In een kernachtig woordje de kapelaan hem prees, als de rechte man op de rechte plaats, die alles was en deed voor de Man dolineclub. De heer Krans zeide ten zeer ste verrast te zijn voor deze attentie en dankte den kapelaan voor dit hartelijk be wijs van sympathie en waardeering, ter wijl hij de verzekering gaf steeds zijn beste krachten te zullen geven voor de club. Voor en-gedurende de pauze had er we derom een verloting plaats, waarbij eigen aardige en leuke prijzen waren, waarom, wanneer zij door de prijswinners werden in ontvangst genomen, zeer dikwijls harte lijk gelachen werd. Het tooneelstukje: „Het Paardenspel van Circus Carree" werd thans aardiger en vlotter gespeeld dan de vorige maal, zoodat het nu danig de lachspieren der aanwezigen in werking bracht; terwijl een jazzband van den heer N. Willemse een aangename en gezellige afwisseling gaf en ons op een aardig stukje muziek vergastte. Vermeld zij nog, dat Mevr. v. Tol uit Den Haag een paar mooie liederen ten ge- hoore bracht, welke schitterend werden gezongen en dan ook wel in den smaak vielen. Het geheel was keurig in orde en met genoegen kan het Patronaatsbestuur ook dezen 2en avond terugzien. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. Cumulatie van betrekkingen. Diverse rekeningen. De raad der gemeente vergaderde gis teravond te 7 uur. Voorzitter de heer J. G. M. van Griet- huysen, burgemeester. Afwezig de heeren Rubenkamp, v. Eg- mond en Zandbergen. De notulen der vorige vergadering wor den na lezing onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken waren ver schillende door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten. De beslissing op het besluit van den raad tot verhuur van de woningen in de Dorpsstraat is door Ged. Staten ver daagd. Van de zwemvereeniging „Poelmeer" was ingekomen een dankbetuiging voor de toe gezegde subsidie. Het verslag over 1924 van de Gezond heidscommissie te Katwik ligt ter visie van de leden. Uit het verslag over de volkshuisvesting in het afgeloopen jaar stippen we aan. dat voor nieuwbouw 101 vergunningen werden aangevraagd, waarvan 38 voor geen bewo ning en voor verbouwing 8 vergunningen, waarvan 2 geen woningen waren. Hierna komt aan de orde de missive van Ged. Staten ten aanzien van de bezoldiging bij cumulatie van betrekkingen van burge meester, secretaris en ontvanger. Zooals" bekend kreeg een dergelijke fucfionaris wanneer hij twee betrekkingen tegelijk of 'één betrekking in twee gemeenten vervul de, nooit het volle salaris. Nu stellen Ged. Staten voor een derge lijke functionaris voor dé hoofdbetrekking het volle salaris te geven en de nevenbe trekking te bezoldigen met de helft van het daarvoor uitgetrokken salaris. Ged. Staten vragen nu de meeningen der diverse gemeenteraden hierover en de voorz. deelt verder mede. dat deze -voor gestelde regeling geen betrekking heeft op de in functie zijnde personen, zoodat het persoonlijk element hier geheel achter wege kan blijven. B. en W. zijn van meening dat deze re geling op den duur verkeerd zal kunnen werken, omdat het niet onmogelijk is, dat iemand bedankt voor de nevenbetrekking, waarvoor hij.toch slechts een half salaris krijgt. Dan moet de gemeente een tweede functionaris hebben voor vol geld en daar om adviseeren B en W. den mad aan Ged. Staten dit voorstel te ontraden. - Verder stellen. Ged. Staten voor, dat iemand, die een nevenbetrekking vervult voor beide betrekkingen niet meer dan f 5000. met vijf