Tweede Blad LIJK No. V. Dinsdag 14 April S925 BEVORDERING DER VOLKSWELVAART Het Huisgezin schrijft: Bevordering der volkswelvaart is hoe druk we het ook over allerlei politieke vraagstukken mogen hebben, het groote doel der politiek. En deze bevordering moet wel op de eerste plaats worden bereikt door verrui ming van werkgelegenheid. Uit zuinigheids overwegingen werk uit stellen is verkeerde zuinigheid. Een particulier kan tot uitstel gedwon gen worden ln verband met zijn middelen, de gemeenschap kan in onthouding nooit haar kracht zoeken. Doet zij dit dan moet zij toch bijsprin gen door uitkeeringen, en er is op den duur voor den volksgeest niets noodlotti- ger dan het stelsel van werkloozenuitkee- ringen, omdat dit van den arbeid ver vreemdt en groote moreele schade aanricht. Meermalen is reeds geconstateerd dat de Rijkscommissie voor werkruiming nuttig werk verricht. Zij is als het ware het geweten des volks, dat voor 't gebruik van Nederlandsch fabri kaat opkomt en ook de overheid, lagere en hoogere, onophoudelijk aanport, het be lang der Nederlandsche industrie en de beteekenis van werkverschaffing voor on ze volksgemeenschap in het oog to houden. Niet alleen gaat de overheid goed voor. Wat te zeggen van een besluit van Ge deputeerde Staten van Friesland die goed keuring onthielden aan een besluit van den raad van Workum om de levering van een gashouder aan een Nederlandsche on derneming tegen een ietwat hoogoren prijs te gunnen, dan waarvoor een niet-Neder- landsche onderneming had ingeschreven? En moest het eigenlijk wel noodig zijn, dat de Rijkscommissie dan minister van Waterstaat verzocht, de uitvoering van oenige groote openbare werken uit een oogpunt van werkverruiming te willen be vorderen? Of dat zij den minister van Financiën maatregelen aanbeval, waardoorgroote openbare werken in sneller tempo en ln grooter aantal dan tot op heden zullen kun nen worden uitgevoerd? Beseft de overheid dan niet voldoende den ernst van den toestand? Had zij ten behoeve van de mijnwerkers in Zuid-T.imburg niet eerder kunnen optre den: heeft zij wat ln de veenstreken thans dreigt wel tijdig onder het oog gezien? Wij hebben te veel armen en te weinig werk. We verspillen to veel tijd en kracht aan allerlei beuzelingen en houden te weinig het vraagstuk der volkswelvaart in het oog. We spelen op zien komen in plaats van stevige maatregelen tot herstel te nemen. En we verliezen daarbij ook uit bet oog, dat we zoodoende een mooie kans geven aan de revolutionaire partijen, die elke Tout, elk verzuim, elke tekortkoming tot •itrpn profijt uitbuiten. Hen heeft per ervaren, hoe de socialis- fro m België geprofiteerd hebben van den econv>mischen toestand en de misslagen van het katholiek-liberaal bewind. Straks zullen hun geestverwanten hier dezelfde tactiek volgen en veld winnen. Wij zeggen niet, dat men om die tactiek de volkswelvaart meer moet bevorderen er zijn redenen van hoogere orde die daar voor pleiten maar wie deze redenen wil negeeren moge althans het schrikbeeld van een toenemende revolutionaire macht tot bezinning stemmen. BIMWEKLARD BEZUINIGING UNIVERSITEITEN Beperking van het aantal studenten? Naar wij vernemen heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Weienschappen onlangs een schrijven doen uitgaan, aan de curatorencolleges van 's Rijks universi teiten als volgt: „Zooals uw college bekend is, noopt de toestand