Aanbesteding. 'Jij oe door fiet Bestuur Tan de Woningbouwvereniging „St. Wil- Öbrordus" alhier gehouden aanbesteding fan het verven der woningen in de Rozen- steinstraat werd ingeschreven als volgt: N. H. Winnubot 2956.A. van der Ham 2808.—; C. A. Voorham 2380.—; C W. van den Yssel .2100.en J. Schroder 2074.allen alhier. Aan den laagsten inschrijver is het werk opgedra gen. VOORSCHOTEN. Naar de tentoonstelling. Waren reeds Zaterdag de Gebrs. de Bruin met hun per soneel naar Heemstede geweest, Maandag morgen vertrok om half acht per tram van onze plaats onder leiding van één der pa troons het personeel van de firma's G. Eg- gink en Zoon en de gebroeders Eggink om een dag op do tentoonstelling door te brengen. Na het bezichtigen van al het schoone en leerzame, werd het personeel een diner aangeboden in het Café-Restau rant „Het Gentrum" te Haarlem, waaraan ook de patroons deelnamen. Hierna werd In opgewekte stemming, dankbaar en vol daan, huiswaarts gekeerd. LflfóB- EN TENNBOütfl INTERN. BLOEMEN TENTOONSTELLING TE HEEMSTEDE. Aan de lijst van bekroningen van de voliegrondstentoonsteling ontleenen we oog: Daphne Eeneorum, D. Keessen Czn. en' Co., AaLsmeer, ziiv. med. Mahoila aquifoiium met bloem. Erven ÏV. C. Keessen, Aalsmeer, zilv. med. Maiionia japonica (liefst in bloei). Erven W. G. Keessen, Aalsmeer, zilv. med. 100 Rhododendrons, in variëteiten, D. Keessen Czn. en Go., Aalsmeer, gouden med. 100 Rhododendrons Pink Pearl, W. Tops voort, Aalsmeer, gouden med. 25 Rhododendrons Pink Pearl, D. Kees sen Czn en Go., Aalsmeer, verg. zilv. med. 12 Rhododendrons Pink Pearl, groote planten, D. Keessen Czn. en Go., Aalsmeer, verg. zilv. med.; K. Keesen Jr., AaLsmeer, zilv. med. 25 Rhododendrons, van één variëteit, geen Pink Pearl, D. Keeseen Gzn. en Go., Aals meer, gouden med. Als verhoogde prijs. 12 Rhododendrons, gekweekt op stam, V' Topvoort, Aalsmeer, zilv. med. Pen verzameling vroegb!oe:ende heesters, u i ten minste 50 stuks bestaafide, in zoo- ■oel mogelijk verscheidenheden: Kon. Kweekerij Terra Nova, Aalsmeer, gouden medaille; H. den Ouden en Zoon, Boskoop, rg zilv. med. SP0EBY VOETBAL. NederlandBelgië* De belangstelling voor den wedstrijd NederlandBelgië overtreft naar het ,Vad." mededeelt, alles wat men tot dusver *en onzent op dat gebied heeft beleefd. Het aantal aanvragen om plaatsen is zeker meer dan 100.000 en dagelijks komen, én bij den N. V. B. èn bij het Stadion te Am sterdam, nog legio vragen om kaarten in. Vooral in België is de belangstelling dit maal ongewoon groot. Zoo zullen er niet minder dan 40 Belgische journalisten ko men, die op een aparte tribune (het pad- doek, links naast den ingang tot het veld, dus tegenover de plaatsen van de Holland- «che pers), waarvan er één het Han delsblad van Antwerpen door een apart aan te leggen lijn van het Stadion van twee uur af in direct contact met Antwer pen zal zijn. Het voorbeeld van 't Rotter- damsch Nieuwsblad vindt ditmaal trou wens verdere navolging, want ook Cetera «n het persbureau Vaz Dias zullen van de ■perstribunes af met hun eigen bureaux in jontact blijven. Verder zijn maatregelen jenomen om het spelbeloop draadloos over bet geheele land bekend te maken. De N. V. B. heeft door den Belgischen bond bij vooruitbetaling