Reeds eerder wo ren, zooals bekend, in verschillende plaatsen vergaderingen van tot een bepaald rayon behoorende crediteu ren gehouden. De opkomst was niet zoo groot, als ver wacht was. Behalve den geest, adviseur van De Hanze, rector Jansen, den rechts kundigen adviseur van de Bank, mr. de Groot, waren er in de zaal nog verschei dene rechtskundige adviseurs van ver schillende rayons van crediteuren, De heer Struycken wees er in zijn ope ningswoord op, dat bet bij het Bestuur van de Hanze voorzit, om voor crediteuren en debiteuren de liquidatie van de Hanze- bank zoo goed mogelijk te doen verloopen. En daarom is het Bestuur voor een minnelijke liquidatie. Nu reeds is er 70 pet. uit den boel gehaald. De directie stelt zich voor bij minnelijke liquidatie ook de an dere 30 pet. te kunnen verzilveren. De directie en commissarissen willen geheel belangeloos deze liquidatie regelen, tonder eenige salaris, of vacatiegeld. Als spr. goed is ingelicht heeft zich reeds 90 pet. der crediteuren verklaard voor minnelijke scliiikking. Groote lof en hulde brengt spr. aan hen, die ter wille van de goede zaak hun krachten hebben gegeven om dat resultaat te bereiken. Nu moet er een commissie van crediteu- ren worden benoemd: spr. zou deze niet grooter willen doen zijn dan 9 personen, van wie 3 het dagelijkscb bestuur vormen. De bank zal de kosten voor deze commissie (reis- vacatiegelden, enz.) dragen. Spr. wijst er nog op, dat na bet onder zoek van de ingestelde vertrouwenscom missie bij het hoofdbestuur het vertrouwen in de directie volkomen ongeschonden ia gebleven. De heer Peeters, secretaris van het Coll. Gommiss, verklaart, dat het Coll. ia voor minnelijka liquidatie en zich ver plicht acht geheel kosteloos deze te leiden. Hierna is de hoofddirecteur, de heer Perquin, aan het woord. Spr. becijfert, dat bij minnelijke liquida tie alle crediteuren zullen kunnen worden bevredigd; spr. rekent daarbij op 50 pet. ver lies bij meubilair enz., op 40 pet. verlies bij gebouwen, en veronderstelt ook een re delijk gegrond risico bij de afwikkeling van de credieten. De reorganisatie-reke ning is gesteld op f 640.000. Spr. geeft nog verschillende cijfers, zooals die voorkomen, op de balans, welke is overlegd bij de aan vrage om surséance en welke indertijd ia gepubliceerd. Pessimistisch wordt geschat een verlies van 15 a 10 pet.; het resultaat kan echter veel beter zijn. Er is momenteel geen enkele schuld dan aan de gewone debiteuren; dus bij geen en kele bank is er schuld. Spr. verklaart, dat bij het beschouwt als eon uiting van ver antwoordelijkheid en om te voorkomen de verdhnldng, dat hij de liquidatie uit eigen belang zou rekken, om voor zich persoon lijk beslist elke vergoeding te weigeren (ap plaus). Wanneer men meenen mocht, dat een ander de liquidatie moet uitvoeren zal spr. zich naar de regelen van de debiteu ren-commissie richten. Spr. verwacht, dat bij een minnelijke liquidatie in den loop van 1925 de eerste uitkcering van 25 pet. zal kunnen worden gedaan. Spr. zou aan de debiteuren-commissie nog enkele hoogstaande menschen willen toevoegen ook niet-Katholicken, eer stens omdat er ook niet-Katholieke credi teuren zijn, tweedens omdat men geeDerlel openbaarheid behoeft te schuwen, daar iedereen weten mag hoe er op onze Bank is gewerkt. Ook spr. betuigt er zijn waardeering over uit, dat in drie weken tijds reeds 90 pet. van crediteuren zich hebben verklaard voor een minnelijke schikking. Naar aanleiding van het gesprokene van den heer Perquin stelt de heer v. Meever- den (Amsterdam) enkele vragen, waarop de heer Perquin o.m. antwoordt: dat er aan preferenties, meestal deposito's, loopt tot een bedrag van 268.000, aan betee- kende cessies 139.000, dat er gen