Derde Blad Vrijdag 10 April !925 BINÜENLABID VOORLOOPIGE UITKOMSTEN DER BEROEPSTELLING 1920. Het Centraal Bureau voor de Statistiek Ïubliceert in de Maart-aflevering van het [aandschrift enkele voorloopige uitkom- gten van de beroepstelling 1920, voor zoo- yeel betreft de z.g. beroepsindeeling, n.l: een opgave van de bezetting der beroepen zonder rekening te houden met het bedrijf waarin de beroepen worden uitgeoefend. Alleen die beroepen zijn opgenomen, waar in ten minste 400Ö gewone werklieden werkzaam waren. In deze beroepen waren werkzaam 79 van het totaal aantal per sonen, dat in dienstbetrekking een beroep uitoefende. Totaal. Beroepen. M. V. Admin. personeel 114,498 30,851 Banket- en koekb4.432 29 Bankwerker 32,698 102 Barbier en kapper 4,577 321 Bloemb.kweeker 4,862 18 Boekbinder 3,973 726 Brievenbesteller 12,900 10 Broodbakker 19,359 30 Chauffeur 6,432 Commissionnalr, reizi ger, agent 21,969 263 Diamantbewerker 8,771 984 Draaier 7,883 98 Drukker (boekdrukk.) 4,967 23 Electricien 13,156 67 Fitter 6,873 7 Glasbewerker 4,012 47 Grondwerker 21,125 Handzetter 8,499 23 Houtbew. (mach.) uit- gez. houtdraaier 6,005 14 Houwer (mijnen) 9,858 Huisbewaarder 5,443 1,653 Huispersoneel 6,160 235,067 Inspect., agent (bank en verz.wezen 4,671 165 Kollner5,815 381 Kleermaker 15,568 22,605 Koper- en blikslager.. 5,413 *59 Iandbouwarb299,183 69,151 Loopknecht en besteller 31,512 1,646 Machinist17,107 Magazijn- en pakhuis- personeel 83,430 3,500 Metselaar18,110 Meubelmaker 8,729 1 Naaister 92 27,062 Onderhoudspers. (weg en werken; sp.- en tramwegen 7,905 Onderwijzer (L.O.; excl vakond.) 20,637 17,531 Opperman en bouw- vaksj19,110 Ovenpers. (steenfabr., aardew., glasf. enz.).,. 5,752 254 Politie 15,154 12 Reinigingsdienstarb 4,808 10 Scheepspers38,638 64 Schilder 1) 23,126 19 Schoenmaker 2) 8,166 12 Sigarenmaker 17,970- 1,366 Sjouwer en transport arbeider 89,628 8 Slager 10,859 Sleeper (mijnen)4,442 Smid20,374 4 Spinner 2,280 2,016 Spoeler903 4,814 Stationspers. 6,192 7 Stoker 18,375 1 Strijkster 42 6,138 Teekenaar 6,382 161 Timmerman 47,161 Treinpersoneel 9,640 Tuinbouwarb20,340 476 Tuinman 11,159 52 Vakonderwijzer (L. O. r en M. O.) 8,357 6,509 Veenarbeider 12.807 8,170 Venter 4,622 305 Verpl.pers.N (armenver- pleging) 1,139 2,942 Verplegend pers. (zie- kenverpl.) 2,362 16,881 Visscher (Zee) 8,247 Voerman en koetsier.. 19,178 8 Vormer (gieterijen) 4,187 1 Wever 19,599 3,935 Winkelbediende 15,231 24,238 iJzerwerker (soheeps- werker) 0,384 1) Met uitzondering Tan kunstschilder, kerkschilder, aardewerk- en glasschilder. 2) Handschoenmakers en schoenlap pers (geen werklieden in fabrieken werk zaam). De stakingen In Friesland en Drente. De conferentie tussohen verveners en ar beidersbonden onder leiding van den rijks- bemiddelaar Is mislukt De verveners hebben gisteren in verga dering bijeen de eiscben van de arbeiders afgewezen. Eveneens hebben zij de ar bitrage van den rijksbemiddelaar van de hand gowezen. De arbeiders zijn zeer op gewonden en hebben getracht de Emmer- flenne in brand te steken. Arbeiders van het staatsboschbeheer hebben den brand gebluscht. Het is tot een botsing gekomen met de marechaussee. Deze waren genood- haakt krachtig op te treden. Als gevolg ^Van moeeUm verscheidens arbeiders jjoh onder geneeskundige behandeling DE RIJNSTREEK. BODEGRAVEN. OP DEN HOEK. Gooien dag. Van 't zelfde. Goeien avond boef je nou niet meer te zeggon, want de