VRIJDAG 6 MAART 1925 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 1 2.50 per kwartaal. O,, onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, franco per post 1 2.95 per kwartaal, [jet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Dit nummer bestaat uit drie bladen. Ifcie Jaargang. No. 4886 e (Bou/tant Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT, ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlentlSn 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet n dubbele van het tarief berekend. s Kleine edvertentlön( van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. Katholieken en Radio. Do Hilversumscke Draadlooze Omroep jl haar nationale omroep neutraal jen zijn. Wanneer wij, Katholieken, b.v. van die ationale omroep gebruik zouden willen iken, zouden wij ons onder censuur loeten plaatsen van een comité, dat voor je neutraliteit zal hebben te waken. De Chr. Radio-Vereeniging moet thans Hilversumsche omroep verlaten. (De- vereen i ging heeft zich reeds in verinn ig gesteld met Bloemendaal, waar de iminee der Ned. Herv. Kerk reeds een ider heeft, die men wil gaan verster- m.) Zal er dus van een Katholieke Radio- mroep niets komen? Een eigen zen- 1 oprichten schijnt niet te gaan, omdat ronrloopig geen toestemming van de ■geering zou te verkrijgen zijn. (Of de hr. Radio-Vereeniging deze Joestemming in wèl reeds heeft voor haar Bloemen- lalsclien zender, is ons niet bekeDd.) ilvorsum wil, zooals gezegd, in den rvolge neutraal zijn. Dus: er komt nrnts Volgens een inzender in „De Tijd", op de hoogte schijnt te zijn, heeft een imbinatie van Katholieken te Amster- (onder leiding van pastoor Perquin) eds van Hilversum voordat men- ar tot het neutraliteitsbesluit was geko- en het recht gekregen, om gedurende n jaar één avond per week de H. D. O. Katholieke Omroep te gebruiken. En mogen dus, dunkt ons, nu wel de ver pachting hebben, dat van dit recht weet binnen hoe korten tijd ge- nik zal worden gemaakt. Wü gelooven intusschen, dat de n e u- ale omroep een Hilversumsch „ide- I" is, dat niet te bereiken valt. Men moge het goed bedoelen, maar de l,5( len zouden, dunkt ons, niet aan die be- l.2| ding beantwoorden. ).7i Het blijkt trouwens nu reeds, dat Hil- L.2 sum, ook al zet men het uitdrukkelijk orop, practisch moeilijk een neutrali- kan handhaven! Een frappant bewijs ons daarvan dezer dagen gegeven. H. D. O. heeft een officieel orgaan, Radio Luistergids. En in dat orgaan 1.2; fit o.m. voor een kinderrubriek (waar- 1.2 verzorgd door mej. Antoinette v. ik. Iu het nummer van 13 Febr. werd de kinderen de vraag gesteld: noem „reusachtig dier, waar wij van af- mmen." En het volgend nummer jze daarop het antwoord: De baviaan, feutraall En nog neutraler was j.I. andag het radio-uurtje voor de kinde- jfilfi, waarin mej. Antoinette v. Dijk er ir verwondering over uitte, dat een der aderen haar op de bovengenoemde J lag had geantwoord: een oliefant; de weten toch wel, aldus de neutra dame, dat de mensch afstamt van een ij(J. een baviaan! |n ilen leere daaruit te Hilversum, dat 'raliteit een moeilijk ding is! ei En de radio-luisteraars leeren daaruit, aai l behoedzaamheid bij bet luisteren, ook zg. neutrale praatuurtjes, geboden is en ook behoedzaamheid bij z.g. neutra- radio-lectuur. Wie gaan stemmen en wanneer? •J'fPij berinneren er aan, dat men zich slechts tot 15 Maart kan opgeven 873 lid van zijn locale Kiesv., zoo men lrvan nog geen lid is, om te kunnen 183meri aan stemming over de voor- lige