Tweede Blad et Japansche Kastje. TJ[TDÉ OHïGEVIMG Vrijdag (3 Maart 1925 HILLEGOM. e Omgang. Woensdagavond hield .1 „Hillegom en Omstreken" van het genootschap haar Jaarvergadering in jlotel Sistermans. Naar schatting waren '400 loden aanwezig, pe Voorz., do heer Joh. A. Gerritsen, „pent met een woord van welkom, waarna lij do leiding geeft aan den directeur, den ZeerEerw. heer Pastoor v. Leeuwen. Dezo iïijst er op, dat deze vereeniging feitelijk «lie Godsdienstige is, vandaar dat het iaandel in het midden prijkt. Spr. ver- jouvvt, dat de besprekingen zakelijk zullen jijn als hulpmiddel voor het schoone doel, fo! het Genootschap beoogt. De Secretaris leest nu de notulen, die iBTeranderd worden vastgesteld. Het jaar- jrslag was mede keurig in orde. De Penningm. sloot zijn kas met een blig saldo van 345.90. De heeren E. A. Janssen en P. J. Kerkhoff conlroleeren de ^scheiden, die in orde waren zoodat de eoninffm. onder dankzegging werd ge chargeerd Hierna werden door het Zangkoor Gloria in Excelsis Deo" onder leiding van den heer R. J. J. Heirman uitgevoerd laec Dies 4st. van J. Haagh, Et incar itus etst 4st. van idem en Adorotte 4st. W v. d Ven. Hierna werd een rede gehouden door len WelEerw. heer Kapelaan G. Morseli St Joseph. Deze begon met te wijzen Ehet Euch. Congres van het vorig jaar, spr. het genoegen heeft gehad in zijn eel bij (e wonen. Het weergeven der drukken van dat groot gebeuren is ech- uilerst fnoeilijk. Het glanspunt dezer rootsche manifestatie vindt spr. in de lonsecrafie-aanbidding der Kardinaals- ais in1 het Stadion door 40000 menschen an allo rijk en stand en richting. Nooit eeft spr. beter den band gevoeld, die allo latholieken der wereld samenvoegt dan it oogenblik. Na deze inleiding bclian- de gewijde redenaar het onderwerp: De groot e geestelijke rijkdommen van ons atholieken is gelegen in het bezit van het Sacrament des Altaars"! In 'n schitterend targumenteerd betoog bewijst de spr. onze itverkiezing als koningskinderen en ons cmiddellijk verband met God. Hij wijst op, hoe de groote strijd in het leven ge- lerd wordt tusschen do macht van Chris en die van den duivel, en hoe er ang den ChriStus-Eucharisticus be- - aat niet behoeft gevreesd te worden •or den wereldvrede, die langs dien weg, daardoor alleen bereikt wordt. Met een litterende peroratie sluit spr. zijn leer- fce rede. (Applaus). ~e directeur dankt den spreker harte en vertrouwt, dat bet gesprokene vele uchten zal^afwerpen en we nog menig- aal dezen spreker zullen mogen booren. Vervolgens hoorden we: Jesu dulcis emoria 4st. van B. Koltbe en het Jubel- id van J. Loser, waarin de beer J. Ver- eege de soli zong. Hierna werd de regeling vastgesteld van t op 21 Maart te houden Stillen Omgang. Uitgevoerd werd vervolgen's Ave Maria it van Fr. "Witt en Panis Angelicus van sar Frank, bet laatste solo-nummer door ai heer J. Versleege. De rondvraag was van huishoudelijken ird. De directeur sprak nu liet slotwoord. Hij ïdankte het bestuur voor het vele werk, it het zoo tót elks voldoening bad ver tilt, het koor voor zijn bereidwilligheid hoopte, dat het volgend jaar weer bij ;n directeur daarvan en zijn zangers uchf worden aangeklopt en den WelEerw. ter Morsch voor zijn rede. Het Zangkoor pde nog uit: „Laudate Dominum 3st. m S H. Tycbon. Personalia. Bij bet te Apeldoorn ge- ouden examen voor costiunièrc slaagde oze plaatsgenoote Mej. P. H. Saarloos, mende aan de Leidschestraat en leer linge der Eerw. Zusiers van liet Maria- gestiebt. Hyacinthen in bloei. Op de tuinen van den heer P. Nelis aan den Kennemorweg alhier zagen we reeds 3 bedden Hyaciu- tlien in vollen bloei staan. We herinneren ons niet, dit ooit op dezen tijd te hebben beleefd. