schillen? Wanneer men b.v. reeds meer dan 40 jaren geleden in het Ned. „Week blad voor vrijmetselaars (no. 17 van 17 Sopt. 1882, biz. 315) kon lezen: opstand tegen datgene, wat wel te veranderen is, is plicht" en in hetzelfde no., één bladzij verder: „Als men een koning een pak slaag toedient, moet men gelijktijdig uit alle macht: Leve de koningl roepen" en in het zelfde orgaan, zelfde jaar, 7 Mei, blz. 149: Moet een vorst niet. beschouwd worden als vertegenwoordiger van een tijd, die voorbij is?" en hetzelfde blad (den 5 Nov., p. 371) openlijk zag verklaren: het doel der Orde „kan met het begrip van Vaderland en Vorst in strijd zijn", dan zien we niet in, waarom de opvatting van majoor Huys niet minstens even verdedigbaar is als de onbewezen bewering van den heer Ter Hall. Eveneens, voor commentaar vatbaar is ido verzekering van den heer Ter Hall, dat de Vrijmetselarij op de beginselen der menscbenliefde gegrondvest is. Als we ons enkel met menschlievendheid bezig hielden, heeft een mac.:, schrijver eens ge- *egd, hadden we slechts een kas en een penningmeester noodlg. En Br.:. Castro in zijn i itnrgias" (dl. I. p. 63") noemde hot „belachelijk als we ons daarvoor nïet zinnebeelden en geheimenissen omring den." De Vrijmetselarij moge zich op het bumaniteits-beginsel gronden, ze houdt zich nog wel met wat anders bezig dan dat aileen. Indien de heer Ter Hall dit be twisten wil, zijn we gaarne bereid het hem te bewijzen. Hij denke maar eens aan de erkentenis van wijlen het Kamerlid Br.:. I.ieftinek, in de zitting van 9 Dec. 1913." Imezonrten Mederieelinq. iedereen is Opgeiogen ©ver de volstrekt Pijnlooze en toch Radicale weri ingvanftlijnhardt'sLaxeertablettcn L)008 60 ct. Hm Anoth. en Drogisten. 4155 GemengdeBerichten Hevig Onweer. Kwart over vijf gistermiddag barstte boven Amsterdam onweder los, dat wel iswaar maar kort duurde, maar in zijn hevigheid schrik-aanjagend was. Op het Stationsplein sloeg do bliksem in do mo tor van lijn 22. Een juffrouw werd getrof fen en licht gewond. In het tramnet zijn eenige kabels uitgeslagen, doch het tram- ver keer ondervond -geen vertraging. Voorts raakten twee motoren defect van lijn 6 en 7. De brandweer ruqte twee keer uit. In de Noorderkerk was een kleine binnen brand ontstaan, die terstond gebluscht werd. "Maandagmiddag barstte boven Nijmegen een hevig onweder los vergezeld van zwa- ren hagelslag, waardoor heel wat schade aan de bloeiende vruchtboomen werd aan gebracht. De bliksem sloeg te Neerbosch in de boerderij van Schouten in de Kerkstraat en trof den arbeider P., wien de schoenen van de voeten werden geslagen en een teen werd verminkt. Er ontstond geen brand, maar in het dak der boerderij werden twee gaten gpslagen. Do bond des huizes werd doodgeslagen en eenige varkens achter het huis werden gewond. Doodeliik mijnongeval. Op de mijn Wilhelmina te Terwinselen is de gehuwde mijnwerker B uit Meers- son <->nder afvallend gesteente geraakt. Het hoofd werd den ongelukkige verpletterd, zoadat de dood spoedig intrad. Aan de oevolnen overleden De Forw. Broeder W. van hot. gesticht Dl 'n'.«T)burg te Hpot, die voor eenige da- pen door oen glazen dak viel, is thans aan de bekomeo verwondingen in het hospitaal overleden. Auto te water. Tn den nacht van Zaterdag op Zondag is een taxi-auto in de Bijlmer Bingvaart te Weesperkarspel gereden. De inzittenden een heer en dame, die on reis waren naar TTfreeht, alsook de chauffeur, die door den mist den verkeerden weg was ingeslagen, kwamen met den schrik en een nat pak vrii Zii werden door de familie v. d. B wonende in den Bijlmer, van droge kleede ren voorzien, waarna de reis in een an deren anto werd voortgezpt. De (e water gereden «auto werd ernstig beschadigd. Van