Lettenen en Kunst ACADEM1E-NIEUWS STADSNIEUWS Katholieke Agenda Nieuwkoop. Uitgebracht 218 «temmen. Politiek Ad vies 82 (geheele advies 30, Kooien 36, Ver aart 2, Kortenhorst 14). Balvers 16, "^oertee 2, Bolsius 1, Doms- dorf 9, Hoffman 1, Loerakker 101. Nieuwveen. Uitgebracht 133 stemmen. Politiek Ad vies 35 (geheele advies 18, Kooien 16, Kui- por 1). Balvers 4, Conijn 1, Guit 4, Loerakker 81, Foil 1, Voeli ntnrf 5 NjV •••-Vc* ^ep. Politiek Advies 180. Balvers 29, Loerak ker 110. Noordwijkerhout. Uitgebracht 169 stemmen. Politiek Ad vies 101 (geheele advies 57, Kooien 43, Steger 1). Balvers 24, Bolsius 3, Gouverneur 2, Loerakker 36, Veelenturf 2. Ongeldig 1 slem. Oegstgeest. Uitgebracht 226 stemmen. Politiek Ad vies 165 (geheele advies i22, Kooien 33, Meijer 1, Veraart 8, Kortenhorst 1). Balvers 12, Bolsius 1, Guit 3, Kamp schöer 3, Loerakker 41, Post 1. Geen enkele ongeldige stem. Rijnsburg. Uitgebracht 18 stemmen. Politiek Ad vies 15 stemmen (geheel advies 7 (Koo ien 8.) Loerakker 3 stemmen. Geen enkele ongeldige stem. Sassenheim. Uitgebracht 312 stemmen. Politiek Ad vies 80 (geheele advies 34, Kooien 43, Meijer 2, LamHoy 1). Balvers 18, Boertee 1, Gouverneur 11, Kampschöer 2, Loerakker 198. Ongeldige stemman 2. Stompwijk. Uitgebracht 222 stemmen. Politiek Ad vies 207 (geheele. advies 168, Kooien 38, Steger 1). Balvers 7, Bolsius 1, Borgbols 3, Doms- dorf 1, Guit 2, Loprakker 6, Veelenturf 5. Geen enkele ongeldige stem. Ter-Aar. Ui toebracht 408 stemmen. Politiek Ad vies 178 (geheele advies 60, Kooien 113, Kuiner 2, Veraart 2, Steger 1). Balvers f13, Bolsius 2, Domsdorf 1, Guit 2, Kampschöer 1, Loerakker 99, Poll 3, Vooionfurf 6. Veur. Uitgebracht 435 stemmen. Politiek Ad vies 77 (geheele advies 34, Kooien 41, Meijer 1, Veraart 1). Balvers 15, Bolsius 1, Borgbols 3, Guit 12, Hoffman 1, Loerakker 324. Ongeldige stemmen 2. Voorhout. Uitgebracht 136 stemmen. Politiek Ad vies 66 (geheele advies 35, Kooien 31). Balvers 12, Loerakker 57. Ongeldig 1 stem. Voorschoten. Uitgebracht 189 stemmen. Politiek Ad vies 64 (geheele advies 36, Kooien 27, Ver aart 1). Balvers 3, Gouverneur 1, Guit 22, Kamp schöer 1, Loerakker 98. Geen enkele ongeldige stem. Warmond. Uitgebracht 232 stemmen. Politiek Ad vies 122 (geheele advies 65, Kooien 55, Veraart 1, Kortenhorst 1). dalvers 50, Guit 12, Loerakker 47. jeen enkele ongeldige slem. Wassenaar. Uitgebracht 216 stemmen. Politiek Ad vies 107 (geheele advies 52, Kooien 51, Kuiper 1, Meijer 1, Steger 1, Lambooy 1). Balvers 4, Borgbols 1, Kampschöer 1, Loerakker 93. Ongeldige stemmen 10. Woerden. Uitgebracht 340 stemmen. Politiok Ad vies 284 (geheele advies 175, Kooien 95, Meijer 2, Veraart 4, Kortenhorst 6. Bru le 2.) Balvers 4, Borgbols 4, Conijn 1, Guit '4. Hoffman 1, Loerakker 29, Poll 5» Vee lenturf 4. Ongeldige stemmen 4. HoogmadeWoubrugge. Uitgebracht 272 stemmen. Politiek Ad vies 107 (geheele advies 35, Kooien '70, Veraart 2). Balvers 72, Domsdorf 1, Guit 2, Loerak ker 51, Veelenturf 36. Ongeldige stemmen 3. Zoeterwoude. Uitgebracht 525 stemmen. Politiek Ad vies 291 stemmen (geheele advies 144, Kooien 140, Veraart 1, Kortenhorst 5, Lambooy 2). Balvers 36, Conijn 1, Guit 2, Kamp schöer 1, Loerakker 177, Veelenturf 8. Ongeldig 8 stemmen. Zevenhoven. Uitgebracht 167 stemmen. Politiek Ad vies 71 (geheele advies 15, Kooien 32, Kuiper 1, Veraart 1, Kortenhorst 19, Brule 1 l ambooy 2\ Balvers 2, Boertee 1, Gouverneur 1, Guit 3, Loerakker 86, Post 1, Veelenturf 2. Zwammerdam. Uitgebracht 68 stemmen. Politiek Ad vies 54 (geheele advies 11, Kooien 36, Ver aart 1, Kortenhorst 5, Brule 1). Balvers 2, Loerakker 9, Veelenturf 1. 