Derde Blad Vrijdag 8 Mei 1925 BINNENLAND Bakkersarbeid. 'Aan de Tweede Kamer ia do volgende motie gezonden: De Ned. R. K. Bond van Brood-, Koek-, Banketbakkers en Cacao-, Chocolade en Suikerbewerkers, in buitengewone bonds raadsvergadering bijeen, ter bespreking van de aanhangige wetswijzigingsvoorstel- len betreffende den arbeid in broodbakke rijen, spreekt zijn groote teleurstelling er over uit dat de minister van Arbeid, Han del en Nijverheid geen gevolg gegeven heeft aan den op hem van verschillende zijden geoefenden aandrang om deze voorstellen terug te nemen; handhaaft de tegen deze wetsvoorstellen door hem ingebrachte en gemotiveerde be zwaren, die ook na de door den minister op een enkel punt aangebrachte wijziging, hun kracht tegen de voorstellen ten volle behouden, omdat, indien deze voorstellen tot. wet verheven worden, zij lo. binnen korten tijd zullen leiden tot zoodanige wetswijziging, die den volledigen nachtarbeid wederom zal veroorzaken; 2o. daardoor ook de volledige Zondags rust zeer ernstig in gevaar wordt gebracht; redenen, waarom hij met den 'meesten aandrang en klem er bij uwe Kamer op aandringt, de voorgestelde wetswijzigingen niet te aanvaarden. Naar aanleiding van de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp, houdende wijziging van de bepalingen der Arbeids wet 1919 betreffende den arbeid in brood- bakkerijen, heeft het Hoofdbestuur der Ned. Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin het als zijne meenïng kenbaar maakt, dat, hoewel de Regeering het aanvangsuur van den arl>eid voor het kleinbedrijf inplaats van op drie uur, op vier uur des morgens heeft gezet, daardoor in het wezen der zaak geene verandering is gebracht. De bepaling toch, aldus adressant dait aan het hoofd of den bestuurder van een onderneming, die in den regel zonder hulp van anderen bakkersarbeid verricht, vergunning kan worden verleend om ge durende den geheelen nacht arbeid te ver richten (art. 38 der wet, art. IV van bet wi'zigingsontwerp) is gebleven. Waar nu het aantal in den regel alleen werkende bakkerspatroons naar schatting in Nederland tusschen de vier- en vijfdui zend zal bedragen, terwijl er in het geheele land pl.m. 15 000 bakkerijen zijn, zal onge veer een derde gedeelte der patroons ook de patroons die in de groote steden geves tigd zijn desgewenscht den geheelen nacht arbeid kunnen verrichten. Herhaald zij, wat te dezer zake in ons eerste adres is opgemerkt, dat, wie de pa triarchale verhoudingen in het kleinbedrijf kent, met ons tot de veronderstelling moet komen, dat niet de patroon, doch de arbei der regelmatig des morgens te vier uur en 'des Zaterdags te 2 uur met den arbeid zal aanvangen. Eenige controle daarop is niet mogelijk, omdat het internaat zal toene men. Wil de Regeering, op grond van de argu menten, in ons eerste adres aangevoerd, zoo merkt adressant verder op, niet tot we derinvoering van den nachtarbeid bij ploe- genwisseh'ng overgaan, dan zal rechtvaar digheidshalve het groot- en middenbedrijf als noodzakelijke compensatie eveneens een vervroegd aanvangsuur des morgens vier uur met de ploeg moeten worden gegeven. Immers, waar het tegenwoordig aan vangsuur van. vijf uur geen voordeelen aan ihet midden- en grootbedrjf biedt, maar slechts de consequentie is van het verschil in omvang en aard der ondernemingen, mag de wetgever met die categorie van werkge vers, waar zeer zeker niet de slechtste ar beidsvoorwaarden heerschen, benadeelen ten gerieve van ©ene andere categorie - het kleinbedrijf dat, teneinde de wet te kunnen naleven, niet alleen geen kosten heeft gemaakt, doch bovendien als gevolg tan de afschaffing van den nachtarbeid r.iin brooddebiet minder zag teruggaan dan h het midden- en groot-bedrijf. STADSNIEUWS