candidatenlijst. stemming is door het Bondshestuur jaald op 26 April. »us een algemeen© datum voor heel het racbtens het Bondsreglement moet de- Isteniming worden gehouden binnen een jr dat reglement bepaalden termijn, na- het politiek advies is uitgebracht, op door het Bondshestuur te bepalen dag. szen dag nu heeft het Bondshestuur be id: 26 April. Was niet reglementair-noodzakelijlk dat deze dag voor heel het land dezeLf- zou zijn. Maar het is alleszins verklaar- f. dat het Bondshestuur zuliks heeft ge- l°..er echter Kiesvereenigingen mocb- ||jjl z!Rh welke tegen dezen datum zeer ern- lW|e bezwaren hebben let wel: zeer ern- dan zou o.i. bij tijdige aanvrage -dsbestuur dezen datum voor hen jen wijzigen, daarbij natuurlijk blij- mijn 611 -élement air beperkten "3? 2e?r emst'2e. bezwaren zullen ecb- ei niet vele Kiesvereenigingen h«b- BUITENLAND Ouitschland. Eberts begrafenis. De plechtigheden te Heidelberg. Het stoffelijk overschot van pres:dent Ebert is gister in zijn geboortestad Heidel- berg aan de aarde toevertrouwd. De plech tigheid die aan de begrafenis voorafging wa3 indrukwekkend, door haar ingetogen- beid zelfs waardiger dan de drukke plech tigheid die Woensdag te Berlijn plaats vond. Het station en alle huizen in de stra ten die naar het kerkhof leiden waren met dennegroen versierd. Verscheidene waren zwart gedrapeerd en van b:jna alle huhzen hing de republikeinsche vlag halfstok. De heole weg van het station naar het kerk hof was met dennengroen bestrooid. Van de straatlantaarns waren de glazen kap pen verwijderd en sterke breede gasvlam men brandden langs den weg. Tienduizen den stonden al vroeg in den ochtend op straat geschaard en tot boven op de da ken zalen dichte drommen kijklustigen. Hier en daar waren groote tribunes, getim merd die vol bclangste'lenden waren. In do boomen zaten jeugdige Hei demergers. De haag werd gevormd door leden van de organisatie-rijksvlag uit alle deelen van het rijk. Voorts door oud-gedienden en door agenten van politie van Baden. Op het plein voor bet station was oen groote, geheel met dennegroen versierde kolon- nade opgericht. Vlammen stegen op uit schalen die aan ©liken hoek prijkten. Enkele minuten na half 10 l-'ep de trein, die het lijk van Ebert naar Heidelberg had vervoerd, het station binnen. De burgemeester van Heidelberg hielp mevrouw Ebert en haar dochters en schoondochters uit den trein stappen. Eerst nadat zij naar de gereedstaande rij tuigen waren geleid, werd de lijkkist door agenten van de schupo uit den wagen ge- 1 aald. De zoons van den overledene, de rijkskanselier en enkele rijksm misters alsmede talrijke leden van den Rijksdag en verscheidene bui tênlandsche gasten, waaronder wij o.a. het lid van de ÏHveedo Kamer Schaper opmerkten, waren even eens met den trein meegekomen. Op net oogenblik waarop de kist uit het station werd gedragen en op den gereed staan den lijkwagen geplaatst, speelde het gemeente lijk orkest van HeidelbeTg oen choraal. Daarop defileerden gedelegeerden van de vêreenigingen der stad met hun vaandels voorbij den l:jkwagen. Er waren vereeni- gingen uit alle kringen der maatschappij: soc'aal-democratische organisaties met hun roode vaandels, voorts studentencorp sen in hun k'eurige uniformen en met bun kleurige vaandels, vereenLgingen van oud gedienden, vakorganisaties, enz. Enkele minuten na 10 uur zette de stoet zich in beweging. Na een tocht van ongeveer een half uur door de met tienduizenden belangstellen den gevulde straten kwam men op het prachtige