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouwverecflïging. Gisteravond hield de Tuinbouw ver eeniging „Katwijk en Omstreken" haar jaarvergadering die, als regel, ook nu be langrijk was. De Voorzitter, do lieer J. van der Perk, opende de vergadering. Op een vergadering als deze, aldus spr., mogen we wel eens een blik in het verle den werpen, en wanneer we dan tiet ge heel van ons veilinglevon overzien, dan zult ge het allen wel met mij eens zijn, wanneer ik zeg dat door het veilingswe zen een nieuwe tijd voor de tuinders is aangebroken en bijna niemand onzer bet oude weer terug zou verlangen. In de bij zonderheden to treden van hetgeen vroe ger was en hetgeen thans is, ligt niet in mijn bedoeling, daar dit ons wellicht to ver van het doel van deze vergadering zou afvoeren; maar toch meen ik wel te mogen memoreer en, dat we telken j are het bestaan van de Tuinbouwvereeniging met dankbaarheid herdenken. Niet dat de fi- nancieele uilkomsten der teelt voor de tuin ders alle jaren even schitterend waren te noemen; neen, we moesten zelf meer dan eens klagen, dat do resultaten niet loonend waren; doch dit was nimmer te wijten aan het bestaan der veiling, maar aan ver schillende omstandigheden, zooals beperk te afzet, misgewas, ziekte of dergelijken Het jaar 1924 is voor onze vereeniging een gunstig jaar geweest. We mochten de raming van f 150.000 met f 64.000 over schrijden zoodat we over 1924 een omzet verkregen van f 214.000. We zullen in do toekomst nog met vele moeilijkheden hebben te kampen. Denken we slechts aan de sterke concurrentie, welke onze artikelen op de buitenlandsche markten hebben te verduren van de aan gevoerde artikelen uit audere landen, wel ke vaak beter gesorteerd en beter ver pakt zijn dan de onze. Een t aanwijzing voor ons om toch vooral goed te sorteeren en deugdelijk te verpakken. Danken we voorts aan de strenge eisclien, welke vooral Engeland stelt bij de invoer van vrpege aardappelen; aan de te verwach ten hooge invoerrechten voor groenten en fruit, voornamelijk in Duitschland, enz. Dit-alies heeft echter ook de volle aandacht van de hoofdleiding onzer or ganisatie, en zal een speciaal punt van bespreking uitmaken op de a.s. algemee- ne vergadering van de „Groep Veiling verenigingen" uit de N. T. R. Vervolgens kreeg de secretaris, do beer Jac. Wassenaar, gelegenheid om de no tulen der vorige vergadering voor to le zen. Deze werden zonder aanmerking ge- "arreslëérct. Dan kxegen .we net uitgcbrei de jaarverslag van den secretaris te koo- ren, waaraan wij het volgende ontleenen: 1924 is voor ons een jubeljaar geweest. .Immers het was don dertienden Augustus j.l. 12$ jaar geleden dat deze vereeniging werd opgericht. Het eerste tijdvak ligt dus achter ons. Den 13den Februari 1912 be gonnen met 17 leden zijn wij thans ge klommen tot 105. Toen begonnen op het plein van Mej. de wed. Wassenaar, thans zijn wij in het bezit" van een eigen veiling- terrein. In de jaren 1922, 1923 en 1924 was op do algémeene vergadering telkens een be grooting ingediend van een vermoedelijk omzetcijfer van 150.000 en waren naar dit 'vermoedelijk omzetcijfer de inkom sten en uitgaven geraamd. De uitkomst stelde teleur, in 1922 bleven wij 9000 en in 1923 zelfs ruim 14000 beneden het geraamde bedrag. Thans echter over 1924 mogen wij wij zen op een omzetcijfer van 214971.13 dit is circa f 65.000 boven bet geraamde be drag. Het te