f Aangehouden. De gemeentepolitie van Terneuzen heeft Dinsdag te Axel een man gearresteerd, on der verdenking de dader to zijn van een Zaterdagnacht gepleegden inbraak in de op het terrein der kerk staande R. K. Be waarschool, waarbij een aantal gordijnen en een voorraad schoolartikelen werden ontvreemd. Een deel van het gestolene is te Axel opgespoord. De gearresteerde had voor eenigen tijd in de kerk het orgel ge stemd. Hij was in het bezit van een volle dig slel inbrckerswerkluigcn. Fabrieksschoorsteen rech gezet. Te Sleenwijk is de vorige week door Gebrs. Meppelink, schoorsteenbouwers en reparateurs te Meppel een moeilijk werk verricht, bericht de Steenwijkscho corres pondent van de „N. R. Crt." Do 30 meter hooge fabrieksschoorsteen behoorende bij de stoomhoutzagerij van de firma J. Wicherson en Zn. aldaar, was door een verzakking van het fundament belangrijk naar de fabriek gaan overhel len, zoodat er gegronde vrees bestond, dat liet gevaarte zou omvallen en bij dien val de fabriek zou verpletten. Genoemde hee- ïen M. hebben in ongeveer een week tijds den schoorsteen weer in den rechten stand weten terug te brengen zonder dat het be drijf ook maar een oogenblik behoefde stil te staan. Om cJft kolossale werk met zoo'n gunstig gevolg te kunnen uitvoeren, heeft men den schoorsteenmuur op ongeveer manshoogte in zijn geheelo dikte over ruim de helft van den omtrek, ter hoogte van twee stee- een aan den tegenovergestelden kant van de helling uitgehakt. De hierdoor ontstane breede, hooge en diepe gleuf werd met houten kielen aangevuld. Langzaam, zeer langzaam, zakte het gevaarte naar de gleuf om zijn vorigen rechten stand weer in te nemen. Thans moeten nog enkele steenen in de gemaakte gleuf gemetseld worden en het ongelooflijke, een fabrieks schoorsteen van 30 meter hoogte, die meer dan een halven meter uit het lood was gezakt, weer in zijn rechten stand terug te brengen is met het meeste succes geheel geschied. Ook een geschenk! De gemeente Dwingelo (Dr.) stelt een groot krentenbrood disponibel, wanneer de 300ste inwoner wordt ingeschreven. Buitenl. Berichten Een Amerikaansche kruiser gestrand. De kruiser „Huron", het Amerikaansch vlaggeschip in de Aziatische wateren, is gestrand ter hoogte van Malampaya Baai bij het eiland Palawan (ten N. van Bor neo). Kerk afgebrand. De kerk van St. Jean du Doigt in Bre- lagne is door den bliksem getroffen en afgebrand. Daarmede gaat een van de uit kunsthistorisch oogpunt zeer rijke ker ken verloren. Het was een van de schoone monumenten uit het begin van de zestien de eeuw. Bovendien echter is ook de mirakuleuse St. Janskapel bij den brand verloren ge gaan. Een groot aantal kunstschatten en ook de relieken heeft men kunnen redden, doch het gebouw zelf, dat om zijn schoonheid zeer beroemd was, is verloren. Vuurgevecht tusschen bandieten en politie te Parijs. Gisterenmorgen heeft in heb hartje van Parijs een gevecht plaata gehad tusschen twee autobandieten en een drietal eurveil- lecrcnde politieagenten. De politieambte naren hadden deze mannen betrapt, toen zij op verdachte wijze pakjes in een stil- staanden auto droegen Toen zij de agen- ten zagen naderen, werd onmiddellijk de motor aangezet en kon een der bandieten nog juist in den wegrijdendcn wagen springen. De andere liep hard weg en werd door de politieagenten achtervolgd. Bijna was hij gegrepen, toen hij zijn geladen revolver op een zijner achtervolgers af vuurde. De man miste en richtte het wapen daarna op zichzelf. Hij verwondde zichzelf ernstig De chauffeur en d© an dere bandiet waren met den auto ver