DINSDAG 10 MAART 1925 166 Jaargang. No, 4889 3)e Reidbofoz (Sou^orit ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling r Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaak onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, pnco per post I 2.95 per kwartaal. et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver ghaar tegen betaling van 50 et per kwartaal, bij voor- letaling. Afzonderlijke nummers 5 et., met Geïllustreerd Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT, ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gawone advertentlën 30 oenl per regel? Voor Iegezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentlën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen werden aangeboden of gevraagd, hnor en ver buur, koop en verkoop 10.50. nummer bestaat uit twee ilidea» lit onze Katholieke Liefdezusters. Gisteren is in de Raadszitting der go- leenle Leiden weer 'ns gebleken, hoe be- epcn velen zijn, als 't er op aankomt hun landpunt tegenover Katholieken en Ka- lolieko instellingen te hepalen. Hoe klein was de critiek op de relagieuse henhuizen! Of heter gezegd op het H, Ziekenhuis hier tér stede, het Eiisabethsgesticht, daar van het ribódox-Protestantsche ziekenhuis, het iaconessenhuis, met geen woord werd ge- pi. Als. het tegen den godsdienst gaat, n' an,ijd en immer allereerst tegen den a h o 1 i e k e n godsdienst dat is de iwone geschiedenis van den dag. Wat 'n muizen-geknabbel tegen een gra- ielen berg, die praatjes over het R. K. ekenhuis, waarbij eigenlijk niets beweerd bewezen werd! Wij wijzen er ook Iers op in de „Vroedschap". Wij meen en in zulk gedoe te zien een ze ge jalouzie op wat de gelovigen, de Ka- o'ieken kunnen tot stand brengen. En dat krachtens hun Godsd'enstl Want de „democraten" en „sociaal-de- ocraten" moeten nog het bewijs leveren i hunne beginselen, hun leer en dezer tactische toepassing groote zielen kweekt onze Katholieke liefdezusters, onder v zoovele heldinnen van opofferingsge- idheid, van zichzelf heel en al aan den enmenseh wegschenkende liefde. Dat z:jn de levende voorbeelden van een iar volmaaktheid strevende practiseering i onze Katholieke moraal! BUITEBSLA&D Volkenbond. De bijeenkomst van den Raad. nans nog niet gearriveerd, la bijeenkomst van den Volkenbonds- sd te Genève werd gistermorgen om 11 rmet een niet-openbare zitting geopend, kon nog geen openbare zitting plaats iden, daar men op de aankomst van den Igisclien gedelegeerde Hymans wilde chlen, die had verzocht, geen belangrij- kwosties te behandelen voordat hij aan lig zou zijn. Eerst heden zou de her- iking van het overleden lid van den ad Branting plaats vinden. De Veiligheidskwestie. Het onderhoud Herriot-Chamberlain. De resultaten. Ie Parijscko correspondent van de „Ti- meldt, dat uit het onderhoud tus- en Chamberlain en Herriot nog geen aaide politiek is voortgevloeid, doch men in ieder geval tot de belangrijke is gekomen, dat Engeland en nkrijk het eens geworden zijn over de dzakelijkheid om Duitschland een faire te geven om op voet van gelijkgerech- le mede te werken aan het herstel van vrede van Europa en de verdediging de Europeesche beschaving. De voor- Bi) van Duitschland worden als eeü in deze richting beschouwd, at de houding betreft, die Engeland tl aangenomen in het vraagstuk van tschland's toetreding tot den volken- beduidt deze niet, dat de Engelsche Bering zich kant tegen besprekingen de veiligheid van Frankrijk, die ten- te nauw verbonden is met do veiligheid Engeland. De Engelsche regeering scht zich echter voor de veiligheid van akrjk niet al te zeer te