m m A.WAALS HAARLSTRAAT 54 VRIJ ENTREE MATTEN 28!. ir: 53 431 130 DE RIJNSTREEK. DE HEIMANSWETERING 'S MOLENAARSBRUG. Onze vorige artikelen gaven U een beeld van de geschiedenis en de ontwikkeling van den vaarweg RotterdamAmsterdam, aanvankelijk alleen langs Nieuwe Maas, JJsel, Gouwe, Rijn en Heimanswetering plaats vindende, later ook langs het Aar kanaal. We zagen daarbij, dal de door- vaartwijdten der bruggen in deze laatste vaart alle successievelijk op 10 M. gebracht worden en die in de Gouwe op 14 M., en dat in verband met dit laatste ook in de Heimanswetering als cene voortzetting van Gouwe en Rijn, als hoofdvaart Rotter damAmsterdam, de doorvaarlwijdten op .14 M. gebracht zouden behooren te wor den. Vermeld werd daarbij de eigenaardi ge toestand, dat de Gouwsluis, in zijn ge heel, bij drie lichamen, het Rijk, de Pro vincie Zuid-Holland en het Hoog-Heem- raadschap Rijnland onder te brengen is. terwijl de Heimans- of 's Molenaarsbrug in beheer en onderhoud is hij Rijnland en bet Groot-Waterschap Woorden. We wezen daarbij ook tevens erop, dat door deze eigenaardige toestanden de door zetting der plannen tol verbetering niet eenvoudiger, integendeel veel ingewikkel der wordt. We kunnen daaraan nog ver der toevoegen dat tusschen de Provincie liet Rijk en Rijnland onderhandelingen tot cvername der Gouwesluis met bruggen door de Provincie geopend zijn en even eens tusschen de Provincie Zuid-Holland renerzijds en 't Hoogh.sch. Rijnland en 't Groot Waterschap Woerden anderzijds, tot overname der 's-Molenaars- b r u g. De onderhandelingen over dit laatste verkecren in een vrij ver gevorderd stadium. Bij Rijnland is geen bezwaar on dervonden, terwijl in eene vergadering van Hoofdingelanden van 't Groot-Watersehap Woerden in de vorige week tot overgifte der brug is besloten. Spoedig zal deze dus een voldongen feit zijn en de brug in han den der Provincie overgaan, zoorlat de ver- belering, waar het werk in een hand ligt, op elk gewenscht oogenhlik kan worden begonnen. We willen thans in verband hiermede 'do vaart op Gouwe, Aarkanaal en Hei- manswetoring eens met elkander vergelij ken. Overzicht der Scheepvaart- beweging. Vaarweg Rotterdam Amsterdam. Jna r. Gouwe. Heimans wetering. Aarkanaal. 1880 28.633 23.3'.6 15.315 1895 29.036 29.562 27.318 1890 28.404 27.380 15.268 1895 25.090 23.734 10.789 1900 29.097 24.646 11.040 1905 32.123 24.562 12.039 1910 39.834 19.597 19.610*) 1915 39.584 18.293 21.619 1920 35.630 9.752 15.423 1921 88.021 14.885 15.295 1922 50.390 11.646 16.313 1923 45,351 12.952 18.695 Vóór 1910 aan Tolhuis, nil 1910 aan de Rijnbrug. In bovenstaande cijfers is het totaal aantal vaartuigen, zeeschepen en binnen schepen, en ook het aantal houtvlotten modegerekend. Beschouwen wo het totaal aantal vaar tuigen van Heimanswetering en Aarka naal te zamen ten opzichte van dat door 'de Gouwe, dan verkrijgen wc zeer vreem de uitkomsten. We zien, dot in de jaren na 1880 het eerste het tweede verre over treft, in 1885 zelfs bijna tweemaal, dat zij 'daarna elkaar steeds naderen, van 1910 'tot 1915 bijna- gelijk zijn, vervolgens tot 1923 eene andere verhouding intreedt, wel ke steeds grooter wordt, zoodat in 1923 bet aantal vaartuigen op de Gouwe anderhalf maal zoo groot is als dat op Heimanswete ring en Aarkanaal te zamen. Gedeeltelijk kan dit verklaard worden uit de vaart die van de Gouwe op den Rijn in de richting Leiden en Woerden overgaat, waar