weinig verdiende voor de aflos sing in de jaren 1922 en 1923 groot 2200 is ingehaald, bovendien is thans gereser veerd voor aflosing 1900," terwijl dan nog een saldo overblijft van 765.90. Waaraan is nu deze meerdere omzet te 1 danken? Ten eerste 'dat er gemiddeld meer ter veiling is aangevoerd en in de tweedo plaats heeft liet artikel bloemkool hiertoe belangrijk bijgedragen. Hiervan v.orden in totaal aangevoerd 581629 stuks circa 100.000 stuks meer dan in het jaar 1923. En daarbij komt dat geen ander product zulke goedo uitkom sten gegeven heeft als dit. Het gewas der vroege bloemkool was over 't algemeen slecht, slechts een enkeling mocht zich verheugen in een goed gewas terwijl het gewas der nakool niet boven het middel matige ging. Van vroege aardappelen zijn aangevoerd 300.000 K.G. van eigenhei mers 202350 K.G. Do prijs is in bet sei zoen vrijwel stabiel gebleven en ware het niet dat nogal nadeel ondervonden is van do gevreesde aardappelziekte dan zou de- zo zoo belangrijke teelt goed geweest zijn. Van bospeen welke verbouw ook hier van beteekenis is werd aangevoerd 252353 bos met gemiddeld lage prijs, in balen is van dit artikel nog over de veiling verhan deld, een hoeveelheid van 123650 K.G. op gekocht door do conservenfabrieken tegen gemiddeld een zeer goed .loonende prijs. Van uien werd - aangevoerd een hoeveel heid van 142540 K.G. Do prijzen zoowel als bet gewas waren middelmatig. Van de overige producten die van eenige beteeke nis zijn, noemen wij nog roode kool met een aanvoer van 5S000 stuks en 13375 K.G. en gele kool 50815 stuks. Langzamer hand toont zich ook een toename in de teelt van groenkool en spruitkool. Do keu ring van aardappelen met bestemming voor export mocht onder toezicht van een van de plantenziektokundigen dienst ver der aan de veiling plaats vinden door een der Bestuursleden met de controle belast. Het gebruik van kunstmest is in het af- geloopen jaar zeer toegenomen. Geleverd werden de volgende hoeveelheden: 40.000 K.G. zwavelzuur Ammoniak, 27.000 K.G. chilisalpeter, 27.000 K.G. patent kalium, 26.500 K.G. super fosfaat. Het aantal gehouden veilingen bedraagt 98, do eerste veiling in het nieuwe sei zoen werd geopend 24 Juni. Aan statie geld werd.ontvangen oen bedrag van ruim f 20.000. De verhouding tusschen bestuur en kooplieden en veilingmeester liet niets te wenschen over. In het Bestuur kwam geen verandering. Gehouden werden 2 le denvergaderingen en 5 bestuursvergade ringen. Een woord van dank tenslotte na mens het bestuur aan de leden voor hun ne modewerking. Moest in een vorig jaar verslag do klacht; worden geuit, dat hoe wel niet Ie bewijzen, het vermoeden sterk was, dat niet alle producten de veiling passeerden, hierover viel'in het afgeloo- pen jaar niet te klagen. Een enkele maal slechts was een waarschuwend woord van het Bestuur noodig on behoefde het niet lot beboeten over te gaan. Den secretaris wordt dank gezegd voor zijn mooi en uitgebreid verslag. De voorzitter deelt dan medo dat bet bestuur aan de Directie der Kalk-Zaud- sAccnfabjórii- -^n—strookje grond verkocht VptiW i-an !heoft hehoorontre töc Tfe VerUutifcfe gron- den der Vereeniging, groot 116 M2. a f3.25 per M2. Komt in behandeling de balans, welke sluit in activa en passiva met een bedrag van f 83546. Nadat bet bestuur de noodi ge inlichtingen heeft verstrekt over meer dere posten wordt dezo goedgekeurd, waarna in bespreking komt de exploita tie-rekening over het boekjaar 1924. Ook hierbij verstrekt bet bestuur de noodige inlichtingen, waarna deze ook in zijn ge heel