arbeiders, hoewol Rij en rijn technische raadslieden overigens aan allo werkzaam heden zullen kunnen deelnemen en ter con ferentie ook het woord kunnen voeren, vol gens art. 890 van het VredeeveTdrag niet aan de" stemmingen kunnen deelnemen. De Communistische Partij. D e meerderheid der partijn bestuurders stelt haar funoties ter beschikking. Het partijbestuur van de Comm. Partij Holland vergader-do Zaterdagavond, behan delde het rapport van de delegatie naar Moskou en de ingekomen resolutie, en be- gJool, naar wij in „De Tribune" lezen, daar omtrent het volgende telegram naar Moskou te zenden: „Partijbestuur G. P. H brief Executieve ontvangen, is met uitzondering minderheid, met Partij-delegatie van oordeel, dat drie organisatorische maa/lre.ge'en onuitvoerbaar Kijn, wijl fractievorming daardoor wordt gestabiliseerd. P. B. stelt daarom partij- ibeistiiursfuncties ter beschikking, op zijn (post blijvend tot en op congres." De drie organisatorische maatregelen, door het partijbestuur bedoeld, zijn dezelf de waaromtrent de Partij-delegatie reeds te Moskou uitdrukkelijk haar voorbehoud maakte, te welen de punten d, g en h; dat wil zeggen, die betreffende de Kamerfrac tie, het part ij-secretariaat en de redactie. Het partijbestuur altijd de minderheid uitgezonderd was namelijk van oordeel, dat door deze drie geformuleerde maatrege len, de fractievorming in de partij, in plaats van voorgoed onderdrukt, juist be stendigd werd. En al is het partijbestuur van meening, 'dat de uitgebrachte kritiek zelve niet volko men te rechtvaardigen ia, toch wil het, evenals de partijdelegotie te Moskou reeds de^d, uitdrukkelijk verklaren, dat het met de geoefende kritiek zonder eenig voorbe houd rekening zal houden. Enkel dus en uitsluitend ten opzichte van de drié organisatorische maatregelen moest het partijbestuur op de aangegeven gron den z:jn uitdrukkelijk voorbehoud maken; maar dit voorbehoud der onuitvoerbaar heid verplichtte hot partijbestuur dan ook rijn partijbestuursfuncties ter beschikking te stellen. Een eigen candidatenl ijst der B K. S. P. Wij' vernemen, dat Zondag te 'Amsterdam In het gebouw van het P. A. S. een buiten gewone landebike vergadering werd gehou den van den- Bond van Kommunistische Strijd- en Propagandaolubs (B K. S. P.) Deze vergadering was algemeen van oor deel dat het compromis, voorgesteld inza ke de crisis in de Communistische Partij, volkomen onbevredigend moet worden ge acht. Fusie tussehen B. K. S. P. en C. P. H. (Comunietische Partij) beschouwde zij op dozen grondslag onmogelijk en zij besloot dan ook tot handhaving en uitbouw harer organisatie. Aan de aanstaande verkiezingen zal door den B. K. S. P. zelfstandig worden deelge nomen. Een candidatenl ijst werd opgesteld. Het hoofdbestuur werd gemachtigd deze boo noodig aan te vullen of te wijz'gen. Regecrinqshuldinlng van dr. Waller. Op de druk bezochte receptie, welke Maandagmiddag dr. ir. F. G. Waller te Delft hield bij gelegenheid van zijn veer tigjarig jubileum als directeur der Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, waren ook tegenwoordig do Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid, Minister Aalberse en de Minister van Buitemlandsche Zaken, mr. van Karneboek. Minister Aalberse zeide in een toespraak tot dr. Waller, dat nu deze afscheid gaat nemen van zijn werk, de Regeering er prijs op had gesteld, om ook blijk te geven van haar groote waardeering. Eerst hebt ge, aldus de Minister, een twin tigtal jaren mpt den bekenden Van Marken samen de fabriek geleid, en vervolgens twintig jaren zonder uw grooten voorgan ger. En een ieder weet, wat gij tot stand hebt weten te brengen. Op uwe inrichting kan het vaderland trotsch zijn; doch niet alleen in ons land, maar over de geheele wereld is uw werk bekend. In elk hand boek over economie staan de fabrieken van