„De LeidsÉ Courant" Tweede Blad LIJK No. V. Woensdag 29 April 1925 Voor het Nederlandsche zwakke kind. IV. De voordeelen van aansluiting bij het Ned, R. K. Huisvestlngs-Comitó. Ik zou ditmaal eenige voordeelen noemen, die verbonden zijn aan de aansluiting der verschillende vereenigingen bij het Ned. R. K. Huisvestings-Gomitó. Ik heb er 21 op mijn lijstje staan, maar ik zal ze hier niet alle ontwikkelen, 't Komt ten slotte niet aan op het aantal doch op de belangrijk heid der voordeelen. Een der eerste voordeelen dan is, dat er eenheid zal kunnen worden bereikt ten aanzien van de wijze van uitzending en verpleging. Dat een dergelijke uniformiteit het werk zal kunnen bevorderen en bespa ring zal kunnen geven, zal wel voor ieder duidelijk zijn, doch ook zullen wij door het samenbrengen van alle krachten, die op het terrein der Roomse he kin derail zending werkzaam zijn, in één lichaam meer kracht kunnen ontwikkelen om dat aandeel van de subsidies te verkrijgen, waarop de Katho lieken hun recht kunnen doen gelden. Dat de administratie der vereenigingen zeer vereenvoudigd zal kunen worden, wanneer die in hoofdzaak door een Centraal Bureau wordt gevoerd, heb ik reeds aangestipt. Volgens ons plan zullen voortaan alle ver eenigingen zelf het werk der kinderuitzen ding kunnen ter hand nemen en daardoor een nieuw element van aantrekkelijkheid in liunne organisatie brengen. Onze stichting zal hen daarvoor wel te paard helpen. Slechts bepaalde vereenigingen vallen op het oogenblik ondecr de gunstige bepalingen voor het bekomen van rijks-, provinciale- en gemeentelijke subsidies. Wanneer zij voor dit werk een onderdeel vormen van het R. K. Huisvestinga-Comité, dat zich hoofdzakelijk de kinderuitzending ten doel stelt, zullen ook vereenigingen,-die tot dus ver voor die subsidies niet in aanmerking kwamen, daarvan in de toekomst kunnen profiteeren Door aaneensluiting der ver eenigingen kan verder eene groote kracht ontwikkeld worden om de overheidslicha men, die geroepen' zijn om steun te verlee- nen dooh tot dusver daarin nog in gebreke bleven, waar noodig te bewegen bun plicht te vervullen. Door samenwerking der ver eenigingen en uitbreiding der uitzending zal het mogelijk kunnen worden de be staande inrichtingen van verpleging op eco nomischer wijze te doen exploiteeren en daardoor eene verlaging van den verpleeg- prijs door te voeren. Daarvan zullen ten eerste de uitzendende vereenigingen profi teeren, doch niet minder ook de inrichting gen zelf, welker kansen veel grooter wor den, dat hunne gebouwen geregeld zullen gevuld zijn, waardoor hunne exploitatie kosten in verhouding zullen gedrukt wor den. Ook de inrichtingen zelf hebben er dus alle belang bij om onze Stichting in baar streven te steunen. Dank de geregelde uitzending op vrij groote schaal heeft onze filichting in eenige inrichtingen reeds gun stiger voorwaarden kunnen bedingen. 5Vanneer op deze wijze de bestaansmoge lijkheid van verschillende inrichtingen ver sterkt en eene voordeeh'ger exploitatie in de hand gewerkt wordt, zal ook de verple ging zelve nog tot hooger peil dan thans reeds het geval ia kunnen worden opge voerd, terwijl vanwege het Centraal Bureau een geregeld toezicht zal kunnen worden ei (geoefend. Wat de financieele positie der vereeni gingen aangaat,' zullen deze, wanneer de Stichting daartoe in staat wordt gesteld door giften, door haar geldelijk kunnen worden gesteund om de uitzending van kin deren harer leden mogelijk te maken, yoorfcs zul'en de vereenigingen gezamenlijk en in onderling overleg plaatselijke acties