Dc Groot met Van Oldcnliarncvcll cn Ma- ^steits afgevaardigde van de „aristocrati- Bcho partij" op de Dordtscho Synode" (1618), aldaar gevangen genomen, en ge vangen gezet op hel slot Loevesteyn, ont snapt hij den 22sten Maart 1621 in de fameuse boekenkist en vluchtte hij naar Parijs, waar Lodewijk XIII hem gastvrij heid verleende en zelfs een jaargeld toe zegde. In deze Parijsche jaren eigen lijk te Senlis heeft De Groot zijn werk geschreven, met boeken en andere hulp middelen daarbij bijgestaan door den zoon van den Franschen historicus De Thors en den Nederlander Grdswinckel. Het boek is opgedragen aan Lodewijk XIII. Do uit bundige lofuitingen, waarmede de schrij ver Lodewijk en diens geslacht in deze op dracht overstelpt, zal men wellicht aan dankbaarheid voor den hem, den balling, verleende gastvrijheid moeten toeschrij ven. Het boek bevat voornamelijk beschou wingen over Volkenrecht en in liet. bijzon der oorlogsrecht, een rechtsphiloso- phisch werk is het eigenlijk niet. Maar toch worden reeds dadelijk in 1 der Prol. eenerzijds een recht, tusschen de volken onderling, niet moer dan dwingend geldend dan het burgerlijk recht gesteld, anderzijds erkend dat dit recht, niet zoo als het burgerlijk recht, steunt op stellig- rcchtelijke bepalingen. De vraag, waarin dit recht tusschen de volkeren onderling dan wel zijn grond bij vindt kon niet on beantwoord blijven en dit antwoord geeft de schr. voornamelijk in de Prolegomen en in het Eerste Boek. Hoeveel belang rijks het hoek ook voor den jurist bracht, spr. zal zich in dit wijsgeerigc gezelschap bepalen tot de rechtsphilosophische betee- kenis van het werk. Op de vraag nu, waaraan „de Jure Belli ac Pacis" zijn grooten opgang onmiddel lijk na de verschijning en de groote ver maardheid, dio het gedurende deze drie eeuwen behouden heeft, heeft te danken, antwoordt spr.: Omdat daarin vier nieuwe grondbeginselen omtrent recht en gerech tigheid werden gesteld en ontwikkeld, n.l.: lo. een zich ontworstelen aan het Mid- deneeuwsch-scholestieke beginsel, dat de Goddelijke Openbaring de eenige bron van het Recht is; 2o. het vooropstellen van den individu als het oorspronkelijke, het primaire te genover de gemeenschap als het afgelei de, het secundaire; 3o. de nationalistische methode van on derzoek; 4o. de ethische opvatting van het Recht, met in verband hiermerlp een begin tot 'n poging (meer kan bij' De Groot nog niet worden gezogd) om een principieele scheiding te vinden tusschen recht en ze delijkheid. Spr. geeft een breedvoerige toelichting van de vier bovengenoemde beginselen, met citaten aan het boek zelf ontleend en stelt de vraag, hoe deze beginselen zich bij de schrijvers na De Groot hebben ontwik keld. Tenslotte Hugo de Groot's beteekenis voor de rechtsphilosophie samenvattend, besluit spr.: Cultuurhistorisch is de tijd, waarin de Groot leefde, die van een over gangstijdperk, van een renaissance, waar in op recktswijsgeerig gebied de midden- eeuwsche scholesliek ten onder ging en de eerste klanken werden gehoord, die de pe riode van de abstracte, nationalistische rechlsph. inluidden. Al is nu zooals gewoonlijk in overgangsperioden, waarin de reactie tegen het oude zich krachtig en onomwonden uit en naar de fundementen voor den opbouw van het nieuwe nog slechts tastend en aarzelend wordt ge zocht^zoo ook de strekking van De