blanco credieten zijn gegeven (wel zijn credieten blanco geworden, waarbij bij het schatten van het risico rekening is gehouden), geen pipmessen zijn, geen panden in leen- depot (alleen is er 3000 gld. aan effecten), geen onderpand bij derden. Op vragen van den heer Keesom (Alk maar) merkt de heer Perquin o.m. op, dat er nog 88.000 gld. aan aandeclen-kapitaal niet is volgestort, dat dit hoofdzakelijk is van onwillige- (niet van onmachtige) aan deelhouders en dat er niets zal worden ontzien, om deze te dwingen hun aandeel vol te storten. Nog eenige andere vragen-stellers, o.a. mr. v. d. Oever ('s-Gravenhage) beant woordend, zegt de heer Perquin o.m. dat hot dwaasheid zou zijn om aan debiteuren iets te schenken, waarom do liquidatie zal duren, totdat alle debiteuren hebben" vol daan. En vervolgens dat slechts één pro- curour bot heeft afgewezen om in overleg te treden; alle andere hebben verklaard te willen werken in het belang van alle crediteuren. De procureurs behouden zich hun rechten voor; zij willen kennen niet alleen het verloop van deze vergadering, maar ook de'samenstelling van de credi teuren-commissie en dezer werkwijze. Spr. wil volstrekt niet die procureurs veroor- <1 pelen, die de faillissements-aanvrage nog ni'-t hebben ingetrokken; zij staan voor een moeilijk geval. Hierna is aan de orde: besnrekingen omtrent minnelijke liquidatie en benoe ming van een centrale commissie voor cre diteuren. De heer Perquin krijgt hierover het woord. Het pogen moet zijn, aldus spr., om de sursccance niet te doen doorgan en ook hel uitspieken van een faillissement fo verhinderen. De surseance is aange vraagd. voorzichtigheidshalve, om een cv ntueei dadelijk dreigend faillissement to voorkomen. Wat de commissie betreft, zou spr. het niet goed vinden, als er veel menschen uit Hanze-k ringen in zouden zitten; men woel geen „vriendjes" van de directie kie zen: daarop hebben reeds verschillende procureurs gewezen. De eerste spreker mr. Franken ('s-Gra venhage) zegt het faillissement van de Bank te hebben aangevraagd, doch meer te zijn gaan gevoelen voor minnelijke liqui datie, Alleen vreest spr. bij minnelijke li quidatie een compensatie van vorderingen, waarbij goede debiteuren worden opge kocht door crediteuren. De crediteuren zelf moeten daartegen waken. Zij moeten zich verbinden om iiiet te cedeeren, tenzij met goedvinden van het bestuur. De tweede spreker mr. Sjollema (Rotter dam) zegt dat hij gaat voelen, dat een min nelijke liquidatie, zooals die in het voor nemen ligt, in het belang kan zijn van cre diteuren. Spr. vraagt echter, wat de rechts positie zal zijn van de commissie van cre diteuren. Van de beantwoording van deze vraag hangt voor spr. af, of hij de faillis sements-aanvrage zal intrekken. Het laatste punt beantwoordt de heer Perduin onmiddellijk. Commissarissen en Direetie verklaren zich bij voorbaat be reid om mede te werken aan alle maat regelen, die de Commissie voor Crediteu ren noodig oordeelt De Commissie zal zijn geen liquidatie-commissie, omdat dan do^ verantwoording van de directie zou overgaan op de commissie. Alle volmach ten b.v. worden gesteld in handen van de commissie. De Commissie zal de zeggen schap hebben over de kosten van liqui datie, ook om zoover mogelijk bet perso neel in te krimpen. Dit zijn, zooals vanzelf spreekt, geen statuaire rechten van de Commissie, doch vrijwillig door de commis garissen gegeven rechten, in bet belang van de crediteuren, voor wie alen gelij kelijk willen opkomen. Mr. Witteman (Amsterdam) brengt hulde voor het prachtig stuk werk in de laatste weken door de Hanze geleverd (applaus). Directie en Commissarissen huldigen voor het beheer, kan spr. niet, omdat hij niet voldoende op de hoogte