tweeiaarlijksche verhoogin gen van f200 dus f6000. kan A-erdienen., Deze bepaling komt B en W. vrij vreemd voor, omdat iemand, die voor beide betrek kinven zijn geheelen persoon geeft, ook recht heeft op het salaris dat er voor staat. Ook op dit punt steden B. en W. den raad voor Ged. Staten in denzp^den geest als hierheen te ontraden deze bepaling in te voeren. De heer Bakker kan zich met het eerste voorstel van B. en W. wel vereenigen. Wat betreft het tweede punt vindt spr. zulks slechts conseepient. De heer de Graaf merkt op, dat het ver schil in salaris toch wel aanmerkelijk moet verschillen, hetgeen voor de functionaris sen niet ^aanlokkelijk is, terwijl er allicht meerdert menschen aan een baantje gehol pen kunnen worden. De voorz. acht dat juist het verkeerde in het stelsel, want zulks brengt schade toe aan de gemeente. Na eenige bespreking werd ten slotte met aleemeene stemmen besloten Ged. Staten te ïterichten, dat men zich niet met het vooCtel kan vereenigen. Hierna worden eenige compfabiüteilsbe- slnilen genomen. De rekening over 1924 van bet Heilige Geest .Armbestuur geeft aan onb~>- 'én een bedrag van f677 36, aan uitgaven f 185.72, zoodat er een saldo is van f491.64. De begroeting voor 1920 geeft een nif.gaven van f894. Wat betreft de rekening 1924 van het Burg. Armbestuur merkt de voorz. op, dat den raad nog een extra-subsidie over dat jaar gevraagd wordt van f500. Deze wordt verleend, waarop de inkomsten dan be dragen f4443.32. de uitgaven f4417 68. saldo derhalve f25.64. ^_De begrooting voor 1926 van. het Burg. Armbestuur bedraagt aan inkomsten en nitgaven de som van f 4425 64. waarvoor den raad een subsidie gevraagd wordt van f4400. Beide rekeningen en begrootingen wor den aldus met algemeene stemmen goedge keurd. Van de rondvraag word geen gebruik ge- fltöakt, waarna de raad in geheime Bitting ging, ter behandeling van de reclames sehoo'gcldhcffing. RIJNZATERWOUDE. Gemeenteraad. Cumulatie van betrekkingen. Los- en laadplaats. Hulpvaardige Raadsleden; er wordt gratis gras gezaaid. De gemeenteraad dezer gemeente verga derde Maandagvond te 7.30 uur. Tegenwoordig de heeren G. van Tol, M. van der Zwan, W. Compeer, G .Eikelen boom, P. van der Meer en S. J. Visser. Afwezig zonder kennisgeving de heer S. J. Weststeijn. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester der gemeente. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen, goedgekeurd en onder dank zegging aan den secretaris, geteekend. De Voorzitter doet mededeeling van de navolgende ingekomen stukken: 1. Een missive van Ged. Staten dezer provincie d.d. 3 April j.l., waaruit blijkt, dat de Rijksvergoeding krachtens artikel 1 tot en met 9 der wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad No. 156"), voor het jaar 1925 is vastgesteld op 1357.771. 2. Een schrijven van den Directeur van den Keuringsdienst van Waren, district LeideD, waarbij wordt ingezonden een overzicht van de werkzaamheden van wa ren in deze gemeente, verricht gedurende het tijdvak van 2 Januari tot en mei 81 Maart 1915. Uit dat verslag blijkt, dat 5 monsters zijn afgekeurd wcjens slechten toestand, 48 monsters zijn in het labora torium onderzocht en 589 ter plaatse. 