Tweede Blad Vrijdag 10 April 1925 UIT GE PERS DE BELGISCHE KAMERKIEZINGEN. Do Volkskrant schrijft: Men kan thans reeds den uitslag der Bel gische Kamerverkiezingen overzien. Eén overwinnaar is er niet, wel één ver- slagenc, en deze laatste is het liberalisme. Rouwig behoeft men om de nederlaag, 3ie naar vernietiging wijst, van het libe ralisme te minder te zijn, omdat het in zijn èoede dagen de dagen van Bara en Frèrc-Orban fel anti-katholiek was en ïïo bevrediging van het Vlaamsche land eer beeft tegengewerkt dan bevorderd. De katholieken hebben een kleine winst behaald, maar de winst ware grooter ge weest, indien zij de geloofsgenoolen, die op éigen gelegenheid in dissidente fracties zijn Opgetreden, hadden weten op te vangen, m. 'n, w. indien zij voor het volle recht voor .Vlaanderen en de christelijke democratie steviger waren opgekomen. De meeste winst valt aan de sociaal-de mocraten toe, die hard bezig zijn de over blijfselen van het liberalisme verder te sloo-, pen. "Waar geen der partijen de volstrekte meerderheid, bezit, slaat men ten aauzien van de vorming van een ministerie voor groote moeilijkheden. Meer dan een kwarteeuw hebben de ka tholieken, ook nog onder het stelsel der evenredige vertegenwoordiging, al brok kelde dit het cijfer van bun meerderheid in de Kamer aanmerkelijk af, het bewind ge- Toerd. In den oorlogtsijd kreeg, men een „na- JionaaV' kabinet, en daarna hebben de ka tholieken zich met de liberalen verbonden. Zij zouden bet ook ditmaal weer kunnen 'doen, maar het lijkt weinig aanbevelens waardig, met een geslagen partij, die fel anti-democratisch en fel anti-Vlaamsch is, een bondgenootschap aan te gaan. Men zou met profijt zulk een bondge nootschap aan de socialisten kunnen over laten, die, als elders, van begeerte bran den. aan liet regeeren te kunnen gaan. Voor de katholieke nartij, voor haar bracht en haar eenheid, ware het waar schijnlijk wenschelijk, indien ze tijdelijk pit het bewind terugtrad. Zij dan gelegenheid hebben zich zelf Te herzien en in haar teruggetrokkenheid nieuwe krachten te verzamelen. Een partij, die een menschenleeftijd aan bet bewind is geweest, verbruikt kraclit en raakt het contact mót de volksziel min of inoer kwijt. De katholieke partij In België heeft aan 'dil euvel in sterke mate geleden. Zij moet meer een volkspartij worden'en Trachten althans een deel terug (e winnen van hef terrein, dat aan de socialisten is verspeeld. .Ts het geen scherpe aanklacht, dat in "Pen nagenoeg uitsluitend katholiek land als België de socialisten in stenunenlal de evenknie, of nagenoeg, zijn van do katho lieken? In Walenland hebben de socialisten ver uit de meerderheid, maar ook in het Vlaamsche land, met uitzondering alleen van de provincie Limburg, streven zij op bedenkelijke wijze de katholieke op zij. Moeten dezen er in berusten, dat zooveel 'geloofégenooten zicli van de katholieke par tij afkoeren en hun heil zoeken bij de so cialisten, in plaats van te trachten hen te rug te wiunen en allen te vereenigen op een breed volksgezind program? Een der middelen daartoe lijkt liet. bre ken hiet liet stervend liberalisme, dat voor België op elk gebied niets anders dan kwaad gebrouwen heeft. BINNENLAND Langs den weg gestorven. Onder dezen titel schrijft het „Volk" het pa volgende: „En bij geval kwam een zeker v priester denzelfden weg af, en liem ziende, ging bij tegenover liem voorbij." Van onzen correspondent te 's-Herto- penbosch: FEUILLETON. ZOMBO, DE SLAAF. S3) Houd op, ongelukkige, riep Iiij als Benig wapen het beeld des gekruisten Ver losser voorhoudende aan de heiden, die, ioen plotseling in het midden