dagen worden al aardig langer. Net zooals je zegt. En dan houen we den zomertijd. Hoe vind je dat? Ooh, ik voor mij geef er niet voel om. Het is wel prettig, 's avonds een uur lan ger licht, maar daar staat weer tegenover, dat je soms al met zonlicht naar bod toe gaat. Nou ja, maar je kunt toch tot don ker wachten. *0, jawel! Maar 's morgens moet ik er weer uit ook! Ben je zoo'n langslaper? Dat nou juist niet. maar ik maf 's nachts graag behoorlijk. Ik ben anders heel niet bang, dat jij slaap te kort zult komen, zeg. Maar nou 'ns eon ander praatje. Wat wordt de eierveiling druk, hè? Verbazend! Enfin, bet is niet zoo te verwonderen. Je zit nou zachtjesaan in den lijd, dat de kippen overal druk aan 't leggen zijn. Dat is zoo. Er scheen toch wel be hoefte aan een dergelijke Instelling te be staan. Je zou 't wel zeggen. Ze moesten er maar, om alle herrie te voorkomen, een electrisch mijntoestel Dat is wel een goed idee. 't Is trou wens al eens ter sprake gebracht daar, als ik me niet vergis. Weet je, wat zoo'n hebbedingetje kost? Een paar duizend gulden, denk ik. 1Je bent al aardig op weg. 't Kost 't bagatel van 11000. Nlot kinderachtig, wat jij? Nee, als dat zoo in de papieren loopt, zullen ze het nog wel eventjes in beraad houden. Dat geloof ik ook wel. Het gaat voorlooplg zoo goed. Als de zaak nog drukker wordt, dan kan het nog gebeuren, als het de kosten loont. Het zijn anders mooie toestellen. Ik heb ze op meerdere veilingen gezien. Je hebt nooit geharrewar of ruzie. Nee hè? Het bord wijst alles precies uit. Dat is zoo. Er is hier een fHnke, -eerlijke afslager. Daar mankeert soms ook nog wel eens wat aan. Maar wat is dat voor aardigheid, dat iedereen, die er in wil. een dubbeltje moet betalen. Dat is gedaan voor de goede orde. Het bestuur onderscheidt onder zijn pu bliek twee soorten menschen: koopers en kijkers. Nu was in 't begin vooral de laatste catagorie sterk vertegenwoordigd door een aantal jongens, die soms door hun geschreeuw de heele boel in de war brachten. Nu laten zij ieder, die komt, een dubbeltje betalen, en wie eieren koopt krijgt het weer terug. Nu blijven die lui vanzelf wel weg, en de boel gaat veel ge regelder. 0, is het daarom. Nou, dat hebben ze aardig uitgekeken. Natuurlijk. En de grooteren, die eens willen komen kijken, hebben het er wel voor over, of anders moeten ze maar eieren koopen of kuikens. Worden die ook al geveild? Nou, en ofl De veiling gaat uit van de Bodegravensche Pluimvee- en Konij- nenevoreeniging. Dus het is niet meer dan natuurlijk, dat niet alleen de producten, maar ook de dieren zelf geveild kunnen worden. Dat is weer waar.' Heb je ook al gehoord, dat enkele menschen hier bezig zijn, om de tegen standers van de gedwongen aansluiting bij de waterleiding te vereenigen? Ja, doe je ook mee? Nou, eigenlijk ben ik ook tegenstan der. Zooi Vind je dat gek? Wat een vraag zeg! Natuurlijk. Dan zal je me wel verkeerd begrij pen. Zeker, ik ben tegenstander van ge dwongen aansluiting. Ik vind maar zoo, de menschen moeten zelf zoo' wijs zijn, om zich er uit eigen beweging bij aan te sluiten, en niet het gevaar willen loop en, alle mogelijke ziektekiemen naar binen te krijgen met bet vuile Rijnwater. Maar als ze nu uit zich zelf niet zoo wijs zijn? Ja, dan heeft het gemeentebestuur groot gelijk, als het dwang gaat uitoefe- neif» Maar een treurig verschijnsel is bet, dat de menschen bun eigen belang niet begrijpen, dat ze gedwongen moeten wor den, om hun eigen welzijn te behartigen. Helaas ja! 