rY®Jcgr«ffïffl«h volgens waarnemingen verricht in den raorgen van 12 Mei 1925, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De 'Bilt. Hoogste Barometers!.: 768.2 Biarritz. Laagste Barometerst.743.2 Thorshavn. Verwachting tot den avond van 13Mei: Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind, half bewolkt, droog weer, warm overdag. Barometerstand. De stand van hedenmiddag 3 uur is aan gegeven door den grooten wijzer. Het dun ne lijntje beduidt den stand van gister middag 3 uur LUCHTTEMPERATUUR. 15.6 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 7 uur 13,5, 12 uur 14.5 en 3 uur 15 gr. Leidsche Zweminrichting Hooge Rijn dijk: 7 uur 15, 12 uur 15, 3 uur 15.5 gr. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Dinsdagnamiddag 8.IJ uur tot Woensdagvoormidtlag 3.40 uur. aok na de verkiezingen blijven bestaan, niet uitsluitend als politieke propaganda- ïlubs, docli georganiseerd als algemeene nropagandacluhs. De bestuursleden van de R.-K. Kiesver. hebben zitting in deze clubs, ieder hunner voor zijn eigen parochie. Aan bet bestuur is in de parochie Mon Père toegevoegd Kapelaan Nieveen v. Dij- kum, in de parochie St. Petrus Kapelaan Brouwers en in de Hartebrugsparoehie Pater v. d. Donk. Mogen nu ook in iedere parochie vele Katholieken als lid toetreden en de eerstvolgende b ij eenkomst de zer clubs bezoeken. De propagandaclub ,.St. Petrus" verga dert a.s Donderdagavond te 8 uur in het za al t j e Ketelbo eters teeg. Van de twee andere propagandac.lubs weten wij den datum der volgende verga dering nog niet. f§ Behoeft niet gezegd, dat de Kiesver. geen geld in kas hooft en ook niet dat voor propaganda geld noodig is! Het adres is P. van Bergen Henegouwen, Beestenmarkt 32 de penningmeester der Kiesver. ontvangt zeer gaarne uwe giften! Wij kunnen nog mededeelen. dat Dinsdag 2 6 Mei een propaganda-ver gadering wordt gehouden in de Graan- beurs. met als spreker pater Borromaeus de Greeve en waarschijnlijk ook inej. Annie Meyer, lid van de Tweede Kamer: ook worden er besprekingen gevoerd oyer een tweede groote vergadering op Vrijdag 26 Juni in de Slads-Gehoorzaal. Wed. R.-K. Huisvestingscomité. Gisteravond vergaderde hel. bestuur van oei R.-K. Huikveéiingscomité aid T.eiden :ezaraen met afgevaardigden der volgende vereenigingen: R.-K. Vacant iekolonie, Herwonnen Levenskracht (Volksbond), Santos (Hanze), St.-Elizahc.th-vereeni- ging, Vrouwenbond, St. Vineontiiis-ver- seniging, Bond voor Groote Gezinnen. Doel van deze vergadering was de re organisatie van de bestaande Leidsche. af- deeling van het R.-K. Huisvestingscomité volgens het door het Doorluchtig. Episco paat goedgekeurd reglement. De voorzitter van het R.-K. Huisves-, tmgscomité te Leiden de weleenv. heer ka pelaan Blom, opende de vergadering en heette alle aanwezige bestuursleden en af gevaardigden hartelijk welkom. Z.Ew hoopte dezen avond te komen tot de op richting van een afd. v. h. R.-K. Huisv.- Coniité volgens de nieuwe statuten, welker arbeid voornamelijk zal bestaan in het uit zenden van zwakke Hollandsche kinderen. In die afd. moeten zitting hebben 3 per sonen, die door het Dag. Bestuur van de Stichting zijn aangewezen, terwijl elke Kalh. Ver. die zicli bezighoudt met het uitzenden van zwakke kinderen of zich be weegt op 'n soortgelijk liefdadig terrein, «en afgevaardigde daarin kan benoemen. De voorzitter noodigt de aanwezige afge vaardigde van de bovengenoemde vereeni gingen dringend uit. zitting te nemen in liet nieuwe Huisv.