„Be Leidsclig Courant" Tweede Blad Maandag 30 Maart 1925 Ü8T GE PERS HET POLITIEK ADVIES. De Morgen, het orgaan der jjickaelisten, geeft aan, wat zoo ongeveer Jle algemeene verwachting was geweest in dea kring der geestverwanten Toen St. Michael nog landelijk georgani seerd was, bestond het voornemen te gaan perken voor 8 candidaten. Na den „vrede van Utrecht" begreep man. dat op zulk een aantal niet mocht woroen gerekend. En de stemming was aldus: ladien er B candidaten op eenigszins relcerö plaatseü waren geadviseerd, zou inen zeer in z'n schik zijn geweest. Waren er 4 geadviseerd, men zou te vreden geweest zijn. Hadden het Politiek Advies zich tot 8 Jlichaelistische candidaten op vrij zekere plaatsen bepaald dan zou aan de laag gestelde verwachtingen, welke men van Adviseerend College had, voldaan zijn. Misschien zon dan in deze of gene kies- kriaggroep nog wel voor een alphabeti- fchen candidaat geijverd zijn; maar van verontwaardiging ware zokor niets ge bleken, wij hebben niet zonder reden ge zegd, dat St. Michaël ook ten deze beschei denheid zou weten to toonen. Er is ook niets tegen te vermelden, welke personen men op het Politiek Advies had verwacht. Het waren professor Veraart, mevrouw Brouns van Besouw en de heer Bon; de eerste als leider der beweging de beide anderen omdat het Adviseerend College wel de minst ongunstige opinie over hen zou hebben, hen terecht of ten onrechte, dit worde daargelaten als de nieest gematigde elementen beschouwde. Ziedaar, wat men, vrij algemeen, In Mlchaë'istischen kring verwachtte. Men begrijpt nu wel hoe sterk de wrevel is over het feit, dat ten slotte slechts 1 Michaëlistisch candidaat op een vrijwel verzekerde plaats is gesteld. Het blad acht den wrevel in Michaelis- lische kringen nog versterkt door het feit, dat het politiek advies, indien het wordt opgevolgd, de samenstelling van de R.-K. Kamerclub zal wijzigen in een richting* tegenovergesteld aan die, welke St. Michael beoogde te bevorderen. Het staat immers vast, dat de Kamer leden Loerakker en Michielsen in dit ge val niet zullen terugkeeren, terwijl de hee- ren Juten en Stulemeijer hebben bedankt. Voor dit viertal zouden dan zoo goed als zeker in de plaats komen do heeren prof. dr. Veraart, mi. L. G. Kortenhorst, gen. De Quai en Chr. M. Jansen. Het meeste kans om te verdwijnen uit de Kamejr, teneinde plaats te maken voor de beidé ministers Buys on Aalberse loopen 'mevr. Bronsveld Vitringa en de heer P. J. Rutten. Gaat men verder de personen na, die het meeste kans hebben om als plaatsvervan ger op te treden, dan vindt men: Dr. Holler, H. F. J. Weyers, J. H. A. L. tou Frytag Drabbe, prof. dr. A. M. A. A. Steger, mevr. Bronsveld Vitringa, mr. A. J. M. Leesberg, J. W. Vienings, dr. Tak- kenberg en P. J. Rutten. Ook hierbij is slechts 1 Michaëlist en lija er, voorzoover ons bekend, slechts 2 personen van een politiek inzicht, dat de ïlichaelisten talrijker in de Tweede Kamer vertegenwoordigd wilden zien, terwijl bovendien voor de ingewijden vaststaat, dat de door St. Michael minst verlangde elementen, met hot oog op zekere waar schijnlijke ministerbenoemingen, met zekerheid tot plaatsvervanging zullen worden geroepen. (Wij herinneren er aan, dat „De Mor- fcen" van 14 Februari o.m. als door een of meer clubs van „St. Michaël" gestelde candidaten noemde: Ch. L. v. d. Bilt, mevr. BronsveldVitringa, G. Bulten, L. J. M. Feber, C. J. Kuiper, J. van Rijzewijk, J. R. H van Schaik. Van alle deze Kamerle den (Mevr. Bronsveld-Vitringa kan men misschien uitzonderen) is volgens het ad vies de herkiezing verzekerd"). FEUILLETON. ZOMBO, DE SLAAF. 