kunnen voeren, waarvan versterking van hare uitzendingskassen bet gevolg kan zijn- De Stichting heeft hoop, dat zij, wanneer zij het centrale punt der Katholieke kin- der uitzending in feite zal zijn geworden, door liefdadige landgenooten, die me: haar doel sympathiseeren, goed zal worden be dacht en dat ook bij testamentaire beschik king grootere legaten aan haar zulUn wor den vermaakt. De Stichting zal er naar blijven streven vrijplaatsen te verkrijgen in gezinnen op bet platteland. Die plaatsen, zooals ze er voor de buitenlandsche kinderen bijua 85000 kreeg, zullen geheel kosteloos ter be schikking van de aangesloten vereenigingen worden gesteld, zoodat daarheen kindereu van leden zuilen kunnen worden gezonden zonder dat financieele redenen iemand daarvan behoeven lerug te houden. Ook Lij deze kostelooze verpleging tyijft het raad zaam eene kleine bijdrage der ouders to blijven vorderen tot dekking van andero kosten en om het beginsel te handhaven, dat de ouders zich een geldelijk offtrtje voor de gezondheid hunner kinderen moe ten getroosten. Verschillende vereenigingen, die thans zich met kinderuitzending bezig houden en de beschikking hebben over eene bepaalde inrichting, worden door de loncentratie der uitzending in. de gelegenheid gesteld om de kinderen daarheen te zenden, waar zij volgens doktersadvies herstel van ge zondheid moeten gaan zoeken. Voor het eene kind zal zeelucht noodig zijn, voor een ander boschlucht, terwijl voor weer een ander een verblijf „bij dm boer" nutligo resultaten kan afwerpen. Met al die om standigheden kan, wanneer pieoi de be schikking heeft over een Centraal Bureau, worden rekening gehouden. Dat bureau zal ook verschillende transporten zoodanig kunnen oombineeren, dat kinderen van on geveer gelijken stand tegelijk eoae inr-ea ting bevolken en de verplegingagehJ0cn- heden beurtelings door jongens en meisjes worden benut. Speciaal zal het gewenscht kunnen zijn in één transport kinderen te vereenigen, die uit eene minder gewensciite omgeving komen en met wie de aanraking voor kinderen uit een ander milieu minder goed zou kunnen zijn. Mocht de uitzending van kinderen eene dusdanige uitbreiding ondergaan, dat de bestaande Katholieke inrichtingen in het land daarvoor niet meer voldoende blijken, dan zal het bij samenwerking van vele organisaties veel gemakkelijker vallen in eene alsdan blij kende behoefte te voorzien. Ten slotte, maar niet op de laatste plaats, zal op de wijze, waarop onze Stichting denkt te werken, het mogelijk zijn toezicht te houden op de geestelijke belangen der kinderen, waarop ik reeds in mijn eerste artikeltje gewezen heb. Het ligt in de bedoeling om, zoodra de Stichting eenigen tijd werkzaam zal zijn, speciale oommissies voor de gezinsverple ging, koloniehui zen-verpleging en sanato ria-verpleging te benoemen en medische en ander inspecteurs aan te stellen. In een slotartikeltje zal ik mededeelen hoe wij ons de medewerking van het Ka tholieke volk aan liet liefdewerk voor de Nederlandsche zwakke kinderen denken. J. P. BINRnNLAND CENTRAAL BUREAU K. S. A. Een algenieene boekeninzameling. Ton einde een ieder in den lande op een gemakkelijke wijze in de gelegenheid te stellen om boeken en grootere tijdschriften af te staan voor katholieke bibliotheken, is aan het Centraal Bureau voor de K. 8. A. in Nederland eenigen tijd geleden opge richt een permanente afdeeling „Lectuur- bemiddeling". In verband hiermede wor den door genoemd Bureau ten behoeve van het R.