Je loiJsciie Cnanl" Tweede Blad Zaterdag i8 April 1925 UIT DE PERS EEN TEGENSTELLING. Het Gentrum schrijft: „Zeer sterke aandrang" dus lezen wij in de „Nederlander" „wordt van protes- tantsche zijde aangewend op het hoofdbe stuur der Ghr.-Historischc Unie en op de Chr.-Historische Kamerfractie, dat zij zich zullen wenden tot de Regeering, in verband mot het gerucht van de mogelijke benoe ming van een Rogmsch-Kalholiek tot bezet ting der openstaande plaats van Commis saris der Koningin in Overijssel." Het blad wijst er dan op, dat deze aan gelegenheid er eene is van moeilijken en zeer teeren aard, dat het de Kroon is, die benoemt, en dat een Chr.-Historische wel do allerlaatste zal zijn, „ter zake eener be noeming het Kabinet ter verantwoording te roepen." Intusschen kan do Ned. niet anders dan „instemmen met den aandrang uit Over ijssel, dat bij do bezetting van dit hooge ambt rekening gehouden worde met den geest der bevolking" en schrijft dan: Van de bijna 439 duizend ingczote nen van Overijssel zijn ongeveer 121 duizend of nog geen 28 pet. Roomsc.h Welke reden kan er dan zijn voor het Commissariaat der Koningin in Over ijssel te zoeken naar een Roomschon candidaat? Die redeu bestaat niet. Loet de Regeering dit niettemin toch, dan doet zij aan de trouwe protestanl- sche bevolking van Overijssel, onrecht Onder deze omstandigheden zou benoemihg van een Rooinsch-Kafho- liek even onverstandig en onvoorzich tig zijn, als de benoeming van een Pro- testantsch Commisaris in Noord-Bra bant of Limburg. Dat in Nederland een Roomsch-Ka tholiek te vinden zal zijn, die bedoeld ambt behoorlijk kan waarnemen, geloo- ven wij gaarne, maar tegenover één zoodanigen Roomsche kunnen wij wel drie Protestanten aanwijzen. Wij zijn niet gewoon, ons in zaken als deze te mencea en zullen het ook nu niet doen, aan de Regeering overlatende, wat baar te doen staat. Maar een enkele opmerking zouden wij de „Ned." willen maken. Eersten, dat aan een vergelijking, als hierboven geschiedt, tusschen Overijssel en de Zuidelijke provincies nogals iets hapert. En vervolgens, dat het toch allerminst opgaat, iederen niet-katholiek bij de protes tanten en het Christ.-Hist. orgaan zal dan natuurlijk geloovige protestanten be doelen in te deelen. Er zijn, meenen wij, ook liberalen, vrij zinnig-democraten, sociaal-democraten enz. in Overiisset. Die allen onder den gemeenscb appel ijken naam „protestanten" te begrijpen, lijkt nog ft! gewaagd, om er niet meer van te zeg gen. En de redactie van de „Ned." beeft niet de minste zekerheid, dat hare geestverwan ten in Overijssel de katholieken overtreffen in getal Het blad besluit zijn artikol als volgt: In een land met zoo gemengde be volking als Nederland, is de ongestoor de band ba vine van den godsdienstvre de eea zaak vaD de allerhoogste betee- kenis. De Regeoring bedenke, dat juist de benoeming van hare vertegenwoor digers, op de allerhoogste plaatsen, op het hart der bevolking diepen indruk maakt. Wij denken er niet aan dit te betwisten, en zullen ons, gelijk gezegd, ook van eiken aandrang op de Regeering bij een benoe ming in deze onthouden. Maar uitdrukkelijk wonschen wij tocb te verklaren, dat de benoeming van een ka tholiek tot conmisaris der Koningin in eeo Nederlandsche yrovincie, zoomin in Over ijssel als ergens anders, een bedreiging zou leteekenen voor de ongestoorde handha ving van den godsdienstvrede. BINNENLAND