13) Eindelijk nadert de wraak. Eerst Jomiel ik uwen rijkdom, Morgan. Uwe «laven moeten sterven, uw vee zal vernie tigd worden, uwe gebouwen zullen het een ha het andere in asch vertereu. Ik zal juichen bij al de ellende, die u van liéver- fede berokkend wordt; de maat van alle ongelukkigen zal over u worden uitge goten, en als allen zijn omgebracht, die b dierbaar zijn, als alles vernield en ver hoest is, wat gij nu nog bezit en als niets f meer overblijft dan iko, dan Hier slaakte Zombo èenen helschen hèugdekreet en knarste onder eenen pimmigen lach met de tanden, afschuwe lijk, als een jakhals. Snel als de wind spoedde hij zich nu Hoor het dal naar de plantage van Mor- fon. Toen hij bij de heerenhuizen kwam, jerkondigde reeds het gekraai van den baan den aanhrekenden morgen, en in pet Oosten schemerde weder een nieuwe Pag voor de wereld. !- Sedert Zombo in den nacht op de )ode rota was geklauterd, waar de wre- in stilte evenals uilen huisden, bracht fJiö elk uur een slechte tijding aan torgan. Zy'ne schoone blanke kudde scheen Plotseling door een veepest te zijn aan staat; elk oogenblik vielen runderen, Men, paarden en schapen levenloos BIUN^NLAND NEDERLAND—BELGIS. De herziening der verdragen van 1839. Het departement van Buitenlandsche Zaken deelt het volgende mede: Gelijk bekend, zijn deze winter in aan sluiting op de mondelinge gedachtenwisse- ling tusschen de beide ministers van Bui tenlandsche Zaken te Genève, besprekin gen gevoerd over de afwikkeling van de in 1920 ontworpen herziening van de ver dragen van 1839. Die besprekingen had den het karakter van een tweede lezing, waarbij enkele punten nog voor zooveel noodig, nader onder de oogen zijn gezien en geregeld. Thans is ter zake overeenstemming be reikt. In politiek opzicht bepaalt het te sluiten verdrag zich tot het vastleggen van het vervallen der bepalingen van het verdrag van 1839, betreffende de voortdurende on zijdigheid van België en de beperking, dat Antwerpen uitsluitend een handelshaven mocht zijn. Het vraagstuk van de Wielin gen wordt geheel gelaten, zooals het is. Beide regeeringen handhaven elk voor zich hun souvereiniteitsrechten en het voorbehoud, dat zij bij vroeger tractaten te dien aanzien hebben gemaakt. Door brief wisseling zal dit worden vastgesteld. Het ontwerp-verdrag draagt overigens een economisch karakter. Het huldigt het beginsel, dat de Schelde te allen tijde zal dienen te beantwoorden aan de toenemende eischen van de scheepvaart Iedere staat zal de kosten van onderhoud, betonning en verlichting van het vaanVater op eigen ge bied hebben te dragen. Wanneer in den bestaanden toestand verbetering wordt ge bracht, zal over de vraag, wie de kosten daarvoor zal betalen, overleg worden ge pleegd. Een NederlancLsch-Belgische com missie zal, voor zooveel de belangen van de scheepvaart betreft, over de Schelde beheer voeren. Haar besluiten zijn aan de goedkeuring onderworpen van de beide regeeringen, terwijl bij gemis aan overeen stemming een scheidsrechtelijke uitspraak is voorzien, waarbij vertraging wordt voor komen. Ten aanzieü van de scheepvaart op het kanaal Gent-Terneuzen wordt eon soort gelijk systeem ingevoerd. In aansluiting op vroegere overleg wordt aan België medewerking toegezegd voor aanleg van een kanaal van Antwerpen naar Ruhrort, voor welk kanaal een be hoorlijke verbinding met de Maas is voor zien; eveneens wordt medewerking toege zegd voor een eventueel kanaal van Ant werpen naar Moerdijk. De regeling van de kosten van deze kanalen wordt aan nader overleg voorbehouden. Anderzijds verkrijgt Nederland het recht van