ris run den Gemeenteontvanger met 00. •erhoogd is. 'Rapport keuringsdienst van «aren te Leiden, dat vanaf 1 Januari tot 31 Maart 58 keuringen hebben plaats ge had. Vprslag gezondheidscommissie, dat onder de leden zal circuleeren. Al deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Prae-advies van B. en W. in zake vast stelling der rooilijn voor het nieuw te bou wen koffiehuis van D. Schreuder en het vermoedelijk nieuw te bouwen winkelhuis van P. Stouten, welk advies na conige be spreking wordt goedgekeurd. Een schrijven van den Directeur van het «lectriciteitsbedrijf over de stroomlcvering in Blokland tot aan de Vrouwenakker. Hiertegen wordt geen bezwaar gomaakt, in dien zulks voor Nieuwveen geen nadeel medebrengt. Wordt onder voorbehoud goedgekeurd. Mocht later blijken dat Nieuwveen in zijn licht-voorziening moei lijkheden ondervindt, dan zal worden af gesloten. De Voorz. deelt mee dat hij bezoek heeft ge had van den Burgemeester van Lcimui- den, inzake bespreking hulpverleening bij brand aan het Tolhuis. B. en W. stellen voor, deze hulp te verleenen op den voet als voorheen is bericht aan Mijdrecht, mits een vertrouwd persooi) wordt aange wezen aan het Tolhuis, die do orders kan uitvoeren om de hulp van Nieuwveen in to roepen. Zulks wordt aanvaard Een schrijven van Ged. St. over salarisregeling van Burgemeester, secretaris en ontvan ger, welke voor deze gemeente van geen belang is. Een schrijven van Ged. St. over schoolgaande kinderen uit andere gemeen ten. Voor ieder kind uit de buitengemeente wordt tot nu toe f 15.hoven schoolgeld per jaar betaald. Dit mag echter volgens Ged. St. niet geind worden, er mag alleen gewoon schoolgeld geheven worden. Ad vies van B. en W. is toelating der buiten kinderen voor gewoon tarief van school geld. Door den hoor Hoogervorst wordt gcyraagd of zulks dan geen aanleiding kan zijn dat wij een onderwijzer of onder wijzeres meer moeten aanstellen. De Voorz. antwoordt, dat daartegen geen be zwaren zijn. Mocht de toeloop zoo groot worden, dan behouden wij ons recht om allo buitenkinderen weg te zenden, daar wij geen contract hebben. Onder die voor waarden werd tot toelating besloten. De Voorz. brengt do pensioenregeling ter tafel, waartoe in de vorige vergade ring is besloten. Door een klein verzuim was dit nog niet naar Ged. St. opgezon den, daar voor een wijziging eerst de be slissing van den raad moest genomen wor den. De wijziging word voorgelezen. De heer Qwello vraagt hierover het woord en spreekt zijn verwondering uit over het ge nomen besluit. Hij heeft uit do notulen scherp beluisterd, op welke gronden dit besluit genomen is. Spr. acht de tijd nog niet gekomen om onze ambtenaren-sala rissen iets to beknibbelen. Spr. wenscht de oude regeling te handhaven tot een gunstiger tijd. Al meende do voorsteller, dat elke kleine burger zijn eigen pensioen moet betalen, spr.'s gevoelen is, dat, hoe heter wij onze ambtenaren salarieoren, dos te trouwer zij hun plichten zullen waarno men. Spr. stelt voor tot intrekking van het raadsbesluit, in de vorige vergadering go- oomon, over te gaan. Do lieer Hoogervorst kan zich met de redactiewijziging wel vereenigen, maar het genomen besluit, in onze vorige vergade ring wenscht hij te handhaven. Het vooratel-Qwellc werd in stemming gebracht en met 4 tegen 3 st. verworpen. Tegen stemden de lieoren Rijlaarsdam, Hoogervorst, (le Boer en v. Leeuwen. Bij de rondvraag vraagt