1 Ongeldige slemmen 2. X KIESKRING HAARLEM. f De uil.-! van de slemmi^ in de stad Haarlem luidt: Uitgebracht 448 stemmen. Politiek Ad- .ries 313 stemmen. Balvers 1, Bon 27, Loe rakker 134, Michielsen 1 stem. I KIESKRING LIMBURG. Vaz Diaz bericht: Bij de stemming in 1 imburg hebben de kiezers in overgroote jnoerderheid het politiek advies gevolgd. De candidatenlijst ziet er nu aLs volgt uit: 1. Mgr. Nolens. 2. Jhr. Ruys de Beerenbrouck. 3. ir. Bongaerts. 4. Herman Hormans. 5. Anient. 6. Rutten. 7. Waszink. 8. Lambooy. 9. Schoonbrood. 10. Cremers. (Wij nemen dit bericht, dat ons erg vlug lijkt, onder voorbehoud op. Red.) KIESKRING TILBURG. Vaz Diaz bericht: Do stemming in do kiesvereenigingen voor de d°fiu:tievo sa menstelling van de candidatenlijst in de kieskring Tilburg, heeft Lot belangrijke resultaat gehad, dat de bikenle Michao- list dr. Moller, naar de 4e plaats gescho ven is, zoodal zijn verkiezing verzekerd genoemd kan worden Mgr. dr. Seipel. De gewezen bondskanselier van Oosten rijk is Zaterdagnamiddag tegen 6 uur te Groningen aangekomen, vergezeld van den Oostenrijkschen zaakgelastigde bij het Ne- derlandsche bof. Ter begroeting waren aan het station aanwezig eenige leden van het comité ad hoc met den burgemeester, jhr. mr. L. H. N Bosch, ridder van Rosenthal aan het hoofd. Mgr. Seipel heeft het mid dagmaal gebruikt bij mr. C. C. Geertsema, president-curator der rijksuniversiteit. Zaterdagavond beeft mgr. Seipel ook te Groningen gesproken. Nadat de burgemees ter hem had ingeleid, begon bij met enkele woorden te wijden aan de nagedachtenis van den beer mr E. van Ketwich Ver schuur, Groningen's vorigen burgemeester, omdat deze het is geweest, die den stoot heeft gegeven tot de oprichting van de ver- eeniging NederlandOostenrijk, welke ver- eeniging zooveel heeft gedaan voor Oos tenrijk. Daarna sprak hij over den wederopbouw van de samenleving, een samenvatting van wat de spr. in de afgeloopen dagen in an dere openbare vergaderingen-- heeft gezegd. Zijn betoog kwam hierop neer, dat de her stel der maatschappij te bereiken is wanneer iedereen den vrede wil. Het is echter niet voldoende de vredesidee te prediken. Men moet door daden toonen, dat men den vrede werkelijk wil. De spreker werd zeer toegejuicht. De bur gemeester bracht hem dank. De gewone audiëntie van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zal Don derdag 30 April niet plaats hebben. Louis Bouwmeester. Vandelaatste H.H. Sacramenten voorzien. Men meldt uit Amsterdam aan de „Msb." d.d. Zaterdag: In de „Ziekenverpleging", waar hij, ge lijk bekend, wordt verpleegd, zijn aan den heer Louis Bouwmeester de H.H. Sacra menten der Stervenden toegediend. 