van den rook eene gestalte verscheen op de plaats, tvaar reeds maanden geene menschelijke Slem meer vernomen werd, aan de ver schijning van een geest geloofde. Hij sid derde, het mes ontviel zijne liand, en on der het slaken van een luiden gil deed hij ontzet een sprong tor zijde. Buig u, ongelukkige heideu, voor den Rod der Christenen, welken uwen meester Öm genade en ontferming aanriep, waar óver gij lachtet. Buig u en gevoel uwe on- macht tegenover Hem. Tot hiertoe en niet Verder zal uwe wraak zich uitstrekken. Steek uw mes op, en zoek de genade van üien God, die uw meester tegen uwe woede beveiligde. Zombo, die den missionaris nog altijd voor een bovennatuurlijk wezen aanzag, waagde het niet een woord te spreken; ver schrikt kroop hij naar de plaats, waar zijn nies lag, stak het in de scheede en ging toen eenige schreden achterwaarts. Zaterdagmorgen omstreeks 5 uur_ werd aan den Bosschenweg te Boxtel sterven de gevonden de sigarenmaker J. Mathon, Uit 's-Hertogenhosch. De man, staker aan de Karei I-fabrie ken te Eindhoven, was Vrijdagavond per fiets naar Eindhoven gegaan, waar hij zijn nilkeering in ontvangst heeft geno men. Hij schijnt op den terugweg onwel te zijn geworden*. Om elf upr heeft hij bij de paters te Boxtel te drinken gevraagd. Dit werd hem geweigerd; men liet hem voor de deur staan. Om twaalf uur zat de man naast zijn fiets voor het hek van het klooster. De overste heeft toen, bij gestaan door twee paters, den doodzieken man naar de straat getransporteerd. Kerkgangers'vonden den stakker daar stervende. Het „Huisgezin" teekent hierbij aan: „Een echt reclamestukje voor de lezers van het „Volk", een stukje om die paters eens flink aan de kaak te slellen en een Bijbeltekst doet dienst als vuurwerk bij het stuk. Maar de zaak is eenigszins anders. Ziehier hoe 't gegaan is. Vrijdagavond om 11 uur boorde een der pater- van St. Charles te Esch fluiten en hij meende dat het een signaal was dat de een aan den ander gaf. Hij opende zijn raam en zag bij 't. maanlicht een man aan het gesloten hek staan. Op de vraag wat hij moest hebben kreeg de pater ten ant woord: „drinken". Hem werd beduid liever door te loopen. Een uur later werd weer gefluit verno men, en is de pater opgestaan en mei twee postulanten naar het hek gegaan. De man vroeg weer om te drinken; ze hebben hem gezegd door te gaan. "Nu zal men zeggen waarom den stak ker geen glas water gegeven? Maar denkt u de situatie in. In het holle van den nacht, daar in de eenzaamheid, ver van elk huis, meent men verdachte signalen te hooren en op do vraag wat men verlangt alleen liet antwoord: drinken. Wekt dit niet het vermoeden, dat hel er om te doen is dat liet hek geopend worde. Als de slakker gezegd had;.Ik hen ziek, of op andere wijze zijn beklagenswaardigen toestand veropenhaard had, zou de pater zeker zijn overste gewekt hebben om aau dezen Ie vragen wat te doen. En dc gast vrijheid dezer missionarissen kennende zou hulp verleend zijn. Maar de pater in kwestie moest denken met een verdacht individu te doen te heb ben en hield de poort voorzichtigheidshalve gesloten. Van onbarmhartigheid is hier geen sprake, hoogstens kan men van Ie groote voorzichtigheid spreken en bijna iedereen zou in oen soortgelijk geval op dezelfde wij ze handelen. Er is in het heele geval geen aanleiding om e;n sensaliestukje als liet „Volk" gaf te schrijven. Toen de paters *s morgens tot de ont dekking kwamen dat ze met een zieken stakker Ie doem hadden hebben ze hem met de grootste Hefde behandeld en ze .betreu ren liet. onrecht dat de man .liun 's nachts niet duidelijker'zijn' toestand hoeft, kenbaar