„Be leidsÉ Cont" Tweede Blad RECLAME DE STAND VAN DE FIRMA'S BLONK, GRAAN- EN FOURAGE.HANDEL, LEIDSCHENDAM/LEIDEN, OP DE LEIDSCHE PLUIMVEE-TENTOONSTELLING Dinsaag 17 Februari 1925 "~~'~BIUNiZNLAND BE BELASTINGWIJZIGINGEN. Hoe het is en wat wordt voorgesteld. Tes verkrijging van een overzicht van de vennelde ontwerpen tot wijziging van een aantal belastingwetten, laten wij hier de hoofdzaken van dë ingediende ontwer pen volgen. Voorgesteld wordt, zooals men weet: I. verlaging van het successierecht en bet recht van schenking; II. vermindering van den druk der in- tomstoabelasting door verhooging van len kinderaftrek en invoering van een af- :rek voor den gehuwden staat; III. verlaging van de verdedigingsbelas- _ing II ongeveer met de helft. - IV. Tegenover het verlies, dat de schat- rist door de drie voorgaande maatregelen al lijden, wordt de invoering voorgesteld an een als onderdeel van het zegelrecht te effen belasting, welke tevens ten doel ■eeft door beperking van de uitgaven de .«sparing te bevorderen. (Dit laatste ont- verp is in ons vorig nummer uitvoerig .voorgegeven). I. Successierecht. Doordat voorgesteld wordt de in 1921 Ingevoerde verhoogingen met de helft te verminderen, zal het heffingsperentage dl naar de som der verkrijging bedraagt, zijn: indien geërfd of verkregen wordt a. door kinderen of door de(n) echt genoot 27 (thans 3%8); b. door afstammelingen in tweeden en verderen graad 3 3/410 Vt (thans 51/4 12); c. door bloedverwanten in de rechte opgaande lijn 9 Yi14 (14 Vi19); d. door broeders en zusters 1322 (18-27); e. door kindereu van broeders en zus- Ier 19 X— 28 K (27—36). f. in alle andere niet voorziene gevallen 28-37 (38—47). Voor kinderen (sub 1) zal dus betaald moeten worden voor 1000 of minder VA pet., voor het gedeelte der verkrijging lat meer dan 1000 doch niet meer dan /'2000 3 pet., meer dan ƒ2000 doch niet neer dan 5000 3% pet., enz., totdat bo zen 500,000 het maximum van 7 pet. vordt geheven. Voor de andere categorieën ïaar analogie. Door deze verlaging van de precentages al de opbrengst volgens raming met 10 aillioen gulden afnemen. Schenkingen aan rechtspersonen, welke loofdzakelijk een algemeen maalschappe- Ijk belang beoogen, hoofdzakelijk als in- lelling van weldadigheid werkzaam zijn, 'f zich hoofdzakelijk de verpleging van zie- •en of gebrekkigen ten doel stellen, zul- ?n in het vervolg geen vrijstelling meer «nieten, doch met 10 pet. getroffen wor sen. De voorgestelde opheffing van de /rijstelling van deze verkrijgingen tenge- 'olge van schenking gaat echter gepaard net een belangrijke verlaging, van het recht, verschuldigd op de ve?krijgingen bij erfenis op legaat, hetgeen thans kan be dragen van 18 tot en met 27 pet. en terug gebracht wordt tot eveneens 10 pet. II Inkomstenbelasting. Het belastbaar inkomen zal volgens het ontwerp tot wijziging van de wet op de in komstenbelasting verminderd worden: a. voor gehuwden met 200; b. voor hen, die minderjarige eigen of aangehuwde kin deren of pleegkinderen hebben, met ƒ300 voor ieder kind, dat niet zelf in deze be lasting wordt aangeslagen. Ongehuwden, die aanspraak hebben op de vermindering, bedoeld onder b. worden met gehuwden ge lijkgesteld. Tot nog toe kent de wet slechts een kin- der aftrek van 100 per kind voor inko mens beneden ƒ1400, die stijgt tot 200 per kind bij inkomens van 3000 en meer. Een gehuwde met 3 kinderen en een oolastbaar inkomen van 1500 betaalt thans 27, volgens de nieuwe regeling mets; van ƒ2000 thans ƒ16.50, volgens de nieuwe regeling 3; van ƒ3000 ond. 7 47 en 30; van ƒ4000 ond. ƒ82 en 64.50; van ƒ5000 ƒ119 en 99,50; van 7 6000 159 en 