verbetering van do Zuid-Wil lemsvaart voor de vaart van schepen van 1000 ton en desgewenscht hooger. Daaraan zal zich aansluiten een ver-v betering van het kanaal van Luik naar" Maastricht en de aanleg van een verbin dingskanaal van de Zuid-Willemsvaart met do Maas ter hoogte van Maasbragt. Bij een regeling met betrekking tot do wator- aftappingen uit de Maas is met de belan gen van beide landen rekening gehouden. België stelt zich daarbij verantwoordelijk voor de werken, die noodig zullen zijn om te verhinderen dat Noord-Brabant van het naar België afstroomend water overlast ondervindt. In aansluiting daaraan is tevens een regeling voorzien betreffende den water afvoer in het gebied van Dommel, Mark en Roozendaalschevliet, waardoor overstroo mingen worden voorkomen. In de noodige werken zullen beide landen bijdragen naar den maatstaf van beider belangen. Nu de onderhandelingen met België tot overeenstemming hebben geleid, is alleen nog een„gedachtenwisseling noodig met de Britsche en de Fransche regoeringen, die bij twee der verdragen van 1839, welke thans vervallen, partij waren. De R. K. Universiteit. De studie der wijsbegeerte. Naar de „Maasbode" mededeelt, worden sedert geruimen tijd vanwege de St. Rad- boudstichting onderhandelingen gevoerd met do onderwijsautoritelten te Den Haag met het doel, het nieuw academisch sta tuut voor het Hooger Onderwijs ln dier voege te doen wijzigen, dat een afzonder lijke wijsgeerige studierichting in de wijs- neder; ook de slaven werden ziek en stier ven in menigte; een besmettelijke doch onverklaarbare ziekte scheen in de plan tage te zijn uitgebroken, en Morgan ijlde, uit vrees voor den dood naar zijn plan- tagen aan de zee terug, om zijne echtge- noote en Lydia de treurige boodschap te brengen van de door hem geleden schade. Gedurende den rit naar de plantage sprak hij met Wiggins, die zijne ponney naast hom liet draven, en zeide hem ronduit, dat hij tengevolge der vele ver liezen genoodzaakt was, de voorwaarden op welke deze de hand van Lydia zou be komen, hooger te stellen. Ofschoon Wiggins over dien voorslag niet zeer in zijn schik was, wilde hij noch tans met den rijken Morgan daarover niet twisten, en daar hij berekende, dat na diens dood toch alles weer aan hem moest komen, stemde hij toe in de bijne onaan nemelijke voorstellen, die hem heden door zijnen aanstaanden schoonvader met de grootste onbeschaamdheid gedaan werden Hierover nu was Morgan uitermate verheugd, en nadat de wederzijdsche han delsberekeningen vastgesteld waren, kwam men overeen, het huwelijk niet langer te vertragen en eene echtverbintenis te vol-" trekken, op welke nimmer 's Hemels zegen rusten kon. Immers, aan dit trouwverbond ontbrak de wederzijdsche overeenstemming en toe genegenheid. Wiggings zou nooit naar het bezit van Lydia getracht hebben, ware zij niet de dochter geweest van den schat rijken Morgan. Ook Lydia volgde niet de inspraak van haar edel en deugdlievend hart, maar alleen hot strenge hevel haars vaders, die, als hij eenmaal ietsbesloten begeerte aan de R. K. Universiteit te Nij megen tot stand kunne komen Op dit oogenblik is de speciale wijsbegeerige stu die aan de Nederlandsche universiteiten slechts mogelijk na het met good gevolg afgelegde candidaatsexamen in de lette ren. In de kringen der R. K. universiteit acht men hel gunstig resultaat dezer on derhandelingen verzekerd, zoodat in het derde academische studiejaar aan de R. K. universiteit te Nijmegen een afzon derlijke wijsgeerige studieriohting tot stand zal komen. Uit het Schildersbedrijf. Een staking. Men meldt uit Almelo: Tot de drie ge meenten, waar ingevolge het besluit van de gezellen-organisaties heden door de schildersgezellen het werk gestaakt zal worden, behoort Almelo. Hot uurloon be draagt 58 cent plus twee procent voof de betaling van feestdagen. Men eischt nu 63 cent, en doorbetaling van het loon op feestdagen. Verwacht wordt een uitslui ting over het geheele land. De patroons zijn hier niet bereid, om aan den eisch te voldoen. De staking zal circa vijftig ge zellen omvatten. R.