dwenen. Voordeelige stormen. In alle berichten over de veelvuldige •tormen die de Engelsche kust dezen win ter geteisterd hebben, leest men bijna nooit anders dan omtrent de door den storm aangerichte schade, schrijft het ,,Yad." maar in menige kustplaats staat tegenover die schade een niet onaanzien lijke winst voor de betrokken gemeente. De zee werpt honderden tonnen zand en kiezel op het strand, dat, ofsohoon het f,eigendom van de Kroon." wordt, zoolang het op het vloed strand ligt-, gemeente- eigendom wordt, zoodra het een vasten Weg bereikt. In meer dan één badplaats wordt het aldus gewonnen zand en kiozel door de gemeente verkocht en een Wel- tche badplaats bestreed, alle door een bij zonderen hevigen storm, aangerichte •ohade onlangs uit de opbrengst van het ^geïmporteerde" zand en grind en hield nog een bedrag van 150 pond over. Aan d1© Sohotsche kust, voornamelijk in [Ayrshire wordt nog een derde product van de stormen gewonnen, namelijk zeewier dat voor bemesting wordt gebruikt om Kijn hoog gehalte aan kalium en jodium. Een goad bestaan Te Parijs is wegens bedelarij een man gearresteerd, die aan de politie bekende, ü!at zijn gemiddelde ontvangsten per dag ongeveer 70 gulden bedroegen. De bedelaar" had de namen der dona teurs van een sociale instelling gecopieerd en vertelde dezen personen, zich voor doende als een gewond officier uit den "toorlog, een heel verhaal van het leed dat tij had ondergaan. Altijd behoorlijk, wist tij nog meer het vertrouwen op te wekken, fcoodab den ongelukkige" ruime aalmoe- Ken weiden geschonken. L Deze aalmoezen werden in verzekerings polissen belegd. De ..bedelaar" nam echter geen kleine giften aan, welke handelwijze argwaan wekte, zoodat, toen hij bij een der adressen een dispuut over d'e aalmoes begon, dit adres de politie waarschuwde, die den „bedelaar" arresteerde Letteren en Kunst „Zang zij onze Leus." De welbekende Gem. Zangvereen. „Zang zij onze Leus' zal haar eerste Lustrum uitvoering geven op Dinsdag 10 Maart a.s. in de Stads-Gehoorzaal. Hoewel deze zangvereniging nog steeds gebukt gaat onder den financieelen druk, door het nog niet geheel opgeheven tekort het gehouden Zang- en Muziekcon cours d.d. Juni 1923, heeft het bestuur toch gemeend haar eerste lustrum-uitvoe ring een eenigszins feestelijk karakter te doen dragen en hoewel zeer bescheiden, alles in 't werk gesteld om het kunstmin nend publiek te kunnen laten genieten. Uitgevoerd zullen worden: Psalm 42 van Mendelssohn, Psalm 103 van Mobach, Hochzeitmarsch, Priestermarsch aus Atlia- lia, van Mendelssohn, Ouverture Figaro van Mozart enz. enz. Al* soliste zal o.a optreden Mej. Johan na de Zwaan, concertzangeres te 's-Gra- venhage. De orkestbegeleiding bestaat uit een twintigtal H.H. leden yan het Resi dentie-orkest en aan de vleugel Mej. Caro line de Bruijn, concert-pianiste te Voot- burg. Alphons Vrancken. Naar het „U. D." verneemt is Alphons Vrancken benoemd tot leeraar in den koor zang aan de Nieuwe Muziekschool te Utrecht. SPORT VOETBAL. DIOC. HAABL. VOETBALBOND. Junioren-Competitie. District Leiden. Uitslag van Zondag 22 Febr. 1925: E. M. S. IS. J. G. 2—2 Programma voor Zondag 1 Maart. 1 uur: E. M. S. ILeiden. Het elftal der Corinthians. Naar wij vernemen zullen de Nederland- sche Corinthians Zondag, voor den N.V. B.