Een nieuwe kunstzijde-industrie. De buitenlandse he belangen der Ned. kunstzijdefabriek. Naar wij vernemen is opgericht de N.V. Maekubee, Maatschappij tot Exploitatie van Kunstzijdefabrieken in het buitenland, met nominaal een kapitaal van 20.030.000 verdeeld in 30 preferente aandeolen en 20.000 gewone aandeelen elk van f 1000. Bij de oprichting worden geplaatst 4.494.000 gewone aandeelen, sedert dien nog 3 994.000, en thans wordt door do firma Hope Co. de inschrijving op 1.500.000 tot den koers van 105 pet. voor het publiek opengesteld. De maatschappij is te beschouwen als de buitenlandsche uitbreiding van de Neder- landsche Kunstzijdefabriek, zooals bet Con sortium Industrial de la Soie in het bui- etlnand optreedt voor de Hollandsche kunstzijde-industrie. De Duitsche margarine-industrie in stervensgevaar. Volgens een correspondentie in de ..Frankf Ztg." zouden de beide Neder- laudsche margarineconcerns op 't oogen- blik reeds meer dan 80 pet. van de Duit sche margarineproductic beheersclien en als 't ware stelselmatig do concurrentie van den kant der overige producenten uit schakelen. Of de Duitsche fabrieken zelfstandig sullen kunnen blijven bestaan, is zeker nog de vraag. Deze bloeiende tak van Duitsche nijverheid is, .aldus beet bet verder in den brief aan het blad, door manipulaties van buitenlandsche fabrieken in stervensgevaar gebracht. Engelsche architecten in ons land. Een aantal Engelsche architecten, le den van de National Housing and Town Planning Council, vertoeven op het oogenblik in ons land. Zij zijn gisteren door Minister Aalberse op diens" departement ontvangen. De Directeur-Generaal der Posterijen. Hoewel de Regceriug nog geen beslis sing heeft genomen over bet voorstel, in het rapport van Royen gedaan, om de leiding van de Posterijen en Telegrafie in handen tg geven aan een directorium, ver- nemeu wij, dat do Regeering in onderhan deling is met den heer Damme, oud-direc teur van de Insulinde-Oliefabriokon. De mogelijkheid blijft natuurlijk bestaa% dat de heer Damme in een directorium wordt geplaatst. „Vad.", Officieele ontvangst van het Int. Tuinbouw Congres. Donderdagavond J3 dezer te 8 uur za de Minister van Binnenlandscho Zaken en Landbouw, jhr. mr. Ruys de Beorenbrouck, in de Grafelijke Zalen aan het Binnenhof te 's-Gravenhage een ontvangst aanbieden aan de leden van het Congres der Ite ration Horticole Professionelle Internatio nale, dat te Heemstede plaats zal hebben, en aan de leden van de Internationale Jury voor de bloemententoonstelling to Heem stede. Behalve de congressisten en juryleden voornoemd, zijn daarbij genood igd de ge zanten der landen, vertegenwoordigd ten congresse en in de jury, voorts ambtgenoo- ten van den Minister, hoofdambtenaren van zijn Departement enz. STADSNIEUWS HET T4ENDE GROOT NEO. STUDENTEN-CONGRES. Oe inzet. Gisternamiddag werd de aankomst der Vlaamsche studenten te omstreeks 5 uur aan het station alhier verwacht. Reeds tevoren echter waren er eenigo gekomen en wijl geen anderen zich meer daarbij voeg den stelde de stoet zich op, om zich naar Den Burcht te begeven. Op het Stations plein werd de stoet opgesteld. Voorop gin gen de banierdragers van de Ned. vlag, do Vlaamsche Leeuw, de Transvaalsche Vier kleur. Daar achter volgden do rijtuigen met de leden van het bestuur en professor Daels, vervolgens -de studenten, uit alle universiteitssteden, waarbij voor bet eerst