van 's lands financiën bij voort during tot het inachtnemen van de uiterste zuinigheid, ook op het gebied van het Hoo- ger Onderwijs. Dientengevolge was de re geering genoodzaakt, waar dit zonder ern stige schade aan het Onderwijs toe te bren gen, mogelijk is, vacatures onvervuld te la ten, geen uitbreiding van personeel toe te staan, en de bedragen van de subsidies te verminderen. Het is voorts wel niet te verwachten, dat daarin een wijziging ge- braoht zal kunnen worden. Aan den anderen kant ontgaat het mij niet dat voor de meeste studievakken re kening moet worden gehouden met e8n steeds toenemend aantal studenten. Het gevolg daarvan is, dat do collegezalen overvuld raken; de studenten inzon derheid bij de empirische wetenschappen geen voldoenden steun bij hun onderwijs ontmoeten, en de hulpmiddelen niet altijd voldoende geacht kunnen worden. De consequentie van een en ander leidt mij tot de vraag, of niet maatregelen die nen te worden ontworpen, om te komen tot een beperking van de gelegenheid tot op leiding. De met dit vraagstuk verband houdende denkboelden moet men ook bezien, in ver band met de kwestie, of het wel juist ia, zonder beperking den toevloed van gestu deerden buiten verhouding tot „de vrt-ug" naar gestudeerden, in de maatschappij door te laten gaan. Over het bovenstaande zou ik, eindigt het schrijven, zeer gaarne het oordeel van uw college en van den Senaat willen ver nemen." De gebruikelijke spelling. Een schrijven van den Minister. Door den Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs is namens den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de directeuren van hoogere burgerscholen en aan de rectoren van lycea bericht, dat bij de eindexamens der hoogere burger scholen met vijfjarigen cursus voorshands de spelling volgens De Vries en Te Winkel moet worden Het Heilig Pa'erke van Hasselt Men schrijft ons uit Maastricht: De Bisschop van Luik heeft krachtens de volmacht hem door de H. Congregatie der Riten verleend, een gerechtshof samenge steld, dat het laatste gedeelte van het pro ces moet voeren tot de Zaligverklaring van deai Z. E. P. Valentinus Paquay, Minder broeder, meer hekend onder den naam van Het Heilig Paterke Van Hasselt (gestor ven 1 Januari 1005). Dit laatste proces mag slechts 2 Jaar duren, daarna worden alle gegevens van het proces naar Rome opgezonden, en dan zal door de H. Con gregatie der Riten na een vernieuwd on derzoek van alle gegevens de beslissing ge nomen worden. Het kerkelijk gerechtshof houdt iedere week plechtige zitting in de sacristie van het klooster der Paters Minderbroeders (Franciscanen) te Hasselt. Alvorens onder vraagd te wordon moeten de getuigen een eed afleggen, dat zij alles, wat zij weten hetzij ten voordeeie, hetzij ten nadeele van Hert Heilig Paterke naar waarheid zullen mededeelen en het medegedeelde ge heim zullen houden. Iedere vetuige moet een groot aantal vragen beantwoorden, het gegeven antwoord wordt op ge teek end, daarna voorgelezen en eerst als de rechters en de getuige verklaren, dat het antwoord juist weergegeven is, wordt het definitief te boek gesteld. Tijdens dit proces dus dit jaar of het volgend jaar zullen de stoffelijke ever- blij teelen opgegraven en plechtig overge bracht worded naar een grafkapel naast do kloosterkerk; met het bouwen daarvan zal onmiddellijk na Paschen begonnen worden en het plan is aan de grafkapel