0 Met toestemming van den Zeereerw. heer L. Stolk, pastoor der parochie van de H. Gatharina, waaronder de „Ziekenverple ging" behoort, geschiedde de toediening door den Zeereerw. Paler Borromaeus de Greeve O .F M. In den vroegen morgen was de toestand van Louis Bouwmeester niet zoo ernstig als hij zich vannacht deed aanzien. De pa tiënt was een weinig opgeivekt. Tegen negen uur werd hij hedenmorgen door den slaap overvallen. LEIDEN. Geslaagd voor het Candi- daatsexamen Indisch recht de heeren: M. F. Brouwer te Den Haag, R. C. Benjamins te Den Haag, J. Elen te Leiden en C. W. A. Abbenhuis te Den Haag. Bijz. Vrijw. Landstorm. In den Foyer der Stadsgehoorzaal werd Vrijdagavond 'n feestelijke bijeenkomst ge houden voor de leden van den Bijz. Vrijw. Landstorm te Leiden, Leiderdorp, Zoeter woude en Oegstgeest, op welke bijeenkomst de uitreiking plaats had van dc Jubileum gedenkplaat, terwijl voorts vertoond werd de „Leger en Vloot-fi.lm". In zijn openingswoord uitte de waarne mend voorz., de heer de Bruijn, zijn vreug de over het feit, dat zoovelen hadden ge hoor gegeven aan de uitnoodiging tot het bijwonen van deze bijeenkomst. Spr. deel de vervolgens mede, dat tot groote teleur stelling van het plaatselijk comité bericht van verhindering wegens ongesteldheid was ingekomen van den Voorzitter Ds. Thomas en Wethouder Reimeringer. Een dergelijk bericht was ook ontvangen van generaal Frisch, kolonel Keizer en van den Burgemeester van Oegstgeest. Een woord van welkom richt spr. tot alle aanwezigen, in het bijzonder tot den Bur gemeester, wien spr. begroet als vertegen woordiger van bet wettig gezag, dat zijn sympathie voor het instituut van den Bijz. Vrijw. Landstorm steeds zoozeer toont, tot kolonel Duymaer van Twist, dien spr. met recht mag noemen den .vader der Bijz Vrijw. Landstorm en van wien hij hoopt, dat hem nog vele jaren mogen gegeven worden, om voor den bloei van genoemde instelling te werken en daardoor ook voor do bescherming van den troon onzer geëer biedigde Koningin, zooals dat reeds een maal noodig was in 1918. Nadat deze woor den door een driewerf hoera waren be krachtigd, werd nog welkom geheeten de heer Krijger, voorzitter der Gewestelijke Ingezonden Mededeeling, Wie Zenuwachtig is, Onrustig en Overspannen, en zijn gewone Kalmte wil herwinnen, gebruike eenigen tijd de Kalmeerende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. 1811 Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Commissie, die terstond bereid gevonden was dezen avond eenige woorden tot de aanwezigen te richten, alsmede de secreta/- ris der gewestelijke commissie; de heer v. Pelt. Een woord van welkom ook aan kapi tein Lmde, in wien spr. ziel een bijzonde- rem verdediger van de belangen van „Volks weerbaarheid", en die de uitnoodiging om hedenavond de „Leger en Vlootlilm'' te ex- pliceeren, gaarno had aanvaard. Spr. wenschl kap. Linde toe, dat hij nog veie jaren propaganda zal mogen maken voor de belangen van onzen weermacht. Spr. heet ook we.kom de heeren Pijnakker Hor dijk en Steijns, resp. voorz. en comman dant der Burgerwacht en uit den wensch, dat do band tusschen dit instituut en den Bijz. Vrijw. Landstorm dezen avond nog versterkt zal worden. Met een bijzonder woord van welkom tot alle overige vooraanstaande personen, ook uit de omliggende plaatsen, alsook lot het strijkje „Ad nostram utihtatem", dat onder leiding van den heer Stumpel dezen avond met eenige nummers zou opluisteren, werd de openingsrede besloten. Hierna verkreeg luitenant v. Pelt het woord om eenige oogenblikken te spreken over het Landstormblad, voor welk blad, aldus spr., door den heer Parmentier onder de Bijz. Vrijw. Landstorm zeer veel is ge werkt. Ieder vrijwilliger is vrij in het geven van een bijdrage, doch het blad zou niet kun nen bl jven bestaan zonder steun van de zijde der burgers. Meerdere plaatsen gaven in dezen reeds een zeer gunstig voorbeeld. Bij