gemaald. Het zou heel anders zijn gegaan. Het verbruik van siaaren, sigaretten en «abak. Ge-tallen voor 1923 en 1924. Door de ingevoerde tabaksbelasting, in verband waarmede geen sigaren, sigaret ten of tabak verkocht mogen worden zonder vermelding van de waarde, is bekend hoe veel banderolles in de jarni 1923 en 1924 door het Departement van Financier# zijn afgeleverd. Door deze belasting zijn we in staal op betrouwbaren grondslag na te gaan, hoe veel .sigaren, sigaretten of tabak er ver rookt zijn over genoemde jaren, aannemen de, dat de gebanderolleerde hoevee1 lieden tevens zijn opgebruikt. De werkelijkheid zal daar zoo heel ver niet van af zijn. Bo vendien is vast te stellen, hoeveel geld al het verrookte materiaal heeft gekost, daar bij aanpemende, dat de winkeliers den pr:js op de banderol ook inderdaad vragen Omtrent de gehanderolloerde hoeveel heden stellen we het volgend overzicht sa men; do cijfers zijn gedeelte'ijk ontleend aan het zoo juist, verschenen Maartnummer van het Maandschrift van liet Centra al- Bureau voor de Statistiek. Gebanderol leerd: 1923 1924 Sigaren (stuks) 1,058,994.075 1.047,705,325 Sigaretten (id.) 1.997,671,800 2,542 488,300 Tabak (K.G.) 12.S55.103 14,781,799 Meer dan .één milliard sigaren werd dus zoowel in 1923 als in .1924 in den lande gebruikt,- terwijl 't aanbal sigaretten reeds Vliet van hier inensch, riep de pries ter, wien cle schrik en angst des negers niet ontging. Ontvlucht deze plaats en kies tot uw gezelschap de verscheurende dieren dos wouds. Weg, weg van hier! Waarom wordt Zombo versmaad? mompelde nu de heiden half verstaan baar, waarom is men hem hinderlijk in den heiligen plicht, wraak te .oefenen? De wraak, o heiden, is geen heilige plicht, maar een werk van den Booze; want er staat geschreven; oordeel niet, op dat gij niet geoordeeld wordet. Ik oefende slechts vergelding; mijn vader werd ook geoordeeld. Noemt gij die handelwijze vergel ding? Hebt gij u willen bepalen met het le ven te benemen aan uwen meester of aan hem, die hem den raad gaf uwen vader valschelijk te beschuldigen? Gij ontroofdet uwen hoer zijn eenigst kind en zijne gade, die geen deel aan zijne misdaad hadden. Gij hebt zijne bedienden en zijne slaven, die uwe broeders waren, gedood; ook zij waren onschuldig aan zijne misdaad Gij hebt zijne kudden vergiftigd, zijne gebou wen in brand gestoken. En gij durft u nog beroemen op een gruwel van enkel moord en bloed. Al de onschuldige levens, die door uw vergift zijn uitgeblusclit, roepen wraak over u, en voor de korte lichame lijke pijnen, welke de door u omgebrach- ten hebben noeten verduren, zult gij er de 2 Vi milliard b'ereikïe. Bovendien werd in 1924 bijna 15 millioen K.G. 'tabak ver handeld. Voor sigaretten en tabak zijn de hoeveelheden van 1924 belangrijk booger dan van 1928. Voor hoeveel waarde (volgens de bande-» rollen) in rook is opgegaan, laat ons bet volgend overzicht ziem Waarde (volgens banderol): 1923 1924 •Sigaren f 79,921,358 f 76,552,299 Sigaretten 36,084,805 43,410.261 Tabak 28,918,828 34,207,830 Te -zaaien f 144,924,991 1164,176,390 De waarde van de afgeleverde banderol len blijkt in 1924 (voorloopige opgave) to zijn toegenomen met rond 20 millioen gul den, zoodat het totaal voor 1Ö24 meer dan 160 millioen gulden waarde heeft! Voor heide jaren te zamen is het totaal ruim 300 millioen gulden. Dit zijn sommcD, die aandacht vragen en misschien den hartstochtelijken rooker voor een o ogenblik zijn sigaar doen neer leggen. Nederland (hef mannelijk gedeelte) per mitteert zich wél de weelde van een enkel sigaartje! Intussoheai mag er bij vermeld worden, dat ook op