man dood op bed gevonden. Allerlei verha len en allerlei gissingen deden de ronde, tot ten slotte, uit een door de polï ie, die direct ter plaatse was, ingesteld c,l derzoek bleek, dat de man zich zelf het lt /en had benomen. Bij informaties aan het logemi nt bleek de „Mndmrg.", dat de man was c| a zekere Bossing uit Amsterdam, ongehuwd, oud 8C jaar, van beroep colporteur en in dienst bij de N.V. Drukkerij „de Spaarne- stad" te Haarlem. Sedert twaalf dagen was de man aldaar gelogeerd en niemand had al dien tijd iets bijzonders aan hem, die voor zeer kalm doorging, gemerkt Over de reden, die tot de wanhoopsdaad heeft geleid, tast men dan ook in het duis ter. In den nacht van Zaterdag op Zondag Troeg Rossing aan een der vrouwelijke huisgenooten een flescbje bier. Op haar antwoord, dat zulks niet voorradig was, vroeg hij een glas melk, want zoo zei hij, „'t was voor den laatsten koer". Op die woorden werd echter geen acht geslagen en niemand had eenig vermoeden, dat dit duiden kon op een eventueel voornemen zich te zelfmoorden. Gisterenmorgen ech ter was Rotting op bed gebleven en toen hij des middags om twee uur nog steeds te bed lag, bracht men hem zijn eeten op bed Róssing leefde toen nog. Toen men omstreeks half zes nog eens kwam kijken vond men hem dood. Door zich met z'n stropdas te wurgen had hij een einde aan z'n leven gemaakt. Onmiddellijk werden de politie en een geneesheer gewaarschuwd Beiden waren spoedig aanwezig. Dr. Mri- trop kon slechts den dood constateeren. Do ongelukkige werd per brancard naar het lijkenhuisje in het Groot Ziekenhuis ver voerd. Door den grooten toeloop van volk Vooral op zoo'n mooien zonnigen achter middag was de politie genoodzaakt de straat af te zetten. Het familiedrama te 's-Hertogenhosch. In verband met het vinden van het liik van een onbekend vrouwspersoon in de Maas te Limmel bij Maastricht, was -_J5e ijverige Bossche recherche direct daarheen gegaan, om te zien, of die onbekende vrouw soms kon zijn vrouw Siebers, de da ft eres van den onlangs te 's-Hertogenbosch gepleegden kindermoord. Bij onderzoek ter plaatse bleek echter de recherche, dat de bedoelde vrouw, niet was de zoo ijverig gezochte vtouw Siebers. Kindermoord. Een mijnwerker te Voerendaal spitte ziin Sfppenren om en stootte op het lijkje van een pasgeboren kind. Een jonge vrouw, die bekende zich aan het misdrijf te hebben schuldig gemaakt, werd ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring te Maastricht overgebracht Dood gevonden Nabij het klooster der "Witte Paters Sint Charles onder Boxtel, Is, naar de „Volkskr." meldt, in bewusteloozen toe stand gevonden de werklooze sigarenma ker J. Mattot uit 's-Hertocrenhosch. De man was Vrijdagavond per fiets uit Eind hoven naar Den Bosch vertrokken. In het kiooot-r. Muytttjgepracnt, overleed hij na korten tijd. Plotseling dood Men meldt uit Goes aan de „Msh.": Toen Vrijdagmiddag het hoofd der Openbare School, te Oudelande, de heer de Jonge, zich hoos maakte op een zijner leerlingen, werd hij plotseling onwel en overleed bijna onmiddellijk. Het droevig ongeval veroorzaakte groote consternatie in de school en in het dorp. Door een paal gedood De heer H. Kremer, kastelein en com- missionnair te Winsum (Gr.) kreeg te Schouwerzijl een z.g. ponterhoom, die van een voer vlas afgleed, op zijn hoofd. De heer K. stortte neer. Hij is aan de gevol gen overleden. Doodelijk mijnongeluk. In de Dominiale mijnen te Kerkrade is 'de arbeider Hamer, uit Bocholt, onder los rakend gesteente bedolven en gedood. Droevig ongeval. Te Schaesberg is het 1/4-jarig zoontje van den groentenhandelaar V. bij het eten van olienootjes gestikt. Hef aufo-ongeluk