Tweede Blad Maandag 4 Mei 1925 Voor het Nederlandsche zwakke kind. LIJK Ho. V. c V (Slot) Hoe alle Katholieken aan dit werk kunnen medehelpen. Op welke wijze kunnen de Katholieken van Nederland het streven van het Ned. R. K. Huisvestings-Comité, de gezondheid van zwakke Nederlandsche kinderen te herstellen, steunen? Op drieërlei wijze is dit mogelijk. lo. door hunne kinderen niet anders dan door genoemde Stichting of door oen der bij haar aangesloten vereenigingen te doen uitzenden. 2. door geldelijken steun te verleenen. 3o. door vrijplaatsen in hunne gezinnen voor zwakke kinderen beschikbaar te stol len en voor deze kinderen eenigen tijd te zorgen. Het eerste middel is al heel eenvoudig en eischt geen offers. Iedere Katholiek, die zijn plicht als zoodanig begrijpt, zal gaar ne de wenschen volgen, die door zijn gees telijke overheid ook in dit opzicht zijn uit gesproken. Door zijn kind door eene Ka tholieke vereeniging naar eene Katholieke inrichting of nar een Katholiek gezin te zenden beeft men de grotst mogelijke ze kerheid, dat ook voor het eeuwig welzijn der kinderen behoorlijk zal gewaakt wor den. De beide andere middelen vragen offers van de Katholieken. Maar omdat de Ka tholieken van Nederland over de gansche wereld zich een naam hebben gevestigd als offervaardig, als beoefenaars der Christe lijke naastenliefde, als schier onuitputte lijk m hunne milddadigheid, daarom schro men wij niet opnieuw een aanslag te doen op hun portemonnaie enop hun wo ningen. Op hun portemonnaie. Voor onze buitenlandsche kinderacties hebben wij dat ook niet vergeefs gedaan. Mag ik nog even aan- een paar cijfers herinneren? Gedurende de jaren, dat onze Stichting voor het buitenlandsche kind werkzaam was, ontvingen wij aan giften in .geld van de Nederlandsche Katholieken een bedrag van ongeveer 1.900.000, düs bijna twee millioen gulden. Daarnaast werd ons door hen in goede ren in natura geschonken 13G4 heele wa gons, hebbende naar schatting eene geza menlijke waarde van ruim 2.300.000, ter wijl de liefdegaven, die men aan de kinde ren bij hun terugkeer naar hun vader land meegaf, bovendien op eene waarde van ruim 3.500.000 zijn te schatten. Zou den wij ook de kosten van opname in ge zinnen in cijfers gaan omzetten, dan ko men wij bij matige schatting tot het for midabele cijfer van in totaal ruim 22 mil lioen gulden. Dat zijn geweldige cijfers, die boekdeelen spreken en die ons met vertrouwen het nieuwe werk voor het Nederlandsche zwakke kind doen ter hand nemen. Wat men heeft over gehad voor het vreemde kind, zou men dat niet over heb ben voor het kind van eigen huis? Geen oogenblik dat we daaraan gelooven. Nu nog het derde middel, dat ik noem de; het beschikbaar stellen van vrijplaat sen in gezinnen. Daarvoor wend ik mij 9peciaal tot onze plattelandsbevolking. Die heeft wonderen gedaan voor het on derbrengen der buitenlandsche kinderen. Ongeveer 85000 plaatsen hebben wij ge-, kregen in den loop der jaren en als lk eens in onze car togateek eene splitsing ging maken tusschen stad en platteland, dan weet ik zeker, cUt 't platteland er met een geweldig hoogere stapel uitkwam Maar ook zonder.dat te doen, weten we, dat 't vooral de plattelanders zijn geweest, waar we altijd een gastvrij dak voor onz° kinderen konden vinden. En juist bij hen zoeken wij het nu ook. De stadsbevolking heeft hier de