50 hulzen fe St. Johns afgebrand. Uit Ottawa wordt gemeld, dat 50 huizen te St. Johns (Quebec) door een brand zijn verwoest, welke volgde op een ontploffing in een bioscoop-theater. Naar beneden gestort en gedood. Bij uit te voeren publieke werken bij Marcinelle (België) stortte een werkman van een hoogte van 10 meter op wit gloeiende stalen staven. De ongelukkige overleed aan de bekomen brandwonden. Twee ander arbeiders, die hulp trachtten te verleenen werden min of meer ernstig gewond. Apenjacht te Berlijn. De Berlijn8che dierentuin, die in den oorlogstijd en ook nog daarna, het zoo zwaar te verantwoorden heeft gehad, bloeit den laatsten tijd weer geheel op. Tel kens kan men in de Duitsche bladen lezen van de aankomst van geheele konvooien wilde dieren uit alle oorden van de wereld, benevens van groote verbouwingen, die in de ,-Zoo" worden aangebracht. Zoo is ook het apenhuis aanzienlijk verfraaid en ge heel gemoderniseerd. Alles was Zaterdag klaar om de nieuwe bewoners te ontvan gen, die hun „entrée triumph ale" zouden doen. Maar ook de aap, zelfs al wenkt hem de prachtigste vergulden kooi, prefe reert toch de heerlijke vrijheid. Toen zij dan ook op weg warpn naar hun nieuw teruis, zich plotseling de gelegen heid bood om zich uit hun gevangenschap te bevrijden groetten niet minder dan dertig apen hun begeleiders en verdwenen in Berlijn's straten en huizen. Het heeft heel wat moeite gekost om de vlugge vluchtelingente achterbalenl Een „Blauwhuid" overleden. Men kent tot nu toe roodhuiden, geel huiden, zwarthuiden en dikhuiden, maar blauwhuiden behoorden tot de onbekenden Te Hull is echter dezer dagen iemand overleden, wiens heele huid een diep-blau- we kleur had. De persoon in kwestie, Gustav Brusch geheeten- had deze huidkleur niet altijd be zeten, maar deze te danken aan een ziekte, die in weinige jaren tijds het vreemde ver schijnsel te voorschijn had geroepen. De doctoren wisten geen raad met het geval en mochten er niet in slagen, de oorzaak der ziekte op te sporen, noch een remedie daartegen te ontdekken. Zonderlinge verstrooidheid. Te Port Clarence (Engeland) kwam een tweepersoonsauto de landingsbrug van een veerpont opgereden, terwijl de pont niet aan den steiger lag. Beide inzittenden van de auto bemerk ten niet, dat de pont verdwenen was en reden pardoes de rivier in, waarvan het water gelukkig zeer hoog stond. De verstrooide automobilisten konden gelukkig gered worden. Een streng wedverbod In Florida. Het Huis van Afgevaardigden van Flo rida (V.S.) heeft een wet tegen het kans spel aangenomen. Hierbij wordt bet wed den strafbaar gemaakt. De straffen loopen van een tot vijf jaar en de boeten tot een maximum van 5000 dollar. De tentoonstelling te Wembley. Zooals gemeld, is Zaterdag de tentoon stelling te Wembley geopend. Niet minder dan 111.000 personen bezochten in den loop van den dag de tentoonstelling, o.i 50.000 meer dan bij de opening verleden Jaar. De nieuwe tentoonstelling is schitte render dan zijn voorgangster. Gedurende de eerste maand van deze tentoonstelling zal worden vertoond, „hoe Londen verde digd wordt". Zaterdagavond had hiervan de eerste uitvoering plaats, welke door een enthousiaste menigte werd bijgewoond Al de sensaties van een nachtelijken aan val op Londen werden getrouw weergege ven. De vertooning begon met een waar schuwingssignaal, dat de vijand in aan tocht was en toen de acht zoeklichten den donkeren hemel afzochten, kwamen een aantal vliegmachines met sprookjesach tige verlichting onder hun vleugels aange bracht hoog in de lucht aanstormen. Er had een hevige beschieting plaats door bet afweergeschut, maar de vliegers be reikten bun doel en een gebouw in het Westen van het station werd door brand bommen in brand gestoken, terwijl een hoogs toren opgericht in de Oostelijke