studenten van de universiteiten in Nij megen, Wageningen en Rotterdam. Alleen de universiteit van Cureghem was door een Congres, dat daar gehouden wordt, niet vertegenwoordigd. Langs den Stationsweg, Steenstraat, Kort Rapenburg, Rapenburg, Steonschuur, Breestraat eu Korenbrug- steog begaf men zich naar den Burcht, alwaar De openingsrede door Prof. F. Daels werd uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: Vrienden van do Grool-Nederlandsche cultuur. Voor de tiende maal komt thaus het Groot Nederlandsche Studentencongros bijeen. Geen grenzengordel, geen staatsaf- goderij, geen misbruik van gezag vermag aan uwen, aan onzen gemeenschappelijken taak een rem op te leggen. Ge 6taat temidden der Hiodendaagscho slroomingen met uw vurig ideaal om uw plicht te doen temidden der str-ooniingen eenerzijds van beerschzucht, veroverings zucht-en stoffelijke macht, anderzijds een strooming van volksveredeling, volksver heffing. Bijzonder zware plichten zijn ous allen opgelegd door onze voorvaderen. Van de vervulLing daarvan kan en mag niemand ons afhouden. Wij kunnen ous niet vrij pleiten door het werk van onze voorvade ren, die eeuwenlangen strijd om recht te verloochenen. Ons nationalisme is dat van een klein volk, dat strijdt en gestreden heeft voor wereldvrede en recht. Den Noord-Nederlanders is dikwijls koude zelf zucht verweten. Maar ook in Noord-Neder land leeft thans en groeit steeds meer de so lidariteit in de Groot-Nederlandsche ge dachte. Spreker herinnert aan het enthousiasme der eerste congressen. De Noord-Neder- landsche studenten begTijpen dat zij liet verwijt van koude zelfzucht moeten kernen. Politieke grenzen loopen in breedto en tijd, cultuur echter in hoogte. Aan broederlief de tusschen menschen, die een zelfde taal spreken, kan en mag geen maximum of minimum worden opgelegd. Wij allen stre ven naar vrijheid, recht en cultuur. Spreker betoogt dan, dat het aller plicht is de gelederen der G-root-Nederlandsche cultuur zoo hecht mogelijk aaneen te slui ten. Noord-Nederland geeft ons een voor beeld in de wetenschap en spreker brengt gaarne een welverdiende hulde aan het land der nobelprijzen. Maar Vlaanderen en Zuid-Afrika brengen u, Noord-Nederlan ders, een voorbeeld van lijden. Daar aan kopjes in Zuid-Afrika, in de loopgraven van de Yser. ligt het wereldburgerschap van Zuid-Afrika en Vlaanderen. Beseft gij wel de kracht die uitgaat van den helden moed van Vlamingen en Boeren die ginds sneuvelden, vraagt spreker. Maar zulke opofferingen leggen ons ook ongetwijfeld zeer zware plichten op. Hol jonge geslacht roept spr. op ten strijde, maar slechts voor een strijd om vrede en beschaving. Lalen wij ridders-dienaren zijn van Willem de Zwijger, van Vader Krüger en van Moeder Vlaanderen. Spre ker eindigde zijn warm toegejuichte rede met enkele versregels van het gedicht van René de Clercq „Groot Nederland". Nadat vervolgens de Vlaamsche Leeuw, het Wilhelmus en het Transvaalsch Volk lied waren gezongen en een foto van de Ingezonden Mededeeling. UITSLUITEND IN KOHSCHULTE's BEOOEN- EN TAPIJTMA6AZIJNEN U ZULT TEVREDEN ZIJN OVER KWALITEIT EN 11738 LAGE PRIJS. congressisten was gemaakt was do eerste bijeenkomst afgeloopeu. Officieelc opening. Des avonds te half negen ving bet eigen lijke Congres in het Groot Auditorium dor Universiteit aan. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op den rector magnificus, prof. mr. A. J. Blok, verder de professoren P. J. Blok, Krabbe en Knappert en den heer mr. P. E. Bi'iet, lid der Eerste Kamer. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, was door on ges leid held verhinderd aanwezig te zijn. Redo C. J. H. Verhoef. Do hoer C. J. Verhoef, voorzitter van hel congres-bestuur, opende het congres met een hartelijk welkom. Ofschoon Jhr. de Gij selaar door ziekte was verhinderd aanwezig te zijn, achtte spreker bet zijn plicht den burgemeester openlijk dank te beluigen voor diens welwillende medewerking. Het Groot-Ned. Studenten-Con gres heeft, aldus de voorzitter, slechts een cultureel doel. Politieke bemoeienis is haar verre. Spreker richtte zich tot den rector- magnlfieus, professor Blok, en ging vervol gens in gedachten terug tot de stichting van do Leidsche universiteit, zoo nauw verbonden met het wel en wee van ons vorstenhuis. De voorzitter sprak de ver wachting uit, dat do geest van Hugo de Groot, zoon van één der oerste curatoren, het congres zou mogen bezielen. Na een kort woord aan do bestuursleden en vertegenwoordigers dex bevriende ver- eenigingen wendde de heer Verhoef zich tol de leden van het congres, in het bijzonder tot de Vlaamsche gasten. De Vlamingen vinden niet alleen in Bel gië bestrijders, doch ook in Nederland. Men legt zoo graag den nadruk op verschil in gemeenschap en verschil in karakter. Deze bestaan ongetwijfeld en het Vlaamsch is zeker geen zuiver Nederlandsen, doch spreker verwacht, dat dialecten en taal particularisme meer en meer plaats zul ten maken voor één algemeene Nederland sche taal, al zal dit zeker niet geschieden zoolang België nog geen waarachtig Neder landsche hoogeschool bezit. Eenheid van taal en geest zijn nauw verbonden. De idealen die in Vlaanderen on Zuid-Afrika bloeien, zijn ook de onze. In do rij der volkeren schijnen wij voorbe stemd om een gelijke roep-Ln# te vervullen. Zfj die Vlaanderen bestrijden doen dit, voor een groot gedeelte, uit onkunde. Doch eerst kennis geeft het recht tot bestrijden. Het Vlaanderen van nu is niet meer hot Vlaanderen van voor den oorlog, net is ge louterd door het lijden. De oorlog, gevan genis en verbanning hebben een verdieping en verinnerlijking gebracht. Wie oordeelen wil, dient kennis te nemen van all? docu menten. Doch daarbij behoeft men de slem vau het hart niet te onderdrukken Ten op zichte van de politiek staat het D. S. V. vrij. Zoo is ook haar houding tegenover de godsdienst. Men leere de diepte kennen van hel geestelijk bezit van den ander en krijge daardoor een verdieping van beide. Wie zich niet in wil denken in den zin van Vlaandoren's mystiek, bloem van het lijden, kan nooit het Vlaamsche volk begrijpen. Dit hoeft echter allerminst een verloo chening te beteekenen van eigen wezen. Het Nederlandsch karakter i3 in wezen pro testant. Spreker eindigde met er nogmaals op te wijzen, dat opbouw en vrede het doel zijn van dit congres en verwachtte dat het woord van Hugo de Groot ook hier zou gel den „ut omnos unum sint". De vrijheid sla voorop doch ware vrijheid is beperking en 1 fbeheersching. Hiermee verklaarde de voorzitter het con gres geopend. RodeRectormagnificus. Prof. Mr. A. Blok, rector-magnificus, heette daarop namens den academischon senaat de aanwezigen welkom. Sedert 350 jaar is het Leidsche universiteitsgebouw de plaats geweest voor jonge menschen, wier doel was de verhooging van het peil der