de heer Vos- senpoel of de speelplaats bij de Chr school in orde komt. De Voorz. antwoordt, dat dit zeker gebeuren zal, doch er moet eerst nog onderhandeld worden. De heer Rijlaarsdam informeert naar het percen tage der geldleening voor liet Eleotrici- teitsbedrijf, daar het geld nu goedkooper te krijgen is. De Voórz. antwoordt, dat wij 7 pet. moeten betalen. Echter heeft dit ook wel do aandacht, van R. en W. ge trokken, maar zulks kan nog niet. Wij moeten wachten tot 1926. Hierna sluiting der openbare vergade ring. Maandag werden do leden van don ge meenteraad bijeengeroepen tot een spoed- f.ischcnde vergadering. Het eenige punt der agenda was: bespreking der betaling verpleegkosten voor J. C. Buis. Tegenwoordig waren alle leden, uitgezon derd de heer Rijlaarsdam. Na opening en lezing van het gebed volgden do notulen, welke laatste onder dank van den Voorz. zoor het nauwkeurig en spoedig opmaken verden goedgekeurd. Door den Voorz. werd mededeeling gedaan dat een spoed- «ischonde vergadering was gehouden door 3. en W. over den toestand van Buis, daar jp advies van den dokter, maatregelen .noesten genomen worden voor de verple ging van Buis, die noodzakelijk een opera tie zal moeten ondergaan. Daar deze per soon eenigermate geesteskrank is, kan hij in bet gewone ziekenhuis niet worden op genomen. Voor krankzinnigenverpleging 'iomen de kosten op de gemeente, doch "oor ziekenverpleging komen de kosten op 4e diaconie of arraeninstolling. B. en W. hebben besloten eerst de ar- moninstelling te raadplegen, en de uit spraak was, dat deze instelling voorloopig voor drie maanden voor do helft der kosten zou bijdragon. Daar geen andere middelen openstaan, kan de raad met hot prae-ad- zies van B. en W. geheel medegaau, en werd aldus besloten, waarna de Verg. werd gesloten. (Men is in Nieuwveen wol secuur, om hiervoor een Raadsvergadering bijeen te roepeü! Hadden B. en W. de goedkeuring van den Raad niot kunnen veronderstellen om later mededeeling van het geval to doen. of, zoo zij het noodig oordeelden, la ter goedkeuring op hun handelwijze te vra- r. De wet verplicht do gemeente ziekte-gevallen op te treden. Red ürt). STADSNIEUWS Studiefonds „Hartebrug." Feestavond. Door do leden van het Studiefonds „Hartebrug" werd gisteravond de jaarlijk- scbe feestavond gegeven en wel onder zeer groole belangstelling. Reeds vóór den aanvang heerschte er in de gezellig ingerichte zaal een blijde en opgewekte stemming onder do aanwezigen, welke nog verhoogd word door de toonen der muziek, waarbij de heeren S. Theelen en A. v. d. Spek hunne welwillende mede werking verleenden. Nadat deze heeren een nummer ten bes- le hadden gegeven, verscheen de Voorzit ter, de Zeereerw. heer Pastoor Crombagh op het podium tot het spreken van een openingswoord. Spr. heette alle aanwezi gen hartelijk welkom en wees vervolgens in korte trekken op de beide tooncelstuk- ken, welke dezen avond zouden gespeeld worden door de loden van het fonds voor hen, die des Zondags hun penningen of feren voor de instandhouding van hot stu diefonds. Te oordeelon naar hetgeen de Zeereerw. spr. reeds van beide stukken gezien had, kan spr. met recht zoowel het een als het ander in aller waardeering en belangstelling aanbevelen. Vervolgens gaf het muziekenscmblc nog een nummer ten beste, waarna het scherm open ging voor „Het lokkende Ongeluk", tooneelspel in één bedrijf door G. Nielen. Evenals andere zoowel