eenige duizenden kaarten naar België geplaatst, en nu «tuurt men eenvoudig maar geld, hoewel sr geen plaatsen meer geleverd kunnen worden. Staanplaatsen worden nu te Am sterdam al voor 4 en 4.50 verhandeld, want men begrijpt dat in de gegeven om standigheden de opkoopers hun best doen. Men kan menschen ,die eenmaal een kaart hebben, niet beletten dat zij die kaart la ter weer voor een zoet winstje van de hand doen, en zoo ontstaat vanzelf toch een kaartenhandel, die in do eerstvolgende da gen nog wel heviger zal worden. Overigens zijn voor een goede organisatie alle moge lijke maatregelen genomen. De regen heeft de bodemgesteldheid veel goed gedaan, zoodat hot terrein thans in goeden staat ls. De nationale ploeg zal dezer dagen te Utrecht nog bijeenkomen om met den oefenmeester te oefenen. Voor het Corus Rijkersfonds. Naar het „Vad." verneemt, heeft het Dorus Rijkersfonds de Nos. 2 op de rang lijst in de 5 eerste klassen, t.w. Enschede, Feyenoord, Stormvogels, M. V. V. en Be Quick (Gr.) verzocht een competitie te wil len spelen ten bate van dit fonds. Enschede heeft reeds medewerking toegezegd. In verband met de vergevorderdheid van het seizoen zullen echter zeer waarschijnlijk wedstrijden in 'n-korteren termijn worden gespeeld. De Club Naciona! uit Montevideo naar Rotterdam. Volgens den Parijschen Sportcorrespon- 'dent van het „HLld.", zal de Club Nacional uit Montevideo 13 en 15 Mei te Rotterdam jredstrijden spelen BILJARTEN. Dcmmerlng in Arnhem gehuldigd. Gisteravond is de heer J. Dommering te Arnhem gehuldigd voor het behalen van bot wereldkampioenschap biljarten. Om 7 u. 19 arriveerde bij aan hot station. Daar waren zeer velen aanwezig om den Arnhemmer te begroeten. Toen hij uit den trein steeg ging een uitbundig hoerage roep op, waarna mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van Arnhem, namens de Arnhemsche sportvereenigingen het woord tot den heer Dommering richtte en hem onder het hartelijk toejuichen der vele aanwezigen w.o. verschillende leden van do gemeentelijke sportcommissie, het huldigingscomité, bestaande uit de heeren T. van Deutekom, Jos. Brons, S. Roos, H. M. Kèppel Hesselink, J. Beek, W. Tol- meijer, Van 't Hooft en Kraake, en verder verschillende personen uit de Arnhemsche sportwereld, een krans overhandigde. Hierna verliet men het station, waar voor zich ook zeer vele belangstellenden, verzameld hadden. Men nam plaats in een viertal gereedstaande rijtuigen, waar na men, voorafgegaan door een muziek corps door de hoofdstraten naar „Royal" reed Hier werden de vertegenwoordigers der verschillende vereenigingen en particulie ren in de gelegenheid gesteld den wereld kampioen geluk te wenschen. van welke gelegenheid een zeer druk gebruik is ge maakt. ZWEMMEN. Een nieuw Wereldrecord. Te Stockholm heeft de Duitsclie zwem mer Rademacher een nieuw wereldrecord gevestigd door de 200 meter borstzwemmen in 2 min. 52.7 sec. af te leggen. POSTDUIVEN. „Warmunde". Duiven wedvlucht gehouden op Zondag 26 April, vanaf Vilvoorden te 8 u. v.m. 1, 2, 4 en 15e J. Duijnhoven, tijden 10.18.10, 10.19.33, 10.21.57. 10.43 51; 3e C. Meeu wen 10.20 30; 5, 11 en 12e Q. Beugelsdijk 10.22.27, 10.37.22, 10.37.41; 6 en 13e P. v. d. Drift 10.25 3, 10 38.3; 7, 14 en 20e J. Witteman 19.29.4t, 10.40 13, 10.55.19; 8. 