hulp van het platteland noodig. De kinderen, aan wie wij hulp zullen moeten gaan ver leenen, vinden we vooral in de grootere centra, in de fabriekssteden, in de bekrom pen woningen, waar nauwelijks licht en lucht kunnon binnendringen, in de milieux van arbeiders en middenstanders, die, hun best doende om voor hun gezin te zorgen, toch niet in staat zijn om voor hun kin deren alles te geven wat zij voor eene goede gezondheid noodig hebben. Daar vindt men de meeste van die kinderen met magere gezichtjes, de fletse oogjes, de holle bleeke wangetjes, die do sporen dra gen van ontberingen, de kenteekenen van een naderend gevaar, als er niet geholpen wordt. Wat een tegenstelling met die vroolijke, blozende, van gezondheid blakende snoet jes van onze ■boerenkinderen, die almaar spelen en ravotten kunnen in de frissche, gezonde natuur en naar hartelust kunnen geieten van het buitenleven! Zeker, het gaat ook u, Katholieke boe ren, niet altijd voor den wind. Óok gij hebt uwe moeilijke tijden, maar iets is er, wat men u niet ontnemen kan on dat een groot bezit is: de frissche buitenlucht. Geeft die ook voor eenigen tijd aan onze zwakke stadskinderen. Geeft hun met dit voor hun gezondheid onontbeerlijke element ook de versterkende middelen, waarover gij in uwe omgeving zooveel ge makkelijker beschikt dan in de groote ste den. Tienduizenden buitenlandsche kinde ren hebt ge ter liefde Gods en uit waro christelijke naastenliefde gaarne opgeno men. En ge hebt u aan die kinderen ge hecht alsof het uw eigen waren. Welke treffende afscheldstooneeltjes heb Ik niet gezien als 'n Duitsch, Oo.stenrijksch of Hongaarsch kind voor goed u ging verla ten en de lange trein hen terug ging voe ren naar hun wettelijke vader en moe der, wier plaats gij langeren of korteren tijd zoo wèl had ingenomen. Ik heb ze be waard in mijn album die kiekjes, die een misschien onbescheiden fotograaf van die momentjes genomen heeft maar ze zul len u steeds tot eere strekken! Ge hebt er veel voldoening in gevonden op die wijze goed te doen: Zal die voldoening nog niet grooter zijn, als ge met dezelfde liefde en toewijding uw hof en huis openzet voor de zwakke kleinen van ons eigen volk? Maakt u niet ongerust. Ge krijgt geen kinderen die ziek zijn of die een gevaar zouden kun nen opleveren voor uwe eigen kinderen Onze dokters zijn er om te waken, dat elk physiek risico voor u wordt uitgesloten. Wat ge krijgt zijn alleen zwakke kinde ren die frissche buitenlucht en krachtig voedsel noodig hebben, die zich eens een maandje moeten herstellen en zich sterken tegen het gevaar, dat hunne gezondheid in hunne gewone omgeving zou kunnen be dreigen. Komt niet met het bezwaar, dat wij hier en daar al eens gehoord hebben, dat gij vreest mèt het kind ook do ouders te zullen krijgen. Hebt gij, toen ge buiten landsche kinderen hielpt, ook door uwe liefdegaven hun ouders niet geholpen? Maar dit vragen wij u thans niet. Wij brengen de kinderen juist zoo ver moge lijk van hunne ouderlijke woning om het gevaar van ouderlijke bezoeken tot een minimum te beperken en op g/ond van onze ervaringen, jarenlang reeds met de uitzending van Nederlandsche kinderen opgedaan, kunnen wij u volkomen gerust stellen: zelden of nooit hebben ons klach ten bereikt over ongewenschte bezoeken of over lastig vallen door brieven. De ouders der kinderen zijn reeds zoo