Van parken, zooals ze nog genoemd wor den, met eere vermeld; niet, alleen wegens de voortreffelijke economische organisatie, maar ook om het sociale element in de onderneming; en dit wordt ook door de Rege<>ring op bijzondere wijze gewaar deerd. Vroeger heeft de Regeering reeds twee malen Wijk gegeven uw werk te kennen en naar waardo te schatten. Zij benoemde u lot Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw en vijf jaar geleden bij het vijftig jarig bestaan van de fabriek tot commandeur Jn de Orde van Oranje Nassau; vooral ook voor al het werk, dat gij in de oorlogsjaren ton bate van het land hebt verricht. De vraag ie gerezen of nu kort na die onder scheiding zij u voor een nieuwe onder scheiding kan voordragen en ik ben ver heugd u te kunnen zee^en, dat het ant woord bevredigend heeft geluid. Het heeft H.M. de Koningin behaagd u, dr. F. Q. Waller, met Ingang van 1 Mei te bevorderen tot groot-officier In de Orde van Oranje-Nassau. Minister Gort van der Linden, aldus Minister Aalberse, heeft wel eens in een pessimistisch oogenblik in de Kamer gezegd, dat er in het leven van een (Minister maar twee gelukkige oogenblikken Sijn, nJ. waarop hij benoemd wordt en .waarop hij aftreedt, doch In mijn 7-jarig ministerschap heb ik wel meer prettige oogenblikken medegemaakt, en dit moment, mijnbeer Waller, waarop ik de eer heb u persoonlijk deze hooge onderscheiding te kuncen brengen, is wel een van mijn aan genaamste. Hat te sen zeer bijzondere onderscheiding dramt zoover ik weef, is zij nog nooit aan B>n lfadenfandecih industrieel toegekend. De ©eb de aar gehad n voor deze ondersohei- Mnp voor te dragen, en ik heb n die ook ifltf wffleln brengen. TA) ie een onderschei- jiinfg van uw persoon, en voor alles, wat gij gedaan hebt voor de industrie, voor uw stad, voor uw land, en vele functies, zoo- als lid van den Mijnraad, den Gezond heidsraad, het bureau voor Statistiek, eco nomische zaken met het buitenland enz. Ik hoop, dat gij die functies nog lang zult blijven bekleedeai en nog jaren lanc zult werkzaam blijven en het symbool dier werkzaamheid op uw borst dragen. Dr. Waller is ook benoemd tot groot- officier in de Orde van Leopold II van België. x Comité-Loerakker. Zondagmiddag om 4 uur had in gebouw St. Bavo in de Smedestraa! een vergadering plaats van de plaatselijke comité's van actie Loerakker onder leid in" van den heer Dekker, voorzitter. De heer Dekker sprak een woord van dank aan de plaatselijke comité's voor hun achi.terend werken. Spr. memoreerde, dat van enkele zijden ontevreden stemmen klinken over den uit slag, over de plaatsing van Loeraker in Noord-Holland. Dit is evenwel niet direct het streven van het comité geweest, lieveT had zij Loerakker in Zuid-Holland een goede plaats toegewezen gezien. De schuld hiervan ligt echter bij de kiezers. Bij hetere opkomst was een plaatsing Zuid- Holland verzekerd geweest. Ook werd ge zegd, dat de technische fout was gemaakt, door het niet plaatsen van Loerakker op ecnige lijsten in Zuid-Holland. De schuld ligt weer niet bij het comité, daar de actie pas is ingezet, nadat de lijsten waren op gemaakt voor het Politiek Advies. Vervolgens spraken verschillende afge vaardigden van plaatselijke comité's. Beverwijk drukte zijn epijt uit, over de- verminderde kans van v. d. Bilt en vroeg hoe Loerakker stond tegenover de forensen belasting. Lisée zeide, dat, waar gemopperd wordt over het niet-aannemen van het Politiek Advies er de nadruk op gelegd moest wor den, dat het Advies niet met algemeene stemmen was aangenomen, zoodat dit ver wijt geen doel treft. De heer J. van Seggelen sprak zijn vol doening uit over het bereikte resultaat. Hillegom bracht hulde aan den voorzitter, dat de actie zóó goed gevoerd is, dat geen steekhoudende critiek uitgeoefend kan wor den. Ook mevr. WeberSmit verdiende een woord