dit terrein, ondanks de toene ming van het aantal, eenige bezuiniging schijnt doorgedrongen, immers waren in 1923 de sigaren van 8 en 10 ets. het meest in trek, in 1924 werden die van 6 en 8 ets. het meest gebanderollerd. Ook bij de siga retten is iets dergelijks op te merken. De Belastingontwerpen. Voorloopig Verslag. Zooals gisteren gemeld, is liet Voorloo pig Verslag, verschenen over.de belasting- wetsontwerpen in verband mot de Weelde- •wet. Door sommige leden werd betoogd, dat als men den druk op de kleine inkomend wil verzachten, dit doel heler zou worden bereikt, indien men de gemeenten in de ge legenheid stelde haar inkomstenbelasting te verlagen. Eenige leden betoogden dat waar de Re- geering terecht een groot aantal onnoodige verteringen wil belasten, ernstig overwogen dient te worden, op welke wijze een belas ting- op liet reizen voor genoegen in het bui tenland kan worden gelegd. Daarnevens zouden maatregelen dienen te worden genomen togen hen, die zich ge durende de jaren, dat de belastingen nog in liet toeken van den crisistijd staan, door voortdurend verblijf in het buitenland daaraan onttrekken, ofschoon zij geduren de den oorlog van de rust en veiligheid hier te lande hebben geprofiteerd. Dit zou kunnen geschieden door lo bepalen, dat zij. die zich naar bet buitenland begeven of be geven hebben, nog gedurende vijf jaren na hun vertrek worden aangeslagen in de in komsten-, vermogens- en verdedigingsbo- lastingen, behoudens dat zij een korting zouden kunnen krijgen tot het bedrag, dat zij Lewijzeh in liet Buitenland aan belas ting naar het vermogen en bet inkomen to hebben behaald. Andere leden waren van oordcel, dat te gen de bovenstaande denkbeelden verschil lende bezwaren bestaan. Naast bezwaren legen dc weeldebelasting waren er ook voorstanders die dé totstand koming van liarle toejuichten. Nu alge meen versobering van het leven wordt ge- eischt is een belasting als deze goed en nut tig te achten. Het denkbeeld werd ter sprake gebracht de hotels, restaurants, en andere cetgele- genhedeu te verdeelen in drie klassen, naar hot min of meer weelderige van hun aard. Ook werd in overweging gegeven om even als in België, de kle:ne verteringen ook be tere niet-luxe inrichtingen vrij te stellen desnoods mei een tamelijk lage grens, al is het gevaar niet ie ontkomen, dat zulks door splifsing van verteringen lot ontduiking aanleiding kar. geven. Uit de Goudsche Raad. In de gistermiddag gehouden gemeente raadsvergadering is aan de orde gekomen het voorstel tot inrichting van het Kazerne- terrein tot veemarkt. Het thans in gebruik zijnde terrein heeft onvoldoende ruimte. De raad kon zich met bet voorstel vereeni gen, behalve de lieer .Jon gen burger, die van oordeel was, dat verruiming gevonden zou kunnen worden door afbraak van het ge bouw bij hel Leger des Hei 1-s in gebruik, en de achterzijde van hel gebouw, waarin de bank van leening was gevestigd. Vervolgens kwam aan de orde een voor stel tot wijziging van do verordening op de heffing van markt gelden, beo ogende, een eeuwige te lijden hebben. Al stortet gij u zelfs in het diepste der zee, uwen eeuwigen Rechter kunt gij niet ontvluchten. Op het einde der dagen zal do zee uw gebeente uitwerpen, opdat gij, indien gii u niet be keert, nederdalet iu den poel van 't eeuwi ge verderf. Genade, zuchtte Zombo, zonk op do knieën, kruiste naar Oostersch gebruik dc handen over de borst en boog het hoofd terwijl liij sidderend nog eens „genade" riep. Wend u tot God, sprak de missiona ris, die, om den heiden te bewegen, liem opzettelijk zulk een schrikbarende toe komst had afgemaald .Wend u