een brandje en 'n botsing. Een vrij ernstig ongeval had gistermid dag op de St. Anth. Breestraat te Am sterdam plaats, waardoor de geheele buurt In opschudding werd gebracht. Tn een grossierszaak was een reiziger op bezoek, die toen een door hem getoonde oelluloid-kam in brand geraakte de brandende kam in een kist, geheel met kammen gevuld, wierp. In en oogwenk ztond de inhoud der kist in.lichte laaie. Door personeel werd de kist op straat ge zet, waar de vlammen meters hoog er uit oplaaiden. Een paard, voor een goederenkar ge spannen, dat zich plotseling voor het vuur gesteld zag, schrok hevig en trok den wa gen naar den kant der tramrails, juist op het oogenbllk, dat een motorwagen van lijn 8 kwam aanrijden. Beide voortuigen kwamen met elkaar ln botsing. De voerman, door den schrik overvallen, viol op straat en moest in erastigen toe ft and naar het ziekenhuis worden ver voerd. De vrachtkar werd geheel ver nield en de tramwagen werd ernstig be schadigd. Het brandje was spoedig ge bluscht Een vreemd geval Maandag belde een meisje aan bij een bewoner van de van 8wieten straat te 's- Gravonhage. Zij wilde ean pakje afgeven. De bewoner merkte eohter, dat er in het pakje een kleine baby zat. En daarom weigerde hij de zending. Hij had geen baby besteld. Het meisie legde daarop liet pakje op de stoep en liep hard weg. Toen heeft de man zich over het wichtje ontfermd en het in huis genomen Uit een begeleidenden brief bleek, dat de zending bestemd was voor een kostganger, die bij hem in huis is. Do man haalde de politie in het geval. Een onderzoek wordt ingesteld. Een geheimzinnige aulopassagler. Omtrent den geheimzinnigen autopassa- gfer, waarover reeds een en ander is ge mold, schrijft het Vad.: 't Is de 26-jarige los werkman, K. uit Bussum. Hij maakt een beschaafden in druk en beschikt over een kolossale fanta sie. Vroeger heeft hij reeds meer vreemde streken uitgehaald. Onder voorgeven, dat hij ingenieur van het Stoomwezen was, is hij 't vorige jaar eens met een losse loco motief van Amsterdam naar Uitgeest gere den, hij heeft fabrieken geinspecteerd en stil doen staan en altijd ging men op zijn praatjes in. Tn 't vorige jaar is hij ontoe rekenbaar verklaard en opgesloten in het Krankzinnigengesticht te Heel. Daaruit is hij de vorige week ontsnapt. Hij huurde toen in Venlo een auto en liet zich naar Amsterdam rijden. Bij het naderen der be stemming hlepk het den chauffeur, dat zijn passagier verdwenen wasl Daarna dook hij in T.aren op. Hij bestel de een luxe auto, die hem zou moeten af halen bij de B. K. pastorie, waar hij zei te logeeren. Hier vroeg hij den pastoor te spreken, vertelde dat zijn Spijker in panne onder Eemnes stond en onderwijl reed de auto voor, die hij besteld had en alles leek zoo geloofwaardig mogelijk. Do chauffeur moest hem naar Den Haag rijden. Tn Mui- den liet hij stoppen om sigaren te halen. Dit lukte niet, want hij zei den chauffeur, dat de sigarenwinkelier niet van 300 terug had, waarop de autobestuurder hem wat klein geld verstrekte om de begeerde roo- kertjes te kunnen krijgen. Als belooning mocht hij eens op steken! In Den Haag en Scheveningen werden «•oor eenige pastories bezocht en werd een juffertje opgedaan alvorens men een hotel eing opzoeken,waar drie kam°rs betrok ken werden Den volgenden dag om half tien moest de auto worden voorgereden. Op ("at mo ment moest meneer even naar den kanper maar hij kwam niet terug, drie slachtoffers achterlatend. De chauffeur had een scha depost van f17. Vervolgens heeft K. nog autotochtjes ge daan met Hilversum als beginpunt naar Amersfoort, waar hij dn gasfabriek als in genieur bezichtigd heeft: uit Amsterdam. vanwaar hij een tocht door Noord-Holland hpcft gedaan om