blij- als treur spelen van dezen bekenden schrijver, kenmerkt zich ook dit drama door dege lijkheid van opzet en vlottende taal. Al leen wat het slot betreft zouden wij een kleine bemerking willen maken en wel deze, dat het einde van het stuk wat al te onverwachts komt. Men verwacht als 't ware nog een tweede bedrijf, waarin oen meer bevredigende ontknooping volgt. Het hoofdthema wordt gevormd door de hekeling van het gemengde huwelijk, het geen een der beide zoons van den eige naar van een kledingmagazijn liet stuk speelt in de hoofdstad eener Nedcrland- sche provincie) voornemens is aan te gaan .Door zijn jongeren broer over dit plan .reeds berispt, deelt hij zijn vader, den heer Beid ens, zijn voornemen mede, juist op een ojgenblik, dat deze in bitte ren geldnood verkeert. Zijn niet-katholiek meisje, is in slaat en ook genegen gelde- lijken steun te verleenen doch zijn vader stelt zijn Roomsche princiepen hooger dan de aangeboden hulp in tijdelijken nood, en overtuigt den zoon van het verkeerde van zijn handelwijze, waarna deze besluit don weg, door zijn vader gewenscht te volgen. Hiermede eindigt het stuk en wij zeg gen het nogmaals te onverwacht. Behoudens een heel enkel moment van onvastheid in do rollen, was het spel vlot en af en word met zeer veel aandacht ge volgd. Na do pauze, welke in een gezellige stemming werd doorgebracht, volgde een keurige opvoering van „Het Oude Land goed", kluchtspel in één bedrijf door S. v. Cuijk. Dat het een werkelijk kluchtig gespeelde klucht was, daarvoor leverde het lachsucces, dat zij oogstte wel het dui delijk bewijs. V/ij mogen wel zeggen dat „Hartebrug" den aanwezigen een genotvollen avond verschaft heeft De film „Paus en Vatikaan". Men schrijft ons: Voor de Katholieken van (le gehoele wereld is dit jaar 1925, liet jubeljaar, dat te Rome met groolen luister gevierd wordt, van bijzondere beteckenis. Velen van hen, ook van onze landgenoo- tcn, zijn zoo gelukkig dat zij de H. Stad persoonlijk kunnen bezoeken. Maar veel grooter nog is liet aantal van hen, clie niet in de gelukkige omstandig heden vorkeeren do verre reis over de Alpen te kunnen aanvaarden Een groot geluk echter is liet, dat de moderne film-techniek ook hen in slaat stelt om met het middelpunt van alle ju- bilé-plechtigheden: met clen St. Pieter, met de Vatikaansche paleizen en tuinen, maar bovenal met den H. Vader van nabij kennis te maken op een wijze alsof zij per soonlijk tor plaatse aanwezig waren. Doch niet alleen Katholieken, maar al len, van welke godsdienstige overtuiging ook, die belangstellen in de kunstschatten van het Vatikaan en in de plechtigheden welke"in Rome plegen gevierd te worden, zullen ongetwijfeld met groote waardee ring don prachtigen film: Paus en Vati kaan, gaan zien en bewonderen. Dank aan liet feit, dat liet Centraal Bu reau voor de Katholieke Sociale Actie op dezen film voor Nederland beslag wist te leggen, gehiet Leiden het voorrecht der eerste vertooning van dit grootsche film werk in Nederland. Dit bijzondere kunstwerk geeft, behalve oen overzicht van het uitwendig en inwen dig van den St. Pieter en de Vatikaansche vertrekken en musea, en van de daarin, zich bevindende kunstschatten, alsmede van de verrukkelijke tuinen, eene waarlijk indrukwekkende voorstelling van de paus keuze van Pius XI van de opening van het Eucharistisch Congres in 1922, waarbij de H. Vader de enthousiaste menigte toe spreekt, van