-beker met het volgende elftal (allen eere-leden en oud-internationals) te Lei den tegen Lugdunum uitkomen doel: Mac. Neill, achter; mr. T. Kessler (links) en Ben Verwey; midden K. Kara- perdijk, D. Lotsy en dr. Kuipers; voor: Jurgens, Francken, Jaap Bulder, B. Kess ler en mr. Welcker. GYMNASTIEK. Nieuw-Brunhilde. Gisteravond had de eerste oefenings avond der D.G.V. Nieuw-Brunhilde plaats. Er gaven zich reeds 50 adspirantleden en 25 werkende leden op. Voor deze jonge vereenigng een schitterend begin. ATHLETIEK. Nieuwe records. In Madison Square Garden te New- York liep Ritola in wedstrijden mede. Hij won do 5000 M. vóór Booth en Prim, in 14 min. 81 sec., waarmede hij zijn eigen record van 14 min. 32 2/10 sec. verbeter de. De 3 mijl liep hij in 13 min. 56 2/10 sec.; het oude record, eveneens van Ritóla, was 14 min. 14/10 sec. Ray won race over 1000 M. voor Goodwin en Gegan, en ves tigde'met 2 min. 29 6/10 sec. een nieuw indoor-record. Granvilli won een nummer 1 mijl snelwandelen, 2. Frigerio, 3. Nün- dorfer. WIELRENNEN. Wereldkampioenschappen 1925. Gemeld wordt: Zooa'ls bekend, zal do wegwedstrijd om het Wereldkampioenschap voor amateifrs, behoudens door den minister van water staat te verleenen toestemming op de Ve- luwe worden verreden op Zaterdag 22 Augustus. Do gedelegeerden der buiten- landsche honden zullen met de officials, den tocht AmsterdamApeldoorn per auto's maken, ten einde in de gelegenheid te woTdpn gesteld, de mooiste streken van ons land het Gooi, de Vechtstreek, de omgeving van Utrecht en Amersfoort en de Veluwe te aanschouwen. Op Vrijdag morgen omstreeks 10 uur zal het vertrok uit Amsterdam plaats vinden. Het meentebesluur van Hilversum heeft doen weten, dat het op dien dag de Congres sisten hij gelegenheid van hun doorreis gaarne zal ontvangen. Het zal alsdan een lunch aanbieden en heeft verder de orga nisatie-commissie verzocht den toefct zoo danig te regelen, dat het inde gelegenheid zal zijn den vreemdelingen een'hlijvendcn indruk van Hilversum hij le brengen. Het gemeentebestuur van Laren heeft bericht, dat het zeer gaarne de congres sisten op hunne terugreis van Apeldoorn op Zaterdag 22 Augustus zal begroeten én wensebt hun hij hun bezoek aan Laren op dien dag een Thé-dansant in het Hotel Hamsdorf aan te bieden. De burgemeester van beide bovenge noemde gemeenten, de hceren mr. P. J. Reymer, oud-lid van-de Tweede Kamer en jhr. H. L. M. van Nispen van Sevonaer, hebben het lidmaatschap van het eere- comitó voor dè Wereldkampioenschappen aanvaard. In het begin van de maand Maart a.s. zal de commissie voor don wegwedstrijd te Apeldoorn vergaderen. Bij die gelegen heid zal het parcours en wel meer be paaldelijk het begin- en het eindpunt daarvan worden vastgesteld. Voorts zal de logies kwestie van de renners onder de oogen worden gezien en een conferentie plaat* hebben met. de Vereen iging voor DE KATHOLIEKEN EN DE OLYMPISCHE SPELEN 1928. II Men zal bemerkt hebben, dat wij in de vorige beschouwing slechts spraken over het algemeen katholieke standpunt tegen over de Olympische Spelen als sport festijn. Menigeen zal zich hebben afgevraagd, waarom wij niets hebben gezegcl over de verdere heteekenis van deze wereldgebeur tenis. Dit willen wij even ophelderen. Wij hebben n.l. gedacht, dat de critiek, die o.a. tegen het voorstel der Regeerin.? hier en daar nog wel loskomen zal, zich vooral zal richten tof de sportged^hte. Daarom hebben wij, voor zoover die critiek uit katholieke kringen ko'mt, iets willen zeg gen over het standpunt, dat een Katholiek tegenover de Olympische Spelen alls zoo danig o. i. moet innemen. Dit standpunt zal naar ons oord<?el tevens richting gevend kunnen zijn voor de beoordeellng. van de kwestie of, eu dan met medewer king der katholieken, steun van overheids wege voor de Olympiade moet worden ge geven. Daarin leiding te geven, is natuur