16e Jaargang. No, 4912 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN MAANDAG 6 APRIL 1925 e Stoidóoho, (Sou/fca/nt Ce ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal, gij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaaL pet Geïllnstreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.f met Geïllustreerd Zondagsblad 9 zt Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen L TEL. INT, ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 n POSITBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT] Gewone advertentiën 30 cent per regel* Voor Ingezonden Mededeelïngen wordt bet n dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertvntiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen wtwden aangeboden of gevraagd, huur en ven» huur, koop en verkoop 10.50. Git nummer bestaat uit twee bladen. V ZONDAGSBLAD Dö weekabonné's worden er aan her- Jnnerd dat het abonnementsgeld op het Zondagsblad, 2e kwartaal, groot 50 cent, jieden betaald moet worden. .1 De Administratie. V Waar zijn die adressen? I Vrijdagavond heeft in de Stadsgehoor zaal de Evangelische Maatschappij bo- kend om haar antipapisme! een ver gadering gehouden, waar als sprekers optraden de heeren ds. H. G. v. Wijngaar den en Joh. F. van Gemert, de eerste over: „De ondergang van het Protestantisme", en de tweecle over: „Rome de haas in Ne derland". Wij hadden van deze vergadering geen notitie genomen. Doch in een der twee an- dero Leidsche dagbladen, het „Leidsch Dagblad" (de „Nieuwe Leidsche Crt." had evenmin een verslag) lazen we Zaterdag avond een relaas van wat op die vergade ring van Vrijdag het publiek was voor gezet. Iets nieuws in inhoud en vorm van den gebruikelijken laster tegen Rome konden .wij daarin niet ontdekken; integendeel, het is, naar 't schijnt, duffe en muffe praat geweest, welke op die anti-Katho lieke bijeenkomst is uitgekraamd. - Wij willen daar een voorbeeld van ge ven, en wel het meest sprekende. De heer v. Gemert* die zich noemt ex-broeder van de Trappisten (de Trappisten hebben de zen man eenigen tijd ui t barmhartig heid, na herhaald en dringend verzoek, opgenomen en worden nu door hem be lasterd als menschen met veel „broeder- nijd'T) zeide volgens het L. D. het vol- j gende: Ons land telt thans niet minder dan, 1500 klooster, met 26000 klooslerlin- gcn.-^vTJcrrar na ~ue -rn- vv erinng-irecl mg 4 vah de laatste schoolwetten neemt het aantal kloosters steeds meer toe en worden zij gestadig rijker. En met hun groote kapitaal steunen zij Room sche zaken. Groote manufaclurenwin- r kels, meubelzaken, enz. krijgen be- drijfskapitaal- voor één en anderhalf procent en daardoor kunnen zij Pro- v testantsclie zaken dood concurreeren. De juistheid(!) van de in den eersten Zin genoemde cijfers zullen wij maar bui ten beschouwing laten.' Doch nu al wéér die oude, zeer herhaal delijk gelanceerde dwaasheid óver dat 'door kloosters aan ,,Roomsche"(!) zaken uitgeleende gc^lkoope geld; nu al wéér die klets- en lasterpraat! En toch zullen er nog wel menschen fcijn die -ondanks de tastbare dwaasheid er van aan zulk een mededeeling waar- 'de hechten. Men lastert maar raak; er blijft allicht lets van hangen. Wij zouden toch zoo graag de adressen Van tegen 1 en li procent geld-leenende rijke kloosters weten, om ze mede te dee- len aan zoovele Roomsche zakenmeuschen, idie in dezen tijd wel behoefte hebben aan kapitaal, aan zoovele Roomsche instellin gen, waaronder ook