echter 'tegenover gesteld moet worden, dat ook vanuit de Heimanswetering en bet Aarka naal een gedeelte op den Rijn overgaat en omgekeerd. Wellicht zal ook de telling aan de Mallegatsluis te Gouda wel iets juis ter zijn dan die aan 's Molenaarsbrug. Aan 'de eerste toch wordt elk scbip, dat de sluis binnenkomt, en waarvoor dus bediening 'der sluis noodig is, genoteerd, ook aan de Rijnbrug over het Aarkanaal heeft eene geregelde noteering plaats. Aan de *s Mo lenaarsbrug, welke verpacht is. en waar van de pachter vanzelfsprekend ook andere werkzaamheden verricht, mogen we dit niet verwachten: vele schepen varen hier rnder de brug door, deze kunnen niet op genomen worden. Wat dit aangaat, zal de statistiek der scheepvaartbeweging, waar aan we bovenstaande cijfers ontleenen, wel niet geheel nauwkeurig zijn. Aan de bediening der brug willen we nog een enkel woord wijden. De brugwach ter, tevens pachter, liedient de brug, zooals we reeds gezegd hebben, en verricht daar bij nog eenige andere werkzaamheden. We bennen menige brug, waar de bediening aldus geregeld is, waar slechts één per soon voor de bediening zorg draagt. Laten we daar tegenover stellen de Rijnbrug over l et Aarkanaal, waar 3 personen voor de bediening zijn en 1 voor de aflossing, bene vens nog een brugwachter, die het toezicht over de brugknechts heeft of in totaal 5 personen, en de Alphensche brug, waar 7 personen dienst doen! Zonder nu in dé tails te 1 reden, en de vraag te willen stel len: Is de dienst voor één man te zwaar? fcf wel. Hoe kunnen 5 of 7 personen hun tijd op een brug besteden?, lijkt ons toch, 'dat deze verhouding van 1 7 wol te den ken geeft. ALPHEN AAN DEN RIJN. „Alphen Vooruit". De Vereen. „Alp- phen Vooruit", vergaderde gisteravond onder voorzitterschap van den burgemees ter in het lokaal Van Mandersloostraat 64 Na opening door den Voorz. volgde reke ning en verantwoording van den penning meester, waaruit bleek dat over 1921 de inkomsten 572.89 hadden bedragen, ter wijl de uitgaven 490.77 waren, zoodat het batig saldo J 82.12 -bedroeg De reke ning, nagezien door de heeren Spreij en Van der Linden, was in orde bevonden. De secretaris, de heer A. P. Tolk, gaf in het jaarverslag een overzicht omtrent het programma dat was afgewerkt; het aan tal leden bedraagt 251. Na een bespreking werd besloten tot hot houden van een Floralia-tentoonstelling voor kinderen, evenals vorig jaar. Op voorstel van het bestuur werd het besluit genomen aan den Raad der ge meente. Alphen a. d. Rijn te verzoeken, een trottoir van cjuenasttegels met hard- steenen hand te doen aanbrengen langs het Oostelijk gedeelte van den Rijksstraat weg, gelegen tusschen het eigendom van de familie Uittenbroek en de brug over de Gouwe; voorts een adres te richten aan den Raad inzake de verbinding van de St. Jorisslraat met de Stevinstraat, benevens een verzoek om over te gaan tot verbree- ding van de Hofbrug. Besloten werd nog een verzoek te rich ten aan het bestuur der Nutsslichting, om langs het voorplein voor de woningen dezer stichting gebouwen tot afsluiting van dit plein te stichten en om drie prijzen beschikbaar te stellen voor hen die liet mooiste voortuintje voor hun woningen hebben. Bij de rondvraag geeft het bestuur in overweging het organiseeren van een ten toonstelling op nijverheidsgebied. Men klaagt over het snelle varen der booten in den Rijn in verband met de scboeiin- gen. De heer Spreij