Tweede Blad LIJK No. V. Donderdag 16 April 1925 ÖST OE PËRS GERUCHTMAKEND ONTSLAG. De Standaard bespreekt de ont slagname van de bezuinigingscommissie- Bink en de „geweldige" commentaren in de pers. Het blad zegt o.a.: „Wij spreken geen oordeel uit over de ontslagaanvrage der commissie, noch over de aanleiding gevende oorzaak. Wel vestigen wij de aandacht op de ver zekering der Regeering, in de genoemde Memorie van Antwoord, dat zij den arbeid der commissie op prijs stelde en er haar volle aandafcht aan schonk. Van onwil om de wenken der commissie op te volgen, zoo zij naar het oordeel der departements- hqofden voor Inwilliging vatbaar waren, bleek in het algemeen niet, al kan men de correspondentie met het Departement van Waterstaat niet gelukkig achten. Het staat ook wel vast, dat de arbeid der commissie niet zonder gevolg is ge bleven, al verheelde de Regeering niet, dat aan de verwerkelijking harer voorstéllen natuurlijkerwijs moeilijkheden verbonden waren. Er zijn echter twee zaken, die men wel moet onderscheiden. Zij zijn de ontslag neming der commissie zelf en het com mentaar, dat in de linksche pers daarop werp geleverd. Algemeen is men 't er over eens, dat het ontslagnemen der commissie voor het Ka binet onaangenaam is. Er zijn er velen, die met het oog op den verkiezingsstrijd, die ons wacht, dit onaangename trachten te vergrooten, door aan het ontslag een beteekenis te hechten, die het uit den aard der zaak niet kan hebben. De aanwezigheid van enkele leden der comnii8Ssie 6taat er ons wel borg voor, dat zij zelf met de ietwat geruchtmakende daad van haar ontslag geen politieke bedoelin gen heeft gehad. De uitleggers hebben deze bedoeling echter wel. Zij trachten het gebeurde uit te buiten tot een wapen tegen den bezuinigingsarbeid van het Ka binet en in het bijzonder van den Minister van Financiën. En het is daarom, dat wij aan dit ont slag de volle aandacht moeten geven. De verklaring, die enkele bladen ter linkerzijde toch bieden, is hoogstmii dend. Onze grief is, dat zij dit konden weten ook. Hier moet de opzet aanwezig zijn. Gelukkig, dat de onwaarheid weer heel korte beenen heeft en aanstonds is te achterlhalen. Het blad haalt dan aan wat enkele libe rale bladen en het „Volk" schreven over deze zaak en vervolgt: „Natuurlijk zullen de Liberalen en So ciaal-Democraten straks in deze richting beweren, dat in den arbeid van de com missie-Rink d e bezuiniging verscholen lag, die de Regeering niet wilde, de „in telligente reorganisatie der staatsdien sten, waarvan ons verkiezingsprogram spreekt". Zooals „Het Volk" raaskalt. Het wordt tijd de.waarheid tegenover deze misleiding te plaatsen. Het is natuurlijk verre van ons den ar beid van de commissie-Rink te willen on derschatten. Maar meer beteekenis dan hij kon heb ben, behoeft men toch niet aan hem toe te kennen. De commissie-Rink moest nagaan, welke bezuinigingen er aan de departmenten kon den worden verkregen. Welnu om te weten tot welk resultaat die bezuiniging komeh kan, moet men we ten hoeveel de departementale dienst ons volk kost. De kosten van de departementen, die voor 95 pet. personeelskosten zijn, kunnen naar de samenstelling in 1918, vermenig vuldigd met het indexcijfer, dus omgere kend naar den huidigen toestand, gesteld worden op 4.400 000. zegge vier mil lioen vier ton. Zij bedragen 5 millioen, 4 ton. Wil men dus de uitbreiding van dezen dienst wegnemen en hem terugbrengen