kloosters, die onder zware geldelijke zorgen gebukt gaan, ja het vaak arm hebben Waar zijn die adressen hoer las- feraat? BUITENLAND tend te Berlijn is geteekend, heeft ten dool weer normale verhoudingen in het leven Ie roepen, d. w. z. de behandeling op den voet van meestbegunstigde natie, maar voorziet in een overgangstijdperk geduren de hetwelk zekere industrieën, die meer in het bijzonder zijn blootgesteld aan de Duitsche concurrentie, beschermd zullen blijven door differentieele rechten. Als compensatie zal Duitschland gedurende denzelfden tijd eenige Belgische producten uitsluiten van de behandeling op den voet van meestbegunstigde natie. Duitschland verklaarde zich bereid de invoer-belemme- ringen en -vergunningen op to heffen, be halve voor enkele artikelen. Men is reduc ties overeengekomen op de basis van de thans geldende rechten. Het rijkspresidentschap. Marx aanvaardt do can did a tuur." In een bespreking met de vertegenwoor digers van de partijen vereenigd in het de mocratische volksblok, verklaarde dr. Marx dat hij de candidatuur voor 't rijks presidentschap aanvaardt. Hij zeide hij die gelegenheid o.a. dat de taak van het staats hoofd moet zijn den wil van het volk te eerbiedigen en op te volgen. Het publieke leven moet zuiver gehouden worden, opdat de innerlijke krachten gelegenheid hebben zich te ontwikkelen. Marx zeide verder, dat men er naar moet streven dat het bezette gebied einde lijk tot vrijheid komt, gebaseerd op het recht van de volksbeslemming der staten, hetgeen ook de andere volken hebben. Mijn geheele leven heb ik gewijd, zoo besloot hij, aan de toepassing van de christelijke be ginselen en de Duitsche cultuur. Scherpe strjid van rechts. De rcchtsche partijen hebben den ge- heelen Zaterdag beraadslaagd en gaven aan het eind een communiqué uit, waar in uitsluitend wordt opgewekt tot een van hun eigen candidaat genoemd wordt, die echter waarschijnlijk wel dr. Jarres zal blijven. Er zijn stroomingen, die zich naar Hin denburg willen richten, doch een dergelij ke candidatuur is onwaarschijnlijk en zou vooral ook tegenstand ontmoeten bij Stre- semann, die haar onvereenigbaar zou ach ten met zijn bui tenia ndsche politiek. De heeren van rechts hebben vooi'loopig nog bedenktijd genomen tot Woensdag a.s., waarop zij weer bijeenkomen. Hittler heeft voor de tweede presidents verkiezing het parool uitgegeven, dat in geen geval op een burgerlijken candidaat gestemd moet worden. Of Ludendorff weer candidaat gesteld moet worden blijkt uit den oproep niet. De verkiezingen. I Do rogeering afgetreden. De verkiezingen hebben gisteren in het fcekeele land in de grootste orde plaats ge had. De telling der stemmen schiet slechts langzaam op ten gevolge van het groote aantal lijsten. Eerst vanavond zal men ever den einduitslag beschikken, maar het is niet voorbarig reeds te zeggen, dat in yele districten de socialisten aanmerkelijke Srinsten hebben behaald. Het laat zich voorzien, dat de socialis ten eenige zetels op de liberalen en katho lieken hebben gewonnen, maar het is ze ker, dat geen enkele partij de volstrekte ïneerderheid in de Kamer heeft behaald svaardoor de toestand bijzonder moeilijk jvordt De communisten hebben waarsohijnlijk Keen enkelen zetel verkregen. De Belgische minister-president Theunie heeft gisterenochtend half 12 den koning het ontslag aangeboden van alle leden der legeering, Duitschland. F BuitschBelgisch handelsverdrag. De voorloopigé