Tweede Blad Woensdag 8 April 1925 BINNENLAND ZQMS0, DE SLAAF. Vragen van Kamerleden, pe prijzen der levensmiddelen. Het Tweede Kamerlid, de heer Staalman, had de volgende schriftelijke vragen ge steld: Ia het juist, dat tusschen don Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid en ver tegenwoordigers dor Sociaal-Democratische Arbeiders Partij en het Nederlandsch Vak verbond besprekingen zijn gevoerd betref fende het instelling eener commissie tot coutroleering van de prijzen van allerlei joveasmiddelen? Zoo ja, wil de Minister dan hieromtrent under© mededeelingen doen? Het antwoord van den heer Aalberse, Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, hierop luidt als volgt: In verband met de stijging van do prij- ren van verschillende levensmiddelen heb ben de besturen van-het Nederlandsch Ver bond van Vakvereeni gingen en van de So ciaal-Democratische Arbeiderspartij zich in het laatst van het vorige jaar met een adres gewend tot den Voorzitter van den Ministerraad. Het daarop gegeven ant woord, waarin o.a. verwezen werd naar betgeen in de Memorie van Antwoord op het Voorioopig Verslag der Tweede Kamer, betreffende hoofdstuk I der Staatsbegroo- ting voor 1925, werd gezegd omtrent de bezwaren, verbonden aan een ingrijpen der Regeer; ng in dergelijke kwesties, heeft voornoemden besturen aanleiding gegeven tot een nader adres. In overleg met den Minister van Binnenlandache Zaken en Landbouw, heeft ondergeteekende daarop een deputatie uit de adresseerende vereeni- gingen in audiëntie ontvangen. Bij die gehouden bespreking bleek, dat het niet zoozeer de bedoeling van de adres seerende vereenigingen was om aan te' dringen op het nemen van Regeeringsmaat- regelen tegen de duurte, doch veeleer op het benoemen van een commissie, welke van da prijsstijging op allerlei gebied studie zou maken, van haar bevindingen aan de Regeering rapport zou uitbrengen en, zoo daartoe aanleiding bestaat, voorstellen zou doen voor eventueel te nemen maatregelen. Ter ondersteuning van haar betoog, dat er voor een dergelijke bestudeering van dit onderwerp aanleiding zou bestaan, werd door de deputatie op gewezen, dat de ge gevens, waarover men op het oogenblik be schikt, inderdaad weinig talrijk zijn en daarenboven niet van veel nut. Er bestaan op dit gobied niet veel meer dan enkele statistieken, door het Centraal Bureau voor de Statistiek in zijn tijdschrift gepu bliceerd, en eenlg statistisch materiaal, ver zet mold en gepubliceerd door enkele ge meenten, als Amsterdam en 's-Gravenhage. Deze statistische gegevens bestrijken ech ter niet het geheele land, doch slechts en kele gemeenten en geven daarenboven, ook wat die gemeenten betreft, nog slechts een zeer onvolledig beeld van den toestand. Daarenboven hebben die abstracte cijfers op zich zelf betrekkelijk weinig waarde; zulke gegevens verkrijgen eerst dan ©eni ge meerdere waarde, indien men onder ling vergelijkbare cijfers heeft voor een groot aantal gemeenten in ons land en ko men eerst dan geheel tot hun recht, wan neer zij vergezeld gaan van beschouwin gen, waaruit de oorzaak van eventueel© «tijgmg of van de onderlinge afwijking in de oijfere van verschillende gemeenten blijkt. Deze aangelegenheid is daarna nader door de Regeering overwogen. Zij was ten fllotte van oordeel, dat een onderzoek, als door de deputatie werd geopperd, inder daad nuttige gegevens zou kunnen opleve ren. De Regeering besloot derhalve in be- ?;insel, dat een kleine oommissie voor het us tellen van een dergelijk onderzoek zou worden ingesteld. Be samenstelling