tot den toestand in 1913, dan kan men hoog stens tot een bezuiniging komen van 1 zegge één millioen. Men zie de jongste rede van Minister Golijn in de Eerste Ka mer gehouden. Een millioen. Op zijn allerbest. Ziedaar nu de ettelijke millioenen, waar op de Regeering zou hebben gestoft. Ziedaar de „intelligente reorganisatie", waarvan „Het Volk" spreekt. Men doet goed dit cijfer te onthouden. Het toont duidelijk de waarde van het nieuwe relletje, waartoe de ontslagaan vrage van de commissie-Rink wordt mis bruikt". BUdNTNLfJiD Het Politiek Advies. De beteekenis van het politiek advies. Het bestuur van den Bond van R. K. Statenkieskringorganisatiea in den Rijks- kieskring 'a-Hertogenbosch (R.K.H.) heeft het volgende rondschrijven gericht aan de de besturen der locale kiesvereenigingen en gen, aangesloten bij de R. K. H. MM Het Bondsbestuur R. K. H. heeft in zijne vergadering van f April j.l. besloten, tot de besturen der locale kiesvereenigingen en indirect tot alle leden, een rondschrijven te richten inizake de stemming, welke op Zon dag 26 April as. in alle R. K. kiesvereni gingen zal worden gehouden, in het bij zonder met het doel, de beteekenis en het belang van het politiek advies uiteen te zet ten. Het politiek advies U allen bekend, is geven door het adviseerend college volgens de bepalingen van het algemeen kiesTe_" ment van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskring-organ saties in Nederland, Het is zeer begrijpelijk, dat dit Advies niet alle leden onzer R. K. Staatspartij heeft kunnen bevredigen. Dit heeft dan ook niemand, die eenig be grip heeft van de veelkleurige samenstel ling onzer alle kringen en standen omvat tende politieke organisatie, ooit verwacht. Het spreekt vanzelf, dat critiek niet is uitgebleven, en dat thans andere adviezen worden gegeven om de kiezers to bewegen niet het politiek advies, doch bepaalde can- didaten buiten dat advies te stemmen. Het is alles zeer begrijpelijk en wan neer de critiek eerlijk en gematigd is, ook volkomen geoorloofd, daar het kiesre glement de volle gelegenheid biedt van het politiek advies af te wijken. Dit neemt niet weg, dat het de plicht is van het Bondsbestuur R. K. H., als leidend orgaan in dezen kieskring, de georganiseer de R. K. kiezers te wijzen op de groote be teekenis en de groote belangrijkheid van het politiek advies. Door de critiek immers wordt die ge woonlijk of stilzwijgend voorbij ge>g*an zelfs ten onrechte verkleind en betwist Het politiek advies is gegeven geheel vol gens de bepalingen van het kiesreglement onder alle waarborgen, welke in dat regle ment zijn neergelegd. Het adviseerend college werd gevormd door niet minder dan 49 personen, uit het geheele land bijeengekomen, vertrouwens mannen uit de kiezersorganisatie zelve naar voren gekomen. Voor den Bosschen kieskring waren dit de heeren G. Foppele, directeur der districts-arbeidsbeurs te 's-Hertogenbosch, A. G. van de Ven, voor zitter van den Noordbrab. Christ. Boeren bond te Son, F. G. Ganers, burgemeester van Ravenstedn en P. G. J. Strik, hoofd der school te Stiphout. In dit College van hoogstaande en ver antwoordelijke katholieke personen kon geen sprake zijn van groepjespolitiek, want de meesten kenden elkaar niet, wijl zij uit alle deelen des lands afkomstig waren. Slechts één doel stond hun voor oogen; naar beste weten en met volle verantwoor delijkheid een hoogst gewichtig en moeilijk werk zoo goed mogelijk te vervullen in het belang der R.