paarden te koopen. In Oterleek tnsschen Hoorn en .Alkmaar kocht hij een paard, dat zijn broer den volgenden dag zou komen halen. In Am sterdam teruggekeerd Het hij zieh verder rijden naar Bussum tot de ouderlijke wo ning. Hij ging naar binnen om geld te ha len, maar verdween weer door de achter deur. Hij is nu te Alkmaar aangehouden. Burgemeester gearresteerd. De burgemeester van Bennelfroek, de heer N. L. M. Tilman, is Zondagavond te Heemstede gearresteerd toen hij bij het verlaten van de Bloemententoonstelling op de tram wilde stappen De arrestatie geschiedde door den heer C. H. Kemper, inspecteur van politie te Heemstede. De reden van deze arrestatie moet ge legen zijn in het plegen van onzedelijke handelingen met minderjarige meisjes te Amsterdam Zondagavond nog is de burgemeester wederom op vrije voeten gesteld en naar Bennebroek teruggekeerd? Daar heeft hij de verschillende teekenen zijner waardig heid, benevens den sleutel van de gemeen- tekluis aan den gemeente-secretaris over gedragen en is naar het buitenland ver trokken. De heer Tilman is ruim 80 jaar en on gel uiwd. Er liepen er ook geruimen tijd geruch ten, dat de burgemeester de gemeenteza ken niet met do noodige zorg behartigde, welke geruchten echter weer van andere zijde worden tegengesproken. Rotterdamscho fleschentrekkers. Eenigen tijd geleden waarschuwde de commissaris van politie In de eerste afdee- ling te Botterdam tegen het aanknoopen van rplatie met "Willem Gustaaf Alexan- 'der Zwaan en Jannetje Benschop, twee beruchte Rotterdamsche „landhaaien", die zich herhaaldelijk aan berooviijgen en het plegen van chantage schuldig maak ten. Het blijkt thans, dat dit tweetal ook aan flessehentrekkerij deed. Deze week is de fa. B. van de Hoogstraat er de dupe van geworden. Zij kochten bij deze firma verschillende mantels en linnen goederen tot een waarde va* 300. Deze goederen moesten bezorgd worden in pand 66 aan de Aleidisstraat. Toen do loopjongen des avonds de goederen thuis bezorgde, maak te Zwaar, hem wijs. dat hij zijn patroon had opgeheld en dat hij den volgenden ochtend aan de zaak zou komen betalen. De jongen vloog er in, en gaf de goede ren af Het bedrog werd echter spoedig ontdekt. De firma waarschuwde de politie, die in het pand in do Aleidisstraat een on derzoek instelde. De vogels waren toen echter al gevlogen. Zij hadden hun go- heelen huisraad medegenomen. Do politie is er tot op heden niet ln geslaagd hun spoor te ontdekken. Een cocaine-planter Een man, die voor f 10 een k g. kunst mest had gekocht, zag kans dien voor raad een dezer dagen te Haarlem aan een goedgeloovige voor cocaïne te ver- koopen en ontving er f 425 voor. Toen de bedrogene ontdekte, dat zijn preparaat in plaats van droomen vruchtboomen verwekte, is hij zich bij de politie gaan beklagen. De Amsterdamsche recherche heeft den kunstmest-man weten te ach terhalen, en nu zal hij te Haarlem voor den officier van justitie worden geleid. Valsche aangifte Mej. M. W., die bij de politie aangifte had gedaan, dat haar in de Timorstraat in Den Haag een pakje met f 760 ont roofd was, heeft bekend, dat verhaal ver zonnen te hebben. Tegen haar is proces verbaal opgemaakt wegens het doen van een valsche aangifte. Zelfkennis. Maandag heeft zich bij de politie in Den Haag aangemeld een 69-jarig koopman, zonder vaate woonplaats, die vóór eenigen tijd door de rechtbank te Rotterdam was veroordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van tien maanden met een proeftijd van drie jaar. De man zeide tot de politie, dat hij maar liever de straf wenschle te ondergaan, dan zich aan de voorwaarden, waarop de voor waardelijke veroordeeling was geschied, te houden. Waarschuwing. De secretaris van den Armenraad