Tweede BSad Maandag 6 April 1925 BKdNEN LfiHO ZOMBO, DE SLAAF. Het politiek advies. Een vergader ing vanSt. Michaël te Eindhoven. Zaterdagmiddag om 4 uur kwam te Eind hoven in de Korenbeurs onder leiding van den heer H. v. Alfen uit 's-eHrtogenbosch, afgevaardigden bijeen van de St.-Mickaël- Clufes in de rijbskieskringen Tilburg, 's-Her togenfcosch en Limburg. De voorzitter verwelkomde de talrijke afgevaardigden, in het bijzonder den heer ilax van Poll Ia bespreking kwam daarop de actie om de St.-Michaël-candidaten, nu het Politiek Advies geen bevrediging heeft gebracht. Op den voorgrond stelde spr. dat van heden de leuze moet gelden: geen gemeen schap te onderhouden met niet-Michaëlis- tiscbe candidaten, al gaf hij gaarne toe, dat zij, cKe thans in de kamer de democratische gedachten voorstaan, daarvoor hulde ver dienen. In dit verband wees spr. op de kamerleden Loerakker en mevr. Bronsveld Vitringa. De heer Max v. Poll verklaarde, dat, wanneer een candidatuur-Moller algemeen in 't belang van de St.-Michaël-actie in het Zuiden zou worden beoordeeld, zich gaarne te zullen terugtrekken. De beer Scboonbrood (Maastricht) beval hiere^ de candidatuur-Moller warm aan. Da heer v. d. Steen Jr. (Nijmegen) ver dedigde het systeem der vrije lijsten, van oordeel zijnde dat een propaganda voor het inscbuivingssysteem geen resultaat zal opleveren, wijl het politiek advies zijns in ziens zeer geraffineerd is samengesteld. Ook van de thans ingestelde commissie- Kooien verwachtte spr. geen heil. Do heer Max van Poll bespreekt hierop het denkbeeld omtrent de vrije lijsten en verklaarde, dat het dagblad ..De Morgen" onder geen enkele voorwaarde bereid zou worden "evonden, om een dergelijke actie te ondersteunen. Spr. erkende het goede in de organisatorische eenheid der Katholieke Staatspartij en was van oordeel, dat deze niet gebroken mag worden. Door de afgevaardigden van Breda en Tilburg, de beeren Jongeneelen en Frans- se», werd eveneens het stelsel der vrije lijsten afgekeurd. Op voorstel van een der L i m- bnrgscheafgevaardigdensp rak de verg adoring zich met 10 te gen 2 stemmen uit tegen de vrije 1 ij sten en voor het lid blij- venderR. K. Staatspartij. Hierua werd overgegaan tot bespreking van de tactische vraag, of er zal geijverd worden voor het inschuiven van één of twe® candidaten. Nadat de officieele afgevaardigden in afzonderlijke vergadering hierover hadden beraadslaagd, werd goedgevonden, dat de onderscheidene clubs in de kieskringen zou den trachten de candidaturen Muller en mevrouw Brounsvan Besouw gesteld te krijgen. Een militaire specialiteit. Nu aan generaal R. B. A. N. de Quay een verkiesbare plaats Is ingeruimd in den kieskring Tilburg op het Politiek Advies, terwijl de plaats van majoor Lamhooy zoo danig is, dat zijn verkiezing tot lid der Tweede Kamer practisch is uitgesloten, verneemt het Centraal Comité ter bevorde ring van de Kamercandidatuur-Lamhooy, gevestigd te Maastricht, zijn actie te moe ten staken, onder aansporing tot allen om bij de a.s. stemming voor de definitieve Oandidatenlijst uitsluitend te stemmen op het Politiek Advies. f~ De Spoorwegen en de Zomertijd. Do invoering,. In verband met de verwerping van het wetsontwerp tot afschaffing van den Zo mertijd, verneemt de „Tel.", dat deze ver werping van geen invloed zal zijn op do invoering van de zomerdienstregeling van de Ned. Spoorwegen o p 5 J u n i a.s. De Ned. Spoorwegen hadden zich bij dit ontwerp naar twee kanten gewapend, in verband met de al of niet invoering van den