Gruot's werk vooral negatief: anti-tkeore- üsch, anti-dogmatisch, anti-clericaal en anti-universalistisch, en al wordt voorts' bij een terugblik nu in onzen tijd De Droot's licht geheel verduisterd „im Schat ten der Titanen" Kant, Fichte, Hegel, zoo zal toch ten allen tijde II. de Gr. zv'n eigen belangrijke plaats in de geschiede nis der rechtsphilosophie behouden, om dat hij in dit overgangstijdperk was een der voornaaste, zoo niet de voornaamste, omdat hij daarin een baanbrekende fi guur is geweest. De derde Congreszitting was van 1.15 8 uur. Rede H. v. d. Mandere, In het kort de levensgeschiedenis van Hugo Grotius nagaande, wees spr. erop, dat diens groote genialiteit, die hem jong <ot hooge ambten riep, hem in zooverre noodlottig is geworden, dat hij daardoor -in den mdsdienstigen partijstrijd ge durende het Twaalfjarig Besland werd be srokken. Voor den gemiddelden Nederlan der is hij do Grotius, die op Loevestein ge vangen zat en er in een boekenkist ont snapte; die gemiddelde Nederlander heeft eigenlijk van het buitenland, dat het eerst naar Delft optrok om hulde aan Grotius' nagedachtenis te bewijzen, moeten leeren, dat hij een beteekenis heeft, ver uitgaande ibovon die van zijn figuur in onze Neder- landsche geschiedenis: dal hij is de ont dekker van het Volkenrecht. Spr. nam dezo uitdrukking, door Hamaker in 1883 ge bruikt, over. Grotius'boek over „Het recht van oorlog en vrede" heeft den tijdgenoot en voor een deel ook den nazaat doen ont dekken, dat er, ongedacht en ongezien, regelen tusschen do volken bestonden die door hen werden nageleefd. In de zestiende en de zeventiende eeuw waren de gevoelens wakker voor internationale tendenzen; dc Hervorming, de vele ontdekingsreizen, de uitbreiding van. handel en verkeer werkten daartoe mede. Grotius echter is de man geweest, die alle deze gedachten en ten denzen in zijn boek heeft geordend; ze heeft opgebouwd tot een geheel, dat het uitgangspunt ie geworden voor het moderne volkenrecht. Zijn boek, in drie deelen verdeeld, bespreekt eerst do vraag of de oorlog rechtvaardig is; behandelt de middelen om den oorlog te voorkomen en fitelt tenslotte regelen vast., krachtens welke de oorlog moet worden gevoerd. Men moge al dan niet Grotius als pacifist beschou wen, niet te ontkennen valt, dat hij in zoo verre zijn tijd mijlen vooruit was, wijl bij reeds was doordrongen van gevoelens, die eerst thans gemeengoed van de openbare meening zijn geworden. Hij heeft reeds trachten aan te toonen, dat de Slaat, die zich dn zijn betrekkingen met andere Staten gedraagt naar de voorschriften van het al gemeen recht, evenmin onverstandig is als de burger in den beschaafden Slaat, die het geschreven recht ook dan navolgt, wan neer het hem nadeelig is, omdat dit ge schreven recht is het fundament van ge heel zijn bestaan. Ten aanz'en van Grotius' „De jure belli ac pacis" valt dit, voor een zoo beroemd geworden boek merkwaardig verschijnsel vast te stellen, dat de waarde van dit hoek onmiddellijk is erkend en begrepen. Dat bewijzen de tallooze brieven, die Grotius van tijdgenooten ontving. Dat bewijst ook de instemming, die Gustaaf Adolf ermede betuigde. Dat bewijst de instelling te Hei delberg van een afzonderlijken leers'.oel, waar Puffondorff de eer sic boogiceraar weïxl, die zich evenwel later van Grotius heeft afgewend en de richting is