te Am sterdam waarschuwt het publiek, geen steun te ver: een en aan: de zgn. v/h. N.V. Eerste Nederlandsche BlindenindusLrie (directeur A. van den Burg, Langestraat 3638); de zgn. Nederlandsche Nijverheid der Blinden (directeur D. J. Potharst, Erica-- sfraat 41), kantoor en magazijn Go ver t Fü ncks tra at 149; en de zgn. Werkverschaffing en onder steuning aan blinden en andere hulpbe hoevenden van G. Poalma, Celebesstraat 2. Do gelden, door deze zoogenaamde ver- een/igingen verzameld, worden niet voor het opgegeven liefdadige doel aangewend. Brand in een sigarenfabriek in Rotterdam. Ruim half elf gisteravond werd een uit slaande brand ontdekt in de sigarenfabriek van de firma F. H Colignon in de Willi- genstraat te Rotterdam. De brandweer tastte het vuur met v'jf stralen op de waterleiding aan. Zij had na ongeveer drie kwartier water geven den brand onder de knie. De bovenverdieping, waar een drooskamer en een werkplaats waTen gevestigd, brandde geheel uit. De werkplaats heneden, waar een aantal ma chines stond, kreeg waterschade. Verzeke ring dekt de schade. De kersen in blcei. In het Land van Maas en Waal bloeien de kersen zeer rijk; de krozen daarentegen beloven zeer weinig; deskundigen zijn van oordeel dat het krozengewas ongeveer nihil zal zijn. Ook de peren bloeien heel weinig. In de streek van Uden, het. land der Spaansche kersen, bloeien deze vruchtboo men overvloedig; men vreest echter dat de nachtvorsten veel schade zullen aanrich ten. Bmatieni. Berichten Epidemieën te Kopenhagen. Griep en longontsteking. Volgens een bericht uit Kopenhagen heersclrt aldaar een buitengewoon hevige griep-epidemie. In de afgeloopen week de den zich 945 gevallen voor, waarvan 3 met doodlijken afloop. Hand in hand met deze epidemie gaat een longontstekings-epidc- mie; in de afgeloopen week kwamen 68 ge vallen voor, waarvan 21 met doodelijken afloop. Het einde van een moordenaar. In de gevangenis te Glogau zat een ze kere Fritz Heinze opgesloten wegens moord. Heinze lokte des nachts een waker voor zijn cel en vroeg bem, een voor het tralie werk- liggend voorwerp voor hem op te rapen. Toen de waker zich bukte, ontrukte Heinze hem door de tralies heen zijn re volver en bedreigde daarmee den beambte, die ijlings de vlucht moest nemen. Men kon aanvankelijk tegen Heinze niets uitrichten, totdat men besloot hem met gas onschadelijk te maken. Vóór het gas echter uitwerking had, schoot Heinze zich een kogel door het hoofd en was on middellijk dood. Geheimzinnige dood. Uit Parijs wordt gemeld: De politie stolt een onderzoek in, naar het plotseling overlijden van graaf Gérard de Montefiore, een jongen millionnair en sportsman, die ziek wprd tijdens een auto tocht met zijn verloofde. Onderweg zeido hij tot zijn verloofde: „Ik word blind." Vóórdat hij thuis was, was hij ernstig ziek en vóórdat de doctoren kwamen, was hij overleden. Koreaansche manieren. Uit Tokio wordt bericht, dat 50 Koroa- nen, die waren geëmploveord hij het aan leggen van een weg in het Hacliioji dis trict, gevonden zijn met hun hals op do spoorrails, in afwachting, dat de sneltrein over hen heen zou gaan. De mannen wa ren bijna geheel verhongerd en, men denkt, opgelicht, waarover zij zich tracht ten te wreken door algemeenen zelfmoord. Hondsdolheid. Officieel wordt uit Miinchen meegedeeld, dat in niet minder dan 61 gemeenten in Beieren gevallen van hondsdolheid zijn voorgekomen. In 1918 kwam in Beieren slechts een geval van dolheid, in 1923 daarentegen 584 gevallen. De tot nog toe uitgevoerde beschermingsmaatregelen worden in het algemeen als ontoereikend beschouwd. Ontplofbare sigaretten. Dezer dagen kreeg een zekere Henri La- chaize te Parijs van zijn dochtertje een pakje sigaretten ten