handelsovereenkomst Jusschen de BelgischLuxemburgsche tol- ijnie en Duitschland, welke Zaterdagoch-; Ludendorff. Op 9 April a.s. hoopt generaal Luden dorff zijn zestigsten verjaardag to vieren. Met toestemming van de Munchenscho politie zullen verschillende vadorlandsche verbonden dezen dag benutten om den ge neraal met fakkeloptochten en muziek te huldigen. Hei Duiische Tsjeka-proces. De eischen van het O. M. Nadat Zaterdag de verhooren in het Tsjeka-proces to Leipzig waren voortgezet, stelde de openbare aanklager, dr. Neu mann, zijn eischen. Dr. Neumann neemt als vaststaand aan, dat de beklaagden ge handeld hebben onder den druk van een groote organisatie en onder drang van .een partij. De openbare aanklager eischte tegen den beklaagde Felix Neumann de doodstraf, 7 jaar tuchthuisstraf en permanent ver lies van eer en burgerrecht. Tegen Sko- blefski de doodstraf, 15 jaar tuchthuisstraf en permanent verlies van eer, tegen Szon de doodstraf, 4 jaar tuchthuisstraf en per manent eerverlies, tegen Meps 4/a jaar tuchthuisstraf en 5 jaar eerverlies, tegeD Molsner 8 jaar tuchthuisstraf en 5 jaar eerverlies, tegen Koenig en Diener elk 5/» jaar tuchthuisstraf en 5 jaar eerverlies, legen Mayer 6^ jaar tuchthuisstraf en 10 jaar eerverlies, tegen Kuhls 3 jaar gevan genisstraf, tegen Hake 8 jaar tuchthuis straf, tegen Hallup 2 jaar tuchthuis, teeen Intorf cn Lesmisse 1 jaar en 9 maanden tuchthuisstraf en tegen mevrouw Lesmisse 10 maanden gevangenisstraf. Heden, Maandag, 10 uur beginnen pleidooien. Het conflict In de Metaal-Industrie te Berlijn. Vandaag worden 1 0.000 man ontslagen. Daar de onderhandelingen tusschen de metaalfabrikanten en de stakende koper- smeden geen resultaat hebben opgeleverd; zijn de groote firma's, zooals Borsig, Schwartzkopff en de Siemenswerke van plan vandaag die onderdeelen van hun be drijven te sluiten, welke reeds te lijden heb hen door de staking der kopersmeden, waardoor 10.000 man zullen worden ont slagen. Als het niet gelukt de geschillen bij te leggen, moet men rekening houden met een volkomen stillegging der groote metaalbedrijven, waardoor 150.000 arbei ders zouden worden getroffen. Frankrijk. De Monzie's financieel program. Zijn Kamorrode tegen Dinsdag aangekondigd. De nieuwe minister van financiën, De Monzïe, heeft Zaterdagmiddag de verte genwoordigers der pers ontvangen en in oen geestig toespraakje een crediet op korten termijn gevraagd, Dinsdagnamid dag in nauwkeurige inlichtingen in de Ka mer terug te betalen. Op dien dag zaFDe Monzie namelijk een wetsvoorstel indienen, dat vandaag aan een bespreking in den ministerraad zal worden onderworpen. De Monzie wees ver der met voldoening, dio voor hem moedge vend is, op de ferme houding van den franc. Dit is een toeken van vertrouwen, zoo zeide hij. Onder de voorstellen die De Monzie zal doen schijnt er ook een te zijn, dat beoogt te komen tot snellere inning van de oor logswinst-belasting. De siudentensiaking Ie Parijs. De studentenstaking duurt voort. Zij is nagenoecr algemeen en men gelooft, dat voor de Paaschvacantie geen order meer zal worden eegeven de colleges weer te volgen. Wellicht, dat tijdens deze vacantie een oulossing zal worden gevonden. Men gelooft in studentenkringen dat Herriot lui president Doumergue een voorstel zal doen om gratie voor de gestrafte studen ten. De berichten dienaangaande ziin even wel nog niet bevestigd. Millerand Senator Millerand werd bij eerste keuze pekozen