bij Oosterbeek. Van den chauffeur L. Bresser, die jl. Donderdag onder den omgevallen vracht auto bij de spoorbrug te Oosterheek be kneld raakte, is thans do rechtervoet moe ien worden geamputeerd De toestand van den bestuurder v. Zwam fs zeer vvruit- gaande. Omtrent de oorzaak \an het auto ongeval is thans komen vast te staan, 1st de handrem van den auto een moertje had verloren, waardoor doze niet wei He De chauffeur heeft daarop met de voet- rem geremd, maar zó-5 hard, dat lo pion over de spie is heengeschoten en de rem afknapte. De achterwielen hadden toen vrij speling en de wagen was niet meer te houden. Gasontploffing te Rotterdam. De heer C. van D., wonende Nieuwe Binnenweg 65, te Rotterdam, zou Zater dagavond omstreeks zes uur in oen op de faeeede verdieping tot badkamer ingerichte achterkamer een bad nemen. Met zijn •chtgenoote wilde hij den geyser in orde maken. Toen ze de badkamer binnengin gen, rooken ze een sterke gaslucht. Mevr. V. D. stak een lucifer aan, waarop een he vige ontploffing volgde. De heer v. D. werd legen den grond geslagen en bleef bewus teloos liggen. Zijn echtgenoote bekwam Verschroeide haren. Beiden werden zo door den Geneeskundigen Dienst naar het groote ziekenhuis vervoerd. Daar kon de heer v. D. worden bijgebracht. Mevrouw v. D. kon spoedig het ziekenhuis verlaten ïn do badkamer was een begin van brand ontstaan, dat echter dra gebluscht kon Vrorden. In het pand braken alle ruiten. Van de eerste en tweede verdieping, die door het echtpaar van D. bewoond wor den, zijn de plafonds ernstig beschadigd, terwijl de neervallende kalk ook aan de meubels schade heeft toegebracht. In de omgeving zijn eveneens verschillende rui ten gesprongen. Het is een geluk geweest, dat de deur van de badkamer openstond, waardoor het gas een flinken uitweg had. Personeel van het gemeentelijk gasbedrijf heeft den geyser onderzocht en dezen in orde bevonden. Men vermoedt, dat de gas kraan heeft opengestaan. Onvoorzichtigheid. Zaterdagmorgen raakten de kleeren van de J 8-jarige dienstbode der familie Hendriksen aan den Singel te Bussum in brand, terwijl ze met haar rug naar de kachel, bezig was de kinderen te kleeden. Het vuur werd gebluscht door haar in een vloerkleed to rollen. Met ernstige brand wonden werd het meisje per ziekenauto naar de Majellastichting vervoerd. Bedreiging Dezer dagen ontlokte do landbouwer M V. te Nispen bij Roosendaal 's morgens zijn schuur een kistje met een duif erin. Aan een poot droeg het dier een briefje, waarin 50.werd gcëischt, onder be dreiging, dat, indien,de duif zonder geld terug kwam, de boerderij In brand gesto ken zou worden. Na losgelaten te zijn zonder geld, nam de duif de richting Roo sendaal. De politie houdt een oog in het zeil. Arrestatie wegens verduistering? Naar de Tol. verneemt heeft Zaterdag middag de Utrechtsche rectmrche aange houden notaris H. A. B. te Utrecht. De aangehoudene is overgebracht naar het parket van rlen Officier van Justitie. Notaris B, wordt verdacht van verduis tering van gelden ten nadeele van verschil lende personen in zijn kwaliteit van be windvoerder of executeur. Op last van de justitie is hij in voorloopige bewaring ge steld. Naar wij nog vernemen moet het tekort zeer belangrijk zijn. Door de Utrechtsche notarissen is nog een poging gedaan om de zaken te regelen, doch alle crediteuren schijnen daarmede geen ge- noegc genomen te hebben, zoodat eenige hunner klachten bij de Justitie hebben in gediend Een woekeraarster. Dat er neg altijd personen zijn. die op de schandelijkste wiize weten te profitee- ren van den financieelen nood, waarin hun medemenschen verkeeren, is in Rot terdam weer gebleken