-K. Carltas-Cenfrale. Men schrijft aan het „Hsgz": Op initiatief en onder leiding van het Dagelijksch Bestuur der K. S. A. werd op 27 Februari j.l. te Utrecht eene bijeenkomst gehouden van afgevaardigden van R.-K. Caritatieve vereenigingen. Aan deze bijeenkomst werd deelgenomen door afgevaardigden van de navolgende vereenigingen: de Hoofdraad der Vereenlging van den H. Vincentius van Paulo; het R.-K. Huisvestingscomité; de R.-K. Vereeniging tot bescherming van meisjes; Sobriöta8; R.-K Reclasseeringsvereeniging; Herwonnen Levenskracht; dé Federatie van het Wit-Gele Kruis; het Woonwagen-Liefdewerk. Doel der bijeenkomst was: bespreking van de wenschelijkhefd en mogelijkheid om te komen tot de stichting eener R.-K. Caritas-Centrale in ons land. Na vruchtbare gedachten wisseling werd besloten eene commissie in het leven te roepen, wier taak het zou zijn een rap port uit te brengen over de vraag of en, zoo ja, op welke wijze naar het tot stand komen van een Centrale als bovenbedoeld zal dienen te worden gestreefd. De commissie, die is samengesteld uit de volgende personen: Mej. Th. Elshof, (afgev. van de vereeni ging v. meisjesbescherming); den heer B. Drabbe (Hoofdraad der St. Vlncentius- vereeniging)den heer Jos. van Mackelen- bergh (R.-K. Huisvestingscomité) en den secretaris van het Dagelijksch Bestuur der K. S. A. mr. A. Tepe, zal zich met be kwamen spoed van hare taak kwijten, zoo dat reeds binnenkort haar rapport kan worden tegemoet gezien. KERKH1EUWS Pator Joh. ten Winkel C.ss.R. t In het Redemptoristenklooster te Am sterdam is Vrijdag in den ouderdom van 70 paar overleden de weleerw. pater Jo hannes ten Winkel C.ss.R., geboren in 1854 te Amsterdam. Hij deed zijn intrede in de Congregatie van den Allerheiligsten Verlosser in 1874 en ontving de H. Pries terwijding in 1879. Van zijn wijding, tot 1898, doceerde pa ter ten Winkel het kerkelijk reoht en de gewijde geschiedenis aan de theologanten der Congregatie. Daarna was hij werkzaam in de ver schillende kloosters, van 1908 tot 1915 was hij o.a. rector van het klooster te Wit- tem. De toestand van pastoor Bots te Assendelft Naar wij tot ons genoegen vernomen, is de toestand van den zeereorw. heer pas toor J. M. A. Bots te Assondelft vooruit gaande. Het gevaar is geweken. De Missie. Ziine Eminentie Kardinaal Van Rossem had, geene tegenspraak duldde. Om de zelfde reden zou ook Morgan aan Wiggins de deur hebben gewezen, die uit aanmer king van zijnen speculatiegeest en van zijn rekbaar geweten het nog ver *kon brengen. Dit geheele huwelijkscontract was in al les volkomen gelijk aan een slavenhandel en de arme verkochte, de van haar vrij heid beroofde slavin ,was Lydia Mor gan's eenigst kind. Bij meer dan eene gelegenheid had do arme Lydia aan hare deugdzame moeder verklaard, dat zij liever in het lijkkleed gehuld en grafwaarts gedragen wilde worden, dan zich op te tooien tot deze bruiloft en zich de bruidskrans in de ha ren te vlechten. Terwijl nu het onschuldige meisje zioh aan de zijde harer moeder gelukkig ge voelde en opzettelijk hare gedachten van de toekomst afwendde, was datgene, wat haar met een kille