zomertijd. Doch nu de beslissing gevallen is, zal do nieuwe zomerdienst absoluut klaar zijn op dien datum. Hij wordt dit jaar op 5 Juni ingevoerd, op verzoek van Frankrijk, om dat 1 Juni op Pinsteren valt. Van het grootste belang voor een goede dienstregeling is echter, dat er nu eens een'einde komt aan de reeds gedurende ja ren in ons land schommelende meerlingen, die voor de spoorwegen groote moeilijkhe den hebben veroorzaakt en waarvan de beslissingen voor een goede regeling nau welijks konden worden aanvaard. Wat betreft bet nieuwe compromis-voor stel van de sociaal-democratische fractie, daartegen hebben de spoorwegen geen be zwaren, mits het maar niet meer dit jaar zal worden ingevoerd, want daardoor zou een behoorlijke dienstregeling zoo goed als onmogelijk worden. Indien daaromtrent maar vóór 1 Novem ber door de Staten-Generaal een beslissing genomen wordt, zou invoering van dat be sluit op 15 Mei 1920 kunnen plaats heb ben De oplossing voor dit jaar is dat èn zo mertijd, èn nieuwe dienstregeling beide in gaan op 5 Juni a.s. Uit het Schildersbedrijf. Staking in Den Haag. Men meldt uit 's-Gravenhage, dat de pa troonsbonden in het schildersbedrijf niet geantwoord hebben op het ultimatum door de gezellenorganisaties. Dientengevolge hebben de gecombineerde besturen dier organisaties besloten, de al- gemeene staking voor Den Haag met in gang van Maandag te proclameereu. Hier bij zullen 1500 gezellen betrokken zijn, ver deeld over de volgende vier organisaties: de Alg. Ned. Schildersgezellenbond; de Chr Nat. Bouwarbeidersbond; de Ned. Clir. Bouwarbeidersbond en de R.-K. Bouwar beidersbond. Verschillende ongeorganiseerde patroons hebben den wensch te kennen gegeven, do eischen der werknemersbonden in te willi gen, waarover heden door de hoofdbestu ren zal worden beslist. De slaking zal alle huisschilders der Residentie omvatten. De strijd gaat hoofdzakelijk om verboo ging van bet uurloon, dat thans 75 cent per uur bedraagt, en dat de werknemers bonden op 80 cent gebracht willen zien, ge lijk aan dat van de timmerlieden en metse laars. Voórté willen zij invoering van een nieuw tarief. Opper-rabbijn voor Zuid-Holland. De ressortale vergadering van het Syna gogaal. Ressort 's-Gravenhage heeft in haar gister gehouden vergadering met bij na algemeene stemmen ter Opperrabbijn benoemd, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. van Loen, den heer I. Maarsen, rabbijn bij de Ned. Isr. Hoofdsynagoge te Amsterdam. STADSNIEUWS R.-K. KAMER-CENTRALE LEIDEN Zaterdagmiddag heeft de R.-K. Kamer- Centrale Leiden vergaderd in het Bonds- gebouw, onder voorzitterschap van den heer A. J. Oostdam. De vergadering was niet druk bezocht. Uitgebracht werden uitvoerige notulen van de vorige vergadering, waarop o.m. verslag werd uitgebracht van de vergade ring van het Adviseerend College, waarop voorlopige besprekingen betreffende bet advies waren gehouden. De Voorz. deelde mede, dat de heer Bes te Alphen a. d. Rijn wegens zijn gezond heidstoestand heeft bedankt als bestuurs lid en penningmeester. Spr. wees op de groote verdiensten, die de heer Bes voor de organisatie heeft gehad; de financiën van onzen kring waren steeds uitstekend in orde, zoodat Leiden op de vergaderin gen van het Bondsbestuur als model werd geroemd. Onder applaus wordt op voor stel van het bestuur besloten den heer Bes het volgende telegram te zenden: „Namens kring dank voor verrichten arbeid en beste wenschen voor gezondheid". Als opvolger in hot bestuur is de hoer Balvers aangewezen; de