tot God, dan zal uw roep om genade niet te ver geefs geklonken hebben. Wend u tot God, die blanken en zwarten, heeren en slaven lief heeft naar hunne werken, niet naar hun stand. Dan zult gij hiernamaals uwen va der terugvinden aan wien de Heer voor den dood, dien hij hier onschuldig onder ging, zoo wij hopen, het eeuwige leven als loon voor zijne lijdzaamheid zal laten toe komen. Nu slaakte de heiden, die op de knieën lag een doffen kreet. Zulke woorden had hij nog nooit ver nomen, en brandende van verlangen, om dien God to loeren kennen, riep hij uit: Leer mij bidden tot uwen God, die de equivalent tö vinden voor flo meerdere uit gaven, voortvloeiende uit de Inrichting van do kazerne lot veemarkt. Do verhooging van markt gel den niet 5 cent per mager en vet varken, en verhuur van hokken en bak ken worden geacht een meerdere ontvangst van f 5700 to zullen opleveren, voldoende om rente en aflossing te kunnen bestrijden van de totale kosten ad f 63 000 aan de uit voering van het plan verbonden. De raad kon zich met bet voorstel vereenigen. Voorts hechtte de raad zijn goedkeuring aan de voorstelen terzake de aanschaffing van een automobiel voor de gemeente-licht fabrieken, tot verhouw van het consultatie bureau der vereenigjaig tot bestrijding van do tuberculose en tot vaststelling van een verordening, regelende de toekenning van subsidies aan ontwikkelingscursussen. Verder is nog besloten tot verlenging van den ontruimingstormijn voor de Ibans nog bewoonde lil onbewoonbaar verklaar de woningen. KERKNIEUWS De Paus en S. P. L. in Nederland. Het bezoek van rector Bekkbrs. De Nat. Raad van S. P. L. voor Neder land meldt ons nog: Woensdagavond 1 April ontving Z. H. do Paus den Nationalen Directeur van S. P. L. in Nederland in particuliere audiëntie. Niettegenstaande de H. Vader zwaar ver moeid was van gewichtige audiëüties (hij had o.a. juist den Beierschen minister-pre sident, den Gentraleh Raad van de Voort planting en Z.E. Kard. van Rossum in langdurig bijzonder gehoor toegelaten) wilde Hij toch nog aan den Nederl. Nation. Directeur de gunst bewijzen hem in zijn particulier werkvertrek te ontvangen. Na dat Z.E. kard. van Rossum den audiëntie- ganger aan Z. H. had voorgesteld, wenscli- le dc Paus 'rector Bekkers geluk en dank te hom voor hetgeen in Nederland gedaan wordt voor de opleiding der inlandschc priesterschap in de missies, „een werk zoo zeide Z. II. dat voor do Kerk van zulk een onschatbaar belang is". Aansporend voort te gaan op den inge slagen weg, zeide de Paus op een bijzonde re wijze te willen zegenen allen, die als di recteuren of medewerkers voor het werk ijveren, en allen die er door gebed of aal moes aan bijdragen: dan stond Jlij op en riep plechtig Gods zogen af over alle Ne- derlandsche weldoeners van S. P. L. Daarna schonk hij aan den nationalen directeur „als een herinnering aan liet ju beljaar en aan den Paus" een sohoonc medaille, die aan de eene zijde don heelde naar van Pius XI en de afbeeldingen der vier basilieken droog en aan de andere zij de liet beeld toonde der Madonna ..wier hulp zoo sprak Z. H. wij immer noo- dig hebben." Hem dankend voor zijn bijzondere wel willendheid. gaf onze nationale directeur aan Z. H. de verzekering, dal in Nederland aan »S. P. L. zat worden voort«xearbeid met denzelfdén ijver en met dezelfde edelmoe digheid, als lol dusver. En de Nationale Raad vertrouwt, dat lii.i alom een steeds stijgende medewerking zal vinden, om dil woord gestand lo kunnen doen. Pastoor J. M. A. Bots. t In de Mariastichting te Haarlem, waar bij sinds enkele weken verbleef is Woens dagmiddag geopereerd werd is gistermor