dankbaar, dat gij hun kind in huis hebt willen nemen, dat zij u niet meer vragen zullpn. v Hiermee meen ik voldaan te hebben aan **de mij gegeven opdracht om het nieuwe liefdewerk van onze Stichting bij de Ka tholieken van Nederland in te leiden. Moge onder Gods zegen door aller mede werking en samenwerking dit werk ge dijen tot een grootsche en met schitterend succes bekroonde onderneming, tot eere van God en tot welzijn van onze Katholie ke jeugd en daardoor van ons vaderland. J. PASTOOR, Secretarl8-Penningm. van het Ned. R.-K. Huisvestings-Com. 's-Hertogenbosch, April 1925. KERKNIEUWS. MAGISTER-GENERAAL L THEISSLING t Zaterdagmorgen te 8 uur ia de Generaal der Dominicanen te Rome overleden. Z. H. E. ontving nog om half zeven de H. Communie en waa tot het laatste oogenblik helder van geest. Na een plotselingen aanval kwam de dood in twee minuten. In het ziekenhuis is mede de nacht door gebracht door den H. E. Pater Mag. van Breda, provinciaal der Nederlandsche Do minicanen, den socius Nolau, broeder Lu- dovicus. Bij het afsterven waren aanwe zig: de' Pators van Breda, Nolau en en kele zusters. De Eerw. pater Theissling werd in 1850 te Alkmaar geboren en trad ln 1873 in de orde der Dominicanen. Na eenigen tijd in de kloosters te Huissen en te Nijme gen te zijn werkzaam geweest, werd hij hoofd eener missie ln Chili, waarna hij verschillende reizen deed in AzIS en Ame rika. In 1910 werd hij tot magister-ge neraal der orde gekozen. In September 1924 vierde hij zijn gou den professiefeest, ter gelegenheid waar van de Paus hem een schrijven zond, vol waardeering voor het vele, dat de jubilaris voor zijn orde had verricht. Letteren en Kunst Het Concertgebouw te Amsterdam. Dr. R. Mengelberg benoemd. Dr. Rudolf Mengelberg, reeds sinds ja ren verbonden aan het Concertgebouw te Amsterdam, is met ingang van 1 Septem ber a.s. benoemd tot onder-directeur voor de artistieke leiding. ONDERWIJS G. J. van Buchem t Op 00-jarigen leeftijd is te Maastricht overlodon de heer Van Buchem, directeur der Rijkskweekschool voor Onderwijzers aldaar. De begrafenis heeft heden plaats gehad. Gemengde Berichten De storm. Verwoestingen in het We s 11 a n d. Het stormweer van Vrijdag op Zaterdag heeft voor het zuidelijk gedeelte van het Westland zeer nadeelige gevolgen gehad. In de kade van Naaldwijk naar de Lier is een stuk weggeslagen, waardoor een groot stuk land onder water is geloopen. Een tiental schepen kunnen de brug niet pas- seeren. De oude woning van zekeren Kei zer is ln elkaar gestori: do boerderij van den landbouwer van Adricbem is geheel door 't water afgesloten, zoodat de koeien met een bootje bereikt moesten worden; een 3-tal koeien van Ommelaan en nog enkele anderen aan De Lier zijn verdron ken. Van de veiling aan Honaelaar.sdijk is de geheele schuur ln elkander gewaald. Ernstig auto-ongeluk. Een doode, een gewonde. Te Baaider, bij Stad-Hardenberg is een ernstig auto-ongeval gebpurd. Twee vrou wen geraakten daar onder een auto, met het gevolg, dat een harer op slag gedood werd, terwijl de andere levensgevaarlijke verwondingen bekwam. Volgens ooggetuigen treft den bestuur der geen schuld. Stoomtrawler gezonken. Vrijdagnacht is in de visschershaven to IJmuiden gezonken de stoomtrawler -Christine" IJM. van de Vereenigde Ex ploitatie Mij. De oorzaak is onbekend. Moedige redding. Vrijdagmiddag