Tweede Blad LIJK No. Maandag II Mei 1925 UIT DE PERS ROOD GESTOOK In „Het Volk" van Vrijdagavond vinden ve volgend fraais afgedrukt: Katholiek „demagogen-gebroed" No. 5 van de roomsche lijst aan het woord Dr. Kortenhorst, no. 5 van de katho- icke lijst in Zuid-Holland, gaat in den ,R.-K. Werkgever" als volgt te keer tegen Ie „vrijgestelden" der R.-K. Vakbeweging Wij willen van harte hopen, dat het nog niet te laat is om een groote opruiming te houden onder het de magogen-gebroed, dat het Roomsche volk regelrecht naar het socialisme voert. Wanneer de roomsche arbeiders en de vrijgestelden" hunner organisaties hun literste krachten inspannen en den laat- ;ten geloofsgenoot naar de stembus slee- ien, lukt het hun misschien ook Dr. 1 (ortenhorst in de Tweede Kamer te bren- n! De Maasbode teekent hierbij aan: Wie het artikel van dx. Kortenhorst, iet\velk hier bedoeld wordt, in zijn geheel eest, zal met ons tot de overtuiging ko nen, dat de gewraakte zinsnede zeer stel- ig niet bedoeld is op de „vrijgestelden", 'ntegendeel haalt de schrijver ter ken schetsing van het afkeurenswaardig ge- eur ook onder de katholieken met „demo- ra tie" het getuigenis van een vrijgestelde lan. Wij zullen niet elk woord voor onze re ten ing nemen, dat de even temperament- rolle als werkzame secretaris der Katho- ieke werkgeversorganisatie hier en elders oslaat; er is misschien ook wel eens re ien, aan zijn pen wat meer bezadigdheid oe te wenschen. Doch de wijze, waarop lier het roode orgaan zijn woorden uit ïun verband rukt ten einde te pogen de ratholieke arbeiders tegen do Roomsche ijst op te hitsen, gaat stellig de grenzen Mn eerlijkheid en goede trouw te buiten Wie dergelijke wapenen behoeft om een egenstander te bestrijden, staat wel hijs- er zwak. Uit een oogpunt van taktiek kan men n ons kamp nog wel wat van de. roode iroeders leeren, maar dit soort taktiek ijkt ons onvoorwaardelijk af te wijzen. BIKMgMLAMP DE NATIONALE NEDERLANDSCHE JUBILé-BEDEVAART NAAR ROME. Het uitvoerend comité, onder welks lei- li ng groep I der Ned. Jubilé-bedevaart ïaar Rome ressorteert, deelt ons het na- olgende mede: De eerste groep der Jubilé-bedevaart vertrekt op Dinsdag 12 Mei naar Rome. Doze groep omvat blijkens de lijst der jelgrims in het Reisprogram afgedrukt 133 deelnemers en heeft het voorrecht drie leden van het Nederlandsche Episcopaat onder zijn pelgrims te tellen, te weten Mgr. P. Hopmans en Mgr. A. F. Diepen (Mgr. Schrijnen zal zich in Rome bij de Ned. bedevaart aansluiten).Voorts telt de eerste groep. 45 priester-pelgrims en 183 leeken, waaronder de Eerste Kamer leden. Dobbelmann en Haffmans, en de Tweede Kamerleden Bongaerts, Michiel- sen en Van Wijnbergen. Naast deze groep staan groep II (Mis- 8iegroep) met 145 deelnemers, waaronder Mgr. H. Smeets, apostolisch prefect van Bengkoelen, en 31 priester-pelgrims, en groep III onder leiding van het Ned. R- K. Werkliedenverbond met 252 deelne mers, waaronder 8 priester-pelgrims. De geheele nationale Ned. Jubilé-bedevaart omvat dus 639 deelnemers, waaronder S6 priester-pel erims. Groep II vertrekt eveneens op Dinsdag 12 Mei, terwijl groep III op Donderdag 14 Mei afreist. Groep I komt op 15 Mei te Rome aan (één dag oponthoud te Genua), groep II eveneens (één dag oponthoud te Milaan), terwijl groepHI op 16 Mei des avonds te Rome arriveert. Op Maandag 18 Mei wordt de plechtig heid van den Jubilé-aflaat geopend in