wordt goedgekeurd. Ook deze exploi tatie-rekening bewees dat dit jaar buiten gewoon gunstig is geweest voor de ver eeniging. Behalve dat in aflossing een achterstand is ingehaald zal meer worden afgelost dan voorgeschreven, waarna nog een mooi winstcijfer overblijft. Volgt behandeling der begrooling over 1925. Deze begrooting is geraamd naar een omzetcijfer van f 165.000. Het be stuur is van meening dat het veilingper centage veilig gesteld kan worden op 5 c'° Allo posten van uitgaven en inkomsten worden behandeld en behoudens de post- controle der boeken, die iets verhoogd wordt, wordt deze begrooling ook goedge keurd. Dan was aan de orde bestuursverkie zing.. Aftredend de voorzitter, de heer J. v. d. Perk en de lieeren W. v. Beelen en A. Korpelshoek, die allen met biina alge- meenc slemmen herkozen worden cn ón der dank voor liet in ben gestelde ver trouwen do benoeming aannemen. Volgt rondvraag, dio nogal belangrijk werd. Allereerst werd gevraagd of bet niet mogelijk was do veilinghaven geheel vrij te houden, omdat do schippers dio daai ligplaats innemen de tuinders bemoeilij ken. Na korte bespreking wordt op voor stel van het bestuur besloten gedurende 1 Juni15 Nov. geen schipper ligplaats te verstrekken in do haven. Dan wordt de aandacht gevestigd op het feit dat enkele tuinders te lichtvaardig omgaan met het kistenmateriaal der vereeniging. Het be stuur houdt zich aanbevolen voor het ge val dat feiten geconstateerd kunnen wor den. Er zal dan streng opgetreden wor den. Gevraagd wordt do voorzitter van het Centraal bureau der Veilingen in Ne derland een schrijven van dank to zenden inzake do gevoerde actie tot afschaffing van den zomertijd. Het bestuur zegt te meenen dat een persoonlijk schrijven aan den Voorz. niet noodig zal zijn. Het Hoofd bestuur zal in de eerstvolgende algemeene vergadering wol grooten dank gebracht worden voor zijn werk. Een andere vraag is echter of het geen aanbeveling verdiend om een deputatie naar den Burgemeester de Waal Malefijt af te vaardigen om hem te verzoeken in de Eerste Kamer voor af schaffing van den zomertijd te* stemmen. Dit zal temeer noodig zijn omdat Z.Edel- achtb. vroeger voor behoud van den zo mertijd stemde. Meerdere leden voeren hierover bet woord en spreken in afkeu renden geest over deze handelwijze. Niet tegenstaande het den burgemeester be kend was dat men bij het Rcederijbedrijf, den tuinbouw, boerderij, het bloembolled- bedrijf, de bedrijven dus waarvan de ge meente bestaat, sterk togen den zomertijd gekant was, meende do burgemeester schijnbaar tegen te mogen stemmen. Be sloten wordt een deputatie af te vaardi gen naar den burgemeester. Enkele leden bepleiten dan aanvulling van den kisten- voorraad hetwelk het bestuur loezegd. Meerdere leden brengen dan érnstige klachten in over de slechte bediening der telefoon aan het telefoonkantoor. Volgons deze leden moet het treurig zijn zoolang men do aangeslotenen laat wachten eer aansluiting wordtverkregen. Dit vooral als het mannelijk personeel do bediening der telefoon heeft. Gevraagd wordt van wege de vereeniging d'io ernstige klacht bij de Djrectie der P.T.T. over te brengen met beleefd verzoek spoedig in dezen oii- houdbaren toestand te willen voorzien. ITet bestuur doet do toezegging zich spoe dig van dio taak te zullen kwijten. Ge vraagd wordt dan door oen der leden of het niet aanbeveling zou-verdienen van wege do vereeniging eens een proef te ne men mot het artikel „Carbonict", welk ar tikel mogelijk vele en groolo voordoelen aan de leden zou kunnen geven. Het be stuur antwoordt dat mogelijk op een an deren avond deze aangelegenheid door den vertegenwoordiger zal worden besproken. Vprttoj;. 