heer Houdijk is tot penningmeester, gekozen en in diens plaats de beer Boekraad tot 2den secre taris. Naar aanleiding van een op de vorige vergadering aangenomen motie, waarin afkeuring werd uitgesproken over de wijze, waarop de Bondsvoorzitter wordt aangevallen, was van don heer mr. A. baron van Wijnbergen volgend schrijven ingekomen. „Met groot genoegen en met bijzondere voldoening heb ik kennis genomen van den inhoud der motie, die U zoo vriendelijk waart, mij toe te zenden. Aangenaam was het mij, daarin te mogen zien, dat bij ons Kafh. volk nog Wel degelijk het besef le vendig is, voor de wijze, waarop wij. Ka tholieken, ook in het openbaar leven, met elkander behooren om te gaan. Ik twijfel de daaraan niet, maar bet deed mij ge noegen, dat U het tot openbare uiting bracht, want dit laatste komt helaas maar al te zeldzaam voor. Hulde derhalve aan de R.-K. Kamer-Centrale Leiden". Uit het hierna door den secretaris, den heer A. G. v. Berkel, uitgebracht, zeer vol ledig en overzichtelijk jaarverslag bleek, dat het ledental was gedaald van 20515 op 19917 en het aantal aangesloten locale Kiesver. was geklommen van 50 op 51 (doordat Schiebroek en Hillegersberg af zonderlijke Kiesver. hadden gevormd). De penningmeester, de heer Houdijk, deelde mede, dat de ontvangsten hadden bedragen 1808.56, de uitgaven /1523.78, batig saldo 284.78. (Degenen, die in dit jaar als lid zijn opgegeven moeten krachtens het Bonds- reglement contributie betalen over 1924). Het bestuurslid, de heer Veelenturf, stel de de vergadering er van in kennis, dat hij namens het bestuiir de boeken en beschei den van den vorigen penningmeester, den heer Bes, had overgenomen en dat deze volmaakt in orde waren. Tot verificateurs werden benoemd de heeren Vliet (Boskoop), Vlasman (Al phen) en Heyker (Hazerswoude). Dr. Hoffman gaf vervolgens een breed overzicht van de laatst gehouden Bonds vergadering en vond daarbij gelegenheid om in gloedvolle woorden te wijzen op de grooto waarde van onze eenheid, ook in de politiek. Hij roemde wat tot behoud daarvan gedaan was door prof. Aengenent bij diens onderhandelingen met „St. Mi chael" en door Mgr. Nolens bij de behan deling van het program op den tweeden dag der Bondsvergadering. Ook wees hij in dit verband op de door den Kringvoor zitter, den heer Oostdam, geschreven bro chure (uitgegeven bij Fntura) waarin de historische ontwikkeling van de R. K. Staatspartij wordt beschreven. Punt 8 en 9 van de agenda konden zoo onder de hamer doorgaan, omdat er geen voorstellen waren voor de op 19 en 20 Juni te houden Bondsvergadering en er „naar aanleiding van ingekomen stuk ken" verder niets te behandelen viel. Na een korte pauze waa aan de orde du l'UUllViaag,vraarhlj het politiek advies het onderwerp der besprekingen vormde. De heer Balvers (Hillegom) begon met een betoog, dat in zakelijken vorm was gesteld. Zijn eerste vraag was, welke de redenen zijn, dat het politiek advies, wat Leiden betreft, aldus is samengesteld. Hij spreekt waardeering uit voor prof. Aen genent en ia er van overtuigd, dat diens verslag van do vergadering, waarop het voorloopig advies is opgesteld, volkomen juist is geweest. Te meer reden is er daar om voor de vraag, waarom noch minister Aalberse als no. 1 noch een der drie door prof. Aengenent als no. 2 genoemde can didaten als zoodanig in het offioieele ad vies voor Leiden zijn opgenomen. Spr. vraagt, of er in de vergadering van het adviseerend college onwaarheden ten op zichte van candidaten zijn gelanceerd, zooals „De