huivering vervulde, reeds zeer nabij. Morgan, haar gestrenge vader, reed op het onverwachtst, van Wig gins vergezeld en door bedienden en sla ven gevolgd, de plantage binnen. Wrevel en ontevredenheid waren op zijn gelaat zichtbaar; want ook hier had de orkaan een aanzienlijke schade veroorzaakt. Hoe kort ook onze scheiding geweest zij, dus sprak Morgan zijne vrouw aan, is zij echter door allerbelangrijkste gebeur tenissen gekenmerkt; ook onze rijkdom is verminderd, en elke dag brengt nieuwe verliezen aan. Nu vorhaalde Morgan van den rit op leven en dood en van al die verschrikke lijke oogenblikkcn, wan vin do hem 1 de yerdelging der aarde scheen besloten te heeft dezer dagen de jaarlijkache bijeen komst van de Congregatie lot uitbreiding des Geloofs te Rome geopend Hij wees er op, dat het noodig was den missles toene- menden bijstand te verleenen door gebed en materieelen steun. De ja&rlijk8che bijdragen «iit de Ver. Staten waron met 50.000 dollar toegeno men. Dit jaar zou er onder de missles globaal 40 millioon franoa to verdoelen zijn, tegen 84 mlllioen het vorigo jaar. Een vooruitgang dus, maar zooois vanzelf spreekt nog lang niet voldoonde. Steunen wij ieder onzer - naar de mate onzer kraoht de Missie? Gemengde Berichten D« moord te GiessenNleuwkerk. De schuldigen gevonden. De „Tel." verneemt, dat thans voldoen de vaststaat, dat de daders, die in den nacht van 8 op 4 Augustus 1923, den spoorwegwachter J. de Jong te Giessen Nleuwkerk hebben vermoord, bekend zijfc. Het is een drietal spoorwegarbeiders, die dien tijd op den spoorweg aldaar heb ben gewerkt, voor een firma uit Nijmegen. Het echtpaar K. te Sliedrecht, dat on langs ia aangehouden, blijkt niet mede plichtig te zijn. Wel is waar wisten zij van den moord af, doch daar zij met den dood werden bedreigd, als zij iets er van ver- lelden, durfden zü er niets van te zeggen. De ijzeren hamer waarmede het mis drijf is gepleegd, behoort aan K. en ls door een van hen des avonds uit het schuurtje gehaald. Het gold hier een roofmoord. De buit is echter niet zoo groot geweest, pl.m. f 7 Na den moord is het drietal ln het huis van K. blieenwbomen, en hebben zij vroo- lijk een glaasje bier gedronken. Tot half drie in den bewusten nacht zijn ze bij elkaar gebleven. K. en diens vrouw, zullen op vrije voe ten worden gesteld. Moordenaar uitgeleverd. Door het grensoommissariaat te Heer len is aan de Duitscbe justitie te Herzo- genrath uitgeleverd een berucht Duitsch bandiet: een moordenaar die uit de ge vangenis te Braunswefch was ontsnapt, waarin hij levenslang moest zitten voor een dubbelen moord. In Wolfenbuttel had hij gedurende den nacbi ingebroken ln de woning van een rechter. Toen hij bezig was de gestolen sieraden in te pakken, stond plots de echtgenoot© van den rech ter voor hem, hU trok een mes, sneed de dame den halssl&cador docr, en' vertrok met den buit Later, toen hij een collier te gelde wilde maken, werd door den Juwe lier de politie verwittigd, die hem aan hield. Hij wist later weer uit de gevange nis te ontsnappen, nadat hij zijn bewaker had overrompeld en gedood. Al zwerven de kwam hij in Holland, wrtr zijn arres tatie te Maastricht geschiedde. Ook heeft hij nog gepoogd nit de gevangenis te Maas tricht te vluchten. Met meer dan gewon© zorg en bewaking is de beruchten moorde naar aan de. Duftsohe politie overgegeven. Schipbreuk. Zaterdagmorgen heeft het stoomschip „Maasdijk" negen schipbreukelingen aon- gebraobt van het Engelsche stoomschip „Aysgartb Force". Dit schip, 700 ton groot en geladen met ijzeraarde, is Vrijdagavond omstreeks zeven uur uit Poortershaven