-Comité en zoodoende met vereende krachten aan liet werk (e gaan. om velen zwakken Leidsche kinde ren de mogelijkheid te bezorgen van oen verblijf in vacanfiekolonies of o.ok wel in gezinnen ten plattelande. Voorts deelt Z. Ew. mede dat de leden van het vroegere B-C. hun mandaat neerleggen. Drie le- don van het vroegere H.-G. zullen even wel door liet Dag. Bestuur der Stichting te s Bosch worden aangewezen om de loo- Bende zaken af te wikkelen en hunne me dewerking te verleenen met andere liefde werken, die mogelijk door het H. C. naast dat voor het zwakke Hollandsche kind zullen worden ter hand genomen. Alvo- reus tot de bestuursverkiezing over te gaan doel. de voorzifer aan de vergadering mededeeling, dat do secretaresse Mej: V. Hollants niet meer voor een bestuursfunc tie in aanmerking wenscht te komen, wijl zij binnenkort Leiden gaat verlaten. Hot is met leedwezen, dat wij Mej. Hol lants uit liet bestuur zien treden, zegt spr.. Zeer groot toch zijn hare verdiensten voor het Huisv.-Comité. Meermalen is dit van vele ook van officieele zijden erkend. Steeds onvermoeid, steeds welwillend ver richtte zij de tajrijke werkzaamheden, ver- honden aan het secretariaat: Het zal voor haar opvolger geen gemakkelijke (aak zijn baar te vervangen. Kap. Blom vroeg nu aan de aanwezi gen of zij allen als afgevaardigden der verschillende vereenigingen tot de nieuwe stichting toetraden, hetgeen door allen be vestigend beantwoord werd. Hierop volgde de bestuursverkiezing. De voorzitter, kap. Blom, werd hij acclamatie herkozen: Verder werden tot bestuursle den gekozen de lieer G. J. v. Deene Bree- straat 12 (secretaris), Mej. A. v. d. Horst, Oude Singel 230a (2e secr.), Mevr. E. Wil- mer Koelman (penningmeesteresse), de heer J. v. d. Heijden (2e penuingm). Kap Blom en de drie laatstgenoemde waren reeds in het vorig bestuur. De voorzitter wensebte het nieuwe be stuur geluk met de verkiezing en hoopt dat bestuur en leden in de toekomst veel. zeer veel zullen kunnen verrichten tot heil van het zwakke Leidsche kind. Daar evenwel om dit doel te bereiken geld noodig is, werden nog eenigc bespre kingen gevoerd omtrent de wijze waarop de financiën het best in heter slaat ge bracht kunnen worden. Wij vertrouwen dat Leideps Katholie ken, die op zoo'n schitterende wijze liefda digheid hebben betoond aan de zwakke buitenlandsche kinderkeus ook gaarne hun gaven zullou offeren, nu liet onze eigen zwakke stadgeuootjes geldt. Hierna werd de vergadering gesloten. Dinsdag 23 Juni wreekt weder een kin- dtrtrein naar Hongarije. Pleegouders die hun pleegkind met dezen trein willen la ten vertrekken, moeten daarvan mededee ling doen voor 10 Juni a.s. hij den lieer J v. d. Heijden. Haarlemmerstraat 220 of bij Mej. A. v. d. Horst, Oude Sineol 230a. Men wordt dringend verzocht den juis- ten naam en het volledig adres van het Hongaarsche kind mede op te geven. Volksbondnieuws. Zooals reeds werd medegedeeld, waren voor de vragenbus" eenige vragen inge komen (thans niet van godsdienstigen, doch van socialen aard, doch nadien zijn nog vragen ingekomen, den godsdienst betreffend, zoodat Donderdag de behande ling der vragen weer een zeer leerrijk deel van de vergadering zal uitmaken. Ook zullen eenige zeer belangrijke mede- deelingen kunnen gedaan worden, zoodat dg' leden nogmaals dringend worden uit- genoodigd, ter vergadering aanwezig te zijn. Een vergadering met een agenda, 70Ó afwisselend, zoo belangrijk en leerzaam, moet druk bezocht zijn. En bovendien de leden moeten zijn mannen van bun woord: aan hun adviseur hebben ze beloofd te komen. Insfrumentmakerskunst en proefonder vindelijke Natuurkunst. Hedennamiddag