op een heuvel gelegen kerkhof. Nadat de k:st op het graf was geplaatst nam mevrouw Ebert met de leden harer familie op stoelen plaats. De gasten en de vaande'dragers der vereenigingon schaar den zich intusschen om het graf dat vlak voor een kruis met levensgroot Christus beeld is gelegen. Voor bet graf van Ebert ligt zijn moeder begraven. Nadat bet mu ziekcorps van de schupo den treuimarsch uit bet oratorium Saul van Handel had ge speeld en 'n mannenkoor een deel van de Deutsche Mcsse van Schubert had gezon gen, spraken achtereenvolgens dr. Hellpag, staatspresident van Baden, dr. Waltz, bur gemeester van Heidelberg, Hermann Mül- ler. Baumgartner, voorzitter van den Landdag van Baden, en Leipart, voorzit ter van het Duitsch verbond van vaikver- oenigingen. Allen brachten in hun toespra ken, die diepen indruk maakten hulde aan bet levenswerk van den ontslapene. Nadat een geestelijke nog een paar woorden van troost tot de familie had gericht en het Onze Vader had gebeden werd de met de vlag van de republiek bedekte kist in de groeve neergelaten. Een muziekcorps speelde daarbij in vertraagd tempo de na tionale hymne „Deutschland über alles". Een interpellatie van de D.-Nationalen. Do Duilsch-Nationalen hebben bij den Pruisischen Landdag een interpellatie in gediend naar aanleiding van de ongeval len, die Woensdag in de hoofdstad zijn voorgevallen bij de begrafenisplechtigheid van rijkspresident Ebert. Zij wijzen erop, dat een deel der Schupo gebruikt werd voor" parade-doeleinden, terwijl er onvol doende politie beschikbaar was om de orde te handhaven. Blijkbaar heeft het, volgens de D.-nationalen, ontbroken aan een be hoorlijke politie-leid:ng. Spoorwegconflict in Saksen. Dreigende uitbreiding der stakingsbeweging. Te Leipzig is een staking uitgebroken onder de spoorwegarbeiders. De verwach ting, dat deze stak-'ngsbeweging tot Le:p- zig beperkt 'zou blijven, is niet in vervul ing gegaan. Het bestuur van de vakver- eeniging van spoorwegpersoneel in Dres den heeft eveneens besloten de staking te proclameeren. Het werk aan het station Dresden-Friedrichsladt, het grootste ran geerstation van Dresden, aan het Dresde- ner Centraalstation en aan enkele kleinere stations is neergelegd. Verwacht wordt, dal de staking zich ver der zal uitbreiden tot het personeel der gooderenstations en tot de te'egraafbeamb- ten hij dö spoorwegen. Aan het station Dresden-Altstadt zijn zooveel treinen op gehoopt, dat het reizigersverkeer in ge vaar is gebracht. Ook te Chemnitz is de staking uitgebroken en ligt het geheele goederenverkeer slil. Nader wordt gemeld, dat de staking ook te Görlitz is geproclameerd. Ook in het Rijnland en Westfalen is het gevaar voor staking aanmerkelijk toegeno men, vooral in de districten Elberfeld, Es sen en Keulen. Dg communistische ad ie. Vondst van wapentuig. Het „Journal" publiceert een telegram uit Mainz, meldende, dat de politie te Bar men in de onmiddellijke omgeving van de stad een grooten geheimen voorraad wa pens en munit:e heeft gevonden, waaron der vele mitrailleurs, handgranaten, ge weren en revolvers. Volgens de bladen zou bet bier een wapendepot betreffen der communisten, aangelegd met het oog op een a s. actie. Frankrijk. Dc Senaat en de begrooting. Ver ze t tegen het door de Kamer gevoteerde budget. De verwachting,, dat de Senaat het bud get, zooals bet door de Kamer gevoteerd is, niet aanvaarden zou, schijnt zich reeds te verwezenlijken. De rapporteur der be grooting in de commissie uit den Senaat heeft, een