do ontvangst der padvinders, van Zijn wandelritten in de Vatikaansche tuinen. Wie dezen film aanschouwd heeft, neemt inderdaad den indruk mede naar huis, dat hij persoonlijk eenige uren in Romo doorbracht en deel nam aan de grootsche plechtigheden. De ineubileeringstentoonstelling. Gistermiddag is do meiibilceringslentoon- slelling van de Bouwver. De Eendracht go- sloten. Te kwart over 5 kwamen met het Dag. bestuur de exposanten, dames en heeren welke 't publiek de gewonschte Inlichtingen hadden gegeven in een der woningen bij een. Do voorzitter, de heer J. G. v. d. Zeeuw, meende de tentoonstelling niet te moeten sluiten zonder in herinnering te hebben ge bracht 't geen tijdens de tentoonstelling was ondervonden. Hij deelde mede, dat 1877 betalende personen plus leerlingen van bepaalde Vakscholen de tentoonstelling hadden bezocht. Hij hoopte, dat deze ten toonstelling mocht mede geholpen hebben datgene te bereiken, waarvoor zij was ge houden, n.L eenige leiding te geven in de installatie van een arbeiderswoning. Het behaalde succes, zoo ging hij voort, is voor een groot deel te danken aan de pers, welke steeds haar kolommen beschik baar stelde, aan de exposanten en ook vooral aan do dames en heeren, die gedu rende den duur dor tentoonstelling belang loos het bestuur behulpzaam zijn geweest. Een extra woord van dank aan hen is ze ker op zijn plaats. Voorts sprak de voorz. den wenseh uit, dal, indien de Eendracht nog eens de hulp van hen zou verzoeken, zij op hen even als op de heeren opzich ters weer zou mogen rekenen. De waarnemende secr. P. de Wolf meen de niet te mogen nalaten een woord van dank le moeten brengen aan den voorzitter en een bijzonder woord van lof te moeten toezwaaien aan hel adres van den heer P. J. Bom]ie, voor datgene wat hij in een korten tijd in de functie van secretaris ten opzichte van de tentoonstelling had welen tot stand te brengen, 't geen spreker in 't kort naar voren bracht. Nadat de thee was rondgediend en de onderlinge opgedane ervaringen nog eens waren besproken, ging men uiteen met de gedachte, dat de Eendracht voor de zoo- veelslo maal nog weer eens een mooi stuk maatschappelijk werk had verricht. MUZIEK. Leicischs Orkest-Vereeniging. Met warine sympathie begroeten wij het zoo welgeslaagde optreden in het pulbliek, van deze nog jonge vereeniging, die reeds gisterenavond in de Groote Stadszaal blijk gaf do kinderschoenen te zijn ontgroeid en zich met één slag een voorname plaats te kunnen veroveren. Een orkest voor een stad als Leiden toch is geen overdadige weelde, vooral waar wij steeds aangewezen zijn op de orkesten van andere plaatsen. En reeds gisterenavond bleek dat men een ernstige worp heeft ge daan naar 'n goede kans om 't burgerrecht te verkrijgen. En als de voorteekenen ons niet bedriegen dan is hert jong geplante zaad in weelderigen bodem gevallen en zijn de levenssappen ruimschoots aanwezig tot krachtige ontwikkeling, als Leidens burge rij slechts geeft het zonlicht der waardee ring en deu steun, die den bodem voedt met den onmiskeubaxen vloed van den zilveren regen. Want waar dit gezelschap is bijeen gelezen uit de beste krachten van hot Vier de, waarbij zich zeer goede dilettanten aansloten, is er waai'borg dat onder de kunstvolle en krachtige leiding van den alom bekenden Directeur H. Zelderirusb, dit orkest in muzikale prestatie zal gedijen. Immers het programma van gisteren liet een blik slaan