hield onze stadgenoot Dr. C. A. Crommelin, hij dc aanvaarding van het lectoraat in de Natuurkunde aan de rijksuniversiteit alhier in het klein auditorium van het Universiteitsgebouw een voordracht over bovengenoemd onder werp. Tusschen de ontwikkeling der natuur kunde en andere proefondervindelijke we tenschappen en van de insf rumen tma- kerskunst heeft voortdurend wisselwer king bestaan, aldus, ving spr. aap. Nu eens heeft de natuurkunde, astronomie of calogie bevruchtend op den ontwikkelings gang der instrumentmakerskunst gewerkt, dan weer is veeleer het omgekeerde 't ge val geweest. Een schets te ontwerpen van (leze wis selwerking scheen spr. een aantrekkelijk probleem. Het gebied is echter nog weinig bewerkt, uit sommige tijdvakken is eenig feitmateriaal hekend, van andere daaren tegen weet men zoo goed als niets. Anders dan met grepen uit deze wisselwerking kan spr. zijn rede dan nok niet betitelen Verder zal spr. zich in hoofdzaak be palen tot liet gebied der instrumentmakerij en glasblazerijen, zoover dit op do be oefening der natuurkunde vóór 1800 be trekking heeft. Wanneer men de instru mentale uitrusting van de natuuronderzoe ker van heden vergelijkt met zijn 'geestelij ken voorvader van vroeger eeuwen, dan is men geneigd tot het besluit te komen dat de 20ste eeuwsche natuuronderzoeker in voel gunstiger omstandigheden verkeert dan b.v. de 17de eeuwsche, om van den experimentator uit nog vroeger tijden niet te spreken, en van zekeren kant bezien is dit juist. Beschouwt men echter die ge volgtrekking in het licht van de behoeften der wetenschap van vroeger eeuwen, dan is men geneigd zijn oordeel eenigszins te herzien In die vroegere tijden immers trad de behoefte aan nauwkeurigheid niet zoo op den voorgrond als thans, zooals spr. met eenige voorbeelden toelichtte. Hef. was de astronomie die het eerst ver langde naar instrumenten, vooral ten be hoeve van tijdrekenkunde en zeevaartkun de. De werkwijze van de instrumentmakers uit de 15e eeuw b.v. verschilde echter veel van die dér hedendaagsche. De draaibank, een der voornaamste hulpwerktuigen van den instrumentmaker, was toen nog onbe kend. Het was meer koperslagers-, graveer en smeedwerk wat zij leverden. In musea en kabinetten is van dit werk een en ander bewaard gebleven en men vindt er hij ware kunstwerken van metaalbewerking. .Tam mer genoeg zijn de namen van velen dezer kunstenaars niet bekend, zoo weten wij bf. niet wie de maker is geweest van den oudsten bekenden zonnewijzer, te Insbruck gevonden, die uit 1451 stamt en waar schijnlijk voor Keizer Frederik JI vervaar digd. Op het gebied der natuurkunde is eerst veel later de behoefte aan bepaalde typen van instrumenten ontstaan. Het ontstaan van do natuurkundige instrumentmakers- kunst valt in de tweede helft der 17e eeuw. Evenals de natuurkunde thans ve lerlei werktuigmachines noodig heeft, had zij voor haar eerste ontwikkeling noodig het werktuig thans voor haar nog het noodzakelijkste: de draaibank. Dit funda mentcel werktuig is voortgekomen uit een veel primitiever werktuig, de z.g. wip plank. Hoogst belangrijk is het. aldus spr., na te gaan wat er in de 15e en 16e eeuw reeds met behulp van deze wipplank tot stand werd gebracht. Omtrent de ontwikkeling der draaibank is weinig bekend, maar zooveel is zeker dat zij zich van het midden der 16e lot het einde der 17e eeuw behoorlijk ontwik keld heeft tot het ongetwijfeld voortreffe lijk werktuig, waarop (Je Musscbenbroek's hunne beroemde en fraaie instrumenten wisten te vervaardigen. In het .Museum van Czaar Peter den Grooten