-K. Bibliotheekwezen steeds gaarne aanvaard: boeken, tijdschriften en brochures op het gebied van wetenschap en kunst in alle talen en van allerlei rich ting; verder oude handschriften en ook boeken en boekjes die vóór het jaar 1825 zijn gedrukt; eindelijk stichtelijke werken en niet te vergeten: leesboeken. De voorraden, welke door het Bureau worden ontvangen, zal men daar natiwkeu rig en#deskundig sorteeren, zoo noodig aan vullen, om ze ten slotte doelmatig en kos teloos te verdeelen over de na te noemen instellingen: 1. De Vatic&ansche Biblio theek te Rome. Het is bekend in wolk een onbevredigenden toestand de afd. „Nederland" der Vaticaansche consultatie- bibliotheek zich bevindt. In tegenstelling tot de afdeelingen der andere naties maakt, die betreffende ons land, een hoogst armzalig figuur. Slechts enkele werken zijn er aanwezig. Te zamea met het Ned. Historisch Instituut te Rome tracht het Bureau der K. S. A. hier gaandeweg ver betering te brengen. Voor dit doel worden gaarne in ontvangst genomen: boeken en tijdschriften op het gebied der vaderland- sche geschiedenis en der Nederlandsche kerkhistorie. Ook bijdragen in geld zouden bijzonder welkom zijn. 2. De Bibliotheek der Kath. Universiteit te Nijmegen. Deze verdient vervolgens aller steun. Zij is de eenige groote wetenschappelijke R.-K. boekerij in ons land en verkeert nog in een beginstadium. Laat men haar tot groei brengen door een stroom van schenkingen, zoowel onder de levenden als bij testament! Reeds 44 kisten vol boeken zijn uit Leiden voor deze bibliotheek afgezonden. Dit aan tal zou met algemeene medewerking wel spoedig tot 100 zijn aangewassen. 3. Dg boekerij der R.-K. Leer gangen te Tilburg is op de derde plaats onze belangstelling waard. Een on derwijsinstituut, dat zich zoo breed en voorspoedig ontwikkelt, een instelling met zulke verdiensten en beloften, moet een flinke en welvoorziene boekerij bezitten. 4. De R.-K. Openbare Leesza len en Boekerijen in Nederland Eveneens deze instellingen, wier betee- kenis voor bevolkingscentra en hun omge ving van jaar tot jaar toeneemt, zullen al dus stelselmatig geholpen kunnen worden. 5. De legerbibliotheek in Ned. I n d i Met het doel om de lang ver onachtzaamde zielzorg van den Indischen soldaat krachtig te ondersteunen door lectuurvoorziening is aan het Leidscli Bu reau opgericht het liefdewerk „Pastoor Verbraak". Een goede organisatie van dit werk in Indië is reeds deugdelijk gewaar borgd. Nu worden gaarne leesboeken, go- bonden illustraties en bijdragen in geld (voor bindwerk en expeditie) ingewacht. 6. D e R.-K. V olksbibliotheken. Onnoodig er op te wijzen welke enorme belangen er gelegen zijn in het bezit van behoorlijke Roomsche volksbibliotheken in alle plaatsen. Ook deze zullen uit de in gekomen voorraden naar beat vermogen worden gesteund. Allereerst zal worden getracht om in de meest dringende geval len en dat zijn er zooveel! tegemoet te komen. 7. In Indië is een begin gemaakt met de inrichting van biblotheken voor R.-K. Javanen. Moge het Bureau te Leiden in staat worden gesteld om deze flink te hel pen uitbreiden tot heil der Missie. 8. De Bibliotheken voor R.-K. Nederlanders In Duits ch land. Het St. Jozefcomitó tot behartiging der belangen ran R.-K Nederlanders ln Duitschland heeft de groote verdienste al daar een twintigtal bibliotheken in stand te houden ten behoeve der vele duizenden landgenooten, die zich in Duitschland heb ben gevestigd. Van deze bibliotheken wordt zeer druk gebruik gemaakt, zoodat de pa ters Capucijnen en Conventueelen, die zich wijden aan de zielzorg onder de Nederlan ders aan gene zijde onzer Oostgrens mot eenige zendingen boeken grootelijks zou den gebaat zijn bij hun onwaardeerbaren arbeid. 