naar Londen vertrokken. Onderweg be merkte de uit 10 koppen bestaande beman ning. dat het schip begon over te hellen. Waar het slecht weer was, zag men er niets bijzonders in, alleen gaf de kapitein last, wat langzamer te varen. Veertien mij len voorbij bet vmtrschip „Maas" evenwel nam het schip zulk een positie in, dat de gezagvoerder het noodig oordeelde, het schip te verlaten. De bemanning ging ln de sloep over. Hierbij geraakte, tengevolge van de onstuimige zee, de bootsman te water en verdronk. De schipbreukelingen, allen Engelschen, zwierven den geheelen nacht in de boot rond. Eerst Zaterdagmor gen werden ze door de naar den Water weg koersende „Maasdijk" opgemerkt en aan boord gonomen. De Engelsche consul heeft zich over hun lot ontfermd. De „Aysgarth Force" is vermoedelijk, kort nadat ze door haar bemanning ver laten was, gezonken, althans Zaterdag- hebben, die onder ontzetende schuddingen vaneen spleet; alsmede van den vloed, die uit de wolken neerstortte en tot eene on overzienbare zee aanzwoL Dank God voor de redding uws le vens, zeide de brave vrouw, en mor niet over de schade, welke gij geleden hebt, dewijl de goede God, toen gij u in het uiterste gevaar bevondt, zoo zichtbaar Zijne heilige genade aan u betoond heeft. Van de genade Gods, antwoordde Morgan zijne vrome gade, was op den el- lendigen dag, toen de geheele natuur met ondergang bedreigd werd, en de storm zelfs de zwaarste boomen ontwortelde, al les verpletterende wat onder hun bereik stond, geen spoor te ontdekken. Angelo en de negers hebben mij en Wiggins gered, trots de elementen, die ons verderf ge zworen hadden. Och, duidt het mij niet ten kwado gij lastert waarlijk God. Wel, mijn lieve, moraliseer eon an der maal, als de verveling mij kwelt, of als ik lust heb, zulke zotteklap aan to hoo- ren, om te geeuwen en in slaap gewiegd te worden. Ik laster mijn ongeluksgestern te en niets anders, doch heeft God dit veroorzaakt, dan heb ik waarlijk geen re den om hem te danken. Gij weet daaren boven, hoe weinig ik het dulden kan, dat men zich met mijne aangelegenheden be moeit. Ik houd mijne boeken goed, regel mijne zaken met overleg en omzichtighoid en daarom heb ik ook vooralsnog geen voogd of voogdes noodig. De godvruchtige vrouw verbleekte bij deze God- en do menschlieid kwetsende woorden, doch aar man stoorde zich daaraan niet Hij was gewoon, dat zij de UIT DC RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooroa ia. 5.08 uur: Radio-Porie 1780 M. ConoeJ* 8.20 H Brussel 265 M KamermuinSfc B.20 u Hamburg 808 M. Concert1 6.00 m Hii versrai 10B0 M. THiafrfti uurtje 6.20 H Eiffel toren 2600 M. Concert 6.Ö0 Hamburg 898 M. „Die Entfötfj rung aua dem Serail**, opera. 7.20 Alle Britsche stations: Tijndaato Big Ben en nieuw» 7.80 Chelmsford 1600 M. en Londen 865 M. Lichte Brftsobe orkeui- muziek. 7.80 h Birmingham 478 M. Concert 7.50 Bournemouth 388 M. Concert 7.80 Berlijn BOO M. Concert 7.50 Oawfiff 850 M. Concert. 7.80 Manchester 878 M. „The Gam* blers" een too nee] spel in 8 an ten. 7.80 Newcastle 400 M. Concert en voordr. 7.50 Frankfort 470 M. Concert. 7.80 n Zürich 650 M. Liederen- «1 aria-avond 8.00 Rome 425 M. Concert. 8.20 Brussel 265 M. Causerie en d» opertte „Bonsoir Vo-'sin". 