INGEZONDEN MEDEDEELING. He! is een waiiskeuróge greep uit onze enorme voorraden DAMESKLEEDEMG,tevens een bewi;s, hoe voordeelig v/ij moderne kleeding verkoopen, 11S09 No. I. Moderne Mantel in prima Ribs *3 K Travers, in alle modekleuren* No. 2. Modern Costuum, prima Ribs Travers, jn Marine, Zwart en "yg BOUWfi7E£ST£.R file CL.Bt/fZ 4<ei.e Gebrek aan arbeidskrachten in de Textiel industrie. Toeslag op het Toon. Men schrijft uit "Winterswijk: Het gebrek aan arbeidskrachten in de textielnijverheid doet zich meer en meer gevoelen. De directie der textielfabriek ,,De Batavier" alhier hoeft daarom besloten aan huïpwcvors van 15 tot 16 jaar een toeslag oji het loon Ic gev- n van 20 pet., bij een leeftijd van lfi— 17 jaar van 40 pet., en bij 1718 jarigen leeftijd van 50 pet. Ts een hulpwever onafgebroken van 14 21 jaar hij de firma in dienst, dan ont vangt hij voor elk jaar dienst25 op een spaarbankboekje. {.AMD- EM TUSKSaUtU Successen van de Nederiandsche trekpaarden te Milaan. Aan de jaarbeurs te Milaan die meer heeft van een internationale tentoonstelling dan van een jaarbeurs zijn verschillende in ternationale wedstrijden verhonden o.a een voor trekpaarden. De Vereeniging „Het Nederiandsche Trekpaard" heeft de eige naars van bekende Nederiandsche trek paarden bereid gevonden, ofschoon vooral in dezen tijd van het jaar daar hooge kos ten aan zijn verbonden, hun beste paarden naar Milaan te zenden, teneinde aldaar tien strijd aan te binden met de beste Bel gische en Ilaliaansche paarden. Naar ons gisteren telegrafisch uit Milaan werd medegedeeld zijn de kosten en moeite, die eigenaren zich getroostten, niet ver- geefsch geweest. Deze inzending is een groot succes voor Nederland geworden, daar op de keuring door de Nederiandsche paarden in zes categoriën vijf eerste prij zen en een tweede prijs werden behaald. UIT DE OMGEVING NOORDWIJKERHOUT. Gemeenteraad. De Groole en de Kleine Zilk zullen van Leiden ui! geëlectrifi- ceerd worden Vergadering op Donderdag 16 April 1925 des voormiddags te 10 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter: de Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd gearresteerd. De heer Langeveld herroept eene op- nerkine omtrent de notulen in de vorige er^adering ten onrechte gedaan. Ingekomen is een adres van een 8-(al ingezetenen van de Zilk om ook hunne perceelen in het plan tot electrificalie op te nemen. De Voorz. zegt. dat B. en W. voorstellen dit adres voor kennisgeving aan te nomen. Voor zoover de raadsleden daarmede niet areoora gaan, Hunnen ztf tiiernp straks als de electrificalie. van Do Zilk aan de orde komt nader terugkomen. De verordening op het grondbedrijf is volgens ingekomen bericht door Ged. St. goedgekeurd. Ook van enkele andere goed gekeurde besluiten wordt mededeeling ge- d.'vm Ingekomen is een adres van den oud veldwachter Franken om de kosten zijner keuring voor pensioen voor rekening der gemeente te nemen. De heer Geerlings vraagt den voorzitter hieromtrent om inlichtingen. Speciaal wilde spr. gaarne weten of Franken voor 'deze keuring een wenk van B. en W. heeft gekregen, daar dit voor de gemeente thans wol oenige verplichting zou medebrengen De Voorz. zegt, dat Franken thans ouderdomspensioen heeft. Liever had hij invaliditeitspensioen gehad, daar dit voor hem voordeeliger zou zijn geweest. Fran ken meende een ongeval door den dienst te hebben bekomen en uit dien hoofde aanspraak te kunnen maken op invalidi teitspensioen. Franken is echter niet af