is. Maar wel wil spr. uitdrukkelijk verkla ren, dat niet mag worden ge sp r o ke n van een Hanze-schan- daal; er zijn geen dingen gebeurt, die niet door den beugel kunnen (applaus). Als wij tot minnelijke liquidatie beslissen, dan moet men daarbij tot richtsnoer ne men het verloop van een faillissement; een liquidatie met strakke hand, flink en voortvarend afgewikkeld. Spr. kan - zich niet vereenigen met het idee,'' om uit «elk rayon een vertegenwoordi ger in de commissie te kiezen; er moet rekening worden gehouden met de betee- kenis van elk rayon wat betreft de schul den. Spr. wil 12 commissieleden; voor elk half miüioen crediteuren één lid. Voor Amsterdam zouden er dan drie.leden zijn. De commissie zal moeten onderzoeken en 't resultaat daarvan aan de crediteuren me de deelen en dan eerst zullen de cre diteuren moeten beslissen over de vraag: faillissement of minnelijke liquidatie. Sprekers groep in Amsterdam is voor een liquidatie, die spoedig afloopt; hoogstens 2 3 jaar. Uit de commissie moot volgens spr., worden benoemd een bezoldigde da- gelijksche commissie van beheer, bestaan de uit een bank-expert, een accountant en een jurist. Spr. vreest, dat we op grooten schaal cessies zullen krijgen. We moeten niet de crediteuren maar de debiteuren la ten teekenen, en wel, dat zij geen cessies zullen aannemen. Spreker meent, dat men zich van de 10 pet. crediteuren, die zich niet nog voor minnelijke schikking hebben verklaard, niet al te bezorgd behoeft te maken. Als deze een faillissement zouden verkrijgen, dan zouden de andere credi teuren in dat faillissement een accoord kumien aanbieden en dan beslist de meer derheid over de minderheid. Spreker wil ten slotte liever een faillissement dan een surseance van betaling, welk laatste hij ook niet waarschijnlijk acht. Hierna wordt gepauzeerd. Het psychotechnisch onderzoek. Gisteravond hield de heer G. Kiers, di recteur van het Bouw- en Woningtoezicht, in de Nutszaal een lezing met lichtbeelden over het psychotechnisch onderzoek, steu nend op zijn studie en ervaring als oud-of ficier. In het leger toch zijn verleden jaar 15.000 recruten aan zulk een onderzoek onderworpen. Tot deze voordracht waren uitgenoodigd officieren en meerdere personen uit de burgermaatschappij; de belangstelling was niet erg groot. Aanwezig waren wethouder Reimerin- ger, de directeur van den Socialen Dienst en meerdere gemeente-ambtenaren zoo als men weet, is bij de gemeente een bu reau voor beroepskeuze in overweging. De spreker begon met eenige aanvecht bare definities van psychologie. Dat psy chologie „eeniszins doet denken" aan phi losophic, dat de psychologie tegenwoordig niet meer als een wijsgeerige wetenschap wordt beschouwd wij, en zoo velen met ons, onderschrijven dat volstrekt niet! Met belangstelling hebben wij den spre ker hooren uiteenzetten, hoe de experimen teel© psychologie, de psychotechniek, de practische toepassing der zielkunde nuttig is voor de beroepskeuze, nuttig voor het vaststellen van iemands practische intelli gentie. Onder practische intelligentie verstaan we de juistheid van werken, de snelheid om het ware van het valsche, het wezenlijke van het bijkomstige te onderscheiden, ge dachten te rangschikken te verbinden, een saamgestelde opdracht snel uit te voeren Met lichtbeelden liet spr. practische proeven zien, .die genomen worden om die practische intelligentie te kunnen be palen, althans ongeveer en in groote trek ken. 