wijst op den slech ten toestand der Voorstraat en de daar liggende stinksloot. De heer J. Tolk dringt aan op het aanleggen van een speelterrein voor kinderen en wenseht in deze mede werking te verkrijgen met andere vereeni- gingen. Het bestuur zal aan het gespro kene haar aandacht schenken. Hierna sluiting. Ziekenfonds. Op uitnoodiging en in overleg met de firma Bos en Zn., beton- fabrikante alhier, werd Woensdagavond in" het gebouw „Concordia" met het werk lieden personeel een vergadering gehouden met het doel een eigen ziekenfonds-vereeni ging te strekken. Nadat een reglement was vastgesteld en goedgekeurd werd tot de op richting besloten en trad het geheele per soneel ten getale van 90 personen, als lid der Vereen, toe. De uitkeeringen bij ziekte werden vast gesteld als volgt: de eerste week zal 90 procent van het loon worden uitgekeerd, terwijl de volgende periode, tot een maxi mum van 26 weken, het volle loon zal wor den behouden. Hiertegenover heeft het personeel zich verbonden 1 procent van het weekloon te storten, terwijl de firma boven de uitbe taalde loonen aau bet personeel daarvan eveneens 1 procent zal bijdragen. Voorts werd door de firmanten bij de oprichting een aanzienlijk bedrag in de kas gestort, terwijl zij op zich namen vanaf heden ge durende de eerste zes weken bij ziekte van haar personeel de kosten voor hare reke ning te zullen nemen. Een bestuur werd gekozen, waarin twee leden van patroons en vijf leden van arbeiderszijde zitting namen. Te waler. Gistermorgen geraakte paard en brik van den landbouwer de B. uit het Rietveld, toen hij van de Alphen sche kaasmarkt naar huis reed, aldaar te water. Het ongeluk had geen ernstige ge volgen en liep met eenige malerieele schaT de aan den wagen af. HAZERSWOUDE. Ondertrouwd: Jacobus v. Elswijk 26 j. en Everdina W'illemina van. Schaik 25 j. Getrouwd: Petrus van der Klugt 27 j., te Noordwijkerhout en Johanna Petro- nella van Amsterdam 24 j. Overleden: T. van Leeuwen, wede van J. Hemelop, 80 j. A. J. Willemsen jm. 16 j. NIEUWKOOP. Groot Nationaal Concours. Op Woensdag 20 en Donderdag 21 Mei a.s. zal Nieuwkoop de eer hebben van een groot nationaal concours voor muziek en zanggezelschappen, uitgeschreven door het Fanfarecorps „Eensgezindheid" alhier, Directeur Frans van Diepenbeek te Am sterdam. Een schitterend gelegen terrein tus schen het dorp en het'Spoorstation is af gehuurd en de belangstelling belooft bui tengewoon te ziju. De opening zal plaats hebben op Woens dag a.s. te 2 uur door een kleppermarscli van uit het dorp naar het terrein, door jongens, voorafgegaan door muziek. Bij aankomst op het terrein zullen ongeveer 150 postduiven worden losgelaten, een at tractie aangeboden door de duivensport- liefhebbers te Nieuwkoop. Daarna hoogst interessante kinderspelen, alleen voor schoolgaande kinderen. Des avonds half zeven: Openingscon cert. Op Donderdag 21 Mei te 11.30 zal ver moedelijk ten raadhuize, de officieele ont vangst plaats hebben van do voorzi'.ters en directeuren der deelnemende muziek en zanggezelschappen door het Hoofd van de Gemeente, den Edelachtb. heer T. A. Th. van der Weijden, burgemeester, tevens eere-lid van de vereeniging, waarna aan bieding van den eeri?wijn. Daarna marsch- wedstrijd en vervolgens concours. Des avonds eere-wedstrijd, omstreeks 10 uur groot vuurwerk. Het aantal wjrkende leden, dat zal Ingezonden Mededeeling. HULPGEBOUW 10872 Kamermat 140/180 12-els