lijk de taak van den politieken redacteur, dien dan ook de diverse politieke zijden van het subsidie-voorstel wel zal bezien. Waar wij in het algemeen het katho lieke sport-slandpunt inzake de Olympi sche Spelen wildon, belichten, willen v wij zonder aanvankelijk te bedoe'en over heli subsidie-voorstel te schrijven. wat niet. direct tot onze competentie behoort nu toch wel iets over de merites van dat wetsvoorstel ze^en. En dan is dat dit. Ons dunkt, dat men niet in ernst kan volhouden, dat de over heid (Rijk. Provnicie, Gemeente) zich aan de tank, om deze internationa'e wereld gebeurtenis geldelijk te steunen, mag ont trekken. Tegenstanders, maar ook voor standers! van dit standpunt moet elk fa natisme vreemd zijn. Wie het zich moge lijk maakt hoe zwaar hem dit" wellicht ook zal vallen de kwestie olvoctief en nuchter te bcz'eiff kan n'et anders dan erkennen, dat deze wekenlange recks van internationale" gebeurtenissen op ons 'and een zwaren plicht 'egt, 'die van internatio na'e beteeken :s is en met welker vervul ling onze nationale eer gemoeid is. Men mag aan geen enke'en kant overdrijven! Voor de tichame'ijke opvoeding, voor de propaganda, der gezonde sport'deo. welker invloed niet. anders dan gunstig kan zün voor de weer- en veerkracht van ons volk, heeft de Olympische demonstratie haar waarde, die men niet moet onderschatten. Bleef het slechts hij de. sportieve heteeke- nis. dan zou de Olyóipiade nog ons over heidsgeld waard zijn allicht echter n'et zoo'n mrlüoen. Maar men heeft wel dege lijk in te~>z'en, dat. de groote naties, dc gronfe politieke mogendheden. drt ..bon zen" van het internationa'e staatkundige terrein, al veel langer -dan wij in Neder land, de nationale en internationale be- teekenis van de sport hebben erkend, door een moreel en en tinanrieelen steun van overheidswege, waar wij. much tere Neder landers. een héetje ra ar'tegen zouden op zien. Zelfs al zou men in gemoede de be- leekenis der sport voor het internationa'e verkeer willen ontkennen wat met de feilen in «trijd zou zijn dan nog zou men er niet toe mogen meewerken Neder land een internationaal staatkundig échec te bezorgen, wa* een everrtneele verwerping der subsidie stellig zon opleveren. Voorts moet. men deze subsidie nret an ders bezien, dan men dit b\iv. zou doen een subsidies-voorstel voor het honden van een Were'dentopnsteltine. gesteld dat die eens in ons land gehouden werd! Ook deze wore'dtentoonstelling van phy.s'eko kracht lichamelijke oefening tai sportieve behen digheid moet de Regeering steunen als een belang van nationalen en internationalen aard. Deze overwegingen van principieelen aard laten natuurlijk volop ruimte voor de bepaling van het bedrag. Het is even moei lijk te zeggen, dat het voorgestelde mil- lioen, hoe royaal het klinken moge, vooTal in dezen tijd, onvoldoende zou zijn, als te beweren dat het veel en veel te hoog is. Ten dezen aanzien vare men o. i. veilig op het kompas der Regeering, met de weten schap, dat mannen als Ruvs, Colijn en Visser geen sport-maniakkisme te verwij ten zal zijn! Zijn wij een beetje afgedwaald? Wij meenen bescheiden!ijk van niet. Want nu komen wij vanzelf tot de consequentie, dat onze katholieke volksvertegenwoordi gers vóór dit wetsontwerp zullen moeten stemmen, omdat de katholieke opvatting er zich niet tegen verzet, terwijl nationale belangen het vorderen. (Deze consequentie is te sterk; wij kunnen ze vooralsnog niet tot dp onze maken. Red. L. Crt.) Een enkele vraag zou schuchter mogen worden gedaan. Deze: wanneer wij dit subsidie-voorstel ook mogen bezien in