-K. Staatspartij: het geven van het politiek advies. In dit verband dient op twee punten te w ot d t n gewezen Ie dat de reglementaire bepalingen, krachtens welke het advies is gegeven, zijn vastgesteld in een tijd, toen er van de be kende beweg.ng ner laatste maanden neg geen ;prane was, 2ov dat ook de samenstelling van het ad viseerend college dateert, uit een tijd (be gin October 1924) toen van deze beweging nog niets naar buiten ruchtbaar was ge worden. Na langdurig, gewichtige, doch rustige iweloverwogen beraadslaging heeft het adviseerend college dan zijn besluit ge nomen. Het vóór en tegen is gewikt en gewogen; allerlei factoren zijn onder het oog gezien. Niet ieder individueel lid zal in alle on- derdeelen zijne meening verwezenlijkt heb ben gezien, doch als resultaat van het on derlinge overleg is dit advies in zijn ge heel met bijna algemeene stemmen aan vaard en vastgesteld. Dit belangrijk werk mag niet door een zijdige critiek worden gekleineerd. Dit politiek advies is het weloverwogen oordeel van de leiding der R.-K. Staats partij, welke voor deze verkiezing was in handen gelegd van het adviseerend college. Met volle overtuiging spoort het bestuur daarom do leden der R.-K. Kies vereen! ging aan op Zondag 26 April a.s. hunne^ stem uit fe brengen op het politiek advies. Dit doemde, volgt men den veüigen weg van de verantwoordelijke leiding, die het gehéél heeft overzien. En dit Is een punt, dat men goed moet bedenken. Het is zoo gemakkelijk ontevreden te zijn over een bepaald onderdeel, doch wanneer men het politiek advies stemt, weet men zeker een leiding te volgen, die niet alleen één can- didatuur, niet één kieskring, niet één stand, niet één groep heeft bekeken, doch die het geheele land, de gehóéle partij, en alle be langen heeft overzien. Eenzijdigheid was hier uitgesloten. Ook al heeft een canditlaaf van het poli tiek advies bedankt, daardoor verandert aan de waarde daarvan in zijn geheel ge nomen niets. Zeker ia zulk bedanken te betreuren, om dat de bevrediging, welke met hun plaat sing op het advies was bedoeld, is afge wezen. Maar het politiek advies staat of valt niet met een paar candidaten. Het ligt niet op dein weg van het Bonds bestuur R. K. H. te treden in de beoordee ling van de personen der oandidaten, noch van die op het politiek advies zijn ge plaatst, noch van de andere, die* worden gepropageerd. Evenmin treden wij in discussie over de rond deze stemming ontstane acties. Wij erkennen er het reglementaire recht van. Wat het bestuur alleen duidelijk en ge argumenteerd naar voren heeft willen brengen, is de beteekenis en de belangrijk heid van het politiek advies. Wanneer de georganiseerde R.-K. kie zers op Zondag 20 April a.s. hun stem in hunne kiesvercenig'ngen gaan uitbrengen, en zij staan voor de beslissing: stem ik op het politiek advies of op een alfabet lachen candidaat? dan moeten zij de waarde en het gewicht van een adviee van een voor Kirt gehettte land vwu-uxwixmleLIJk collego, en de waarde van een adv;es van ©en wi'le- keurfge persoon of groep van personen tegenover elkaar stellen. Ieder kiezer zal dan 't meest veilig han delen, de leiding in deze belangrijke aan gelegenheid te volgen en te stemmen op het politiek advies. Het Bondsbestuur R. K. H. vertrouwt, dat door de locale besturen, als leidende organen der plaatselijke kiesvereenigingen, hetzelfde organisatorische standpunt zal worden ingenomen, en de leden met nadruk op het gewicht &L de belangrijkheid van het politiek advies zullen worden gewezen. Omtrent de tec-hnischo vorkieizingszaken zult u binnenkort nadere inlichtingen en het bcnoodigde materiaal van het secreta riaat R. K. H. ontvangen. Met de meeste achting, Namens het Bondsbestuur R. K. H Mr dr. A. VAN RIJCKEVORSEL, Voorzitter. Mr. H. P. M. LOEFF, Ad junct-seere t aris. Limburg. Het bestuur van den „R.