3. Is ingekomen de maandstaat van den stand der kas van den Gemeente-ontvan ger op 15 April j.l. Aan de orde komt een schrijven van Gedeputeerde Staten dezer provincie, d.d. 6 April j.l., waarbij wordt ingezonden een door dat College ontworpen nieuwe rege ling voor den cumulatie-aftrek, welke op de jaarwedden van de Burgemeesters, Se cretaris en Ontvangers wordt toegepast Hierover moet het gevoelen van den Raad worden ingewonnen. De Voovz. licht deze circulaire toe en na voorlezing van de ontworpen nieuwe re geling stelt spreker namens B. en W. voor de oude regeling te handhaven. De heer van Tol acht het niet doenlijk direct hierover een oordeel te vellen. Spr. zou willen voorstellen deze circulaire bij de Raadsleden te laten circuleeren. Deze circulaire is zoo ingewikkeld. De Voorz. verstrekt nogmaals eenige in lichtingen en zegt, dat in hoofdzaak 't ver schil in de 10 bestaat. De heer Eikelenboom merkt op dat de bestaande ambtenaren geen 10 achter uit gaan maar de nieuw benoemde func tionarissen. De heer van Tol kan zich er dan mede vereenigen, wanneer besloten wordt de bestaande regeling niet te veranderen. De Raad besluit daarna zonder hoofde lijke stemming Ged. Staten in overweging te geven de beslaande regeling te handha ven Is ingekoipen een schrijven van den Pensioenraad, waaruit blijkt, dat deze ge meente over het tweede halfjaar 1922 en over de jaren 1923 en 1924 een bedrag van 327.14 in totaal moet bijstorten in totaalsom aan pensioengrondslagen waar na de op grond van artikel 36, le lid a en b der Pensioenwet R/22 verschuldigde bijdragen behooren te worden berekend. Het is wel jammer dat deze berekening zoo laat inkomt, maar uit de Kamerver slagen hebben wij kunnen lezen, dat aan den Pensioenraad veel achterstand is. Over dit bedrag valt echter weinig te redeneeren Niemand kan hiertegen be zwaren hebben. Het is eenmaal een aan genomen zaak en de gemeente moet beta len. Spr. stelt namens B. en W. voor dit bedrag te voldoen uit de begrooting voor het dienstjaar 1924. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. Aan de orde komen drie comptabele besluiten, model D, betreffende wijziging van de Gcmeentebegrooting, dienst 1924, en wel respectievelijk tot een totaal bedrag van ƒ516, 201.44 en 75, Tegen de vaststelling van die besluiten heeft niemand bpzwaren. Aangezien niets meer aan de orde is gaat de Voorz. tot .de gebruikelijke rond vraag over. De heer van Tol die het woord verzoekt, vraagt of op het oogenblik nog wordt ge werkt aan de los en laadplaats. Spr. acht het anders in het belang" een weinig op te schieten De Voorz. deelt den heer van Tol mede, dat de los en laadplaats nog altijd een punt van bespreking is in het College van B. en W. Het College zal ten slotte nog altijd bij den Raad moeten aankomen voor de noodige gelden aangezien op de loopende begrooting niet voldoende gelden zijn uitgetrokken. Spreker hoopt echter met voorstellen bij den Raad te komen. De heer Eikelenboom het woord verzoe kende zou gaarne zien dat het terrein naast het Gemeenteliuis, thans voorzien van een mooi hek, met gras bezaaid zou worden en voorzien van een perk. Spr. wil desnoods het gras wel zaaien. De heer van Tol biedt de gemeente het graszaad aan. De Voorz. stelt voor nu de heeren van Tol en Eikelenboom zoo welwillend zijn besluiten ook een perk aan te leggen en B. en W. te machtigen het terrein in orde te maken. De Raad kan zich hiermede volkomen vereenigen. Niemand meer het woord verlangende en niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. SASSENHEIM. Gemeenteraad. De Gemeenteraad ver gadert Donderdag, 14 Mei a.s., des namid dags 7 uur. Ingezonden Mededeeling. Gratis leggen van Vloerzeil maken van Overgordijnen en Loopers— zonder prflsYerhooging-, brengt ieder kooper een groot voordeel. INFORMEER EENS BIJ KENNISSEN! 