uitvoerige rede gehouden om te betoogen, dat het heter is allerlei juridi sche wijzigingen, door de Kamer aange bracht, voorloopig ter zijde te stellen en de begrooting sluitend te maken met de oude belastingen. Daartoe is het noodig voor negen honderd miilioen bezuinigin gen in de uitgaven aan te brengen, hetgeen niet onmogelijk is. De algemeen© toejui chingen, die de rede van den rapporteur in de commissie vond, wijzen er op, dat zijn voorstellen zeker zullen worden aangeno men. Indien de Senaat den rapporteur op de zen weg zou willen volgen, zou daardoor een ernstig oonflict met de Kamer kunnen ontstaan. Engeland. De veiligheidskveslie In het Lagerhuis. Verklaringen van Chamberlain. Een belangrijk debat is gisteren in het Engelsche Lagerhuis gevoerd. Het begon met een rede van prof. Fisher, die sprak in de plaats van Lloyd George, die door ziekte verhinderd was. Spr. zette het standpunt der liberalen uiteen omtrent de kwestie van de Keulscke zone en drong er bij de regeering met klem op aan, het volledige rapport der intergeallieerde mi litaire controle-commissie in Duitschland te publiceeren. De liberalen maken zich verder ongerust over eenige uitlatingen van don Franschen premier, welke aan leiding geven tot het vermoeden, dat vol gens het inzicht van Frankrijk de ontrui ming van de Keulscke zone vastgekoppeld is aan de algemeene kwestie der Fran- sche veiligheid. Volgens de liberalen even wel zijn deze beide kwesties geheel ge scheiden. Voorts zijn de liberalen nog steeds onveranderd gekant tegen het voor stel tot een pact tusschen Engeland, Frankrijk en België. Do minister van Buitenlandse he Zaken, Chamberlain, besprak ïn zijn antwoord allereerst de ontruimingskwestie. Hij zei- de, dat liet de bedoeling der regeering was, zoo spoedig mogelijk van de Duit- sche regeering en het Duitscbe volk de nakoming te verkrijgen van hetgeen rech tens kan worden verlangd op grond van het vredesverdrag, ten einde de bezetting zoo spoedig mogelijk te doen afloopen. In antwoord op do vragen van Fisher, betreffende de Duitscho voorstellen tot een pact, zeide Chamberlain, dat Herriot reeds aan de commissie voor de Buiten- landsche Aangelegenheden heeft mede- deeld, dat dergelijke voorstellen zijn ont vangen. Spreker zelf heeft hier het eerst van gehoord door een vertrouwelijke mede- deeling, welke hem eenige weken geleden bereikte. Hij heeft toen terstond gezegd, dat hij geen mededelingen van dien aard kon ontvangen met het uitdrukkelijk ver zoek, er niet tegen de geallieerden over te spreken. Deze voorwaarde van geheimhouding maakte hem dan eerst ook cenigszins argwanend, doch de Duitsche vertegen woordiger verzekerde hem, dat het de be doeling. van zijn regeering was, en steeds geweest is, een dergelijke mededeeling te doen aan Prijs, Brussel en Rome, en dat is thans geschied. Chamberlain verklaarde, deze nieuwe actie van de Duitsche regeering toe te juichen. En nu deze voorstellen ook aan de an dere geallieerden zijn gedaan, hecht spre ker er zeer groot gewicht aan. Zijns in ziens is het begrijpelijk, dat hij op het oogenblik nog niet in bijzonderheden kan treden. Wel kan hij zeggen, dat de voor stellen zeer aandachtig moeten worden bestudeerd. Zij bevatten een ruime vre- des- en veiligheidsmogelijkheid voor de geheele woreld en kimnen een nieuw sta dium inluiden van het werkelijk herstel van den toestand in Europa. De tijd voor isolement is thans voor Engeland voorbij. Wij kunnen niet, van het vasteland slechts door een smalle