedekken. Warm te en vocht zijn noodig. Kent ge bindsla? Misschien niet; weinigen telen ze. In Bel gië, Frankrijk en ook in Engeland kent men ze beter. Men kan ze in deze maand op vochthoudenden, vruchtbaren grond zaaien, 't Worden" ook kroppen, die zoowel auw als gestoofd genuttigd kunnen wor den. De meesten zullen echter wel de krop sla als slagerecht prefereeren; men kan dan de bindsla stoven. Om ze te doen „kroppen" is het aanleggen van een hand dikwijls noodig; vandaar de naam. 't Werk gaat nu geregeld door in den tuin: zaaien en planten: wieden, hakken, en schoffelen Verschillende groenten zaait men af en toe, om ze den geheelen zomer door te kunnen oogsten, of steeds jong en malsch te hebben. Zoo bijv. worteltjes om de drie weken, kropsla om de 14 dagen; postelein en kervel e. a. Wie zijn bedden vrij houdt van onkruid bevoordeelt zich zeer; 't is geen prettig werkje, maar 't loont en geeft veel pleizier en voldoening. Is het weer gunstig dan brengen we al eenige bloemen op de perken, bijv. de Pelergonium Zonale. Met een rand van goud- of zil- verbonte Zonalen maakt men een mooi perk: zet de grootste achteraan! De hoog ste planten komen in het midden; geen twee planten van een bloemenkleur bij elkaar. Wij brengen voorts in de. perken: Verbena's, Petuna's, Helio tropen; ze komen in den vollen grond, dus moeten uit de potten gedaan worden. Ook de Laurier, Phormiums Aloe's en an dere koude kasplanten mogen op de be- stemminsplaats voor den zomer gebracht worden. C. B. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Moedersdag. Wat zal dit nu weer zijn, hoor ik reeds vele lezers vragen. Anderen zullen er ech ter zijn, die over dit onderwerp reeds heel wat gehoord of gelezen hebben. „Mothersday" is in.Amerika reeds zeer populair en „Muttertag", begint het in Duitschland meer en meer te worden. Het is de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, die thans beproeft het denkbeeld: „Moedersdag" ook bij het Nederlandsche volk ingang te doen vinden Den 20sten Mei zal dan „Moedersdag" zijn, de dag, die jong en oud gebruikt om zijn of haar moeder te eeren, en daaraan uiting te geven door haar dan bloemen te schenken. De bedoeling is, dat op dezen dag iedere Nederlander zijn of haar moeder eert door haar bloemen te schenken, onverschillig de leeftijd van het kind of van do moeder. Is de moeder thuis of woont zij in de zelfde plaats, dan brenge -men haar bloe men. Woont zij in een andere plaats, dan zendt men ze haar of laat men ze haar brengen. Is moeder overleden, dan brenge men bloemen op haar graf of men iaat daar bloemen brengen, zoo men het zelf niet kan doen. Het deelnemen aan „Moedersdag'' kan algemeen zijn. Ieder toch ls in het bezit van een moeder en zoo die is overleden wekt de herinnering aan haar altijd ge dachten van liefde en trouwen zorg op. Ieder heeft zijn of haar moeder lief, leder vereert haar en het denkbeeld uiting daaraan te kunnen geven, zal velen, zoo niet ieder, sympathiek zijn. Het denkbeeld is nieuw en het ligt in den Nederland- schen volksaard in den beginne min of meer afwijzend tegenover nieuwe denk beelden te staan. Zoo zal het zeker ook met „Moeders dag" het geval zijn. Velen zullen er aan vankelijk de schouders over ophalen, an deren zullen het afwijzen, sommigen zul len er allicht iets achter zoeken. Een groot aantal zal er echter mede instemmen. La ten deze er dan aan medewerken en dit vooral doen door de kinderen op de betee- kenis van den dag te wijzen. Het kinder hart is steeds toegankelijk voor den naam „Moeder". Welnu, laten wij allen onze kinderen opwekken dien dag moeder bloemen te schenken als een bewijs van eerbied en liefde. De Nederlandsche m.oeder ls dit be wijs ten volle waard. E. TH. WITTE. LUCHTVAART. Ongeval met het vliegtuig van Zanni. Reuter seint d.d. 14 Mei uit Osaka: Het toestel van den wereldvliegèr Zanni sloeg over den kop toen hij trachtte te ver trekken naar Kasumigaura. Het ongeval geschiedde doordat een drijver brak in de zware zeeën. Zanni en zijn twee helpers bleven ongedeerd. IJ 1. 