ingeslagen, die de positivistische school later zou ver volledigen, waardoor aan Grotius' beginse len echter afbreuk werd gedaan. Spr. wees op de schitterende uiteenzetting, die Prof. Van Vollenhoven hiervan heeft gegeven. Desalniettemin, Grotius' werk is blijven leven; het is zelfs gaan leven in het jonge Amerika. Toen daar eenmaal de belang stelling voor Grotius' arbeid was om waakt, is zij levend gebleven, en zeker is het alweer niet aan bet toeval toe te schrijven, dat do Amerikaansche delega tie, die in 1899 ter eerste Vredesconferen tie was, het initiatief nam tot de bede vaarten, die sedprt in groot aantal naar Grotius' graf te Delft zijn ondernomen. Aan het slot besprak spr. de positie, die het land van Grotius na den oorlog is gaan innemen. Scheen het een oogenblik als had het werk van Den Haag afgedaan, dit is spoedig veranderd Men mag hst voorzeker voor een groot deel aan het voor treffelijk beleid van onzen Minister van Buitenlandsche Zaken toeschrijven, dat de internationale Juristencommissie voor het ontwerpen van hot Hof van den Vol kenbond te 's-Gravenhage samenkwam, waar dit Hof inderdaad werd gevestigd. Het plan eener Academie voor internatio naal recht, reeds vóór den oorlog uitge werkt, in overleg tusschen een Nederland- sche commissie en het Carnegie Endow ment te Washington, werd verwezenlijkt. Zoo is Den Haag de plaats van enkele bronnen, waaruit, ongewild en onwillekeu rig, nieuw volkenrecht opwelt. Dat be paalt vanzelf Nederland's positie, ook in den Volkenbond. Het mag een merkwaar dig verschijnsel lieeten ,dat er in den loop van dit jaar zoo groote lust bestaat om aan Grotius' nagedachtenis aandacht te Schenken. Vanmiddag om 3 uur begeven de Con gressisten zich naar Den Haag, vanwaar zij om 5.30 uur per extra tram terng- keeren. Vanavond is er een uitvoer'ng in den Schouwburg. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Voor den Politierechter, mr. Calkoen, stond vandaag terecht H. A. de' M., 37 jaar, los werkman te Koudekerk, wegens vernieling en huisvredebreuk. Bokl. bekende de feiten, ten minste voor zoover hij zich die herinneren kon. In dronkenschap is hij op bezoek gegaan bij een juffrouw, bij wie hij vroeger in de kost was geweest. De jufrouw bleek op derge lijk bezoek niet gesteld en vroeg bekl. her haaldelijk om zich te verwijderen. Deze voldeed daaraan aanvankelijk niet: het was hom vroeger altijd goed bij de juf frouw bevallen en hij wilde daar graag terugkomen. Ten slotte verwijderde bekl. zich, echter slechts voor een oogenblik. Hij meende, dat de juffrouw de deur achter hem had afgesloten en omdat hij nog eens terug wilde, sloeg hij een ruit in. Do juf frouw is toen de politie gaan halen en die heeft bekl. verwijderd. De ruit heeft bekl. naderhand vergoed. Eisch en vonnis 20.boete subs. 20 dagen hechtenis. Bekl. kon zich met de boete vereenigen, maar 1 dag hechtenis voor iederen gulden boete vond bij wel wat veel. LUCHTVAART, DE REIS VAN DE „R. 33". Gelukkige thuiskomst. Het laatste gedeelte der reis. Omtrent de lotgevallen van de R. 33 ge durende de laatste uren van baar ongewo ne uit- en thuisreis melden telegrammen als voornaamste bijzonderheden nog het volgende: De R. 33 passeerde om 1.12 (Engelsche tijd) Lowestoff en koerste in de richting van Pulham. De snelheid der vaart bedroeg ongeveer 14 knoopen. Om 1.40 (E. T.) kwam de R. 