St. Pieter met eene H. Mis, op te dragen door Z. D. H. Mgr. van de Wetering, waaron der eene generale H. Communie wordt ge houden en vervolgens het drievoudig Ju- bilé-bezoek aan de St. Pieterskerk. Na deze plechtigheid begeven alle pel grims zich naar Campo Santo, om een bezoek te brengen aan het graf van dr. Schaepman en van Z. Exc. mr. L. Regout Des namiddags zal een pauselijke audiëntie worden gehouden voor de ge heele Nederlandsche bedevaart. Dinsdag 19 Mei draagt kardinaal Van Rossum in zijne titelkerk (van het H. Kruis van Jerusalem) een H. Mis op voor de Nederlandsche pelgrims. Des middags heeft het 2e drievoudig Jubilé-bezoek plaats in de basiliek van Maria de Meer dere, waar deken v. d. Waarden uit Al melo een toespraak zal houden. Van deze basiliek trekken de pelgrims dan in processie naar de basiliek van St Jan van Lateranen voor het 3e drievou dig Jubilé-bezoek, hetwelk wordt besloten met den zegen van het Allerheiligste. Op Woensdag 20 Mei, na een bezoek aan het Colliseum, vindt om 11 uur het vierde en laatste drievoudig Jubilé-bezoek plaats aan de basiliek St. Paulus buiten de muren. Op Donderdag 21 Mei is het de groote dag der heiligverklaring van den Zaligen Petrus Canisius, bij welke plechtigheid de Nederlandsche pelgrims als landgenooten van den heiligverklaarde bijzondere voor rechten zullen genieten. Op 22 Mei vertrekken do groepen II en III uit Rome. Groep II met drie dagen oponthoud (twee te Florence en één te Luzern), arriveert 28 Mei te Roosendaal. Groep m met één dag oponthoud (te Lu zern) komt op 25 Mei te Roosendaal terug Groep I vertrekt 25 Mei uit Rome naar Florence, op 27 Mei nit Florence naar Venetië, en op 30 Mei uit Venetië naar Luzern, waar de Pinksterdagen worden doorgebracht. Op Dinsdag 2 Juni keert groep I in het vaderland terug. Groote Openluchtmeeting te Gouda. De eere-voorzitter der Federatie van R.-K. Prop.-clubs in den Statenkieskring Gouda, de Hoogeerw. heer P. H. Wij ten- burg, Deken van Gouda, heeft zich bereid verklaard de leiding op zich te nemen van de groote Roomsche Openluchtmeeting, welke op Hemelvaartsdag, te Gouda zal worden gehouden. Internationale tentoonstelling voor de schoen- en lederindustrie, Waalwijk 1925 Dit jaar zal het 25 jaar geleden zijn dat- de Algemeene Nederlandsche Bond van Schoenfabrikanten werd opgericht. De Bond zal dit zilveren feest vieren, zooals bekend is, door.het organiseeren van een groote internationale tentoonstelling voor de schoen- en lederindustrie en aanver wante artikelen, van 2231 Augustus te Waalwijk. De tentoonstelling is gerangschikt in de volgende groepen: schoenen (machinaal-, hand- en maatwerk); leder voor alle doel einden; lederwaren en koffers; zadel en tuigmakerij; machines voor leder- en schoenindustrie; machines voor repara tie; leesten en stanzmessen; schoenfourni- turen, voerings en gereedschappen; chemische preparaten voor de schoen- en lederindustrie; huiden en looistoffen; rub ber; drijfriemen; kantoorinrichtingen; re clame; drukwerken; fabrieksinstallatie (fa brieksbouw, licht- en krachtwerktuigen, electriciteit, verwarming, watervoorziening transport, stofafvoer, drijfwerken, hijsch en weegwerktuigen, liften); rijksinzending op schoen- en ledergebied; emballage, winkel-inrichtingen; sportartikelen en kou sen; algemeene zaken. Het terrein van de tentoonstelling, vlak _bij het station gelegen, is 90.000 M2. groot; de drie tentoonstellingshallen