't Is te hopen, dat ze het later dan toch maar zullen inzien. Neen, zulke lui zien het nooit in, of Hever, willen bet niet inzien. Maar laten we dit onderwerp maar laten rusten. De dragersvereeniging is van de «week ook voor mekaar gekomen, hè? Ja, het is mij genoeg meegvallen. Na die eerste vergadering had ik het idee, dat de zaak tamelijk hopeloos was. Maar het kerkbestuur sohijnt actief te zijn ge weest en een aantal b&epen bijeen getrom meld te hebben, en nu willen de burgers natuurlijk ook niet achterblijven. Zoker niet. Er zijn nou een goeie 50 leden, dus het is bij te brengen voor de lui. Een mooie insteUing well Zeker. En de oudjes zullen, als ik goed gehoord heb, niet heelemaal van alle baten verstoken blijven. Die ztülen ook nog een zeker bedrag ontvangen. Kijk, dat is aardig. Maar nog wat. ik ben Zondag niet hier geweest. Is er nog gevoetbald? Ja, ze hebben gespeeld tegen Ares uit Utrecht. Er ontbraken er drie. En hoe is 't afgeloopen? Verloren. Met 30. Is het soms een olub uit een hoogere afdeeling? Nee, het is ook een derde klasser. Maar ik geloof, dat B. V. V. eenigszins aan 't verslappen is. Verleden jaar won nen ze geregeld, maar nu nog maar zel den. Ze vieren binnenkort bet vijfjarig bestaan, is 't niet? Ja, Woensdag na Pascben. Nou, ik ga naar huis. Bonjour. Tabé. BRIEVEN UIT ALPHEN AAN DEN RIJN. n. De lente is weder daar en het zoele weer der laatste dagen noopte velen de huis kamer te ontvluchten. Hoewel de winter zijn eigenaardige vermaken beeft, geven wij tooh verre den zomer de voorkeur en dat niet alleen omdat de natuur ons da.n gunstiger is gezind, doch voornamelijk omdat met den zomer, teyens voor velen 'n betere tijd ia aangebroken. Het spook der werkloosheid, dat gedurende weken achter een in vele gezinnen ook in onze gemeente zijn intrek had genomen, gaat weer lang zamerhand verdwijnen en dit stemt me nigeen tot opgewektheid. Een onmiddellijk gevolg ervan is de verminderde koopkracht bij het publiek en dat ia juiat hetgeen den zakenman het hoofid vol zorgen breng! Doch hierbij blijft het nipt: waar werkloos heid heerscht, zijn meestal weinig of geen verdiensten en aldus is de winkelier tot het verleenen van crediet, soms op zeer langen termijn, gedwongen om nog niet te spreken van datgene, wat door wanbetaling voor hem voor altijd verloren gaat. Niettemin zegt het spreekwoord: „Na ra gen Jfromt zonneschijn" en nu het voorjaar weder daar is, zien wij allerwegen nieuw leven. Dit laatste mag terecht worden "toege past op onze Alphenschen winkelstand. En kele winkeliers gingen er bereids toe over om door eene nieuwe of gedeeltelijk» restauratie hunner magazijnen deze rtsuir de eischen des tijd» in te richten en wel licht zullen velen nog volgen. Al» aandach tig lezer van de Leidsohe Courant zou ik overigen» mijn mede-lezer» nog willen wij zen op de advertenties van onzen Alphen- sciren winkelstand, die telkenmale, vooral des Zaterdags, in ons blad t» vinden zijn en waaruit ik opmaak, dat het zakenleven dezer winkeliers, nu zij door middel der advertentie in verre omtrek aan hun arti kelen bekendheid trachten te geven, op een gezonde basis berust. ALPHEN AAN DEN RIJN. Emma-bloempje. De verkoop van het Emma-bloempje, gisteren alhier gehouden heeft /30ö opgebracht. Gevallen. Zekere B., als sohipper werkzaam bij den heer v. D., viel gisteren