Seine. UaliS. De Minister van Oorlog affjeirtden. Italiê's bewapening. Tengevolge van het mialubken van ziin 'oorstellen inzake de legerhervorming is „enera&l de Georgio, de Italiaansche mi nister van oorlog, afgetreden. Po ,,Times"-correapondent te Rome meldt nog: Het uitstellen van de invoering van liet ieeer-wetsnntwerp slaat gelijk met een af zien door de reeeerine van een maatregel van den allereersten rang en is een mo- reelo nederlaae, welke onder de vroegere vegeeringen onvermiideiiik tot den vai van liet kabinet zou geleid hebben.^ Zelfs onder bet huidig regiem moet het zijn prestige aanzienliik verzwakken. Van internationaal standpunt wernt bet lot van 's ministers ontwerp een interes sant licht op de Italiaansche houding ter- van ontwanening. Do hoofdfactor bij de critiek op het re- eeprinosvoorstel was do vrees, dat niet voldoende voor oorlog zou voorbereid worden, een punt wanraan ook door Mus solini zelf in ziin rede over de militaire weerbaarheid van het volk en de onvermij- deliikbeid van oorlog was vastgehouden. Turkije. De opstand In Koerdistan. Een taaiestrijd. De „Times" meldt uit Constantinonel: Do 'Koerdische opstandelingen hebben naar gemeld wordt hun laatsten georgani- seerden tegenstand geconcentreerd langs het front van Gunj en Palu. Verwacht wordt, dat wanneer zij uit deze linie zullen zijn verdreven zij zich in kleine afdeelingen in het gebergte zullen terugtrekken, ach tervolgd door de geregelde troepen. De achtervolging is zeer moeilijk, daar Koer distan nog met een dikken laag sneeuw is bedekt. De Turksche bevelhebbers doen alle mogelijke moeite ook door het aanbieden van groote belooningcn aan de plaatselijke bewoners om sjeik Saïd en zijn aanhangers te doen arresteeren. Ofschoon de autoritei ten optimistisch zijn over een spoedig ein de van den opstand kan niet worden ont kend dat de opstandelingen een heftigo propaganda voeren en den heiligen oorlog en het herstel van het kalifaat prediken. Zuid-Afrika. De inboorlingenopstand. Zonder bloed vergieten geëindigd. Uit Windhoek wordt gemeld: De op stand in Zuid-West-Afrika is zonder bloed vergieten onderdrukt. De Rehoboth's heb ben zich onvoorwaardelijk overgegeven. Van het Vaticaan. Het openbaar consistorie. De plechtigheid der Postulatie. De Romeinsche correspondent van de i „Msb" schrijft:' Het openbaar consistorie heeft dozen keer een heel bijzonder karakter gehad en was, zooals reeds is bekend, gewijd aan de a.s. canonisaties. Er waren bij tegen woordig verscheidene kardinalen alsook vele Italiaansche en hultenlandsche bis schoppen en prelaten. Nadat de acte van gehoorzaamheid van den kant der aanwezige kardinalen had plaats gehad, verzocht de prefect der Pau selijke ceremoniën, mgr. Resphighi, de pre laten der H. Congregatie der Riten den Pauselijken troon te naderen voor de voor geschreven postulatie. De volgorde der pos tulanten was als volgt: adv. comm. Alber- tus Guidi voor den Z. Joannes Maria Vian- ney, comm. adv. Jozef Birocini voor den Z. Petrus Canisius, mgr. Kerel Salotti voor den Z. Joannes Eudes, comm. adv. Fran- ciscus Pacelli voor de Z. Maria Magdalena Barat, comm. adv. Joannes Guasco voor de Z. Thérèse van het Kindje Jesus. Ieder der postulanten heeft in een korte Latijnsche rede de voornaamste feiten in het daglicht gesteld betreffend het leven der afzonderlijke zaligen, alsook betreffond den tot nog toe bewezen cultus en de be weegredenen, waarom het Christendom den H. Vader