van zulk een commis sie maakt op het oogenblik nog een punt van overleg uil De belasting-ontwerpen. Adres van het R. K. Werklieden verbond. Namens het R K. W. V. ie het volgend adres aan de Tweedo Kamer gerioht „Waar de strekking van de vijf belas ting-wetsontwerpen, ingediend bij Konink lijke Boodschap d.d. 13 Februari J.L, in hoofdzaak is: vermindering van den belas tingdruk voor de mindler draagkrachtigeu, en de kapitaalvernietigende successie-be lasting gedeeltelijk te vervangen door eene verteringsbelasting, kan ons Verbond zich met hot principe der ontwerpen vereenigen en hoopt daarom, dat ze spoedig tot wet zullen worden verheven. Het Verbond meent evenwel ten opzichte van enkele onderdeelen ©enige wenschen te moeten kenbaar maken. Deze wenschen gelden voornamelijk hot ontwerp tot aanvulling der Zegelwet 1917. In 't algemeen zou ons Verbond willen verzoeken het daarheen te leiden, dat bij het aanwijzen van de te belasten artikelen zooveel mogelijk alleen het begrip „weelde" leidraad zal zijn, zopdot dus alle werke lijke weelde-artikelen zullen worden belast, maar dat 't ook tot weeldeartikelen be perkt blijft. Ons Verbond ontveinst zioht niet, dat het moeilijk zal zijn, het in dezen ieder naar den zin te maken, maar bet meent toch, dat met het weeldebegrip beter kan worden rekening gehouden, dan in het ont werp is geschied. Zoo schijnt- 't b.v„ dat niet geslepen kristalwerk moet worden opgenomen sub 20a van art. 81a; dat de prijs van tien gulden voor een paar vrouwen- of kinder kousen gevoegelijk zou kunnen worden te ruggebracht tot hoogstens f 6.dat oes ters (toch geen alledaagsoh voedsel) nog moeten worden opgenomen sub 90a van art. 81a; dat het ter eigen bewoning be schikbaar hebben van meer dan een buis als weelde zal moeten worden aangemerkt en dus extra belast. Daartegenover staat, dat bij bet bepalen van den maimum-p rijs voor onbelast schoeisel rekening moet worden gehouden met schoenen voor gebrekkigen of voor ge voelige voeten en met waterlaarzen; dat het gebruik van een eenvoudig, dus niet te duur koekje, niet dure chocolade, e.d. en van ontbijtkoek van matigen prijs in een minder gesitueerd gezin moeilijk als weel de kan worden opgevat; dat „schilderijen", zooals die in den regel worden aangewend om de huizen der minder draagkrachtigen te sieren, kwalijk als weelde-artikelen kun nen worden beschouwd. Het wil ons Verbond voorkomen, dat voor de in de vorige alinea genoemde artikelen, welke hoogst waarschijnlijk nog met meer dere zijn aan te vullen, het vrijstellen van belasting beneden een bepaalden prijs noodzakelijk is, of er zullen onbillijkheden worden begaan. Ten slotte meent ons Verbond, dat de prijs van 75 cent, in art. 8 lk genoemd voor volksherbergen enz., ten aanzien waarvan de Minister van Financiën vrij stelling kan verleenen, wel wat laag ge nomen is. Bij handhaving van dezen prijs zal het meerendeel der volkshorber- gen, eethuizen en gezellenhuizen belas tingplichtig zijn. Ona Verbond meent, dat de prijs van f 0.75 minstens moet worden gebracht tot f 1.50. Hiermede zal levens worden tegemoet gekomen aan de bezwaren van zeer vele handelsreizigers, die nood gedwongen moeten lunchen of middagma len buitenshuis. Bovendien meent ons Verbond, dat de vrijstelling van volksherbergen, eethuizen, gezellenhuizen enz., als in art. 81k bedoeld, niet facultatief moet zijn, doch bij de wet moet worden vastgesteld." Ned. R. K. Volksbond. .Vergadering van den Centr&len Raad. In het gebouw „St Bavo" te Haarlem hield de Centrale Raad van den Ned. R. K. Volksbond Maandag