139; van 7000 199 en 7179; van ƒ8000 ƒ241 en ƒ219; van 7 9000 286 en 263,6; van 10.000 331 en 7 308.5; van 12.000 ƒ428 en ƒ403; enz. Uit deze wijziging wordt eon verminde- ring van de opbrengst met 15 millioen geraamd (incl. 3 millioen minder voor de opcenten van het leeningsfonds). HI- Verdedigings be lasting II Het op deze belasting betrekking heb- n.ende wetsontwerp beoogt: a- het tarief met ongeveer 50 pet. te agen. 17e verlaging beteekent een ver hindering van den druk met plus minus J ld millioen. Wordt volgens het bestaande tarief van een belastbare som van 1200 2 geheven, olgens het nieuwe tarief zou dat 1 wor- en. Deze bedragen zijn ondersch. voor Voaruw3 van /150° /3 3° en f 7 60: ff TnX/ 6 ?n f 2/76; f 5000 31 en f 17.50; 88.50 en ƒ47,50; ƒ15.000 ff f 8&; f 20 000 f 251 en 135; 560 51 6n "^185; 50000 1113,5 f twee(de plaats heeft het ont- I tl^p* -ten rï°6*' gebreken', die aan de ver- I j:* '^^^ksting II in haar tegenwoor- tin^iiVOrm van e°wone jaarlijksche bclas- Dg ileven, weg te nemen. Gemengde Berichten Slachtoffer van Jiet verkeer. De 66-jarige bakker E. R. J. S., te 's-Gravenhage, werd den 16en Januari op de Beeklaan aangereden door een luxe auto. De man stak met zijn wagen plotse ling de straat over, waardoor de auto te gen de kar reed. De kar zwenkte en de oude man sloeg tegen de straat. Hij kreeg een ernstige hoofdwond, een hersenschud- ding en werd inwendig gekneusd. Zondag is hij in het Ziekenhuis aan de gevolgen overleden. In een put gevallen en verdronken. Gistermorgen is te Nisse bij Goes de 42- jarige werkman A. Hoebeke bij het water pulten, in een welput bij zijn buurman ge vallen. Toen hij werd opgehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken. Aan den dood ontsnapt. Terwijl het echtpaar J. Plucker te Dinxperlo Zondag het huis had verlaten en de deur gesloten, hadden ze een jong kind in bed achtergelaten. Bij de kachel stond een kinderwagen, waarvan eenige kleeren daarover hangende, in brand wa ren geraakt. Voorbijgangers bemerkten een verstikkenden rook, waarna de deur met geweld werd geopend, zoodat nog bij tijds het jonge kind, dat sliep, voor ver stikking kon worden gered en de brand gebluscht. Auto in de sloot gereden. Gistermiddag is op den Rotterdamachen Straatweg, onder Overscbie, éen ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een groote vracht auto van de firma N. van Hoorn te Rot terdam, die ledig uit Leiden kwam, reed nabij de Schans door het defect raken van de stuurinrichting plotseling van den weg af en kwam met den kop in de sloot te recht. De chauffeur, de 450-jarige M. A. Faling, werd ernstig aan het hoofd ge wond. Per auto werd hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Na verbon den te zijn kon bij huiswaarts keeren. De beide overige inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto werd zwaar bescha digd. Botsing tusschen tram en auto. Gisterenmiddag half twee gebeurde te Zandvoort een vrij ernstig auto-ongeluk dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Een auto uit Zandvoort, bestuurd door den heer H. K., kwam in matigen gang den Koninginne-weg afrijden toen de tram ZandvoortHaarlem passeerde. De auto reed achter de tram om en werd gegrepen door een tram die uit Haarlem kwam. Deze greep den auto van achteren beet, waardoor deze eenige meters vooruit schoot en daarna kantelde. In den auto zaten 8 personen, meerendeels vischhan- delaars en knechts. De heer G. K. uit Zandvoort klaagde over inwendige kneu zingen; J. K. bleek een been gebroken te hebben, terwijl J. J. T. klaagde over pijn in het hoofd. De vijf andere personen kwamen met den schrik vrij. Na