Volksbondnieuws. Zooals op de feest en huldigingsavond werd medegedeeld, zal op Donderdag ld Mei een ledenvergadering worden gehou den van den R. K. Volksbond en moet de zaal van het Bandsgebouw dien avond te klein blijken. Het vergaderingbezoek zou beter wor den; dit was de belofte en mede in de feestgaven den geest, adviseur aangebo den! Het vergaderingbezoek is noodig in be hang van organisatie en leden, want zon der vergaderingbezoek geen medeleven met de organisatie, geen belangstelling in de zaken die In het belang der leden door deze worden verricht; ook zijn de leden dan niet op de hoogte van hetgeen door de organisatie voor hen wordt gedaan, en moet wegens te weinig belangstelling veel worden nagelaten, wat anders had kunnen gebeuren. Of de agenda van voldoende belang is? Zoo reeds meer is medegedeeld, hebben de leden zelf de gelegenheid er voor te borgen, dat de agenda's belangrijk worden oor vragen in te zenden. Reeds zijn twee vragen ingekomen; thans niet van gods- dienstigen, doch van socialen aard. Ver slag zal worden uitgebracht van de Cen trale Raadsvergadering. De Eerwaarde Adviseur zal een korte toespraak houden, waarin Zijneerw. o.m. zal doen uitko men waarom of de R.-K. Volksbond een bedevaart organiseert naar Noordwijk. Besproken zal worden de viering van het Encycliekfeest zoowel gewestelijk als plaatselijk; de gewestelijke viering heeft plaats te Katwijk, terwijl het bestuur er thans in geslaagd is, om aan het verlan gen der leden, het Encycliekfeest ook we der plaatselijk te vieren, tegemoet te kun nen komen. Uit deze uiteenzetting zal voldoende gebleken zijn, dat deze ledenvergadering" voor alle leden van belang is en het daar om zeer gewenscht is, dat deze zeer druk bezocht zal worden. Leden, Donderdag 14 Mei te 8 uur in het Bondsgebouw present. „Kennis is Macht". Aan het verslag van de Middelbare Han delsavondschool van het Genootschap „Kennis as Macht" over het jaar 1924 da het volgende ontleend; Op 1 Januari 1924 bezochten 402 leerlin gen, waarvan 124 vrouwelijke de school en op 1 Januari 1925 waren die getallen res pectievelijk 384 en 117. In dit aantal is nog een achteruitgang te bespeuren, maar toch velt te constateeren, dat die achteruitgang in vorige jaren groo- ter was en dat de grootste malaise voor de school voorbij is. Alleen is het jammer, dat sommige leerlingen, voornamelijk voor het vak Boekhouden de school verlieten, omdat de klasse,, waarin zij zaten, te groot was naar hun zin. Zij kregen daardoor te wei nig beurten en meenden door privaatlessen beter en spoediger hun doel te kunnen he reiken. Het woord „heter" as door hen ech ter verkeerd gebruikt, want de resultaten van do examens Boekhouden hij do Vereeni ging van Leeraren en hij de Federatie war ren dit jaar als gewoonlijk schitterend. Zoo slaagden alle negen candidaten bij de Vereeniging van Leeraren en van de tien, die hun succes beproefden bij de Federatie, waren ook 10 zoo gelukkig het diploma te verwerven. Eén van deze behaalde zelfs zijn beide diploma's al in Juni, vóór hij het diploma van „Kennis ia Macht" had verkregen. Eveneens slaagden in het voorjaar 2 leerlingen voor de Duiische taal bij Mer- curius en in het najaar deden examen voor Franseh 3 candidaten, die werden afgewe zen, 3 candidaten voor Engelsch, waarvan 2 en 5 candidaten voor Duitsch, waarvan ook 2 slaagden. Nog dient vermeld, dat van de 8 geslaag den voor Schoonschrijven 4 examen deden voor het Handelsdiploma bij de Vereeni ging van Leeraren in het Schoonschrijven M. 0., die alle 4'slaagden en dat de 5 leer lingen, die slaagden voor ons diploma Ste nografie, ook het diploma „Groote" in den Haag verwierven. De uitslag van de' eigen eindexamens vindt men in onderstaand staatje. Algem. Handelskennis 10 