te Lenin grad, bevinden zicli nog zulke draaibanken en het zou, volgens spr., de moeite loonen deze nog eens aan een nauwkeurig onder zoek te onderwerpen. De luchtpomp, in die dagen een der nauwkeurigste en belangrijkste natuur kundige instrumenten, werd vervolgens door spr. behandeld en door hem aange toond, hoe bii de vervaardiging en verbe tering van dit werktuig de Musschen- hroek's van 's Gravesande zich verdienste lijk hebben gemaakt. Het voorbeeld van de Musscbenbroek's, die eer» instrumenl- makerswerkplaals stichtten, vond weldra navolging in Engeland, Frankrijk en Duitschland. In de 18e eeuw schijnt de instromen t- makerskunst in Engeland de grootste vlucht te hebben genomeu In den aan vang der 19e eeuw werd het echter door Duitschland geëvenaard en later zelfs voorbijgestreefd. Wat Nederland, betreft toohde spr. de werkplaatsen van Jan Paauw Jr. en J. van der Cloese te Leiden, van Frans Pas teur en vooral die van Jonathan Cutbber- son te Amsterdam Na in het kort de uitvinding en ont wikkeling der oudste optische instrumen ten de verrekijker en microscoop te heb ben besproken, vroeg spr. de aandacht voor onzen beroemden landgenoot Anfho- nie van Leeuwenhoek, die op zoo hoogst origiueele wijze, veel op het gebied van het instrumentinaken heeft tot stand gebracht. Zijn kunst van het slijpen der lansen, moet aan het wonderbaarlijke hebben ge grensd. Spr. besloot zijne rede met de. gebruik- lijke toespraken o.a. tot de hoogleeraren Keesom en De Haas, doch meer in t' bij zonder tol prof. dr. H. Kamerlingh Onnes, die de tot nieuw leven geroepen instru mentmaker.skunst op dezen klassieken bodem tot de grootste ontwikkeling wist te brengen. Ambtsjubileum. Op de binnenplaats van cle Morsehpoort- kazerne alhier word gistermiddag mot eenige plechtigheid uitgereikt de zilveren medaille voor 24-jarige trouwen dienst aan den meester-™wpermaker J. Huisman. Nadat door kapt. Boertée de ooik-.ide was voorgelezen en de ree:"^"fo-- n_ dant, Groot-Majoor J. v. d. Brandhof, het eereteeken had overhandigd, hield deze een korte toespraak. Spr bracht in herinnering de trouwe plichtsbetrachting, welke den jubilaris immer eigen was en sprak zijn beste wenschen uit voor de toekomst. Hierna werd aan officieren en onderoffi cieren gelegenheid gegeven den jubilaris geluk (e wenschen. Gistermiddag is, zooals gème'd, proef ge reden op het gereedgekomen gedeelte Haageöhe SchouwLeiden (Poslhof) van de electrische tramlijn Den HaagWasse naarLoidc-n. De proef heeft goed voldaan. Of de tramljin voorloopig haar eindpunt zal houden hij Posthof of dat ook met in gang van den 16den dezer de stadslijn over Stationsweg en. Haarlemmerstraat le Lei den in exploitatie zal komen, zal eerst, in verhand me! onderhandelingen met de N. Z. IIT. legen laatstgenoemden datum worden beslist. Gisteravond te 8 uur liad. ten huize van den dierenarts Holsheimer, Heerengracht 110, de opening plaats van de poh'ki<'n' k voor kleine huisdieren van en muiver- mogeuden, uitgaand van de jeugdgroep van Dierenbescherming. Wij zagen om. tegen woordig prof. Andvé de la Porte. den lieer Eeltjcs, mevr. Jonker en mevr. v. Eek. De heer en mevr. van Poelgeest waren wegens ziekte verhinderd aanwezig te zijn. De heer HoIshe;mer zette in een inlei dend woordje uiteen, boe eenige maanden geleden b'j een besorekm? onder enkele dierenvrienden het. streven naar voren was gekomen om in Leiden te hebben een poli kliniek voor de behandeling van bu:sdioren van on- en minvermogenden. Bii de uitwerking van plannen in die richting werd groote steun ondervonden vim den