hij het aan het licht komen van de practiiken eener woekeraar ster, die den brutalen durf had voor het geld, dat zij uitleende, par week een rente te vragen van 25 pet. Cl.800 pet. per jaar") Onder haar slachtoffers bevond zich een juffrouw die 67 gulden schuld had en daarvoor iederen Zaterdag f 16.75 rente moest komen brengen. Kwam zij 's Maan dags, dan kwam er nog 1 6734 bij voor de twee da«pn uitstel. De man van deze vrouw verdiende 30 gulden per week Week jn week uit, meer dan twee Jaren lang. verdween 17 gulden van het Inkomen in de klauwen van de woekeraarster. Een andere vrouw leende gulden en moest elke week trouw 2,25 interest komen betalen. Het mooiste van het geval was, dat de slachtoffers van het onmenseb ais zii niet trouw hun woekerrente on- braehten, met de politie werden bod rei gd Wij weten niet welke straf er in de mid- deleouv-en op zulke praetiiken was gesteld Doch hot zal eeon genadige z5jn geweest Voor zulke onmenschen zou men weleens tot die harde tijden moeten teruekeeren. Onnauwkeurige administratie. Het gemeentebestuur van Epe heeft, naar 't V. D.-bureau meldt, een accoun tantsonderzoek doen instellen naar de ad ministratie van den gemeenteontvanger, daar vermoed werd dat door ze°r onnauw keurige administratie voornamelijk in den distributietijd, een aanzienlijk kastekort moest bestaan. Dit bestond inderdaad en heiiep een som van ruim f 29,000. De ge meenteontvanger zal dit bedrag, met de rente, uit zijn borgstelling aanzuiveren. Behandeling van bagage. De Nederlandsche Spoorwegen- hebben de volgende aanschrijving tot het personeel gericht: Ernstig wordt door reizigers uit Ne derland en uit het buitenland geklaagd over do ruwe wijze, waarop het personeel de bagage behandelt: vaak komt bescha diging voor omdat koffers e.d., zonder noodzaak gegooid en gesmeten en over den grond gesleurd en gekanteld worden en met duidelijk aangegeven wenken als „dit boven houden" geen rekening gehouden wordt, terwijl ook aan rijwielen dikwijls beschadigingen toegebracht worden, welke alleen door ruw geweld ontstaan kunnen. Niet alleen worden de Nederlandsche Spoorwegen hierdoor benadeeld, omdat zij de noodeloos veroorzaakte schade moeten vergoeden, ook het reizigersverkeer in ons land ondervindt hiervan de nadeelige ge volgen omdat het publiek ontstemd wordt en ons land mijden zal en aan het reizen in het buitenland, waar de bagage voor zichtiger behandeld wordt, de voorkeur geven zal. Het ligt overigens voor do hand, dat aan de bagage, welke aan derden toebe hoort en door dezen aan de Nederlandsche Spoorwegen ten vervoer toevertrouwd wordt, de grootst mogelijke zorg besteed wordt en het moest overbodig zijn daartoe nog eens aan te sporen, vooral, omdat een oordeelkundige en voorzichtige behande ling niet meer moeite kost en niet meer tijd vergt dan ruw geweld en baldadig heid. Duiicenl. Berasfotean De mijnramp bij Essen. Vermoedelijk 11 dooden en 40 gowonden. Zooals helaas te verwachten was zijn de arbeiders die in hot onderste deel van de kooi waren, dood, waardoor het aan- Ingezonden Mededeeling. Tot IS dezer leveren wij franco I Flesch SAMQS &A f 0.50 mits t Liter Oude Zware Douro Port ad f 1.75 besteld wordt. De C.L.O.C. Schiedam Fa. De Wed. A. J. COPPENS - Tel. 408 ANNO 1625. 