10 5 50% Boekhouden enz. 18 18 10 ±55% Schoonschrijven 14 14 8 ±57% S taatsi n richti ng 3 3 2 ±66% Stenografie 8 8 5 ±62% Machi neschri j ven 52 52 43 ±84% Totaal 105 105 73 69% (Het eerste cijfer geeft de sterkte der klassen, het tweede .aantal deelnemers, het derde aantal geslaagden, het vierde het percentage). Met lof slaagden voor Algem. Handels kennis 1 en voor Schoonschrijven 1 leer ling. Voor Staatsinrichting was de inschrij ving in September te gering, zoodat geen nieuwe klasse kon geformeerd worden. De orde en tucht bij de leerlingen waren evenals andere jaren zeer bevredigend. De leeraren verrichtten hun taak met dezelfde nauwgezetheid en ijver als steeds. De con cierge vervulde zijn taak naar behooren. Bij.de leeraren kwam slechts één mutatie voor n.i., dait de heer H. Vink de inrich ting bij gebrek aan werk verliet. De heer Koyck was gedurende pl.m. 5 maanden wegens ziekte afwezig, de heer Karstens nam zi'jn taak in dien tijd op loffelijke wij ze over, waarvoor hem 'n extra dankbetui ging toekomt. Gelukkig was de heer Koyck in September zoover hersteld, dat bij zelf zijn lessen weer kon geven. Op 1 Septem ber herdacht de beer Karstens den dag, dat hij 25 jaar als leeraar aan de Handels school verbonden was. Hij had den wensch te kennen gegeven, dit feit onopgemerkt voorbij te laten paan, maar het Bestuur en de leeraren meenden hem toch in stilte een bescheiden huldiging niet to mogen sparen, 's Morgens werd hij thuis door het Dage- lijksch Bestuur en den directeur en waar nemend directeur gelukgewenscht. Aan 't eind van het verslag gekomen, wilde de directeur, de heer A. J. J. Ver- brugge. niet verzwijgen, dait het voor de school een groote verbetering zou zijn, als de klassen wait kleiner konden zijn De dir. wil al de bezwaren en moeilijkheden, ver bonden aan het les geven in Boekhouden en vreemde talen niet opsommen, wanneer de klassen pl.m. 24 leerlingen tellen. De ontvangsten over 1924 bedroegen met inbegrip van het saldo op 1 Januari 1924 ad f 12.359.32 in totaal f53.643.01, de uit gaven bedroegen f 37.405.16, zoodat er een saldo is van f 16.237.85. MUZIEK. N.V. Sanders' Gemend Koor „De Ster". Voor de derde maal sinds de oprich ting in Juli 1922 gai dit koor, bestaande uit het kantoor- en fabriekspersoneel van de „N.V. Sanders Zeepfabrieken" een uit voering in „De Graanbeurs". De zaal was geheel gevuld en de uitvoering werd ook bijgewoond door den heer en mevrouw Sanders, eere-voorzitter en bescherm vrouwe der vereeniging. Het ensemble staat ohder leiding van den heer Wim Mizée, die door deze uit voering weer getoond hoeft een muzikaal en beschaafd dirigent te zijn. Sinds we juist een jaar geleden dit koor hoorden, is het belhngrijk vooruitgegaan. Dat is vqoral merkbaar aan het voller, ronder en nobeler geluid der forto's en het bijna geheel verdwijnen van de scherpte welke de sopranen wel eens konden hebben. Als de heer Mizee niet te veel last heeft van mutaties kan hij in dit opzicht nog meer bereiken. De pianissi mo's waren zelfs zeer mooi. Er is over 't algemeen beschaafd gezongen. Ruwheid en onaesthetisch geschreeuw was verre. Uit alles blijkt, dat de dirigent aan de muzi kale declamatie, aan het zingen met tekst begrip, en aan de uitspraak veel zorg be steedt. In dit opzicht viel weer op, de bo- schaafde uitspraak van het Duitsch en het Latijn, talen die voor verreweg de meeste koorleden wel terra incognita zul len zijn. De rhvthmische opvattingen van-* den heer Mizée herinneren aan de lichte en levendige accenten welke Hubert Cuypers in zijn koorzang weet te brengen. Geen kle'ne verdienstel Wij houden niet van het al te trage en gewichtige in koorzang, niet van een stugge gelijkmatigheid, die zich steeds onverstoorbaar mezzoforte voortbeweegt. Koorzang