be slaan een oppervlakte van 10.000 M2., met een gezamenlijke stand-oppervlakte van 5641 M2. Een legaal Iemand, die onbekend wenschte te blij ven, heeft besloten aan de gemeente Am sterdam f 10 000 te legateeren. De vruch ten van dit bodraf mogen eerst worden gebruikt, wanneer het zóó lang op interest heeft gestaan, dat het kapitaal acht maal in waarde is verdubbeld en derhalve is aangewassen tot ruim 2mijlloen gulden. Alsdan mag de helft van hetgeld gebruikt worden; de andere helft, wordt weder op interest gezet, totdat deze op haar beurt tot achtmaal het dubbele van het oori'-ron- kelijke is aangegroeid. De gelden moeten worden aangewend voor onderwijsdoeleinden en wel voor de stichting van een instituut voor projectie (als hulpmiddel voor alleriei onderwijs) en voorts voor het propageeren van de pro jectie bij het onderwijs; bovendien voor de stichting van een school voor algemeene ontwikkeling, eenigszins in den geest van de 5-jarige Hoogere Burgerschool, volgens aanwijzingen door den erflater gegeven. Gemengde Berichten Nieuwe moordaanslag Gisteravond te 9 uur heeft te 's-Gra- venhage een poging tot doodslag plaats gehad in het café van B. aan de Paul Krugerlaan, hoek Herman Cos terstraat. Omstreeks dien tijd kwam een auto met vijf personen voor hot café aangereden. Deze personen stapten uit en bestelden eenige consumptie. Achtereenvolgens ver trokken er vier, terwijl er een achterbleef De caféhouder dacht, dat deze het gelag voor allen zou betalen, wat hij echter niet van plan bleek te zijn. Hierover ontstond een woordenwisseling met het gevolg, dat de bezoeker plotseling een mes trok en den caféhouder twee ernsligQ steekwonden toebracht, één in den buik en één in het linkerdijbeen. De getroffene had veel bloedverlies en werd door den - Eersten Hulp-dienst naar de Centrale Post ver voerd. Na daar verbonden te zijn, werd hij naar zijn woning teruggebracht. Zijn toe stand liet zich gisteravond zeer ernstig aanzien. De dader, die gevlucht was, had een pet achtergelaten. De commissaris van politie, der afd. C., de heer Kramer, die per auto gearriveerd was, nam de pet in beslag en wist hiermede den eige naar vast te stellen. Deze, die voortvluch tig is, moet zijn Hendrik Kruit, 25 jaar, van beroep bakker, den laatsten tijd met olie ventende. De commissaris van politie verzoekt zijn opsporing en aanhouding. De moord te Hoensbroek. Op lost van den rechtercommissaris zijn, als gevolg van het hernieuwd onderzoek ingesteld in de zaak van den moord op mej. de wed. Haerlmans in Juli 1923 te Hoensbroek gepleegd, vijf daar wonende mijnwerkers, uit Oss e. o. afkomstig- ge vankelijk naar Maastricht-overgebracht Lijk aangespoeld. Te Zoutelande is Vrijdag aangespoeld het lijk van een ongeveer 30-jarig persoon, gekleed in stokerspak. Vermoedelijk i3 het lijk dat van een der opvarenden v. d. Jonge Catherina", die op 9 April in de Wielin gen is vergaan. Met lijk is 1.70 M. lang; er werd aan een der vingers der linker hand een ring gevonden. Door den bliksem gedood. Te Lucaswolde is do vrouw van den landbouwer v. d. D. tijdens een onweer door den bliksem getroffen en gedood. Overleden. Zaterdagnacht is de landbouwer J. v. d. Laar die te St. Oedenrode bij het ongeluk met een schietmasker ernstig was gewond, tD bet ziekenhuis te Veghel aan de gevol gen overleden. Aan de gevolgen overleden. De werkman v. d. P. uit Haarlem, die dezer dagen te