1731 tal dooden tot 10 steeg. Slechts 1 man is niet gevonden, die waarschijnlijk ook dood is. Het reddingswerk, dat onmiddel lijk na de ramp begonnen was, is nog in gang en wordt met koortsige haast voort gezet. Volgens een nader bericht zouden 46 ge wonden te betreuren zijn. Het meerendeel der gewonden heeft gecompliceerde been breuken en zal levenslang invalide blijven. Tien zwaargewonden met schedelbreuken en ruggegraatkwetsuren verkeeren in groot levensgevaar. Over de oorzaak van het ongeluk deelt de technische commissie van den Mijnwer kershond mede, dat het ongeluk ontstond door het plotseling niet functionneeren van de tot dusver volkomen feilloos werkende, zeer moderne, lift-machine. De machine stopte plotseling. Hierdoor ontstond een ruk, ten gevolge waarvan de liftkabel brak en de lift 300 M. naar beneden stort te op den moerassigen bodem van de schacht. De 600 M. lange kabel stortte op de lift en belemmerde het bergings werk ten zeerste. Volgens tot dusver niet bevestigde be weringen zou de liftmachinist door een vergissing het ongeluk hebben veroorzaakt. Het officieel orgaan van den Mijnwerkers- bond, de „Bergarbeiterzeitung" stelt het afjakkersysteem in de mijnen van Stinnes, waardoor de veiligheidsmaatregelen onvol doende in acht worden genomen, aanspra kelijk voor de ramp. Het ongeluk aan de Wezer. De hoogere aansprakelijkheid. Zooals men weet, staat vast, dat de oorzaak van de catastrofe aan de Wezer, waarbij ongeveer 80 militairen het leven verloren, het feit is geweest, dat een pri mitief vaartuig, hetwelk gebruikt werd tot het overzetten van maroheerende troepen, n.l. een door pioniers vervaardigde gier- pont, bezweken is, zoodat de bezetting, in volledig marschtenue gekleed, te water ging. Een onderzoek naar de schuld wordt ingesteld. De „Frankf. Z." maakt nu de opmer king, dat het niet voldoende zou zijn, dit onderzoek te beperken tot het uitzoeken van den persoon, die de schuld er voor draagt, dat de gierpont is bezweken; dat het vaartuig overbelast was; dat ongelijk matig bolaot WBS, enz. Hoon, vaotgootold moet worden, wie last heeft gegeven, dat de troep in volledige bepakking en in groo te afdeelingen met een primitief overzet- mlddel als zulk een pont de snelstroomen- de rivier moest overtrekken. De oorlogs ervaring is toch wel voldoende geweest om nu te weten welke technische eischen een rivierovergang stelt. Immers, een aan vallende troep voert, indien slechts pri mitieve hulpmiddelen ter beschikking staan, deze uit in heel kleine afdeelingen zonder bepakking of slechts met de hoogst- moodige bepakking; een maroheerende troep, die rekening moet houden met mo gelijke vliegeraanvallen en artillerievuur, gaat ook slechts bij nacht in kleinere af deelingen en zonder bagage op primitieve vaartuigen, zooals pontons, over een ri vier. Een troep echter, die nog op grooten afstand van den vijand en betrekkelijk veilig is, slaat een behoorlijke pontonbrug. Wil men dus een pioniersoefening verbin-- den met een groote velddienstoefening en is het aantal pontons te gering voor een brug, dan kan men den overgang wel doen in pontons, maar dan moet de overtocht ook geschieden volgens de voorschriften, d.w.z. in kleine troepjes, terwijl de solda ten vrijwel geen bepakking dragen. Een onderzoek, hetwelk deze zijde van de quaestie buiten beschouwing mocht la ten, acht de „Frankf. Z." ontoelaatbaar. Niemand treft sohuld. Onder dit opschrift maakt de „Vor- warts" melding van het (voorloopige) of- ficieele rapport over het gebeurde, dat verklaart: Aan den bouw en het gebruik van de gierpont kleefden geen gebreken. Ook is het maximum van de belasting niet over schreden. De grond van het ongeluk is veeleer te zoeken in een zekere paniek, die ontstond, toen de pont midden in de rivier was en eenige golven over het boord van een ponton sloegen, waarop de kreet weer klonk: „Water in de ponton!" Door het dringen van de manschappen naar één zijde werd een ponton onder water ge drukt. Een deel van de bezetting geraakte daardoor te water. Het groote ongeluk gebeurde dadelijk daarop, toen een red dingsboot langszij van de afdrijvende gier pont voer en alle soldaten, niettegen staande de orders, in de boot sprongen om zich te redden. De pont zonk toen en de boot sloeg om. Alle veiligheidsmaatregelen waren behoorlijk getroffen. Hevige aardschok in Mexico. Een hevige aardschok is gevoeld te Cbalchihuites In Mexico. Op vele plaatsen opende zich de aardbodem en kwam water te voorschijn. Er hadden groote overstroo- mingon plaats. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Grcofe brand. Gisterenmorgen brak een hevige brand uit in de gebouwen der Jules Fonson in richtingen te Brussel. In een oogenblik ontstond een ware vuurzee. Brandspuiten waren aanwezig om verdere branden ?e beletten. De schade is zeer belangrijk. In een paar onaangetaste gebouwen wordt het werk heden Maandag voortgezet, zoo dat de leveranties voor het leger niet be hoeven te worden onderbroken. De vuurtoren van Harwich verwoest. De vuurtoren aan den Ingang van de haven van Harwich is Zaterdag door brand verwoest. De hevige brand heeft ook de belendende huizen beschadigd. Nederlandsch Oost-lndië. In een ravijn gestort. De hoofdadministrateur van de Senna Rubber Compagnie te Laboean Bilik, J. Ruelle, is met zijn auto door het springen van een band in een ravijn gestort. Hij bleef ongedeerd, doch zijn echtgenoote werd ernstig gewond. Zij is in het hospitaal te Medan opgenomen. Ingezonden Stokken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Verzoek van den R.-K. Bond van Groote Gezinnen te Amsterdam. Het Hollandsohe kind uit het Groote Gezin. De laatste jaren is het Hollandsche kind wel eenszins in verdrukking geraakt door de groote en ook alleszinsprijzenswaardige ijver, waarmede het ondervoede buiten- landsche kind in de Hollandsche gezinnen werd opgenomen. Langzamerhand nu ook in het buitenland meer normaio toestan den gekomen zijn, is de toevoer dezer bui- tenlandscho kinderen verminderd en wordt de aandacht weer gevestigd op 't Holland sche kind, getuige ook het besluit van an dere organisaties op dit terrein om zich meer te gaan bemoeien met de belangen van het Hollandsche kind. M aar wij nu niet mogen veronderstellen, dat de pleegouders der buitenlandsche kin deren, een Hongaartjo of Oostenrijkertje genomen hebben omdat dit een zeker ca chet gaf, en daar ons spreekwoord toch luidt: „Het hemd is nader dan de rok", zal o.i. een belangrijk deel der gezinnen, welke in de gelegenheid zijn een kind te plaatsen, thans genegen zijn gedurende de aan staande zomervacantie een weldaad te be wijzen aan het Hollandsche kind. Het Is dan ook daarom, dat ik namens de R. K. Bond voor Groote Gezinnen te Amsterdam een oproep doe aan degenen, die gedurende dezen vacantietijd hun huis on hart willen openen voor een kind, dat naar het buitenleven snakt, een kind uit het Amsterdamscho groote gezin, een kind, dat in die enkele weken voor een jaar kracht inademt, een kind, wat toch reeds zooveel moet ontberen, omdat vader en moeder niet in staat zijn en geen gelegen heid hebben eens eenige dagen naar buiten to gaan. Laat allen, die mede willen wer ken, om op doze wijze nuttig te zijn voor het Hollandsche kind, hun adres mededee- len aan de secretaresse v. d. commissie van uitzending Mevr. M. BeumerKrütz- manu, Mesdagsliaat 1 Amsterdam, onder opgave, of men verlangt één of meer jon gens of meisjes en ongeveer van welken leeftijd. Wij garandeeren U, dal uitsluitend worden uitgestuurd kinderen, die wel zwak doch niet ziek zijn, en die misschien wel arm, doch zindelijk onderhouden zijn. Onze verwachtingen zijn hoog gespannen en wij vertrouwen, dat wij niet teleurgesteld zul len worden. Aan