moet doorzichtig .kleurig en vol nuance zijn. En dat was hier het geval. Het programma vermeldde als inzet het krachtig gezongene „O Heer, die daar des Hemels tente spreidt" een flink begin! Mooi was ook „Abendlied" van Filip Loots. Een buitengewoon mooie presta tie gaf het koor met „O bone Jesu" van Pales trina en dat is zoo moeilijk! In het tweede couplet van „O 'fons amori" een kleine zakking van den toon. De teno ren probeerden nog op te drijven, maar de sopranen volhardden hij hun trouwens niet ernstige fout. „Lente geboort" van Bouset, waarvoor we eerlijk gezegd ons hart hebben vastgehouden, omdat het zoo moeilijk is, liep zoo prachtig van stapel, dat het herhaald moest worden. Na de pauze vermelden we nog het innige „Moe ders slaopliedeke" van Kools, dat uitste kend tot 2ijn recht kwam, en nog het krachtige Valeriuslied „Glyck den groot- sten rapsack", dat Leiden zoo vertrouwd is. Er zit in het koor discipline en een groote toewijding. Hulde daarvoor aan alle dames en heeren. De eerste solist, dien we te hooren kre gen, was onze stadgenoot, de heer Frans Vrijlioff, die den moed bezat, de zware Sonate no 3 C-dur van Haydn en de G- dur-suite van Bach, geheel uit het hoofd te spelen. Een mogelijk ongelukje vereischt in zoor geval groote tegenwoordigheid van geest. Maar de heer Vrijhoff is zeker van zijn zaak, speelt met groote virtuosi teit en wat meer zegt: muzikaliteit. Won der mooi weet hij, vooral in de gedragen tempi zijn instrument te doen zingen. Hoe mooi was na de pauze het Adagio van Bargiel en hoe prachtig zat de cellist in een Polonaise van Popper verdiept, toen plotseling een snaar sprong.... jammer van 't bezielde spel! Maar -r- force majeur! En tenslotte hadden we het genot, als sopraan-soliste Mej. Annie van der Reij- den te mogen hooren. Het mag nu eindelijk wel eens opgemerkt worden, dat deze zangeres de „Krankheiten" van het dillet- tantisme reeds lang te boven is. Wij hoor den dezen winter te Leiden beroepszange- ressen die in smaak en innerlijke muzika liteit bij haar ver ten achter staan en lang niet over haar stemmiddelen beschikken. Hoe goed ligt haar „Herakles" van Han del, waarmee ze dadelijk geheel op dreef was. Niet licht zal men het tweede ge deelte er van: „Rube Sanft, lieb Vater- herz!" verenten. Met groote wijding werd het voorgedragen.. Wij hoorden van haar nog „Uber Nacht", van Hugo Wolf en twee mooie liederen van Brahma, waarvan we in 't hijzonder aanteekenen: „Auf dem Kirch- fa ofe". Na de pauze het innig fijne „Maria Wiegenlied" van Max Reger, en verder twee Hollandsche composities: „In de Ka thedraal" van Jan Rijken en „Liefde" van Hendrika van Tusschenbroek, alles te za- men een fijne keuze, waarvan do voor- dracht zonder eenige reserve te loven vieL Het was zeer mooil Door mevrouw Sanders, de bescherm vrouwe der vereeniging, werd de zangeres gehuldigd met een bloemstuk en door het koor met een bloemenmand. De heer Mizée begeleidde met veel in- tuitie zoowel don heer Vrijhoff als do zan geres. Aan het einde van den avond dankte de Voorzitter, de heer J. C. Christiaanse, den heer en mevrouw Sanders en gasten voor hun opnieuw betoonde belangstelling en richtte zich verder in het bijzonder tot directeur en solisten. Hij wees hun in keu rige* bewoordingen op 't mooie in hun taak: schoonheid te brengen aan velen. „Het schoonheÜsgevoqil van ons ge slacht moet wordon ontwikkeld, blinden moeten ziende, dooven hoorende worden gemaakt. Dan zal men onder den invloed van het schoone ook in den arbeid het schoone leeren zien en hom leeren liefheb ben met die liefde, die men toedraagt aan een symphonie van Beethoven of aan een lied van Schubert." Waarmee we geheel instemmen. N. J. H. S. •VIT DE OMGEVING^ NCORDWIJK Gemeenteraad. Een