gelijk licht als b.v. de subsidie voor tooneel en opera, zou dan ten aanzien van het Olympisch mill!oen de voorzichtigheid misplaatst zijn, welke in andere omstandigheden gelukkig aanwezig bleek, n.l. die ten aanzien van het gevaar voor vertooningen, welker moraliteit niet door den beugel kan? Wellicht zou er voor deze reserve geen aanl. id'ng zijn bij deze Olympische Spelen, indien niet met name op het gebied van vróuwenturnen den laatslen tijd opvattingen haan braken, welke voor den Katholiek niet vertoonbaar moeten worden geacht. Het is maar een Meel. Van de Rcireerings-subsidie-kwestle stappan wij nu af. Wij moeten thans, voor een andere con sequentie, terugkeeven tot ons uitgangs punt. Waar naar onze meen'ng een katho liek zonder bezwaar kan „profiteeren" van de voordeelen de sportieve zijn hier bedoeld der Olympische Spelen 1928, ook daarom geheel -anders te beoordee'en dan vroegere, omdat zij thans in ons land en dus „vlak hij huis" gehouden worden, daar moet de katholiek ook privé een eer lijk en loyaal standpunt innemen tegen over de kwestie van het verleenen van ge'deliiken steun voor het houden van de uitvoering der Olympische Spelen. Het zou weinig genereus z'jn. te verklaren, dat men wel gaarne de- sportieve en' mogelijk ook nog andere voordeelen der- Olympiade wil opstrijken, maar anderen de kosten laat betalen. Wij bedoelen dit: men moet niet. zooals wel gedaan wordt, a priori aan katholieken ontraden, gelde- lüken steun voor de Olympische Spelen in 1928 te geven. Wij behoeven geen geest driftige inschrijw'ngen te houden of en thousiaste oproepen te doen voor zulk een gel del ijken steun. Per saldo is hee' het katholieke standpunt tegenover de Olym pische Spelen niet minder gemntigd- onverschilli'g, kleurloos, neutraal! of zon der warmte, dan dat tegenover de ge noemde geheurtems als een wereldten toonstelling e d Wij hebben géén reden, er tegen te ageeren; maar wij hebben ook geen mof even om er a!'s kathol-'eken warm voor to loopen! En men bedenke hierbij ook, dat terwijl do Olympiade reeds volop steun krijgt "uit de'overheidskas menig plaatselijk Roomsch clubje, jlat mei een lapje van honderd den koning te rijk -zou zi.in. onopgemerkt een moeilijk be staan lijdt! Haarlem, II. N. SMITS Vreemdelingenverkeer te Apeldoorn ter nadere uitwerking van de feestelijkheden aldaar. Op 19 Augustus zal met de congressisten een uitstapje naar Zandvoort worden ge maakt. De Mij. „Het Nederlandsche Sport park" zal aldaar een lunch aanbieden. Het propagandaboekje voor de Wereld kampioenschappen, hetwelk gegevens zal bevatten betreffende de Nederlandsche en de Internationale Wielersport, het U. C. I.- congres, de te houden wedstrijden en de regeliug van de ontvangst der vreemde lingen zal ongeveer midden Mei a.s. door het Passage- en Reisbureau Hayman en Schuurman worden uitgegeven. Het werkje wordt geïllustreerd en zal tegen geringe prijs in Kinnen- en buitenland worden verkrijgbaar gesteld. .De affaire-Moeskops. Jolpy, de secretaris van de winlerbaan te Parijs, heeft verklaard, dat Moeskops geen contract geteekend bad voor een wed strijd te Brussel, doch slechts een monde linge belofte had gegeven, waarop hij ech ter is teruggekomen toen bekend werd, dat de wedstrijd over 100 K.M. indivi dueel verreden zou 'worden. „Tel," ZWEMMEN. Nieuwe wereldrecords. Te Minneapolis verbeterde Skelton het wereldrecord over 200 yards borstzwem- men en bracht het van 2 min. 34 2/5 6ec. op 2 min. 32 sec. Te Miami won miss Ederlo een 600 yards race vrije slag; 2. Riggin; 3. Lam bert; 4. Wainwrighl; 5. Omari. De tijd