de Redactie mijn hartelijken dank voor de verkende plaatsruimte. Mevr. M. BEUMER—KRÜTZMANN Secretaresse van de Comm. van Uit zending van Vacantie- en Rustoord „St. Anlonius", Mesdagsstraat 1, Amsterdam. UIT DE OMGEVIHQ HILLEGOM. Bouwen. Aan de firma B. Imthom Zn. alhier ia ais laagste inschrijfster op gedragen het bouwen van een kopersla- gerswerkplaats en bijkomende werken voor rekening van den heer K. Aeilkema aan de Hoofdstr. alhier. Veel liefhebbers. Voor de betrekking van machinist aan het pompstation der waterleiding alhier, hebben zich 150 so'lli- dtanten aangemeld. Geboren: z. van J. Opstol-Rusman. z. van G. Meijer-Biesheuvel. d. van S. E. van Etf en-Hulsebosch. d. van M. Annard-Van der Laan. d van J. van Beek-Polak. Ondertrouwd: P. van Asselt en A. van der Jag-t. S. Meijssen en F. G. Der- nison. Getrouwd: H. W. Mailand en D. M. P. S. Zifkamp. Overleden: J. H. Möhlman m. 67 j. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bouwen. Voor rekening van Joh. H. zal in den Achterkerkweg een Bui gerwoon- huis worden gebouwd. KATWIJK. Arbeidsbeurs. Aan het Gem. Arbeids bureau staan op heden als werkzoekenden ingeschreven: 27 arbeiders, 6 grondwer kers, 20 visschers, 18 kuipers, 3 opperlie den, totaal 74 personen. R. K. Klesveraeniging. Waar vermoe delijk voorloopig geen vergadering der R. K. Kiesvereeniging noodig zal zijn en het den leden mogelijk wel interesseerën zal of de uitkomsten der propaganda, gemaakt door de Propagandaclub „Jeanne d'Arc", tot een bevredigend resultaat hebben ge leid, kunnen wij uit de beste bron mede- deelen dat de financ'oe'e resultaten de ver wachtingen van het Bestuur hebben over troffen voor welk werk de club een woord van lof toekomt. Eet bestuur k.an met een gerust hart de verkiezingen tegemoet gaan. LEIDSCHENDAM. R. K. Volksbond. Vrijdagavond hield de R. K. Volksbond, afd. Leidsc.hendam hare jaarvergadering in het Patronaat De voorz., de heer do Langen, betreurt ia zijn openingswoord de zeer slechte om komst. Hierna worden 3 coupletten vac he( Bondslied gezongen. De notulen wordeü voorgelezen en onveranderd goedgekeurd' De voorz. heeft eenige kleine mededeeliö* gen, o.a. over het stempelen bij werklood beid en raadt allen aan, ofschoon momenjj teel niets ontvangen wordt, tooh te stempel len, daar, wanneer de begrooting der Ga» meen te van Ged. St.. goedgekeurd wow terugontvangen, mogelijk nog uitgekeerd kan worden. Bovendien zal f 250.welkd gevoteerd was voor werkverschaffing vor, den uitbetaald aan de werklooizen. j, Bij de bestuursverkiezing werden bij aCj olamatie herkozen, de heeren do Langen el H. v. d. Berg. De heer v. Oosten had zio^ niet meer herkiesbaar gesteld, in dlejJ plaats werd bij acclamatie gekozen de heg Schilperoort. De voorz. richt een woord van hulde m dank, ook namens de veTg., aan den heej v. Oosten voor alles, wat hij voor <3#j Volksbond deed, waarna do heer v. Oostefli met korte woorden dankte. Als voorz. werd met bijna ftlgomeei}<| stemmen herkozen de heer J. de Langen De secr., de heer v. d. Heijden, breng} alsdan een lang en keurig jaarverslag uif, ook van de verschillende ond er afdeel i ngen waarvoor een dankwoord van den vooi£ en een welgemeend applaus van de verga* dering had in ontvangst te nemen. De Penningm., de heer v. Oosten, als* mede de penn. van het Moeder fonds-Gomi-3 té, do heer v. d. Togt, brengen eveneens eetf keurig verslag uit, waarvoor ook zij door een luid applaus en een dankwoord van d.i voorz. beloond werden. Voor de vragenbua waren geen vragefi ingekomen. Tot kasna zieners worden benoemd de heeren Rolvincfc en Vieveen en do heeien v. Meurs en de Winter. Bij de rondvraag werden eenige vragen