Morgen" durft beweren en of dit dan ook misschien ten opzichte van hem is geschied. Spr.'s tweede vraag ie waarom de vier Zuid-Hollandsche Kies kringen zijn gecombineerd? Hij ziet daar in een toeleg, om het succes van het stem men op de alphabetische candidaten zoo veel mogelijk te verhinderen. De heer LIeversei (Hoogmade) protes teert er tegen, dat met de belangen van land en tuiuhouw in deze streek door het advies geen rekening is gchoudeu. Do heer Stadhouder (Zoeterwoude) her innert aan het zoo correct optreden van den heer Balvers in 1922, hoe hem onrecht is aangedaan, en bepleit de candidatuur van den heer Balvers, zooals hij dat ook in hot adviseerend ooilege heeft gedaan, zonder dat hem toen iemand heeft bestre den. De heer Rozema (Sassenheim) infor meert, of het bestuur ook propagauda kan maken voor alphabetische candidaten, nu de candidaten van Leiden niet in het ad vies zijn opgenomen. De heer Kortekaas (Alkemado) be jammert het, dat uit de bollenstreek nie mand ia geadviseerd; er waren drie can didaten: de heeren Balvers, Gouverneur on Loerakker. Be heer Potharst (Gouda) betoogt, dat men zich heeft neer te leggen bij het po litiek advies, dat is gegeven door onze vertrouwensmannen. Hij komt er tegen op, dat de heer Balvers een pleidooi voor zichzelf houdt (protesten). Dr. Hoffmann (bestuurslid) zegt, niet aan te nemen, dat het adviseerend college beïnvloed is geworden door laster praatjes, maar dat het zijn taak met de hoogste ernst heeft vervuld. Hij betreurt het echter, dat men steeds in Leiden can didaten wil plaatsen, waarvoor men el ders geen plaats kan vinden. De schuld daarvan zoekt hij in de verkeerde mentali teit van het Zuiden, dat alleen candida ten uit de eigen streek wil. De heer Scheut (Veur) vraagt, of men voortaan het candideeren ln de Kiesver. niet beter achterwege kan laten; men stoort er zich in Utrecht toeh blijkbaar vols trekt niet aan. Hierna is de voorzitter aan het woord. Spr. zegt, dat ook hij en het geheelo be stuur het advies, voorzoover het Leiden betreft, niet kan bewonderen. En hij ver- onderstelt, dat, als dit advies naar den wensch zou zijn van prof. Aengenent, de professor wel op deze vergadering tegen woordig zou zijn. Het comhineeren van de vier Zuid-Hol landsche Kieskringen is geschied op ad vies van ir. Bongaerts aan het adviseerend college. Het bestuur als zoodanig kan niet een der alphabetlschen candidaten propagee- ren. De leden hebben echter vrijheid om propaganda te maken, ook georganiseerd, om op 20 April een alphabetisohen oandi- daat op het advies in te schuiven. Bij vo rige verkiezingen verbood het reglement ook niet van het advies af te wijken, maar nu is dit zelfs reglementair vastgelegd en omschreven. Van lasterlijke praatjes speciaal be treffende Leldsche candidaten Is op de vergaderingen van het Adviseerend Colle ge niets gebleken. Het advies, uit algemeen standpunt be schouwend, moet spr. oonstateeren, dat het nog zoo kwaad niet is: alle standen zijn er in vertegenwoordigd, ook de land- en tuinhouwstand. Na deze u3 teenzeiung van- den V©©**.