binden, aange- dit niet den moreelen steun van het Dtste doel der Engelsche natie zou heb- De veiligheid van Frankrijk steunt rt. 44 van het verdrag van Versailles, [fin gezegd wordt, dat een schending de gedemalitairiseerde Rijnland-zone Duitschland als een vijandelijke daad worden beschouwd. Pmerkelijk zijn de berichten in de Lou che bladen, volgens welke Herriot, "het schijnt, zich tamelijk koel legen de wenschen van Po'en heeft getoond, 'iswaar heeft Herriot onlangs ver- 'ra. dat Frankrijk Polen moet steunen, j> tevens heeft hij te verstaan gegeven, ijle veiligheid van Frankrijk belangrij ks aan de Poolsche aanspraken ten op- |o' van de posterijen te Danzig. De ily News" wijst er op, dat Polen z'jn jPraken ten opzichte van het garan- •rdrag zal moeten wijzigen, en in het verloop wellicht gedwongen zal zijn Nes te doen. Duitschland. De opvolger van Ebert. Simons plaatsvervanger, 'de gister gehouden zitting van den nr.a?,wer(f het voorstel der regeering, ire-sidentsverkiezing op 29 Maart as. til t/!2:h,ede twee(*e stemming op 26 11 Plaat£ vinden, zonder debat «nomen. zonder debat is in eerste en tweede lezing aangenome^i het wetsont werp, waarbij de plaatsvervanging van den rijkspresident aan den voorzitter van het Rijksgerechtshof, Dr. Simons, wordt opgedragen. Ook candid aat voor het definitieve presidentschap? De democratische Rijksdagfractie heeft besloten voor de presidentsverkiezing al len anderen partijen, voor te stellen, den voorzitter van het rijksgerechtshof, dr. Si mons, cand:daat te stellen. In het desbe treffende schrijven aan de besturen der verschillende partijen wordt dit voorstel hiermede gemotiveerd, dat een verkiezings campagne, waarin een groot aantal omdi- daten en partijen optreedt, de tegenstellin gen zou verscherpen en de groote lijnen der politiek zou uilwissehen en zou leiden tot een resultaat, rustende on een toeval, dat den nieuwen president niet het noo- d'ge aanzen in het binnen- en buitenland zou geven. De spoorwegstaking. Eenige ontspanning De vakvereenigingen van bet spoorweg personeel hebben het parool uitgegeven, voor Woensdag a.s., op welken dag onder handel :ngen zul'en plaats vinden tusschen de arbe;dersorgan:saties en heambten-ver- eenigingen. de stakingsbeweging niet ver der uit te breiden. In verband h-ermede is (e Berh'jn een zekere ontspanning ingetre den. Hoewel de arbeiders aan de goederen stations Treptow en Tempelhof gistermor gen niet waren opeekomen, hebben aan het Anwalfer-eoederensfation van de 173 arbeiders 131 het werk hervat. Ook aan het Stelt'ner-goederenstation werd een be- slu't om in staking te gaan door de meer derheid der arbeiders verworpen. De toestand in het riïk is eveneens niet belangrijk verscherpt. Hpt Deutsche E>'sen- bahnen Verband had medegedeeld, dat het aantal stakers -in het district Dresden elf duizend bedroeg; van bevoegde zijde wordt echter gemeld, dat inderdaad slechts 4850 arbeiders het. wevk hebben neergelegd. In de door de Deutsche Eisenbahnen Verhand gehóuden vergadering werden drie e:schen opgesteld. Ie. Onmiddellijke aanknooping van on derhandelingen met de vakvereenigingen, ter verkrijging van een loon, dat in -over eenstemming is met den huidigen levens standaard. 2è. Opheffing van het ploegen- en ac- coord-svsfeem. 3e Wr-der-invoeriug van den achturigen arbeidsdag. Naar de directie der r'jksspoorwegen mededeelt, is zij bereid loonsverhooging toe te staan voor die plaatsen, waarin de loonen van het spoorwegpersoneel la eer zijn, dan die der industrie-arbeiders. Ver der wil zij niet gaan, met het oog op de daaruit voortvloeiende gevolgen voor het cconomiSclje leven. Ook de opheff'ng van liet aeroordsysteem wijst z:j van de hand, daar dit.is ingevoerd om de arbeidspresta ties te verhooeen, terwijl zij van meening is, dat een wederinvoering van den acht urigen werkdag niet in aanmerking komt-. 