2J i Bi •jnd' HET PROCES TEGEN MARY STUART KONINGIN VAN SCHOTLAND. I Historische processen, die óf om het proces zelf óf om de personen, die erbij waren betrokken, een rol hebben gespeeld in de geschiedenis der wereld, zijn er vele. Slechts zelden zijn zij uit een oogpunt van rechterlijke beoordeeling en veroordeeling te prijzen of te verdedigen. Zij waren ge volg van polilieken strijd, waarin de harts tochten hoog waren opgevlamd. Nederland zoo min als eenig ander land, mist in zijn geschiedboek de donkere bladzijden, aan dergelijke proeessen verbonden; in het jaar, waarin de naam van Hugo Grotius telken male op aller lippen komt, herinne ren wij ons dit bovenal. Maar andere lan den staan daarin bij ons niet ten achter, gelijk die andere landen ook historische fouten hebben begaan. Toch, moeilijk is het om een voorbeeld te vinden, dat wat wreedheid en schaamteloosheid betreft, ge lijk is aan het z.g. geding, gevoerd tegen Mary Stuart, Koningin van Schotland. Dit geding, als men het zoo wil noemen, geeft ook het zeldzaam voorbeeld van een konin gin, hier Elisabeth van Engeland, die een andere souvereine, niet door overwinning, maar door een samenloop van omstandig heden in haar macht gekomen, ter dood deed veróordeelen op gronden, die zelfs voor haar warmste aanhangers niet over tuigend konden zijn! Het was in den tijd, in het midden der zestiende eeuw; dat Schotland nog een af zonderlijk koninkrijk vormde naast het vereenigd Engeland en Wales, dat ook ge zag over Ierland uitoefende. Mary Stuart, in 1542 geboren, was reeds jong uitge huwelijkt aan den Prins van Wales; het Schotsche Parlement verbrak deze belofte, hetgeen een oorlog met Engeland tenge volge had, waarin Schotland den hijstand van Frankrijk verkreeg, en waarvan het huwelijk van Mary, door don dood van haar vader op zeer jeugdigen leeftijd Korringin van Schotland geworden, met den Franschen dauphin het gevolg was. Reeds spoedig slaagde zij erin haar Fran- sche omgeving door haar buitengewone schoonheid, haar vorstelijkheid, haar charme aan zich te verbinden, en de jaren, die zij aan de zijde, van haar echtgenoot Frans II, eerst als dauphin, later als Koning, heeft doorgebracht, zijn de geluk kigste, men mag zeggen de eenige geluk kige van haar leven geweest. In 1558, nog op vijftien-jarigen leeftijd, huwde zij hem; nauwelijks een jaar later was hij, tenge volge van den onverwachten dood van zijn vader, Koning, weer ruim een jaar later, op 6 December 1560, kwam Frans II, on danks de zorgen hom door zijn echtgenoote gewijd, te overlijden tengevolge van die zelfde geheimzinnige ziekte, waaraan later ook zijn broeder zou sterven. In 1561 scheepte zij zich te Galais naar Schotland in; zij ging met vreeze en droefheid in het hart; Brantome, de bekende schrijver van de mondaine kroniek dier dagen, verhaalt ons, dat zij uitdrukking gaf aan haar ge dachte Frankrijk nooit te zullen weder zien. Van het Fransche, luchthartige, vroo- lijke hof, kwam zij in het stille, strakke Edinburg, waar zij haar katholiek geloof nauwelijks mocht toonen, waar de meer derheid van het volk haar in geloofsover tuiging tegenover stond. Mary Stuart was mooi, was jong, toen zij te Edinburg terugkeerde. Vergelen wij dit niet, wanneer wij haar daden als Koningin van Schotland beoordeelen. Die daden door haar tegenstanders dikwerf uitgeplozen, zijn zeker niet in alle opzich ten onberispelijk. Dat zij opnieuw een hu welijk zou sluiten, stond tevoren vast. Men noemde de Koningin van Zweden, van Denemarken, van Frankrijk; men noemde Don Carlos, maar Mary Stuart schonk plotseling haar gunst aan haar neef Lord Darnley, inmiddels als afstammeling zoo wel van de Stuarts als van de Tudors geen verwerpelijke partij. Zijne persoonlijkheid was er echter allerminst eene om het Schotsche volk vertrouwen in te boezemen, en toch ging hij zoover van te eischen, dat de koninklijke waardigheid hem zou wor den verzekerd, indien de Koningin kwam 1 te sterven zonder kinderen na te laten. Mary Stuart weigerde het en hie; de naaste aanleiding worden gei den infamen aanslag, dien Darnlf zijnen ondernamen, nog wel in de ken der Koningin, op haar parti secretaris, den Italiaan Rizzio, die onder verdenking van ontrouw dei gin met dolksteken op de laag wijze vermoordden. Mary Stuart kracht -spoedig terug; zij wist ha genoot door schijnbare onderwerpi ker aan zich te binden dan ooit zoo sterk zelfs, dat al degenen, die bij het complot hadden geholpen, medewerken en medeweten werde bracht. Twee maanden later br Koningin een zoon, den toekomst cobus VI, ter wereld; weer zes later werd