van miss Ederle, 6 min. 37 7/8 sec., was een nieuw werldrecord het oude was 6 min. 49 2/5 sec. SCHAKEN. Simutaanseance Euwe. De uitslag van de gisteravond cloor den kampioen van Nederland, dr. M. Euwe, gegeven simultaanseance in het Leidsch Schaakgenootschap was, dat in drie uur tijd 32 partijen door hem werden gewon nen. Slechts 3 spelers, de hceren G. J. van Hasselt en M. M. Segaar en de jongeheer de Bruin wisten het tot remise te bren gen. Behalve de 35 spelers waren er meer dan 60 toeschouwers, die met groote be langstelling het verloop der oartijen volg den Toen de laatste partij was beëindigd, beloonde een luid applaus den simultaan- speler voor zijn schitterende prestatie. Een Nationaal Schaakgebouw te r 's-Gravenhage. Naar wij vernemen heeft het bestuur van het 's-Gravenhaagsche Schaakgenoot schap Discendo Discimus grootsche plan nen, n.l. tot stichting van een' Nationaal Schaakgebouw te 's-Gravenhage. In een circulaire welke onder de Neder landsche schakers zal worden verspreid, is een en ander omtrent het doel van deze stichting medegedeeld. Daaraan ontleenen wij o.m.: „Er moet bij ons verrijzen een nationaal gebouw, geschikt voor nationale wedstrij den, conferentiën. en andere schaakdoel einden, toegerust met een centrale bi bliotheek, een centraal archief en toegan kelijk voor allen, die zich hij die onderne ming interesseeren. Van zulk een middenpunt zal de Ne derlandsche Schaakbond, die allengs een omvangrijke organisatie wordt, en een steeds grootere administratie heeft te voe ren, ongetwijfeld voordeelen kunnen on dervinden. Als de voorteekenen niet bedriegen, zal Nederland bovendien in den opgerichten Internationalen Schaakbond een niet on belangrijke rol vervullen. De huisvesting van het bureau van den Bond, de ontvangst van buitenlandsche bestuurders en mees ters vereischen een behoorlijke" ontvangge- legenheid en daarbij komt do verwachting, dat de Internationale Bond Nederland eer lang, althans zeer zeker in 1928, getuige zal doen zijn van belangrijke internationale wedstrijden en matches, die alleen vanuit een centraal bureau behoorlijk kunnen worden voorbereid. Het 's-Gravenhaagsche Schaakge nootschap Discendo Discimus nu heeft, mede in verhand met eigen plannen, van 'huisvesting, het voornemen, te„ beproeven om zulk een tempel Caïssa's te 's-Gra venhage te doen verrijzen. Dit initiatief is genomen zonder eenige pretentie, als zoude Discendo Discimus bij uitstek de vereeni- ging zijn in den lande voor een dusdanige onderneming aangewezen, noch op grond van de omstandigheid, dat de Residentie bepaaldelijk daarvoor in aanmerking komt Maar nu het plan eenmaal in den Haag Na het rosketi verdwijnt de on aangename smaak In den mond direct door gebruik van de verfrisschende W*Y BERT TABLETTEN Groote doozen 65 Cts /g/i Hiiiiiiiniiiiniiiiiiüi is gerijpt en ook plaatselijke omstandig, heden tot zijn vorming hebben medege- werkt, schijnt het initiatief van D. 'D. ge hele gemotiveerd en kan daaraan door geen andere vereeniging of plaats aanstoot worden genomen. D. D. is nog niet tot. do stichting van het gebouw overgegaan, en zal daartoe ook niet besluiten, voordat de voor dat doel henoodigde middelen zijn bijeenge- bracht; van do betoonde financieelo be langstelling hangt af dc beantwoording der vraag, of en op welke schaal, aan de plannen uitvoering kan worden gegeven. Vandaar ook, dat geen exploitatiebegroQ- ting kan worden overgelegd; deze komi aan do ordé zoodra de bijeengebrachte middelen toereikend zijn bevonden. Wil het te stichten gebouw aan zijn be stemming beantwoorden, dan moet