tijdens zijn werkzaamheden op het vaar tuig over 'n staaldraad en kwam met zijn borst zoodanig op den rand van de schuit terecht, dat hij zioh onder geneeskundige hulp moest stellen en gedwongen Is eenigen tijd rust te nemen. Geen diefstal. De heer de J. had zijn rijwiel in bewaring gegeven bij den stal houder A. Gisteren was evenwel het kar retje verdwenen. Aangifte bij de politie volgde, die het rijwiel, dat zonder kwaden opzet was medegenomen, gisteren heeft opgespoord- Gevestigd: A. M. C. Veerman van Amsterdam Kinderen Pais graaf van Bergen (N.-H.) G. van Niftorink van Vreeswijk. W. J. Dorleijn van Gouda. G. C. Redegeld van Lelden P. de Koo- ter van Gouderak Th. W. Witjes van Eist H. F. Witjes van Eist K. van Katwijk van Koudekerk Arie Reijne- veld van Woubrugge B. Terhorst van Hutheim (D.) J. van Zwieten van Ab coud e-Baambrugge W. van der Poorte van Brunssum H. M. Marschalk van 's-Hertogenbosch W. C. van der Vlist van IJsselstein A. Veils van Ter Aar. Vertrokken: A. Ruijter naar Am sterdam W. H. van Exter naar Nieuw koop M. van Harten naar Schipluiden M. E. van Wechen wed. R. J. J. Koks naar Amsterdam G. H. Duran naar Rotterdam K. Mulder naar Dreischor. HAZERSWOUDE. Geboren: Pleun z. van H. Groen en E. Brondsgeest Jacob 2. van L. Hasse- fras en N. Vonte Fredorik Mattheus van P. J. M. Uljee en G. v. d. Woude. Overledn: Theodorus Geaardus Con stant in us de Frankrijker 4 m. Ondertrouwd: J. Borendsen te Lei den 29 j. en A. M. v. d. Zwaan 25 j. alhier onlangs te Leiden.- NIEUWKOOP. Gemeenteraad. Verlichting en wegverbetering. Geschil over de salarissen. Dis cussie over de belastingheffing. Het Oortjespad. De Raad dezer gemeente kwam op Woensdag 8 April 1925 in openbare ver gadering bijeen. Aanwezig alle leden. Na opening met gebed, stelt de Voorzit ter aan de orde de navolgende mededee- lingen. Den heer Verhaar is in de vorige ver gadering een onderzoek toegezegd naar de kosten voor het verliohten van een gedeel te van den Nieuwveenschen weg, voorbij het spoorstation. De ohef-monteur van het olectrisoh bedrijf raamt de kosten voor bijplaatsen van 18 lantaarns 890.80 en de jaarlijksche kosten aan stroom 300. B en W. stellen voor hier niet op in te gaan met het oog op de groote, jaarlijks terugkeerende kosten. Do heer Stam geeft in overweging niet om' de 3, doch om de 5 palen een lantaarn aan te brengen. Do heer Verhaar acht dit onvoldoende. Wet houder Augustinus wil de kosten daarvan onderzoeken, hetgeen wordt goedgevonden. In de vorige vergadering is besloten op het gedeelte weg ten Noorden een laag fijn basalt te brengen ter dikte van 10 c.M. en lor breedte van 3 Meter, begroot op 0.50. Een proef moest dan genomen worden met basalt als te Ivwakel is gebruikt, dat bij re genachtig weder een bruinachtig sap af geeft. Bij onderzoek bleek het aan B. sn W., dat dit soort basalt van zeer ondeugde lijke qualiteit is. In den beginne bindt het mooi, doch het vergaat spoedig totaal, en solide leveranciers willen het ook niet leve ren. B. en W. vragen het besluit zoodanig te wijzigen, dat hun vrijheid gegeven wordt een goede qualiteit basalt te gebrui ken. Na korte discussie wordt dit goed ge vonden. Ged. Staten zonden een schrijven aan B. en W., hunne verwondering er over uitsprekend, dat de Raad de billijkheid niet inziet, om de jaarwedde voor den ambtenaar ter secretarie in een Gemeente als deze op 1200f 1800 te bepalen, ge lijk zij in een