van dank voor het trouwe vergade- ringbezock, evenals de hoer Emans, die ondanks zijn drukke werkzaamheden, zoo veel voor de actie deed. Opgemerkt werd nog, naar aanleiding van loopende geruchten over het uitkomen met vrije lijsten, dat men een 20 tot 30 jaar terug moest zien naar de verkregen resultaten en naar den toestand in Frank rijk en België. De eenheid moot worden bewaard om niet hetzelfde te krijgen als in die twee landen. De heer Loerakkpr wees nog op een be richt in de Maasbode. Grootore fouten zijn er gemaakt dan de z.g. technische fout van ons. In de Maasbode werd o.a. gezegd, dat Loerakker nog 4 jaar geduld zou moeten hebben. De heer Loerakker dankte allen hartelijk voor hum' hulp. Op de vraag van Beverwijk antwoordde hij, dat hij daar in deze ver gadering niet op kon antwoorden, en wekte op tot vertrouwen in de R. K. Kamerclub. Het is onmogelijk nu al te zeggen hoe men tegenover do f oren senb el a s t in g staat daar er verschillende bijkomstige omstandighe den kunnen voorkomen, zeide spr. Ten slolte merkte hij nog op. dat hij do actie voor zijn candidatuur heeft aanvaard, onder voorwaarde, dat hoe do uitslag ook mocht zijn, na 26 April absoluut geen ac tie meer gevoerd mocht worden ten behoe ve van zijn persoon. Hierna werd de vergadering gesloten. ..N H Crt." De Franschelarij zelfs bij de bloembollen Het weekblad ..Vlaanderen" schrijft: „Onafgebroken wordt nu de reeks der Holiandsch-Belgisehe flikflooierijen voort gezet: De Belgen zien in, dat het offieieele en semi-officieele Holland de Vlamingen meer en meer verwan rloozen zal, naarmate zij geveinsde pró-Hollandsche gevoelens uiten. De toenadering tussehen België en Holland heeft, voor gevolg het lamleggen van Holland ten opzichte der Vlamingen. Dat hebben de Belgen volkomen begrepen En de onderdrukking der Vlamingen maakt steeds nog duidelijker deel uit van het Belgische systeem. Zoo maken nu vooraanstaande „Belgen" van elke hun geboden gelegenheid gebruik, om naar het Noorden te tijgen. Zij worden daar dan officieel in die taal ontvangen, welke noch die van Holland, noch die van Vlaanderen is. De Hollander verloochent dan gaarne zijn taal en hoont daarmede den Vlaming. Het gebeurde te Gent (de vleierige Fran- sche rede van Baron van Voorst tot Voorst) hebben sommigen willen goed maken door de verklaring, dat de gastvriend doorgaans de taal van den gastheer spreekt en dat de Belgische koning en de Belgische ministers en hooge waardigheidsbekleders niet an ders dan in het Fransch officieel willen toegesproken worden. Is het nu echter reeds zóóver gekomen, dat die Belgische waardigheidsbekleders, zelf te Gast in Nederland zijnde, ook daar het Fransch bij den gastheer opdringen. Wat hebben wij vóór enkele dagen te Heemstede, naar aanleiding van de bloe mententoonstelling- beleefd? De komst der Belgen aldaar en de recep ties en samenkomsten die met deze komst gepaard gingen, werden opnieuw een ge legenheid voor de „broeders" uit het Noor den om ons, de Vlaamsche nationalisten, In het aangezicht te slaan: De Belgen wer den ln het Fransch gecomplimenteerd. Bij de opening van de zgn. „Belgische Floraliën" te Heemstede, hield de voorzit ter, de heer E. H. Krelage, eerst eene alge meene toespraak in het Nederlandsch, toen hij idoh richtte tot de Belgische tuinbou wers, maar dadelijk daarna begroette hij de Belgische autoriteiten in de Fransche taall Wij hebben reeds Holland gewaar schuwd, dat Holland in België geen andere werkelijke vrienden heeft dan de Vlaam sche nationalisten. Deze zijn nu de slagen aan het tellen, die hun door de plichtvergeten broeders uit het Noorden worden toegediend." STATEfê-GEHERAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Verschillende onderwerpen. Aan de orde zijn verscheidene onder werpen. Conclusie verslag der Commissie om trent de inlichtingen