op de artistieke samenstel ling van het orkest; de uitvoering toch bracht al kleur en leven en een perfecte klaarheid van muzikaal kunnen. De Symphonic No. 4 van J. Haydn. was een waardige inzet, en vestigde reeds dade lijk den goeden naam, die in twee Eligische MeJocLicn van Gh. Gluck tot grootere waar deering stemde. Als slot van het eerste deel Ouverture voor de opera Titus, van Mozart, waarin wij gelegenheid hadden kostelijk enseuiblespel te bewonderen. Na de pauze twee deelen uit de Suite Algerien- ne van Saint Saëns en tot slot Ouverture Egmout van v. Beethoven, twee nummers die hooge eischen stellen, die tot in de puntjes verzorgd waren en tot groote vol doening werden ten gehoore gebracht. Wat ons bij dit orkest vooral opviel, was de snelheid waarmede men zich heeft welen aan tc passen aan de vaak zoo moeilijk te bereiken eenheid in het samenspel, waar door een bekorende beschaafdheid was te bereiken, die over het geheel een voornaam cachet spreidde. Een zeer goede evenredig heid tusschen strijk- en blaasinstrumenten, wat een mooi klankgehalte geeft en een soe pelheid van nuanceering die aangenaam aandoet en ons dadelijk het gevoel geeft, dat nog een goede toekomst aan dit orkest is beschoren, als zoo wordt voortgegaan op den ingeslagen weg en vooral bij de samen stelling van het programma rekening wor de gehouden met het bereikbare. Rythmisch vooral hoede men zich voor te veel vrijheid en de vaak kostelijke klank expressie bederve men niet door al te groo te in ruwheid ontaardende, klankwellust! Dat ook de begeleiding zonder bezwaar dit orkest in haaiden kan worden gegeven, bewees de wijze waarop Meg. Gusla Scheep maker bij een tweetal aria's werd geac compagneerd. Friisoh en bescheiden, in volgzaam tempo was ook deze taak wel verzorgd voorbereid. En de zangeres beeft zich zekerlijk op haar gemak gevoeld, waar zij de begeleiding veilig wist gestold, want zij zong zoo onbevangen en smaak vol, dat van baar stem een groote bekoring uitging. In de Ar. i uit Orpheus van Glnck en de Aria uit Samson en Dalila vau Saint Saëus had zij toch gelegenheid haar krachtig, rond stemgeluid te ontplooien in een smaakvolle voordracht en met mooie muzikale expressie. Zij wirt te boeien cn ontwikkelde een fraaie toon en een respec tabele mate van vaardigheid, naast een keur, ge dictie. De haar geboden b'oemen waren de tolken van dank en waardeering voor haar kunst. Resumeerende kunnen wij deze uitvoe ring als welgeslaagd noteeren. En dit le meer, waar de Directeur Zeldonrust, man van goeden muzikalen naam, waarborgen biedt voor een steeds meerdere vlucht naar het hetere, het mooiere, wat te hereiken is mei dit zoo degelijk saam gesteld orkest. Van dezen Directeur ging leiding uit en bezieling en hij is gebleken een krachtige figuur te zijn, die weet over te storten zijn subtiel kunstgevoel in ben, die zich onder zijn voortreffelijke leiding hebben ge schaard. Do voorzitter bood in de pauze den Direc teur een krans aan met luit in de Leid- sclie kleuren cn sprak daarbij een woord van dank en groote waardeering, waarmee het publiek door een spontaan applaus in stemde. Den ganschen avond vielen Direc teur en orkest en zangeres vele bijvalsbe tuigingen len deel, die welverdiend waren en een aansporing bedoelden le zijn met moed voort to werken, waar dan de steun van Leidens burgerij zeker ruimschoots zal ten deel vallen, in het bewustzijn, 'dat hel een