zijde van het stadion, in vlammen opging Hierna werd de bestrijding van den brand door de brandweer vertoond en een groot aantal reddingsdemonstraties. Het slot tafereel van den avond was zeer getrou we weergave van den grooten brand van Londen in 1660 op een speciaal daajvcor Ingericht terrein. DE RIJNSTREEK l WEKELIJKSCH OVERZICHT KAASHANDEL. Vorige week was op de verschillende markten een voor dezen tijd groote aan voer en op alle markten viel een vlugge handel waar te nemen. Het gebeurt wel ^ens dat, wanneer er veel kaas aangevoerd wordt, de prijzen er eenigszins onder lij- 'ien. Echter deze week ging dit niet op. Hier blijkt wel uit dat de producten een fretige aftrek vinden en, daar toch als re- fel de hooikaas niet in grooten voorraad irordt gekocht, kunnen wij daarom wel lannemen dat de thans aangevoerde pro ducten direct aan de consumptie worden >ft:egeven. Nu is de kaas wat kwaliteit betreft wel beter, over 't algemeen gespro ken natuurlijk, dan 'n week of vijf gele den. Op de meeste boerderijen hebben al !fle koeien afgekalfd, waardoor nu een weer regelmatig en beter soort kan worden gemaakt. In de begin-periode treffen wij nog veel z.g. biestkazen aan. Dit zijn ka len, waarin de melk der versche koeien ite vroeg is verkaasd en waardoor een minderwaardige kaas is gemaakt. Door den handel wordt en is daar reeds meerdere malen op gewezen, maar er zijn altijd nog boeren die dit niet kunnen na laten. Ze vinden het blijkbaar jammer om die melk er uit te houden en veronderstel len dat dit missc'iien schadelijk voor ben is. Het tegendeel is in den regel juist waar. Door enkele van die kazen bij de partij te hebben krijgt men meestal een minderen prijs, zoodat het meerdere voor deel hiervan vrijwel denkbeeldig is. De goede producten konden ook in de afge- loopen week een beteren prijs bedingen. Alhoewel wij het in geen enkele marktno- teering hebben gelezen is toch deze week voor een enkel prima partij exportkaasjes den prijs van 55.50 betaald. Deze waren te Woerden aangevoerd en op 't oogenblik wordt voor dit soort kaas den hoogsten prijs betaald. Veel producenten zullen hiermee rekening houden en ook van die soort gaan maken. Men bedenke echter dat ze dan prima, prima moeten zijn en man keert er ook maar iets aan, dan zal men met een veel lageren prijs moeten tevre den zijn. Wanneer men er niet in slaagt hierin een in alle opzichten prima product te vervaardigen, kan men voordeeliger een meer gangbaar soort gaan maken, daar er dan meerdere liefhebbers voor te vinden zijn en daarmee het meeste er uit weet te halen. Zoo goed als bij alle bedrijven is het natuurlijk ook voor den landbouwer van primair belang om er uit te halen wat hij kan om daardoor de provenu's zoo hoog mogelijk op te voeren. En vooral voor die boeren die de laatste jaren op nieuw voor hooge landpachten hebben moeten inhuren of voor hoogen prijs eige naar zijn geworden is dit van het hoogste belang, omdat zij veel er van moeten trelc- kpn willen zij in staat zijn aan hunne ver plichtingen te kunnen voldoen. De prijs van de roomboter was deze week station- nair met vastere tendenz. Leeuwarden commissie nofeering was f 2, gelijk aan de vorige week. Alleen de Zuidelijke mij nen waren honger in verband met groote- re vraag uit België. ALPHEN AAN DEN RIJN. Rijkspostspaarbank. Aan het Post kantoor alhier en de daaronder ressortee- rende hulpkantoren werd gedurende de maand April 1925 ingelegd f 21.858.80 en terugbetaald 36.839.05. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 16488. Onbestelde brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, te rugontvangen in de tweede helft der maand April 1925. Brieven Binnenland: S. v. d. Bosch, Nieuwkoop. Briefkaarten Binnen land: Hoogeraad, Seheveningen en Wed. A. Opdeboeie, Nijmegen. Geboren dochter van C. Voskuilen geboren de Graaff dochter van D. van Doorn geboren van Sprang zoon van E. Pasma geboren Koolstra zoon van C. A. van den Berg geboren Schot zoon van E. C. den Haan geboren Brand zoon van F. Simmerman geboren Wolvers dochter van S. van Wijngaarden gebo ren Noorlander zoon van P. van Gils geboren Loogman, Gehuwd: J. van der Zwan jm 21 Jaar en S. Schuurman jd 20 jaar C. van Vliet jm 30 jaar pn G. Scherpenzeel jd 25 jaar P. van Leeuwen jm 26 jaar en H. van Harten jd 25 jaar A A. Kooij jm 36 jaar en J. F. Voorts jd 47 jaar J. de Kloe jm 27 jaar en M. M Groeneveld jd 28 jaar P. van Dam jm 25 jaar en G. Spruijt jd 25 jaar G. Kwakernaak jm 31 jaar en A. van Zwieten jd 25 jaar. BOSKOOP. Gemeenteraad. Percentage H. 0.9 (v. j. 1) Woningbouw, Vrijdag kwam de raad onzer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter Burgemeester Colijn. Afwe zig de heeren J. J. Grootendorst, J. van Gelderen, A. Nijhof en D. Mesman. Eenige ingekomen stukken van Ged. Staten werden voor kennisgeving aange nomen. Een advies van B. en W op een verzoek van den heoT W Visbach te Waddinx- veen, om te bevorderen, dat hem vergun ning worde verleend als bedoeld in arti kel 5, der Drankwet. De heer Brand kan zich met het advies niet vereenigen en is van meening dat een zaak als Hotel „Neuf" alhier toch zeker wel aanspraak mag maken op een vergunning. De Voorz. zegt, dat B. en W. daar ook wel iets voor gevoelen, doch zij kunnen in deze niet an ders adviseeren. Wanneer er echter nog een vergunning wordt bijgekocht, wat hier nog wel mogelijk is, dan behoudt genoemd hotel de vergunning. De heer Brand zegt dat het waarschijnlijk niet zoo gemakke lijk zal gaan een vergunning bij te koo- pen en wat dan? Ook de heer van Kleef kan zich met het advies niet vereenigen; spr. wijst er op dat in genoemd hotel zeer veel vergaderingen worden gehouden wat men toch onder geen kroegbezoek kan rangschikken en is er ook sterk voor dat er vergunning aan die zaak blijft. Nadat, echter door den Voorz. nog eenige mede- deelingen betreffende dat punt zijn ge daan, kan men zich voorloopig wel met het advies vereenigen. 5e. Voorstel van B. en W. om te beslui ten tot vaststelling van een pensioengrond slag werd goedgekeurd. Advies van B. en W. op een voorstel van den heer W. C. van Kleef, om te be sluiten tot afschaffing van de opcenten op de hoofdsom der grond- en vermogens belasting, welk advies luidde om dit voor stel niet aan te nemen. Door den heer van Kleef wordt het voorstel nog nader toege licht; spr. zegt dat hij nu nog geen uit spraak verlangt, doch wil hij B. en W. wijzen op eenige onbillijkheden in ge noemde belastingen. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot vaststelling van het vermenigvuldigings cijfer der plaatselijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1925-1926: dit wordt op voorstel van B. en W. gebracht van 1 op 0.9. Voorstel van B. en W. i»m te besluiten i to? onderbandscfie verEuring van wonin gen, ingevolge raadsbesluit van 11 Maart 1925, eigendom der gemeente geworden; wordt aangenomen. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot verbouwing van de Rijkstuinbouwwin- terschool; wordt goedgekeurd. Aanbieding door B. en W. van de ex ploitatierekening enz. van de Bouwver- eeniging „Onze Woning" over het jaar 1924; wordt goedgekeurd. Voorstel van B. en W. om aan den Voorofschen Polder een bijdrage te ver leenen van 100 in de kosten van ver betering van de overscheping aan de Zuidkade. De heer de Wolf kan zich wel met het voorstel vereenigen, temeer nog daar deze overscheping door bijna uitslui tend Boskoopers gebruikt wordt. De heer Loef zegt dat de verbetering aangebracht moet worden wegens ophooging van de straat aldaar en de gemeente kan zich dus hieraan niet onttrekken. De heer