een kleine zaal te verbinden, waar alles geëxposeerd zal worden, wat aan Het Heilig Paterke heeft toebehoord. Hoe dichter het proces der Beatificatie zijn voltooiing nadert, hoe vuriger ook de devotie wordt tot den eenvoud i.gen zoon van St. Franclscus. dien duizenden onzer nog gekend en gesproken hebben. De in keurig Nederlandsch geschreven levensbeschrij ving van Het Heilig Paterke is reeds ver* taald in het Fransch, Duitsoh, Engelsch, Italiaansch, Tsjech-Slowaaksch én is In de me©3to dezer talen in een enorm aantal ver^ spreid. Van allo kanten komen aanvingen naar de noveen ter eere van Gods Dienaar. De toeloop naar zijn graf neemt bij den dag toe; vroeg en laat, bij goed en bij slecht weer vindt men daar menschen die zijn machtige voorspraak bij God komen inroe pen: op sommige dagen is het aantsl be devaartgangers 500 k 600. Het graf is steeds onder de ex-voto's bedolven, die, wanneer het aantal te groot wordt, door den Vice-Postulator naar het klooster ge bracht worden; maar spoedig hebben an dere ex-voto's het graf weer geheel be dekt. Tot nu toe worden er aan de voorspraak van Het Heilig Paterke van Hasselt meer dan 200 genezingen toegeschreven. Zij, die een bijzondere gunst aan de voorspraak van Gods Dienaar meenen te moeten toe schrijven, worden verzocht daarvan opgave te doen of aan den Vice-Post ulator, Minder broederklooster Hasselt (België) of san de Procure, Minderbroedersklooster Maas tricht. Gemengeia Berichten De scheepsramp In de Wielingen. Deelnoming van de Koningin Door den burgemeester van Vlissingen is het volgendo telegram ontvangen: H. M. de Koningin fa zeer getroffen door de berichten betreffende scheepsramp op de Wielingen en draagt mij op U te verzoe ken mededeeling te willen doen over den toestand der geredden ran de „Jonge Ca- tharina". (w. g.) VAN GEEN, Particulier secretaris van H. M. Do burgemoester heeft hierop het vol gende geantwoord: Verzoeke H, M. de Koningin dank te willen overbrengen voor Hoogstderzelver belan-stellinf in het lot vnn de geredden van de „Jonge Catharina". Toestand alle gereddon neer goed, kunnen allen een de zer da "au Rt Joseph Ziekenhuis volkomen hersteld verlaten. (w.g.) Burgemeester van Vlissingen. De burgemeester van Vlissingen heeft nog een telegram ontvangen van baron v. Geen, secretaris van H. M. de Koningin, met het verzoek aan de te Vlissingen ge vestigde nagelaten betrekkingen der slacht offers van de scheepsramp in do Wielin gen de deelneming van de Koningin te wil len overbrengen. De burgemeester heeft geantwoord de gezinnen te hebben bezocht om de deelne ming der Koningin over te brengen. De nagelaten betrekkingen verzochten hem den diepgevoelden dank te betuigen aan de Koningin. Da Laakbrng te 's-Gravenhage. De verlichting vergeten. Het lag in de bedoeling Zaterdagmiddag tegen 6 uur de nieuwe Laakbrug te 's-Gra venhage voor het verkeer open te stellen. Alleen de tram zou dan nog over do oude brug rijden. Deze laatste zal op 18 April worden verbrand. Zaterdagmorgen had men de laatste hand gelegd aan do nieuw® bestrating, die naar de brug voert. Om vier uur verschenen de hoofdcom missaris van politie en de chef van het Voerwezen, hoofdinspecteur Snethlage, op het terrein. Toen men echter nog een laat- sten Inspectietocht over de brug en de naaste omgeving maakte, bemerkte men, dat er geen lantaarns waren. Dadelijk werd er van de zijde der politie bezwaar