verzoekt hen tot de eer der alta ren te verheffen. Fik dezer redevoeringen eindigde met 'n vurige bede aan den Paus om tot de zoozeer verlangde canonisatie over te gaan; bede welke door alle advo caten van het Consistorie en de prelaten der H. Riten in knielende houding werd uitgesproken. Hierna naderde mgr. Sebastiani don Pauselijken troon en heeft in oen Latijn sche rede hierop uit naam van den Paus geantwoord. Hij zeide, dat in dit Heilige Jaar, waarin Onze Moeder de H. Kerk zoovele schatten van genaden aan de geloo- vigen uitdeelt, den H Vader niets beters gevraagd wordt dan zoovele uitverkoren bloemen van deugd, die eens kiemden in den tuin van den Heer, tot de eer der alta ren te verheffen en op die wijze liet Chris tenvolk nieuwe voorsprekers hij den troon van God aan te wijzen. meende de H. Vader hierop nog geen be slissend antwoord te mogen geven, vooral eer het gevoelen van het H. College en liet Episcopaat hieromtrent vernomen was. Ook deze rode werd door de advocaten van het Consistorie en de prelaten der H. Ri ten in knielende houding aangehoord. Na deze rede keerden allen op een tec- ken van mgr. Resphighi naar hun plaats ferug. Hiermee was de plechtigheid ten einde. HET VOORNAAMSTE NIEUWS» BUITENLAND. De Belgische verkiezingen hebben waar* schljnlijk een voordeeltje aan de sociaal* democraten bezorgd. De candidatuur Marx. Groote uitsluiting In de Duitsche metaal- Industrie. Bij een brand zijn vier Egyptische dor* pen verwoest. (Telegrammen). BINNENLAND. Vergadering van de R.-K. Kamer-Cen trale Leiden Bespreking van het Poli tiek Advies (Stadsnieuws, 2de blad). Schildersstaking te 's-Gravenhage (2de blad). Briedée, de vroegere directeur van den Brusselsche bank opnieuw aangehouden. (Gemengde Berichten). BINNENLAND Een gcldleeninq der gemeente Amsterdam. Het bestuur van de Vereen, voor den ef fectenhandel deelt mede, dal het heeft be sloten, de aangevraagde noteering vau 19 millioen gulden 5 pet. obligat os der gemeente A'dam van 1925 te we geren op grond van art. 21 van het reglement voor het opnemen van fondsen in de prijscou rant. Het bestuur voegt daaraan echter toe, dat het naar zijn meening onbillijk zou zijn tegenover de debitrioe, de gemeente A'dam. zoowel a s tegenover het beleggend publiek, indien de noteer'ng der leening in gevolge de thans vigeerende bepalingen van genoemd reglement voorgoed onmoge lijk zou zijn gemaakt. Tenemde hierin te voorzien is een wijziging van het fondsen reglement in voorbereiding, waardoor het mogelijk zal worden in dergelijke gevallen, het fonds na verloop van eenigen tijd als nog tot de noteering toe te laten. De nieu we bepalingen zul'en dan o.m. ook op de bovengenoemde leening toepasselijk zijn. toor Boskoop werd gedurende do maand Maart 1925 ingelegd f 3.737.20; terugbe taald 10.519.42. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het num mer 4394. Bloemenveiling. Dat er wederom wat meer leven komt in de veiling Icunnep we bemerken, omdat er vanaf lieden driemaal per week veiling is en wel op Maandag, "Woensdag en Vrijdag, telkens aanvangen de des morgens half tien. Ja het wintor- slaapje is voorbij en er komen verschil lende bloemen ter veiling; zoo zagen wij' er do vorige week reeds prachtige afgesneden rozen, welke voor hogen prijs verkocht werden. Geboren; Greta d. v. K. Grootendorsf: en W. G. van der Spek. Ondertrouwd: J. A. "Wolmerstett cn J. H. do Groot. Getrouwd: J. Schinkel 01 j. en A. M van Dien^kïfi.