van Kleef epreekt namens de financieele com missie en zegt tegen dit voorstel te zijn, daar het zuiver een polderbelang Is; de gemeente kan hierdoor moeilijkheden krijgen. Nadat nog enkele personen het woord over dit punt hebben gevoerd, wordt het voorstel in stemming gebracht zijnde aangenomen met 5 tegen 9 stera men. Aanbieding door B. en W. ter vaststel ling van concept-besluiten strekkende tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1925: wordt goedgekeurd. Voorstel van B en W. om te besluiten tot verkoop van twee perceelen bouw grond op het gemeentelijk bouwterrein;- wordt aangenomen. Aanbieding door B en W ter vaststel ling van het kohier Hondenbelasting voor den dienst 1925: wordt goedgekeurd. Advies van B. en W. op een adres van het bestuur der bouwvereeniging „Onze Woning" alhier, betreffende het verlee nen van financieelen steun uit de gemeen te kas voor woningbouw. Uit de gehouden besprekingen blijkt dat B. en W. zich kun nen voreenigen met den bouw van 70 wo ningen. en wel 30 door de bouwvereeni ging „Patrimonium" en 20 door „Onze Woning" en 20 door „St. Jozef." Die van de beide eerstgenoemde bouwverenigin gen zullen gebouwd worden op het ge meentelijk bouwterrein aan de Zuidkade, en van de bouwvereeniging St. Jozef op een tuin in Reijerskoop strekkende tot de Biezen (z.g. tuin Stutvoet) en dus zullen komen te staan vanaf de Biezen. De heer Verkade vraagt hoe of B. en W. aan het getal 70 gekomen zijn, bet lijkt hem veel te weinig; spr. is er voor om 100 huizen te bouwen; spr. zegt dat het aantal se rieuze aanvragen alleen bij „Onze Wo ning" reeds 28 bedraagt. De heer van Kleef vraagt of het de bedoeling is dat de opbrengst der woningen de onkosten moeten dekken, zooals steeds bij B. en W. heeft voorgezeten. De Voorz. zegt, dat men nog steeds op het zelfde standpunt staat en in antwoord aan den heer Verkade merkt hij 'op, dat we den bouw niet moeten overdrijven want als er woningen legg komen te staan heeft de gemeente de strop. Als het blijkt, zegt spr., dat er nadien nog woningnood is kunnen we wederom onze maatregelen nemen, doch alles niet in eens. De heer Loef vraagt waarom de huizen van St. Jozef juist aan de Biezen gebouwd zullen worden; spr. is van mee ning dat de gemeente daardoor onkosten moet maken tot verbetering van "den weg aldaar. De Voorz. zegt, dat zulks niet het geval is; het kan slechts de verbetering van den Biezenweg bespoedigen, daar zulks toch binnen afzienbaren tijd moet geschieden ten gerieve van het verkeer en de bewoners aldaar. Nadat nog door en kele andere leden hierover eenige inlich tingen werden gevraagd, konden allen zich met het advies van B. en W. vereenigen. Aan de orde is nu de rondvraag. De heer Boekraad wijst op de slechte toestand van het straatje ter hoogte van de wachtkamer der stoomboot-Mij. „De Volharding." De Voorz. zegt dat genoemd straatje in orde gehouden moet worden door de provincie, en dat deze met het ge val in kennis gesteld zal worden. De heer Brand vestigt de aandacht van B. en W. op h"t gevaar voor wielrijders aan de Zijdeweg bij het passeeren van auto's, daar dit gevaar op verschillende plaatsen aldaar groot is vanwege de ondoelmatige wegrand. De Wethouder van Publieke Werken, de heer Guldemond, zegt toe deze zaak te onderzoeken. Benoemingen. Tot voorzitter van den polder Laag-Boekoop is benoemd de heer W. G. van Kleef en tot secretaris de heer A. H. van Gelderen. Aanvaring. Vanwege reparatie aan het remmingswerk van de Gouwebrug al hier, is het verkeer af en toe gestremd. Zaterdagmorgen was zulks ook bet geval en moest de beurtschipper V. voor de brug wachten. Zijn schuit werd aangeva ren door een boot van v. d. Schuit, waar van de kapitein beweerde niet tijdig te kunnen stoppen. De schuit van V. voer daarop tegen de brug, welke werd losge slagen, waardoor drie zich daarop be vindende personen eenige ontvellingen op liepen, waarvan een zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. Aan de brug en ook aan de schuit van V. is eenige schade aangericht. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Geboren: Johanna d. van P. Ravens- berg en A. M. van Wengerden Leen- dert Jan z. van L. de Rooij en G. A. Ben schop Marinus Gijsbertus z. van M. G. van Tol en M. Mugge Peetje Willemi- na d. van G. Heij en A. v. d .Laan Pau lina d. van J. Ramp en M. Herbst Pie- ter Jan z .van W. Domburg en G. W. Broer Leendert z. van J. Oostrum en P. A. Middelkoop. Ondertrouwd: A. van Vliet en N. Vuijk. Getrouwd: B. Nederlof 29 j. en J. J. G. Verraeul 28 j. NIEUWKOOP. Poldervergadering en verkiezing. - werd in Hotel „Het Vliegende Paard" alhier de jaarvergadering gehou den van stemgerechtigde ingelanden van den Polder Nieuwkoop en Noorden. Het was een zeer drukke opkomst. Aan wezig of vertegenwoordigd waren 15 inge landen te zamen kunnende uitbrengen 527 stemmen. Na opening door den Dijkgraaf, burge meester P. A. Th. van der Weijden, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en vastgesteld. De Dijkgraaf deelt mede dat het bestuur nog geen besluit nam, waar het Rijnlandsch bundergeld te beleggen, afwachtend tot er wat te beleggen is. Ten tweede, dat het contract over de in ning nog niet tot stand is gekomen. Aan de orde komt de rekening over 1924. De heer H. J. Mulder deelt mede met de heeren H. v. d. Haak en G. San ders de rekening te hebben gecontroleerd en in orde bevonden. Bij lezing blijkt, dat is ontvangen f 20182.93, uitgegeven f 19097,47, batig saldo f 1085,46, aan buitengewone omslag moet in 1925 opgebracht worden f 1265,10 De rekening wordt zonder op of aanmer kingen vastgesteld. Daarna wordt gelezen de begrooting voor 1925 welke eveneens wordt goedgekeurd. De omslag voor dit jaar zal gelijk zijn aan die van het vorige jaar. Machtiging wordt tegelijk verleend tot het doen van de noo- dige af- en overschrijvingen op de begroo ting en tot het onderhands aanbesteden of uitvoeren van werken in eigen beheer, voor- zoover dit noodig of gewenscht zou blijken. Benoemd worden tot de leden van de Commissie voor het nazien van de in het volgend jaar af te leggen rekening de hee ren P. van Velzen, N. Bodengraven en P. Tijsterman en tot hunne plaatsvervangers de heeren H. J. Mulder, M. A. van der Tol en W. Leliveld. In behandeling komt een verzoek van P. de Graaf en 19 anderen tot het doen van een voorstel aan de Staten der Provincie Zuid-Holland, om in het bijzonder regle ment van den Polder een bepaling op te nemen, waardoor de omslagen over de res pectieve hectaren water rietland en overige landerijen in den Polder worden geheven in de verhouding van 1:3:9. Het verzoek gaat vergezeld van een uitvoerige memorie an toelichting, waarin verdedigd wordt een stelsel van belasting-verdeeling, dat meer rekening houdt met de waarde en de opbrengst der eigendommen. Berekend wordt dat het water weinig of geen waarde heeft, goed rietland per H.A. f 1000 en goed koe- of tuinland 800. Aldus is men gekomen aan de verhoudingscijfers 1:3:9. Requestranten ontveinzen zich niet, dat de uitvoering van dit stelsel, namelijk om het rietlandbezit van het waterbezit te scheiden moeilijk zal zijn, doch onover komelijk achten zij dit bezwaar in geene deelen. De eigenaren zullen dit moeten op geven en deze opgave zal gecontroleerd moeten worden door een commissie. De Dijkgraaf leidt de bespreking in met 't noemen van een paar licht- en schaduw zijden daaraan verbonden. Spa, zegt dat het water sedert de ver hooging van omslag lang niet in die mate In waarde is gestegen als het land en het riet1."1' 1 ook weer niet in die mate als het grasland. Een der schaduwzijden is