Nederlandsche beschaving, een bescha ving, die verder reikt dan onze grenzen. Waar het doel van dit congres is de Groot- Nederlandsche eenheid nauwer aan te ha len is dit doel den Acad. Sonaat zeer sym pathiek en daarom roept hij allen een har telijk wolkom toe. Spr. wees er verder op, dat in hot feit, dat deze rustige academie stad als plaats van samenkomst was geko zen, een waarborg zag, dat de besprekingen het karakter zullen dragen van ernst en waardigheid, die van een Groot Ned. Slu- dentoncongres verwacht mag worden. In een kort .en geestig speechje sprak daarop prof. P. J. Blok, voorzitter van do afdeeling Leiden van het A. N. V., de con gressisten toe. Toen de studenten zich eenige jaren geleden van het A. N. V. af scheidden en het D. S. V. geboren werd, toonde het zich een voorspoedige baby door terstond een groote keel op te zetten. Maar het zijn geen zwakke kinderen, die gauw praats hebben en spreker twijfelde er niet aan, of het D. S. V. zou dit bewijzen. Hierna werd gepauzeerd. Rede L. L. W. v. Soest De heer L. L. W. van Soest begroet als voorzitter van het hoofdbestuur van het Dietsch Studenten Verbond het Congres. Hij herinnert aan de laatste congressen van Gent (1923) eu Leuven (1924,). Hoe veel verschil ook met het huidige congres te Leiden, geen verschil is in harlelijkheid cn in eendrachtig samenwerken. Spreker dankt daarna de inrichters van het con gres voor de toewijding die zij bij de voor bereidingen hebben betoond en betreurt het xl.it door ongelukkige samenloop van om standigheden de vacantieleergangon voor de Vlaamsche studenten niet konden door gaan. Daarna geeft hij een overzicht van den stand tier Dietsehe Studentenbeweging op dit oogenblik, bespreekt den strijd der Vlaamsche studenten in Gent en Leuven, cu brengt hulde aan degenen die met zooveel offervaardigheid voor het heil van hun volk werken. In "dalland is het Dietsch Studenten Ver bond grreiendo, raaar nog to velen nouden zie'! afzijdig. Holland, Vlaanderen én Z-Afrika hebben belang hij elkanders voorspoed. Het Dietsch Studenten Verbond wil de banden tusschen de slndeuten van de drie stamgebieden nauwer aanhalen. Het werkt aangenaam samen met de andere vereenigingon die buiten de studentenwereld betzelfde doel nastreven; de vroegere oneenighcid met het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft thans plaatsgemaakt voor vruchtbare sa menwerking. De studenten kunnen veel doen om do Dietsche gedachte te bevorde ren. Zij moeten de voortrekkers van hun volk zijn: nieuwe gedachten werden steeds door de jongeren gedragen. Spreker hoopt dat do studenten hun dool zullen hijdragon tot den bloei van den Ne- derlandschen stam, van Holland, Vlaande ren en Zuid-Afrika. Rede P. Beeckman Hierna verkreeg de heer P. Beeckman, voorz. van liet Alg. Vlaamsch Hoogstuden ten-Verbond het woord, die er allereerst op wees, dat de malerieele bezwaren vele Vlamingen had afgeschrikt het Congres bij te wonen, hoewel zulks zeker niet te wijten is aan belangstelling der Vlaamsche Stu denten. Ongetwijfeld zullen velen in den geest hier vertoeven en namens allen wil hij den aanwezigen oen hartelijken groet overbrengen. Spr. noemt zulk een Congres van moer dan gewone beteekenis, omdat door het houden ervan de broederbanden tusschen Holland, Zuid-Afrika en Vlamingen nog nauwer toegehaald moeten worden. In den breede wijdt spr. dan uit over de hedendaagsche Vlaamsche