-^,,^, Kerkschapen. De 68 schapen et kocht ten bate der R. K. Kerk (dorp) hebben hij publieke verknoping opgebracht f3801. NIEUWKOOP. Gemeenteraad. De Raad dezer Go* meento komt op Woensdag a.s. in openbaro vergadering b'jeen. Hinderwet. B. en W. dezer Gemeente hebben door aanplakking hekend gemaakt, dal het verzoek van Pieier Kistemnkcr, al- hieT om op het perceel, kadastraal hekend sectio F no. 114-7 een wovslfabriek te mern oTiT^hfen, door hen :s m™ewilV'Td. Kiczers'ijst. Op de kiezerslijst 1925/ 1926 dezer gemeente kernen de namen voor 1-ng VWnrs voor de Tweede Kamer. DE STREEK ALPHEN AAN DEN RUN. Vee-bekroningen, Op de Vrijdag Amsterdam gehouden tentoonstelling van Paaschvee werden alhier de volgende be kroningen behaald'. Afd. fokvarkens: G. r. van der Vring, varkenshandelaar alhier, jonge beeren: eerv. vermelding; drachtige zeugen: lo en 2e prijs. Jonge fokvarkens: eerv. vermelding. Allen Groot Yorkshire- ras. Aangekocht van fokstation „Ubi bene, ibi patria" te Leerbroek. Afd. Slachtvarkens: 3e prijs, aangekocht van J. Voets te Alphen aan den Rijn; afd. yleezigste varkens: eerv. vermelding, aan gekocht van L. van Leeuwen, Alphen aan den Rijn. Afd. vleezigste varkens; W. v. d. \\el en J. W. Figee, varkenshandelaren alhier, le prijs met de 4 beste vleeschvarkens, aangekocht op de markt te Gouda. Dezelfde categorie: 2e prijs, gemest op de mesterïj van den heer H. de Jong Ter Aar. Afd. zwaarste varkens: eerv. vermelding, gemest door den heer Speelman te Bode graven. BOSKOOP. - Rijkspostspaarbank. Aan het postkan mzmzmEïi KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor openbare zitting en behandeling staan op de rol 34 zaken en 9 zaken voor niet openbaar. F v. d. M., winkelier te Leiden, is vorige week ook al verschenen, omdat hij volgens het verbaal boter zou hebben voorhanden gehad, waarbij onvoldoende zou zijn aangegeven, dat het margarine is. Thans wordt in deze zask gehoord de Rijkszuivelconsulent, die beweert, dat zulks waar is, want op één pot ontbrak de aanduiding. Mot foto's toont beklaagde aan, dat deze er wel op aanwezig was, doch bij de schoonmaak er een? oogenMik is naast gehangen. De Kantonrechter vindt de overtreding niet zoo erg. De ambtenaar eischt 3 ol 2 d wat bekl. in dit geval toch nog wol wat hoog oordeelt. M. M 18 jaar, D. O., 16 jaar, G. O., 17 jaar, H. D., 18 jaar, N. M., 16 jaar en W. K., 22 jaar, allen van K a t w ij k, waarvan de eerste drie verschonen, Is ten laste ge legd dat zij to Katwijk op Zondag hebbofl gevoetbald. Getuige Waterreus, drogist le Katwijk- hooft de jongens zien voetballen en de bal daarbij door zijn ramen zien komen, wat een schade zal kunnen zijn van mogelijk wel 12. Getuige wil echter wel verkla ren, dat G. O., zooals hij zelf reeds aan voerde, bereid was de kosten te betalen, als de anderen aan liun deel wilden bij dragen wat dezen geweigerd hadden. De'ambtenaar eischte 3 boete. Do Kantonrechter stelde beklaagden voor, binnen 14 dagen bericht in te zon den aan de griffie, dat de schade is ver goed, dan zouden zij er met een geringe boete afkomen en anders kon het ieder wel eens 'een ruit kosten. .T C., koopman te Amsterdam, heeft zonder voldoend achterlicht gereden met een auto, wat buiten zijn weten was; toen hij er erg in kreeg werd het direct ver holpen. Eisch 3 of 3 dagen. W. Gr., te Ocgstgeest, heeft zondof daarvan kennis te geven aan de politie

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1