-K. Kiezers- bond voor Limburg" richtte tot de bestu ren der plaatselijke afdeelingen een circu laire over „ontoelaatbare practijken bij verkiezingen". 'I Is feitelijk een herinnen ring aau reeds ter Liinburgsche Bondsver gadering van li Maart 1913 vastgestelde bepalingen 13 in getal (welke iedere persoonlijke deelneming van candidaten aan propaganda van weikon vorm dan ook het optreden als spreker hieronder be grepen een ook iedere anonymc propa ganda ontoelaatbaar verklaarden. Wan neer een candidaat bemerkt, dat te zijnen behoeve ontoelaatbare propaganda wordt gevoerd, is het gewenscht, dat hij deze de savoueert. Een der bepalingen luidt voorts: „Het is niet toelaatbaar, dat het stem bureau bewerkt of toelaat, dat aan kiezers wordt aanbevolen, op bepaalde personen te stemmen. Dit verbod is niet van toepas sing wanneer de aanbeveling geschiedt overeenkomstig een volgens de statuten ge- geven-Politiek Advies." Het wordt voorts in het algemeen ont raden, het Raadhuis als lokaal voor het stembureau te gebruiken. De circulaire herinnert verder aan de op 15 Februari 1918 door het Neder- landsch Episcopaat uitgevaardigde bekend making nopens de inmenging van de socia le vereeniging in de politiek, welke be kendmaking nog teens wordt afgedrukt. Het bestuur vraagt de medewerking der afdeelingen voor de naleving dezer bepa lingen en houdt zich aanbevolen voor de mededeeling van alle gebeurlijkheden, wel ke er mede in strijd worden bevonden. De reorganisatie van de Post en Telegrafie. Hoe er bespaard kan worden. In de vergadering van de Kamer van Koophandel voor Westelijk Noord-Brabant heeft de heer Duynstee, waarnemend hoofd inspecteur der P. en T., een uiteenzetting gegeven der reorganiastie van het staats bedrijf der P. T. T., vooral met betrekking tot de omzetting van hulpkantoren in sta tions en van kleine kantoren in bijkanto ren. Deze uiteenzetting werd mede "bijgewoond door een 23-tal burgemeesters van ge meenten, beboorende tot het gebied der Kamer. De heer Duynstee toonde de noodzakelijk heid aan van nog meer versoboring in den staatsdienst. De loonen bij de P. T. T. be droegen in 1913 18.000.000; in 1921 ƒ60.000.00 en thans 45.000.000, d. i. nog ongeveer 80 tot 85 pCt. der uitgaven. Er waren in 1913 15.000 vaste ambtena ren; in 1921 25.000 en thans 20 a 21.000. Do loonen zijn met ongeveer 25 pCt. ver minderd, de toelagen ingekrompen, arbeids tijd verlengd. De administratie is nog bezig om de werkmethoden te vereenvoudigen. Dan is er nog de bezuiniging door omzet ting van hulpkantoren in stations. Per kantoor geeft dit een besparing van 900 a 1000. Van personeolszö'de is men hierte gen opgekomen op een wijze, dat de regee ring het contact verbroken heeft. Wat die omzetting betreft: een station is voor den telegraaf- en telefoondienst over het algemeen langer open dan een hulp kantoor, doch voor den postdienst slechts van 1 tot 8 uur per dag. Daartegenover siaat, aat alles thuis wordt bezorgd, thuis