4' Vergaderingen van Hitier verboden. De vijf groote massa-vergaderingen, welke door de Nationaal-socialistische Duitsche Arbeiderspartij tegen hedenavond in eenige groote zalen te Munch en waren belegd, zijn door de politie verboden. Dit verbod wordt gemotiveerd door de bewering, dat Hitler in zijn eerste verga dering van 27 Februari j.l. uitlatingen heeft gebruikt, welke bijna vallen onder de in de art. 110 en 130 van het Wetboek van Strafrecht omschreven feiten. In verband hiermede achtte de commis saris van politie zich verplicht de ont wikkeling van een dergelijke, den staat in gevaar brengende beweging te voorkomen en deze massavergaderingen te verbieden. Frankrijk. Dc Katholieken en de vervolging. Niettegenstaande het slechte weer, is de groote Katholieke meeting te Angers, waarbij de heeren Dominique, Delahaye, Oberkirch, generaal de Gastelnau het woord voerden, buitengewoon geslaagd. Er waren meer dan vijftigduizend man aanwezig. Mgr. Rumeau, bisschop van Angers, hield een gloedvolle toespraak ten einde de Katholieken aan te sporen front te ma ken tegen de vervolging en zich te orga- niseereu voor him belangen en de verde diging hunner rechten. Een hulde-telegram aan Z. H. den Paus, en een protesttele gram aan Herriot werden verzonden. Ondanks de stortbuien had na afloop der meeling een grootsche tocht door de stad plaats, waaraan vele tienduizenden deelnamen. Engeland. De zomertijd. Een voorstel tot permanent- verklaring. Vrijdag a.s. zal het Lagerhuis in twee de lezing behandelen het door kolonel Lambert-Ward ingediende en door leden van alle partijen gesteunde wetsontwerp inzake de permanente aanvaarding van den zomertijd gedurende een periode van zes maanden elk jaar, ingaanden den eer sten Zondag in April en eindigende den eersten Zondag in October. De regeoring heeft besloten dit initia tief-voorstel over te nemen, hetgeen erop wijst, dat de regeering verwacht, dat het voorstel zal worden aangenomen. Turkije. De opstand der Koerden. Geheime overeenkomsten? De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" verzekert dat de op stand der Koerden als voorwendsel wordt gebruikt om de troepen aan de grens van Noord-Irak te wersterken. Onlangs werd bericht, dat Turkije, Polen en Roemenië een soort militaire entente met elkaar hadden gesloten, waarop de sovjet-gezant bij den Turkschen minister intervenieerde, die verklaarde nooit over zulk een stap te te hebben gedacht, doch de Russische en Duitsche diplomaten te Angora twijfelen aan deze tegenspraak. Volgens een telegram uit Angora heb ben de oKerdische rebellen Kadykejy (5 K.M. van Diarbekr) bezet. De autoriteiten hebben maatregelen genomen om te he- letten, dat Diarbekr en Charpoct in de handen der rebellen vallen. Rusland. Prins Lwof t. Prins Lwof, die minister-president is geweest van de eerste voorloopige revolu tionaire Russische regeering, is te Bou logne sur Seine overleden. Prins Lwoff heeft na den val van het tsarisme nog een oogenblik de leiding ge had van dc Russische regeering, doch moest woldra wijken voor de revolutie. Prins Lwoff heeft veel gedaan om Rus land een liberaal bestuur te geven on. daar toe vooral de gemeentelijke besturen (zwemsto's) georganiseerd. Hij had nog reeds zitting in den eersten Doema (1905) en toen dc eerste revolutie in 1917 uit brak, hoopte hij