Sassenhoim op karwei waa, had het ongeluk een stomp in den buik te krijsren van een ladder, welke van zijn handwagen viel. Aanvankelijk liet het on geval zich niet ernstig aanzien, doch toen bil later onwel werd, achtte de ontboden geneesheer onmiddellijke oveT-hrenglng naar de Mariasfichting te Haarlem nood zakelijk. Thans is do man tengevolge van inwendige vo-nvondineen ovorlodon Hii was gehuwd en laat vrouw en twee kinde ren achter. Tragische dood van een motorwlclrl]der E. Druljt8, rijwielhandelaar te Herent hals, reed gisteravond huiswaarts per motor. Nabij den Gheelweg wilde hij in houden om de stadspoort te passeeren doch reed zich te pletter tegen den muur Hand afgeknepen. Bij het kappen van boomen werd een arbeider te Eindhoven op den Voorterweg een hand finaal afgesneden doordat ze bekneld raakte tusschen een tak en een staaldraad. Door het terugloopend kanon. Vermoedelijk door bet niet voldoende met het hoofd uitwijken bij den terugloop van den vuurmond na het afgaan van het schot heeft de dienstplichtig wachtmees ter J. Heerkens Thijssen uit Haarlem ln de legerplaats bij Oldebroek zoo'n slag tegen het golaat gekregen, dat dit ernstig ver wond werd on hij een fractnur van een kaak bekwam. Hij is por auto naar het hospitaal te Utrecht vervoerd geworden. Do verwachting bestaat, dat geen blijvend lichamelijk letsel het gevolg van dit onge val zal zijn. Huiselijk leed. Aan het station te Venlo is, als zonder pas, aangehouden M. S. H„ huisvrouw J. K-, uit Delft met haar 8-jarig zoontjo. Zij verklaarde drie weken geleden naar Duitschland te zijn gegaan om haar man op te sporen. F(eeds 4tf jaar geleden had zij echtscheiding aangevraagd, doch daar van niets meer vernomen. De man werd te Friemersheim aangotroffen en bleek weder getrouwd te zijn, nlthans hij leefde met een ander. Zij had bij den rechter te Duis burg haar eisch tot echtscheiding her nieuwd. De vrouw is naar Delft terugge bracht. Diefstallen In scholen. De Haarlem8che recherche heeft te Arn hem een Belg aangehouden, die in het be zit werd bevonden van meisjesondergoed en andere voorwerpen afkomstig uit ver schillende scholen, waar den laatsten tijd inbraak is gepleegd. Ook was hij in het bezit van een bedrag aan geld. Een zeldzaamheid Er ztjn sollicitanten opgeroepen voor het bestellen der telegrammen van het lmlppostkantoor te Loosdrecht, doch.... de gegadigden hebben zich laten wachten. De verslagen waren niet naar zijn zin. In den raad van Sittard beeft de heer Meulenherg op onheusche wijze over een voortdurende partijdigheid in de persver slagen gesproken en de mogelijkheid geop perd, dat de verslagen onder censuur ko men te staan. Hij wilde daarom aan de pers het recht ontzeggen aan de groote perstafel te zitten. Deze verklaringen lokten hevig verzet uit bij wethouder Corbey, die het voor de pers opnam en de insinuaties wraakte. De voorzitter drong met nadruk aan om bij de in behandeling zijnde kwesties te blijven, maar onder veel rumoer ontstond een heftige discussie tusschen de heeren Corbey en Meulenberg. Zeer vele leden verlieten hun zetel en onder groot tumult schorste de voorzitter voor een half uur de vergadering. Buiten!. Belichten Een scheepsongeiuk op de Mississippi. Twaalf ingenieurs verdronken. Vrijdagmiddag sloeg een sleepboot van de „Engineering Board" der Vereenigde Staten in de Mississippi, ten Zuiden van Memphis- om. Van do opvarende leden der Ingenieursvereeniging van de Midden- en Zuidelijke staten werd één gedood, ter wijl er elf vermist worden. De ramp, die op een afgelegen doel der rivier plaats had, is een groot raadsel. Er wordt echter ver moed, dat do ketel van de sleepboot is ge sprongen. Er waren enkele van de beste ingenieurs van het Zuiden aan boord, toen het schip zonk. Een en twintig slachtoffers. Nader wordt gemeld: Bij het scheepsongeiuk op de MI-.