kwam op den Hartvrid- echenweg te Diemen een 15-Jarige wielrij der, R., wonende op den Ringdijk te Am sterdam zoodanig te vallen, dat hij ln de Keulsche Vaart terecht kwam. Hij ver dween spoedig in de diepte. Een chauf feur van pen vrachtauto die het ongeluk zag gebeuren, bedacht zich geen oogenblik en sprong geheel gekleed te water. De moedige daad werd met succes bekroond, en spoedig was de jongen weer op het droge. Zonder complimenten af te wach ten. sprong de chauffeur weer in zijn auto en hij reed weg, de omstanders verbaasd achterlatend. Vtrdronken. Zaterdagmiddag is te Brielle een vier jarig jongentje, van den heer Verduijn de Boer leeraar aan de H. B. S., in een sloot nabij zijn woning in de Plantage verdron ken. Onder een auto. Zaterdagmorgen is op den Heerenweg te Heemstede een 14-jarige jongen, wo nende té Zandvoort, door een auto overre den. De jongen reed op zijn fiets achter oen andere auto. Toen deze stopte, wilde hij uitwijken en werd door een tegenko mende auto gegrepen en onmiddellijk ge dood. Buitenl. Berichten De storm boven België. Groote materieele schade. Vrijdag en Zaterdagnacht heeft over België oen storm gewoed, welke veel scha de heeft veroorzaakt. Vooral de kuststreek heeft het zwaar te verduren gehad. Te Ostonde kon de mailboot niet vertrekken. De barakken van het zee-laboratorium werden zwaar beschadigd. Te Vorst bij Brussel trad de Senne buiten haar oevers. In de buurt van Charleroi werden schoor steenen en boomen omvergeworpen, terwijl de telefoonverbindingen ernfctig beschadigd werden. Het peil van de Sambre steeg te Charleroi met 1 meter 30. Een scheepsramp op het Erie-meer. Vermoedelijk negen slachtoffers. Een Amerikaansch stoombootje is op liet Erie-meer gekapseisd. In de nabijheid zich bevindende vaartuigen redden zeven der opvarenden. De overige negen zijn, vreest men, verdronken. Noodlottige treinbotsing In TsjechQ- Siovakije. Twintig gewonden. Op het traject tnsschen Saaz en Kora- motau bij het station Horatitz is een per sonentrein in botsing gekomen met een goederentrein. Twintig personen werden zwaar gewond, waarvan een groot aantal zeer ernstig. De snoorwenramp In den Corridor. Misdaad of verwaarloozing? Wat betreft den oorzaak van het spoor wegongeluk in den Poolschen corridor wordt in deskundige kringen ernstig ge twijfeld aan de verklaring dor Poolscho spoorwegdirectie, dat men hier mot een aanslag te doen heeft, daar voor zulk een aanslag geenerlei reden kan worden opge geven. Bovendien wordt beweerd, dat het nauwelijks mogelijk is, om 's nachts bin-* nen een tijd van 20 minuten want 20 minuten tevoren reed een andere trein over hot traject de rails zoo los te maken, dat een ontsporing kan plaats vinden, zon der dat de baanwachters dat juoudon mer ken. Ook heeft het verwondering gewekt, dat do verklaring der spoorwegdirectie zoo spoedig na de ramp wprd afgelegd In elk geval wordt door spoorwegdes- kundigen verzekerd, dat de onderbouw van het traject reeds sedert langen tijd te wen schen heeft overgelaten. Dit was duidelijk merkbaar geweest aan het sterke slinge ren van de wagons. Het Poolsche gezantschap daarentegen meldt, dat volgens de jongste binnengeko men berichten de spoorwegramp schijnt to moeten worden toegeschreven ao/i een communistisch en aanslag. De daders die den aanslag dan zouden hebben gepleegd na de laatste ronde