10 en 16e B. G. Stekers 10.2954; 10.35.16, 10.46; 9, 18 en 19e P. Zwetsloot 10.343, 1051.10, 10.51.21; 17e E. Binsbergen 10.47.26 „De Snelvlucht". De vereeniging ,,De Snel vlucht" te Bode graven hield Zondag een wedstrijd vanaf Vilvoorde, afstand 130 KM. In vrijheid gesteld 8 uur vm. Ie pr!js M. v d. Haven 9.58.26 v.m.*; 2e pr. G. Kroon 10.2.21; 3e pr. G. Veolenturf 10 2.52; 4, 10 G. Veelenturf; 5, 9, 11, 16 J. van Dam; 6 F. van Staalduinen; 7 A Wolswijk: 8, 12, 17 W. Wolswijk: 13 G. Kroon; 14 A. Vee lenturf; 15 J. Zijlölra. Behaalde punten voor het kampioenschap in 4 wedvluchten: 1. G. Veelenturf 470 pun ten; 2. J. van Dam 455 p.; 3 F. van Staal duinen 450 p.; 4 M. v. d. Haven 410 p.; 5. W. Wolswijk 340 p 6. J. ZijLstra 319 p.; 7. G. Kroon 240 p.; 8. A. Veelenturf 210 p.; 9. A. Wolswijk 185 p.; 10. J. Voordouw 11. J. Baelde 55 punten. De Olympische Spelen 1928. Voor het Olympisch fonds. De sportclub Enschede, heeft in overleg met de Twentsche N. V. B.-Elftal-Commis sie besloten, tot 1928 jaarlijks epn wed strijd te spelen tegen een Twentsch N. Y. B.-elftal, ten bate van het Olympisch Fonds 1928. Als prijs is beschikbaar gesteld een zil veren gedenknaald, vervaardigd naar het model van de naald, zooals die staat in het G. J. van Heekpark te Enschede. Dit" seizoen zullen nog twee wedstrijden worden gespeeld, terwijl er in de drie vol gende jaren nog een te Hengelo, een ta Almelo en een te Enschede zal worden ge houden. LUCHTVAART Succes voor Pander. Met een licht Pandervliegtuig is gisteren naar uit Londen wordt bericht, op het vlieg veld van Croydon met succes een proef af gelegd. Het toestel werd eerst beproefd door een zeer ervaren Engelsche bestuur^ der, die na er versche den moeilijke evolu ties mee te hebebn verricht, meldde, dat de machine zeer makkelijk besiuurbaar was. Een Belgische bestuurder, die later een proef nam, rapporteerde even gunstig. Sir Sefton Brancker, de directeur der burgerlijke luchtvaart, was onder de vele toeschouwers en scheen zeer onder den in druk. Het toestel, dat ontworpen is door twee jonge Nederlanders, is van Amster dam naar Parijs en van Parijs naar En geland gevlogen en zal eind dezer week naar Amsterdam terugvliegen. RkCHTZftKOJ Het N. 0. G. en de Staat. De intrekking van een aanstelling tot ondewijzer. De rechtbank te 'a-Gravenhage deed gis teren uitspraak in de procedure tusschen het N. O. G. en den Staat betreffende een onderwijzer, wiens aanvankelijke aanstel ling van een jaar was ingetrokken, waarna hem een nieuwe aanstelling voor den tijd van drie maanden was verleend. De recht bank ontzegde de vordering van het N. O. G. om aan bedoelden onderwijzer een vol jaar salaris uit te betalen. DE RIJNSTREEK. FAILLISSEMENTEN Vernietigd: de N.V. Nederlandsche fabriek van Autogene Maatschappij en Laschappara- ten, te Pijnacker. Opgeheven: G. A. H. Jonkers, te Wassenaar. J. van den Weijden, te Noordwij- kerhout DE RIJNSTREEK EN DE ZOMERTIJD. Reeds heel wat is er te doen geweest over den Zomertijd. Veel is er over geschreven en men zou haast zoo zeggen, er zal weinig meer over te vertellen zijn. En inderdaad is dit zoo, er is weinig nieuw» meer naar voren te brengen. Toch willen we daartoe nog eens een poging wagen, nog