zijn 85e algemeen© vergadering. Om half 11 uur werd d© vergadering ge opend door don voorzitter, den heer H. C. Silvius, die in het kort naging de geschie denis van den Bond. Aangespoord werd tot steun van de Dio cesane Inkoop Centrale. Na goedkeuring van de notulen deer vo rige vergadering werd het jaarverslag over 1924 uitgebracht Bij de bespreking van het betald van het Centraal Bestuur vroeg Den Haag hoe het stond met de uitvoering van het program in het geheel© Bisdom. De voorzitter beantwoordde d© opmerkin gen. Er ie geen achterstand bij de andere Bisdommen. De standsorganisatie hier mag tea voorbeeld gesteld worden aan geheel Nederland. Dat neemt niet weg, dat er hia ten zijn. Spr. bracht den seoretaria, den heer A. J. M. Angenent, dank voor de ijve rige vervulling van zij^ taak en doelde mo de, dat 77 afdeelingen vertegenwoordigd zijn door 99 afgevaardigden. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer B. Lammere, sloot met een bedrag van f 31.599.11 H. Het kassaldo bedroeg op 81 December LL f 1.780.41 X. De verlies- en winstrekening over 1924 sloot in eindbedrag met f20.957.52 en de balana met fl8.488.63H. In de commissie van verificateurs over 1925 werden benoemd de afdeelingen Rot terdam, Feijenoord en Overschie. Na de pauze werd allereerst begonnen met de behandeling van de begrooting, dienst 1925, sluitende in Inkomsten en uit gaven met een bedrag van f24.220 over 1924 f 20.950). Over verschillende posten van de be grooting werden door een aantal afge vaardigden opmerkingen gemaakt. Om. werd door Den Haag voorgesteld, ©en twee den vrijgestelde aan te stollen. Daartegen over werd door afgevaardigden van klei nere afdeelingen naar voren gebracht, dat er in het algemeen te veel vrijgestelden zijn. Wijl het voorstel-Dan Haag eerst schrif telijk had moeten worden ingedien/d, werd de behandeling ervan uitgesteld tot de vol gende Centrale Raadsvergadering. Bij de behandeling der posten werd een voorstel-Den Haag, de vergoeding aan den voorzitter op f 600 inplaats van f 700 te be palen, verworpen. Ten slotte werd d© begrooting overeen komstig de raming vastgesteld. De aftredende bestuursleden, d© heeren Ch. L. v. <L Bilt, J. Boumana, B. J. Grob- ben, J. W. Smit werden herkozen en geko zen de heer F. Spit, Den Haag. Het voorstel van het Centraal Bestuur, waarbij dit door den Centralen Raad ge machtigd wordt, om die middelen (instel lingen) der standorganisatie, welke voor centralisatie vatbaar zijn, te cenlraliseeren in het verband van het Centraal Beetuur, werd door den voorzitter uitvoerig toege licht en verdedigd. Het voorstel werd na eenige bespreking aangenomen. De afdeeling Feijenoord stelde voor, het Centraal Bestuur op te dragen, te trachten to komen tot een landelijke actie ter ver krijging van een wettelijke algemeen© Zon dagsrust voor allen. Het Centraal Bestuur adviseerde, een landelijke actie te verwek ken tot herziening van de de verouderde Zondagswet De afdeeling Haarlem advi seerde, dat het Centraal eBstuur zich bijv. zou wenden tot da katholieke voetbalbon den, opdat de Zondagsrust niet ontheiligd wordö door de sport De afdeeling Den Haag meende, dat eerst in eigen kring de Zondagsrust bevorderd moet worden, al vorens men den wettelijken weg gaat be wandelen. Het door het Centraal Bestuur gewijzig de voorstel-Feijenoord werd aangenomen. Den Haag stelde voor, dat de Centrale Raad jaarlijks bepaalt de vergoeding, door hen Centraal Bestuur per 100-tal leden en per jaar te verstrekken aan die plaatsen, waar een rechtskundig bureau is gevestigd. Deze afdeeling stelde voor, daarvoor te be stemmen voor 1925 het batig saldo ad f 1.700 over 1928. Leiden stelde voor, dat het Centr. Be stuur goede rechtskundige vooridohting en bijstand voor de leden van de standsorgo- nisatie bevordere door plaatselijke of ge westelijke rechtskundige bureaux, welke door den Dioo. Bond zouden kunnen wor den gesubsidieerd, en voorts, dat het Cen traal Bestuur van het R.