der^haanwachtera on middellijk voor het paascoren van den D- trein, zouden daarna op het gebied van den vrijstaat zijn gevlucht. De Poolsche politie autoriteiten hebben zich onmiddellijk met die van Danzig in verbinding gesteld en het onderzoek wordt gemeenschappelijk krachtig voortgezet. De Poolsche regeering heeft voor do aanhouding der daders een helooning van 59.000 zlofi uitgeloofd. UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hoor en is. 2.50 uur. Hamburg, 395 M. Platdultscho liederen. 5.80 Hilversum, 1050 M. Vóór- en avondconcert en Kinderuurtje. 1. The Motor March (Rosy); 2. Oberon (ouverture) Weber; 8. Traumidealen (wals"* Fticik; 4. Serenada (Haydn). 5. Les Hu guenots (opera fantaisie) Melj- orheer. Van 6-7 Kindoruurtje. 5.35 Eiffcltoren, 2G00 M. Concert. 5.50 Münchon, 485 M. Concert. 0.20 Alle Britsclio stations: Tijdsein Big Bon en nieuws 0.45 Londen, 3G5 M. Muziek. 7.20 London, 3G5 M. en Chelmsford 1000 M. Militaire kapel. First Suite, in E Flat (Holst). Plea ding" (Elgar). „Who Is Syl via?" (Schubert). „When Myra Sings", „Nymphs and Fawns* (Beuiberg.) Suite, „L'Arlosien- no" (Bizet). Voordracht. „Ro- ncdictus" (Mackenzie). A Group of Art Songs. „Vilanelle" (E. del Acqua). „An Eriskay Love Lilt" (M. Kennedy Eraser) Tone Poem, „Finlandia" (Sibe lius). „I near a Thrush at Eve" (Cadman). „Sigh No More, Ladies" (Aiken). Hun garian Dances, Nos. 5 and 4 (Brahms). Selection, ,,Tlit Street Singer" (Fraser-Sim* son). Voortzetting te 10.05 uur. A Group of Negro Spirituals. Serenade, „Los Millions d'Ar- lequin" (Drigo). 7.20 Birmingham, 475 M. Populaii programma. 7.20 Bournemouth, 885 M. Popu laire muziek. 7.20 H Hamburg, 395 M. Kamormu- ziek. 7.20 H Manchester, 875 M. Dans avond. 7,20 if Newcastle 400 M. Concert. 7 35 I, Brussel, 265 M. „Les deux Bil- let8", operette. 7 50 Berlijn, 500 M. Bunter Abend. 7.50 Frarkfurt, 470 M. Liederer-» avond. 7.50 Miinchen, 485 M. Militair con cert. 7.50 Munster, 410 M. „Die Gloeko* van Schiller, muziek van Rom berg. 7.50 Ziirich, 515 M. Aria-avond. 8.05 Rome, 425 M. Nieuws en con cert. 8.05 Radio-Paris, 1780 M. Litérair»- en muzikale soiróe. 8.10 Hilversum, 1050 M. Concert Programma: Alte Kameraden. Toicke: Tros jolies, Waldteu*1 fel: aria uit Boheme, Puccini, ouverture „die weiszo Dame", Roieldieu; Lasclate amar, Leo» cavallo; The Mikkado, Sulli van Ta lóvre ment. Goublier, les Saltimbnnquos, Cnnno: l'our l'amour de Carmen, Ron/ Clorcq; Marsrii finale. Bij het'onderzoek moet gebleken zijn, dat de ontsporing ontstond, doorejat op ver scheidene plaatsen de lasschen waren los geschroefd. Het aantal slachtoffers is nog met eer vermeerderd, doordat een der zwaargo* wonden overleden is. 1 Mei in het buitenland. Bloedige botsingen te Halle. De Duit.scho bladen molden uit Halle. dat het na afloop der 1 Mei-feesten des avonds laat nog tot hloedige botsingen is gekomen tusschen roodo frontstrijders en leden van do „Sta hl helm", waarbij stokken tuinlatten en revolvers als wapenen wor den gébruikt Van rif leden van do h 1- helm" hel,hen zich twee gewonden en van de frontstrijders negen gewonden nango- meld. Bloedig incident te MS'aan. BIJ een botsing to Milaan tusschen oen patrouille dor nationale militie on oonigr icvolutlonnairo elementen in een café, 1» de eigenaar gedood en een werkman gc wond. FEUILLETON. 