commissie tot onder zoek naar den woningtoe stand in de gemeente. Het vermenigvuldigingscij- fer verlaagd van 3% tot 3V\ Een verordening op woonverblijven. De Raad der gemeente vergaderde gis termiddag te 2 uur. Voorz. burgemeester jhr. van Panhuys Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. De Voorz. doet mededeeiing van de in gekomen stukken, w.o. in de allereerste plaats verschillende door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten. Verder, dat het aandeel der gemeente in den keuringsdienst voor waren te Lei den bedraagt de som van f 1024.55. Bij den raad der gemeente is varder in gekomen een verzoek van de raadsleden G. W. Alkemado, P. Admiraal, G. v. d. Wiel en Dr. H. van Nes, om een commis sie te benoemen voor een onderzoek naar den woningtoestand in deze gemeente, om afdoende verbetering te brengen in geble ken wantoestanden. Het prae-advies van B. en W. zegt hieromtrent, dat hot niet mogelijk is met de thans bestaande bouwverordening een woning te bouwen voor een prijs, die de voorstellers op het oog hebben. B. on W. zullen geen voorstel doen tot wijziging van de bouwverordening, daar de raad tot tweemaal toe dergelijke voorstellen ver wierp. Wanneer de raad de wijziging ech ter hoog noodig acht, zullen B. en W. voorstellen indienen, op welken grondslag een woningsysteem ontworpen kan wor den, waarvan de huur do draagkracht der arbeidsbevolking niet te boven gaat. Do heer v. Nes licht het adres nader toe en zegt, dat hem niet duidelijk is, dat voor dit voorstel de bouwverordening ge wijzigd moet worden. Iu ieder geval kan eerst de commissie een onderzoek instel len. Blijkt dan dat de verordening gewij zigd moet worden, dan kan zulks alsdan gebeuren. De heer Admiraal acht het heslist nood zakelijk een grondig onderzoek in te stel len, zulks in het belang van de bevolking. Weth. Liefferink is van oordeel, dat de bouwverordening eerst gewijzigd moet worden, hetgeen andere leden niet noodig vinden. Do Voorz. zegt, dat men toch voorzich tig moet zijn met plannen in die richting. Wanneer de gemeente b.v. toeslag op de huren gaat geven, is het gevaar niet denk beeldig', dat men teveel ongewensch'te per sonen hier krijgt. De heer Admiraal betoogt nog, dat men door eenvoudige wijzigingen in de bouw verordening een systeem voor woningbouw moet vaststellen, waardoor goedkoopere en geriefelijke woningen voor de arbei ders verkregen worden. Na langdurige discussie wordt besloten een commissie te benoemen, bestaande uit de heeren dr. v. Nes, P. Admiraal on G. W. Alkemade. Hierna is de agenda aan do orde. Tot commissaris dor spaarbank wordt herbenoemd de heer P. Alkemade. Behandeld werden voorts do jaarver slagen over 1924 betreffende den vleesch- keuringsdienst, do spaarbank, de arbeids bemiddeling en werkloosheidsverzekering en de plaatselijke schoolcommissie. Naar aanleiding van het laatste ver slag vraagt de heer v. Nes, of het juist is, dat het veelvuldig schoolverzuim is te wijten aan het aanwezig zijn van de kin deren op de golf- en tennisbaan. De Voorz. zegt, dat het schoolverzuim de laatste jaren werkelijk aanmerkelijk gestegen is. Volgens een statistiek, opge maakt door den Comm. van Politie, be droeg het aantal processen-verbaal hier voor in 1920: 11, in 1921: 45, in 1922: 38, in 1923: 169, in 1924: 303. Do G. v. P, is echter van mecning, dat zulks niet alleen aan de tennis- en golfbanen is te wijten, maar hoofdzakelijk aan het winstbejag. Velen verdienen n.l. geld met -hot oppas sen hij auto's en fietsen, enz. De Voorz. voegt er nog aan toe, dat de voorz. der golfclub met moeite de kinde ren kon wegkrijgen, eenvoudig omdat zij door hun ouders erheen worden gestuurd. De Voorz. is van meoning, dat men aan de desbetreffende besturen kan verzoeken niet meer kinderen toe te laten dan beslist noodzakelijk is. B. en W. stellen den raad verder voor tot standplaats voor de autobussen aan te wijzen het terrein, gelegen aan do School straat, genaamd „Oudo Werf". Do "be strating van genoemd terrein zou kosten f 1200.