geschenke. Toen hij er één aanstak, volgde er een ontploffing, waarbij zich een groote vlam ontwikkelde, die hem aan gezicht, hoofd en borst ver brandde en zijn kleeren ^uur deed vatten. In bedenkelijken toestand werd de man naar het ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De politie heeft de overgebleven sigaret ten in beslag genomen om ze in het ge meentelijk laboratorium te doen onderzoe ken. Apen op de vlucht. Door do onachtzaamheid van een op passer, die de deur van een apenkooi bij Hagenbeek in Hamburg verzuimd had te sluiten, geraakten Zondag een honderd kleine apen in vrijheid. De dieren ver spreidden zich niet alleen over het uitge strekte park, maar ook in de omliggende tuinen en huizen. Zij klommen door open vensters, drongen kamers en keukens bin nen, waar ze alles overhoop haalden. On der medewerking van de plaatselijke be volking konden de vluchtelingen ten slotte weer achter de tralies worden gebracht, wat tot menige leuke scene aanleiding gaf. Nederlandsch Qost-lndië. Een cycloon Een cycloon heeft het eiland Selaroe geteisterd. Er zijn tien dooden. Do moeste huizen zijn beschadigd. Voor voedselnood wordt gevreesd. Marconist vermist De marconist van den paketstoomer Omhilin, de heer De Graafe, is in den nacht van 21 op 22 dezer in de buurt van Oakland vermist. Er is vruchteloos naar hem gezocht. Hoogspanningsdraad aangeraakt Op het waterkrachlwerk Latnadjang in Pengalengan heeft ingenieur H. Addons een hoogspanningsdraad aangeraakt. Hij werd van een ladder op den grond ge worpen met zeer ernstige brandwonden en kreeg een schedelfractunr. Zijn toe stand is zeer zorgwekkend. HST DE GK3GEVIS3Q LISSE. Ergerlijke vrijpostigheid.' Zondao j.l. waren eenige heeren op ruwe wijze be zig bloomen af le trekken, waarbij soms kruid en bollen werden af- en uitgetrokken, op den tuin gelegen op de zanderij toebe- hoorend aan de firma Gebr. T. Een werk man zag dit en waarschuwde veldwachter Kromhout, die zich ijlings me! den heer T. per auto derwaarts begaf. Toen zij daar aankwamen waren de vrijpostige bloemen- veldenhezoekers, welke per auto waren en uit Utrecht bleken te zijn, alhoewel niet meer aan 't plukken, toch nog aanwezig. Een hunner bood f 100.schadevergoe ding aan, doch de heer T. zag liever pro ces-verbaal opgemaakt, om in 't vervolg de ze wandaden te voorkomen. Men had zich bovendien ook niet ontzien de gewassen te verfrappen. „St, Gregorius de Groole". Onze R. K. Muiziekvereeniging „St. Gregorius de Groote" was j.l, Zondag zoo gelukkig bij de verloting van Instrumenten op het Fes tival der BLoembollententoonsteding te Heemstede een eerste Piston te winnen. Een buitenkansje! NOORDWIJKERHOUT. R K. Volksbond. De R. K. Volks bond, afd. Noordwijkerhout, hield een ver gadering voor de oprichting van een coö peratieve winkelvereeniging of wel tot on derhandelingen met de winkeliers alhier, die hunne voorwaarden voor do levering van goedkoope winkelwaren hadden inge diend. De vergadering was zeer matig be zocht. De Voorz. van den Bond, de heer A H. van Noort leidde de bijeenkomst. In de laatste vergadering was, aldus de Voorz., besloten een commissie te benoe men die tot taak had rapport uit te bren gen over de mogelijke oprichting van een Coöperatie; er hadden zich pl.m. 50 perso nen opgegeven, die lid wenschten te wor den. Het was echter een bezwaar, als de oprichting van den Bond zou uitgaan, om zich aan te sluiten bij de coöperatie te Lisse. Spr. was uitgenoodigd bij den Zeer Eerw. heer Pastoor te komen om over deze aangelegenheid te spreken. De Pastoor vroeg*of er geen andere weg te bewandelen was om niet de winkeliers in het^orp te passeeren, want in dit geval zou men in de parochie groote ontevredenheid te weeg brengen. Om