1UU4 Ontwerpen ter behandeling: 1. Ingeko men stukken. 2. Verkoop bouwterrein Rusthoflaan. 8. Geldleening 90000. voor Woningbouwvereeniging „Vooruit gang". Leger en Vloot. Men verzoekt ons mede te deelen dat de film, welke verleden week zou worden gegeven, op Woensdag 13 Mei zal worden vertoond. Alle belang hebbenden worden dus op deze avond woeT verwacht, precies kwart voor acht uur aan wezig te zijn in het K. S. A.-gebouw. TER-AAR. Personalia. Tot secretaris van de R. K. Tuindersvereeniging St. Phocas is ge kozen de heer N. Hoogervorst, alhier, VOORSCHOTEN. Geboren Johannes Hendrik, zoon van J. van der Meij en F. W. van der Meij Franqiscus Cornelis, zoon van Tb van den Berg en E. Westdorp. Ondertrouwd: J. van Egmond, 28 jaar en W. Kuijvenhoven, 26 jaar C. L. van Brecht, 32 jaar en W. Th. Schrader, 32 jaar. Gehuwd: R. C. Leur en P. E. Lan gen hof. Overleden: N. van der Touw jd. 17 jaar. WASSENAAR. PersonaMa. Tot klerk ter secretarie alhier is benoemd de heer C. Moerkerk, klerk ter secretarie te Waddinxveen. Overleden. Een der dames, die vorige week bij de Driesprong onder een auto ge raakte is aan de bekomen verwondingen overleden. KERKNIEUWS Mor. C. C. Prinsen. Z. H de Paus heeft mgr. C. C Prinsen, kanunnik en pastoor der parochie van St. .Tacobus den Meerdere te 's-Horfogenbosch, raar aanleiding van diens aanstaand gou den priesterfeest, benoemd tot Protcnota- ri us A rost elicits. ONDERWIJS Spraak- en Zangpaedagogisch Genootschap. Onder leiding van den heer K. Veldkamp wit Amsterdam is te 's-Gravenhage de 21ste algetneene vergadering gehouden van het Spraak- en Zangpaedagogisch Genoot- schap. De rekening en verantwoording sloot met een saldo van ruim 300. Do voorzitter is met algemeene stemmen her kozen en als nieuw lid is aangenomen mej M. Driessen, te Leiden. Een algemeene discussie, uitvoerig inge leid door den voorzitter, is gehouden over de behandeling van gehemeltedefecten, en de heer Veldkamp heeft een .voordracht gehouden over „algemeene onderwijskunst" toegelicht met voorbeelden, ontleend aan het gebied van spreek- en zangonderwijs. De volgende vergadering zal in Juli te Amsterdam worden gehouden. LUCHTVAART. Een noodlanding Het militaire vliegtuig F 517 uit Soes- terberg heeft gistermorgen te Hilversum een noodlanding moeten doen. waarhij het toestel met een goed geslaagde glijvlucht, behouden neerkwam. De bestuurder, ser geant-vlieger Jansen, en de waarnemer, korporaal Wiükamp. kregen geen letsel. Vliegtuig neergestort. Men meldt uit Den Helder: Het vlieg tuig D 20 van hét vliegveld de Kooi vloog gisterenmorgen tegen de stalen kabel die de bij Petten gestrande oude Engelscbe kruiser met den wal verbindt. Hel vlieg tuig werd totaal vernield. De bestuurder milicien De Knecht bekwam lichte verwon dingen en werd naar het marinehospitaal^ te Den Helder vervoerd. Vliegongeluk bij Boedapest. In de omgeving van het vliegveld te Boedapest is de met een leeg passagiers vliegtuig van de Franko-Romano Lucht vaartmaatschappij, terugkeerende piloot Gergye neergestort. Hij werd onmiddellijk gedood. Gergye had den tenniskampioen Bnro- tra naar Weenen gebracht en was slechts met post teruggekeerd. FAILLISSEMENTEN Geëindigd: F. van der Wees te Zoe termeer. VRAGEKBUS Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Roelofarendsveen naar Wierin- gen? Hoeveel K.M.? Antwoord Roelofarendsveen, Oude Wetering, Aalsmeer, Amsterdam, Buik