vorig schrijven voorstelden Zij blijven een jaarwedde van 850 veel te laag achten. De Voorz. zegt, dat uit dit schrijven valt op te maken, dat Ged. St. zullen wei geren de begrooting goed te keuren, en waar ten slotte toch toegegeven zal moeten worden, verzocht spreker, ter voorkoming van allerlei moeilijkheden het voorstel van Ged. Staten te willen aannemen. De heer Zwart wil de beslissing van de Kroon uit lokken. De Voorz. wijst er op, dat op dit verzoek van Ged. St. beslist moet worden en, in dien het wordt afgewezen, een beroep op de Kroon vanzelf aan de orde zal komen. Intusschen zal veel tijd hiermede gemoeid zijn, terwijl op de begrooting voor niet meer dan tot de helft op de uitgaafposten betaald mag worden. Met 0 tegen 5 et wordt besloten niet aan den wensch van Ged. St. te voldoen; tegen de heeren Splinter, Augustinus, Zwart, Koole, Breed tik en Stam. De heer Splinter stelt nu voor Gedepu teerde Staten, ter voorkoming van admi nistratieve stagnatie, een bemiddelingscij- fer aan te bieden door de Jaarwedde te bepalen op f 850 met vier éénjaarUJksche verhoogingen van 100. De heer Verhaar wil dit voorstel aan houden in afwachting van hetgeen Ged. St. zullen doen. Met 7 tegen 4 st. wordt dit voorstel verworpen. Het voorstel SpUnler wordt nu verwor pen met 0 tegen 6 stemmen. De heer "Wildenburg dient nu een voor stel in om de Jaarwedde te brengen op 1100 zonder verhoogingen. Dit voorstel wordt aangenomen met 0 tegen 5 stemmen Voor de heeren Tijsterman, VeThaar, Splin ter, "Wildenburg, Mourita en Van Leeu wen; tegen de heeren Augustinus, Zwart, Koele, Breedijk en Stam. Ingekomen is de rekening van de Ge zondheidscommissie over 1024. Dn ont vangsten bpdroegen f 2610.77, de uitga ven f 2272.79, voordeelig saldo 337.98. Wordt goedgekeurd. Over jolend wordt het jaarverslag van het corremonde.nt*ebap der intercommu nale arhp'dshemfddcding over 1924. In to taal hebben zioh 12 werkzoekenden bij het Bureau aangemeld Overgelegd wordt het jaarversing van de Commissie tof wering van Schoolver zuim. 16 maal zijn ouders van kinderen op hun plicht gewezen. De instructie voor den Gemeente-Ont vanger, nog dateerend uit den tüd toen de betrekkingen van secretaris en ontvanger door éèn persoon hekleed werden, bevat de bepaling, dot zijn kantoor dagelijks (zon- en feestdagen uitgezonderd) van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur geopend moet zijn. De Voor», stelt voor het ontvangerskantoor open te stellen eiken Woensdag en eiken eersten werkdag van de maand, gedurende de uren dat ook de secretarie in den voormiddag geopend Is. Woth. Mourits geeft in overweging te be palen, dat ook in Noorden af en toe zitting wordt gehouden. Op voorstel van den heer Stam wordt besloten, dat B. en W. dit In overleg met den ontvanger zullen overwe gen. "Ontvangen is het gunstig advies van de Gezondheidscommissie op het voorstel tot wijziging van de verordening op den keu- ïingsdienst van vee en vleesch in deze ge meente, waarover in de vorige vergadering de meening van den Raad is gevraagd, zoodanig, dat vleesch, hetwelk in deze gemeente wordt ingevoerd, in don vervol ge ook aan keuring onderhevig is. De heer Breedijk merkt hierbij op, dat de nuchtere kalveren van hier te Bode graven worden geslacht, omdat het keur loon aldaar zooveel lager is en vraagt dit te onderzoeken. Ook vraagt spr. te onder zoeken, in hoeverre waarheid bevat, dat bij een noodslachting