-K. Werklieden verbond zou trachten te verkrijgen, dat deze zaak landelijk worde geregeld, mede met steun van de landelijke vakbondon. De Voorz. deelde mede, dat het Werk liedenverbond een oommissie zal benoe men, om te trachten werkzaam te zijn in den geest, als door Ledden bedoeld, waar om het Cen'traal Bestuur het denkbeeld* Leiden aanvaardde. Het stond echter afwijzend tegenover dat van Den Haag. Zoeterwoude ateld» voor, de zaak in handen van het Centraal Bestuur te stellen, tot het Werkliedenverbond met voorstellen komt Vele afdeelingen verklaarden zich tegen eubsidieverleening, als door Den Haag be doeld. De Voorz. zette uiteen, dat het voor- stel-Den Haag niet op gezonde organisato rische basis berust Den Haag trok haar voorstel ih. Na d» rondvraag volgde daarop sluiting. Gemengde Berichten Aanvaring. Op de reede van Helder heeft gister middag een aanvaring plaats gehaa tus ee hen de onderzeeboot 0 2 en de torpedo- boot G 12. De torpedoboot kreeg een scheur onder de waterlijn en ter hoogte van de maohinekamer, doch kon met behulp van eigen pompen drijvende blijven. De G 12 word, geassisteerd door het torpedo trans port vaartuig Mercuur, de haven binnen gebracht en in het dok opgenomen. Do 0 2 kreeg geringe schade aan den voor steven. Zenuwberoerte. Toen de heer H. J. te Budol Zaterdag avond op de gewone repetitie der fanfare „E. M. M." een marsch had voleind, bleef hij tot de niet geringe verbazing zijner modemuzikanten stokstijf zitten. Hij kon zioh niet verroeren, noch een klank met den mond uitbrengen. Per auto bracht men hem naar huis, waar hij zonder ge voel, taal noch teeken gevende te bed ge legd werd. Zondagmiddag is J. overleden. Overreden. Te Gasselte is het 5-jarig zoontje van den landbouwer H., dat met zijn vader op een kar meereed, daarvan afgevallen. Een der wielen ging den jongen over het hoofd met het gevolg, dat hij na korten tijd over leed. Doodelijke val. Te Middelburg ls de 28-jarige boeren knecht H. Leer bij het afrijden van een jong paard, daaraf gevallen en aan de gevolgen in het ziekenhuis overleden. De man laat een vrouw en vier kinderen achter. Goederenwagen ontspoord. Op het Btationsemplaoement te Gronin gen is Maandagmiddag een goederenwa gen ontspoord. Het hoofdspoor werd ver sperd, zoodat de dienst vertraging onder vond. De schade Is goring. Geen persoon lijke ongevallen. Alweer de onbewaakte overweg. Maandagochtend heeft de sneltrein uit Assen aan den onbewaakten overweg te Dwarswijk bij Moppel H. M. uit De Weide met paard en wagen overreden. De wagen werd middendoor gereden, het paard sloeg met het voorste gedeelte op hoL M. raak te onder de wielen en werd 50 meter mee gesleurd, terwijl het achterste wagenge deelte ongeveer 200 meter meegevoerd werd. Met zware hoofdwonden werd M. opgenomen en onmiddellijk naar het zie kenhuis vervoerd. Botsing tusschen auto en paard. Maandagavond kwam de kapitein der marechaussee Versteeg te paard in draf uit het Brediusbosch te Buesum rijden en wilde den Amersfoortschen straatweg over steken, juist toen een auto uit de richting Laren aankwam. De ruiter gaf zijn paard de sporen om voorlangs te passeéren, doch 't was