volgens spr. de groote moeilijkheid om een rechtvaardige scheiding van rietland en water te maken, van meening dat het grootendeels op 'n schatting en op goed vertrouwen aan zal moeten, terwijl voorts de waarde verhou ding van 1:3:9 telkens weer veranderen kan. Spr. is echter zeer belangstellend naar hetgeen in het midden zal worden gebracht en stelt ingelanden daartoe in de gelegen heid. De heer H. v. Velzen kan zich met het stelsel vereenigen eehter onder deze voor waarde. dat dan ook het stemrecht naar een zelfde verhouding verdeeld wordt Het gaat niet aan zegt spr. dat de eigenaren van het water over het doen van uitgaven alsdan een gelijk recht bezitten als de eige naren van grasland, waar de eerste slechts ƒ1.per H.A. en de laatste f 9.per H.A. zouden moeten betalen. Alsdan zou den de gras- en tuinlandeigenaren het recht moeten krijgen over den stand van het waterpeil. De Dijkgraaf zegt dat indien dit zou door gaan, het watprpeil natuurlijk verlaagd zou worden wat echter een totale ruineering van het rietland tengevolge zou hebben. De heer P. de Graaf geeft toe dat het belastingheffen moeilijk en het becritisee- ren gemakkelijk is en zou willen trachten een regeling uit te vinden, welke billijk is en ook al de partijen bevredigt. De be lastingen van Rijk en Provincie be rusten allen zooveel mogelijk op de bil lijkheid en noemt als voorbeelden de huur waarde bij de Personeele Belasting, het passeeren door een tol van een auto en een hondenkar. Spr. licht nog toe dat het de bedoeling i6 opgemaakt rietland, hooiland dus wat minderwaardig is, te rangschik ken onder rietland. De heer G. v. Soest oppert het bezwaar, dat veel oud grasland, voorheen zooge naamd schraalland met veel kosten goed is gemaakt en nu toch ook tegen den hoog sten aanslag betalen zou moeten, terwijl het ook in opbrengst ver ten achter staat bij normaal grasland. De heer P. de Graaf stelt daarmede ge lijk de zoogenaamde stuiverbrieven op water, dit is zeer ongelijk, zelfs is er een groot complex water, waarin het geheel geen waarbore kapitaal op gevestigd is en meent dit te moeten beschouwen als rente van aankoop kapitaal. De koo^urijs wordt daar naar geregeld. Spr. meent dat in ieder geval een proef zeer goed te nemen ware, te meer nu de heffing dreigt van het Rijn landsch bundergeld, wat van het waterbe zit onmogelijk betaald kon worden en vergelijkt daarbij den tijd, toen slechts 0.70 pr H.A. betaald behoefde te worden De heer J. Bodengraven ziet wel eenige billijkheid in het verzoek, doch ziet ook een overwegend bezwaar in de verdeeling van het rietland en water. Spr. zou liever een anderen weg uit willen en een poging wil len doen om een bepaling in het reglement van Rijnlan'd opgenomen te krijgen, dat water niet in den omslag van het R landsch bundergeld begrepen wordt, j zou er een basis komen. nad® overwegen ware, of deze op den Pol toegepast kan worden ferw'9 ieder gev de groote onbillijkheid, dat een gel nieuwe aanslag als die van Rijnland waterpeil bezit onbillijk en onrechtvaat treft. Spr. wijst er op dat reeds in 1921 de Staten zitting in dien geest een toej ging is gedaan. De heer P. de Graaf noemt de onbrei van verpacht water 2.per H.A. i wijl de polderlasten 4.bedragen i nu nog weer bet vooruitzicht van het h dergeld. De Dijki aaf moet toegeven d"f de i derlasten zeven maal hooger zijnde vischwater niet in die mate meer opbrei De heer J. v. d. Berg zegt dat de sloo en de Meije-Wetering dan evengoed re op den laagste heffing hebben. De heer P. v. Velzen zegt dat het wa een overblijfsel is van verveend la waarvan dus de vroegere eigenaren vruchten geplukt hebben en stelt teeeno den plicht weder het stemrecht. De heer P. de Graaf antwoordt, dat kieswet ook ieder gelijk stelt, of hij i of arm is, door hem de beschikking geven