alhier nimmer het vierkante stempel wordt gegeven, hetgeen in andere gemeenten wel geschied. Do Voorz. zegt dit onderzoek toe. Raadslid Van Leeuwen zond aan B. en W. eon schrijven, om te willen overwegen het tarief voor de heffing van inkomsten belasting zoodanig te wijzigen, dat de zui vere inkomens van ongeveer 1000 min der belast worden dan thans geschiedt. De Voorz. zegt, dat de heer Van Leeu wen zijn meening blijkbaar grondt op de vergelijking welke in het onlangs door B. pn W. uitgebracht rapport over den belas tingdruk in deze gemeente in verhouding tot andere gemeenten is gemaal, t In het belastingjaar 19241925 betaalt alhier iemand met 2 kinderen en can in komen van 1000, 10.92 of 21 cents per week. B. en W. zijn van moening, dat dit bedrag,zeker niet hoog Is, doch in ver gelijking met andere- gemeenten is het dit wel, omdat de aftrek voor noodzakelijk le vensonderhoud bijna overal hooger is. Bij inkomens .van 1000, 2000, 8000, 4000 en 1 5000 bedraagt de druk in dit geval op bet belastbaar inkomen alhier (dus na aftrek van 500 wegens levens onderhoud en 100 wegens kinderaftrek) respectievelijk 2.70 V#, 2.80 2.94 3.10 en 3.43 Ook in verband met de progressie ware voor de laagste inkomens zegt de Voorz. namens B en W. eenige toegemoetkoming niet onbbillijk en vraagt, of ook de Raad deze ineening is loegedaan. Zoo ja, dan achlen zij overleg mot don Rijksontvanger - de 01)4 lossing op tweeërlei wijze het meest ratio* neel, door of wel do kinderaftrek van 50 per kind te verhoogon tot 100. ofwel door de aftrek voor noodzakelijk levenson derhoud te verhoogen van 500 op 600. De Rijksontvanger, de heer Van Dalen is bereid aan de hand van zijn kohieren, te berekenen hoeveel het totaal aan in komstenbelasting bij elk'dezer methoden dalen zal, dan kan later uit deze twee me thoden een keuze gedaan worden en ook gezien, op welke wijze dit bedrag wordt gecompenseerd. Een raming ig hiervan niet te maken, zegt de Voorz., terwijl zon der deze bezwaarlijk aen besluit genomen kan worden. De heer Breedijk ziet het nut van deze wijziging niet in, of men nu 21 cents per week aan belasting betaalt, of b.v. 18 cents maakt geen verschil van beteekeuis. De heer van Leeuwen verdedigt met klem do wijziging uit een gevoel van xe- delijken plicht. Bij een inkomen van 1000 kan eigenlijk in 't geheel geen belasting betaald worden. De heer Splinter gevoelt veel voor het idee en zegt in de vorige zitting-periode reeds tweemaal te heb ben aangedrongen om den aftrek op 800 te bepalen. De heer Stam zegt, dat niet alles verhaald kan worden op den mid denstand en wijst ook op het voordeel, dat de lagere klasse alhier heeft tegenover andere gemeenten, dat de Gemeente op aanvrage en zoo noodig kostelooze go neeskundige hulp verschaft bij geboorten. De hoer Breedijk zou bij onderzoek niei alleen het bedrag, doch ook het aantal wil len weten van de aanslagen, dat even* tueel komt te vervallen. Met alg. st. wordt daarop besloten d» wijziging goed te keuren, om dan later t« beslissen, welke der 2 methoden genomen zal warden. Medegedeeld wordt het besluit van Ged, St., waarbij op voorstel van den Raad het presentiegeld voor de raadsleden wordt vastgesteld op JL70 per lid per bijgewoonde, raadszitting. Op voorstel van den Voorz. wordt goed* gevonden alsnog op de begrooting voor 1925 een crediet te plaatsen van 200 root werkverschaffing. De Voorz. deelt mede, dat het rapport over de restauratie van den Dorpstoren gedrukt is en ook aan de leden van den Raad een exemplaar daarvan zal worden toegezonden. Aan de orde komt nu het Oortjespad, waarover B. en W. een uitvoerig praoad- viea aan den Raad toezonden. De eigenaar van het pad, de R.