op het adres van de Goöp. Veevoederfabriek Zeeland en West- Brabant, te Goes, houdende verzoek om schadeloosstelling in verband met een door die fabriek met den Rogeeringsadvi- seur voor veevoederbereiding gesloten contract Conclusie verslag der Commissie voor de Staatsuitgaven omtrent de Missive van de Algemeene Rekenkamer ten geleide van een afschrift van de door haar gevoerde correspondentie met den Min. van Biiin. Zaken betreffende het Koninklijk Natio naal Steuncomité. Conclusie verslag der Commissie om trent de inlichtingen op het adres van B. Roep, hoofdambtenaar ter gemeente-secre tarie van Soerabaja, lid van den Volks raad, te Soerabaja, betreffende het voor pensioen in aanmerking brengen van diensttijd hij de H. IJ. S. M. voor in In- dischen dienst overgegaan personeel dier maatschappij en voor adressant in het bij zonder Bij nn. 2 zegt de Minister van Finan ciën. de beer C o 1 ij n, dat hij de conclusie niet kan aanvaarden op de gronden die hij vroeger al heeft uiteen gezet Be heer Rutgers (A. R.) zegt dat de conclusie een soort censuur op het regee- ringsbeleid uitoefent en dat acht hij niet gewenschf. De heer H i e m s t r a (S. D.) vraagt dit punt van de agenda af te voeren. De Voorzitter zegt dat dit punt 22 Mei 1924 van de agenda is afgevoerd. Het gaat niet aan na een jaar weer de kwestie aan te houden. Ieder heeft gelegenheid gehad om ze te onderzoeken. De lieer Engels (R. K.) verklaart dat de commissie nooit meer beeft vergaderd en dat hij er dus niet van op de hoogte is. Be heer Beumer (A. R.) deelt mede, dat 13 Juni 1924 alle stukken door den Minister zijn overgelegd. Er Is dus vol doende tijd geweest voor kennisneming. De Voorzitter steil voor dit puüt van de agenda af te voeren. Conform besloten. Bij no. 4 klaagt de heer Nolens (R. K.) er over dat uit deze conclusie zoo weinig dankbaarheid blijkt voor hetgeen dit cojnité in oorlogsjaren deed. Men draagt nu eenvoudig de Regeering op dit comité to liquideeren. Do heer van üijn fV. B.) verdedigt het standpunt der .commissie dat geen ondankbaarheid heeft bedoeld. Het geldt bier een zuiver zakelijk punt. De heer Vliegen (S. D.) acht het ge- wensebt dat dit comité worde ontbonden, omdat wij zooveel mogelijk naar de nor male toestanden terug moeten De conclusie wordt aangenomen met 37 tegen 25 stemmen. No. 14 wordt afgevoerd omdat nadere inlichtingen aan den Minister zullen wor den gevraagd. Do andere 11 conclusies worden goedge keurd. HET MILLIOEN VOOR DE OLYMPIADE Voortgegaan wordt met het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk Va der Staatsbcgrooling voor 1925 (bijdrage aan het Ned. Olympisch Comité, en de motie- Boon over bet niet houden van spelen op Zondagmiddag.) Allereerst komt weer in stemming de motie-Schaper strekkende om de Minis ters van Financiën en vau Buitenlandsche Zaken uit te noodigen de beraadslagingen bij te wonen, over welke motie Vrijdag reeds gestemd is, waarbij echter het ver- ©i.sehte aantal leden niet aanwezig was. Thans wordt deze motie verworpen met 59 tegen 25 stemmen. De algemeene beraadslagingen worden thans voortgezet. Dp beer Scheur er (A. R.) zegt geen bezwaar te hebben tegen harmonische ont wikkeling van geest en lichaam, maar wel tegen een eenzijdige sportbeoefening, die bovendien leidt tot zelfverheerlijking. De sport is ontaard, gelijk uit de dagbladen dagelijks valt te leeren. En dan gaat steeds Zondagsontheiliging aaa de sport gepaard. Met allerlei citaten licht spr. dit alles toe. Hij schildert de geestdrift van de massa als de ééne bokser den anderen heeft verslagen. Zóó wordt het volk dan opgevoed en wordt zoogenaamd voor de nationale, eer gevochten. Do Olympische Spelen zijn niets dan een \iitwas van een sport-manie, die met de sport niets te ma ken heeft. Verwildering en verwording zijn het ge volg van deze manie. Dat deze