Rusland nog van de anarchie to redden en vormde het be wind. Drie weken later moest hij reeds voor Kerenski wijken, die op zijn beurt voor het bolsjewisme heeft plaats gemaakt Bij de vervolging der tsarenfamilie kon prins Lwoff nog tijdig de vlucht naar Si berië nemen, waar hij zich later bij Kolt- schak aansloot. Hij begaf zich vervolgens naar Japan, Amerika en ten slotte naar Parijs, alwaar zijn politieke werkzaam heid echter ophield. Wat hij van zijn ver mogen gered had, gebruikte hij als stil teruggetrokken levend burger, voor lief dadige doeleinden onder de beproefde uitgeweken families. Met zijn broeder en nog eenige familie leden leefde hij in een klein apartemenlje van vier kamers, dat hij eiken ochtend verliet-om op het bureau der Russische uitgewekenen in de Rue Prony zich voor zijn ongelukige landgenooten verdienste lijk te blijven maken. Zuid-Slavië. Schandaal in de volksvertegenwoordiging. Dc openingszitting, Zaterdag, van de nieuwe Skoepsjtiua heeft zich onder scheiden door opzienbarende incidenten. Alle leden waren aanwezig behalve de zich in hechtenis bevindende leden van de partij van Raditsj, den Kraotischen boerenleider. De afgevaardigde der oppo sitie Arsen Lasjitsj werd als oudste tot voorzitter gekozen. Onder groot lawaai werd een amende ment voorgelezen van de zich in gevan genschap bevindende vijf leden van de partij van Raditsj, waarin zij meedeelden door de politie te worden belet in de volks vertegenwoordiging te verschijnen, of schoon zij door de parlementaire on schendbaarheid beschermd waren. Tenslotte nam de tijdelijke voorzitter het woord om te verklaren, dat vijf afge vaardigden van de boerenpartij zich in gevangenschap bevinden en daarom de zitting niet kunnen bijwonen en hun plicht niet kunnen nakomen. Waarna hij de re geering den eisch stelde het dezen afge vaardigden mogelijk te maken de zittin gen der volksvertegenwoordiging bij te wonen. Ten einde de regeering daartoe gelegenheid te geven, sloot hij do zitting, de volgende zitting zou hij schriftelijk bij eenroepen. Deze zet trof de regeeringspartijen en de regeering geheel onvoorbereid. Het duurde geruimen~~tijd, voordat men zich rechts eenigszins hersteld had van de verrassing; toen brak een geweldig ge schreeuw los. Als op cdmmando stonden de partijen dor oppositie op en verlieten de zaal onder hoonend geroep van de re geeringspartijen. De ministers trokken zich dadelijk ter beraadslaging terug. Toen zij weer in de zaal verschenen, waar de regeeringspartijen en de vijf Duitsche afgevaardigden wachtten, werd door do radicale (do regeerings-) partij voorgesteld om, daar de voorzitter „zijn plicht niet gedaan had", een nieuwen ouderdomsvoorzitter aan te wijzen, en wel den radicalen afgevaardigde Obradowitsj, welke voorstel werd aangenomen. Met 167 tegen 161 stemmen werd toen onder zijn leiding Soedowitsj gekozen tot tijdelijk voorzitter. Deze stelde de volgende zitting vast op Zondag. Van het Vaticaan. Een dwaas bericht. In builenlandsche bladen ook bin- nenlandsche bladen namen het bericht over word onder „pakkende" opschrif ten het nieuwtje gelanceerd, dat de Paus een Spaansche cabaret-zangeres in parti culiere audiëntie zou hebben ontvangen, welke dame de Paus een lied zou hebben voorgezongen, dat geen genade zou hebben kunnen vinden in de oogen der Parijscbe geestelijkheid (kardinaal Dubois zou zijn veto over het lied hebben uitgesproken en de zangeres met ex-communicatie hebben bedreigd!) Na het zingen van dit lied hetgeen, volgens een Nederlandscb blad, „in tegen woordigheid der kardinaals" zou geschied zijn zou de Paus