den tegenwoordigen gang van zaken acht spr. het landstormhlad onmisbaar, daar het een voorname schakel is in den band, welke de leden van het instituut bn- een houdt. In het vele werk, dat daarvoor in Leiden en omligegnde plaatsen is verricht, heeft vooral de secr., de heer Lamers, een zeer groot aandeel gehad, aan w.en de geweste lijke Commissie dan ook haar oprechten dank betuigt. Onder luid applaus overhan digt spr. den heer Lamers een souvenir, bestaande in een fraaien glazen inktkoker met zilveren sluiting. De heer Lamers bracht hierna een woord van dank aan allen, die hem dit souvenir hadden aangeboden, en verzekerde dat het hem ten allen tijde een aangename her.n- nering zou zijn aan datgene, waarvoor hij krachtig ijverde. Vervolgens gaf de film de demonstratie weer, in 1918 op het Malieveld te Den Haag gehouden, als uiting van trouw aan ons Vorstenhuis. De heer Duymaer van Twist, voorz. tier Nationale Landstormcommiss.e, hierna het woord verkrijgend, uitte zijn groote vreug de over het feit, dat er zulk een innige band bestaat tusschen de leden van den Bijz. Vrijw. Landstorm, hetgeen wel bewezen wordt door de groote opkomst ter verga dering hier zoowel als in andere plaatsen. Het groote geheim hiervan acht spr. gele gen vooreerst in den vrijheidszin van het Ned. volk, vervolgens iin zijn godsdienstzin en ten slotte in zijn trouwe liefde voor liet Huis van Oranje, hetwelk Nederland groot heeft gemaakt. Door deze drie factoren is het mogelijk geworden, dat 52.000 dienst plichtigen, met groot verlof als 't ware, de belofte aflegden ons vorstenhuis, zoo noodig in tijden van gevaar bij te staan. Hopen we, aldus spr., dat het niet noodig zijn zal, doch, zoo het moet, dat ons corps dan toone gereed te zijn om onze Regeering te be schermen en te steunen. Vervolgens werd de Leger- en Vloot film vertoond, met explicatie van Kap. Linde. Na de pauze sprak nog de lieer Krijger, voorz. der gew. comrn ssie, over de beteeke- nis van den Bijz. Vrijw. Landstorm in ver leden, heden en toekomst, welke woorden meermalen door luid aplaus werden onder broken. Na de rede van den heer Krijger, dankte de voorzitter, de heer de Bruijn, alle aanwezigen en ook den eigenaar van de autogarage „Centrum", die de autoriteiten per auto van en naar hun woning gehaald en gebracht had, geheel belangeloos. De burgemeester van Leiderdorp bedank te tenslotte voor den aangenamen avond en hoopte, dat de zaal een volgende maal te klein zou zijn. Met een woord van dank door den voorz. tot ai' degenen, die lot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt werd de bijeenkomst gesloten. Tentoonstelling Lakenhal. Zaterdagmiddag is in de Lakenhal ge opend een tentoonstelling van schilder jen en teekeningen van- Ch. Eyck, eenig boet seerwerk van v. Holl en nrrhilecton'v.-he teekeningen en studies van J. M. v, d. Aloy, H. Stolhouwer en H. J. de Vries. Dezo ten toonstelling is vooral merk waardig om de producten van Ch. Eyck, een jongen kunstenaar, wiens rijpheid doet zien, dat men den kunstenaar voor veel ouder zou houden dan 24 jaar. Ch. Eyck is doofstom Of het hierdoor te verklaren is, dat zijn werk zulk een gepronom erd eigen karakter draagt? Soms doet het den ken aan een middeleeuwsch doek, dat lang op vzolder heeft gelegen (zooals b.v. no. 2 „Moeder en kind"), soms een oogenblik aan Toorop, zooals die sterke boerenkop in den hoek. No. 1. „In 't Sabijnsch