tegen oponstelling der brug voor het ver keer onder deze omstandigheden gemaakt. Men zou echter nog probeeren in het ge mis te voorzien door een groot aantal nood hulplantaarns te plaatsen. Op deze wijze hoopte men de brug toch eenigermate te kunnen verlichten en om 9 uur de brug voor de voetgangers te kunnen openstel len. Het bleek echter, dat de verlichting totaal onvoldoende was. Het Gwn. Electr. bedrijf kon er niets aan veranderen, daar het geen personeel moor ter beschikking had. Onder deze omstandigheden vond de hoofdcommissaris het niet raadzaam de brug open te stellen. Nader wordt vernomen, dat Zatordag- avond omstreeks 10" uur do Laakbpig toch voor het verkeer opengesteld is. Ernstig aulo-ongevai Een doode Zaterdagmorgen brak nabij Hoevelaken een der wiolen van den met eieren beladen auto van den heer S. uit Nijkerk. Een achteropzittend persoon en een 12-jarig zoontje van den heer S. werden van den wagen geslingerd. Het knaapje was on middellijk dood, de man werd licht ge wond. Hel vlotbrengen van de Bonzo Zaterdagmiddag, klokslag 8 uur, is de motorboot Bonzo, Vrijdag bij Schevenin- gen gestrand, vlot gebracht. De bemanning had een anker uitge bracht en daarna werd de boot bij vloed van het strand afgetrokken. De sleepboot „Wachter" bleef al pellen de even buiten de pier om assistentie te verleenen. Na hard werken is het gelukt, het bootje wot te krijgen. De sleepboot heeft het opgetrokken naar de Sohevening- sche haven, waar het op de werf gerepa reerd zal worden. Het werk had veel belangstelling. Hon derden Hagenaars, die van het goede weer op Scheveningen kwamen genieten, eloegon het schouwspel van het strand en den boulevard gade. Nadat de Bonzo vlot gesleept was, heeft do sleepboot de motorboot naar de haven gebracht. In overleg met den directeur van de scheepswerf is toen, gezien do goe- resultaten van het korte zeetochtje, beslo ten Zaterdagavond nog naar IJmuiden te gaan. Omstreeks 4 nur heeft de sleepboot Wachter met de motorboot achter zich de reis aanvaard. Vad. Moord en zelfmoord. J. L., een werkloos Nederlandsch glas blazer te Shoredltoh (Engeland) heeft zijn vrouw en twee kleine kinderen trachten te vermoorden met een hakmes en is daarna uit een raam van de derde verdieping ge sprongen. Hij was dadelijk dood. Hot oud ste kind is overleden. Het andere kind en de vrouw verkeeron ln levensgevaar. Wielrenner doodgereden. Zondagmorgen halftien Is de wielrenner F G. D. Buddenherg uit Amsterdam, die in snelle vaart in de Torenstraat te Soest reed, door een auto uit Bussnm overreden In het Wijkhuis te Soest werd hij verbon den door drs. Rupert en v. Leeuwen. Per auto-ziekenwagen werd hij naar Amster dam gebracht, om ongeveer halftwee al daar te overlijden. Den auto-bestuurder treft geen schuld. Buddenherg was gehuwd, 28 Jaar oud on vader van 3 kinaeren. Verbrand. Zaterdag Is te Vlodrop (L.) een zekere Van Riet, die zijn kleerem met benzine stond schoon te maken, levend verbrand. De benzine vatte vlam door oen ronk, die uit de pijp van een passeerend persoon viel. De man liep hoogst ontdaan roepend weg, zoodat de noodige hulp niet direct verleend kon worden. Aan de ernstige brandwonden is de man ten rfotte over leden. Knaopje verdronken. Men meldt ons uit Amsterdam: Zondagmiddag verkeerden de ouders van het 6-jarig knaapje Meyer Bobbe, woonach tig Dijketraat 87, ln groote ongerustheid over het uitblijven