eereplicht is de instandhouding van dit orkest met kracht te bevorderen. Daarop wees vooral een der toehoorders, toen hij voor de pauze namens vele mu ziekliefhebbers een warm woord voor steun sprak en een beroep deed op allen, die het wel meeflien met de kunst, opdat het orkest moge voortgaan'zich te ontplooien en de kunst op waardige wijze te dienen. Sp. SOCIALE BERICHTEN Dioc. Federatie van het Wit-Gele Kruis in het Bisdom Haarlem In het gebouw St. Bavo, Smedenstraat Haarlem, werd Dinsdag de jaarvergade ring ge'houden van de Diocesane Federatie van het Wit-Gele Kruis in het Bisdom Haarlem. De Voorz.. dr. Cacao te Bovencarspel, opende de vergadering en heette allen aanwezigen welkom, inzonder Kapelaan Ritselaar uit 's-Hertogenbosch, die als spreker zou optreden. Spr. gaf er zijn voldoening over te kennen, dat thans aan merkelijk meer belangstelling betoond werd dan vorig jaar. Ook de Voorz. der Nationale Federatie werd nog welkom ge- heeten. De secretaris, de heer Lommen, uit Cas- tricum, las de notulen. Deze werden goed gekeurd. Vervolgens het jaarverslag, waar uit bleek dat de medewerking steeds beter wordt. In een 18-tal Parochies wordt he den gepoogd een af deeling op te richten. Deze Parochies hebben de aandacht van het bestuur. Steun werd toegezegd door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. De rekening en verantwoording, nagezien door afgevaardigden van Blokker en Loid- schendam, en accoord bevonden, wees een batig saldo aan van f 149.10V». Bij de be handeling dezer begrooting zegt de afge vaardigde van Blokker de contributie voor een afdeeling, als die te Blokker met 2700 leden, en waar steeds met een nadeelig saldo gesloten wordt, te hoog te vinden. Spr. pleit voor een lagere contributie. Ook de afgevaardigde uit Delft met 3200 le den is deze meening toegedaan. De afge vaardigde uit I.eidschendam meent dat voor zulke groote afdeelingen de contri butie niet zoo'n bezwaar zijn kan. De kleinere afdeelingen hebben met de groot ste moeilijkheden te kampen. Delft meent dat voor deze af te dragen contributie men zelf gemakkelijk kan doen, wat anders door middel der Federatie kan geschieden. De Voorzitter der Nationale Federatie zegt, dat men federatief elkaar moet hel pen. Het punt contributie zal nogmaals een punt van overweging uitmaken bij het bestuur. Vervolgens krijet Kapelaan Ritselaar het woord om het doel en streven van de Diocesane en Nationale Federatie uiteen tc zetten. Spr. wijst op het schoone doel, het schoonste liefdewerk, dat de vereeni ging beoogt, en zegt dankbaar te zijn, in een vergadering in bet Bisdom Haarlem hierover te mogen spreken. Spr. deelt dan mede, hoe de werking is in Noord-Bra bant, het ontstaan (lezer vereeniging in Tilburg, hoe 3 afgevaardigden van den Boerenbond en 3 afgevaardigden van de Diocesane vereeniging van Onderlinge Bij stand tal van keeren vergaderden, boe eindelijk de Statuten zijn ontworpen en de vereeniging werd opgericht. Hierbij werd voornamelijk beoogd de ziekenver pleging, de zorg voor kraamvrouwen, be- scherming van zuigelingen, bestrijding der T.B.G. Eerst ging het sleepend. Thans is het een zeer omvangrijk werk. In het Bis dom 's-Hertogenbosch 63 afdeelingen met 90 verpleegsters, Breda 42 afdeelingen met 37 verpleegsters. In 1924 werd plaatselijk, zonder subsidie, uitgegeven in 's-Hertogen bosch f150.000.in Breda f80.000. Dan zet spr. zeer uitvoerig uiteen, waarom de vereeniging R.