-K. kerk besturen van Nieuwkoop en Meije-Zegveld, zijn bereid het pad met de tolwoning aan de Gemeente in eigendom over te dragen voor de som van 8500, onder voorwaarde, dat de gemeente een naar de eisohen de» tijds aangelegd voet- en rijwielpad maakt met afrastering langs het land, ln huur bij D. Groenendijk. B. en W. zijn van oordeel, dat de kerk* besturen bij het bepalen van den prijs ge toond hebben oog te bezitten voor het al gemeen belang. Een afdoende verbetering raamt de gemeente-opzichter op 6788.0(1 de afrastering (ter longte van 000 Meter) op 1000, plus de koopsom wordt in to* taal ƒ10238.60. Als tegemoetkoming in deze kosten stel len B. en W. voor de tol in stand te hou den en is subsidie gevraagd aan de ge meentebesturen van Bodegraven en Zeg veld en aan den A N. WB Tot zeer .groo te verwondering deelden B. en W. van Bo degraven mede, dat het pad voor hnnn» gemeente van geen belang is en zij geen termen konden vinden om den Raad voor te stellen een bijdrage in deze te verleenen. De heeren Breedijk en Stam stellen voor de kerkbesturen te vragen ter langte van d» afrastering e«n meter breedte meer af t» staan, tegen behoorlijken prijz, dAn than» de bedoeling is. Zij zijn van oordeel dal een pad van één Meter plus de berm, vooral met het oog op de afrastering, voor de passage te smal is. De heer Van Leeuwen keurt het heffe» van tol af. Het betreft hier een algemeen belang en daarom moeten volgens spr. even als bij het onderwijs, de straten, enz. d» kosten geheel of zoo goed als geheel be streden worden uit de inkomstenbelasting. De Voorz. wijst op de noodige bezuini ging, welke betracht wordt op het onder houd van de wegen en straten, zoodat hel niet aangaat in deze royaliteit aan den dag te leggen. De hoer Stam komt er tegen op, dat dc heer van Leeuwen voortdurend de belangen der werknemers uitsluitend op don voor grond stelt, ae middenstand betaalt al be* lasting genoeg, meent spr., terwijl kapitaals groei ook een gemeentebelang is. De heer Van Leeuwen bestrijdt deze oiv vatting en zegt dat de belasting in dez» gemeente het meest gezocht wordt bij den kleinen man. Bij stemming blijkt, dat alleen de hoeren Splinter en Wildenburg zich met hot prin cipe van den heer Van Leeuwen inzakt de tolheffing kunnen vereenigen. Het voorstel van de heeren Breedijk en Stam om een meter grond meer te vragen wordt met alg. st. aangenomen. In afwachting van dit autwoord wordi de beraadslaging over dit onderwerp ge schorst. Bij de rondvraag verzoekt de heer Bron* dijk aan het bestuur van den Polder Nieuw koop te vragen, om het gevaar dat er is, de gaten van do weggerooide boomon aan de Hoogt spoedig to vullen. Wordt toe* gezegd. De heer Van Leeuwen vraagt te ovcrwa* gen om voor de inning van het school* geld een bonnenstelsel in te voeren. Hief wordt weinig voor gevoeld De heer Wildenburg dringt ej and jr* maal op aan, dat meer politie-toezicht won* de uitgeoefend op den Aarlanderveenschen weg onder deze gemeente en den Acht tien-kavels-weg, in verband met de zode* lijkbeid. De Voorz. zal er de politie andermaal op wijzen. Hierna sluiting.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3