gen, zooals wij reeds meldden, in den ouderdom van 56 jaren overleden de Zeer- oervv. heer J. M. A. Bots, pastoor te As sendelft. Joannes, Maria, Aloysius Bols, werd ge boren Ie Nieuwkoop 23 Mei 1868 en pries ter gewijd op 17 Februari 1894. Achtereen volgens werd bij benoemd lol kapelaan te Langeraar op 19 Febr. 1894, to W a r- m o n d op 29 Augustus 1898, en te Amster dam dl. Will, binnen) 26 October J901, lol pastoor te Moordrecht 3 September 1907 en te Asendelft 9 November 1918. Gearaenggdle Berichten DE RAMP IN DE WIELINGEN. Betreffende de aanvaring in do Wielin gen kan thans nog nader worden gemeld, dat liet Nederlandsche schip goed manoeu vreerde en dat het ongeluk plaats had hij helder weer. Er was geen sprake van mist. Aangenomen wordt thans, dat het En- gelsehe stoomschip een verkeerde manoeu vre uitvoerde. De te Vlissingén wonende Nederlandsche loods van de „Jonge Gatha- slaven lief heeft. Leer mir bidden tot dezen grooten God, die mij hiernamaals met mijn goede vrouw, mijn lieve kinderen en mijn armen vader wederom zal vereenigen. O, hoe geheel anders dacht ik over uwen God; ik geloofde, dat Hij de zwarten haatte en zich alleen jegens dc blanken genadig be toonde. Morgan nog altijd geknield liggende, ver loo'r geen woord van hetgeen Zombo sprak, en toen hij zag, hoe diep de heiden getroffen was door de toespraak des priesters, besefte hij eerst recht zijne groo te schuld. Immers hij was iiet, die nu eenige jaren geleden den zendeling had afgewezen, die van zijne negers Christenen wilde maken. Ware dit toen gebeurd, dan zou de heilige leer van onzen godsdienst de wilde- geaardheid der heidenen getem perd en verzacht hebben. Zonibo, deze mensch met 'n zoo helder levendig verstand, zou spoedig zijn inge drongen in de waarheden des geloofs, ge wis had hij alsdan de vergelding aan God overgelaten. Maar Morgan wees het woord des Heeren af, en do vermetele uitdruk king, welke hij gedurig in den mond liand: „Mijne slaven hebben geen godsdienst noodig, de zweep is hun god, daaraan ge hoorzamen zij!" had zich verschrikkelijk aan hem gewroken. De vloek daalde over zijn huis neder. Dit alles besefte hij volko men. WT DE RADIO-WERELD Wat er vanavond te hooren 4.B0 uuti Erankflbt 470 M. Uitzend^ van „Parsifal" (Wagner). 5.03 - M Berlijn 500 M. Uitzending van do 2e acte van „Parsifal* (Wagner). Do 3e acte begint te 7.20 uur. 5.20 Ei f feitoren 2600 M. Concert 7.20 n Manchester 375 M. en alle anu dere Britscho stations; Uit zen-» ding van „Der Messias", or«w torium van Handel, uit de Free Trade Hall to Manchester. To 8.35 uur onderbroken door een preek te Londen. 7.20 Hamburg 395 M. Goedo Vrij-* dag-;nuziek. 7.35 Zurich 515 M. Passionsmusik. 7.50 Rome 425 M. Nieuws en steun migo muziek. 8.05 Radio-Paris 1780 M. Fragment ten uit „Mario Madeleine" (Massenet). 10.20 r„ Manchester 375 M, Kort piano-» recital. rina" is gered. Dit is ook het geval mot den eenigon passagier, een Nederlandsch postambtenaar, die met het schip do reis naar Barcelona medemaakte. De 16 ge redde mannen werden allen naar het St. Joseph Ziekenhuis vervoerd en daar na een warm bad onder de wol gestopt. Geen hunner is gewond, maar allen moeten rust hebben en bij enkele hunner treedt koorts op. Er is alle reden,, om aan te nemen, dat de vier vermisten met het schip zijn ge zonken. Toen gistermorgen to kwart over vijf hot Duitschc bergingsvaartuig „Lüwo" mot twaalf schipbreukelingen on zes doodon hier aankwam, ging do droeve mare dra door heel Vlissingén. De schipbreukelin gen werden onmiddellijk ondergebracht in het St. Joseph Ziekenhuis en daar waren wij in de gelegenheid, met