de zangeres zijn ze gen hebben gegeven en haar verlof hebben gegeven, het lied te blijven zingen. Het heelo bericht klinkt zoo dwaas, dat liet onbegrijpelijk is, hoe een groot ernstig blad zonder commentaar iets dergelijks kon publiceerqn. net is ons reeds herhaaldelijk gebleken, dat nicl-Katholieke journalisten bij het be- oordoelen van berichten, die op eenigerloi wijze op Rome betrekking hebben, niet schijnen te kunnen aanvoelen wal het stempel der waarheid, of waarschijnlijk heid draagt, of wat kennelijk het merk- teeken der fantasie vertoont. Het zal iemand, die wat beter de Room- sche verhoudingen kent, dan de journalis ten, die een dergelijk bericht overnamen, geenszins verwonderen, dat do „Osserva- toro Romano" categorisch de mededeeling omtrent het in particuliere audiëntie ont vangen door den Paus van do bedoelde zangeres tegenspreekt en dat het blad zijn verontwaardiging uit over een dergelijk gebruik van den eerbiedwaardigen naam des Pausen. „Msb." BIHHENLAHD Katholieke Vredesbeweging. De oprichting van een Vereeniging Zondagmiddag had te Arnhem in café- restaurant Royal" een vergadering plaats van een aantal genoodigden, ter bespre king van hetgeen in Nederland op katho lieken grondslag zou kunnen worden ge daan ter bevordering van de vredesge- daclite. De vergadering was o.a. bezocht door Prof Dr. Titus Brandsma, O. Carm.. Pa ter Bonaventura Kruitwagen O.F.M., Mej. Peeters, presidente van den R. K. Vrou wenhond in het bisdom Haarlem, P. J. J. Haazevoet, lid van do Eerste Kamerder Staten Generaal, J. B. Vesters, voorzitter der R. K. JournalistenVoreeniging, P. J. S. Serrarens, secretaris van het Interna tionaal Ghristel-k Vakverbond, vorder door verschillende personen uit de onderwijs wereld, de journalistiek enz., terwijl vóór en tijdens de vergadering van verschillen de zijden, o.a. van Prof. Mr. Bellefroid, Prof. Mr. Pompe, Dr. Dekkers, Ir. L. J. M Feber enz. sympathie met het streven werd betuigd. De vergadering werd geleid door den heer Ko de Haan, redacteur van „Ons Noorden", van wien het initiatief in deze wa_. uitgegaan on wien uit de vergadering van meer dan één zijde warme hulde voor dit initiatief werd gebracht. De besprekingen hadden uitteraard een voorloopig karakter, wijl do vergadering geen andere strekking had dan de stich ting eener breed opgezette vereeniging voor te bereiden. Uitvoerig werd besproken de wijze, waar op deze vereeniging zou kunnen worden tot stand gebracht. Aan oen redactie-commissie van 6 per sonen onder presidium van Prof. Dr. Titus Brandsma werd opgedragen in een con creet ontwerp nader te omschrijven het doel der vereeniging, om daarna met ver schillende organisaties en personen nader in verbinding te kunnen treden. Dopublicatie van dit ontwerp kan zoo spoedig mogelijk worden tegemoet gezien. Bij de rondvraag werd o.a. op het be lang v.'.n het bevorderen der vredesge- dachte bij het onderwijs en de opvoeding der jeugd hijzonder dc aandacht gevestigd. Het Nijverheidsonderwijs. Vereeniging „S t. Bernardus" In „Hotel Central" te 's-Hertogenbosch werd Zondag een druk bezochte buiten gewone ledenvergadering gehouden van de R. K. Vereeniging van Directeuren» Direc- HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Volkenbondsraad Is gisteren te Gm; nève bijeengekomen. De Duitsche democraten hebben dr. Sf«) mons, thans waarnemend president, voor gesteld als algemeen candidaat voor het definitieve presidentschap. De Duitsche spoorwegstaking breidt zich niet verder uit. BINNENLAND. Bijzonderheden omtrent de 12de Ned. Jaarbeurs, welke heden te Utrecht geopend wordt (2de