-issfppi UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren is. 4.20 uur: Brussel 265 M. Kamermuziek. 5.20 Hamburg 395 M Kunlerbunt. 5.30 Hilversum 1050 M. Vóór-avond concert. Tannbour, (EhrkoV Der Kalif von Bagdad, (Boieldieu). Transactionen, (Strauss). Ele-« gio, (Tschaikowaky)Fantas e Wefrthar" (Maasenel). Van 67 uur KIndcruurtje. 5.35 Eiffeltoren 2600 M. Concert. 6.20 Munster 410 M. Causerie. tr- na operamuziek. 7.00 Londen 366 M. an Chelmsford 1600 M. De Holi. vlieger van der Hoop over zijn tocht naar Indië. 7.20 Hamburg 305 M. Tooneel. 7.20 M München 485 M. Goethe en - jn componisten. 7.20 Londen 365 M. en Chelmsford 1600 M. Meimaandmuzlek: Overture „A Way Day" (Haydn Wood); Suite, „Woodland Pic-» lures" (Fiotoher); ..May Dew" (Stemdalo-Bonnett); „In May" Schumann); „The May Night" (Brahms); A Dialect Recital: ..Now is the Montli of Maying" (Morloy); „Sigh No More, La dies" (Stephen); Come, Aw Ye Lads and Lasses „A Country Dance", „Flora's Holiday: Sui-c te, „A Day in May" (FrraBf Intermezzo. „Flowers in the Breeze" (Blon); ..A ••'n-Vay" fLidgey); „0 Let No Star Com-- pare With Thee" (Michael Head); „The Floral D"<V (Katie Moss): More D'nW* En-» tertainment: „On the Plains" (Thomas Weelkes): ..Powers for You"; ..Speedwell" (A Pa-» geant of Summer"); ..Country Song" (Ho'st). 7.20 Birmingham 475 M. Muziek, zang en voordr. 7.20 Card'ff 350 M. Concert. 7.20 Manchester 375 M. Licht Synw phonie-concert. 7 35 Bournemouth 385 M. Concert 7.35 Brussel 265 M. „Une russe de Pierrette", operette. 7 50 Münflter 410 M Mur'ck van Verdi. 7.50 Romp 425 M. Nieuws en con-i cert. 8 05 Radio-Par1780 M. Fragment ten nit T:rofe-0:rofla" rette. 9.00 A'dam 1050 M. (firma Bno»-i man) Concert. 9.20 TTambnr" 395 M Dansmuziek. zijn 21 personen verdronken. Aan boord van de sleepboot bevonden zich in totaal vijftig personen. Het schip begon plotse ling in den sterken stroom fe slingeren, sloeg vervolgens om en zonk. Een ontplof fing of paniek, die de ramp zon kunnen verklaren, werd niet waargenomen Fr was geen fijd om de reddingsgordels te beves tigen. Een neger in een motorboot .redde de overlevenden Een auto door een trein qenrenen. Elf personen gedood en vier zwaar gewond. Uit Mannheim wordt geseind: Gisteravond is een vreeselijk ongeluk gebeurd bij het station Rothmalstli. Toen om halfacht een met personen bezette vrachtauto met aanhangwagen den spoor weg wilde oversteken, kwam juist de snel trein Frankfort-Stuttgart voorbij: de trein •zreep den aanhangwagen die nog niet over het spoor was: dn inzittenden werden nit den wagen geslingerd en overreden. F,lf personen worden gedood en vier zwaar ge wond. De oorzaak schiint te zijn, dat do boomen van den overweg openstonden. Groote brand tc Lelpzi". Op een houlstapelplaats der fabriek van Cyriacns en Nötzol te Leipzig is, waars schifnlljk door vallende vonken, een grooto brand ontstaan. Een groote bergpla." Is van 50 meier lang stond weldra in lichtelaaie en werd met de aanwezige groote voorraden kostbare houtsoorten eon prooi d*r vlammen. De pehede i* vc* «rooi FEUILLETON. 