gekeurd en nu zegt de pensioenwet, dat hij die niet afgekeurd wordt, de kosten der keuring zelf moet dragen. In dit geval is het 20. Van de zijde van den Burgemees ter of van B. en W. is aan Franken ter zake geen enkel advies gegeven. Enkele leden voelen er niet veel voor omtrent dit adres goedgunstig (e beschik ken. De Voorz. zegt, dat het 't beste is, dat 'de zaak gesteld wordt in handen van B. en W. om advies. Trouwens op dit adres, 'd"t ongezegeld is, kan niet worden he1 chikl. De heer C. v. Eeuwen zendt zijn ontslag in als lid van hot stembureau. De Voorz. merkt op, dat in deze vaca ture straks zal worden voorzien. Voorts is ingekomen een circulaire van God. Stalen, omtrent de jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger in gemeenten, waar meerdere dezer functies door één titularis worden vervuld. Ged. Stalen wenschen den aftrek hij cumulatie eenigszins anders te regelen, terwijl tevens de bedoeling is om een maximum salaris vast Ie stellen, dat bij cumulatie van be trekkingen in totaal kan worden genoten. Dit maximum wordt bepaald op 5000 aanvang en f 6000 eindsalaris. Het zal evenwel slechts gelden bij aanstelling van een nieuwen titularis, of van na vaststel ling der regeling tot stand gekomen cu mulatie van betrekkingen. De Voorz. merkt op, dat wij met deze zaak feitelijk niets te maken hebben, daar wij hier geen cumulatie van betrekkingen hébben en vermoedelijk ook niet wenschen. Cumulatie zou hier echter later door kun nen komen, vandaar dat Ged. Staten om trent deze aangelegenheid ook ons advies vragen. B. en W. stellen daarom voor om aan Geil. Staten te berichten, dat met de voor gestelde regeling aceoord wordt gegaan. Dienovereenkomstig wordt bij acclamatie besloten. Ged. Staten geven in een schrijven te kennen, dat zij eenige opmerkingen heb ben omtrent de overeenkomst, zooals die bij raadsbesluit van 24 October 1924 niet den heer A. Guldemond te 's-Hage is ge sloten. De Voorz. zet de opmerkingen van Ged. Staten nader uiteen. Spr. wijst er op, dat de besproken overeenkomst na veel en moeizaam overleg is tot stand gekomen en dat het niet zoo gemakkelijk was om in deze overeenkomst nog veranderingen aan te brengen. Vandaar dat het eenigen tijd heeft geduurd, vooraleer een definitief re sultaat werd verkregen. Ged. Stalen hebben er op dc eerste plaats bezwaar tegen dat de heer Gulde mond vrijstelling van haven- en kadegel- den geniet, omdat het niet toelaatbaar is, dat bij eene privaatrechterlijke overeen komst wordt gederogeerd aan eene publiek rechterlijke verordening. "Wol kunnen Ged. Stalen er zich mede vereenigen, dat in de overeenkomst slaat, dat de door den heer A. Guldemond eventueel betaalde kade* en havengelden dezen zullen, worden gerestitueerd. Daar het hier slechts een formeel be zwaar geldt, dat practisch op hetzelfde neerkomt als de verleende vrijstelling van haven- en kadegelden, wordt de overeen komst overeenkomstig het verlangen van Gert. Staten gewijzigd. Voorts merken Ged. Staten op, dat in de overeenkomst staat, dat het den heer Guldemond verboden is in concurrentie met de gemeente los- en laadplaatsen te exploiteeren. Ged. Staten hechten aan deze bepaling niet zooveel waarde indien niet tevens in de overeenkomst een boetebe ding is opgenomen, een boetebeding, dat niet alleen de heer Guldemond, maar ook zijn opvolgers in den eigendom moet hin den. De Voorz. zegt, dat de opmerkingen van Ged. Staten juist is. Aan deze zaak is dan ook door hem bij de onderhandelingen