-K. moet zijn. Met waar deering spreekt ZijnEerw. over hetgeen het Witte Kruis en het Groene Kruis tot dusverre deden. Men kan echter zeer goed waardeeren, wat anderen doen; en tcch werken voor een R.-K. Vereeniging. Het is hoog tijd, dat we meer propaganda maken voor deze vereeniging. Het wordt steeds moeilijker door te dringen op eigen terrein. Wé bevinden ons o.m. ook tus schen veel half-Katholieken. Zouden we dan zulk een mooi propaganda-middel ver smaden, een middel, dat zich in de ure der ziekte voordoet. Het S.D.A.P.-blad, „De Strijd" was woedend bij de oprich ting. Zoo iets was volgens hen niet noo dig. Ze wisten wel beter. Men zag dat er voor de Katholieken zoo'n mooi werk in lag. En wat doen zij zelf in dat opzicht? Wc moeten gezonde motieven hebben. En die zijn er, de zorg voor vrouw en kind. Spr. wijst er op wat kwaad het N. Mal thusianisme sticht en hoe soms bij de ver pleging slechte voorlichting gegeven kan worden. Een sterk middel hiertegen is het Wit-Gele Kruis. Nog uitvoerig zet spr. uiteen welk een goed werk voor de Katho lieke zaak verricht kan worden, om dan aan te toonen, hoe noodig bet is Federa tief samen te werken en tenslotte de groote kracht te vindon in Nationaal verband Tedere vereeniging moet echter zelfstan dig blijven. Noodig is op de eerste plaats een secretariaat te vestigen. Zulk een se cretariaat heeft veel werk. Cursussen kun nen gezamenlijk gegeven worden. Met an dere vereenigingen kan federatief samen gewerkt worden. Een commissie tot in standhouding van een Centraal Bureau voor Ziekenverpleging staat op het punt ingesteld te worden. Wo moeten het echter niet bij yele vrome wensclion laten, we moeten wat doon. Wo hebben hot nu een* maal te pakken, nu uitvoeren Dan kracht zoeken door het Nationaal te maken 7-oh- ter de liefde voor het werk moet de drijf- veer zijn. De liefde voor de zieken, Inzon der de arme zieken. God schat deze wow ken van naastenliefde hoog. Hiermede kunt ge bloemen garen voor het hart van Christus. Steunt dit werk om Christu* wille, het werk van het Wit-Gele Kruin. Door applaus gaf de vergadering in stemming met het- gesprokene door kape laan Ritselaar. Met een woord van dank werd dan de vergadering op dé gewoiie wijze ■•'■«1" ton Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie^ Leiden, 27 April 1925. Mijnheer de Redacteur, Ondergeteekende verzoekt beleefd opna me van het volgende; bij voorbaat mijn hartelijken dank. 1 Mei-betooging voor R. K. R. K. stadgenooten, a.s. Vrijdag zal do S. D. A. P. wederom haar 1 Meifeest vie ren en zich den geheelen dag aan dit feest overgeven. En daar zullen er bij zijn, die zelf offers zullen brengen om dezen dag vrij te zijn van hun arbeid. Maar voor ons R. K. beteekent 1 Mei ook feest, en wel een beele maand lang. Want Meimaand is Mariamaand en voor ons R. K. een feestmaand, in welke maand wij ons in het bijzonder tot Maria wenden, met al onze noodwendigheden. Dit voor alle standen. Maar in het bijzonder is deze maand voor de arbeiders een vreugdemaand, -daar wij in deze maand herdenken de uitvaar diging van de Rerum Novarum van Z. H. Paus Leo XTTI z.g. Maar ook is er nog iets bijzonders aan deze 1 Mei, het is de Eerste Vrijdag der Maand. Nu komt ondergeteekende langs dezen weg tot alle Katholieken, zonder on derscheid van rang of stand, van hoogge plaatst tot den minsten van onze R. K. me debroeders, met het voorstel, om ook onze