gebergte" is wel een der merkwaardigste staaltjes van Eycks kunst. Heel mooi zijn no. 4 en no. 11. resp. eenige vrouwen ii het* Sabijnsch gebergte en L'mburgsche watermolen. Verder zijn er vele kleinere schetsen en teekeningen, meest uit Italië. Zoowel Evck a7s van Hall zijn beciftigd met de Prix de Rome. Van dezen laatste zijn eenige staaltjes van boetseerkunst voorbanden, waarvan ons eerlijk gezegd de kunstwaarde ontgaat Van de architectonische teek en in -ren trekt vooral een schets van de Notre Dame de Paris de aandacht. De meubileeringstentoonstelling. De meubileeyngsten toons tolling van de Woningbouwvereen. „De Eendracht", is een succes geworden ten opzichte van het doel: voorlichting vooral voor te vormen gezinnen, hoe de woning behoort te wor den ingericht om de meest mogelijke doel matigheid, comfort en gezelligheid te ver krijgen. Gedurende 8 dagen is de tentoonstelling door bijna 2000 personen bezocht. Een aantal leerlingen van de Praktische Ambachtsschool bezochten onder leiding van een leeraar op een apart uur de ten toonstelling evenals 45 leerlingen van de Vakschool voor Meisjes aan het Rapen burg. Het bestuur meent nu te mogen aanne men, dat alle belangstellenden gelegenheid hebben gehad de tentoonstelling te bezoe ken en besloot daarom deze te sluiten op morgen te 5 uur. Dezen laatsten dag kunnen dan nog de genen, die tot nog toe verhinderd waren, een bezoek brengen, terwijl de exposanten, die dit wenschen die artikelen, als vloer bedekking, gordijnen enz., welke door het gebruik iets hebben geleden, aan de bezoe kers van de hand kunnen doen. Het bestuur rest nog slechts aan allen, die aan het welslagen van de tentoonstel ling hebben medegewerkt, zijn hartelij- ken dank over te brengen, inzonderheid aan heeren exposanten en aan de dames, die gedurende tien dagen hun dagelijk- sche belanglooze medewèrking hebben ver leend, en niet het minst aan de pers, wel ke door het plaatsen van verslagen en me- dedeelingen haar medewerking heeft ver leend. De Hanze. Het triduum van De Hanze mag heel goed geslaagd boeten De deelname der leden was bevredigend. Gistermorgen om 8 %A uur is in de kapel van het SL Franciscus Liefdewerk een H. Mis met algemeene H. Communie opgedra gen. Van 2)4 tot 4 uur hield de geest, advi seur en het bestuur een reoentie in „In den Vergulden Turk''. Vele corporaties en par- t:cu'ieren kwamen van hun beiangstelling blijk geven Vanavond om 8Vk uur feestavond in de Stadsgehoorzaal. De heer B. van Noort alhier, tot semi- arts bevorderd, is bestemd tot officier van gezondheid bij de zeemacht. De R. K. Bond van Handels-, Kantoor en Winkelbedienden houdt Dinsdag, 28 April a.s. des avonds 8,15 uur in liet ge bouw van den Ned. R. K. Volksbond een afdeelingsvergadering. Blijkens de agenda worden belangrijke zaken besproken. De bondsvoorzitter uit Amsterdam zal hierbij tegenwoordig zijn. Alle oud-Retraitanten worden uitgenoo- digd tot het bijwonen der buitengewone bijeenkomst van oud-Retraitenten a.s. Don derdag 30 April 8 uur in liet. gebouw van den Ned. R. K. Volksboni, Steensoiiunr no. 15. Met de meesten aandrang verboekt de Commissie en de Geestelijk Directeur-allen tegenwoordig te zijn. Niet Donderdagavond maar Dinsdag 28 April is de samenkomst (wegens omstandigheden 2 dager, verzet). Te Amsterdam heeft de heer W F. v. Wijk, professeur de dause alhier met zijn dame-assistente Mej. J.. Jansen den dorden