't Was inderdaad een avond, die nuttige resultaten kan hebben. De spreker, die verwees naar het mili tair bureau voor psycho-technisch onder zoek te Utrecht, kent ongetwijfeld ook het Katholiek bureau aldaar en de pioniers der psycho-techniek hier te landen, die ka tholieken zijn. De nieuwe tijd stelt aan het tegenwoor dige zakenleven steeds meer eischen en' met de toename der techniek en in ver band daarmede het steeds grooter wor dend aantal verkeersmiddelen moet de zakenman met een en ander medegaan. Dit heeft de beer N. Kwestroo, Hooge woerd 131, begrepen en aan zijn sinds lange jaren bestaande motor- en rijwiel zaak heeft hij dan ook een uitbreiding ge geven, zooals de tijd die op het oogenblik eischt. De motor is thans uit zijn zaak ver dwenen om plaats te maken voor de auto mobiel. 't Betreft hier speciaal de „Stude- baker", een elegante wagen van reputatie en in diverse uitvoeringen. Een ervan is reeds in den winkel tentoongesteld, een tweede volgt spoedig. Het is een auto van het model 1925, van alle comfort voorzien, als centrale verwarming, ballonbanden, vier remmen, uitstekende verlichting enz. en alles wordt op de meest gemakkelijke wijze uitgevoerd. De heer Kwestroo zal hij het toenemend auto-verkeer ongetwij feld gebaat zijn en dan ook zal bij zijn voorgenomen nog grootere uitbreidings plannen kunnen ten uitvoer brengen. Zondag 1 Maart a.s. hoopt de heer H. Devilee don dag te berdenkon, waarop hii vóór 25 jaar in dienst trad van den heer v. d. Hevden, Galanteriewinkel ,.De Gou den Sleutels" op do Haarlemmerstraat. Hedenmiddag om half twee werd op het Kort Rapenburg de tuinman G. v. d. W., woonachtig aan den Rijn- en Schiekade> door rlen met paard bespannen bierwagen van C. Bloot uit de Klpksteeg aangereden. De man werd tegen den grond geslingerd en beliep eenige ontvellingen aan de lin kerhand. In de apotheek van den heer Pelle werd den man een verband gelegd. MUZIEK. Gemengd Koor „Sursum Corda." „R u t h." Toen César Franek dit Bijbelscb toon ge dicht. voltooide was hij maar drie en twin tig jaar oud Een jeugdwerk dus! Niets van de grootheid van zijn Beatitudes", waarin, hij het hoogtepunt der melodische reinheid bereikt heeft. Ook in dit werk treft Frances ernstige devote natuur Te midden van het Parijsche leven, dat hem zoo nabij was maar waarvan hij toch ook zoo vèr af was stond daar de jonge gods dienstige kunstenaar als een persoonlijk heid; hoewel hij tijdens zijn leven niet de waardeering heeft genoten, die hij ver diende Een inleiding voor orkest voert den toehoorder het eerste deel binnen. De clarinetten geven een thema, dat in 't werk herhaaldelijjc weerkeert een soort Leidmotief Somber is de aanhef het leed van Naomi en haar dochters, waaraan het in mineur gehouden koor der „Moa- bieten" voorafgaat. Het tweede deel leidt ons op de velden van Booz, waar Ruth de aren leest Het derde deel, waaraan een zeldzaam voor spel voorafgaat, opent met een duet van Booz en Ruth. Titf do orkestratie treft men een zeer gevoelig coloriet aan; veel lyri sche rijkdom bezit het gansche werk. On tegenzeggelijk wordt men voortdurend ge troffen door de melodieën van zijn diep gevoelig hart. Hij maakt ons deelgenoot in zijn persoonlijke meditaties, in zijn stil le ernst, maar ook in zijn vreugden, die hij uitzingt met aristocratische zwier. •Toch doet zich een verlangen,naar meer variatie gevoelen, ondanks al het mooie, in de compositie. Hubert Cuypcrs. de voortreffelijke diri gent van „Sursum Corda", beeft ons van zijn koorzang doen genieten. Hij woekert met zijn krachten, wat de mannenkoren betreft. Niet geheel gelijk in volume zijn deze aan de 'vrouwenkoren, die veel tal rijker bezet zijn. Mooi beschaafd van timbre komt de zang tot ons Heel de uit voering wijst op groote verzorging, want er is met distinctie gezongen Hubert Cuy- pers voelt de schoonheid van 't gezongen woord en geeft 't ons met fraai betoonde accenten en temperamentvolle stuwing. Hij geeft daar. waar de Franck-melodie breed tot ons kwam