Karpetmat Sterke Deurmat Chinamat. per el Zware gevlochten mat 16-els Karpetmat Gordljnribs per el Pluchette in diverse kleuren per el Landhuisstoffen, per el deelnemen aan muziek en zang zal onge veer 700 zijn. Voorts is op het terrein kermesse d'été met o.a. een stoom-lunapark, een zweef molen, een aeroplane-zweefmolen, een gewone caroussel, een luchtschommel, een Turksche schommel, gebakkramen, sui- kerwerkkramen, vischvermaak enz. enz. Collecte. Burgemeester en Wethou ders hebben door aanplakking bekend ge maakt, dat binnenkort weder aan de hui zen der ingezetenen zal worden gehouden de collecte ten behoeve van het „fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederladen". B. en W. achten het niet ondienstig de ingezetenen te herinneren, dat het fonds niet is opgericht en wordt aangewend om datgene te doen, waartoe de Staat ver plicht is maar om buitengewone beloonin gen uit te reiken aan hen, die bij de ver schillende oorlogen voor ons vaderland en onze overzeesche bezittingen, lijf en le ven hebben veil gehad. Met het oog op de steeds toenemende .behoefte wordt tot mild dadigheid aangespoord. Dienstplicht. Wie vrijstelling wenseht aan te vragen wegens broederdienst moet zich ter secretarie van deze gemeente aan melden op Dinsdag 26 Mei a.s. des voor middags tusschen 9 en 12 uur. ZOETERWOUDE Verbouwing „De Goede Herder" Bij onderhandscheaanbesteding is het maken van enkele bijgebouwen aan het gesticht „De Goede Herder" opgedragen aan den heer de Vreede, aannemer te Noordwijk. R.-K. Volksbond. Dinsdagavond ver gaderde de R.-K. Volksbond, afd. Zoeter- woudeLeiderdorp, in het patronaatsge bouw. De Voorz., de heer I. J. Klaver, opende de vergadering; de no'ulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorz. gaf een uiteenzetting van de te houden encycliek-meeting te Katwijk, op Hemelvaartsdag. De leden werden aange spoord hieraan zooveel mogelijk deel te nemen. Plaatselijk zal de herdenking der encycliek Zondag 17 Mei worden gevierd; 's morgens Algem. H. Communie der leden en 's avonds in het Patronaatsgebouw door de Toon eel vereeniging „Liefde voor Tooneel" een uitvoering. Op voorstel van het bestuur werd na eenige discussie besloten aan den Raad der gemeente Zoelerwoude- een adres te zenden ter verkrijging van meerdere ar beid prswoiïingen. Wegens vertrek van den heer P. Gerse werd als bestuurslid gekozen (le heer Jac. v. d. Meer. Nieuwe zaal. Op Hemelvaartsdag zal de nieuw gebouwde gymnastiekzaal fees telijk worden geopend.Bij deze gelegenheid zal door de Gymnastiekvereniging op Hemelvaartsdag en den daarop volgenden Zondag een extra gymnastek-uitvoering worden gegeven; ook voor verschillende vermakelijkheden is gezorgd. Voor de te houden verloting en tombola zijn vele en prachtige prijzen beschikbaar gesteld. UIT OE OMGEVING HILLEGOM Mariacongreyatie. In de St. Martl- nuskerk is onder leiding van den Wel- eerw. Zeergel. Heer Prof. Laurier een Triduum gehouden voor de leden der Mariacohgregatie van die parochie. Op den sluitingsavond deden 24 Meisjes haar plechtige opdracht. Duivensport. Als aanvulling vail ons verslag diene. dat Zondag geen vrije vlucht gehouden wordt, doch een prijs- vlucht vanaf Mechelen, afstand 151.5 K. M. De door een sportliefhebber beschik baar gestélde prijs zal worden toegekend aan de snelste vlieger. LEIDSCHEND AM. Boerenleenbank. Woensdagavond te 7.30 uur hield de Boerenleenbank te Leid- schendam