prijs in de afdeeling gemengde paren be haald in liet Danskanipioensfhap van Ne derland. Hedenmorgen is A. B., werkzaam aan de in aanbouw z:jude huizen aan den Haag- weg, door pen misstap van een ru;m 4 M hooce ladder gevallen. Hij klaagde over pijn aan het rechter been, maar dr Driessen kon geen letsel consla toeren. Met een poliM-e-brancard werd hij naar zijn woning gebracht. MUZIEK. Hoflandsche Concertdirectie dr. G. de Koos. Wederom zal de Hollandsche Concertdi- rertie dr. G. de Koos in hét a.s. seizoen ons een serie mooie concerten voorzetten. Deze serie zal wedijveren met de serie van het afgeloopen seizoen, zelfs zijn wij er van overtuigd dat sommige solistenconcer- ten, indien mogelijk, op nog hooger peil zul len staan. Zien wij na, wat dr. de Koos ons zal voorzetten, dan gelooven wij wel te mogen zeggen dat er niets meer verbeterd kan worden. In afwijking met vorige jaren zal do serie nu niet niet het Coneertgebouw-Orkcst wordemgeopend. Willem Mengelberg zal in het a.s. seizoen vroeg naar Amerika gaan en eerst later terugkomen. De Hollandseho Coneerfdirectie heeft het daarom boter gevonden voor dit seizoen ha re serie met het Concertgebouw-Orkest te sluiten daar zij dan ervan overtuigd is dat de persoonlijke leiding van onze groo- ten dirigent een bijzondere aantrekking voor hare concerten is. Zoodoende wordt de serie nu als volgt ingedeeld. Vrijdag 16 October: het Poulet-kwartet het bevoemde Fransche ensemble. Vrijdag 18 December: Judith Bokor, de geniale Hongaarsche celliste. Vrijdag 22 Januari: Birgif J^ngell, de „Deensehe Nachtegaal". Vrijdag 26 Fobr.: Jose Iturbi, de oroote Spaansclie pianist. Vrijdag 12 Maart: Concertgebouw-Orkest, onder leiding van Willem Mengel berg. De abonnementsprijs blijft als verleden jaar. GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkeï, Vi.schmarkt 18. tel. 1225 is DINSDAG ver- kr ikhaar: SC'dELVISCH a f0.12—f0 26, SCHOL a f0 11, f0.13 f0 26. GEH. KA BELJAUW a f 0.22 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 27 April 1925. Maandag. „De Hanze". Feestavond, Stads gehoorzaal, te 8.15 uur. Dinsdag. R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, Bonds- gebouw, te 8.15 uur. Woensdag. Propagandaclub „St. Catliari- na", te 7 uur H. Mis Hartehrugs- kerk; 's avonds te 8 uur gezellig samenzijn, Volksbond. Donderdag. Buitengewone bijeenkomst van Oud-Retraittanten, Bondsgebouw, te 8 uur. ALGEMEENE AGENDA LEIDEN. Dinsdag. L. O. V. Concert Stadsgehoor-* zaal, te 8 uur. De avond-, nacht- eD Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 April lot en met Zondag 3 Mei a.s. waargeno men door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telefoon 523. TOONEEL. Jacob Cats. Mevr. v. Anmiers-Küller schreef een too- neelspel in 4 bedrijven: „De Spaak in 't Wiel". En inderdaad er is hier sprake van een spaak in het wiel, in den persoon van de zoon van Lucas Valck, den tot jonge ling gerijpten spruit uit het eerste huwe lijk. En de vader brengt in zijn buis een jong meisje als vrouw, doch deze wordt door hem verwaarloosd, omdat slechts één levensdoel hem vast. heeft: werken en geld verdienen! Zooals het dan gaat, het hu welijk wordt een teleurstelling en de ver waarloosde partij leidt een leven vol ont goocheling. Ook deze jonge vrouw bankt naar al het mooie en edele in het leven en vindt geen weerklank in het hart van den steeds zwoegenden man, doch heeft in den zoon ten