— voeren nog vele afgev. het woord, meestal in herhalingen vallend. De heer Warmerdam (bestuurslid) ad viseert de voorstanders van een candidaat uit de bollenstreek zich met elkaar te ver staan over de vraag: wie. Dr. Hoffman (bestuurslid) wijst, naar aanleiding van een gemaakte opmerking, er op, dat het Nederlandsche parlement het eenige is, waarin geen medicus zitting heeft; spr. schakelt hierbij zijn persoon uit; er waren vier medici gecandideerd, die nu geen van allen zijn gecandideerd op een plaats, wel ke waarschijnlijkheid van verkiezing geeft De heer Wilmer (Leiden) meent er op te moeten wijzen, dat de propaganda voor candidaten moet geschieden op een waar dige wijze en niet op een manier, die doet denken aan klassenstrijd. Aan het einde der discussie brengt de heer Bader (bestuurslid) hulde aan den Voorz. voor diens leiding van deze moei lijke vergadering en deelt mede, dat hij van personen, die ook zitting hadden in het Adviseerend College, vernomen heeft, dat de Leidsche afgevaardigden krachtig hebben gestreden voor de Leidsche candi daten (applaus). De vergadering wordt hierna gesloten; ze hed geduurd van half één tot ongeveer vier uur. UIT DE 'iv/r: 4.20 5.20 5.20 6.00 7.00 7.20 7.20 7.20 7.35 7.50 7.50 7.50 7.50 7.55 7.56 7.55 8.06 10.40 V er vanavond ta t v n uur: Brussel 265 M. Kamermuziek Eiffeitoren 2600 Af. Concert. Hamburg* 395 11. Opera-con' eert Hilversum 1050 M. Kindor uurtje. Hilversum 1000 M; Vóór- avond-concert. Programma: 1. La Madeion de la Vicloiro (ilarseh). 2. Ouverture „Di« I'iedennnus" (Strauss). 8. Mon Rcve (Wals), Waldteufe!). 4. La fille de Mme Angot (Le. cocq). 5. Mem Vetter Niok (Burns). Pauze. 6. Dor Zigeu- nerbaron (Strauss). 7. Spani- scher Tanz no. 8 (Sarasata). 8. Plaieir d' Amour (Martini). 9. Lazy (Berlin). 10. Marsch iïnale. Alle Britsche stations: Tijdsein Big Ben en nieuws. Hamburg 395 M. Kamermuziek München 485 M. Kar: rinujdéfc Brussel 205 M. Gone rt. tt Berlijn 500 M. Concert. Frankfort 470 M. Symphonic-: concert uit Kassei. Minister 410 M. Kurnermuzielt Zürich öiö M. Kamermuziek h Londen 365 M. Muziek van vrouwelijke componist en. Birmingham 476 M. en Chelmsford. 1600 M. Beet hoven-programma. 1. Ouver- luxe „Weihe des Hauses" Op. 124; 2. Recit. en Aria „Incar-i nate Friend" (Fidelio"); 3. De öe Symphonie (Koraal). Bournemouth 385 M Concert, Newcastle 400 M. Gevarieerd programma. m Rome 425 M. Nieuws en Gon-j eert. Radio-Paris 1780 M. Concert Cholmeford 1600 M. en Londen 865 M. Orkestmtuziek. N.B. In Bolgdë en Frank rijk ie einde Zaterdag j.L de Zomertijd' ingevoerd. Gemengda Berichten De Brusselsche bankzaak. Briedée weer aangehouden. Naar Vaz Dia» verneemt la de veelge- zoohte directeur van de Brusselsche Bank, de heer Briedée, te Dublin (Ierland) aan gehouden. Zooala men zich herinneren zal had de eerste arrestatie plaats in Dnltschland. HIJ wist toen evenwel uit de gevangenis te Bonn te ontsnapnen. Vervolgens werd hij te Londen gearresteerd, doch aldaar wede? op vrije voeten gesteld omdat de uitlev®. ringsdocumenten niet binnen don daar voor bestemden tJJd waren aangekomen. Auto-ongelukken. Dén iluvilt. Zaterdagavond omstreeks 9 uur ls 4# 28-jarige zoon van den heer Wolbert, dro gist te Enschede, die op een motorrijwiel m de richting Glanerbrug reed, door een achteroprijdenclen anto van de autobuson dernemers Gebrs. Roysoo uit Ensoheda. overreden en gedood Het ongeval vond plaats aan de linkerzijde van den weg, zoodat den autobestuurder, een chauffeur der firma Reysoo, geen schuld treft Hst lijk werd per ziekenauto naar het zieken huis „Ziekenzorg" overgebracht. Twee gewonden. Zaterdagavond om 11 uur hoeft in do Stationstraat te Maastricht een auto, be stuurd door den 18-jarigen ohauffeur Kie- boom, die nogal hard reed, een tuinman uV Hoer, Jorissen genaamd, en het dienst meisje H. L., overreden. J. kreeg een sche delbreuk, zijn toestand is zeer ernstig. Hei dienstmeisje kreeg liohte kwetsuren. Bel den werden naar het hospitaal overga bracht. De politie doet onderzoek. Zelfmoord. Gisterenavond circa half zes stond te 's-Hertogenhosch geheel de Lange Tolbrug straat en aangrenzende buurten in rep en roer. In een volksloeement was nl. een FEUILLETON. 