feesten een praetische strek king hebben ontkent spr. Hij brengt hulde aan de Regeering die in elk geval den Zondag heiligde. Blijft nu het stadion dien ganschen dag gesloten? De motie-Boon is zuiver antithetisch. Zij richt zich tegen de christelijke partijen (Geroep: geen nationaal Kabinet.) De motie is anti-christelijk (rumoer) en duizenden in den lande zullen zich er door gegriefd gevoelen. Spr. zal, gelijk te begrijpen is, tegen het wetsontwerp stemmen. De heer Van Vauren (R. K.) vraagt de Regeering of het juist is, dat de Ver. Staten hebben getracht (le Olympische Spelen naar zich toe te halen. Er is een begrooting overgelegd van de kosten der spelen in andere steden. In Londen in 1908 heeft de overheid geen cent subsidie gegeven, hoewel daar ook voor een stadion 720.000 gld. is uit gegeven. In 1912 te Stockholm heeft alleen de gemeente een bijdrage gegeven. Er is daar een loterij gehouden die heel wat op bracht. In Antwerpen in 1920 is ook geen steun gegeven, maar de begrooting daar van geeft geen behoorlijk overzicht. Het voorstel van onze regeering ia eerst aangediend als een bijdrage. Een begroo- ting is daarbij niet aangelegd, als berustte het voorstel daarop. De Regeering heeft blijkbaar geen onderzoek ingesteld of het niet goedkooper kon. Als de Kamer geen oppositie had gevoerd, was er ook niets van terecht gekomen en zou het gansche millioen er bij ingeschoten zijn. Het voorstel is voor spr. onaannemelijk om de slechte financieele basis waarop bet berust. De bijkomstigheden lokten al evenmin aan De Regeering heeft altijd op soberheid aangedrongen en zegt nu dat als er maar veel verteerd wordt en veel gold binnenkomt Daarmede kan hij zich niet vereenigen. Spr. is niet tegen sport maar meent, dat de geestelijke belangen eer behartiging behoeven. In dezen tijd vooral is daaraan zeer veel behoefte en de Regeering moge daaraan eens meer haar aandacht wij den. Voor de motie-Boon is hij ook niet, want ook hij is voor Zondagsheiliging. Met voor die motie te stemmen, helpt hij zeker het ontwerp naar den kelder, maar dat doet hij niet, omdat hij ook principieel tegen die motie is. De heer Staalman (V.B.) merkt op, dat de cultureele waarde van de sport, oio door de Olympische Spelen wordt be oefend, niet voldoende wordt ingezien De boroepssport moet verdwijnen en dat is juist dat deze spelen willen. Met uit elkaar gerukte bijbelteksten kan men de sport niet bestrijden: Laat men geen oordeel uitspre ken over zaken die men niet kent Wat het finaneieelo punt betreft, wijst spr. op de groote voordeelpn die ons land wachten door de komst der vreemdelin gen. Eén overbodig schooltje kost dadelijk ook 250 mille Het aannemen van dit voor stel zal in den middenstand algemeene instemming wekken, in een vergadering van den middenstand is met algemeene stemmen een adres vóór dit voorstel aan genomen, ook dus met de stemmen der rechlsche leden. Verwerping van d,t voorstel zal velen zich doen schamen voor ons land De heer B oman 6 (R.-K.) dacht aan- "ankelijk dat het h;ei ging om één mil lioen subsidie. Hij was toen berpid zijn stem daaraan te geven. Nu het bedoeld is als een waarborgsom 'is hij er nog des te meer voor. De verdediging laat hij gaarne aan den eloquenten Minister, maar hij wil toch een enkel woord spreken omdat hij straks in Noord-Holland een ton sub sidie voor hetzelfde doel zal hebben te ver dedigen. Hij acht de zaak in het belang van ons land. Er wordt hier niet één mil lioen ii fonds perdu gegeven. De voordeelen die ons land wachten zullen zeer groot zij" Spr wijst op Hp spnorwoprpn en hot vreemdelingenverkeer. Kennis omtrent ons land te verspreiden geschiedt op geen be tere wijze dan door de vreemdelingen hier heen te trekken. Dat helpt heel wat beter dan allerlei reclame en propaganda. Wat het verbod op Zondag betreft, spr. is voor