blad). De scheepsrampen bij Hoek van Hol-, land (Gemengde Berichten). LEIDEN. De gemeenteraad heeft een voorstel tot" oprichting van een gemeentelijk zieken huis afgewezen. Onze Geïllustreerde Pagina De phóto-pagina bevat vandaag o m.: Dr. Mgr. Seipe! en Dr. Mgr. Nolens Oudo huizen te Amsterdam Dc Amors- foortsche toren Het Hongaarschc Kruir van Verdienste Van voetbalwedstrijden trices, Leeraren en Lecraressen bij hel Nij verheidsonderwijs „St. Bernardus". In zijn openingswoord verwelkomde do voorzitter, do heer B. Steggorda uit Breda, speciaal de eerw. zusters en vervolgens den vertegenwoordiger der B. K. Centrale voor Burgerlijk Overheidspersoneel. De nieuwe salarisregeling was aanlei ding geweest lot liet beleggen der buiten gewone vergadering, welke voor een keer niet anders dan op Zondag had kunnen vallen. De notulen dér vergadering, van 3 Ja nuari werden goedgekeurd. Do Voorzitter deed de mededoeling, dat het na herbaalde pogingen was gelukt aan (o sluiten bij de R. Iv. Centraio, welke 18.000 leden lelt en waarbij ambtenaren en overheidspersoneel zijn aangesloten. Vermits er geen candidaten waren aan gewezen, word het hoofdbestuur herkozen verklaard en de voorzitter door de vergade ring bij acclamatie herkozen. Het kasverslag van den penningmeester, den lieer P. F. do Hair te Helmond, ver meldt over 1921 aan inkomsten f2948.16 aan uitgaven f 3104.75nadeelig saldo f 156.59 'A. Vermits over 1923 een voordce- lig slot was van f475.05 wordt liet tekort van 1924 cr door gedekt en blijft nog een batig saldo van f318.4414 over. Do penningmeester werd voor zijn be heer gedecharchecrd. Volgde inleiding over de nieuwe salarisregeling door don lieer J. Witbroek uit Eindhoven, secretaris der vereeniging. Na de inleiding door den lieer Witbroek gaven zich 18 sprekers op voor gedachlen- wissling. Zeer in den breede werden allo bezwaren aangevoerd en de veelvuldige nadoelen besproken wclko de nieuwe rege- line aankleven. Bezwaar werd levens geopperd te een het voorstel van een millioen gulden voor do Olympiade en den duren aankoop en ver bouwing der ambtswoning voor den minis ter. De vergadering kwam tot de conclusie dat mot klem tegen de nieuwe regeling moet worden geprotesteerd. Do voorzitter trekt do uitvoerige bespre kingen in 9 concrete punten samen ca steldo voor dezen als leidraad te doen die nen voor de samenstelling van een goed ge motiveerd schrijven en dit tpr kennis to brengen van den minister van onderwijs, de leden der Tweede Kamer en do R. K. Kamerfractie afzonderlijk- Aldus werd lies sloten. Bij den minister zal oen audiëntie wor den aangevraagd. De Voorzitter verzocht dat ieder in eigen kring zou trachten do schoolbesturen to bewegen aan het adres bovenbedoeld adhaesie te betuigen. Vergade ring Alg. Bond. Zaterdag is to Utrecht een zeer druk bezochte protestvergadering gebonden, uitgaande van den Nederlandschen Bond van Leeraren en Leerarcssen bij het Nij verheidsonderwijs, tegen do nieuwe sala risregeling voor het onderwijzend perso neel bij het nijverheidsonderwijs in het algemeen en voor dat van het avond- nijverheidsonderwijs en het meisjesnij- verheidsonderwijs in het bijzonder. Do vergadering werd bijgewoond o.a. door het lid der Tweede Kaher Ketelaar en de inspecteurs van hot Nijverheidson derwijs, do heeren Cool en Groote naar. Dc bondsvoorz., de heer C. Me'nke, wees in zijn rede op het verkeerde stand punt, dat do regecring heeft ingenomen bij de vaststelling der nieuwe regeling. Dc mindere waardeering bij de ring van het nijverheidsonderwijs

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1