eens een lans breken niet voor, maar tegen den Zo mertijd. Zelden, hoor ik velen onzer lezers al bij zich zelf mompelen, zeldetn geschiedt het, dat een stedeling nu eens ten behoeve van het platteland opkomt inzake den zomer tijd, wat zal dus hiervan terecht komen? Waarde lezers, de Leidsche Cou rant is geen stedeling; de Leidsche Courant ia geen courant voor Leiden alléén, maar voor de geheele streek, van de geheele streek om Leiden. Het is de oou- rant, waarin aan geheel Leiden en geheel Leiden's omgeving en in deze rubriek zou ik willen zeggen aan „De Rijnstreek" niet op de allerlaatste plaats eiken dag iels nieuws, iels goeds wordt gegeven op godsdienstig, sociaal, politiek, wetenschap pelijk, landbouwkundig eu op nog zooveel ander gebied, en waaruit Leiden en Lei den's omgeving tot in zeer verren omtrek en wel elke lezer voor zich dal weet te ha len, wat voor hem op godsdienstig dit eerste geldt voor eiken lezer op sociaal, po itiek, weteenschappelijk, landbouwkun dig en op nog zooveel ander gebied van nut kan zijn. Waar dan ook onder de lezers der Leidsche Courant „vo-e's van zoo verschillend pluimage" zijn, daar treft men ook onder de werkers voor deze cou rant „vogels in even, verschillend plui mago", maar vanzelf spiekend in goed pluimage, aan. De Leidsche Courant is stedeling en plattelander, hoogst&ndeT, middenstan der en volksbonder, werkgever en werkne mer enz. enz, maar op één gebied neemt zij slechts één standpunt in, en dat is op godsdienstig, zedelijk gebied: zij is „Roomsoh-Katholiek''. Vandaag laten we echter den p'attelandcr uit de Rijnstreek aan het woord. We zagen onder „Ingezonden" reeds me nig versje van een buitenman tegen den zo mertijd, van oen stadsmensoh vóór den zo mertijd. Wij in de Rijnstreek zijn tegen den zomertijd. Laten we dit onomwonden zeggenl We zijn er tegen! Natuurlijk! Of zou men misschien denken, dat het natuur lijk was vóór den zomertijd te zijn. Zou er een natuurkundige zijn, die wil bewereu, dat 's morgens de zon om 7 uur in het Oos ten staat, 's middags om 1 uur in het Zui den en 's avonds om 7 uur in het Westen? Zou er een natuurkundige zijn, die wil be weren, dat de zon haar boogete punt aan don hemel 's middags om 1 uur inneemt. De stedeling, hij, de zich nied aan de nar- tuur storende, de builen de natuur leveiv- de, hij zegt: de zon gaat van avond lekker pas om 9 uur onder, en hij gaat dari te midderaacht, dit is volgens stedelingen- verstand om 1 uur volgens ons nuchter bóeren-verstand om 12 uur naar bed, maar de langslaper zegt 's morgens ook: 't is pas 5 uur en 't is al licht, laat ik do gordijnen maar dicht doen en wat dieper onder de dekens kruipen. Wij plattelan ders, wij menschen van de natuur, wij zijn er, zoodra de natuur ons roept, wij zijn roedis lang uit de vee ren, wij zijn reeds in het land aan hel werk, wij hebben de koeien reeds gemolken, opdat de stads- mijnheer straks aan 't ontbijt zijn verscbe mollc hebben mag. Weet gij, stedeling. hoe veel op 't platteland voor uw gemak wordt opgeofferd; weet gij, hoeveel uren de boer per dag werkt cm in uw levensonderhoud te voorzien? Of dacht gij het zonder onzen arbeid te kunnen stellen, dacht gij zonder bet door ons geteelde vee, het door ons ge wonnen koren, de door