33 in zicht van Pulham. Toen het luchtschip op het vliegveld aankwam, en voor de landing be gon te manoeuvreeren werd het door een talrijke menigte toegejuicht, terwijl vlieg tuigen er om heen vlogen om het te be groeten. Het schip had duidelijke teekenen van bet uitstapje. Niet alleen was de neus ern stig beschadigd, doch er waren ook groo te scheuren in het omhulsel en het stalen framework lag gedeeltelijk bloot. Nog meer de aandacht trok echter het feit, dat twee stukken van den mast, <)ie elk een ton we gen cn welke het luchtschip had meege sleurd toen het losraakte, nog steeds aan de stuurkabels hingen. Aan de bemanning werd, toen zij uit het schip steeg, een nieuwe ovatie gebracht. Tijdens de thuisreis ontving het schip een draadloozen gelukwensch van sir Geof frey Salmond, den luchtmaarschalk. De eerste officier, die het luchtschip zoo prachtig bestuurde in zijn vlucht tijdens den krachtigen storm, is de vlieger-luite nant Booth, een jonge man van 30 jaar, die eehter oud in ervaring is. Tijdens den oorlog diende hij bij de overzeesche lucht strijdkrachten en ontving voor zijn belang rijke daden bet oorlogskruis. Niet de minste onder de helden van deze vlucht is de marconist Keeley. Gedurende 29 uur heeft hij de telefoon niet van zijn oor verwijderd. Den geheclen tijd bleef hij in verbinding met de ambtenaren te Pul ham, cn van het ministerie voor de lucht vaart, die de bewpgingen van het luchtschip dirigeerden. Schilderachtig is het verhaal van den strijd, dien de bemanning gedurende 9 uur met den storm had te voeren in de buurt van I.Tmuiden. Daar er slechts een be perkte hoeveelheid olie aan boord was, kon men alle 5 motoren niet tegelijk loten wer ken, terwijl de snelheid wegens den be schadigden neus moest worden beperkt. Deu woedend blazende, storm beukte het lucht schip en op sommige oogenblikken scheen het alsof de elementen de overhand zouden behouden. Het schip werd heen en weer geslingerd en zweefde over een op pervlakte van ongeveer 40 vierkante mij len, nu eens dreef het hoven de zee, dan werd het weer naar de Nederlandsche kust terug geworpen. Tegen middernacht ver minderde de wind, en was de R. 33 na een langen strijd van 15 uur eindelijk in staat zich eenigszins in de richting van Pulham te wenden. Een verklaring van den vice- luchtmaar schalk. Een Reu ter-telegram meldt nog: De yice-luchtvaarlmaarschalk Brancker heeft verklaard, dat het lnchtvaarfministe- rïe zeer ingenomen is met het feit, dat de R 33 zich zoo goed in don storm gehou den heeft. De R .33 was een der eerste in 1914 gebruikte Duitsche zeppelins. Zij werd gedurende den oorlog in Engeland naar beneden gehaald. De nieuwe luchtschepen, welke nu ge bouwd worden, zullen tweemaal zooveel snelheid kunnen ontwikkelen als do R. 33. Hoe het luchtschip losraak te. Aan een officieele mededeeling over het op drift raken van R. 33, ontleenen wij nog, dat de vijf motoren beurtelings hebben ge werkt. De in Engeland verspreide geruchten, dat een S O.S.