strook water gescheiden, op ons zelf le ven. Vroeger heeft de Engelsche regee ring ook niet in een dergelijken geest van egoïsme en zelfzuchtigheid gehandeld. Onze invloed in de* wereld, onze groot heid, verklaarde Chamberlain met nadruk onze macht om mede te werken tot een vreedzame oplossing van de bestaande moeilijkheden, hangt af van hetgeen wij kunnen doen, om de schaduwen van do toekomst uit den geest der mensch hei d te verdrijven. Een incident. Do redevoering, gisteravond in het Lagerhuis gehouden door den min. van Buiten! Zaken, Austen Chamberlain, werd op haar gewichtigste moment door een even zeldzaam als onverkwikkelijk in cident gestoord. Aanleiding daartoe gaf de bekende so cialistische afgevaardigde David Kirk- wood, die zich niet aan de parlementaire gebruiken kan gewennen en geen tegen stander zonder interrupties kan aanhoo- ren. Wegens ongehoorzaamheid tegenover den voorzitter werd hij tijdelijk van de Lagerhuiszittingen uitgesloten. Toen daar op de voorzitter hem vorzooht de vergade ring te verlaten, gingen alle aanwezige Labour-leden en bloc heen met hun lei der Mac Donald aan het hoofd. Turkije. Het program der nieuwe regeering. Ismet Pasja, de nieuwe Turksche pre mier, heeft in de nationale vergadering van Angora het program der regeering uiteengezet, dat zoo goed als onveranderd is wat betreft de binnenlandscke politiek In een bijeenkomst der volkspartij zeide Ismet, dat de regeering een rechtbank zou zenden naar het gebied van den op stand, met bevoegdheid te beslissen over leven en dood. Te Angora zou een tweede rechtbank worden gevestigd, maar de doodvonnissen door deze rechtbank gewe zen, zouden de bekrachtiging beLoeven van de nationale vergadering. De regee ring is voornemens alle organisaties enz. te verbieden, welker werkzaamheid in vloed oefent op den binnenlandschen toe stand. Marokko. Abd-el-Krim dood? Geruchten te Madrid. Volgens de Parijsche „Journal" gaan er te Madrid geruchten dat Abd-el-Krim gestorven is. Dit, gerucht is al meer ver spreid, maar ditmaal zou bet volgens do „Tol." waarschijnlijker zijn, daar er nu ook in een officieuze nota melding van wordt gemaakt. De broeder van Abd-el- Krim zou, naar gemeld wordt, pogingen in het werk stellen het leiderschap in handen te krijgen. In Spanje is oen Mexicaansch gene raal aangekomen, die de regeering heeft aangeboden, 2400 man voor het legioen in Marokko te leveren, die onder zijn aan voering zullen strijden. Egypte. Een llaliaansch-Egyptisch incident. Italiaansche troepen in de nabijheid van de oase Djaraboet hebben een kara vaan van Bedouienen overvallen, die zich naar Egyptisch gebied wilde begeven. Vijftien Bedouienen en achttien kameelen werden gedood, terwijl vier Bedouienen en een aantal kameelen werden meegeno men door de Italianen. De Egyptische re geering heeft versterkingstroepen naar do grens gezonden. Amerika. De opstand der Indianen in Panama. Met betrekking tot den opstand der In dianen in San Bias wordt gemeld, dat de Indianen een overeenkomst hebben getee- kend, waarbij zij beloven de geweren, die zij hadden vermeesterd, terug te geven en de in Panama geldende wetten te ge hoorzamen. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De begrafenis van Ebert te Heidelberg. Dreigende spoorwegstaking in Duitsch land. Do veiligheidskwestie in het Engelscho Lagerhuis. Verklaringen van Chamber lain. Een incident met de Labours. Geruchten, dat Abd-el-Krim overleden zou zijn. BINNENLAND. Tweede Kamer. De psychopathen- wetten aangenomen. De nieuwe rege ling van de Coöperatieve vereenigingen. (Kameroverzicht.) Eerste Kamer. De algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting zijr» geëindigd. Hoofdstuk „Financiën" is af gehandeld. Begonnen is met „Arbeid" (Ka meroverzich t.) Onze Geïllustreerde Pagina De photo-pagina bevat vandaag c.m.