slotte iemand die een ziel heeft, teer voelend voor alles wat den mensch als goede gaven is toebedeeld. Totdat tenslotfr de ontknoèping komt en alles weer goed terecht komt In Lucas Valck. den groot industrieel, kregen wij het type van den echten geldmagnaat. die kort en hard is ten opzichte van alles wat niet riekl^naar werken en geld Er liet in dezo rol con erroote mate van verscheidenheid in emo ties. Vrouw, zoon, broeder en vooral de zusters geven telkens de meest uiteenloo- ponde karakters, die van den fabrikant eiechen een groote mate van looneelsneel- kunst. En die was hier ten volle aanwe zig. Lucas Valck gaf een creatie zooals wij dié niet anders konden denken. Dil is een speler „van rrmntr, r>-i oofloeen" tno- neclroutine. Marie de Neuville, de jonge vrouw, be woog zich met een gemak over het too- neel, gaf zooveel goeds te genieten, schiep het geschreven woord zoodanig om in een beelderige figuur, dat wij haar de tolk" van onze hulde niet kunnpn onthouden Wil lem Valcjv. de zoon, had die terughoudend heid. dal beslui tolooze wat dezo slappeling kenmerkt: zijn spel was hier op daar te slap en nog fc veel kwam het jongensach tige om den hoek zien. Hij had zeer gn<Me momenten, vooral waar hij zijn vad»r weerstond. Tcmnovpr Moedor pti was hij bepaald te slap. De fpniur is wel moeilijk, doch öen tikje moer oordaathoirl had het geheel sterker geaccentueerd. Louise Valck, die deze Neef zoo het hof maakte en hem zoo graag de waarheid zegde, was ons wel wat al te naïef: cpp meer zachter en klank in de stem en eenig meer gebaar zou groote winst hebben ge bracht. Daniël Vafck was het echte tvne van den steeds maar werkenden en zwoe genden fabrikant, omdat ook vader dat vroeger deed en den zoons voorhield Bij leek ons als figuur het beste geslaafd. Evenzoo moeien een bijzondere vermelding bobben de twee oude tantes die iu do ver schillende uitingen van geraaktheid en bedolzuclit, zoo ook kwaadsprekerij, zeer goede figuren waren. Een aardig en °v> haar tijd snibbig dienstmeisje maakte vol het getal spelers die van dil fooneelwcrk hebben gemaakt een stuk werk, dal de vereeniging eer aan doet. Er schuilen hier krachten onder die tot groote praestatios in staat zijn en die door de keuze op dit stuk te bepalen, zich ook bewust zijn van hun kunnen, gesteund door groote toewijding en sludielust. Dat dit stuk, getrokken zoo uit het volle leven van thans, zulk een vertolking vond, kwam voor een groot deel voort uit de energioko leiding van den heer G Dommeïshuizen, die de regie verzorgde en sfeer en leven wist tc scheppen op het goed verzorgd too- neel. Er is zeker veel gelachen, doch er was reden toe: hef geheel is doorweven niet die geestigheden, die vuunverkachtige korte zinnen, die al geest en leven rondom verspreiden. Als tooneelwerk staat „Da spaak in liet Wiel" op dusdanig peil, dat, als de vertolking geschiedt als Zondag avond door Jacob Cats, een schitterend succes het loon zal zijn. De bloemen, die aan de dames werden .vereerd, waren in derdaad de belooning voor kranige loo- noelspeelkunst. Sappho, dat blijkbaar on- uit puttelijk is in vriendelijke medewer king, gaf ook thans weer in de tusschen- ruimten aangename muzikale verpoozing. Sp. „Litteris Sacrum" Het behoort ongetwijfeld tot de aange naamste taak voor den criticus oen verslag te schrijven van deze zoo in Leiden gezie-

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2