—. De heeren de Hollander en v. d. Niet maken bezwaar tegen dit voorstel. Zij vra gen, of het niet mogelijk is de autobuseen een andere standplaats te geven in de Schoolstraat, n.l. in het verlengde daar van. De raad machtigt hierna B. en W. over eenkomstig het voorstel van den heer De Holander een onderzoek in te stellen en naar gelang daarvan te handelen. Hierna heeft de wijziging dor verorde ning betreffende de stemdistricten plaats overeenkomstig het voorstel van B. en W. De raad besluit voorts aan het Noord- Holl. Landbouwcrediet to Leiden een twee tal coupons van een gomeentoleening uit te hetalon. Deze coupons zijn verloren of zoekgeraakt. Mochten ze ooit weer terecht komen, dan worden do onkosten aan de gemeen to vergood. Betreffende de verlaging van het belas tingpercentage deelen B. en W. aan den raad mede, dat met het opmaken der begrooting 1925 gerekend is op vor- laging. Voor het belastingjaar 19241925 kan op een netto opbrengst van f 127.500 gerekend worden, naar oen belastbaar in komen van f 3.400.000. In den dienst 1924 is reeds 2/3 deel der geraamde opbrengst verantwoord, n.l. f 81.250, ter wijl In den dienst 1925 aan belasting over 1924 f46.250 verantwoord zal wor den. In 1925 zou dus aan belasting komen f46.250 (restant 1924—1925) plus 2/3 van f 127.500, is tezamen f 131.250. Aan belasting zal noodig zijn f115.000. Vol gens berekening zou er f 16.250 meer ont vangen worden dan noodig zou zijn. Een verlaging van het percentage is dus mo gelijk, waarom B. on W. voorstellen voor het volgend jaar het percentage vast te stellen op 3* De schoolgeld verordeningen worden overeenkomstig het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. lot hot vor- leenen van medewerking tot het stichten van twee plaatsjes ingevolge de I.andar» heiderewet voor de gebrs. de Haas, wordt z. h. st. goedgekeurd. Bij het voorstel tot wijziging der bo- grootingen 1924 on 11)25, maakt do hoer v. Nes de opmerking dat de voorgelegde staat in uitgaven een grootor bedrag aan geeft dan in inkomsten. De secr. merkt naar aanleiding hiervan op, dat or later eenige posten bij do uitgaven zijn toego- voogd. De stukken wordon hierna naar de financieele afdeeling teruggezonden. B. en W. stellen vervolgens voor tot het in eigendom afstaan van twee lokalen on het in bruikleen geven van één lokaal der O. L. School te Noordwijk aan Zee, ten behoevo van de vereeniging voor Chr U. L. O. Aldus besloten. Besloten wordt verder tot overneming van eenige straten van de Maatschappij „De Toekomst". B. en W. stollen daarbij voor de overgenomen straten in orde U brengen tegen een vergoeding van f 7700. terwijl de gemeente tevens de beschikking krijgt over enkele stukkon grond ir. den omtrek van de Algemeene Begraafplaats. Hierna komt in behandeling een niouwe verordening op woonverblijven. De heer v. d. Wiel zegt, dat dit een der moeilijkste kwesties is, waarvoor de raad gedurende de laatste jaren is ge steld en die niet gemakkelijk op to lossen is. Gedeeltelijk is hierin reeds iets bereik' doordat de raad eenigen tijd geleden een besluit genomen heeft ten aanzien van de z.g. zomerhuisjes. Als spr. het voorstel beziet, komt hij tot de conclusie, dat het hier hoofdzake lijk arbeiderswoningen betreft en waar er reeds meerdere ingezetenen zullen zijn, die hunne woningen of gedeelten daar van reeds verhuurd hebben voor het. a.s. seizoen, zouden zij bij aanneming dezer verordening gedwongen worden hun schriftelijke of mondelinge