ï Prijsrebus. De groote brand te Zand- voort. De dood van president Ebert. Een plechtigheid aan het Spaansche Hof. Dr. Seipel in ons land. President Masarijk van Tsjecho-Slowakije. =- Op do Leipziger Messe. EERSTE KAMER. Overzicht. Gisteren zijn de algemeene beschouwin gen over de Staatsbegrooting gesloten. Minister Colijn constateerde uit de repliek en interrupties van den heer "Wibaut, dat deze socialistische senator, wat het financieel beleid betrof, toch niet zoo heel ver van hem afstond, als aanvan kelijk wel leek. Want ook de heer Wibaut had moeten erkennen, dat geen sluitende begrooting binnen enele jaren mogelijk zou zijn geweest zonder salarisverlaging en nieuwe heffingen. Nadat vervolgens Hoofdstuk II (Hooge College's van Staat en Kabinet der Konin gin) zonder debat of hoofdelijke stem ming waren goedgekeurd, kwam het hoofd stuk Financiën aan de órde en daarna hoofdstuk Arbeid. TWEEDE KAMER. Overzicht. Nadat de Kamer het tiental kleinere wetsontwerpen onder den hamer van mr Kooien had laten doorslippen, hervatte zij de beraadslagingen over de psycho- pathenwet. Na een -korte verdedigingsrede van Mi nister Heemskerk liep het debat gauw ten einde. Mevr. BakkerKort (V. D.) had succes met een amendement. Zij kon het intrekken, omdat inmiddels de Minister aan hare wenschen meer dan tegemoet was gekomen door een heden ingezonden nota van wijziging. Het ontwerp had ter beschikkingstelling voor den tijd van tien jaren zonder eenige verdere rechterlijke beschikking mogelijk willen maken. Do wijziging, thans in het ontwerp gebracht, bepaalt, dat tenminste om de twee jaren een nadere rechterlijke beslissing zal moe ten worden gegeven, over de vraag of de terbeschikkingstelling moet voortduren. Volgons het aanvankelijk ontwerp moest de rechter in zijn vonnis een bepaalden termijn noemen, die dan eventueel zou kunnen worden verlengd. Thans bepaalt de wet den eersten termijn, die ingaat on middellijk nadat de uitspraak onherroepe lijk zou zijn geworden. Het wetsontwerp werd z. h. s. aange nomen. Het moet nu naar de Eersto Kamer, maar zal onder deze regeering wel geen wet meer <wor(len. Minister Heems kerk schijnt er niet veel haast mede te zullen maken, blijkens zijn gisteren ge dane uitlatingen. Nog werd begonnen met dé behandeling van de nieuwe wettel ij k e regeling van de Coöperatieve Vereeni gingon. Deze wettelijke regeling heeft tot doel om een behoorlijke functioneering der coöperatieve vereenigingen mogelijk te maken, zooals onlangs in ons blad uitvoe rig is uiteengezet. De bestaande wet vol doet ten deze niet meer aan redelijke eischen. Op de eerste plaats ligt een ern stig bzwaar in de groote reeks van ge vallen, waarin een coöperatieve vereeni- ging thans met nietigheid wordt bedreigd, en vervolgens geeft de beslaande wet veel te ingewikkelde bepalingen ten aanzien van het verkrijgen en het verliezen van het lidmaatschap en het leveren van liet bewijs hiervan, waaruit talrijke processen, chicanes enz. zijn voortgekomen. Hierin nu tracht de nieuwe wettelijke regeling ver- belering te brengen, terwijl zij voorts eenige nieuwe voorschriften geeft, waarvan

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1