1-nn olulirPodcjimcvGn nemen,hetgeen aanbevelenswaardig worat geacht. Een ander lid, zelf niet tegen woordig kunnende zijn, heeft een schrij- veh ingezonden, waarin enkele wenken staan dio tot verbetering van het veiling wezen aanleiding kunnen geven. Het be stuur zegt toe hieraan de noodige aan dacht te zullen schenken. Nog eenige an dere minder belangrijke zaken komen ter tafel, moestal van huishoudelijken aard, die kort besproken worden, waarna de Voorz. een woord van dank brengt aan allen die door hunne tegenwoordigheid getoond hebben belang te stellen in het geen in de vereeniging plaats heeft en' sluit dan deze voor do Tuinbouwvereeni ging „Katwijk en Omstreken" belangrijke vergadering. VOORHOUT. Reclamefilm. Woensdag j.l. werd een film vertoond in Café „Boerhaave", om reclame (e maken voor do Maggiproducten. De zaal was stampvol. Dr. II. A. G.'Bots opende de bijeenkomst, als Voorzitter der Wijkverpleging, en zeido dat getracht zal worden aan te loonen, dat de Maggipro ducten geschikt voor volksvoeding zijn. De fa. Paul Horn Go. liet daarna de fabricage van de Maggiproducten, hetgeen geschiedt to Kemptal (Zwitserland), op 't doek verschijnen, nadat een kookleerarcs eenige nultigo wenken had gegeven en het UIT DE RADIO-WEREND. Wat er vanavond l& hooren is; 5.05 uur Radio-Paris 1780 M. Liloraire matinee. 5.20 uur Brussel 265 Jr. Kindoruurlje 7.0o uur München 485 M. Populair cou< eert. 7.20 uur Allo Britsche stations: Tijdsein Big Ben cn niéuws. 7.50 uur Berlijn 500 M. Concert cn voor< dracht. 7.50 uur Munster 410 M. Kamermuziek. 7.50 uur Frankfort 470 M. Dansmuziek. 7.50 uur Londen 365 M. en Chehnsfond 1600 M. Bequest Programma. March „National Emblem", Bagley), All Alone" (Irving Berlin); „Mary Had a Little Lamb" (P. Wray); „Follow the •Swallow" (Ray Henderson) J ..Hungarian Rhapsody" (Pop per); „Close of Summer Melo< dy" (Kovats); „Spirito Gen-» til" („La Favorite", Donizetti)f ..Sigh No More, Ladies]' A ken); Ouverture, „Morn7^- Noon and Night" „Snatches of Converse**^* „Ballot Egyptian" (Lu^-N ..Cousin Clara and Her Crr Word Craze" (Reg. Low); ,,Rock-a-Byo, My Baby" (Billy Hill); „The Hoodoo Man" (Brown)„Wie einst in schö- ner'n Tagen" (Popper); ,,Spa« nish Serenade" (Glazounov)j „Nocturne" (Chopin-Servais); „The Wayfarer's Night Song" cn „The Crown of the Year" (Easthopo Martin); Selection „The Dollar Princess" CT.eo Fall). Voorzetting to 10.20 uur „Solveig's Song" en „Anitra's Dance" (Grieg); „Serenade" en „Pierelte" (Chaminade): ,.In a Monastery Garden" (Kotel- bey); „Rustle of Sprin"" (Sin- ding); „Humorescpie" (Dvorak) „In Santa Glaus' Workshop", (Anon). The R.A.F. March. 7.50 uur Bournemouth 385 M. Lichte muziek. 7.50 uur Cardiff 350 M. „The fair Maid of tlio Mill", Song Cycle by Schubert. 7.50 uur Manchester 375 M. Musical Co-« medy and Humour. 7.50 uur Newcastle 400 M. Concert. 8.05 uur München 485 M. Kamermuziek. 8.10 uur Hilversum 1000 M. Bede van prof. dr. R. Casimir over: „Op voeding tot zelfstandigheid." Daarna: Een kwartiertje Espe-t ran to door don hoer Droves Uitterdijk, daarna: Muziekpro gramma uit te voeren door het Mandolinegezclschap „Ars et Labor" to Hilversum. Program ma: „La Nazionale", Marsch, M. Voloari Mvrthalia. Onver- te "iteTJa-isa: Boieldieu; Ango Enlore, Eli "ie* Machiochi; Grande Fantaisio Schubert, arr. Maehinei; Faust' G. Gounod, arr. v. Rille. 8.20 uur Birmingham 475 M. Dansmu ziek. 8.20 uur Brussel 265 M. Concert. 