uitbetaald en van huls door dn bestellers wordt meegenomen. Al die maatregelen dienen natuurlijk piet om het personeel onaangenaam te zijn, doch om den dienst beter en goodkooper te maken en ten slotte te kunnen komen tot een tariefsverlaging. Een tariefsverlaging tot 50 pet. boven het tarief van vóór den oorlog, zou een min dere ontvangst geven van 9 a IQ millioen gulden. Op een desbetreffende vraag, zeide de heer Duynstee, dat omzetting van een hoofdkantoor in bijkantoor voor het pu bliek niet merkbaar is: dit is een interne regeling. Bij verandering in een station is bet nadeel, dat men gedurende minder uren postzegels kan koopen en stukken afge ven. Verlaging der Posttarieven? Naar „De Grondwet" uit goede bron weet te melden, moet het de bedoeling zijn de door de voorgenomen postreorganisatie (het inkrimpen van het aantal bestellingen in de groote provinciesteden) te bereiken bezuiniging te doen strekken ten voordeele van het binnenlandseh posttarief, waarbij het posttarief voor brieven van 10 op 1% i ct. zal worden teruggebracht. UIT DE RAD|C-V/EU Wat er vanavond Ie lie:-: on is. 5.20 uur 1 Luukurg, 395 AL ,lt Wiener Walier. 5.20 Eiffeitoren, 2000 M. Concert. 0.00 ^JTTilversum, loöO M. Vóór avond-concert. Programma: l Marsch Russe (Gaime). 2. Flotte Bursche (ouverture, Suppé). 3. Wals uit de „Rosen- k.ivaiier" (Strauss), -i. Marsch of the Munnikins (Onivas). 5. Rigoletto (Verdi). Pauze. G. Das Penaionat (Suppé). 7. Lichtor- tanz der Briiute von Kaschmir (Rubinstein). 8. Red Hot Mam ma Foxtrot (Rose). 9. Un pou, tin tout p'tit peu (Moon). 10. Marsch finale. 7.20 Alle Britsche stations: Tijdsein Big Ben en nieuws. 7.20 Hamburg, 395 M. Kindersym- phonie van Haydn 7.20 München, 485 Af. Concert. 7.35 Brussel, 265 Af. Lichte muziek. 7.45 Londen, 365 Af. Lichte muziek. 7.50 Berlijn, 500 Af Wagner-avond 7.50 Frankfurt, 470 Af. Svmphonie- concert. 7.50 Munster, 410 Af. Concert. 7.50 Rome, 425 Af. Nieuws en con cert. 7.50 Zurich, 515 Af. Concert. 8.05 Radio-Paria, 1780 M. Russi sche muziek. 8.10 Hilversum, 1050 Af Padvin dersavond. 8.20 Chelmsford. 1000 Af. en Bir mingham, 475 M. Concert van Engelsche componisten. Pro gramma: „Little Soronado", „Alaoriland Suite", Afarch of the Maori Priests": „Zaza's Dance"; „Danoe of the Afaori Village Girls"; „Danse of Death"; „Twilight in the Moun tains"; „Dance of the Moun tain Spirits (Alexis I». Gun ning). „The Lament of Tsislfc Granville Bantock). „Linden Lea" (Vaughan Williams) „A Garden is a Lovesome Thing" (Albert Mallinson). „Little Birds" (Evelyn Sharpe). Bar carolle for Orchestra. .«Solitu de" „Serenade". „Rêverie." (Er nest Galloway). „Aftermath". „So Gently Speaks My ÏAdy Fair" (Denys Cleaver). „The Cup of Life". „The Wayfarer's Night Song" (Easthope Afar- tin).,, In a Monastery Garden". „Tn the Moonlight". „Souvenir de Tendresse". Romantic Suite „Tn a Persian Market" (Ketel- bey). 8.20 I.onden, 365 M. Kamermuziek. 8.20 Manchester, 375 At. Concert. 8.35 Bournemouth, 385 M Dans avond. 9.10 Hilversum, 1050 AL Aanslui ting aan hel Concertgebouw te Amsterdam. Uitgezonden zal worden een gedeelte van het „Requiem" van Mozart, voor gemengd koor en orkest. 