niet don heer Guldemond gedacht, doch de heer Guldemond heeft steeds geweigerd en naar de meening van den Voorz. te recht om een boetebeding te aanvaar den, dat zijn opvolgers in den eigendom zouden binden. Want dan zou later bij elk transport van grond een nieuw boete beding moeten worden oppenomen en der gelijke zaken worden op den duur verge ten, waaruit voor de opvolgende eigenaars nadeel kan voortkomen. Er is echter een ander middel gevon den om aan de bezwaren van Ged. Staten tegemoet te komen, een middel, waarmede ook de lieer Guldemond accoord gaat. Dit middel beslaat daarin, dat ten be hoeve van de aan de gemeente Noordwij- kerhout overgedragen losplaats ton laste van de perceelen van den lieer Guldemond over een breedte van 20 Meter, voor zoo ver gelegen langs de openbare wegen ge vestigd wordt de erfdienstbaarheid, dat over die perceelsgedeellen nimmer uitweg mag worden verleend voor los- en laad plaatsen, welke op die perceelen eventueel mochten worden geëxploiteerd. De lieer A. H. v. Noorl vraagt in dit verhand hoe het staat met de rechten die de Wed. v. d. Dure op de losplaats heeft. De Voorz. zegt dat naar zijne meening, de vermeende rechten van de "Wed. v. d. Burg van nul en geener waarde zijn. De gemeente heeft uiteraard in deze overeen komst de verplichtingen van den heer Gul demond jegens de wede. v. d. Burg moe ten overnemen, doch dit geldt uitsluitend voor zoover er verplichtingen bestaan. De door B. en W. voorgedragen gewij zigde overeenkomst wordt daarna bij ac clamatie vastgesteld. In plaats van den heer C. v. Eeuwen wordt lol lid tevens plaatvervangend voor zitter van het stembureau in steindistrict I en tol lid van het hoofdstembureau aan gewezen de heer R. v. Dijk. Tot lid tevens plaatsvervangend voorzit ter aan hel stembureau in district II wordt in plaats van dea heer H. Heems kerk aangewezen de heer P. Warmerdam. De benoemden nemen hunne functie aan. De Voorz. merkt op, dat in een vroegere vergadering aan B. en W. is opgedragen Ie overwegen in hoeverre, in verhand met de reconstructie van den groot en verkeers weg het rooilijnenbesluit wijziging be hoeft. B. en W. dragen nu de volgende wijzi ging voor: De rooilijn van den Gooiweg, den Hoo- geveenschen weg, den Zilkerduinweg, den Zilker Schelpweg en den Zilkerbinnenweg wordt bepaald op 5 Meter uit het hart vau den weg voor heRkenj hagen, afrasterin gen, afhëiningen en dergelijke en op 7 Meter uit het hart van den weg voor ge bouwen, met uitzondering evenwel voor wat betreft het gedeelte van den Hooge- veenschen weg, dat ligt langs het perceel sectie E. no. 1843, thans in eigendom der gemeente Noordwijkerhout, alwaar de rooilijn wordt bepaald op 6 Meter uit het liart van den weg voor hekken, hagen, afrasteringen, afheiningen en dergelijke en op 11 Meter uit het hart van den weg voor gehouwen. De heer Langeveld is van oordeel, dat B. cn W. niet ver genoeg gaan. Met de rooilijn voor hekken enz. kan spr. zich wel vereenigen, maar 7 Meter uit het hart van den weg voor gehouwen vindt spr. te weinig. Ook had spr. gaarne gezien dat B. en W. de Kerkweg en den 's-Gravendam- schen weg in hun wijzigingsvoorstel had den betrokken. 