reeds te laat. Het paard kwam in de auto terecht, met gevolg dat zijn beide voorpooten braken. Het dier, een kostbaar renpaard, moest worden afge maakt. Kapt. Versteeg en de automobilis ten kwamen met den schrik vrij. Een welgesteld zwerver overleden. De vorige week overleed in een volks logement te Beverwijk de zwerver W. D. Omdat geen familie bekend was werd hij op kosten der gemeente begraven. Bij na der onderzoek bleek, dat D. nog een paar honderd gulden op de Rijkspostspaarbank had. Eenigen tijd geleden had hij bij de politie aangegeven, dat hij zijn spaarbank boekje bad verloren. Vermoedelijk echter ls hem dit boekje met een bedrag van 50 dat hij had opgenomen, ontstolen en UtT DC RADIO-WEfltUfc Wat ar vanavond ta hooren UI 1.20 uur Brussel 205 M. Concert* 4.20 uur Londen 805 1.80 uur Frankfort- eert 5.20 uur Homburg 805 X. Eindwoovi eert w ax- uoncen* u ra©*» 5.20 uur 6.— uur Programmat L Mare line (Ganne){2. Ou* „Stradeüa" (Flotowjj EiffeKorea 2600 JL Ooncrl Hilversum 1050 li. Vódr-*Toa| Concert Programmat oho Lorraine vert ure 8. VersohnaAte Liebe (Walk Lincke); 1 Troubadour Opera (Verdi) i 5. La Belote (Yvaln), Pauze. 0. Der Bettelstudant' (Milöcker)t 7. The Trouba dours Serenade (Powel); Down South (Middleton): 0. Say It with an Ukulele (Con rad). 10. Marsoh finale. T.20 uur Alle Britsche stations: Tijdsein Big Ben en nieuws. 7.20 uur Hamburg 395 M. Italiaanscha opera-avond 7.85 uur Brussel 265 M. Oonoert. 7.50 uur Berlijn 500 M. Concert. 7.50 uur Birmingham 476 M. Concert 7.50 uur Cardiff, 850 M. Muziek en Zang 7.50 uur Frankfurt 470 M. Concert. 7.50 uur Manchester 375 M. Muziek, zang en voordracht. 7.50 uur Münster 410 M. Maria Kahls leest uit haar werken, waarna muziek. 7.50 uur Newcastle 400 M. Opera-concert 7.50 uur Rome 425 M. Nieuws en con cert. 7.60 uur Zurich 515 M. Russische volks liederen. 7.55 uur Londen 865 M. en Chelmsford 1600 M. Sonate in G for Flute, Violin and Piano (Bach); „Sus sex Mummer's Christmas Ca rol", „Lullaby" (Cyril Scott) Sonate in F for Flute and Pia no (B. Marcello); „Comfort Sweet, My Jesu Comes" (with Flute) (Bach); Recitative and Aria, „Lord Jesu, Would I Were with Thee"; „My Saviour Awaits Me" (with Violin) (Bach); Serenade for Flute, Violin and Viola, Op. 25 (Beet hoven); Folk Song Prelude, No. 8 (Peter Warlock); „Wind- mils" (Moeran): „Irish Tune from County Dorry" (Graineer) Molto AllogTO (from „Five Pie ces"); „Elegiac Trio" for Flute Viola and Piano (Arnold Bax)| Sonata in O-Minor (Tartini)i Songs: „L'Amero" („II Re Pas- tore" (with Violin) (Mozart) „Cangfo d'Aspetto" (with "Flu te) (HAndel); Suite for Flute* Violin and Piano, Op. 6 (Gooe- sens). 8.05 uur Radio-Paris 1780 M. Fragmen ten uit „Werther", opera-co- micpie van Mozart vernietigd. Het aangovraagde duplicaat was Juist onlange uit Amsterdam aange komen. Uit een onderzoek in zijn geboorteplaats Hodel, bleek dat D. aldaar eigenaar was van een hui/). Brandstichting? Maandagmiddag brandde de boerderij, bewoond door zekeren Nieuwland, ondef de buurtschap Oekon, gemeente Brummen, tot den grond af. Vier stuks vee kwamen in de vlammen om. Dit is de derde maal in enkele weken tijd, dat er brand is ge- woest op deze boerderij. Eenigen tijd gele den ontstond er brand in ©en hoeveelheid hooi, terwijl Zondag twee Btroomijten op onverklaarbare wijze afbrandden. De brand van Maandag ls in het achterhuis ontstaan. Door de overvliegende vonken liep ook de naastgelegen boerderij gevaar, doch de twee aanwezige spulten wisten deze te behouden. Van het huisraad de* verbrande boerderij is weinig