baar jaarlijksche algemeene vergadering in het Patronaatsgebouw. Om pl.m. 7.30 uur opent de directeur, de heer van Heiningen, de vergadering en beet alle aanwezigen van harte welkom; het verheugt hem zeer, dal zoo talrijke le den ter vergadering zijn opgekomen. Hij geeft een kort overzicht over het boekjaar 1924, waaruit o.m. bleek, dat het aantal ledrni op 31 Dec. bedroeg 122; het aantal spaarboekjes bedroeg 337; het aantal voor schotboekjes vermeerderde met 13 en steeg tot 116. Het saldo der Spaargelden bedroeg 208.523.92; het bedrag der voorschotten 220.440.89: van de Centrale Bank werd pntvanfen 246.461.52; gestort werd 272.528.36: in loopende rekening met de leden was ontvangen 179.662.62 en uit gegeven 149.624.82; het te goed bedroeg 123.016.60 en het reservefonds 14.319.69 de winst was 2260.12?2, terwijl de gc- beele omzet bedroeg 1.608.686.91. De notulen worden dan voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De directeur merkt op, dat een ieder gelegenheid heeft gehad het verslag over den toestand der Vereeniging door te lezen en meent daar om. dat dit thans niet meer behoeft te worden voorgelezen; de vergadering gaat hiermede accoord. terwijl dit verslag zon der op- of aanmerking wordt goedgekeurd. De heer Kortekaas brengt dan als lid der Commissie tot nazien der Rekening en Balans over 1924 verslag uit en verklaart alles in de boste orde te hebben Ivwondpn. De rekening en Balans over 1924 wor den daarna zonder eenige op- of aanmer king goedgekeurd. Een verslag over de Revisie van den Raad van Toezicht wordt dan bij monde van den heer Romeijn uitgebracht: hij geeft een keurig overzicht en zegt, dat de Raad van Toezicht ten zeerste is voldaan over (te werkzaamheden van Bestuur en Kassier en hij spreekt den wensch uit, dat alles zoo mag voortgaan, dan is hij over tuigd van den bloei der Bank. De heer v. Heiningen dankt den Raad van Toezicht voor alles, wat zij deden. Bij de verkiezing van een lid voor den Raad van Toezicht wegens periodieke af treding van den heer A. W. Hendriks, wordt deze met bijna algemeene stemmen herkozen. Voor de Commissie tot onderzoek der Rekening en Balans voor het volgend jaar worden benoemd de heeren J. de Jong, W van Veen Czn. en C. van Zon, welke Hee ren allen hun benoeming aannamen. Een voorstel van bet Bestuur een be drag van de winst (f 100.te besteden als bijdrage voor den aankoop van een vaandel voor den Tand- en Tuinbouwbond vindt eenige bestrijding bij een der leden, die meent, dat men. nu er eenige winst is gemaakt, hiervan niet terstond een bedrag moet afnemen, doch dat men aan een vol gend jaar moet denken. De directeur zegt, dat het Bestuur gemeend heeft, en het als een plicht beschouwt, iets le moeten bijdra gen voor dit vaandel en licht een en ander nader en zeer duidelijk toe. De heer Zuidwijk vindt 100.le wei nig voor dit doel en stelt voor 150.te geven, welk voorstel met luid applaus wordt begroet. Den directeur verheugt het ten zeerste, dat een dergelijk voorstel uit de vergade ring komt: het Bestuur immers had met huivering dit voorstel gedaan. Men zal nu echter bij de Centrale Bank voorstellen 150.mogen uittrekken voor het L T. B. vaandel, waarmede aHen volko men accoord ga au. Een voorstel het maximum der voor schotten te brengen van f 6000 op f 8000 wordt na een duidelijke toelichting met algemeene stemmen aangenomen. Van de rondvraag wenseht geen der aan wezigen gebruik te