1 De Voorz. wil de ideëen van den lieer -Langeveld niet afkeuren. Hetgeen de heer Langeveld voorstelt heeft ook in de verga dering van B. en W. een punt van bespre king uitgemaakt, doch B. en W. zijn er voor teruggeschrikt onr verder te gaan •dan zij thans voorstellen, omdat naar hun oordeel de particuliere vrijheid niet meer moet worden beperkt, dan in zooverre liet' algemeen belang het noodzakelijk eiseht. Zou de heer Langeveld niet B. en W. niet medegaan, dan is het 't beste dat hij zijne inzichten in een voorstel formuleert. De heer Langeveld stelt daarop voor om het voorstel van B. en W. aan te vullen in dien zin, dat het ook zal gelden voor den Kerkweg en den 's-Gravendamsche weg. Het voorstel van den lieer Langeveld worde ondersteund door den heer van Parera. Daar het niet voldoende wordt onder steund, wordt het niet in stemming ge bracht. De heer van Parera stelt daarop voor om voor den Hoogeveenschen duinweg te bepalen, dat de rooilijn voor hekken enz. zal zijn 55 Meter uil het hart van den weg en voor gebouwen 75 Meter uit het hart van den weg. Dit voorstel wordt ondersteund dooi' den heer A. H. v. Noorl. Daar het niet voldoende wordt onder steund, wordt het niet in stemming ge bracht. Het voorstel van B. en "W. wordt daarna bij acclamatie aanvaard. Aan do orde komt thans de electrificalie van de Zilk. De Voorz. merkt op, dat de Directie der Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden, behou dens goedkeuring van Commissarissen en van den Gemeenteraad van Leidon de Groote en de Kleine Zilk op de volgende voorwaarden van electrisch licht willen voorzien. Ie. de aanleg geschiedt volgens de voor gelegde schets, d.i. van dc grens van Bloe- mendaal langs van Stijn en Vlasveld, de P.. K. School, door de Kleine Zilk tot aan Prinsenhof, voorts de Beeklaan tot de grens der gemeente Hillegom en ten slotte de driehoek hij Kerkvliet. 2e. storting van een bedrag door de ge meente in pens en voor eens van 3500: 3e. door de aangeslotenen op dit net moet een opslag op den Leidschen K.W.U. prijs worden betaald, voor enkel tarief vastgesteld op 15 cent per K.W.U., de overige tarieven naar evenredigheid. De gewone enkeltariefprijs bedraagt thans voor Leiden 22 cent nor K.W.U. voor de Zilk wordt liet dus 37 cent: 4e. op het laagspanningsnet wordt van af 1 Januari 1926 tot 31 December 1943 (de datum waarop het contract met Noordwijkerhout, waarvan het voorgestel de een wijziging is, afloopt) eene minimum afname van 16000 K.W.U. jaarlijks ge garandeerd: eventueel aan dit minimum ontbrekende K.W U. zullen tegen den prijs van 15 cent per eenheid door Noordwij kerhout worden bijbetaald. De straatverlichtings K.W.U.-afname zal voor deze garantie medetellen. Evenwel zal niet medetellen de stroom, welke wordt geleverd aan verbruikers, die rechtstreeks op liet hoogspanningsnet zijn aangesloten, of die den stroom krachtens afzonderlijke overeenkomst van Leiden be trekken. Wat dit laatste betreft merkt de Voorz. op, dat Leiden alleen contracten afsluit met grootverbruikers, die eene afname van 10000 K.W.U. per jaar garandeeren en voorts bij minder gegarandeerd verbruik met poldergemalen en dergelijke die uit sluitend buiten de speruren jstroom ver bruiken. De heer van Dijk zou gaarne van den Voorz. vernemen hoe hoog hij het ver bruik in de Zilk schat om naar aanleiding daarvan de grootte van het bedrag te be palen, dat de gemeente jaarlijks zal hebben bij te passen. De Voorz. antwoordt, dat op hot net, zooals het thans is geprojecteerd, kunnen worden aangesloten 120 bestaande wonin gen. Er hebbenzich reeds 66 personen voor aansluiting aangemeld. Aangenomen mag worden dat behoudens enkele uilzon deringen alle deze woningen binnenkort zullen aansluiten. De woningen die de eer ste jaren zullen worden gebouwd laat spr. buiten