dierenarts Kok uit Haar'em en de heer Eeltjes en spr. besloten spoedig door te zettep om het. beoogde doel (e hereiken. Na veel moeilijkheden overwonnen te hebben is de polikliir'ek tlians gereed en ligt het in het voornemen iedereu avond van 79 uur kliniek te houden, waarhij twee avonden voor zeer lage tarieven. Daarvoor zijn vier klassen gemaakt. Zij die een inkomen bebben tot f800 hellen n;ets, van f800—f1500 f0225, van f 1500— f2000 f 0.50 en van f2000—f3000 f 1— per visite. - De administratie hiervan wordt gevoerd door den lieer Eeltjes of diens vertegen woordiger, de ziektekundige statistiek wordt door dr. Holsheimer zelf bijgehou den. Nadat dr. Holsheimer er nog op gewezen had ,dal vooral van de jeugd in deze mede werking wordt verwacht, vooral door aan zieke of gewonde dieren lm'p le verleenen op straat, verkreeg uievr. v. Eek hot woord, die namens haar man aan Dierenbescher ming een rijwielbraacard voor het vervoer van zieke of gewonde honden aanbood, ter wijl deze brancard ook kan gebruikt wor den voor zwervende dieren naar het die- renasyl te brengen. Tevens deelde mevr. v. Eek mede, dat haar man een jaar gratis onderhoud en reparatie toezegde. Prof. And ré de la Porie, d:e vervolgens liet woord verkreegf deelde mede. dat de destijds gevormde plannen bij het bestuur groote sympathie hebben gevonden. Voor do uitwerking daarvan brengt spr vooral dank aan de heeren Eeltjes en Holshei mer, terwijl spr. don lieer en mevr. v. Eek eveneens hartelijk dank zegt voor het mooie geschenk. Spr. eindigde niet den wensrh, dat de polikliniek ruimschoots in de behoefte moge voorzien. Hierna werd de polikliniek ezichtigd, die keurig is ingericht. Alle benoodmde ar tikelen voor operaties en gewone behande ling. een opercertafel enz. zijn aanwezig en do aanwezigen betuigden hunne bijzondere ingenomenheid niet de inrichting. Bij beschikking van den min. van Finan ciën is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tol tijd. adj.-accountant bij den dienst der dir. belastingen alhier de beer J. O. Troost, te Rotterdam Do collecte ten bate van de afd. Leiden der R. K. Int. Ver. tot Bescherming van Meisjes, Zondag gehouden in do Harle- brugskerk, na oen liefdadigheidspredikatie door den Weh-Eêrw. Pater Borromaeus do Groeve, heeft opgebracht de som van f 827.50. (In het gisteren "ordaatste bericht was het cijfer onduidelijk afgedrukt.) De bloempjesverkoop voor Santos lu-ofl Zondag 609 gld. opgebracht De gemeenteraad zal weer vergaderen, op Maandag, 25 Mei, a.s. Door de politie alhier is aangehouden zekere R. J. P., reiziger zonder vaste wobn- of verblijfplaats, gedomicilieerd te Groningen, die langs de huizen collecteer de ouder voorwendsel, dat de gcldeu voor liet Dorus Rijkersfonds bestemd waren. In werkelijkheid verzamelde hij de gelden echter ten eigen bate. Door een juffrouw in de Pasleurslraat is bij de politie aangifte gedaan, dat zij gisteravond hoorde hoe iemand in het slot van de voordeur barer woning stak en trachtte binnen te komen De knip sloot echter de deur af, zondaf de 'poging geen resultaat had. Toen zij de deur geopend had zag zij verderop in de straat twee mannen staan. Een hunner had oen fiets bij zich. Waar zich in dc woning van do juffrouw ook drie rijwielen bevonden is het niet onmogelijk, dat men daarom poogde binnen te komen Wellicht zijn er dus weer haaien op do kust en waarschu wen wij nogmaals ieder de deur goed te sluiten. Zekere M„ die Zaterdag zijn rijwiel voor een vischwinkel aan de Haarlem merstraat hooft laten staan, kwam hij zijn terugkomst lot de ontdekking, dat