10.50 Allo Britscbo stations: Dans muziek van het Savoy Hotel te Londen. Tegen loonlijsten en zeqeltjr 'aVLcn. Men schrijft aan liet „Hegz De firma De Jongh, kleodimrsmagazijn te Eindhoven, die weinig ingenomen was met de voorgeschreven invulling der loon lijsten harer thuiswerkers en met het ze gelt jesplakken voor deze loontrekkers In haren dienst, heeft eenigen tijd geleden do- ze menschen in een vrijwillige, particuliere verzekering (ook voor ziekten) gedaan, die voor het personeel vonrdeeligor is. Daarna slaakfe-zij de invulling der loon lijsten en plakte niet meer. Hiervoor staat de firma heden terecht voor het kantonge recht en zal deswege we! veroordeeld wor den. Sinsdien echter is de firma vorder ge gaan. Zij heeft alle thuiswerkers ontsla gen, die per gezegeld schrijven bevestig den en ook dat zij geen loon meer te vorde ren hebben. Daarna heeft de firma dis menschen in het Handelsregister laten in schrijven als patroons en met de patroons een geregeld contract over leveranties aan- FEUILLETON. Hl Juffrouw Eulalie was in den deurpost blijven staan, het vijf-stuiverstuk in haar hand waarmede Sidoine in zijn woede bare welsprekendheid beloond had. Zij was er temeer door beleedigd omdat bij erbij gevoegd had: „Om je te laten scheren, oud wijf". Zoo behandeld te worden door die men schen I Hoe licht schenkt men zijn ver trouwen niet weg aan onwaardigen. Vijf stuivers om je te laten scheren. Hij dacht zeker grappig te zijn, maar hij was niks anders dan een stommeling en een uils kuiken. Tot zoover was zij met haar alleen spraak gekomen, toen zij zich met genoe gen het ongeval voor den geest haalde, dat het echtpaar Loriot op den trap over komen was. Plotseling echter hoorde zij de bel overgaan en langzaam daalde zij den trap af om de deur te openen. Twee als reizigers gekleede personen, een heer en een dame, stonden op de stoep. De man droeg een valies in de hand. Het was de dame die sprak: Afejuffrouw, er staat hier aangeplakt dat er een gemeubileerd appartement te huur is; wij wilden gaarne eens zien. De concierge was in een stemming van haar kwade luim bot te vieren op de eer eten, die onder haar handen kwamen. Zij bekeek de twee individuen, zooals zij ze in haar binnenste betitelde. Hun uiter lijk getuigde van eenigen vjelstand, maar de vrouw had een ziekelijk uiterlijk, dat juffrouw Eulalie niet aanstond. Nochtans vond zij het onaangename antwoord niet waar zij in haar gedachten naar zocht en zeide eenvoudig: Ja, 't is op de derde verdieping, ga maar naar boven. Zij klommen den trap op en Eulalie opende de deur. Met één oogopslag overzag de vrouw het salon en zeide: Is er geen piano? Neen. Jammer! Wezenlijk jammer, maar op de tweede étage zaj ik in het voorbij gaan door een open deur een vleugelpiano staan. Die vertrekken zijn niet te huur, de huurders zijn op reis. De dame scheen een opwelling te krij gen. Voor lang? vroeg zij. Voor een maand, antwoordde juffer Eulalie op ruwen toon, want zij vond dat de dame zich met zaken bemoeide, die haar niet aangingen. De twee bezoekers wisselden eenige woorden. Vervolgens vroeg de dame: Hoeveel vraagt u voor dit apparte ment hier? Drie honderd francs per maand. Ik neem het andere met de piano voor 14 dagen voor vijfhonderd francs; dat gaat gemakkelijk, aangezien het toch voor een maand leeg staat. Afaar mevrouw merkte de con cierge op, op een toon waarin de eerbied reeds plaats maakte voor minachting. Bedenk u eens en neem dan een be sluit. Wij moeten de piano hebben, want wij moeten verschillende concerten hier ter stede geven, en wij wenschen ernstig te studeeren. In een hotel gaat dat niet. Vijfhonderd francs? Aangenomen? Ik vermag niet den tweestrijd te be schrijven in het binnenste van juffer Eulalie. Vijfhonderd franken!.... De huiseigenaar?.hij hoefde er niets van te weten. De huurders, de Lo- riots? Wel zij waren immers voor een maand vertrokken. Veertien dagen? U zegt veertien da gen? Veertien dagen, eigenlijk nog een dag minder, want wij moeten elders ook con certen geven. Juffrouw Eulalie nam, als ik het zoo zeggen mag, een manhaftig besluit. 