sloot, Watergang, Ilpendam, Purmerend, door de Beemster naar Noord Beemster, Kathoek, Ayenhorn, Spierdijk, Spanbroek, Hoogwoud, Aartswoud, Dijkbuurt, Kolhorn, Tweewegen, Anna Paulowna, van Ewijck- sluis, Wieringen. Afstand 98.5 K.M. DE RIJN DE HEIMANS-WETERING. Bespraken wij in vorige artikelen den vaarweg RotterdamAmsterdam, langs Nieuwe Maas, Hollandsche IJsel, Gouwe, Aarkanaal en Amstel, Drechtkanaal, wij zouden niet volledig zijn, wanneer daarbij niet tevens een woord gewijd werd aan een minstens even belangrijk gedeelte van de vaart tusschen deze beide hoofdsteden- en wel die langs Heimans-wetering, Brase- mermeer, Oude-Wetering en Ringvaart van de Haarlemmermeer. Reeds hebben wij gezien, dat de vaart van Rotterdam op Amsterdam langs de Gouwe zich bij Gouwsluis in tweeën splitst, en wel die langs het Aarkanaal en Amstel- Drechtkanaal voor de schepen, die op de Amstel en in de binnenstad van Amster dam moeten lossen, langs de Heimans-we tering en Brasemermeer voor de schepen voor het westen der stad bestemd, waar belangrijke havens voor de zeeschepen liggen, die daarom ook de binnenvaart tot zich trekken. Langen tijd is de vaart over Gouwe, Rijn en Heimans-wetering, welke laatste in 1062 moet gegraven zijn, de eenige verbin ding voor grootere schepen tusschen Rot terdam en Amsterdam geweest. Zorgvul dig werd door de betrokken steden en ook de grafelijkheid, die belang bij de tollen had, gewaakt, dat geen andere vaarweg gebruikt zou worden en daarom de verbe tering van andere vaarten door het maken van sluizen of verruiming van bruggen be let. Op de plaatsen, waar de vaart op den Pijn kwam, dit is aan Gouwsluis en aan de Heimans-wetering, waar thans de 's-Molenaarsbrug ligt, was een tol. Deze waren in het bezit der Burggraven van Leiden. De waarde van die tollen kan het best uit de volgende beschrijving van het jaar 1714 beoordeeld worden: „Te Alphen, aan de Heimansbrug en Gouwsluis, zijn nog overhlijfzels van den Waszenaarzen tol, die zij, (dit zijn de Burggraven van Leiden") als "Waterheeren, over de lading der Rijnschepen verhieven. De Tolsteegpoort te Utregt draagd er op huiden de naam vanEn die Tolvoog- dij bleef een oud adelijk erfrecht van dat doorlugtig geslagte, tot dat Maria, er-fdog- ter van Waszenaar, en Burggravin te Lei den, trouwde met Jacob, den eersten Graaf van Ligne in Henegouwen, wiens nakome ling Prins Lamoraal het Ao. 1616 aan 's Lands Staaten verkocht voor tweehon derd twee en twintig duizend gulden." Op eene kaart van Johannes Liefrinck van Leijden, geteekend in 1578. vinden we de vaart lanes „Die Gouwe", „Den Rijn", „Die Heems Waferin^e". „Die Brasem- meer en „Doude Weteringe" naar „Die Leijder Meer" reeds als „Die Ordinaris Vaerf" aangegeven. IVe zien daarbij brug gen te Waddinxveen, Boskoop en Alphen, ,.Die TTeijnsbnrg" bi.j Smólenaars is daar bij wel vermeld, maar niet geteekend, inte gendeel staat de Heimanswetering met een zeer ruime invaart vanuit den Bün aange geven Algemeen bekend is. hno lastig thans do in- en uitvaart, vooral voor slee pen. bii de 's Molennar«dmrg is. V m dr>7p brug treffen we in Woerden's archief reeds in 1592. in Bijnland's archief in 1596 stuk ken aan. De brug heeft eene doorvaart- wijdte van 7.93 M. en wordt doorhet Hoogheemraadschap van Rijnland en het Groot Waterschap van Woerden gezamen lijk onderhouden. Het was vroeger voor beide waterschappen een belangrijk punt er stond zelfs een gomeonlandshuis. Ook in Woubrugge is de