heiliging, maar gepaste ontspan ning acht hij op Zondag niet afkeurens waardig. Men kan op duizenden wijzen zijn tijd op Zondag minder goed besteden dan door wedstrijden. (Geroep: zeer juist!) Spr. zal zich echter bi.i het verbod neer leggen omdat de motie-Boon het wetsont werp in gevaar kan brencen. De heer Schaper (S.D.) meent, dat de oppositie in de Kamer met dit voorste' de regeering gemakkelijk een hak had kunnen zetten en het aanduiden als gemis aan bezuiniging: Het landsbelang is ech ter met dit voorstel ten nauwste verbon den en hij brengt hulde aan de regeering voor haar kloeke houding. Spr. vraagt of^ de geheele regpering homogeen is met de zen minister, die het voorstel verdedigt. Spr. bewondert niet onverdeeld de sport, er zijn misstanden en excessen. Misschien vermorsen veel jongelui te veel tijd aan sport en spr. betreurt dit zeer. Maar de be- teekenis van de sport ontkent hij niet en hij komt krachtig op togen de voorstelling van den heer Kersten dat de sport zede loos is en ons volk op een verkeerden weg brengt. De menschen doen beter 's Zon dags naar de wedstrijden te gaan kijken dan te gaan luisteren naar de preeken van dominé Kersten. De menschen, die den heelen dag naar dominé Kersten heb ben geluisterd, zijn veeleer in sfaat slecht te doen dan die aan openluchtspel deelne men. Spr. vraagt den minister als theoloog eens te zeggen wat hij vindt van den tekst, dien de heer Visscher heeft aangehaald. Is die tekst uit zijn verband gerukt? (De Minister knikt van ja). De christelijke Rotterdammer staat op een geheel ander standpunt dan de heer Visscher. Dat blad erkent de groote waar de van een internationale sportbetooging. Spr. vertelt eens hoe (le jongelui in de 17e en 18e eeuw, den gouden tijd van ds. Ker sten, zich amuseerden. (Hij leest uit het laatste nummer van De Prins voor en ver wekt daardoor voortdurend groot gelach). Ook wat de kleeding betreft, wijst hij er op, dat in De Prins plaatjes staan uit de 17e eeuw, waarop de kleeding heel wat minder decent was dan in dezen tijd. De heer Kersten (Staatk. Gcr. Par tij): U neemt excessen en dat heeft met de beginselen niets te maken. De heer Schaper: Het zijn geen ex cessen; alle vrouwen waren zóó gekleed. Spreker raadt den heer Kersten eens na te gaan wat er gebeurt na de zendings feesten! De heer Kersten: Daar heb ik niet voor gepleit. De heer Schaper zegt dat het zijn overtuiging is dat de Olympischo Spelen geen millioen gulden zullen noodig heb ben. Afstemming van dit voorstel zou een schande zijn voor ons land. Ten slotte w het werk. da? de Olyn i is»-he •••ten brengen Hot vreemdelingenverkeer zai bevorderd wor den en spr. hoopt dat de hotels geen af zetterij zullen plegen tegenover de vrcero- delingen. De heer Van Ravesteijn (C.P.) betuigt, dat do arbeidersklasse aan deze spelen niets heeft. Hel is weer allee impe rialisme en dus is deze spreker er tegen. De heer Braat (Plattel, partij) is er ook tegen. Hij is vóór zuinigheid en daar mede is het voorstel in strijd. Liever zag hij een millioen gegeven voor de men schen in de venen De heer M a i c li a n t (V.D.) is er van overtuigd, dat de geheele regoering vóór dit voorstel is en dus ook do drie anti revolutionaire leden. Hoe is het mogelijk, dat met zoo'n kabinet Nederland op het pad der zonde wezen zou! Waarom is op de Deputatenvergadering deze zaak oiot eens behandeld? Men overschat de Olympische Spelen zoowel ten goede als ten kwade. Hij ziet er alleen in een internationaal centrum, waarheen vele vreemdelingen zuilen ko men. De toelichting der regeering acht spr. niet gelukikp. Hij eritiseert het niet-loela- ten eener loterij. Door die loterij te weigeren was de re geering verplicht heidensche spelen te subsidieeren. Over een loterij had de re geering zelf kunnen beslissen, maar nu moeten de belastingbetalers het bedrag be