24) Doze man was papa Larmois. Zijn schoonzoon had hem dezen morgen verla ten, zeggende, dat hij naar het doodenhuis ging. Sedert had hij geen teeken van leven meer gegeven en de arme vader Larmois, bezorgd over het lot van zijn dochter, was vertrokken op zoek naar Sidoine. Wat doet u daar? vroeg de heer Tringle argwanend. Ahl zei papa Larmois, overgelukkig Iemand te ontmoeten, met wien hij spre ken kon, is U van de administratie? Ik ben de directeur. O, dat valt meel Heeft U soms den beer Sidoine Loriet gezien? De heer Tringle stikte bijna van woede. Sidoine Loriot! Alweer! De grap werd doorgespeeldl Doch ditmaal zou de vlieger niet opgaanl Hij sprong op papa Larmois af, nam hem bij den kraag en deed hem ronddraaien, voor dat de ongelukkige en protestéerende behanger den tijd had om [Zich zelf bekend te maken en vierde zijn Ingehouden woede stampend en slaande uit. Zool raasde hij. Zool Je komt Si doine Loriot halenl Neem dit dan mee voor Sidoine Loriot. En hij gaf den armen larmois een heftigen stomp. Zie zool |En neem dit mede voor mevrouw Pruneau i»":t voel groeten!.. ..(Een tweede slomp Yolgde). En dit voor oom SchutzL... Eu dit voor het opschrift!En dit Yoor U Hij onderstreepte zijn durven en slagen met verwenschingen en vloeken, terwijl vader Larmois, die als een 'vruchtboom in ooftijd geschud werd, jammerde en kreunde. Eindelijk, Het de heer Tringle zijn onge lukkige prooi los en ging naar zijn kan toor terug, tevreden nu eens zijn woede te hebben kunnen uitvieren. Hól dit verlicht, dit heeft mij goed gedaan! Zoo dacht er echter Larmois niet over Vernederd, bont en blauw geslagen, kon hij de redenen van dit onthaal niet be vroeden. En hij vluchtte angstig weg. Hij strompelde treurig door de gang, toen hij zijn dochter op zich zag toekomen verge zeld van een man. Jeannel riep hij met hakkelende stem Papal Ze omhelsden elkaar innig met tranen in de oogen alsof zij elkaar op een ver laten eiland weervonden, na gedurende twee lange dagen op zee te hebben rond gedobberd. Lief kind, zei vader Larmois, na deze omhelzing, wat heb je me toch een angst op het- lijf gejaagdl En Sidoine? Ik weet het nietIk kwam hier juist om nieuws over hem te vernemen. Hij is dezen morgen van mij weggegaan. Hoort u eens, zei M. Ripincelli, de directeur wacht op ons. Laten we ons haasten. De bedoeHng van den heer Ripincelli, die zeker was van den dood van Sidoine want hij zelf had de aangifte van het overlijden gedaan in zijn goedhartig heid, was te beletten, dat madame Loriot te spoedig den slag zou vernemen, die haar tot weduwe zou maken. Het is waar, zei Jeanne. De oom van Sidoine wacht mij hier, bij den direo- teur: ik weet niet waarom. Kom met mij mede. Naar den directeur?.Ik denk er niet overlIk kom er van terug met een pak slaag. Ga jij er maar heen. Spoed je, ik wacht je hier. Jeanne en M. Ripincelli gingen door. De heer Ripincelli klopte aan de deur van het kabinet van den heer Tringle. Een gebrom antwoordde Zij traden binnen. De heer Tringle zag er ellendig uit. Zoo pas had hij ontdekt, dat men hem bestolen had. En zooeven nog had hij zooveel beha gen geschept in zijn wraak op papa Lar mois, die thans echter geheel gekoeld waa nu hij de diefstal bemerkte. Mevrouw Loriot.... zei de heer Ri pincelli. Voor deze dame slaagde de heer Tringle er in zijn kokend