brug pas van later datum, vroeger werd de gemeenschap tusschen de heide oevers door een veer onderhouden Voor de stichting dezer bei de bruggen was de vaart ten noorden van den Rijn dus aan aoone beperkende afme tingen gebonden. De doorvaartwijdto dei- brug te Woubrugge bedroeg tot 1921 7.90 M Reeds lang verkeerde de brug in slech ten staat, in 1918 was door Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland vergunning tot vernieuwing der brug verleerd Aan stonds volgde een request der „Zuid-Hol- landsche Vereeniging van Scheepsbouw meesters", die 4000 toezegden, wanneer de brug op eene grootere breedte zou wor den gebrachtj Langs de Heimans-wctering toch liggen eenige scheepswerven. Zeer dikwijls werden daar schepen gebouwd van een breedte van 8 M. De doorvaartwijdte der burg was 7.90 M.om deze nu te kun nen passeeren, mopsten de klappen der bmg afgenomen worden. Bovendien bleef - de maat van 8 M. de grootste breedte voor de schepen, welke daar gebouwd konden worden. Opdrachten voor grootere schepen konden niét worden aanvaard. Voor den scheepsbouw was de verwijding der brug dus van zeer groote waarde. Twee jaar hebben hierover de onder handelingen tusschen de Provincie Zuid- Holland en de gemeente Woubrugge ge duurd. 20 September 1920 werd de-vergun ning verleend tot den houw van eene brug met eene doorvaartwijdte van 9.15 M. De vergunning kon echter niet worden afge wacht. De brug. waaraan in de laatste jar ren niets meer tot «nderhond was geschied zakfe op 16 Augustus 1920, toen eenige runderen erover gingen, in. Ze bleef evenwel aan de balans hangen, zoodat geen ongelukken verder erbij plaats hadden. Spoedig daarop, reeds 24 Augustus, werd de vernieuwing der brug aanbesteed en dienzelfden dag nog gegund voor de som van 32.450 aan de laagste inschrijvers Binnen 14 dagen moest met het werk wor den aangevangen. In 1921 werd de brug voor hel verkeer geopend. Het behoeft nauwelijks gezegd,.dat deze brug niet voldoet aan de eischer: voor groot-scheepvaarwater te stellen Waar we reeds gezien hebben, dat voor de Mallegat- sluis, de bruggen ovpr de Gouwe en de Gouweslnis doorvaartwijdten van 14 M worden aangehouden, is het van-zelf-spre- kend, dat ook voor de bruggen over de Heimanswetering deze wijdte in de toe komst noodig is, vooral waar deze vaart reeds in het besluit der Provinciale Stateü van 21 Juii 1&&7 uo&r iwfa tering. nis Ug- TREEK. gende in den vaarweg Rotterdam-Am-» sterdam, is opgenomen. De vaart langs de Heimans-wetering ii zeer Verschillend geweest. Eertijds de eeni ge verbinding tusschen Rotterdam en Am sterdam verloor ze al spoedig veel van he* passagiers-vervoer per trekschuit, toen in 1656 het Aarkanaal daarvoor verbeterd werd. Toen dit vaarwater in 1923 ook voor grootere schepen bevaarbaar werd ge maakt, was ook eene aanmerkelijke ver*" mindering hiervan weder het gevolg. Dfi vaart over de Brasemer, de Leijdsche en dé Haarlemmermeer was toch verre van gun* 6tig. Kleine zeeën gelijk, was daar de vaar? bij ruw en stormachtig weer zelfs zeer gevaarlijk, dikwijls door den korteren golf* slag gevaarlijker dan op groote zeeën. Na de droogmaking van de Haarlemmermeer in 1859 was dan ook een sterke opleving van het verkeer waar te nemen. De ophef-» fing der tollen op het Merwedokanaal in 1892, en die op het Aarkanaal in 190ft brachten weer eenige vermindering. Tocli bleef de vaart zeer gezocht, waarvan on-» derstaand staatje een overzicht zal geven. Overzicht der scheepvaart* beweging