-sein was opgevangen, ble ken onjuist te zijn. Zij waren afkomstig van een onjuist radiogram, door een schip op de Noordzee verzonden, waar men een be richt van de R 33 verkeerd had begrepen. De storm, welke het op drift raken ver oorzaakte, was de zwaarste, welke men het geheelo jaar in Pulham had meegemaakt. Majoor Scott, de commandant van den luchtvaartdienst aldaar bad "Woensdag alle maatregelen genomen welke noodig konden zijn, als het schip zou moeten worden los gemaakt van den landingspaal met het oog op den s'orm. De officier en de be manning hadden hun instructies ontvan gen. Toen de storm in den nacht van Dins dag op Woesdag niet verminderde, nam men nog bijzondere voorzorgsmaatregelen. De bemanning was juist verwisseld en bovendien waren nog twee bootsmansmaats aan boord, toen een stuk van den 120 voet langen ijzeren mast afknapte en de-R 33 wegdreef. De bemanning manoeuvreerde bewonderenswaardig met bet luchtschip. Een kwartier na het ongeval werd een ra diogram opgevangen mot de mededeeling, dat lief schip bestuurbaar was. Officieel is vastgesteld, dat het luchtschip onbeschadigd is (?V Het sleept echter een stak van den landingsmast mede. Een stalen luchtschip. Do R 33, die plotseling zoozeer de belang stelling wekt, was bezrig oen reeks pi*oef- vluchten te doen met het oog op de toekom- sf pc lurhtverbinding tusschen Engeland o.n Indië. In Juli of Augustus hoopte men met deze proefvluchten gereed te zijn. Dan zou men beginnen met den bouw van een ti'puw luchtschip, de R. 101. Deze reus zal 720 voet lang en 140 voet hoog worden. Hij zal honderd passagiers mee kunnen nemen en er zullen tweo afzonderlijke dekken zijn. Op het eene dek komen de hutten (met twee slaapplaatsen) op het andere de woonka mers. Een bijzonderheid is, dat voor den houw van hel. schip v-lekvrij en roestvrij, staal zal worden gebruikt. Het is de eerste maal dat dil geschiedt. Het gansche groote geraamte zal van dit materiaal worden opgebouwd, hetzelfde dat ook wordt gebruikt voor de vervaardiging van tafelmessen. Men ver wacht dat de vervaardiging van metalen vliegtuigen, van groot nut zal blijken Ie z:jn bij de constructie van dit reusachPge lucht schip en hef gebruik van het vlekvrij siaal wordt door deskundigen 'n groote slap voor waarts geacht op den weg naar luchtschip- ontwikkeling. De plannen van Ford. Berichten uit New York maken gewag van de succesvolle openings vlucht van <le „Maiden Dearborn", het eerste der vijf vliegtuigen van den particulieren lucht- dienst van de Ford Motor Go., welke een verbinding zal onderhouden tusschen de verschillende Ford-fabrieken in Detroit, Chicago, St. Lou's, St. Paul en Iron Mountrain, in Michigan." De Maiden Dear- bo u is geheel van duraluminimum ver- v ligd, waardoor bet nie* noodzakelijk het vliegtuig in een hangar onder te brengen; is uitgerust met een 400 P.K. Ford-motor, kan 8 passagiers en 2000 pond vracht vervoeren cn kost 25.000 do'lar. Het is een publiek geheim in Detroit dat Henry Ford den wensch koestert zijn zoon Edsel dezelfde plaats in de luchtvaart te zien innemen, dien hij zelf in de automo bielwereld inneemt.. De Ford Go. werkt thans de plannen uit voor een licht, 2 a 3 persoons vliegtuig, dat in massa geprodu ceerd, niet meer dan 2 b 3000 dollar zal kosten. De Amerikaansche autoriteiten toonen alle tegemoetkoming voor de instelling van particuliere luchtvaartdiensten. As. Vrij dag zal de proefvlucht plaats hebben voor den dagdienst tusscten New Orleans en Cleveland, in Ohio, met slopplaatsen in de belangrijkste steden. Verder zal aansluiting tot stand gebracht worden met New York- Ghicago nachtdienst, die binnenkort ge opend wordt en men hoopt binnen korten tijd een uitgebreid net van