den gezagvoer der, kapitein J. Zoethout, oen onderhoud te hebben. De toestand dor schipbreuke lingen is op liet oogenblik naar omstan digheden vrij gunstig. Slechts bij twee hunner is koorts waargenomen. De ande ren zullen waarschijnlijk weinig nadooligo gevolgen van hun avontuur ondervinden. Laten wij nu het verhaal van den kapi tein volgen: Wal kapitein Zoethout v e r I o 11 „Wij waren, zoo doelde hij aan do „Tol." medo, van Antwerpen op weg naar Barce lona met 205 Ion stukgoed. Ik had van Antwerpen af op do brug gestaan en was daarom vannacht tegen drie uur naar be- nedon gegaan om oón kop koffie te clrin- kon. I)e tweede stuurman. J cle Boer bleef toon op de brug. Voor ik naar benéden was gegaan, had ik geconstateerd, dat het zicht vrij goed was. Do maan scheen, het geen liel. uitzicht ton goede kwam..Wij nul- 'moptlon verscheidene vaartuigen Yttti Vlissingén af haddon wij'al een loods .mee genomen en deze bevond zich ook.op dc brug. Toen ik beneden nas. hoorde ik plotse ling' een stoot op de fluit. Ik vloog aan dok on zag toen op oen afstand van 300 Motor de toplichten van oen vaartuig. De stoot op do fluit, dien wij gegeven haddon. wor/1 niet beantwoord. Ook zag ik, dat met dc telegraaf was geseind om do machine të laten stoppen. Een oogenblik later gaf hel schip, dat op ons toevoer, drie korte sloo ien, hetgeen beteekondo: volle kracht ach teruit, doch in plaats daarvan kwam da hooi sleeds dichter naar ons toe. Op dft drie korte stooten had ik: stuurboord, volle kracht, vooruit, gegeven. Ton gevol ge van de verkeerde manoeuvre van hot op ons toekomende schip, voer dit mei volle kracht op ons toe en trof ons ter hoogte van luik 3. Het vaartuig liep als het ware tot op-.de helft in ons schip. Onmiddellijk begon ons vaartuig Ie zin ken. Ik was nog niet van dc brug af. of ons achterdek stond al onder water. Even bon ik nog met de reddingsboot bezig ge weest, maar er was geen doen aan. Wij hebben clan ook geen enkele boot wogge- kregen. Later is mij opgegevon, dat hot aanvarende stoomschip was het Engelse he s.s. „Glan Monroe". Ik meende ook al, een dor Glanhooten te herkennen". De gobeelc bemanning is te water ge raakt. Verscheidenen zijn over boord ge zwommen en zelf heb ik dat ook gedaan. Stel u voor, dat mijn vrouw deze rei.; zou meemaken. Gelukkig is mij dal geweigerd, Overmeesterd door de kracht des oogmi- bliks stond bij op, trad lot Zombo, reikte zijne beide banden aan hem, die den dood aan zijne gade en zijn eenigst kind be rokkend, en al wat hij bezat vernield en verwoest Jiad. Ik vergeef u alles, sprak Morgan diep ontroerd, wat gij mij misdaan hebt, opdat ook God de Heer mij kwïjtschelde, dat ik in mijne, verblindheid jegens u heb mis dreven. Zombo stond onthutst; zijn meester, wiens rijkdommen hij vernield, en wien hij alles, wat hem djerbaar was, gedood had, schonk beril vergiffenis en reikte hem den slaaf, do hand der verzoening. Nu sloeg ook het berouw zijnen prik kel in de bórst des negers; door eene wilde smart aangegrepen, trok hij verwoed hot mes uit den gordel, drukte het in de hand van Morgan en riep hem toe: Dood mij, want ik heb u honderd maal meer kwaad gedaan dan gii mij. Dood mij, gij kunt het mij niet vergeven. Een smartelijke glimlach overtoog Morn gan's gelaat, hij wierp het mos ter zijde, en herhaalde nog eens, dat hij Zombo alles vergaf. De eerst zoo heerschzuchtige mees ter knielde nu voor den slaaf, vouwde de handen, en sprak met eene van ontroering bijne gesmoorde stem: Zombo, kunt gij ook mij vergeven# Ik zal niet opstaan, vóóórdat gij den vloek

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 9