door de Heimans-wetering. «8 a 8. c c 0 04 j, a 3 2 tsj J: .S Xi 1 a to 33 to H 1880 23.800 16 1.229.600 1885 4 29.500 58 1.680,880 1890 12 27.850 18 1895 8 23.700 31 1900 6 24.600 40 1905 2 24.500 60 1910 2 19.500 95 1915 5 18 250 37 1920 64 9.639 49 992.500 1921 40 14.774 71 1.497.400 1922 11.580 66 1.181.100 1923 12.858 94 1.813.0' 0 BODEGRAVEN. OP DEN HOEK. Ha, bonjour, hoe gaat 't? Best, jou ook? Ja, hoor! Gezond maar arm, maaï! allo, dat is een zeer algemeene kwaal. Zeg dat wel. Maar eh.... wat was dat voor een bus, die van de week hier langs kwam? Ja, d'r komen er tegenwoordig zoo veel langs. Welke bedoel je? Nou, een heele nieuwe, die in Bode-1 graven thuis schijnt te hooren. O! Dat kan misschien do autobus i van Zaal zijn. Die opent een dienst Bode* gravenWoerdenHarmeien. Lijkt me geen vruchtbaar traject. Neen, mij ook niet. Maar als-io niet genoeg verdient, dan sclioidt-ie daarmee uit pn goat-le rijden van Bodegraven naar Gonda. Da» zullen ze niet aandurven, daar I# 1 er pas een dood-geconcurreerd. Dat is wel zoo. ma er toch wie weet. wat er notr gebeurt! 't Zal wel zoo'n vmirt niet loopen! We zullen zien. Ze zijn anders aardig aan 't verbeteren op den Goudschen weg bé? Was 't niet noodig? Wis en zeker, man, op sommige plaatsen was-ie zoowat onberijdbaar van wege do kuilen en bulten. O zoo! En dan mag je voor al dal gcnol nog geld toe betalen! Wanneer zouden ze aan zoo'n Middeleeiuvschen toestand eens een eind maken? Zoo gauw de straatweg in Rijks lmn* den komt. Dat kan nog wel een poosje aanloo- pen. Zou ik ook denken, maar allo, geduld is een mooi iets, en haastigen spoed is zelden goed. Dal ondervond die motorrij der verleden week ook, die met een gan* getje van 80 K.M., naar men zegl, tegen den auto van- Niekerk oplorndc. Hoe kwam dat? Wel, die aulo kwam bij Bunnik van de werf af, waar ze zeker meel of zoo iet? gebracht hadden. Als die motorrijder zoo'n gang had, ja, dan wil ik wel gelooven^ dat-ie niet gauw genoeg meer uit -den weg kon komen. -. En zonder ongelukken afgeloopi ii? Neen, de man ligt nu in 't zieken* huis. Sommige lui kunnen d'r overheen stuiven. Je moet daar maar eens op dei Noordzij komen. Enfin in 't dorp lnop-je nog al niet zoo'n groot gevaar, daar rijden ze kalmer. Daar gebeurt 't alleen maar Zondags, dat je door oen of ander wielren ner kunt verpletterd worden. Enfin, do politie, doet er nu wat aan en controleer» de snelheid. Ja, en zoo gauw ze 'm voorhij zijn, doen ze d'r best weer. De jongens mogen op straat niet voetballen, nou, dat vind ik heel mooi, anders zou je nooit op je ge mak een straat door kunnen wandelen. Zo moesten dat wielrennen langs den open* baren weg ook maar verbieden. Nou, d'r komt eerstdaags een betrek king vacant van minister van Justitie, Ia dat niks voor jou? Ik zal eens hoofren, of 't een moeilijk vak is. Dichten is gemakkelijker. Dat lijkt wel, ja. En van alle genres. Je moet er maar om komen: iederen Zater dag krijgen meerdere ingezetenen een bun del thuis. Ik zie vandaag of morgen liet heele Bodegravensche krantje in versmaat verschijnen. De gemeenteraadsleden hou den hun redevoeringen in hexameters, wij paan hier staan kletsen in vijfvoetige jam» ben, enz. Als er dan nog maar componist ten genoeg zijn. Jammer, dat de S. D, A. P.-voorman' van ons dorp vertrokken is, anders had lil] ook zijn hart in dicht kunnen uitstorten, op 1 Mei: Het eerste wat ik dien dag zag,

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7