9. Eindelijk een enzoovoorts. Voor zoo ver de voorraden strekken zullen ook zie kenhuizen, onderwijsinstellingen, speciale verzamelingen, liefdadige vereenigingen e. d. worden bedacht. Men ziet dat alles zoo economisch en doeltreffend mogelijk zal worden bestoed. Van harte is het daarom te hopen, dat de Katholieken van Nederland, vooral in de zen schoonmaaktijd, allorwege boeken en tijdschriften als voorbedoeld op zullen wil len zenden naar Leiden. Zoo veel ligt er in onze woningen en gestichten renteloos opgeborgen, dat op deze wijze productief kan worden gemaakt en een zoo nuttig mogelijke bestemming kan verkrijgen. Het adres voor toezending is: Centraal Bureau der K. S. A., afd. Lectuurbemiddeling, Steenschuur 17, Leiden (tel. 1310; post- gironummer 57216). 1 Ondergetoeken&en bevolen deze alge meene boekeninzameling bijzonder aan in de modewerking en milddadigheid van alle Nederlandsche Katholieken. Mgr. Giovanni Morcati, prefect dor Vaticaansche bibliotheek, Rome. Prof. Dr. H. de Vries de Heekelingen directeur der R.-K. Universiteits bibliotheek, Nijmegen. Dr. Th. Goossens, rector der R.-K. I.eergangen, Tilburg. 1'. P. J. A. van der Putt, voorz. van den Bond van R.-K. Openbare Leeszalen en Boekerijen, Eind hoven. F. J. H. Evers, kolonel-hoofdaal moezenier van Leger en Vloot, Bandoeng. Jhr. Mr. L. E. M. von Fisonne, pre sident van den Hoofdraad der Voreeniging van den H. Vincom- tius a Paulo In Nederland, Rijs wijk. Baden Mas B. Djaja-endra, be stuurder der bibliotheken van de Katholika Wandawa, Moontilan, (Java). .Mgr. C. C. Prinsen, voorz. van het St. Jozef-Comité tot behartiging der belangen van R.-K. Neder landers in Duitschland, 's-Hor- togenhosch. -Mr. A. F. L. M, Tepe, directeur van het Centraal Bureau v. d. K.S.A. in Nodorland, Lelden. R. K. WERKLIEDENVERBOND. Maandag 27 April vergaderdo bet Ver- bondsbestuur. Met genoegon werd geoou- fitafeerd, dat 248 deelnemers zich hadden aangemeld voor de pelgrimsreis naar Ro me, welke 14 Mei ondernomen wordt. Do onderhandelingen, welke ten doel hadden de afzonderlijk georganiseerde „textielbazen" samen te voegen met den werkmoofllersbond, werden voortloopig als beëindigd beschouwd, zonder dat er direct resultaten waren bereikt. Op verzoek werd besloten alsnog dn nader overleg te Iroden imet het bestuur van den Zuivel- en Mar- garineljewerkersbond. Gebleken ia, dat de landelijke propagan da goede vruchten afwerpt, dat vooral de geest der goorganiseerden woer levendig wordt. Besloten werd als buitengewoon lid toe te treden tot bet 4e Internationaal Congres voor ongevaJIengeneeskunde cn Beroeps ziekten. Twee vertegenwoordigers van diocesane bonden zullen uitgenoodigd worden zitting te nemen in de commissie ter bevordering van het adspirant-lidmaatsohap der vakbe weging. Besloten werd een commissie in te stal len ter bostudeering van het vraagstuk der jeugdorganisatie. Het Verbondsbestuur zal zich wenden tot de Commissie-Kooien in verband mot de aanhangige reorganisatie der katholieke Staatspartij. In overleg zal worden gotrodon met do besturen *der Dioc. Bonden betreffende het verlcenem van medewerking in de plaatse lijke organen van het R. K. Huisvestings comité. Besloten werd de bespreking over het re gelen van de verhouding der plaatselijke organisaties tot een volgende vergadering te verstellen. Goedgekeurd werd een tuaachon „Her wonnen Levenskracht" en den Onderofficio- renbond te sluiten overeenkomst inzake do uitzending van patiënten. Het Dagelijksch Bestuur nam op zich een voorstel te formulae ren, waardoor het mogelijk zou worden, dat oen centrale ac countantsdienst kon worden ingesteld. De pogingen om te komen tot een oor konde (diploma) ten behoeve van de ledon der aangesloten bonden bij hot 25-jarig lid maatschap, werden voortgezet. 