19) Haar laatste oogenblik naderde, en ter- Wijl deze teeder liefhebbende ziel, wie het VerBes van haar geliefd kind het hart ge broken had, een teeken gaf dat zij wilde •preken, knielde ook Zombo schijnbaar diep bedroefd naast zijnen meester. Als gij naar Europa gaat, sprak de stervende, zooals ik u verzocht heb te jjoen, neem dan Zohbo met u. Sedert den flood van Lydia heeft hij onafgebroken aan mijn ziekbed gewaakt, en de naaste bloedverwant had niet deelnemender kun nen zijn Neem hem mede, dezen getrou wen mensch, hij zal uhier beefde bare stem en werd onverstaanbaar. Zombo schudde het hoofdkussen een Weinig op en knielde toen weder, om het inzk&ende lichaam zijner gebiedster te ondersteunen, terwijl hij daarbij luid jam merlijk uitriep: arme, goede meesteres. Doch haar aanziende kon hij de uitdruk- king eener woeste vreugde op zijn gelaat óiet verbergen en plotseling scheen me vrouw Morgan, als door een zonderling instinct geleid, de afschuwelijke huiohe- tarij, die zich zooeven zelve verried, te flöorzien. Evenals door oen bliksemstraal de dik- k# duisternis verlioht wordt, zoo ook had zioh Zombo's verschrikkelijk geheim plot seling aan de reeds in de geestenwereld ÏWevende ziel der stervende vrouw ge- Openhaard. Vol afgrijzen sloeg de sterven de hare brekende oogen op den ellende ling; hare armen strekten zich uit, als wil de zij een ijzingwekkend spook van zich afkeeren, en met bijna gesmoorde stem riep zij, terwijl geheel haar wezen eene onbeschrijfelijke uitdrukking aannam: Zo mbo niet Europa, vergift brand, Lydia. De laatste krachten waren uitgeput, en mevrouw Morgan was niet in staat dat gene te zeggen, wat zij gevoelde; zij kon haar echtgenoot niet meer mededeelen.wat een heldere blik der ziel haar voor haar afsterven deed zien, dat namelijk Zombo de stichtr was van al de verliezen en jam meren, die elkander zoo snel waren opge volgd. Een seconde daarna was zij niet meer, en hare edele ziel zweefde Lydia tegemoet. Intusschen was het nacht geworden, en een vaal donkere sluier lag over berg en dal uitgespreid. Zombo ging henen om de deuren van het heerenhuis zorgvuldig te grendelen; daarna ontstak hij een licht, zette het op tafel naast den ongelukkigen planter, die daar in vertwijfeling verzon ken nederzat, stom, roerloos en zoo bleek als een albasten beeld. XV. Zleletwijfei. De dood zijner échtgenoote, hare laatste woorden haddon diepen indruk op Mor gan gemaakt. Het begon onrustig te worden in zijne ziel. Morgan was door zijn losbandig leven naar lichaam en geest afgemat en ver lamd; hem ontbrak de zedelijke kracht, welke hij nooit beoefend had, hij wist niet of hij zich ander maal aan de wereld en den woeker, dan wel aan God, of aan het stelsel der algeheele vernietiging na den dood zou aansluiten; in welk laatste ge val, zooals hij uit den mond van menigen godloochenaar had gehoord, alles over en voorbij was. Wat zou hij doen? Zijn gezondheid was geschokt en het einde zijner dagen kon niet ver meer af zijn. Wat kon de wereld hem dus nog aan bieden? Dood en vergetelheid, dat was het wat hij voor zioh wenschte, immers zijn gade en zijn eenigst kind, wier verlies hij thans zoo diep gevoelde, rustten reeds in den donkeren schoot der aarde. Doch in zijn binnenste liet zich onophoudelijk een stem hooren: Er leeft een God, en