liet ver dwenen was: Gisterenmiddag werd de 15-jarige jongen J. J.. bij het oversteken van de Steen straat vanuit dc Boerhaaves.'raat gegrepen door een auto, bestuurd door D. TT. T,. uit Katwijk a. d. Rijn. De jongen geraakte tussclien de wielen, docli werd gelukkig niet overreden, maar legen den grond geworpen. De dokter van den E. H D. constateerde aanvankelijk slechts eeni ge ontvellingen, doch later bleek, dat hij een lichte hersenschudding had hekomen. Hij is naar liet Aond. Ziekenhuis vervoerd Door den gasfitter J. .T .T. is hij de noli- tio aangifte gedaan, dat hij door zekeren H is mishandeld. M de Vr. heeft hij de politie aangifte gedaan, dat hij op liet Rapenburg tegen oen auto is aangereden, doordat deze plotseling stopte. Zijn rijwiel werd be schadigd. Laatste Berichten TWEEDE KAMER. Vergadering van bede n. Z. li. st. wordt besloten liet wetsontwerp- Mei. Westermau, lot wijziging L. O.-wet, nog oj) de agenda le plaatsen. Met 2725 stemmen wordt verworpen het voorsjel vau den voorzitter om evenzoo te hande- len met hot wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet. Aan de orde is het wetsontwerp 'tot uit breiding van de mogelijkheid van toepas sing van de straf grldhopfe. Dc heer Klnerekooper (SIM is voor hel ont werp dat verwarde toestanden s* ^femati- seert. De heer v. Sas s e v. Y s e 11 (R. K.) betoogt, dat rechter en openbaar ministerie over inlichtingen omtrent de Tinancigele omstandigheden vau don bekl. zullen moeten beschikken. Dc heer Reu- in er (ACR.) juicht hol ontwerp toe; do wet zal echter mot beleid moeten worden toegepast. Minister Heemskerk zet uiteen, dat het ontwerp groote vrijheid aan den rechter laat. Twee kinderen overreden. Op een terrein aan de Vlaggemanskade te Rotterdam, speelden (wee buurjongetjes P. J. G. en W. F. F., beiden 3 jaar oud Zonder uit Ie kijken, staken zij een smal spoor over, da! gebruik wordt voor het vervoer van zand. juist toen 3 lorries bela den met zand naderden. Dc bestuurder B B kon de wagens niet spoedig genoeg lot stilstand brengen en liet gevolg was, dat beide knaapjes onder de lorries geraakten. Voorbijgangers schoten toe en baalden dc kleinen onder dn wagens uit. Dc twee kin deren werden naar het dichtstbijzijnd zie kenhuis vervoerd, waar bij aankomst het knaapje P. J. G. reeds bleek te zijn over leden. Zijn buurjongetje werd ernstig ge wond in het ziekenhuis opgenomen. TELEGRAMMEN (VAN ONZEN DRAADLOOZEN DIENS7/). Hindenburgs intocht Herriol over Hindenburgs verkiezing BERLIJN, 12 Mei. (V. D.) De dag van Hindenburgs intocht is rustig vcrloo- pen. Do communisten, die op drie vel schillende plaatsen, ver verwijderd van den weg, welken Hindenburg nam, hetoo- gingen hadden belegd, ondervonden slechts weinig belangstelling. Hindenburg had spoedig na zijn intocht een langdurige bespreking mot den plaats vervangende» rijkspresident, don rijkskan selier, den rijksminister van binnenland- sche zaken on den rijksweermiuister over den poliiieken toestand. De vroegere Franscbe premier Horrioi schrijft in dc Parijsche editie van de „New York Herald", dat de verkiezing v.