deze in de grootste vol zongenheid, zooais in het welkomstkoor der „Bethlehemieten" en het grootsche slotkoor. Franck9 hooge beschouwingen gaf bij met poëtische visie En dan dat prachtige voorspel tot 't derde deel! Voelt men zich hier niet opgeheven tot boven bet wereldsehe? Van de solisten noem ik Dekker nummer één Hij zong wel gedistingeerde muzikali teit. Nobel belichtte hij de waardige Booz- partij, met diepe reflectie. De nog heel jonge tenor Hannema vertolkte de niet groote maar wel belangrijke tenorpartijen. Hij beeft een mooi helder getumbreerd ge luid, dat reeds goed goplaatsfc is. een in nerlijke drang naar voordracht; een jong zanger dus die wat belooft. Mevrouw Jeanne Rits als Ruth gaf wel mooie mo menten. maar 't geheel was niet beteeke- nisvol genoeg, 't Mooiste was zij in haar samenzang met Dekker De tweede so- 'praan Gonny Vogt als Naomi" heeft even als haar lamst zuster van dezen avond een mooi geluid. Aan résonnance kan haar zang winnen waardoor haar zingen ge makkelijker zal worden en zij zich meer bezield muzikaal en grooter zal kunnen geven waarnaar zij voortdurend streeft Die dritte im Bunde was de alt Mathilde Nieuwerkerk, die plotseling inviel voor Mejuffrouw Josephine Boelen, die onge steld was. Zij zong in de terzetten de par tij van „Örpha". Een ondankbare taak is het om onvoorbereid in te vallen. Met haar donkere stem heeft zij zioli hiervan zeer naar genoegen gekweten Meer voor bereiding zou natuurlijk rijper vrucht heb ben gegeven. Do begeleiding was bij het Residentie-orkest in goede handen. Ge heel in Cuypers geest is er met* veel verve en onderscheiding gespeeld. Er is muzi kaal gezongen; 't was een opvolgen en uitwerken van de intenties van den leider zoowel door luft koor als dooï 'torkest waaraan fluiten, hobo, harp en strijkkwar tet zoo'n werkzaam aandeel hadden. Elk der gezongen koren had zijn bijzondere aantrekkelijkheid door volzongenheid, door mooi rubato door fraai rhythm© en accenten. Als ensemble-dirigent hebben wij Hubert Cuypers met veel belangstel ling gadegeslagen. „Sursum Corda" mocht zich verheugen in een groot aantal belangstellenden, die aan 't slot ruimschoots hun dank betuig den voor 't genot-ene. De dirigent werd ge lauwerd, de dames-solisten ontvingen bloe men J K. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) De actie voor de groote verkiezingen. M:jnheer de Redacteur. Naar aanleiding van uw driestar in uw blad van Zaterdag j.l. waarin u wijst op het inderdaad belangrijk noodige vormen van een verkiezingsfonds (evena's de S. D. A. Pen dat men daartoe de leden der Kiesvereen. bewege, zich te verplichten, om gedurende een zekeren tijd, wekelijks of maandelijks, een bijdrage te geven voor dat verkiezingsfonds, will ik u vragen: acht u het niet tevens ter overweging al leszins gewenscht, om die actie tot deel name ook hij niet-leden der Kiesver een. te voeren dus niet alleen beperkt tot de leden, doch iedereen bijdraagt voor het algemeen belang, om des te beter het doel te bereiken?! Hoogachtend, Uw diw., A. T. Leiden, 23 Febr. '25. Natuurlijk zal de R. K. Kiesv. ook van niet-leden gaarne giften ontvangen. Maar wij mogen toch veronderstellen, dat do meeste in de politieke actié belangstel lenden beginnen met lid' van de K-'esv. te worden. RED. Moderne danswoede. ,,Ook bij de aan onze zorg toevertrouwde geloovigen wordt de degelijke, echt gods dienstige geest van weleer veeltijds ver vangen door een wuften. lichtzinnigen geest van zinnelijkheid en genotzucht Zoo klonk de ernstige klacht van het Gezamenlijk Nederlandsch Episcopaat in den Vastenbrief van het jaar 1924. Die wuftheid en lichtzinnigheid, door on ze trouwe en zorgzame Herders met zoo veel klem afgekeurd, toont zich niet