ons gekweekte groenten en aardappe'cn toch to kunnen leven Wij klagen niet over onzen arbeid, wij doen hem met graagte, wij beminnen hem en wij beminnen de natuur. Wij zijn ook graag 's moreens vroeg bij de hand, maar er zijn ook tijden, dat, om slechts één voorbeeld te noemen, ter wille van de tijdi ge bezorging der versclio melk in de stad wij nog in bet donker dos morgens ten 4 uur de koeien reecLs in hot land gaan zoe ken om te melken. Wij zitten daar dan een uur en langer in het koude, kille land, nat van den dauw, vaak door de koude nacht vorsten met rijp overdekt, dan in den kou den, guren noordenwind, dan in den re gen, en menigmaal in sneeuw en hagel stormen. Wil dit, stedeling, morgenochtend ten 4 uur, ten 5 uur, ten 6 uur, wanneer gij daar nog lekkertjes warm onder de wol ligt, eens overwegen, en wil dan eens be denken, of gij voor uw boeren-medomenscb dien tijd nog niet een uur zoudt w.llen ver lengen. Uw hart is niet zoo kwaad, ik wed. dat gij van wroeging geen oog meer dicht zoudt doen. Doch gij weet het niet. gij weet niet, hoeveel ongemak, hoe\eel slechte mor gens gij den buitenman bezorgt. Zoo zijn er voorboelden legio te vinden. Do boeren stand heeft zich nu eenmaal aan de natuur, zooals ze ons dooi* God gegeven is, aange past. En nu kan eenc regoering do klok verzetten, de natuur verzetten kunnen de menschen niet. We hebben daar juist de veeteelt wel vooropgesteld, de veeteelt toch is in de Rijnstreek hoofdzaak, maar ook voor den landbouw, voor den tuinbouw zou een vroe gere werktijd zijn bezwaren hebben. De dauw 's morgens verhindert in het land te arbeiden, te maaien, te hooien; erwten en boonen kunnen niet gebonden worden, noch kan daarin gewerkt worden, wanneer alles nog nat is en daardoor malsoher, maar ook broos en teer, zoodat het bij de minste aan raking breekt. Het zou uw boonen en erw ten maar noodeloos duurder maken, maar ook uwe aardappelen, uwe groenten, nw vleesch. Dus ook in uw welbegrepen eigen belang zou een uur v.-rvroeging van den tijd aan te raden zijn. De natuur verzetten kunnen de men schen niet, zeiden we daar straks. Zoudt gij misschien meenen, dat, wanneer de ka lender b.v. een half jaar verzet werd, gij hiermede gebaat zoudt zijn. Neen, het zou zomer zijn in December, en winter in Juni, maar £ij zoudt ndet in den zomer schaatsen rijden en in den winter zwemmen of iets dergelijks, nooh zou het langer zomer voor u zijn. En 't is wellicht vreemd voor u, maar ook wij kunnen niet andere dan zaaien in de lente en oogsten in den herfst, tijdens den zomer groeit het koren, tijdens den winter spitten wij. Zoo werken wij ook, zoodira het dag je, en zoolang het dag is, maar in de uren daarvóór, die lot den nacht te rekenen zijn, kunnen wij in het land niet terecht. Zoo kunnen wij ook het best van onzen arbeid rusten op don middag, wan neer het des zomers in het land op zijn warmst is, wanneer de zon het hoogst aan den hemel staat, en dit ls om 12 uur, niet om 1 uur Wij weten het wel, er is in ouzo heden- daagacho maatschappij veel leugeu en be drog; misschien bezondigen wij ons zelf er zelfs wel eene aan, maar toch verafschu wen we beide. Welaan zoudt gij U dan wil lens en wetens gedurende den geheelcn zomertijd van uw leven willen laten bedrie