Darnley, toen hij op maskerd bal vertoefde, het slaclilo een ontploffing, waarvan de nooit werden opgehelderd. Gehei burg wist graaf Both well, erfolij raai van Schotland, als dader wijzen, juist, omdat zijne verhou Mary Stuart sedert eenigen tijd o was geworden. Die verdenking derde, toen Bothwell nadat ee hem gevoerd schijnproces hem h gesproken de Koningin op baren weg durfde ontvoeren, en kc daarna met haar in het huwelijk zou hem tot het einde van do wei gen", aldus Mary Stuart tegen de schen gezant. De wonderlijke we de menschelijke liefde, die deze kige Schotsche Koningin zoovee hebben verschaft, deden haar va oogenblik haar ellende tegemoet j Want door haar huwelijk met had zij, toch reeds niet populair haar land, de edelen tegen haar stand gebracht. Of het voorwent dan wel eerlijke verontwaardiginj stelde zich tegenover Jiqar en vooi Bothwell. Deze moest naar Den^ vluchten, en de Koningin viel in van de opstandelingen, die haar burg met den dood bedreigden. op het slot Loch-Leven ingesloten, hier slaagde zij erin den jongen Douglas, den zoon van Lord Loc! zoodanig voor haar in te nemen, alles in gereedheid bracht om helpen ontvluchten. Het complot volkomen; paarden wachtten in d beid, en Mary Stuart was spoedig vereenigde haar aanhangers om zi( Maar voordat zij tijd had haar organiseeren, was Murray, de z.g, de aanvoerder der opstandeling^ voor geweest en versloeg haar v< Mary, die vreesde weer in handen standelingen te zullen vallen, had voorzichtigheid ziclr naar Engelam gev0i en zich daar. onder de hese van haar nicht, Koningin Eli sa stellen. Zij vergat, dat de rechten Engelschen troon Elisabeth, vroeger toen nog werden betwist, wijl men] echtheid van haar gebooTte twijl vergat ook, dat Elisabeth zich beleedigd had gevoeld, toen het eei blik scheen als onderschreef zij, Stuart, deze pretenties. Maar, zelfs al zou zij dit alles o hebben, en den vollen omvang doorzien van wat zij als katholiek in het Engeland van Elisabeth had zen zij zou nooit hebben kuni moeden, dat een dergelijk sma tegelijk onvergeeflijk uiteinde 1: worden bereid. Koningin Elisabeth begon in Sluarl le doen insluiten; zij im-li het onderhoud, dat door haar was, niet te kunnen toestaan voord zich had gezuiverd van de stille aa van moord op Darnley. Tegelijleert zekerde zij Murray, dat deze ger zijn, want zelfs wanneer Marv Slu schuldig zou blijken, zou zij haar g< houden! Inderdaad werd een coi van onderzoek door Koningin 13 benoemd; de z.g. cassette, op een van Bothwell gevonden, moest voor het proces opleveren, maar daarin ten eenenmale. Deze stukki den omtrent de schuld van Boti weinig of niets vaststellen en ze omtrent de hare. Maar de Hertoj: folk, een barer drie rechters, was onder den indruk van haar schoon haar charme gekomen, dat hij k huwelijk vroeg. Het huwelijk echte niet lot stand, omdat Norfolk de zichligheid had zich in de politi triges, die Mary Stuart volkomen tigd was ook met- Spanje en and anden van Engeland te onderhoin begeven; zelfs bleek hij bereid om stand tegen Elisabeth in het leven pen. Het complot werd echter ontij dekt; Norfolk werd gegrepen en gebracht. In Engeland verlangde bare meening ook de terechtstel! Mary Stuart, die zich op haar soi onafhankelijkheid kon -beroepen, later zou slechts blijken voorloop rust werd gelaten. Had zij aanvankelijk in een kleit te Tutbury gOAVOond, in 1569 werd' Sheffield overgebracht, waar zij hield in een prachtig paleis, omgev een uitgestrekt park. Daar heeft zij lange jaren doorgebracht; zij genoi de onmiddellijke omgeving, absoltt heid; zij had er een haar toekom volg, dat Koningin Elisabeth haai schen zelf liet betalen. Ja, zoo 1 deze in haar historisch bekende gif dat zij meer dan eens pogingen aai om Koningin Mary ertoe te breng! eigen onderhoudskosten te betalen) tevoren kon zij ook anders nul gevangen hield? voor haar reken genomen. De Koningin bracht er door met stud eeren en lezen, onderhield ook een uitgebreide cot dentie met haar partijgenooten, zeM Rome, Parijs en Madrid geveslï katholieken in Engeland en Scholia dep op haar hun hoop gevesti samenzwering, waarin de Hertog f folk was betrokken, stond dan ook zichzelf. Andere zijn er op gevolgd; waarbij Trockmorlon, de zoon grootrechter, was betrokken, meest bekende.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4