9.05 uur Radio-Paris 1780 M. Fragmen-^ ten uit „Songe d'uno nuit' d'Eté", opera comique. Verboden Radio-emissie. De derde rechtbank to Berlijn beert in bet eroding van Gerhard Hauptmann tegen, de Radio-Maafseliapoii te kennen gegeven, dat do verbreiding van dramatische weiv ken van Hauptmann door middel van draad loozc emissie, zonder toestemming van den schrijver, verboden is. Ook de eerste rechtbank lo Berlijn heeft oen gelijksoortig besluit genomen, naar aanleiding van een aanklacht van ITugo von Hofmnnncthal in naam van bet ver bond van Piiitsche tooncelschrijvers en beeft de Radio-Mij. tot schadeloosstelling veroordeeld. publiek een kop windsorsoep gepresenteerd was. Het was niet alleen een leerzame, doch ook een gezellige avond. FEUILLETON, de opwinding, die bij bet publiek «rechte kan men zich geen voorstel- &S maken, wanneer men dit publiek niet »t. feldau, als altijd elegant gekleed, trad oor de gendarmes begeleid, kalm, waar- 'g en ernstig de zaal binnen en nam op bank der beschuldigden plaats. Us vrouwen richtten medelijdende en fonderende blikken op hem en stemden aarin overeen, dat het zonde zou zijn, aoneer zulk een schoone aristocratische P onder do nu juist niet bijzonder zach- tianden van monsieur Deibier vallen P®8*- Nadat de acte van beschuldiging voorgelezen, stond do president op richtte hij de volgende vragen tot den «geklaagde: Bekent gij den 16den Juni van het it t Van dokter Koskovitsch een i h Kk ^en Se^ateerden brief ontvangen im o*?' U aanleiding gaf, om ma- 6 oilberkoff op den boulevard Lan en u°' wegens bet Japansche kastje 811 bezoek te brengen? ^eker. ^ewuste voorwerp u toe- Ja. ÖP welke wijze kwam bet in uw be ar h? Ü&t een zachte, doch vaste stem. ver telde Feldau, dat hij zich ongeveer 14 maanden voor de op mevrouw Silberkoff gepleegde misdaad in geldverlegenheid had bevonden, en het kastje beleend had. Toen hij nu weder in slaat was hot te los sen, vond hij tot zijn ontsteltenis, dat het reeds vervallen en -verkocht was. Daar hij het als een dierbaar aandenken aan zijn eerste vrouw beschouwde, deed hij alle mogelijke moeite om den kooper te vinden Hij werd van 't kastje naar den muur ge stuurd, totdat hij eindelijk bij Koskovitsch terecht kwam die het aan mevrouw Sil berkoff ten geschenke had gegeven. Do dokter had hem beloofd de dame over te balen, hein zijn eigendom af te staan, doch moest plotseling vertrekken, Vandaar zijn uit Londen gedateerde brief Hebt gij verondersteld, dat de dame u moeilijkheden in den weg zou leggen? Ik dacht wel, dat zij niet gaarne van dit allerliefste voorwerp scheiden zou, doch mijne veronderstelling bevestigde zich niet. Zij verklaarde zich dadelijk be reid bet mij af te staan en verlangde 500 francs. Gij licht u op den weg naar den bou levard Lanjies do rechterhand gekwetst? Ja, bij het afspringen van den omni bus. Vondt ge de deur open of gesloten? Gesloten.* Wie deed er open? Madame zelve. Zij vroeg mij door het kijkgat wie ik was en wat ik wilde. Toen ik haar zcide dat ik kwam ten gevolge van een brief van Koskovitsch, liet zij mij terstond binnen. Vertel mij, wat er tusschen u beiden is voorgevallen. Do baron verhaalde dit met eene be daarde, gelijk matige stem. Wat deed zij met de 500 francs, die gij haar hadt gegeven? Zij deed zo in de beurs, die op ta fel lag, cn daarna hielp zij mij het kastje inpakken. Begeleidde zij u tot aan de deur? Ja en zij keek mij na. Vondt ge het niet vreemd, dat zulk een voorname dame zelf de deur opende en deze niet terstond achter u sloot? Het