maken. De directeur dankt dan allen voor hun opkomst en voor het in het Bestuur ge stelde vertrouwen: hij hoopt steeds zoo te blijven werken en rekent op aller mede werking, opdat zoodoende de Bank. steeds sterker moge worden, betgeen.toch in het belang van alle leden is; hij spreekt den wensch uil, dat dit jaar cpii flink en voor- deelig jaar zal zijn en sluit dan de verga dering met den Chr. groet. LISSE. Commissaris der Koningin. De Com missaris "der Koningin in Zuid-Holland, baron Sweerts de Landas Wyborgh,bracht gisteren een ambtelijk bezoek aan deze ge meente, vergezeld van den chef van het kabinet, den heer Thomassen a Thuessink van der Hoop. NOORDWIJK Afbouw kerk en nieuwe pastorie. Het Gemeentebestuur heeft thans bouw vergunning verleend voor het afhouwen van de R.-K. Kerk van St. Jeroen en liet houwen van een nieuwe pastorie. Sarrtos. B. en W hebben aan de plaatselijke ..Hanze"-afdeermg toegestaan een bloempjesdag te houden op 21 Mei a.s ten bate van liet Santosfonds. NOORDWIJKERHOUT. Bouwen. Door B. en W. is aan W. J. Driessen alhier vergunning verleend tot het bouwen van eeu dubbel woonhuis aan den Heerenweg. Herijk gewichten. De herijk van ma ten en gewichten zal plaats hebben op Donderdag 4 Juni a.s. en wel ten gemeen tehuize <ies voormiddag van 1012 uur en 's namiddags van 11.30 uur. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Verkoop bouwterrein. Geldtee- nirig van f 90.000. De raad der gemeente vergaderde gister avond te 7 uur. De voorz. opende de vergadering met de mededeeling, dat de secretaris wegens ziek te verhinderd was de vergadering bij te wonen. Gelukkig is hij echter weer aan de betere hand. Afwezig is met kennisgeving de hoer Speel man- Hö voorz. doet-mededeeling van de ij komen stukken, w 0. het gemeenteven ever 1924 en enkele door Gedepatei Stalen goedgekeurde raadsbesluiten. Aan de orde is vervolgens bet vooi van B. en W. tot verkoop van een per grond aan de Ruslhoflaan (en behoeve 1 een vleeschfabriek. De heer Warnaar, wethouder, vra ziich af, of het wel gewenscht is de grond te verkoopen, omdat hel hier bet een slagerij. En waar hel hier vooral uitloozing betreft van de vleeschfabri vraagt spr. zich af, of de kwestie der 1 leering wél voldoende onder de oogen is zien. De beer baron v. Heemstra is het hi mede. volkomen eens. Spr. is uit vroeg onderv nding gebleken, dat men bij i vJeeschwarenfa-briek niet verschillei moeilijkheden rekening inoet houden. De voorzitter verdedigt het voorstel zegt, dat toch ook overweging verdient I feit, dat een dergelijke fabriek ook v schillende voordeelen oplevert. Daar* vindt de oprichting var: een dergelijke briek bij spr. absoluut geen bezwaar. De heer Bisschop zou, alvorens toeste ming te geven, eerst in andere plaaU willen doen informeeren naar de werkwi en uitwerking van dergelijke fabrieken. dat men zal kunnen voorkomen, dat de 0 wonenden er hinder van ondervmden. Do heer van Zonneveld spreekt in d< zelfden geest en zegt, dat de voorzitter 1 ter kan zeggen, dat deze fabriek de j mcente niet in moeilijkheden zal brena dan dat bij zich beroept op de bind' rw waardoor men gewenschte verandering) kan aanbrengen. Dan ondervindt men reeds te lang den last van en dat wil sj voorkomen. Langdurig werd hierover nog gediseu sieerd en hoewel de voorz. het voorstel vj B. en W. met kracht verdedigde, drong] heer Bisschop, gesteund door den ha Krom erop aan, eerst een onderzoek in 