gered. Di boerderij was verzekerd, evenals het om gekomen vee. De politie heeft aanleiding gevonden naar het ontstaan van den brand een onderzoek in te stellen. Prettige familie! Bij de weduwe Do Jong te Heoronveetf is 000 gestolen. Een jongmensch, faml- FEUILLETON, «e Onder zijn gebed rees de gedachte bij hem op, dat de Heer niet tevergeefs zijne eohreden herwaarts had geleid, Terwijl hij zoo dacht, zonk zijn door vermoeidheid «waar geworden hoofd op den zaohtcn di van neder, zijne oogen sloten zioh, en hij filiep den ongestoorden, door geene ang stige droombeelden verontrusten slaap des 'eohtvaardigen. xvn. Heer en slaaf. Toen het avond werd, richtte Morgan sijne schreden naar een stil, afgelegeu plekje, waar twee kruisen op twee graven geplant stonden. Onder den eenen graf heuvel rustte Lydio, zijn eenigst kind, on der den anderen zijne gade. Hier knielde de planter en bad lang en aandachtig; het was hem, alsof de sohira- Hien zijner dierbare afgestorvenenen in zijne nabijheid waren. Inwendig geschokt stond hij op en keer- M in diep gepeins verzonken, naar zijne TfOning terug, om er zich voor te bereiden \0t de belijdenis zijner zonden, welke hij den volgenden morgen voor zijnen vromen gast afleggen wilde. Eensklaps stoorde een harde vuistslag ®P de deur van het heerenhuis Morgan ln aandacht. Hij legde het gebedenboek ter zijde, nam het licht van de tafel, trad naar de deur en vroeg, wie het was, die verlangde binnen gelaten te worden. Zombo, uw getrouwe slaaf, zoo liet zioh van buiten de welbekende stem des negers hooren. Verheugd schoof nu Morgan den zwa- ron ijzeren grendel weg, en Zombo trad binnen. Wel zoo, mijn vriend, gij hebt mij lang doen wachten, en ik meende reeds, dat ook gij mij verlaton hadt. Zoo sprak Morgan zacht berispende, ter wijl de slaaf hem de lamp eerbiedig uit de hand nam en hem naar zijne kamer voorging. Welnu, waar blijft Wiggins? Ben lk dezen mensch zoo geheel vreemd gewor den, dat hij niet komt, als ik hem zoo vriendelijk ten mijnent laat uitnoodigen? Hij, die toen ik nog ln geluk en voorspoed verkeerde, er trotsch op was, van mij als van zijnen besten vriend te spreken? Zombo, do anders altijd zoo onder worpen slaaf, richtte nu zijne herculi sche gestalte trotsoh in de hoogte, kruiste de armen over de breed© borst en zweeg. Morgan had zich op eenen stoel neder gezet, met den rug naar Zombo gekeerd, zoodat hij diens veranderde gelaatstrekken en trotsche houding niet zien kon. Luid sprak hij bij zich zeiven: Hoe onverklaarbaar is die mensch. Hoe zonderling is zijn gedrag. Moet ik dan tot hem gaan en hem met gevouwen han den smeeken, dat hij mijne grondeigen dommen en dit huis voor een spotprijs overneme? Maar hij vergist zich noch- thans, die vermetele. Ik ben blijde, dat hij niet gekomen is, ik dank daarom God, dm alles wijselijk beschikt. Die Wiggins is niet waardig dat hij dezen grond zijn eigendom noeme; dezen grond, in welken mijne voortreffelijke gade en mijn dier baar, deugdzaam kind begraven liggen; ik zal wel een waardiger kooper vinden; slechts goeden moed, Zombo, wij komen ook zonder Wiggins wel naar Europa. Nu zwoeg Morgan, en terwijl hij zijn gebedenboek weer opensloeg, bad hij op nieuw met ijver en aandacht. Een geruimen tijd lang vestigde Zombo het oog op den planter, die meende, dat de neger reeds naar zijne kamer was gegaan, om zijn avondmaal te nuttigen en zich ver volgens ter ruste te begeven. Nu ontving de geheel in het gobed ver- zonkene eensklaps een hevigen slag op den schouder; hij verschrok, zag op en voor de eerste maal