gesteld, die naar genoegen door den voorz, werden beantwoord. Vermeld zij nog, dat de Harmonie „St. Cecilia" de avond mei muziek opluisterde, terwijl op het tooneel eenige aardige stukjes werden ten best» gegeven. „St. Michaël". Naar men on$ mededeelt, is alhier opgericht een afd. van de Studieclub „St. Michaël" Het voorloopig comité bestaat uit de heeren Schipper, voorte. en H. v. d. Berg, eecr. NGQRDWUK v Mij. v. Tuinbouw en Plantenkunde. Vrijdagavond hield de afd. Noordwijk der Mij. v. Tuinbouw en Plantenkunde eei ontwikkelingsavond in hotel Royal, waar voor de belangstelling heel wat beter had kunnen en moeten zijn, temeer daar deze avond als spreker optrad de heer Cunaeua. een zeer bekend en gezien man In tuinbouw-wereld. De Voorz., de heer H. do Boer, opende met welkom, waarna hij het woord ver* leende aan spr., die met een korte inlei ding het te bespreken onderwerp van de zen avond, n.l. „Zijn reisondervindingeiï hier te lande en elders" opende. Aan d« hand van eenige lichtbeelden voerd6 6pr. zijn gehoor naar het Belgenland en wel naar Gent, en vertoonde dan eenige kwee- kerijen van Laurieren, Azalea, Arauca- ria, Crotons en vooral niet te vergeten da Orchideëen-kweekerijen. Op een kweeke- rij heeft spr. 250.000 Laurieren voor Ie* vering gereed zien staan, terwijl kweekt rijen van 200 groote kassen niets zeld zaams is. Ook in Duitsckland treft möj groote kweekerijen aan, en spr. bracht ons in de Koninklijke Bergtuinen by Hannover, waarvan hij een prachtige be* schrijving gaf. Hierin staat een Palmen- kas van 33 meter hoog, welke echter nog te laag bleek te zijn en men een palm moest rooien, welke boven het glazen dak uit groeide. Alleen de stam van dezen palm was 25 meter lang. Ook treft men in die omgeving groote kweekerijen van LelietjeC van Dalen aan. In Engeland was spr. het meest opgevallen de wilde beplanting of „wild garden", welke ook in ons land meer en meer ingang vindt, waarvoor hij aanhaalde de beplanting op de groote ten toonstelling te Heemstede in het Groenen- daalsche bosch. Na de cultuur te hebben besproken del Gunnera's, welke uit Chili afkomstig is, waarvan een pracht-exemplaar in Sappe- meer groeit, en der Cobea en Blauwe Re gen, verplaatste spr. ons in de Cactus- kassen der Kew Gardens in Londen, een tuin om zijn zeldzaamheden wereldbe roemd. Ook deze cultuur neemt hier te lande meer en meer toe. In het tweede gedeelte zijner Lezing be paalde spr. zich uitsluitend tot ons land en liet dan eenige tentoonstellingen van da Vereen, van Bloembollencultuur passee- ren van Hyacinthen, Tulpen, Narcissen en meerdero bijgewassen, waarvan spr. voor al de Eremurus op den voorgrond stelde. Terloops besprak spr. de Gentsche ten toonstelling, doch een lange, zeer belang wekkende bespreking hield de heer C. óyei de Boskoopsche tentoonstelling van eenige jaren terug, met haar mooie Rozen en Rhododendrons. Met een opwekking voor al toch de Heemsteedsche tentoonstelling te paan bezoeken besloot spr. zijn leerzame lezig. Zeker namens allen dankte de Voorl den heer Cunaeus en hoopte op een weer zien. Ook bracht hij dank voor de beschik baarstelling van de lantaarn aan Kapelaan Hesp en den heeren v. Leeuwen en Berke- meiier voor de bediening. Vervolgens richtte de Voorz. een woord van gelukwensch tot den heer r. d. Voort ter gelegenheid der 50 dienstjaren hij da familie Govers doorgebracht. Hij hoopt dat het hem gegeven moge zijn nop vela jaren in goede gezondheid bij dcize hoog geachte familie te kunnen dienen. Met deze woorden stemde de geheel vergade ring door applaus in. VI Hierna sloot de Voorz. deze bijeenkom»

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4