9.05 Radio-Paris 1780 M. Fragmen ten nit „Veronique" operette van Meesagor. morgen was er geen spoor van het vaar tuig meer te ontdekken. Het auto-ongeluk te Arnhem. Omtrent het auto-ongeluk dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de Van Lawiok v. Pabstptraat te Arnhem plaats vond, kan nog het volgende worden mee gedeeld. De a nto, een Studebaker vaa de Tur- macfabriekon, keerde uit de Burgemeester Weertstraat naar de stad terug. Het was een uur 's nachts en er werd hard gereden ln de sterk hellende straat. Achter ln dt auto zaten de hoeron J,. Eich. montvxir te Dusseldorf en Martin Grosse uit Dres den. Deze wilden tUdens den rit van plaats vorwisselen. Toen dit geschiedde, viel ©es hunner tegen den chauffeur J. J. Ort, ma. ^chinemeester aan de fabriek te Zevenaar, 'aan; deze raakte Juist in den bocht bij bsf Burgemeesterplein het stuur kwijt, mei het gevolg dat de wagen tegen een tram- maat Mep, die middendoor brak. Door de» schok sloegen de chauffeur en dé beid» passagiers uit de auto De heer Eich was terstond dood, de heer Grosse bekwem zeer ernstige verwondingen, terwijl d» chauffeur onbeteekenende kwetsuren op liep. Het lijk van den heer E. fs naar hot gemeenteziekenhnfs vervoerd, de heer G. werd in het Diaconessonhuis ter verple ging opgenomen. Een oog uitgestoken. Vrijdagavond heeft in Gaanderen een ernstige vechtpartij plaats gehad. Zeker» M. was woor het dakraam do woning van v. G. binnengedrongen. Het liep uit op een gevecht met messen, waarbij M. oen oog werd uitgestokon. Oo:k de gebrs. v. O. kregen verschillende steekwonden. Meisjes vermist. Twee te Gorinchem woonachtige m!rv derjarig© meisjes van 18 en 15 laar heb ben Donderdagavond de ouderlijke wo ning verlaten, en nog niet teruggekeerd. Ze hadden één flets bij zich. De pollti» stelt een onderzoek In. v Een zeldzaam ziektegeval. Te Rottordam ls een geval vastgesteld van spiroohaetosis Ictoro haemorrhotrlca (de ziekte van Weil), eon besmettelijk» ziekte, waarvan tot nu toe, voor zoover be kend, nog maar één onder geval in ons land ia voorgekomen, nl. bij een arbeider aan de vuilnisbelt te Zaandam. De Rotterdamsche patiënt was werk zaam aan oon meelmolen. Hij wordt ver pleegd in het ziekenhuis aan den Berg weg. Deze ziekte, die gepaard gaat met geel zucht, koorts en bloedingen, heeft de lij der waarschijnlijk gekregen door ratten. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst heeft het geval in onderzoek. Waar bleef de dekknecht? 's Avonds omstreeks 11 uur voer een meeste zijner handelingen en vooral het doel, waartoe die strekken moesten, af keurde, en daar het hem te doen was, om op het eigenlijke punt te komen, sprak hij: Er is hier niet aleen sprake van de verliezen, welke de orkaan mij heeft ver oorzaakt, deze zou ik gemakkelijk kunnen herstellen, maar mijne slaven, mijn» kudde Dio zijn, zooals ik u verzekeren kan, in goeden staat. Ja, hernam Morgan wrevelig, in deze plantage, maar in mijne bezittingen, waar Ik zoooven vandaan kom, daar woedt de dood; de pest heerscht ondor het vee en do negers, en eiken avond wor den talrijke lijken van menschen en die ren in den grond gestopt, dit noem ik met het volste recht een ongeluksgesternte. Dewijl elk verlies, dat u treft, ook op mij en onze dochter overgaat, zoo kan hetgeen ik zooeven uit uwen mond gehoord heb, mij natuurlijk niet onverschillig we zen, ofschoon ik reeds sedert lang op harde slagen en ramp: n was voorbereid en mij altijd in stilte verwonderd heb, dat zij zoo lang uitbleven. Ei, ei, wat is dat weer voor een zon derlinge redeneeringP Moot die misschien een beleediging voor mij inhouden? B«a ik soms zulk een onervaren man en zoo een onhandig speculant, dat men tot heé besluit meent te moeien komen, dat ik mij te eenigen dage deerlijk misgrijpen en mijnen ondergang berokkenen zal? Zulk eene beoordeeling over mijnen persoon, oiÜ uwen mond, is waarlijk zeer interessant - (Wordt vervolgd^ J

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3