sidderde de heer voor zijnen slaaf. Zombo stond midden in het ruime ver trek, slechts even verlicht door de rood achtige schemering der flikkerende lamp. Trotsoh en hoog verhief zich zijne reus achtige gestalte in het donker, en terwijl een afschuwelijke lach om zijne lippen speelde, schoten zijn oogen vernielend bliksemstralen. Vol verbazing staarde Morgan den ne ger aan, en de Inleiding tot een somber tooneel dat nu volgen moest, had Iets zon derlings, iets schrikbarends. Hoor mij aan, blanke, sprak Zombo met een doffe, holle stem, en prent elk woord, dat ik tot u spreken zal, diep in uwe zieL De ruwe toon en bijna plechtige uitdruk king der gelaatstrekken van Zombo deden Morg&a beven; ü^stig staarde hij den neger aan, in do meening dat hij krank zinnig was geworden; doch de eerstvol gende minuten moesten hem van dien waan genezen. Open uwe ooren, o blanke, vervolgde Zombo op den vorigen toon, en verneem een geschiedenis, waarvan u de haren zullen oprijzen als de borstels eens stekel varkens, en over welker inhoud de schrik uw gemoed zoodanig zal bevangen, dat de adem in uw keel blijft steken, en uw hart het van afgrijzen niet zal ondervinden, in uwen bedorven boezem te kloppen. Hoor, o blanke. De grijze neger, dien gij, om hem niet langer to voeden, val- schelijk hebt beschuldigd bij uwe rechters, die den slavenmoord door hunne slechte wetten begunstigen deze neger met zijn eerbiedwaardig, zilverwit hoofd, die door uw toedoen aan een galg moest sterven, was mijn vader. Ja, mijn vader was deze afgetobde, zwarte arme man, dien gij een lastig dier in uwen stal noemdet, en door wiens dood, dien gij hem hebt be rokkend, gij uwe geldkist met een bloed- loon verrijkt hebt. Mijn vader was deze ongelukkige, om wien de slavenkinderen treurden, voor welke hij onverdroten speel tuig uit hout sneed, en aan wlen gij niet een weinig zonneschijn, een weinig rijst en wat brood verguadet. Op de veilingstafel scheurde men mij ja ren te voren van dezen mijn geliefden vader af, en terwijl de wilde dieren des wouds zouden hebben mee gehuild, als zij toen mijn smart gezien en mijn gejam mer gehoord hadden, lachten de blanken en ik vloekte hen. Ais het eigendom van uwen slavenhandelaar kwam ik spoedig daarop in Afrika, vond gelegenheid om te ontvluchten, werd als vrij mensch groot en sterk en een machtig opperhoofd aan den Congo; mijn noodlot voerde mij echter an dermaal ln slavernij; weder plaatste men mij op een veilingstaf el; men dreef mij en mijn broeders voort als verachtelijke hon den, die verschillende meesters moeeten volgen. Wederom lachten toen de blankem en aooals ik nog knaap zijnde, gedaan had vloekte ik hen thans als man. Ik zwoer^ mij aan den eersten den besten onbarm- hartigen planter vreeslijk te zullen wre ken. Gij kooht mij en nauwelijks was 1 uw eigendom geworden, of ik vond is uwe plantage het lijk mijns vaders aa^ een galg hangen, welken onteerenden dood uwe hebzucht hem berokkend had. Van dit oogenblik af, Morgan, waart gij hel voorwerp mijner wraak en was. ik slechti bedacht op middelen, hoe lk u eerst ten onder brengen en daarna u zeiven geheel zou kunnen vernietigen. Deze gedaohte versterkte mij, en Ut kuste u de hand als gij mij liet goeselen| ik kuste u de hand, terwijl mijne krach* tlge spieren onder de smart der onbarmii hartige slagen, 41e ik bekomen had, trifc den. 1 Hoor nu, o blanke, wat ik gaxworcSj hobj oordeel, in hoeverre ik mijnen esd g®* houden hebt, en bereken zalf wat mij te doen overblijft (Wordt vervolgdJL

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3