dit te voorkomen is eerst ge confereerd met den bedrijfsleider te Lisse en daarna met de winkeliers alhier. Zij hebben besloten aan den Bond een aanbie ding te doen op welke wijze zij do ingeze tenen zouden kunnen bedienen van winkel waar. Het Bondsbestuur en de Commissie hebben de winkeliers gevraagd of 3 pet niet te weinig was en of het mogelijk was dit op te voeren tot 5 pet. Zij gingen hier mede niet accoord. Zij stelden de vraag hoeveel Lisse aan dividend voor kruide nierswaren uitkeerde. Dit kon niet worden opgegeven, omdat de vereeniging te Lisse een verbruiksvoreeniging is en daar alle artikelen zijn inbegrepen. De winkeliers wilden de levering van waren hij wijze van proef een jaar dren tegen 3 pet. dividend welke aan het einde van het jaar zou wor den uitgekeerd. Voor bedragen beneden de 0.50 zal niets gegeven worden doch bo ven de f 0.50 wordt het bedrag voor een guldpn berekend Bij de inlevering van do dividendbons znl of geld of kruideniers waren worden gegeven, naar verkiezing van den afnemer. De heer Haohmann had hnoren beweren dat de voorstellen van de winkeliers reeds waren aangenomen. De Voorz. ontkent dit: wel hebben enkele winkeliers gevraagd met de aanneming op te schieten opdat zij de bonnen konden laten drukken. De heer L. van Denzen vroeg hoe het zal gaan als men van winkelier wil veranderen. Do Voorz. zegt, dat men hier biieen is om van ge dachten te wisselen. Er zal natuurlijk een z g. zwarte lijst worden aangelegd, om te voorkomen, dat men bij den een te veel schuld kan maken, doch verwacht wordt, dat met het doel voor oogen, wij een ge zonde toestand krijgen. De winkeliers ken nen hun klanten wel. Natuurlijk zullen er altijd menschen gevonden worden, die het er op aan zullen leggen om misbruik te maken van poffen, met het gevolg dat an deren dat moeten betalen. De winkeliers zullen trachten coöperatief in te koopen. Het bestuur of eene commissie zal toe zicht houden op de te leveren waar of de geleverde waar: dat weten do winkelier* €D zij zullen daarom wel voorzichtig zijnen hun eigen belang, door het -geven van goede waar, inzien. De heer H. van der Voet meent, dat met de voorstellen van de- winkeliers zij zullen bereiken, dat wij geep coöperatie krijgen. De Voorz. wijst er op. dat het hier gaat over een tijd van een jaar, wij kunnen dan weer zien. De heet Van der Zwart noemt een geval, dat dc winkeliers op veel artikelen nog al- veel verdienen. Zoo ging hij onlangs naar een winkelier en vroeg of deze nog bruineboo- nen had en wat deze moesten kosten. De man zeide 22F cent per pond. Hij vroeg wat hij voor zijn bruineboonen kon krij gen, die hij te koop had, en toen werd hom den schandelijken prijs van 10 cent gebo den. Of dit geen staaltje van verdienste is. De lieer H. van der Voet wil aannemen, dat er veel winkeliers niet erg best voor zitten, maar, „als wij als werkmenschen ons voordeel trachten te vinden, wenscher wij niet getrapt te worden en zullen door samenwerking trachten sterk lo worden". De*middenstand winkeliers hebben hier maar feesten gehouden en als hot afgeloo pen was liep men elkaar weer to beklap pen. Wij wenschen nu eenmaal, niet langet veel te veel te betqlcn. De Geestelijk Adviseur wil niet ontken nen dat er vroeger fouten begaan zijn, doet daar moet men nu niet meer op terugko men; thans staan wij voor een nieuw le ven. De grootste grief van den Pastoor Isr dat er te veel oneenigheid in de parochie zal komeji, Spr. is er voor het met deze po ging te probeeren. Er zijn zwarte punten hij de winkeliers, doch getracht moet wor-f den die uit te wisschea, men moet niet te veel critiek op zijn evenmensch uitoefenen. Ook door de arbeiders is er misbruik van de kruideniers gemaakt en zij die