R. K. Meibetooging te houden, maar niet naar buiten, maar naar binnen, niet in den namiddag, maar in den voormiddag, en wel vroeg in den morgen (als onze andero feestvierenden nog slapen) door ons in groote drommen naar onze Kerken te be geven en tot Eerherstel tot de H. Tafel te naderen, voor wij ons aan den arbeid be geven. Dit zal God welgevallig zijn en voor ons aller heil strekken. Komt gij alle R. K. georganiseerden, in Sociale-, Politieke- en Godsdienstige Orga/- nisaties, geeft aan dezen oproep gehoor. In de Kerk aan de Hartebrug is om 6 uur de Eerste H. Mis, laat deze Kerk gevuld zijn tot in alle hoeken; en in de Mon Père Kerk wordt om half zeven de H. Commu nie uitgereikt, dus bier ook een Kerk tot in alle boeken gevuld. De Kerken moeten a.s. Vrijdagmorgen te klein blijken voor de opkomst. Deze daad zal óns rijkelijk gezegend worden. Laat deze stem niet zijn van die eens roepende In de woestijn, maar werkt mede tot welslagen van deze feestviering ter eere Gods en de H. Maria. J. v. d. WEIJDEN. Geachte Redactie! Verzoeke beleefd plaatsing voor hei volgende; bij voorbaat dank. In uw blad van Maandag nam ik ken nis van het berichtje van uw correspon dent Zoeterwoude H. R. met als hoofd „Propaganda". Hij schrijft daarin, ..Het Bestuur advi seerde bet Politiek Advies" onz.; maar waarom schrijft u er niet bij, geachte cor respondent, dat op de desbetreffende cir culaire van het Bestuur ook staat, dat zij de leden er op attent maakt, dat volgens het nieuwe kiesreglement ook gestemd mag worden op de alphabetische lijst? Dat geeft toch een duidelijk bewijs niet waar dat bet Politiek Advies het Bestuur koud laat. Wat anders te denken van zulk adviseeren? Veronderstel: Iemand moet leiding geven aan een vereeniging en ad viseert den leden zekeren candidaat of candidaten te stemmen, maar voegt er bij« ik wil jullie er attent op maken, dat gij ge rust ook de anderen stemmen kunt. Die desbetreffende circulaire had dan ook evengoed achterwege kunnen blijven even als uw geschrijf. Nu kan uw geschrijf misschien aanleiding zijn dat een al te „ijverig" medebestuurder spijkers op laag water gaat zoeken om eigen slappe houding goed te praten. Als ik meen dat iemand het mis hoeft ga ik in een courant daar niet over schrijven, dat jaagt maar stof op en sticht slechts grooter verwar ring in onze zwaarbeladen politieke atmos- lieer. U Geachte Redactie nogmaals dankend JAC. BERK, Lid v. h. actie-com. eend. Loerakker, Zoeterwoude, 28 April 1925. Volkszangavond. Morgen, Donderdagavond, geeft Volk* zang weer een bijeenkomst in de klelna Stadszaal te Leiden. De vorige keer wa* de zaal tjokvol en kwamen er stoelen t* kort. Wie weet moeten we Donderdag nle» naar een grooter lokaal verhuizen. De heer Joh. Oostveen, weet zijn toe hoorders zoo aangenaam bezig te hood«s" en aan het zingen te krijgen dat de schuein terheid spoedig is weggetooverd, en de loc- me tongen loskomen. Hoe prettig hebbafi niet allen, groot en klein, uit volle borst meegezongen. Ze zullen het overal wel verteld heb ben, en zij die er van hoorden en om Ne- derlandsch lied minnen, zullen Donderdag ook mee komen doen .Hoe meer hoe liever, allen zijn welkom. Een dubbeltje slechts om een geheelea avond te kunnen genieten, en mee te zin- - gen onze schoone Hollandsche liederen We zullen weer zorgen dat niemand '-S* leurgeeteld wordt C0R. A. MULDER-

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6