't Is goed! zeide zij, maar vooruit be talen. Gregorius! sprak de dame met zachte stem. Gregorius haalde vijf biljetten van 100 franken te voorschijn, en overhandigde deze aan juffrouw Eulalie die boog gelijk een knipmes. Wij zullen onmiddellijk onzen intrek nemen, wilt gij onze koffers aan het sta tion laten halen. Ziehier het ontvangbe wijs. Doch juffrouw Eulalie gaf met veel wel sprekendheid te kennen, dat zij gaarne den burgerlijken staat van hare huurders wil de kennen. Aan haar verzoek werd redelijkerwijze voldaan. De man was heer Gregorius Arania Grosbsky, pianist van beroep. De vrouw was zijne echtgenoote, geboren Georgette Migrène, die met succes het beroep van concertzangeres uitoefende, Afozzo-Sopra- no, en als iedereen zong zij onder een pseu doniem. Zij noemde zich op de aanplak biljetten Boubou l'Equerre. De concierge bracht een weinig orde in de kamers \an nc. Sidoine en er werd overeengekomen dat de huurders niets zouden verplaatsen of veranderen. Voor het overigo had juffrouw Eulalie veertien dagen om alles weer in zijn oorspronkelij- ken toestand terug te brengen en alle spo ren van het bezoek te doen verdwijnen. Zij ging heen, belovende voor de koffers te zullen zorgen en sloot de deur, na nog een diepe buiging gemaakt te hebben. Reeds wilde zij de trap afdalen toen zij zich bedacht. Eulalie! Eulalie! ried haar de' voor zichtigheid aan, deze menschen lubben u 500 franken gegeven, maar je kent ze niet. Bespied hen, terwijl zij zich alleen wanen, •door het sleutelgat. Dit moeten wij juffrouw Eulalie nage ven, dat zij altijd naar de stem der voor zichtigheid luisterde. Ze maakte daarvan dan ook dikwijls gebruik, zoodat zij in den kruidenierswinkel op den hoek steeds zeer belangwekkende zaken omtrent haar huur ders wist mede te deelen. Schuifelend op haar sloffen, kwam zij terug voor de deur van het salon. Met de handen op haar knieën zette zij het oog voor het sleutelgat. Zij zag slechts een stoel en een gedeelte van de piano. Zonder twijfel waren mr. en mevr. Grobsky in de andere kamer gegaan Geduldig, want juffrouw Eulalie bad verschillende deugden, wachtte zij. .1 hare aandacht op haar onfdekkingsveld geves tigd. Plotseling - oh, wie zal Imur verras sing, haar schrik beschrijven kreeg zij een harden klap, op de plaats waar de rug van naam vorandert en die ik hier fatsoenshalve niet nader kan aanduiden IV Als liet er op aankomt van fe liegen, Te stelen, of menschen te bedriegeji, Is hel goed, geloof me vrij Een vrouw te hebben aan z'n zij. (Carmen He akt.) Stom van woede en schrik keerde zij zich om Voor haar stond glimlachend een goed moedige oude lieer. Oh! de oom! mompelde zij. de o m van de Loriots. Als bij instinct nam zij hem oogenh »k- kelijk bij den arm en trok hem naar den anderen kant van liet portaal. Wel! lieve juffrouw, wat i- t r? Zachtjes! zeide zij, terwijl zij zenuw achtig de hand bewoog. Zachter! Wel be-Ie juffrouw Eulalie, rn m hij, hoe maakt gij hot?

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3