het rustig en centraal gelegen zijn en bevat ten: een groote zaal voor het houden var edstrijden, vergaderingen en middag- schaaksociëteit; voorts een paar kleiner* vertrekken voor bibliotheek, archief en ad ministratie. Voor zoover niet voor deze doeleinden in beslag genomen, kunnen de Iocaliteiten (bij voorkeur aan schaakvereenigiagen) worden verhuurd. Discendo Discimus zal in dat gebouw zijn gewone bijeenkomsten houden. Ka langdurig en grondig beraad, is liet bestuur van Discendo Discimus tot het in zicht gekomen, dat voor de stichting (het zij aanbouw of aankoop) van een dusda nig gebouw een fonds van minstens vijf en dertig duizend gulden henoodigd is, wil een en ander aan bescheiden, doch niette min behoorlijke eischen voldoen. D. D. zelf heeft het goede voorbeeld ge geven en reserveert f 500 voor het sticli- tingsfonds, terwijl op genereuze wijzo voor hetzelfde doel nog f 500 door een lid aan D. D. zijn geschonken. Het bestuur hoopt voor 1 September e.k. het verdere bedrag bijeen te krijgen door deelneming der schakers in het stichtings- fonds; voor ieder gestort bedrag zal een rente van 3 procent 'sjaars worden ver goed. Terstond na 1 September 1925 en vóór den lsten November 1925 zal de ledenver gadering van Discendo Discimus, na de uitvoerbaarheid van eenig, op grond der in het stichtingsfonds gestorte golden opge maakt stichtingsplan overwogen te hebben, het besluit nemen, hetzij om tot de stich ting van het schaakgebouw over te gaan, hetzij om van de stichting daarvan af LUCHTVAART. Eer» nieuwe Zeppelin. Naar uit Frankfort a. d. Main gemeld wordt, heeft de Goodyear Mij. aan den chef-constructeur van de Zeppelinwerf, Avnstein, de opdracht gegeven, in de Ver. Staten het grootste Zeppelin-luchtschip te bouwen, dat nog ooit was op stape! gezet De motoren krijgen een gezamenlijk ver mogen van 4000 P.K. Het luchtschip ie bestemd om in de geregelde vlucht te ko men tusschen Londen on New York. Het zal over den overtocht twee dagen doen. LAKD- EN TUIGBOUW De Aalsmeersche veiling In de groote zaal van 't veilingsgeliouvt werd door de coöperatieve vereeniging „Centrale Aalsmeersche Veiling" een druk bezochte ledenvergadering gehouden. Een voorstel om een subsidie, groot zijn de f 1500, voor de tentoonstelling te Heem stede beschikbaar te stellen werd aangeno men. In samenwerking met verschillende andere veroenigingen op tu;nbouwgeb'ed, stelt men zich voor, op de eerste en derde tijdelijke tentoonstellingen aldaar, uit te komen met een collectieve groep sering?n en rozen. Voorts werd het bestuur een crediet ver leend van f 15.000 voor de uitwerking van plannen voor een nieuw veilinggebouw, waarvan de kosten geraamd worden op zeJ ton. Tegen dit voorstel kwam nogal verzei en verschillende leden gevoelden meer uitbreiding van het bestaande gebouw. Mej een flinke meerderheid van stemmen werJ ten slotte het voorstel aangenomen. In een volgende vergadering zal het le- stuur nu met plannen aankomen voor heelen nieuwbouw en nieuwbouw in deelten. Vraag: Ik heb een knecht in !t werki dien ik per week uitbelaal. Hoe lang voren moet ik hem opzeggen. Antwoord: Een week. Vraag:- Als iemand als leerling M een patroon in een vak is, moeien er da» nog rentezegels geplakt worden? An t w o o r d Voor een leerling --- worden betaald 25 cent per week (laf Vraag: Welk loon moet er verdij worden om in aanmerking te komen 1 rentezegels, welke zegels moeten het d zijn en welke leeftijd moet bereikt zijn. Antwoord Minimum loon kent wet niet: minimum leeftijd is 14 jaar.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6