het minst in die overdreven zucht naar dans- vermakelijkheden. die bij velen tot een ware danswoede, een dansmanie is uitge groeid. Wij mogen en wij willen niet overdrij ven Op zich zelf is dansen niet verkeerd en indien het zich dan ook zou beperken tot een enkelen, gezelligen avond, nu en dan, waarbij behoorlijk toezicht en goede keuze van clubgenooten de schutsengelen vormen van e&r en deugd, dan ware een waar schuwing gelukkig overbodig. Maar de praktijk leert het anders. Wat openhartige en eerlijke jongelieden over den aard en omstandigheden van het hedendaagsche dansen, ook in besloten Roomsche clubs,mededeelen, dwingt en dringt tot dit droef getuigenisdat de dans door een onrustbarend percentage van jongemannen en ook van jonge meis jes op schandelijke wijze wordt misbruikt tot zondige zinneprikkeling. tot een aan slag op de heilige deugd der kuiscliheid. Zoowel de gedurfdheid van sommige dansen, zelf. als de onvoldoende kleeding der danseressen en andere omstandighe den, alsook het vee) te dikwijls en veel te lang zich overgeven aan dit gevaarlijk vermaak, zijn de voornaamste factoren, welke tot een krachtig tegengaan dezer moderne danswoede met haar heilloozen nasleep van zedelijke ellende, moeten dringen En wie zijn op de allereerste plaats ver plicht, hier te waken en te weren? Zij. die aan het opkomen en snel zich uitbreidend kwaad de meeste schuld heb ben. En aan wie is die groote', overgroot© schuld 1 Aan de ouders, met hun veel te toegeef lijke, weekelijke, en ziekelijke opvoeding hunner kinderen Er wordt als zwakke en laffe zelfvet- dediging geregeld geboord: De kinderen zijn niet meer als vroeger. De ouders heb ben niet zooveel meer over de kinderen te zeggen. Doch, wat antwoorden daarop de geza menlijke Bisschoppen in bun Vastenman- dement? ,,Wij vragen: wie is daarvan de schuld? zoo niet de ouders, die de kinderen aldus tot hun verderf hebben opgevoed." Dat de blinde of kortzichtige, onervaren en onrijpe jeugd zich met onbezonnen on stuimigheid wil werpen in de lokkende ge nietingen der wereld, is natuurlijk niet te vergoelijken doch te begrijpen; maar dat ouders, ook katholieke ouders en katho lieke ouders uit families met de beste tra dities, als ziSnde blind zich betoonen. ten opzichte van de groote. zedelijke gevaren hunner kinderen, kan en mag niet anders dan bevreemding wekken en scherpe af keuring Zij kennen het kwaad, zij beseft fen h©t gevaar. Om een dubbeje reden, en voor zich zelf en voor hun kinderen moesten zij inzien en door hun ernstig en kloek, gedrag dit in zicht toonen en belijden; dal die moderne overdreven' danszucht niet enkel een treu rig toeken is van den wuften, lichtzinni gen geest, welke volgens het Bisschoppe lijke vermaan ook in vele onzer katholieke families is binnengeslopen, maar dat die zelfde dansmanie op bare beurt steeds verder vervoeren en verleiden zal tot ont kerstening van huisgezin en maatschappij, «tot vergetelheid van het hoogere, het eeuwige, het bovennatuurlijke, m.a.w. lei den zal tot het moderne paganisme of hei dendom, hetwelk niets meer verstaan wil van St. Paulus' vermanend woord: zoekt en smaakt de dingen, die boven zijn! Gemeentelijke Aankondig; GEMEENTELIJKE VISCHVERKq Aan den Gemeentelijken Visch, Vischmarkt 19. Telef 1225, ie VI verkrijgbaar: SCHELVISCH f 0.20, f 032, f 0.50, SCHOL i f 0 18, f 0.38 SCHAR a f 018 GEH KABELJAUW k f 030 pèr IJBOKKING k f 0.06 en HARING per stuk N. O. DE GIJSELAAR, B* Leiden, 26 Febr. 1925. Katholieks Agent LEIDEN Donderdag. Repetitie Zangkoor Vrouwenbond, St. Antony tronaat, te 6.30 uur. ZOETER WOUDE. Donderdag. Het Wit Gele Kruis, naatsgebouw, te 7.