beschouwing. Dit moet men niet, ge heel onderschatten, want b.v. eerstdaags worden er nog 10 woningen bijgebouwd. Het gemiddeld gebruik por gezin wil spr. nemen op 100 K.W. U., dit is zeer laag. De overgroote meerderheid der ge zinnen zal meer gebruiken en zij die kracht betrekken en dat zijn er toch zeker een tiental - zullen beduidend meer gebrui ken evenals Kerk en Pastorie. Als men nu neemt 120 woningen met een verbruik van 100 K.W. TJ„ dan komt men aan 12000 K.W.U. Neemt men nu nog 1000 K.W. U. voor de straatverlich ting dan is men al aan 13000 K.W. U. De gemeente heeft dan nog te betalen 3000 K.W. U of 3000 X ƒ0.15 450. Spr. is echter overtuigd, dat dit slechts enkele jaren zal zijn en dat al vrij spoedig niet meer zal moeten worden bijgepast. Dat heeft de ondervinding te Noordwijkerhout wel geleerd. 6o De abonnements-installatie's te Noordwijkerhout vervallen. De heer A. H. v. Noort vraagt of er niets aan te doen is, dat deze installatie's kunnen blijven bestaan. Hij betreurt het voor de arme menschen, dip nu zeer' goed koop licht hebben, dat die installatie's weg gaan. De Voorz: antwoordt, dat ook hij even als de heer v. Noort betreurt, dat de abon nements-installatie's zullen verdwijnen, daar enkele menschen daar voordeel van hebben maar Leiden stelt het nu eenmaal als eisch, dat de gemeente aan die afschaf fing medewerkt. De "heer A. H. v. Noorl vindt dat Leiden in olies maar naar zijn eigen kant is en niets voor de menschen over hoeft. De Voorz. moei tegen deze woorden pro testperen .Spr. is zeer goed tevreden over de Directie der Stedelijke Electriciteits- f abri eken en hij brengt gaarne een woord van hulde aan deze Directie voor de wijze waarop de onderhandelingen omtrent de electrificatie vau de Zilk zijn gevoerd. 6o. Langs den weg waarin de laagspan- ningskabel ligt kan «door Leiden electri- sche straatverlichting worden aangelegd. De door Noordwijkerhout verschuldigde vergoeding daarvoor bedraagt \f 1,per Meier kabellengte, mits daartoe tegelijk mei hel verlichtingsplan van de Zilk be sloten wordt. 7e. De prijs der straatverlichting K.W. U. zal bedragen Leidschen prijs plus 5 cent d.i. bij den tegenwoordigen prijs 27 cent per eenheid. De Voorz. vraagt, of de Raad er zicli mede kan .vereenigen dat op de bovenge schetste voorwaarden tot electrificatie van de Zilk wordt besloten, waarna de Raad zich unaniem voor de voorstellen ver klaart. De heer P. Warmerdam meent niet te mogen nalaten een enkel woord van dank te brengen aan den Voorzitter voor de in deze aangelegenheid betoonde voortvarend heid en boleid. Ook de Wethouders en den Raad brengt spr. dank voor de ondervonden medewer king. Do heer Geerlings sluit zich bij de woor den van den heer Warmerdam aan en voegt er den wensch aan toe, dat ook een maal de Ruigenhoek van de electriciteit moge profiteered De Voorz. dankt de heeren voor hunne vriendelijke woorden. Het is voor spr. per soonlijk een groote voldoening geweest dat GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Uithangborden. Zonneschermen enz. Burgemeester en Wethouders van Lei den herinneren hen, aan wie vergunning is verleend tot het uithangen of uitstoken van borden of zonneschermen, enz. aan de navolgende voorwaarde, waaronder die vergunning werd verleerd: „dat jaarlijks vóór 1 Mei een bewijs van eeji deskundige wordt overgelegd, waar uit blijkt, dat dc verbindingen van hot hord of zonnescherm enz. sterk genoeg zijn om poon gevaar voor nederstorten op te leveren." Zij wijzen er tevens belanghebbende* op. dat niet voldoening aan deze bepaling, intrekking van de vergunning ten gevolge zal hebben. Inzending behoort te geschieden ten Raadhuize, bureau Rouw- en Woningtoe zicht. N. C. DE GIJSELAAR, Burgen. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 April 1925 B. en W. van Leiden, brengen Ier alge- meene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan A. J. Padberg en rechtver krijgenden tot oprichting van een kaar senmakerij in het perceel Kolfmakersleeg. No. 16, kadastraal bekend Sectie F. Nc. 671. B. en W. van Leiden; Gezien het verzoek van: a. H. M. Meijkamp, om vergunning lot uitbreiding van de bewaarplaats van bus kruit in het perceel Vrouwensteeg No. 7, kadastraal bekend Sectie H No. 2402; b. C. L. van Dam, om vergunning tot uitbreiding van de broodbakkerij in het perceel Koningstraat No. 2, kadastraal be kend Sectie K. No. 2251: Gelet op de artt 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegcT zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 2en Mei e.k. des voormiddags te half elf uren op' het Raadhuis, gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij cr de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten HaiheiieSse Agenda LEIDEN. Zondag. Propaganda-Gomité Balvers, Zo- mèrzorg, te 2 uur. Zondag. Radio-Concert, Bondsgebouw, 8— 10 uur. Dinsdag. R. K. Kiesverecniging St. Auto- muspatronaat, Mare, te 8 uur. Dinsdag. Oratorium „St Cnecilia", Leid- sclic Schouwburg, te 8 uur. Woensdag. „Geloof en Wetenschap", Id den Vergulden Turk", te 8 uur Woensdag. Tentoonstelling R K. Vak school, Noordeinde 45, 7—S uur. Donderdag.. Tentoonstelling R. K. Vale school, Noórdeipde 1012, 254—i 5, 79 uur Donderdag. Feest- en Huldigingsavo»c R.-K. Volksbond, Stadsgehoor zaal te 8 uur. Vrijdag. R. K. Bouwvakarbei'Lsbond, Bondsgebouw, te 8 uur. ALGEMEEItfE AGENDA LEIOEN Zaterdag. Vlaamsch Tooneel, ],eidscht Schouwburg, te 8 uur. Woensdag. Uitvoering Mij. tot Bevorde ring der Toonkunst, Stadsgehoor zaal, te 8 uur. Woensdag. „Vreemdelingenverkeer", Café Neuf, te 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei Apotheken wordt van Dinsdag .14 tot en met Zondag 19 April waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, Tel. 435 Van Zalerdagavord 8 u tot Maandag morgen 8 uur nemen de volgende huis artsen don dienst waar? Dr. Hovens Greve, Rijn en Sehiekado 104, Tel. 1681 Dr. Mulder, Watersteeg, Tel. 990. Dr. Overwaier, Ma res in go] 56, Tel, 2259 Di*. 'Seret, Breestraat 38, Tel. 581 De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door Dr. Varekamp, Tel. 1916. hij met medewerking der Lichtfabriek# te Leiden tot dit resultaat is mogen ka men. Spr. hoopt dat de electriciteit cel belangrijke factor zal zijn in de onwikka lingsperiode van rle Zilk, die zicli gostadi? uitbreidt. Bij de rondvraag wordt gevraagd of dc bepalingen in de politieverordening o®* trent honden aangebracht, reeds vaö kracht zijn. De Voorz. beantwoordt deze vraag ')C* vestigend. Geen enkele houd mag nn zegt de Voorz. meer losloopen zond# speciale vergunning van B. en W. Spr- ,s voornemens aau deze bepaling streng dc hand te houden en zal de politie in di# zin instrueeren. De heer L. M. van Noort zou den voor zitter willen verzoeken om des zoniors 's avonds (e vergaderen. De Voorz. vergadert liever oji den dag, doch wil ten behoeve der leden des zoon-rs wel 's avonds vergaderen. Hierna wordt de openbare vergader®! gesloten.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2