1 stellen. Do voorz. gaf tenslotte toe en zq de toe het voorstel te zullen voorteegen ai den inspecteur der volksgezondheid, di heer v. Boven en andore deskundige pe sonen. Hierna was aan dc orde het voorste) vi B. en W. om ten behoeve van de woniii] bouwvereeniging „Vooruitgang" een ge'i leaning aan te gaan groot f90 000 a pai af te lossen in 51 jaar. De voorz. licht h voorstel nader toe en dient de versclvlle do leden van 'antwoord op enkele gesfe'i vragen. Met algemeene stemmen worn daarna besloteu^de geld!leening aan te gaai Bij de rondvraag informeert de heer Breda of het juist is, dat r} - •^'den, die 1 huwelijken ontvangen worden, niet m* voor de algemeene armen gebruikt worde Do voorz. zegt, dat zij er nu juist wel vol gebruikt worden, al \s de regebng d'<n cx anders dan vroeger. De gelden wordon 1 gebruikt voor de armen, die z'c!i ar." h gemeentehuis aanmelden om steun De heer Bissohons vraagt, of he' ai mogel'jk is, dat Sassenheim binnen iret.. te langen tijd een zwem- en bad-inr'H tug krijgt. De voorz. zegt. dat daarop ge< vooruitzicht beslaat, waarop de heer R' schops vraagt, of er dan nu niet k^n zwommen worden onder toezicht van o< politie-agenf. Nu moet de pol'tio de joi gens overal achterna rijden en wegja"€ De voorz. zegt de zaak eens te zul'en 01 derzoeken. De heer Verkley vindt den prijs voor kiezerslijst (f 15) wel wat duur Spr. a ze voor de helft beschikbaar willen s' len. De voorz. zegt. dal ie/lore kiesvéreeii ging gemakkelijk dien prijs kan be'rt'e Wil men ze bovend'en voor nrnder geve dan dient de verordemng veranderd worden. De heer v. Rijn klaagt erover, dat li park nog stechts één ingang heeft. De heer v. Zonneveld vraagt, wanne men het water der waterleiding teeomo kan z en waarop de voorz antwoordt: de maand Juni. Na nog een enkele vraag wordt de verg: dering ges'oten. WASSENAAR. Onderscheidinn. B:j Kon besluit aan ir. W L. —»ri Loo. alive verlof verleend tot het aannemen van h ordeleeken van ridder 4de klasse der On van St. Sa va, hem door den Koning u Je»go-Siav'ë veleend. LAND- EN TUINSOUI Chcshire-kaas uit Nederland. I11 „The Grocer" van 2 Mei j.l. vond 1 F. N. Z. in de rubriek „Wet en Politx oen verslag van de behandeling voor di rechter van een geval, waarbij aan dr winkeliers naar „Cheshire" kaas was 0 vraagd en zij geen echte Cheshire kai hadden verkocht maar Hollandsche ,-CIip hire" met een vetgehalte van 24 tot percent. Bij de behandeling van deze zaak ve klaarde de ambtenaar van het O.M. <1 in den handel onder „Cheshire Checsi verstaan werd echte Cheshire kaas va volle melk gemaakt, terwijl de Nederlam sche Cheshire kaas uit onlroomde me was bereid. De heer Rohberis, gemecnj lijk scheikundige, legde de verklaring dat de kaas niet van volle molk afkomsi was. Cheshire kaas was de term, well gegeven werd aan kaas met 'n bijzonder! smaak, veroorzaakt door bepaalde ba teriën. Vroeger werd Cheshire kaas ui sluitend in Cheshire gemaakt, maar nu i verschillende streken, ook in Cannil Schadelijke stoffen had hij in de Lu welke hij onderzocht had niet gevondfl Een der beklaagden deelde mede, d Cheshire kaas in tallooze soorten werd I» reid eh dat in de toekomst doze soff kaas waarschijnlijk als „Dutch Cheese" niet als „Dutch Cheshire cheese" zou ivo1 den omschreven. De drie beklaagden werden hierop vr gesproken en alleen veroordeeld tot ba ling van de kosten.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 10