1 Mei zal mot de besturen dor werkloo- izenkassen worden vergaderd over een voor stel van do vier grooto gemeenten. De afname van bet Strijdlied overtreft verre de verwachting. Een aantal zaken van huishoud dijken aard werden verder nog behandeM. De „menschenliefde" der Vrijmetselarij De vragen van den heer Ter Hall, die majoor-aalmoezenier Huys het spreken UIT DE RADIO WERELD. Wat er vanavond hooren is. 4.SO uur Frankfurt 470 M. Danamiddag. 5.20 Hamburg 395 M. Liederen. 5.80 Hilversum 1050 M. Vóór-avond concert. Pragramma: 1. Mein Regiment (Marech) Blanken burg. 2. Rosamuiido (Ouver ture) Schubert. 3. Soirée d'Eté (Wals) Waldteufel. 4. Noctur ne (Chopin). 5. Samson ot Da lila (Opera Fnntaisio) Saint Saëns. Pauze. 6. Der Zigeuuer- baron (potpourri) Strauss. 7. Capriccio I taliën (Tschaikow- sky). 8. Gold und Silbor (Wals) Lobar. 9. There's Yes! Yes I in your eyes (Foxtrot) Santen. 10. Finale. 5.35 Eiffeltoren 2600 M. Concert. 5.50 Miinohen 485 M. Gonoert. 0.20 Alle Britscho stations: Tijdsein Big Bon en nieuws. 6.45 Londen 305 M. Muziek. 7.20 Londen 305 M. on Chelmsford 1600 M. „Uit het land van de Middernachtzon." Suite, „SU ■rurd Jorsalfar" (Grieg). Ro mance for Violin and Orchoa- tra in G (Svendson). „The i'net's Heart", „I Love Thee", My Thoughts are Like the .Mighty Hills", „Solvoig's Song" „The Old Mothor" (Grieg). Concerto for Piano and Or chestra in A Minor (Grieg). „Valse Tristo" (Sibelius). „So litude sur la Montagno" (Ole Bull). Norwegian Dance (llal- vorsen). „Berceuse" on „Prao- ludium" (Jarnefeldt). Swedish Folk Song (Gustav Hagg). „Le gend" (Josef Lang). Doclaina* tion with Orchestra, „Bergliot* (Ujornsen-Griog). 7 20 Birmingham 475 M Militaln muziek. 7 20 Hamburg 395 M. Concert. 7.20 Manchester 375 M. Concort. 7.20 Newcastle 400 M. Symphonic orkest. Later 2 tooneeletukjes. 7.35 Bournemouth 885 M. Wagner* programma. 7.85 Brussel 265 M. Selectie uit d# operette „La fille de Madame Ar.got" 7.50 Berlijn 500 M. Wien-Berlin. 7.50 Frankfurt 470 M „Die Kal- Korin" (I.oo Fall.) 7.5») Munster 410 M. Klassieke mu ziekavond. Muziek van Verdi. 7.50 Rome 425 M. Nieuws en mu* ziek. 7.60 Zürich 515 M. Concert. 8.05 Radio-Paris 1780 M. Fragmen ten uit„Hamlet", opera van Thomas. 10.Londen 365 M. on Chelmsford 1600 M .Een half uurtje zang. Bliksem ingeslagen. Bij het korte onweder van gisteren* middag sloeg de bliksem in het radiosta* tlon Meijendal te Wnssenaar. Eenige toe* stellen werden beschadigd en eon begin van brand ontstond, dat echter spoedig werd gestuit. over den gevaarlijken invloed dor Vrijmet selarij zou willen boletten, zijn roods tol behoorlijke proporties teruggebracht. Inmiddels bediont de „Limb. Koer." don heer Ter Hall op zijn wenken en trnctcort hem o.a. als volgt: „Is de heer Ter nail van meening, dat de eene in Staatsdienst zijnde persoon zich niet over den andoren critlsch mag uit laten? Waar staat da/t verboden? Maar majoor Huys hoeft zich allerwaarschijn lijkst niet over personen uitgelaten doch alleen een categorie aangeduid. En daar toe heeft hij ovcnvolle recht, als b.v. eon liberaal burgemeester zou zoggen, dat hij de aanwezigheid van revolutionnairo ele menten onder ons vlootpersonool niet in 't belang van den Staat acht. Dat de hoor Tor Hall do vrijmotsclarij „allerminst Staatsgevaarlijk" acht, is natuurlijk zijn volle recht; maar waarom zou een ander# niet van een andero opinie mogen zijn? Dit is geen redelijke opinie zal de hoer Ter Hall misschien uitroepen. Och men kan daarover van inzicht ver- FEUILLETON. 