van hun kind. Tegen half zes kwamen, nadat tal van vergeef- sche pogingen waren gedaan om het jon gentje op te sporen, de moeder en een 5-Ja- rig vriendje op het politiebureau, waar de kleine vertelde dat z*n kameraadje in de Oude Schans was gevallen. Op aanwijzing van het kind, begon de politie ter plaatse te dreggen en slaagde er vrij spoedig in het lijkje van den verdwenen knaap op te holen. Een woesteling. Toen bewoners van de Bredasche baan te Roosendaal do hulp der politie inriepen tegen een beschonkene, die o.m. verschil lende ruiten ingooide, ging hij ln een aan- uit de RAc;o-'.v~r:"? Wal er va.iavcr.d ie !io:it.i i 5.20 uur: Eiffel toren 2;VJ0 U. ('.uaort. 6 00 Hilversum 1050 i Vóór- avondconcert door liet H.D.O.- Oirliost ouder Francois Lup- geus. Programma. JMit fStandavton (Mnrsch). Blon; 2. Dor Calif von Bagdad (Ouver ture), Ro^ldiou; 3. Morgeun Matter (Wals), Strauss; i Ma- (l.ima Butterfly (Opera Famo* sio), Puccini; 5. An 0rungs Grove in California Foxtrot), Berlin. Pauze. 0. Die Dollar* prinzassin (Operette-potpourri), I/6o Fall; 7. Schcin Rosinarin, Ivreialer; 8. Spsniscbe Rapso* die, Richardy; 9. Chilli Rom* Bom (Foxtrot), Donaldson; 10. Marsch finale. 6-50 Frankfurt 470 M. „Der sösze Kavelier'', operette. 7.20 Allo Britsche stations: Tijnaeia Big Ben en nieuws. 7.20 Hamburg 395 M. „De Van* ecliriewung", bJijspel. T.20 Mflnchen 485 M. Kamerma* ziek. 7.35 Brussel 265 M. Groot gala-corn* eert. 7.4Ö m Londen 365 M. en Chelmsford 1600 M. Lichte muziek en oatu» öerie. 7.Ö0 Berlijn 500 M. Rnsoisahe avond. 7.50 m Mduster 410 M. Conoert. 7.50 Rome 425 M. Nieuws en oon* eert. 7.50 Zürioh 615 M. Concert. 8.05 Radio-Porie 1780 M. Conoert. 8.10 Hilversum 1050 M. Eon avond voor en over Vlaanderen. Pro* gramma: 1. Het H.D.O.-Or- chest: Marche Sainto d'Hérc- diade, Massenet; 2. Mevr. W. L. BoldinghGoeman*Lettouw kundige. Over Vla&mache kunst Inleiding. Guido Gezelle. Go- dichten uit den eersten tijd. 8. Lotti Musken». a. Mijn Vlaaavi deren, ik heb U lief, G. Antheu- nissen; b. Stoet, Aug. de Boeak; 4. Robr. v. d. Spurt (piano), a. Allegretto, Edgard Tinol; b. Soherxlno, Edgard Tinei; o. Al bumblad, J. Broekse; d. Menuet A, Waelput; e. Wal» in Dee, Jef van Hoof; 5. Mevr. Bob- dingGoeman». Ren4 de Glercq Korte Inleiding. Gediohtan (uit Land); 0. Lotti Muskens. a. Ik heb getracht U te vergetoi^ Hindertael; b. Meilied, Huber- ti; c. Lenteavond, Arth. Meuke* man; 7. Het H.D.O. Orkest, a. Kermeaso Flamande, J. B!ockx; b. Serenade de Milenka, J. Rlockx; 8. Mevr. L. Boldingh—» Goeman», Folix Timmerman»; 9. Itohr. v. d. Spurt. a. Vlaam- sche Dans, Op. 26 no. 5, Jan Blockx; b. „Mijn Vlaanderen, liob ik hartelijk Mef', G. An ti leunJs; o. VlammenspolingL Robr. v. d. Spurt; 10. Loiti Musken», a. Gondel tod, Edgar; b. Lentelied, P. de Mol; o. Mea- zekon, Joe. Atelet; 11. Het H D.O. Orcheat Suite Poótique^ J. Blookx, Souvenir Gavotte Berceuse Marche; 12. Sot. 8.20 Alle Britsche stations: Star Ballad Concert. 8.20 m Chelmsford 1600 M. Kamer muziek en tooneel. 1. Quartet in D. (Haydn); 2. „Entertal* t ning mr. Waddington", blijspd in 1 aote; 8. Quartet in C Mioo* u.U'i Gp. 18, no. 4 (Beethoven); 4. „The Dweller in the darkness*1 a play of the unknown in 1 act.; 5. Quartet, Op. 67. B Flat (Bralima) Andante en Agitato. 