luchtvaart diensten tot stand te brengen. UIT DE OMGEVING HILLEG0M. Duivensport. Zondag 19 dezer zal de Postduivenvereniging „De Zwaluw" alhier haar eerste wedvlucht aanvangen van uit België (Lier), afstand 137 K.M. Daar dit de eerste vlucht betreft van uit het Buiten land is de spanning ouder de' eigenaars der vl'egers begrijpelijkerwijze groot. Tevens kunnen we mededeelen, dat „De Zwaluw" op Zaterdag 25 dezer hoopt deel te nemen aan de Postduiven-Demonstratie te Den Haag op Houtrust ter Hu'diging dei- Ho 11 a nd -In di ë-vliegers Tuberculose-bestrijding. Woensdag 22 dezer zal de jaarlijksehe Bloemendag wor den gehouden ten bate der Hillegomsche Verceniging tot bestrijding der Tubercu lose.-Dien zelfden avond wordt een liefda digheidsuitvoering voor dit mooie werk van naastenliefde gegeven door Mej. G. W. M. Hoogervorsl. De Lighal-bouw, waarop we te zijner tijd hopen terug te komen, maakt het ditmaal dubbel gewenscht, dal ieder naar veïmogen dit goede doel steunt. LEIDSCHENDAM. Studieclub „Si. Michael''. Dinsdag 21 April des avonds 8 uur zal door de studie club „St. Mdchaël" een openbare vergade ring worden gehouden in het Patronaats gebouw. Als sprekers zullen optreden de heeren A. Helleman en G. P. Bon, resp. met het onderwerp: „De verkiezing van le den voor de 2e Kamer" en „Do Michaël-ge- dachte". Toegang hebben alle B. K. mannen en vrouwen, vooral de leden van de Iiiesver- eenigingen VeurLeid schend am. WASSENAAR. Personalia. Tot volontair ter secreta rie alhier is benoemd de heer S. van Bar- neveld alhier. Burg. Standi Gedurende het eerste kwartaal dezes jaars vestigden zich in onze gemeente 144 mannen en 199 vrouwen, ter wijl naar elders vertrokken 101 mannen en 170 vrouwen. Het zie'ental vermeerderde alzoo met 43 mannen en 29 vrouwen. Aanhouding. Door de marechaussee is dezer dagen wegens dronkenschap en land- looperij een man in arrest gesteld, die be kende in 1921 de boerderij van de wed. W. aan den Deijl te hebben in brand gestoken. Geboren: Cornells, z. van F. A Bus- kop en W. den Duik Ondertrouwd: P. Nell en M. van Santen. P. W. van der Lem en A. G. M Hebing. De stand der hloembollenveiden. Onze correspondent te Voorhout schrijft: Berichtten wij aanvankelijk, dat op Zondag 19 April de vroege tulpensoorten voor een groot deel in bloei zouden slaan, nu moeten wij echter berichten, dat het weer vlug, in gunsligen zin, moet veran deren, wil men op dien datum kunnen spreken van bloeiende tulpen. Tocli zullen er morgen nog wel bloemen te bezichtigen zijn, hoewel steeds voortge gaan wordt met verwijderen van hyacin then en narcissen; in verband met het vele regenwater, dat er nu valt, wordt er eeni ge spoed mee betracht. Was het weer zoo afgekoeld als nu de laatste dagen zonder regen, dan waren op voormelden datum nog veel hyacinthen en narcissen in bloei geweest. Wij raden toch diegenen aan, die alleen den Zondag ter beschikikng hebben, om de bloemenvelden te gaan bezichtigen, er morgen gebruik van te maken, want het is niet gezegd, dat op 26 April de ge legenheid nog zoo gunstig is. De tulpen staan op zonnig weer te wachten en als dit vlug komt, kan er in een paar dagen veel gebeuren. Wij spraken met de Paaschdagen al personen, die, met, het oog op oen wande ling van een gezelschap, den weg kwamen verkennen. Dit gezelschap komt per ex press waggon te Lisse aan en begeeft