-yi Hindenburg tot president geen aan leiding kan geven tot ongerustheid. De beëeriiying van Hindenburg. BERLIJN, 12 Mei. (V.D.). Hedenmorgen om 11 uur heeft de beëediglng van Hinden burg in den rijksdag plaats gehad, .unlet enorme belangstelling. Het diplomatieks corps was volledig aanwezig, alsmedo het geheolc kabinet, do leiders der landsregee- ringen, autoriteiten en afgevaardigden. De sociaal-democraten droegen roode insignes de democraten zwavt-rood-gouden kon toe- Bij de binnenkomst van Hindenburg^ die begeleid werd door den rijksdagpresi-i dent Loebe, stonden alle aanwezigen op, uitgezonderd de communisten, die riepen: „Weg niet de monarchic" en „Leve de R:h den-republiek", waarna zij de zaal verlie ten. Na de rede van Loebe sprak president Hindenburg de eeds-formuie uit, waarin hij beloofde de grondwet en de rijkswetten te zullen eerbiedigen en beschermen. Vervolgens hield Loebe wederom eer. rede, waarin hij Hindenburg namens de volksvertegenwoordiging begroette en dö hoop uitsprak, dat het Hindenburg moge gelukken de economische wederopleving van Duitschland verder door te voeren en de oorlogsgevolgen uit te wisschen, opdat Duitschland als een gelijkgerechtigd lid :r dc groote volkeren familie toetreden kan. In zijn antwoord verklaarde Hindenburg, dal hij den eed als president had afgeloed op de repuhlikeinsche groydwet. De Rijks dag en de rijkspresident zijn nauw mot elkander verbonden. Hij zal zich vooral aan de eenheid van liet Duitsche volk wij den. Loebe riep daarop: „Het Duitsche rijk, da', iu de republiek vereeuigd is, leve hoog". Hindenburg hoeft eeu manifest aan het Duitsche volk gericht, waarin hij tot go- meenschuppelijken arbeid opwekt, De strijd in Marokko. PARIJS 12 Mei. (V.D.) Een offirleel communique uit Rabat meldt: In het Wos-i ten is de vijand verdreven uit het Noord oostelijk deel van Eslbali, waar een stevige barrière is opgericht. In het centrum z:ju alle Fransche poelen bevrijd na hevige ge vechten. De Riffs organiseer®!! vordedi- gingss'ellimr voor Kiffaui. Fcch raar Lorden. PARIJS 12 Mei (V D.) Maarschalk Foch zal ter gelegenheid van den verjaar dag van den Engc'schen koning een bezoek' brengen aan Londen en de froeponschouv» bijwonen. Wissclnotecringen (Amsterdam.) Berlijn Londen Now-York Pariis Brussel Zurich Rome Oslo Kopenhagen Stockholm Weenen Praag Madrid 59.221/a 12.07 2.4-'/, 18.01 Va 1460 48.17'/, ltt.22i/a 41.80 46.82J/a G6.55 O.CO.'tf'/t 7.37 >/j 36.05" BEURSOVERZICHT. De beurs was aanvankelijk vrij levendig. Tahaksaandeelen vroegen een groot ge deelte van de aandacht. Flinke vraag voor Suuiatra-soorten die dan ook allen hoogoi kwamen. Later trad een kleine inzinking in Aan Rubbers werd nog genoeg aan dacht besteed en in dc meeste gevallen blev ven de koersen gehandhaafd. De scheme rijzing was echter tot staan gekomen In Roll. Booten ontwikkelde zicli ceiwge be weging, /.ij liepen omhoog. Suikers kalm, docli goed prijshoudend, vooral TT v A. Met dc Oliewaarden vlotte liet niet bijzon der Gee. «m Kon. eerder iets aanc-bod-n, zonder veel koersverschil echter. Ned In- dustrieelcn goed op peil. Amerk. kalm. Prolongatie 2% pet EblflRKTBEmCMTEM LEIDEN, J2 Mei. Vette Vaikensmarkt. Aangevoerd 378 stuks. 342 Vette Varkens J 0.78-0.75 on 30 Licht soort 0 74 -0.72 per kilo Handel vlug. ROTTERDAM, 12 Mei. Veemarkt. Aan gevoerd: 276 Paarden, 7 Veulens, 192p Magere Runderen, 700 Vette Runderen, 235 Vette Kalveren, 1335 Nuchtere Kalve ren, 108 Schapen en Lammeren. 4:'» Var kens, 243 Biggen, 21 Bokken 7 Vb zen per half Kg: Koeien 38 -50—60" 03 eonl. Os* sen 47'.49-53— 58 cent: Sii»vr Hf» - 4348 cent; Vette Kalveren 62V- 73 75- 8590 cent. Prijzen p-u- «in*: Melk koeien 350—450 -52.'Kaliko e n 350 525; Stieren 130 -530: Pinken 110 —220; Graskalveren niet genoteerd. Vaar zen 235 -270: Wmkji: "vd-n 200 -350; Slachtpaarden 100—175; Veulen* 100 —175: Biggen 15—24: Overloopera '8 43: Nuchtere Fok kul veren J 25—43: Nuchtere Staehtkalier« n 29; Biggen per week 2.753. 0

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7