8.50 Petit Paxisien 845 M. Gonoert 10.50 Alle Britsche stations: Dan»* muziek van hot Savoy Hotel to London. val van razernij de politie to lijf. Er ont stond een verwoede worsteling, waarbij een agent van politie zoodanig door den dronkaard op het hoofd werd getrapt, dot hij zeer ernstig werd Vorwond, terwijl hij FEUILLETON. S) In het geheel niet schat, maar ik zie dat je vermoeid bent. Ja, je bent ver moeid en je kleur is aan de grens van het bleeke en ik vrees dat je zult willen hel pen aan de inrichting van onze nieuwe woning en dit zou je nog meer vermoeien. Laat je vader' voor alles zorgen, hij kent dat, wij kunnen niet beter doen dan den tijd, die ons nog van het nieuwe tijdperk scheidt, op aangename wijze door brengen Ik stel voor op reis te gaan, dat zal een uitstekende gezondheidskuur voor ons zijn Jeanne zag wel, dat Sidoine er naar verlangde hun huwelijksreis opnieuw te beginnen en haar tevens de onaangenaam heden wilde besparen van een verhuizing, zonder te weten waarom, was zij er tevreden mee. Het speet haar qiet, hare Keuken te moeten verlaten en de witte broodsweken nog eens over te doen. Dat is een goede gedachte, zeide zij, ta wanneer vertrekken wij? Wanneer ge wilt, morgen bijvoor beeld? Wacht, laat mij eerst in den spiegel kijken, Je hebt me bang gemaakt met je bleeke kleur. Je bent niet meer bleek, verklaarde Sidoine, die het niet meer noodig oordeeL de te liegen, nu zijn doel bereikt was. Je bént weer rose als de stopverf van sen food gieter. c Maak je me complimenten? God beware me daarvan! die 6tomme spiegel zegt je al den heelen dag dat je mooi bent, en je zou het op het laatst gaan gelooven ook. Heer! sprak Joanne tot den spiegel, wat is die man slecht. Ziedaar om Je te beloonen. En gebogen over den schoorsteenman tel drukte zij een kus op het koude glas. de glas. Een kleine rilling bewoog de schouders van Sidoine. Hou je veel van je spiegel? De lippen steeds op het glas gedrukt, antwoordde zij: At ee ou eus. Wat vertel je daar? riep Sidoine uit, spreek je Hebreeuwsoh? Weineen, sprak Jeanne, zioh omkee- rende, ik zeide fenkel maar, dat het koud was aan mijn neus. Zij ging op de knieën van haar echtge noot zitten, sloeg den arm om zijn hals dit was steeds haar houding, al» zij een verzoek wilde doen en sprak op een onverschilligen toon: En waar gaan wij heen? Vervolgen» snel haar hand op den mond van Sidoine leggend, antwoordde zij in zijn plaat»: „Wij zullen gaan waar het mooi is hè? Als wij een» teruggingen naar waar wij de vorige maal geweest zijn? wij weten den weg en zijn er bekend Ba, ba, ba,boe, boe, boe, deed Sidoine hooren, terwijl hij met den wijs vinger neer wenkte, en tevergeefs trachtte haar hand die hem het spreken belette te verwijderen. Ja, sprak zij, het is zeer juist, wat je daar zegt, maar veel hebben wij niet gezien en als men ons naar onze reis vraagt moet ik altijd liegen en dat is heel vervelend. Ditmaal zullen wij gaan om alle» te bekijken en ik zal je niet meer met strooitjes ln je oor kittelen, om je te laten gelooven dat het een vlieg waa. En ook zullen wij niet meer in het water vallen. Wij zullen een gids koopen. En 'b avonds zeide Sidoine, die de vrije beschikking over zijn kaken weer terugge vonden had zullen wij opstellen maken. Spot nu niet, het is ernst, ik wil die plaats nog eens bezoeken. Zij was op het punt in huilen uit te barsten en Sidoine zag haar verteederd aan Goed, sprak hij, wij zullen gaan. En ziedaar nu waarom mijnheer en mevrouw Sidoine Loriot zich gereed