bloed te beheerschen. Goed, zei hij. Wij verwachtten U me vrouw. om onmiddellijk naar het com missariaat te gaan, waar ge uw oom en een dame, die gij wellicht kent, zult ont moeten. Mijnheer Ripincelli blijft hier en houdt een waakzaam oog in 't zeil. Me vrouw, ik ben tot uw beschikking. Jeanne begreep, dat de zaken er slecht gingen uitzien, want de toon van den heer Tringle was verre van opwekkend. Zij was heelemaal uit het veld geslagen en liep stil naast hem, zonder een woordje te spreken. Toen zij dèn hoek van den bang omsloegen, zagen zij papa Larmois, die ongeduldig wachtte. Toen deze echter den directeur bemerkte zette de arme het op een loopen, want hij was van zijn angst en schrik nog niet be komen. Alvorens hij den uitgang van het stad huis bereikte, botste hij in zijn haastige vlucht tegen heel wat brave burgers aan en kreeg hij heel wat lieve naampjes te hooren: stommerik,- onbeleefde lummel, oude Rabbi, enz. Doch inplaats van verontschuldigingen aan te bieden, liep hij maar steeds door en kwam buiten adem thuis. Toen Jeanne en de heer Tringle op het commissariaat aangekomen waren, was de adjunct, niet wetende waarom men hem oom Schutz en mevrouw Pruneau zond, het onderzoek dor zank begonnen met het getuigenverhoor van Trepiod. Deze gaf een verward verhaal over den diefstal van de leeren tasch en de aanhou ding van Sidoine in het lijkenhuis, toen een telefonisch gerinkel het verbaal on derbrak. Ik kom, zei de rechter van instructie tot den adjunct. Wij zullen het onderzook ter plaatse voortzetten. Vraagt dringend een afschrift van de overb'jdensacte van den heer Loriot De adjunct onderbrak zijn verhoor en zond Trepied om een afschrift van be doeld overbjden, vervolgens stond hij den heer Tringle te woord om te weten wat hij wilde. Na een kwartier brachten twee taxis den heer Renard, rechter van instructie, den heer Sauteul, zijn snuf fier, Gregoiro Grobsky en Bonbou l'Eqnerre, begeleid door twee agenten van den veiligheids dienst. Bij dit gezelschap Imorden nog: de heer Serin-Gilbert, politie-aris, opgeroepen om het lijk van Sidoine te onderzoeken en den heer Lombert, landmeter om de situatie van de plaats op te maken. Bewust van hun waardigheid traden zij het commissariaat binnen. Zelfs de ver slagen gezichten van de echtgenooten Grobrkv beïnvloede niet hun stuursch en statig optreden. Toen de heer Tringle van den adjunct vernomen had dat deze heeren ook geko men waren om een onderzoek in te stol len naar de verdwijning van Sidoine,drong hij aan dat ook hij, oom Schntz. .Jeanne en mevrouw Pruneau tot de zitting van den rechter zouden worden toegelaten Want zonder twijfel, zeide hij, bestaat er verband tusschen dit alles. De adjunct stond bern dit toe. Zoo kwam het gezelsi-hap van den heer Renard en daf van den heer Tringle sa men in het cabinet van den adjunct. De heer Renard nam plaats bij do schrijftafel, en zijn griffier, die uit zijn leeren tasch vele papieren en een langen penhouder trok, zette zich naast hem. Bij gebrek aan stoelen bleven de ande ren staan. VIII De heer Renard, do handen gevouwen alsof hij ging bidden, beschouwde mot vol doening het talrijke gezelschap. Met een teeken van het hoofd waarmee hij de op merking van den heer Tringle b'eek goed to keuren, vrnog hij: Houdt de aanwezigheid van deze per sonen verband met do zaak die ons bezig houdt? (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3