het mees te van een ander hebben te zeggen en vaak het grootste woord voeren, hebben zelf zoo veel fouten. De beert J. v. d. Voet heeft een winkelier gesproken die een boek- schuld had van pl.m. 1000 per jaar, wel ke wij ten f,lotte moeten betalen, want een winkelier kan met een -jaarlijksche boek- schuld van zoo'n bedrag zijn zaak niet gaande houden. De heer Nulkes zegt, als elk mensch geregeld betaalde dan zou do winkelwaar ook niet zoo duur zijn. Dit wordt algemeen erkend. De heer W. Kap- teijn zegt, dat hij vóór coöperatie is. Er zijn hier, aldus spreker, artikelen die 10 12 cent per pond duurder zijn dan in de stad. De Voorzitter zegt, dat de winkeliers zich zullen aanpassen aan de prijzen van de coöperatie te Lisse. Spreker zegt, dat nu. gestemd zal worden voor of tegen de leye- ring van waren door de winkeliers alhier. Hij geeft ernstig in overweging deze proef, die ops wordt aangeboden te probeeren, liet is den wensch van de geestelijkheid dat samengewerkt wordt, gaat dit nu eenmaal niet dan kan altijd nog wordpn geraad pleegd over coöperatie. Na breedvoerige bespreking wordt met 16 stemmen voor en 10 tegen, 5 blanco, besloten, dat voor een jaar geprobeerd zal worden de winkel waar door de kruideniers alhier te laten leveren, en worden do gewijzigde voor waarden aangenomen, zooals 'e winkeliers die voorstellen. De voorwaarden waarop levering dier waren zal geschieden zullen goed omschreven worden en de winkeliers ter onderteekening worden voorgelegd. Tot leden der Controle-Commissie worden be noemd de hoeren IT. Hachmann, W. Kap- teijn en C. van der Klauw, terwijl als plaatsvervangend lid wordt benoemd de heer A. van Schenk; deze heeren zullen het recht hebben monsters hij de winkeliers te nemen en ter onderzoek aan den Keu ringsdienst le Leiden op te zenden, alsme de toezicht, houden op de levering van goede waar en op de prijzen. Beslotc wordt dat de winkeliers leden van dei Volksbond moeten zijn en do afnemers eveneens. De levering van waren zal beginnen met ingang van 1 Mei a.s. tot en met 1 Janna-, ri 1926. De Voorzitter deelt mede, dat met de hakkers nog zal worden in 'overleg ge- tveden over do levering van broo-l. Hierna sluit hij de vergadering op gebruikelijke wijze. RPELOFARENDSVEEr Aanbesteding. Gisteren had ion huizo van den heer M. A. Oifen alhier de aanbe steding plaats voor het houwen van een woonhuis met melksalon aan den Lange- weg alhier. Er waren 14 inschrijvers, dio als volgt haddon ingeschreven: A .T. J. van Engelen uit Alphen 9600; M. J. Kempenaar uit Leimuiden voor 10 870; C. P. Jansen uit Rijpwetering voor 11.250; P. H. Muller uit Leimuiden voor 10.850; Gebrs. Wcsselman en Zn., alhier voor 10.425; wed. O. T.anghout uit Oude- Wetering 11.080;-D. Donker uit Alphen voor 9800; Gehrs. Scharlet uit Leimui den voor ƒ11.325; C. J. van Berlce! uit Leimuiden f 10.876; J. van B-wkel alhier 10.600; M. de Kloer uit Alnhen ƒ9400; J. Saras, Oude-Wetering f 10.390 en L. van Amsterdam alhier f 11.370. Aange zien de laatste,inschrijver zich had terug getrokken werd het werk gegund aan G. WASSENAAR. Botsing. Een autobestuurder, die te veel aandacht schonk aan het bowl staan de op den hoek van den Katwijkschen weg en de Berkheistraat, reed dientengevolge met zijn zoo goed als nieuwe wagen tegen een boom op, waardoor het voertuig groote schade bekwam. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Tentoonstelling. Woensdag én Don derdag van doze week wordt er in de vak-» school voor Meisjes alhier een tentoonstel ling gehouden van werkstukken, vervaar-* digd door de leerlingen van die echo-I. Emmabloempje. De collect'- nvt et Emmabloempje heeft alhier f 294.op gebracht.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4