de dood opent do poort tot een eeuwig levenof een eeuwigen ondergang. Ook de vermaningen, welke zijne brave echtgenoote hem stervende gaf, kwamen In zijn geheugen terug, en door weemoed overmand, door twijfelingen geslingerd viel hij op de knieën, hief do bevende han den ten hemel en wilde God bidden dat Hij hem nog niet in den stroom der ver twijfeling mocht laten omkomen. Morgan poogde woorden te vinden, doch zij kwamen hem niet op de lippen, want de eenvoudige kinderlijke gebeden, waarin do Christenen met hunnen God spreken, had hij ten eenenmale verleerd, vergeten. Een blos van schaamte overtoog zijn golaat. Nergens eenige rust kunnende vin den, richtte hij zijne schreden naar het vertrek, waarin zijne gade ontslapen was, om een beter leven in te gaan, hipr sloeg Lij een der gebrekkige maar met naieve vroomheid geschreven boeken open, waar in de deugdzame afgestorvene zich vaak zoo gaarne verdiepte; hij ving aan daarin te lezen, en allengskens week de zwaar drukkende last van zijn geprangd hart, bij de woorden: O Licht, leer me U aanschouwen, Het doel van 't middel scheiden; Leer ons op U vertrouwen, Om niet in eeuwig rouwen, Voor kwaden wil te lijden. Ja, dacht Morgan, het is mijn eigen booze wil voor welken ik in eeuwigheid zwaar zal moeten lijden; hij is het, die mij verhinderde het doel van de middelen te onderscheiden; die mijn oog verduisterde, zoodat ik het licht niet zag. Ik ben verla ten, voor mijne zonden is er geen genade. Zwaarmoedig liet de planter het hoofd hangen en staarde een geruimen tijd voor zich op den grond, daarna bladerde hij verder in het boek en las: Oneindig, Heer is Uwe goedheid, Zij strekt zich over allen uit. Genade biedt Gij al uw kind'ren. Niets kan dien liefdesdroom verhind'rcn Dan 't hart, dat zelf zich voor U sluit. Nu verdwenen de sombere plooien dor wanhoop van hot gelaat des zondaars; tot hiertoe had hij zijn hart voor den Heer gesloten, maar het stond immers in zijn vrijon wil, om het, ofschoon laat, voor Hem te openen. Door een gevoel van berouw over zoo veel door hem bedreven kwaad aangedaan wierp hij zich op de knieën, drukte het boek aan zijne lippen en bad, dat God hem thans niet tor verantwoording mooht roe pen, maar hem ondersteunen, om met Zijne hulp en gonade zijn leven te verbete ren. Op dit oogenblik lichtte een zwarte hand het witte voorhangsel op, door welk me® in de aangrenzende kamer ging. Zomht versoheen, eon blank, lang mes in zijne ijzeren vuist klemmende, maar hij ver dween weder, nadat hij zijne vlammende blikken een poos op zijnen goknielde* meester had laten rusten. De heiden was gekomen, om Morgan, die buiten hem geen oppasser meer had, te vermoorden. Waarom bracht nu do naar onverza- delijke wraak dorstende neger zijn bloedig werk niet ten uitvoer? Waarom stortte hq niet het vertrek binnen, om aan zijn wild instinct te voldoen. Waarom gevoelde deze verschrikkelijke neger een soort van me delijden met den moordenaar zijns vaders, daar hij toch in zijn blinde woede zelfs de slaven, zijn medebroeders, vergiftigd had, om den planter en nienschenhandelaar in zijne bezittingen te benadeelen. Zombo was zich zeiven een raadsel; hij wist niet, waarom hij datgene niet ten uit voer bracht, waarnaar zijne wraakzuohti- ge natuur smachtte evenals een roofdier naar het bloed zijns slachtoffers. Wat hem terughield, was de hand de# Alharmhartigon Gods, die den dood de# zondaars niet wilde, maar dat hij zoud# leven om zich te bekeeren. xt (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3