zich per voet naar het station Piet-Gijzenbrug, via Stationsweg, T.isse Achterweg, Essen- laan, Loosterweg (Voorhout), Schraven- damschenweg. Wij kunnen dit gezelschap felicileeren met de goede keuze, die zij ten opzichte der te nemen route, gemaakt heeft. Wij durven naast de route's, welke wij vorige week aanbevolen hebben, gerust voormelde route of die in tegenovergestel- den zin adviseeren. DE REJ«STREEK WOERDEN. Gemeenteraad. Beöediging nieuw raadslid. WethoudersverUiezing. Subsidie aan „Excelsior?" Vrijdagmiddag vergaderde den raad de zer gemeente. Afwezig wegens ongesteldheid de heer D. van Tuyl. Voorzittef Burgemeester H. G. van Kempen. Het nieuwgekozen lid, de hper A. Groe nendijk (A.-R.), legt in handen van den Voorz. de vereisehte eeden af. De Voorz. wenscht den beer Groenendijk hartelijk geluk en hoopt dat hij een waar dig opvolger van de heer Engel zal zijn. De heer Groenendijk dankt den Voorz. voor de hartelijke woorden tot hem gespro ken .Spr. gelooft niet direct zulk een werk zaamheid te kunnen ontwikkelen als den heer Engel. Spr. hqopt dat de Heere hem wijsheid en kracht moge schenken 0m deze taak naar behooren te vervullen. Mededeeling wordt gedaan van kasojk name gemeente-ontvanger en admihistra, teur grondbedrijf. Schrijven van Ged. Stalen, houdende goedkeuring verschillende Raadsbesluiten Verslag Keuringsdienst Lelden. Bekening en verantwoording Centraal genootschap kinder- en vacantiekolonies. Rekening ca verantwoording gezondheidscommissie '24' schrijven Ged. Staten betreffende salari^ sen Burgemeester, Secretaris, Ontvanger bij combineering dezer functies. Al doze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Verzoek commissie tot regeling der her denking 40-jarig bestaan Kaasmarkt. Dij adi-es wordt aangehouden tot de volgends vergadering. Verzoek fanfarecorps „Excelsior" nm een prijs beschikbaar te willen stellen voor bet te houden concours op 2en Pinkster-/ dag a s. De heer Roozeboom stelt voor 11, en W. hiervoor een c^edict te verleenen i' 25.00. Z. b. st. goedgekeurd. Benoeming wethouder. Gekozen wordt na stemming en hew stemming de lieer F. Brunt, tijdelijk wot. houder, mot 6 stemmen; 4 stemmen waren uitgebracht op rlen bepr J. Zon. Den heer II. Brunt brengt hen, die hun stem op bem uitbrachten hartelijk, dank, doch zal zijn benoeming 24 uur in beraad houden. 4. B. en w. stéllen voor de put van Iip{ electrisch bedrijf nabij de Poelstraat td vervangen door een schakelkast. Zij vra- geD hiervoor een crediet van f 346.60, Vervolgens machtiging elk jaar zoo'n put te doen vervangen door een schakelkast Z: h st goedgekeurd. 5. Wijziging woonwagenbelasting. Over- eenkomstig schrijven Comm. der Koningin goedgekeurd. 6. B. en W. stellen voor het grasland op de Steenkuilen ondershands te ver pachten aan P v. d. Breugel voor den tijd van 1 Mei 1925 tot 1 Mei 1927, voor 760 per jaar. De heer Zonnevelt vindt die prijs, vergeleken bij de vorige pachtsom te laag. liet is nu ruim de helft mindet terwijl hij slechts 1/6 minder land heeft. De heer Smorenhurg vindt deze prijs vol- doende. De prijs van het vorig contract was veel te hoog. Weth. Kalsheek zet uit een. dat. indien men het oude contract ge handhaafd zou hebben, men zonderling uitkomsten zou krijgen. Dan zou de ue- meente wel eens geld bij moeten passen ip plaats van geld te innen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B en W, z. h. st. goedgekeurd. 