gen? Kunt gij willens en wetens de voort durende leugen van de klok goedkeuren? Ook moogt ge ons niet van tegenwerking beschuldigen. Persoonlijk heb ik in nyju land een heel groole kio-k laten plaatsen, met heel groote crijfers en heel groote wij zers, een dito plaatste ik in mijn kippen hok. Beiden hebben drie jaar lang den zo mertijd aangegeven, maar liet land werd 's morgens niet vroeger droog, ook de kip pen stoorden er zich niet aan, zij gingen op hun tijd, den natuur-tijd, naar bed, stonden op hun tijd, den natuur-tijd, op. ik hen zel(a verder gegaan. Ik heb het geheele jaar door een kalender in het kippenhok gehangen. Deze was een half jaar vooruit. JLk wist toch, hoeveel behoefte de stedeling in den winter aan een „versch eitje" heeft, ik gunde het hem zoo graag, 't Was Kerst mis, de kalender wees 25 Juni aan, doch de kippon gingen gewoon hun gang, zij de den, of het winter was, zij legden niet. Zelfs de kuikens niet, die nog nooit een an deren kalender hadden gezien, en toch daar alleen kondon zien, wanneer het zo mer was. Wil ons, althans mij persoonlijk, dus geen verwijt maken, dat niet ten volle ls getracht aan uwe verlangens tegemoet te komen. Verzet dan uw arbeid', wanneer gij vroeger klaar wiilt zijn. wanneer gij vroeger uit wilt gaan. Begin ten 7 uur, rust van 11 tot 1 uur en eindig ten 4 uur. U lach-t? Maar waarom dan? Het is toch redelijker, dat gij uw arbeid één uur op den dag verzet, don dat gij tracht den dag één uur naar den nacht te verschuiven. En gij wilt ook ons daartoe dwingen? Wij zul len het u niiet kwalijk nemen, wanneer gij om 4 uur per rijwiel, motor of auto de stad verlaat om te komen kijken, hoe wij tot 7 uur arbeiden. Maar hard zal het ons klin ken, wanneer gij daarbij ons om 7 uur ver telt, dat het pas 6 is, wanneer gij dan nog in tegenstelling met uwe meerdere rust ons een uur langer zendt willen laten werken. Wij zeiden reeds, dat wij met graagio wer ken. Maar ook aan onzen arl/Oidslijd moet een grens zijn. Gij werkt van 's vooripid- daga acht uur tot 'a namiddags 5 uur, wij werken van 's ochtends 4 uur lot 'e avonds 7 uur. Billijk zou het dus zijn, wanneer do tijdsbepaling van den ochtend en van den avond aan ons was Ook gij ziet na deze uiteenzetting de billijkheid hiervan, ook j denkt niet alleen aan u zelvcn, ook gij denkt „sociaal" ten opzichte van uw platte- lands-med omen ach en, ook gij denkt „libe raal" ten opzichte van den boeren werker, ook gij denkt „anti-revolutionair" ten op zichte van de verzetting der klok, ook gij denkt In het „katholiek", het algemeen be lang. Ook de regeorlng dacht aan de platte lands!»1 an gen. Het was geen louter toeval, dat de heer vam de Marei, wethouder van Bodegraven, een onzer uit de Rijnstreek in de zomertijdcommissie werd opgenomen. Het heeft n et mogen baten. Moge echter een volgend jaar de dag weer de dag zijn en do nacht de nachtl BODEGAVEN Gemeenteraad. Bestrating der markt. De heer Van de Marei tijdelijk wethouder. De Rand dezer gemeente vergaderde Maandagmiddag 2 uur. Voorzitter mr. Van Dobben de Bruijn. Secretaris do heer I»man. Aanwezig de beeren Beyen. Hor- tensius, v. d. Marei, Kelfkens, Leliveld, G. B. Batelaan, Burggraaf. Rn. Batelaan. De Voorz. opent met gebed en verzoekt de secr. de notulen te lezen, welke onver anderd worden goedgekeurd Ingekomen stukken: le het bedanken van den boer Hortensins als tijdelijk wet houder; 2e. proces-verbaal van do kasop name van 26 Maart j.l.in kas was en moest zijn 1588.44 E Deze stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. 