14) Hij draaide rond het gebouw en las ver schillende opschriften. Maar nergens vond hij wat hij zocht. Hij ging door de hoofd deur en richtte zich beleefd tot een por tier, die in zijn haren krabde: Mijnheer, kunt u mij zeggen waar bet lijkenhuisje ligt? Met een norsch gezicht, een stadsbe- amble waardig, verbeterde de portier: Het doodenhuis! Goed, als u het zoo liever noemt, zei Sidoine. En op een barscben toon, snauwde de portier: Kimt u dan niet lezen? Neen, antwoordde Sidoine, zonder blikken of blozen. Hij wist volkomen goed hoe hij stad huisbedienden moest antwoorden. De beambte met gouden ketting ver wachtte een ander antwoord of zeker een woordje van verontschuldiging op zijn vraag, waarmee hij zoo vaak prachtige resultaten had bereikt. Ditmaal stond hij blijkbaar tegenover een zendeling, uit wien hij geen wijs kon worden. Hoewel uit zijn humeur legde hij nu aan den zoogenaaan- den analfabeet uit waar bet doodenhuis lag. Het is in een kelder, zei bij. En kunt u mij zeggen hoe ik in den kelder kom, als je blieft. Naar boven, antwoordde de portier. En met een mageren vinger wees hij naar een breedon groolen trap, die naar de eer ste verdieping leidde. Deze vingerwijzing naar omhoog ver- verbouwereerde Sidoine geweldig. De trap op.om naar den kelder te gaan? zuchtte hij! Als u niet lezen kunt, snauwde de man opnieuw, dan zult u toch wel dat zwarte pijltje zien. Koeltjes dankte Sidoine en las het op schrift „Voorloopig doodenhuis". Met een filosofische kalmte klom hij de trap op vol bewondering zooals men onbereikbare hoogten bewonderd voor de majes tueuze wijsheid der ambtenaren, die iemand naar den zolder laten klimmen om hem in een kelder te brengen." Een pijltje duidde de te volgen richting aan. Nochtans klom bij zoo boog niet. Hij ging door gangen en vertrekken, werd het spoor bijster, vroeg om inlichtingen, die niet overeenstemden, daalde toevallig oen anderen trap af, waar een nieuw opschrift vermanend prijkte. Hier zag hij, dat hij op den goeden weg was. Hij zette zijn- verkenningstocht ijverig voort onontdekte een derden vochtigen, zweetenden trap, die hem een voorteeken leek. Hij waagde zich verder en kwam langs een sombere, akelige gang bij een gesloten deur aan, waarboven het opschrift prijkte: „Voor loopig doodenhuis". Sidoine klopte op de deur. Geen ant woord. Hij trad binnen. Weder stond hij in een nieuwe gang, die met twee gaslichten ver- lioht was. Hij wilde heengaan, twijfelde, schokschouderde en vervolgde zijn weg. Tegen den muur waren bouten getra liede kastjes opgeslagen, waarachter ver schillende gedrukte en geschreven berich ten 'hingen. Sidoine wierp er een vluchti- gen oogslag op, las maar vond niets wat hem interesseerde. In het midden van de gang, als een kleedkamer in een schouwburg, was een lage zaal in schemerdonker gehuld, waar in Sidoino een bediende zag zitten, die pijprookend een courant las. Hij ging hom schuchter voorbijZelfs wilde bij den man niet storen, die ook geen vin verroer de. Ook hier hing een aantal berichten te gen de wanden en op het einde van de lange gang zag Sidoine eindelijk het voor loopig doodenhuis. Door de boogvormige toegangsopening kon men een zaal onder scheiden, die niet al te somber maar ook niet al te sterk verlicht was. Een beetje verder, boven een deur, kon men lezen: Kantoor van den