Studentenbewe ging, waarvan hij de aanwezigen tracht eenig denkbeeld te geven. Do Vlaamsche studentenbeweging zorgt voor het loeren kennen van den volksnood en het lenigen ervan. Zij wil een élito kweeken met bijzonder nationalistisch ge voelen. Spr. brengt daarbij naar voren do voornaamste gebeurtenissen dor Vlaamsche beweging, de actie der Katholieke geeste lijkheid en de onderwerping dor studenten, om toch vast te houden aan het bei-eiken van het vooropgezette doel met geoorloofde middelen om dan tenslotte op te wekken tot ijver en geestdrift om het eens begonnen werk te voleinden. Rede F. C. L. Bosman Tenslotte voerde namens de Zuid-Afri- kaansche studenten in Nederland de hoer F. C. L. Bosman het woord. Hij bracht de zeer hartelijke welkomst groeten over der Zuid-Afrikaansche studie makkers en voelde het als zijn plicht Zuid- Afrikaansch' te spreken. Tenslotte uitte hij den wensch, dat dit Congres aan zijn doel moge beantwoorden. Zijn doel om hier te spreken was meer bezieling te brengen voor hot ideaal, dat zoo mooi en zoo groot is, de verheffing n.l, van bet volk. Spr. herinnert daarvoor aan het verle den, waaruit de volkswijsheid spreekt on waarvan Kruger een voorbeeld was, daarbij aauhalend do spreuk van bet Oude Trans vaalsche wapen: Eendracht maakt macht, Tweedracht breekt kracht Daarom wekt spr. de Nederlandsche stu denten op loomheid en onverschilligheid af te schudden en hun broeders te helpen, want als Zuid-Afrika en Vlaanderen ton gronde gaat, dan gaat, zegt spr. ook gij ten gronde. Daarom moet men samenstryden, samen- streven Zuid-Afrika, Vlaanderen en Neder land. Verder herinnert spr. aan de spreuk vau den gewezen president van den Vrijstaat, Brandt, die zeide: „Alles zal recht komen" Die woorden zijn maar al te veel verkeerd uitgelegd. Hij immers was or de man niet naar, om zoo oppervlakkig te spreken. Hij bedoelde ermee te zeggen: „Alles zal recht komen. met geduld en moed". Tenslotte haalt spr. een derde spreuk aan, woorden van den vroegoron stads secretaris Jan van Hout: „Houdt on wint", d.w.z. houdt wat go hebt cn woekert daarmede tot ge wint. Laat ons, aldus spr., eendrachtig en mot geduld en moed houden wat we heb ben en er nog bijwinnen bovendien en dan zal alles terecht komen, en spr. besluit met de woorden. Komaan! Weest sterk! Daar 's een natie te leien Daar 's een strijd te strijeu Daar 's werk! Komaan! Na een slotwoord van den voorzit ter werd de eerste zitting gesloten. Zaterdag. Vandaag word de dag geopend met een vergadering der be.«rturen van het D. 3. V. in de Academie om 9 uur. Van 1011.30 uur was de tweede Gon- greszitting. Redemr. O. Scholten. Spr. begint met een beknopte herinne ring aan de uiterlijke omstandigheden, ronder het werk van Hugo de Groot, „De Jure Belli ac Pacis" geschreven en UIT DE RADIO-WERE!."). Wat er vanavond te hooi en ,s. 5.20 uur: Eiffelloren 2600 M Concert. 5.20 Hamburg 395 M. Coucert. 6.00 Hilversum 1050 M. Vó^r- avondconcert. Programma: 1. Heil Europa (Marsch), Blou; Ein Morgen ein Mittag ein Abend in Wieu (Ouverture) Suppé; 3. Pomone (Wals), WaJdteufel; 4. Serenala, Bra- -5. Si J'Etais Roi (Opéra- In ntasie), Adnm; Pauze. 6. Of- en b&chi ana (Potpourri), Of fenbach; 7. Mafcinata (Lied), Leoncavallo; 8. Russischo Volksmuziek (Potpourri), Ber nards; 9. Célèbre Valse Lente, Gliopin; 10. Marsch finale. 7.20 Alle Britsche station: Tijdsein Big Ben cn nieuws. 