7. Vprzoek „Excelsior" om subsidie voor haar zomer-volksconcerten in het Plant soen. B. en W. adviseeren afwijzend hierop li beschikken. De heer Smorenhurg verklaar zich voor behoud der concerten. Spr aclil deze in het algemeen belang van Woer den. De heer de Kruif is ook voor behoud; er is hier toch niet veel te genieten vnoi den gewonen man. Wethouder Kalsbeei verklaart nooit er toe te zullen medewer ken indien dp financieele toestand van d< gemeente dit toeliet. Er moet bezuinigt worden op alle gebied en deze uitgaaf vat 140 is een luxe-uitgaaf Spr. gunt oon •eder wel dit genot. E* is op gewezen, da bet was een algemeen belang wegens rit opvoedende kracht die van dë muziek uit gaat. Een algemeen belang ziet spr. luor niet in oh (1p opvoedende kracht van oen Cóncerf in hot plantsoen acht s't. zoo lï«--og niet. Vole bezoekers komen met een ander doel dan luisteren naar de muziek Fe! i$ ook geen gemeentebelang zooa's di' incl ppn concours is: dan hebben de nerin?- (1 o.endën voordeel van do. bezoekers He heer Zon is over de uitdrukking, van de heer Kalsheek verwonderd. Sur. acht liet een insinuatie voor de bezoekers der con certen, dat zii daar zonden komen met een ander doel De heer Smits is h«t nief nvt den boer Erlsbeek oi*is: zedelijke gevavit zim hii'elk fppsf. Dan zou men a'le feesten' wel af kunnen schaffen. Wetbrmd -r Knh* beek heeft het nief zon bedoe'd. dal heer Zon zulk een leeliik woord dca'•vc.it gebruikte. Sur heeft niet bedoe'd dat u* daar onzedelijke dingen gebeuren, di' lun niet: daar zorgt de politie wel voor. Muar men komt er in hoofdzaak voor een ge zellige avond. Met den heer Smits is sur. hel eens. dat als altijd aan slechte bijbe doelingen v-erd epdae.b t. men wd J kan schaffen. Spr acht het voor deB Raad niet op de 1e ook nief op de 2e plants de weg om de muziek te bevorderen. P» Voorz. acht het verkeerd een post van 'la begrooting nu niet uit te koeren Dan bad men hom er niet on moeten plaatsen. Pa heer de Wit ondersteunt het betoog van den hper Keisbeek De subsidip ;s verleend in den tijd dat men wel dacht daf hel ,rpl lijden kon en men zich voorstelde dal "Woerden een groote stad was. De redone* ring van den Voorz. gaaf niet on: or wordt hier wel eens moer iets gewijzigd. Pa Voorz. zegt dat men eerder kan sproken van kleinzieligheid, dan "rootst^dselilieiai F"t ziin kleinsfeedsche id "ren die hi°r nu verkondigd worden Aan de hatelijkheden van den heer de Wit raakt spr. al gewoon. Na nog eenige discussi? wordt overgegaan tot stemming. De stemmen over hel vt- zoek staakten. Voor liet verzoek stoiodcn' de heeren Zon, v F.ijk. Smorenhuvg. 'k Kruif. Smits en Zonnevelt. Rondvraag. De heer de Ex-of geeft li- en W. in overweging de stemdistrictefl 10 wijzigen daar de verdeeling veel te ons*4 lijk is. De Voorz. zegt overweging toe Vooï dit jaar kan het toch niet meer veranderd worden. N De lieer Zonnevelt heeft zich geërgerd over dp kleinsfeedsche wijze waarop aatt de TTtreehtsohe straatweg de waterleiding wordt uitgebreid; waarom worden llfl overige 5 gezinnen niet aangesloten. Ia heer Smorenhurg ondersteunt dit betoog B. en W. zullen onderzoeken of in gedeelte op rendabiliteit gerekend kal» worden. 1 De heer de Wit vraa t Inlichtingen dn*

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4