overeenkom sten te verbreken. Daarom stelt spr. voor, indien de verordening aangonomen wordt, haar van kracht te doen worden op 1 Mei 1926. Ook de heer v. d. Niet uit bezwaren te gen het voorstel, waarna de Voorz op merkt, dat alle daarvoor in aanmerking komende personen in het begin van het jaar zijn aangezegd voorzichtig te zijn. Daarbij zijn de toestanden hier en daar zoo, dat verandering onvoorwaardelijke eisch is. Er zijn b.v. schuurtjes, die als zoodanig zijn gebouwd, doch nu bewoond worden door gezinnen die zich in een onmogelijk kleine ruimte moeten beholpen In die schuurtjes zijn geen afscheidingen voor personen van verschillende sexe, noch van ouders mot kinderen en er wordt met alle eischen der hygiëne gespot Deze verordening bedoelt voorts don goed willenden de helpende hand te reiken Na langdurige discussie over en weer werd tot artikelsgewijze hehnndelin-r ver- gegaan Bij art 1 stelt de heer v. d. N i»-t voor de belastinggrens van ƒ300 te verhoogen tot 500. T)r. v. Nes en de hoor Den Hol lander willen zelfs ƒ600 hiervoor lez«*n, terwijl de heer Alkomade voorstelt oen be paling te maken waarbij in bijzondere go- vallen van art. 1 wordt afgeweken ter be oordeeling van den raad Weth Lieffe rink stelt voor een grens te stellen van 400. Weth. v. Eedon wonscht de bijzon dere gevallen ter beoordeeling te laten aan B. en -W. met beroep op den raad. Dit voorstel wordt tenslotte niet algoniee- no stemmen aangenomen. Art. 2, 3 en 4 werden bij acclenuiiio aangenomen, doch hij art. 5 hokte het weer. Nadat bijna alle leden er het woord over hadden gevoerd werd hot met een kleine, door den Voorz. aangegeven wij ziging, waarmede de leden zich korden vcreenigen, aangenomen. -Bij een opmerking van den I:«mt Van der Niet, die een kastje wilde hebben in het zomerverblijf voor het bergen van Zondagscho kleereir (gelach) zcido do Voorz. dat men rekening heeft te houden met de wonschen van den inspecteur der Volksgezondheid, die hier ook een woord meespreekt. Het artikel werd ong i«1 ngeno men. Bij artikel 29 werd de bepaling dat ambtenaren tor controleering ton allen tij de het zomerverblijf kunnen binnentreden op aandrang van den heer Van der Wiel en enkelo anderen gewijzigd in dien zin, dat de controle alleen tusschen zonsop gang en zonsondergang zou plaats hebben Hierna werd zonder hoofdelijko stem ming de gahsche verordening nnncpno- men. De Voorz. schorschte tegen half zes da openbare vergadering, terwijl de Raad in een zitting met gesloten deuren werd ver anderd. Na heropening der oponharo verga do- ring, te ongeveer zes uur, kwam nogmaals aan de orde de wijziging in don hegroo- tingsdienst 1924 en '25, in verband met de opmerkingen door den heer v. Nes gemaakt. Do wijzigingen werden nu goedgekeurd Alleen de heer Alkomade maakt nog eeni ge opmerkingen over het gebruik van olio inplaats van teer hij het verharden van wegen. Spr. meendo, dat de proef op den Gooweg niet bijzonder is gelukt. De Voorz. zeide, dat dit een gevolg is geweest van de weersgesteldheid, die on gunstig was. In Rotterdam voldoet dezo olie zeer goed en zij is in het gebruik goed- kooper dan toer. Don heer Van Nes hoeft getroffen do post van 750 voor een tijdelijken op zichter. Men meende, dat met de benoe ming van een nieuwen architect een op zichter niet meer noodig is. En toch schijnt men daarvoor een opzichter naast, den architect noodig te hebben. Do Voorz. noemdo verschillende wer ken op, die in uitvoering zijn en tijdelijke hulp noodig maakten. De Voorz. gaf mot het oog op het late uur in overweging het volgend punt: Wij ziging der Politieverordening, in een volgende vergadering te behandelen, dij» werd bepaald op morgan (heden) -avonif acht uur.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3