Directeur. Zeer ontroerd, trad Sidoine de zaal bin nen. Dit lokaal beantwoordde in 't geheel niet aan zijn verwachting. Hij verwachtte lijken te zien op mar meren tafels uitgestrekt, of tenminste een soort rouwkapel. Doch niets van dat al les; hij waande zich in een soort kelder verzeild. Te drommel! Dit was wel een voorloo- pige inrichting. Aan den eenen kant op planken, onderschraagd door houten stut ten, strekte zich een groote witte massa heuvelend en plooiend uit. Hier was het dus, dat de lijken naast elkaar onder drie of vier witte lakens la gen. Wijl voor de lijken nog planken ge timmerd waren Hiooger dan de voeten, om T afglijden te beletten, ivaar ook daar nog witte lakens overheen waren, kon men do lijnen en de vormen moeilijk onderschei den. Om dit te kunnen moest men er dicht bij gaan en de lakens opheffen. Aan den anderen kant was een witge kalkte muur met Ln het midden een deur, die toegang gaf tot het kabinet van don directeur. Naast de deur hing aan een spijker een jas. In deze* geïmproviseerde inrichting was dit ook de kleedkamer van den bewaker. Boven de lijken, op stukken karton te gen den muur gespijkerd, prijkten de nummers 1, 2, 3, 4, 5. In het lijkenhuis zijn de dooden n.l. volgens nummer go- rangschikt Eerstens weet men meestal den naam niet, vervolgens zijn het geen blij vende klanten; alle dagen komen er an dere en men kan dus van de bureelambto- naren geen gedotailleerde boekhouding verwachten; eindelijk dit stelsel, in schijn onheusch, heeft nooit aanleiding tot klach ten gegeven. Zoo was deze grafkelder de zuiverste uitdrukking van wanhoop en verlatenheid Sidoine, wiens moed in de schoenen zak te, nam zijn hoed af. Van het oogenblik dat hij hier was, was hij zoo erg bang niet meer Jeanne hier te vinden; nochtans kreeg hij 'n rilling bij de gedachte dat hij bij dooden was, zonder ze echter gezien te hebben. Hij prevelde een „Onze Vader" en een „Wees Gegroet je", denkend aan de arme, onbekende, verlaten dooden. Plotseling werd hij door een geluid van een deur, die half geopend werd, opgeschrikt. Een roode en gebaarde man stak zijn hoofd door de deur en zei kwaad, venijnig zelfs: Neem me niet kwalijk, ik meende dat 't iemand was, die me te spreken wenschte Dan verdween do kop en do deur ging weer dicht. 't Is niets, zei Sidoine. De bitsige toon van deze stem had hem verrast en ontstemd. Mon zou zeggen, dat hij me een standje wou maken. En ik doe hier toch niets, dat verkeerd is. De goede Sidoine wist niet, dat do be stuurder van het doodenhuis dien dag erg slecht geluimd was. Tusschen zijn brieven had hij een pa piertje van een zijner chefs gevonden, dis hem zijn ordeloosheid en slordigheid on beschoft onder den neus duwde. Eenige dagen te voren had con inspec teur der stedelijke diensten ontdekt, dat op een der plakkaten tegen don muur een spotvogel geschreven had: „'t Is verboden ieta aan te raken". Dit opschrift in dit oord kon het pu bliek in de war brengen en gaf blijk van een onnauwkeurig toezicht Do gebelgd# Inspecteur had daarom ook don bestuurder de ooren gewasschen. En Sidoine wm reeds min of meer de dupe van dit op schriftje dat niet officieel was. Achter de lijken doorgaande lichtte hij een voor één do lakens op en wierp een benauwden en medelijdenden blik op dez# witte gezichten. Het hart botste hom in 't lijf, nu dacht hij enkel nog aan Joanne. Spoedig was zijn onderzoek afgeloopen. Toen hij het laken over het laatsle lijk te ruglegde, loosde hij een zuobt van verlich ting. Jeanne was er niel bij. (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3