maak ten om op reis te gaan. n De prijs van het scheren ia vastgesteld op 10 centen. (Besluit van het iyndicaat van patroons-coiffeur»). Sidoine was vroeg opgestaan en hield zich bezig met het reisgoed in t» pakken, bijgestaan door juffer Eulalle, de concierge, die xeor belangstellend was voor dit plot selinge vertrek. Hij was de koffer» op zol der gaan halen, en had in zijn v&lie» een paar echoenen, twee pijpen, zijn tanden borstel, eenige dasson, een revolver en een wandeloostuum geduwd, en wa» niet wei nig fier op zijn werk. Het prachtige resultaat aanschouwende hief Jeanne haar armen ten hemel en riep uit, dat de mannen niet het minste begrip van inpakken hadden en dat een pak kleeren niet in een valies thuis hoort maar in een koffer. Sidoine zag de juistheid van deze op merking in en haalde het verkreukelde oos- tuum te voorschijn. Verlangende zioh nuttig te maken liet hij zijn oog vragend door de kamer heen dwalen, vervolgens begon hij gedwoo zijn linnen, zijn zakdoeken' en zijn soheermes aan te dragen. Hij legde alios in gelijke hoopjes op don grond achter zijn vrouw, die steeds bij den koffer vóorovorgebogen stond. Zich op richtende wierp zij al het aangebraohte overhoop. Sidoine was vol goeden wil maar erg hinderlijk. Om Jeanne, dia halverwege ln den kof fer zat, te plagen wist hij niet beter to doen, dan het deksel neer te drukken en te brullen gelijk een verscheurend dier. Met dit alios ging de tijd voorbij en zij moesten zich haasten om den trein niet te missen. En toen do koffers eenmaal gesloten waren, veegde hij zich het zweet af en ging op het bed zitten om uit te rusten van zijn vermoeienis. O weel 0 woel we hebben onze para- pluies vergeten. Die doet men niet in de koffers, die dragen wij bij de valiezen. Er bleef nog een belangrijke kwestie op te lossen! Zouden zij tegen de concierge zeggen dat zij voorgoed vertrokken of niet? Na rijpelijk nadenken besloten zij met den eigenaar zelf te onderhandelen en niets aan de concierge te zoggen. Als wij een boek medenamen om in den trein te lezen, zeide Sidoine, die zich steeds verbeeldde, iets vergeten te hebben. Jeanne vond dit goed na zich op het horloge van haar man overtuigd te hebban dat zij nog tijd hadden. ZIJ gingen beiden naar de boekenkast die zij gedurende hun huwelijk nog niet geopend hadden; het waren meerendeel» studieboeken en eenige goedkoop» roman» Al» wij het kookboek eens medena men? «telde Jeanne voor. Ziedaar I sprak Sidoine, op twee zwart ingebonden schriften wijzende, ziedaar mijne werken, mijn meesterstukken. Je werken? Heb jij meesterwerken geschreven en mij dat nooit verteld? Ik was dat alles zoo lang vergeten; ik heb dit uitgebroeid toen ik nog student was. Wat is het? Een roman? Neen. het is philosophic. Het zijn, met verschillende schrijffouten, mijn in zichten ovor het bestuur der wereld, over liefde, arbeid, enz. Jeanne onderbak deze opsomming niet te zeggen: Dat moet heel aardig zijn. Ik herinnor mij niet meer of het vroolijk of droovig is, maar Ik verkoop z« je voor vijftig cent. Heb je soms slechte berichten von de beurs gekregen? Zijn wij geruïneerd? Heel en al; lk heb mijn fortuin er doorgebracht on jouw bruidschat erbij 1 JIJ moet pianolessen gaan geven en ik ga bo»* ken schrijven voor vijftig cent de twee. Zoo ging langzaam onder spotternijen en gr&ppen de tijd voorbij. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3