3e. Schrijven van Ged. Staten betref fende cumulatie aftrek Jaarwedden van burgemecslor, secretaris en ontvanger. Op voorstel van B. en W. wordt dit accoord bevonden, met do opmerking, dat. de nood zakelijkheid van de beperking dezer jaar wedden tot eon maximum niet wordt in gezien. 4e. Adrea van P. M. Snatorse, om vervroegde aflossing geldleening. Waar vervoegde aflossing niet karr plants hebben wordt besloten de jaarlijksche aflossing te brengen van- 250 op ƒ,1000. 5e. Fen schrijven van den heer A. van Baren, waarin deze bedankt als lid van den Raad Opvolger is de heer A. Verlooij. Verschillende wijzigingen van do be grooting 1924 worden z. h. st. vastgesteld. De rekening van den keuringsdienst van vee en vleesch over 1924 wordt voorloopig vastgesteld in ontvangst op" ,>n iu uitgaaf ƒ3692.58. ^latig saldo ƒ110!).42. An/ideel Bodegraven ƒ805.47, aandeel Zwammerdam 303.95. Kohier hondenbelasting wordt z. h. st. vastgesteld met een aantal honden van 290 en een bedrag van ƒ959. Vaststelling vermenigvuldiging ij for 19251926. In verband met de verstrekte gegevens stellen B. en W. voor, dit cijfer te bepalen op 1.1 (vorig jaar 0.9) Na verschillende besprekingen stelt de. beer Bn. Batclaan voor dit cijfer te bepa len op 1.Z. h. st. wordt hiertoe besloten Nu geeft de Voorz. een overzicht van de verschillende kosten, die gemaakt -im voor het in orde brengen van het nieuw, markt terrein Hieruit blijkt, dat het door de ge meente zelf In orde brongen een aardig voordeeltje heeft afgeworpen: or is ruim 1300 minder uitgegeven, dan wanneer het werk was aanbesteed geworden, ter wijl bovendien nog aan vele werkloo/.on in het afgeloopen jaargetijde behoorlijk werk is verschaft. Dan is aan de orde het puntverharding marktterrein. De Voorz. acht het in hot belang van de markt, dat rondom hef terrein trottoirs worden aange|egd, wnt ook met het oog op een goede regeling gewenscbf is, en waar door tevens een mooier geheel wordt ver kregen. Spr. wil echter de Raad in deze vergadering uitspraak laten doen. tevens met hef oog op de bestelling der teenon. Verschillende heeren voeren over dit punt nog het woord en blijken lief niet met den Voorz. eens te zijn. wat betreft den aanlog der trottoirs. Volgens hen gaat door trottoirs veel ruimte verloren, welke toch op dit terrein noodig is. Z. h. st. wordt dan besloten over te -gaan tot een vlakke bestraling. Aan do orde is thans: hot benoemen van n tijdelijk wethouder voor den lieer Tnr- kenburg, die minstens nog een half' jaar met ziekteverlof wegblijft. I)e Voorz. stelt voor te stemmen, of men in_de vacature zal voorzien of niet. e heer Bn. Batelaan wil aanvullen, omdat een voltallig college van B. en \V. van het grootste belang is voor de go- m een te. Do heer Hortensins wil liever maar wachten tot de hoer Turkenburg te rug komt. De meerderheid in den Raad blijkt echter do mcening vnn den heer Da- telaan to zijn toegedaan on alsnu wordt overgegaan tot stemmen. Met 6 van de 