18) Ripincelli, zei de heer Tringle streng, bepaal u enkel bij uw beroepsbe zigheden. Ripincelli, ik durf hopen dat je me be grepen hebt! Ja mijnheer de directeur, antwoord de nederig de ontgoochelde bewaker, want in plaats van een standje te krijgen, had hij een complimentje verwacht voor zijn helder inzicht en zijn toewijding. Juist, heel goed, besloot de heer ■Tringle met een uitdagend neusgesnuif, 'dat doet me uiterst veel plezier, meneer Ripincelli. 't Is mijn man niet, herhaalde me vrouw Pruneau, den heer Tringle bij den arm grijpend. Nu ja. Goed, hij is 't niet Meneer Tringle's voorraad in onzin was uitgeput en nu nam hij een toon aan van teleurstelling en woede. U weet, mevrouw de weduwe Pru neau. Neen, neen, zei de zij, niet weduwe Pruneau, want 't ia mijn man niet. Zwijg, mevrouw de weduwe Pru neau. U moet niet vergeten, dat deze gek heden u duur zouden kunnen te staan ko men. Gekheden? stamelde zij, thans eerst bewust van den ernst van het gesprek. Inderdaad zij gaf zich rekenschap dat baax zaai er niet goed voorstond, daar zij eerst gezegd had dat lijk no. 5 dat van haar man was en dat zij daarvoor heel wat papieren en formulieren had moeten laten invullen. En dat allemaal voor niets, nu zij verplicht was te moeten beken nen, dat zij zich bedrogen had. 't Is goedl zei mijnheer Tringle. 't Is genoeg. Ik zal zien wat mij te doen staat. Vergeef mij, mijnheer, zei de arme mevrouw Pruneau, die inzag dat de om standigheden haar ten onrechte beschul digden van een misplaatste grap tegenover de autoriteiten. 't Is goed, 't is goed. U kunt gaan mevrouw. Neem mij niet kwalijk, mijnheer, zoi zij, haar papieren overreikend, waar zij geen raad mede wist, ik zou willen weten. 't Ia nu eenmaal meer dan goed. U kunt weggaan, zeg ik. Allo vooruit zei mhr. Ripincelli, zijn hand opheffend als bij een vervloeking. Mevrouw Pruneau, ging blozend en be schaamd heen. De heer Tringle had eenige minuten noo dig om zijn gewettigden toon to kalmeeren Als hij uitgewoed was,dacht hij na over de ambtelijke onregelmatigheden, die de ver gissing van mevrouw Pruneau had kun nen ten gevolge hebben. Mijnheer Ripincelli, zoi hij, roep de vrouw terug. Ik veronderstel dat ze bij den burgerlijken stand een verkeerde aangifte gedaan heeft, waaruit natuurlijk heel wat moeilijkheden zouden kunnen voortsprui ten. Zeg haar dat ze onmiddellijk terug moet keeren naar het kantoor van de aan giften voor overlijden, waar zij de noodlge uitleggingen zal dienen te geven. De bewaker liep weg oxn mevrouw Pru neau nog te achterhalen alvorens zij het stadhuis verliet en de heer Tringle keerde naar zijn werkkamer terug. In het vreedzame doodenhuis keerde de stilte en de onbeweeglijkheid weder. Toon begon het doek van lijk no. 5 zich zachtjes te bewegen en uit zijn plooien kwam het verwilderde en angstige hoofd van Sidolne te voorschijn. Hij loerde rond en spitste de ooren. Heel voorzichtig richtte hij zich op en Hot zacht de beenen op den vloer glijden. Een diepe zucht van innig welbehagen ont snapte hem. Met 't vaste voornemen zoo gauw mogelijk de plaat te poetsen en dit natuurlijk nog voor de terugkomst van den heer Ripincelli, legde hij het lijk no. 5 weder op zijn plaats, overdekte dit met het breede rouwdoek en sloop weg. Hij ademde eerst vrij, toen hij zonder hindernisen de lange eenzame gang was doorgegaan. Het ging nu snel trap op, trap