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdietui apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 1 Maart asi-waaj; men door de apotheek van den hes Bo^kwijt, Wschmnrkt 8. Tri 552. De wijze en krachtige ouder-wake daarom de rem zijn, welke de andj? door wilder voortstormende danswoej. genhoudt. En het allerminste, wat n ouders gevraagd moet worden, is t«d ker, dat zij zich verzetten tegen 1 laas ook in roomsche kringn reeds gedrongen, dwaas en gevaarlijk der zoogenaamde „kinderbals Deze immers strooien en kweekeni ontvankelijke harten onzer jeugd d* looze zaden en kiemen der op latei tijd wild woekerende, schier niet uw te roeien danszucht 0| LAND- EN TUENBO! BESTRIJDING DER EMELTEN De emelten zijn er weer in massa1! vorige jaar bad men ook van de e plaag in verschillende streken veel i den, de „grauwe wormen" vierden vraatzucht bot in weiden en op akken ter, in Juli, hadden vele gewassen n de aangerichte schade min of mee: steld; de emelten waren namelijk trokken om zich te verpoppen. Men de emelt is de pootlooze, grauw kleurde larve van een larigpootmug. mug zag men in Augustus en T boven de groenlanden en de zwarte in groote zwermen, zoodat toenreedi de vrees gekoesterd mócht worden,! plaag zich herhalen zou. Do langpa legt haar eitjes aan de oppervlakte den grond, en hieruit komen larfjes, welke, al groeiende, zich onli len tot de grauwe wormen, die we weer zoo veelvuldig aantreffen. De doet zich te goed aan tal van gras en klaver, granen en bieten, erwten, aardbeien, enz. enz. Voorali verstoppelland treft men ze aan. vriezend weer kruipen ze dieper i grond; bij gunstiger weersgesteldhfi men ze 's nachts of 's morgens vroe; boven en kruipen over den grond. 1 ze daarbij in een greppel terecht, d ze er veelal slecht aan tce, dus niet „terecht", want als de wanden zijn, kunnen ze, dewijl ze geen hebben, er niet tegen opklauteren. 1 den dan licht een buit der vogels, d natuurlijke bondgenooten bij de best der emelten zijn. We lazen onlangs r landbouwer in Drente, die bij het f len in waterachtig grasland op deni der greppels 10 centimeter onder li ter tienduizenden larven (emelten) daar waren er nog al wat, en 't geen wonder dat, zooafe hij schreef, een Hectare groenland „bijna tot nis teerd" was. In dezelfde provincie fl elders zijn vele akkers rogg< teisterd, dat men er den ploeg in di< zetten, of dient bij te zaaien rogge. Gelukkig, dat de emelten, s zeiden, in de natuur beur vijanden I Trouwens, dit is steeds zoo: tracht immer het verstoorde evenro herstellen. En zoo zien we nu mol en de kraai (lees: de roek) ij* de weer om de emelten te verslinde zachte winterweer bracht de molk boven en zelden zag men zooveel hoopen in de graslanden, in vele overvloedig voedsel voor deze ww te vinden. En de roeken ziet men! derden tegelijk neerstrijken op de' taste perceelen (kraaien, zeggen d schen, maar deze ziet men niet in ten", en van nabij kan men ze ook roeken onderscheiden door de dot® op den snavelwortel, welke veertjtf roek ontbreken). Ook andere voff de spreeuw, maken jacht op de Toch zijn ze met hun allen niet stee genoeg om de emelten plaag op te lij Is daarom gelukkig, dat een middd vonden, waarmee we die plaag kun- strijden. Dit is: Parijschgroen, Urania-groen genoemd. Het standdeel hiervan is: arsenicum kruid), waarvan het 55 a 58 pet.® vattem Het middel, dat stoffijn zijn, mengt men met tarwezemelen, houding van 1 kilo op 25 kilo welke hoeveelheid is benoodigd vo Hectare. Tarwezemelen zijn bel' roggczemelen; deze laatste laten w der goed uitstrooien en worden 0 zoo gretig door de emelten genuB rijsch-groen is een zwaar maag# zichtigheid is daarom geboden. j ga van den wind af slaan en r een doek voor den mond, en stop!1 in den neus. 't Mengen doe r"

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2