8 stommen wordt de heer Van do Marei gekozen. De Voorz. vraagt, of doze zijn benoeming aanneemt. Do lieer v. d. Marei antwoordt hierop bevestigend. Spr. had niet ver wacht zoo spoedig wer in het College van B. en \V. teruggeroepen te worden. Maar alvorens er weer in terug te koeren, wil hij eerst een misverstand recht zetten, dat hier op hef dorp algemeen heeft postgevat. Men is hier n.l. van meening, dat spr weg ping, omdat hij zijn zin niet kreeg, doch dit is niet zoo. Wel had spr. verschil van meening met zijn collego-genooten. En om dat hij van meening is, dat er in oen der gelijk lichaam eensgezindheid belmorf fn heerschen, daarom ging r.pr Imen Hij dankt voor het genoten vertrouw n .-n hoopt mot zijn beste krachten de belan gen der gemeente in zijn föMHko functie to behartigen. Verdor moet no - en j l .crv.iu wnd lid gekozen worden voor stembureau f, voor don beer Tiirkciiburg. Hiervoor wordt benopmd de he< Kelfkens, d>e zijn benoe ming aaniu-iii: Daarna k'-ru' it lndte agendapunt! geen ga.sooinmi-.si)-. maar gascoricosMU. Het college van H en W. willen geen fabriek bouwen of do bestaande overne men, maar do concessie wederom verlen gen, waartoe aan do heeren-Ieden een con cept is gezonden met do agenda. Do heer Bn. Batelaan brengt oen woord van lof voor don spoed in deze betracht. Maar oenigszins vreemd doet hot spr. aan, nu het voorstel van verlenging der con cessie te hooren. Op voiigo officieuze ver gaderingen was wel gesproken ov >r zelf bouwen of overnemen. Concessie verlen gen was daarbij niet in bespreking geko men. Nu echter B. en W. met dat voorstel komen, had spr. graag nog eenigen tijd, om het eens nader te bestudeeren. De Voorz. antwoordt dat dit gezegd* hem wel oenigszins vreemd aandoet. Im mers, toen spr. hier kwain, was ook de gaskwestio een van de brandende punten, en van allo kanten werd op spoedige af wikkeling aangedrongen. Nu is in deze spoed betracht en nu wil men uitstel IC en eigen fabriek bouwen of dn bestaande riemen, noemt spr. een sprong in het duister, door de bepalingen in do ufgelno- pen concessie. Daarom ook wil spr. reeds nu kiezen: wacht men te lang, dan is in lk geval het zelf houwen van -en fabriek onmogelijk. De heer Van de Marei bron een woord van hulde aan B. en W. voor hun activi teit in deze zaak. Spr. echter is geen voor stander van vlug werken, maar van goed werken. Daarom lijkt het spr. gewen <-ht, dat de heeren zelf de zaak bestudeeren. en |in geheime zitting behandelen, dan kan beter alle vóór en tegen bekeken worden, kunnen B. en W. alles toelichten De Voorz. heeft hier niets tegen. Aldus wordt besloten dit punt in een goh* lino vergadering te hespreken. De heer Beven il toch niet le lang wachten. Aangezien niemand gebruik won> hl te maken van do rondvraag sloot do Voorz. de vergadering NIEUWVEEN. Gemeenteraad. De lichtvoorziening. Sala- rieering gcmeentcpcrsoncel. T gen woord ig alle leden. Na voorlezing van liet gebed werd-n do •tulen gelezen, welke zonder aanmer kingen werden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een schrijven van de leden der Schoolcomra. dat alle den hunne benoeming en herbenoemin leb ben aanvaard. Schrijven van Ged. Staten, dat hel ^ala-j

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5