7.20 Hamburg 395 M. Concert. 7.20 MUnster 410 M. „Die Argonau- l?n" van Grilparzer. 7.35 Brussel 265 M. Lezing van Herman Tcirlinck en Concert 7.35 München 485 M „Dor Schau» spiel-direktor", opera. 7.45 Londen 365 M. Lichte muziek 7.50 Rome 425 M. Nieuws en con cert. 7.50 IJeriijn 500 M. Radio-revue. 7.50 Frankfort 470 M. Kamermu ziek. 8.05 Radio-Paris 1780 M. Concert van de „Matiu". 8.10 Hilversum 1050 M. Extra- Dansavond. Programma: I Shangai Lullaby; 2. Maytimc; 3. Susquchanne home; 4. I don 'I know; 5. Say it with a Uke- lele: 6. Savby American Med ley; 7. Hula Lou; 8. Any way the wind blows; 9. Sweet little you; 10. Pleasure mad; 11. Broken Arms (p'ano-nove!ty solo (Th. Uden Madman); 12. Sally Lou; 13. Sleep; 14 (flit of a million you are the only one; 15. Bagdad; 16. So this is Ve nice; 17. After the Storm; 18. Runnin Wild. Eventueel met oonige extra's aangevuld. 8.20 Londen 365 M. Musical Comedy Night. 8.20 Birmingham 475 M. Populaire muziek en voordracht. 8.20 Bournemouth 385 M. en Chelmsford 1600 M. Kruis- woordpuzzle-progrnm. 8.20 Cardiff 350 M. Zang en mm ziek. 8.20 Manchester 375 M. Dausmu- ziek. 8.20 Newcastle 400 M Pa.nsmuz ek en concert. 9.20 Hamburg 395 M. Dansmuziek. 10.50 Alle Brifsclie stations. Dans muziek van het Savoy Hotel tc Londen. Voor Zondag. 10.00 Hilversum 1050 M. Uitzending van de Hoogmis in do St. Ag- neskerk te Amsterdam. 12.05 Radio-Paris 1780 M Concert. 3.20 Londen 365 M. en Chelmsford 1600'M. Ballad Concert. 3.20 Birmingham 475 M. Concert. 8 20 Bournemouth 385 M. Concert en zang. 3.20 Cardiff 350 M. Concert. 3.20 Manchester 375 M Concert. 7.35 Brussel 265 M Concert. 8.00 Hilversum 1050 M Concert. 8.05 Rad'o-Par'S 1780 M. Concert. 8.35 Londen 365 M. en Chelmsford 1000 M. Godsdienstoefen-r 9.05 Londen 365 M. en Chelmsford 1600 M. ..A Hymn of Pra:so" van Mendelssohn Te 10.35 uur voortzetting met ::Nunc d:mit- tis in O (Stanford). 9 20 nhminirham 475 M. Kamer muziek 9.20 Bournemouth 385 M. Concert. 9.20 Cardiff 350 M. Nature in Mu sic. 9.20 Newcastle 400 M Byron* avond. Röntgenfoto's langs telegrafischen weg. Men meldt ons draadloos uit Londen: To New-York is men er in geslaagd langs telegrafischen weg Röntgen-fotografieëo over te brengen. B:j de reproductie was bet beeld wel eenigszins verzwakt, doch nog voldoende duidelijk om oen telegrafisch medisch advies mogelijk te maken Wembley en Radio Men hoopt de rede, die de koning van Engeland den 9den Mei bij de opening van de Bri'laeh Empire Exhibition tc Wembley in het stadion zal uitspreken, draadloos uit to zonden. Microfonen boven het koninklijk spreekgestoelte en luidsprekers die over liet stadion verspreid zullen worden, zullen hot mogelijk maken, dat allo aanwezigen de toespraak kunnen verstaan, die ook zal word on uitgezonden naar a'le stations van do British Broadcasting Company on die met behulp van het Chelmsford station zal kunnen worden uitgezonden naar geheel Europa on misschien ook naar de Ver een igde Staten. RADIOS Complete TOESTELLEN en ONDERDEDEN «oor draadlooze telegrafie-telefon-e tegen concurreerende prijzen. Zie onze éta'ares INTERNATIONAL EIECIRIC MfiCUlNE COHF, 6704 v.h. R. GEERAERTS-RECTE3 MARE 70 - TEL. 1118 - LEIDEN verschenen is: na aan den staatkundigen strijd tusschen Armenianen en (ïomaris- ten aanvankelijk slechts te hebben deelge nomen inet een drietal geschriften, werd

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3