verwonderde mij wel geen dienstboden te zien, maar overigens had ik zulke pijnon in mijn hand, dat ik er al-, leen aan dacht, zoo spoedig mogelijk naar huis to komen. Bovondt gij u in een goeden finan- cieelen toestand, toen ge aan het zoeken waart naar het ivoren kastje? Neen. Hoe kwaamt ge dan aan 500 francs? Ik heb 150 francs overschot van den Mont de piété gekregen en het overige geld bezat ik nog. Hij wildo Isa's naam niet met deze on aangename geschiedenis verhinden, even zeer als hij liet zorgvuldig vermeed, dien van "Wladimir te noc-men. De president ondervroeg hem daarop naar het bedrag van het inkomen, dat hij toen had, en naar zijn verdienste, en zeido dat de familie met de 8000 Mark rente en de 2000 Francs die Feldau verdiende, heel behaaglijk zou hebben kimnen leven, wanneer de beschuldigde niet, gelijk uit de voorliggende bewijzen bleek, bij de wedrennen gewed en bepaalde speelgezel- schappen bezocht had. Er werden Feldau nu nog allerlei vra gen gedaan. Hij verbleekte echter, teen de president hem vroeg, of hij kort voor den moord zoo in geldgebrek had gezeten, dat hij verplicht was geweest, allerlei zaken te belcenen, ten einde do huur te betalen; dat bij echter tien dagen na den moord do woning opgezegd en terstond verlaten had, om naar het dure hotel Continental te trekken, niet zonder vooraf al zijne schulden te betalen. Om dit alles te doen moest hij een aan zienlijke som tot zijno beschikking gehad hebben en of hij nu do bron wilde opgeven waaruit hij al deze rijkdommen geput had. Feldau gevoelde, dat hij met zijn ant woord zijn lot bezegelen zou. Wel zou hij zonder te liegen bobben kunnen zeggen, dat Poliitonoff hem dit geld geschonken had, doch hij zou geen geloof gevonden hebben. Daarom antwoordde hij aarzelend: Ik won den hoofdprijs uitdeNizza- loterij. Daarop stond de procureur-generaal op en riep met donderende stem: De hoofdprijs is ten deel gevallen aan een Fransch werkman, dat herinner ik inij zeer goed. Hij heeft hem voor mij geind, ge wonnen heb ik hem. Waarom hebt gij zelf het geld niet geind? Om lastige verzoekers van bet lijf te houden. En vreesdet go dan niet, dat de man er met het geld vandoor zou gaan? Neen, ik kende hem als zeer eerlijk en betrouwbaar. De procureur-generaal meende zich te herinneren, dat de hoofdprijs veertien da gen na do trekking -opgevraagd was en dat do bewuste persoon bewcerdo hel lot te liebben verlegd. Do president vroeg of dat zoo was cn toon de beschuldigde het bevestigde, be weerde dezo met een zekerheid, die Feldau in verwarring bracht: Gij hadt het lot in hot geheime vakje van het ivoren kistje vergeten? Een gemompel ging door tic zaal, toen de beschuldigde zwijgend knikte. Hebt gij Koskovitsch ook gezegd, waarom gij zoo angstig er naar trachttet weder in liet bezit to komen van het ivoren kistje. Ik zeido hem, dat het voor mij een dierbaar aandenken aan mijne eerslo vrouw was. Maar gij reptet geen woord van liet lol? Neen. Heeft hij op uw wensch geloochend iets van het kastje to weten? Ik verzocht Koskovitsch om tegen over den rechter van instructie niets to zeggen van het kasljo, wijl ik vreesde het offer van een gorechtelijken moord ta worden, antwoordde de aangeklaagde na eenig dralen. En de dokter voldeed zoo maar aan stonds aan uw verzoek? Ja, want hij was van mijn onsehuid overtuigd en wildo verhoeden, dat ik ge vangen genomen werd. w Met hoeveel hebt gij hem zijn s'il- zwijgen betaald? Met geen enkele sou, riep Feldau verbitterd. (Slot volgt)

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7