af, gang in, gang uit. Slechts twee menschen had bij ontmoet, die hem naar de kantoren van den ontvanger der directe belastingen en den wethouder van open bare werken vroegen. Zouden ze mij voor een ambtenaar aanzien? vroeg hij zichzelf af bij het uit gaan van het gemeentehuis. Hij liep over het plein, en zocht num mer 15, waar de begrafenisondernemer woonde, volgens de vriendelijke inlichtin gen van Ripincelli aan zijn oom. Het was maar een eenvoudig huisje, waar deze heer zijn kantoor hield. Sidolne loerde door het venster maar zag geen levende ziel. Oom Schutz moest dus reeds vertrok ken zijn. Dit verwonderde Sidoine uiot, want het tooneeltje dat zich afgespeeld had tus schen mevrouw Pruneau en den heer Tringle, had vrij lang geduurd. Nu kon hij niet meer beletten, dat Jean ne op de hoogte van zijn dood gebracht werd; ook wist hij niet.waar hij ze zou terugvinden. Het idee schoot hem te bin nen om inlichtingen te vragen bij den be grafenisondernemer, waar oom Schutz zeker zijn adres zou achtergelaten hebben Doeh de ervaring dor laatste twee dagen had hom geleerd, dat hij voorzichtig moest zijn met al zijn ondernemingen, die eerst rijpelijk dienden overwogen te worden. Daarom besloot hij om zoolang in een café een schuilplaats te zoeken om rustig en kalmpjes zijn plannen te overwegen. Zelfs voelde hij geen gewetensbezwaar tegen een hartversterking. De harde planken van het doodenhuis hadden zijn rug en lenden stijf gemaakt. En zijn zenuwen waren niet minder geprikkeld. In het naastbijgelegen café bestride hij tegelijkertijd een glas port en een stevige absinthe. IV Het regent, of het regent niet. Welnu, het regent Dus, het regent niet (Lessen over logica of redeneerkunst) Oom Schutz keerde naar het hotel te rug, mijmerend over de geschiedenis van den dubbelganger en over het slechte nieuws, dat hij Jeanne moest mededcolen. Hij verwachtte dat hij haar bedroefd en neerslachtig zou weer vinden. Des terneer was hij verwonderd dat hij zijn nicht op geruimd terug zag, toen hij, na zijn zwerf tocht bij haar binnentrad. Ik heb nieuws oom, goed nieuws. D bad gelijk. En u ia de boste van allo ooins. En om te bedanken voor de" gegeven mooi- te en om mij lo excuseeron voor al do zorg die ik u aangedaan heb door mijne malle ongerustheid, moet ik u een paar harte lijke zoenen geven! En tegelijk vloog zij hom om don hals. Toen zij hem omhelsd had, bekeek hot puikje van do ooms zijn nicht, terwijl hij zich bedenkelijk achter zijn oor krabde Als je blieft, zei Jeanne, lees eens! Zij reikte hem een schrijven over. Dit is gekomen toon u pas do don* uit waart. Ik zag dat do brief van de huis bewaarster kwam. En onmiddellijk heb ik hom oppngomaakt. Het was het opisleJ van madame Eulalle, waarin ze liet weten, dat ze zoo pas den heer l/oriot gezion had. Ik weet het al, zei oom Schutz. Ik kom zoo juist van de huisbewaarster van-» daan. Zij heeft mij dat nieuws al modege^ deeld en daar ik redenen te over had oer er aan te twijfelen, heb ik nauwkeurig bit haar nagevraagd. Doch zij hield haar ge zegde bij hoog en laag staande, zood&t wlf hedenmorgen op de terugkomst van Sidoi ne beslist kunnen rekenen. Daarom kun* nen wij nu openhartig over een kwestlg praten waarop ik zooeven zinspeelde. Jeanne leek beteuterd door deze orat/x rische introductie. (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3