talen. Is het nog niet mogelijk een loterij te houden? Hoe is het nu: is het een bijdrage of een waarborgsom? Het is wenachelijk, dat men precies weet hoe de verrekening zal plaats hebben in verband met de particu liere waarborgsom. Spr. vraagt daarover nauwkeurige inlichtingen, want hij kan het niet overzien. De motie-Boon acht spr. redelijk. Begin sel-bezwaren komen alleen van de calvi nisten. Spr. herinnert aan den heer De Stuers, die vóór het openstellen van musea op Zondag was. hij meent dat de Katho lieken geen bezwaar kunnen hebben togen bet spelen op Zondag. De heer Rutgers (A.-R.) meent, dat men do bijkomstige voordcelen der Olym pische Spelen overschat. Ook de pacifis tische waarde acht hij twijfelachtig. De Minister van O n d e r w i,i s, de heer De Visser, is aan het woord. De vergadering wordt verdaagd lof he den één uur. Gemengde Berichtten Weer een verteten schoolkind. Uit een raam gevallen. Men meldt uit Dordrecht: Maandagmiddag tegen 5 uur bemerkte ae winkelier v H. aan de Vriesestraat, dat aan de achterzijde dor school aldaar een meisje uit een raam was gevallen of gesprongen. Bij onderzoek b'eok het de 9-jar:gc C K.; het meisje werd opgenomen on hleek ge wond aan het zitvlak en zooals de petitie mededee'de. had het haar rechtermui orb en "gebroken. Wij vernemen echter, dat dezo breuk nog niet is vast gesteld en een Rönt genonderzoek zal worden ingesteld. Voorla bleek, dat de school gesloten was en het kind alleen in het gebouw verbleef. Het meisje had moeten schoolblijven en was door de betrokken onderwijzeres vergeten. Vermoedelijk is het kind angstig geworden en heeft getracht uit een raam te klimmen waarbij het naar buiten is gevallen. Door een verpleegster van den Gem. Gen. Dienst is.het kind naar huis vervoerd. De ..Tel meldt nader: Do 9-jarige C Kurvers moest Maandag middag voor de 25-jarige onderwijzeres aan de Zusterechoo', mej. v. Kessel, nablij ven, omdat zij tijdens de les gesproken had. To vier uur verliet laatstgenoemde de school om privaatles te gaan nemen De juffrouw vergat aan een andere leerkracht te zeggen, dat boven een der leerlingen zich bevond, zoodat de school op de gewone wijze gesloten werd. De inrichting, een nieuwe gemeente school, die eenige jAren geleden aan hef R. K. schoolbestuur werd toegewezen, bevindt zich aan de Vrieseslraat, waaraan de speel plaats uitkomt met een ijzeren hek en een oud-Hollandsche poort. Men heeft alleen door het ijzeren hek gezicht op de school, daar zioh aan den anderen kant winkelhui zen bevinden. Het raam der bovenverdieping, waaruit hef meisje is gevallen niet gesprongen bevindt zich juist tegenover het hek, dat er ongeveer dertig meter van verwijderd is Om vijf uur passeerde in de Vrieseslraat het elfjarige meisje De Zeeuw. Deze l>e- merkte de opgeslotene voor het raam der verdieping. Het onder- er bovenraam hebben vrijwel gelijke hoogte Hel bovenraam schuift om laag. het onderraam kon niet opgeschoven worden. Uit het omlaag geschoven raam riep de opgeslotene het voor het hek staande meis je toe: „Weet je waar juffrouw v. Kesea) woont?" Een ontkennend antwoord volgde. ..Maar", zeide zus Do Zeeuw, „dan zal li haar wel gaan zoeken." „Goed", antwoordde de ander, „dan zaJ ik mijn hoed en mantel gaan halen." Zij liet zich daarop van het raam zakken en kwam eenige oogenblikken later gehoed en gemanteld terug. Toen klom zij tegen 't raam op en riep t(rt zus De Zeeuw: „Zou ik er uitspringen." Waarop deze terugriep: ,.Neo, dan krijg je oen ongeluk. Ik zal de juffrouw wel zoeken!" Een oogenblik later echter zag zij tiet meisje buitenwaarts op de plaats vallen. De opiumsmokkelarij. In brandkasten verzonden. De politie te Rotterdam is opnieuw smokkelen van ruwe opium op 't spoor ge komen. De centrale recherche kreeg n 1. gie-

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4