over één 6tem. Meerderen komen tegen deze vergelijk op aanvoerende dat het hier gaat over directe macht over de uitgaven. De heer Th. Mourits vprdediet het vo stel van den heer Bodengraven; ook de D graaf voelt hier veel voor. De belofte is i daan welnu zegt spr. laten wij aandrinj dat met spoed die belofte wordt ingek De heer P. Stam ontraadt dit en me dat de Polder moet voorgaan. De Dijkgraaf wijst op het groot verse van een geheel nieuwe aanslag of van welke altijd bestaan heeft. De heer P. de Graaf vraagt of het r mogelijk is al het Meije-land in te dijk Meerderen gevoelen bier wat voor schoon de kosten groot zullen zijn. De beer P. Kapteijn zegt dat de pold lasten steeds bij de waarde worden rekend of iemand koeland, water of ri land koopt, steeds zal hij met de las rekening houden en dus zal in een gelijl omslag ook geen onbillijkheid ontsta: De heer P. J. Verkleij noemt de onbilli heid dat bezit buiten den boezem geleg ook gelijke lasten moet betalen. De Dijkgraaf geeft toe dat altijd onbilli heden zullen blijven hoe men 't ook reg Spr. zegt, dat overeenstemming niet mo lijk blijkt en brengt derhalve in stemm of het verzoek al dan niet villigd worden. Met 263 tegen 207 stemmen en onthoudingen wordt afwijzend hierop schikt. De Dijkgraaf vraagt nu of de heer Bodengraven zijn voorstel handhaaft te bevorderen, dat het water niet in omslag van het Rijnlandsch bundergeld grepen wordt. Deze antwoordt bevestig® De heer L. v. Dommelen ontraadt zoolang de procedure tegen Rijnland a: hangig is. De Dijkgraaf zegt dat deze vrijdom,! geheele gebied van Rijnland zou betrefi De heer G. van Soest ziet hierin ey tueel een verzwakking van recht voor grasland-eigenaren tegenover de polderl ten. De heer L. van Dommelen wil dan alli adhaesie betuigen zonder meer. De heeer J. Bodengraven glooft niet, i het schaden kan. De Dijkgraaf stelt voor de uitvoeri van het besluit afhankelijk te stellen r het advies van den Polderadvocaat Mr d. Biesen. De heer P. van Velzen dringt met kl aan om niets te doen. voorzoover dat i gaat van den Polder. Als er iets gedt moet worden dan kan en moet dit z i. alli uitgaan van belanghebbenden. De heer N. Bodegraven wil eveneens afwachtende houding aannemen. Ten slotte werd zonder stemming hier besloten. Bij de rondvraag niets aan de orde, wo de vergadering gesloten. Tegelijkertijd wordt een verkiezing houden voor twee heemraden, wegens riodieke aftreding van de heeren Kemps en Th. Mourits. Voor de vacati Kem^ werden uitgebracht 477 stemm waarvan 2 in blanco. De heer T\>mp v kreeg 293 stemmen, de lieer Th. Mourit! stemmen, zoodat de lieer Kemp li benoemd is. Voor de vacature Moui waren uitgebracht 481 stemmen, waan 1 in blanco, 334 op den heer Mourits, op den heer L. van der Lingen, 39 op heer G. Sanders en 6 op den heer B. Ken zoodat ook de heer Mourits voor 6 ja is herbenoemd. Herük. De zitting voor den liei ijk v maten en gewichten zal plaats hebben een der lokalen van hotel „Het Vimbel Paard", op Dinsdag 19 Mei voor het T)( Noorden en het Noordeinde van het D< Nieuwkoop, en op Woensdag 20 Mei v het Zuideinde van liej. Dorp Nieuwkoop en de overige buurten ZEVENHOVEN. IJken. Op Maandag 18 Mei a s in de achter-woonkamer bij G. van Ti van 10.3012 en van 12 uur plaats h ben de zitting voor den herijk van ma en gewichten. Vergunning. Door B. en W. is f P. Pieterse te Noorden vergunning v leend tot het bouwen van een boerd* voor rekening van den heer v. Smoor .burg alhier. Herkeuring. Het herkeuring?! ingevolge dp vleeschkeuringswet is donr en W. bepaald op 5.voor onverschi welk dier. ZOETERWOUDE (H. R.) R. K. Volksbond. Morgenavond t' uur houdt de R. K. Volksbond in het tronaat een ledenvergadering. Bespro! zal worden de Encycliek-feestviering. I

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4