verbonden te zijn door doktoren konden de gekwetsten naar huis worden vervoerd. De auto is zoo goed als vernield; de tram werd beschadigd aan de voorzijde. Onvoorzichtig rijder. Zaterdagavond, omstreeks kwart over j .acht, toen een 28-jarige man, te 's-Gra venhage, die eenigen tijd vertoefd had in een café aan de Weteringkade, zich weer per motorrijwiel naar het station Holland- sche Spoor wilde begeven, reed hij met snelle vaart de Weteringkade af, toen plotseling een auto van de andere zijde aan het Hofwijkplein naderde. Toen de motorrijder nog probeerde tusschen auto en troittoir door te glippen, volgde een aanrijding. De motorrijder sloeg over den kop en werd ernstig gewond. Zijn rijwiel werd geheel vernield. De auto bekwam slechts geringe schade. In zeer zorgwek- kenden toestand is de motorrijder opge nomen. Men constateerde, dat hij een her senschudding had bekomen, en dat beide beenen gebroken waren en dat hij boven dien nog inwendig was gekneusd. Zondagmorgen is hij in hef ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Verzet tegen de politie. Te Eindhoven werden gisterennacht twee agenten van politie, die een dronken man wilden arrestesteeren, lastig geval len door drie personen, die te kennen ga ven te zullen beletten, dat de arrestant werd meegenomen. Een van hen bracht op een gegeven oogenblik den agent Brok 'u steek met een mes toe. De andere agent loste een schot in de lucht, waarop het drietal de vlucht nam. De arrestant werd naar het politiebureau gebracht en de ge wonde agent werd in een café binnen ge dragen, waar bleek dat hij in de borst ge stoken was, Een dokter achtte 's mans overbrenging naar het ziekenhuis noodza kelijk; de verwonding is echter niet le vensgevaarlijk. In verband met het gebeurde is de 32-ja- rige P. T. R. uit Eindhoven, die zeer on gunstig bekend staat, aangehouden. Ongewenscht bezoek Toen de huisvrouw van den paarden- slachter R. te Roermond, zich naar den zolder begaf, ontdekte zij daar een vreem den man. Zij riep om hulp, waarna de po- iltie den vreemdeling kon arresteeren. Het bleek een Duitscher- te zijn, die zich reeds twee dagen op dien zolder voor de politie, die hem zocht, had weten schuil te houden Geheime branderij ontdekt. Op eenlg vermoeden werd de vorige week door een viertal commiezen, waaron der één commies-verificateur uit Utrecht en 3 commiezen uit Jutfaas een inval ge daan bij G. v. W. in het buurtschap ,,'t Goy" onder de gemeente Houten. Men had het vermoeden dat er zich in dit huis een geheimo branderij bevond en werkelijk werd daar des namiddags om ongeveer half drie een volledige installatie, verbor gen op een hooizolder, ontdekt. De ge- heele installatie werd in beslag genomen en per wagen naar Utrecht vervoerd. Om ongeveer half vijf, na de huiszoeking, ont- dak te. één vfl.n da commiezen nog een per soon, een zekere V. uit Woerden, die zich gedurende deze twee uren, op het kippen hok had schuil gehouden en als de hoofd schuldige beschouwd moet worden. D.) Loterljzwendel. Bij de opsporing van een aantal lote- rijtjes die te Hilversum bij verschillende kleine winkeliers werden gehouden, is de politie aldaar tot de ontdekking gekomen dat de hoofd-ondernemer van deze prak tijken was de firma R. te 's-Gravenhage. Deze gaf aan verschillende kleine kruide niers te Hilversum haar „waren" in den vorm van verlegen en beschimmelde chocolade als prijzen bij een z.g. prik bord. De „lotelingen" mochten tegen betaling van één dubbeltje één van de 500 gaatjes, welke zich op het prikbord bevonden uit steken. Als prijzen waren aan deze onder neming, die den naam van „prik puzzle" droeg, verbonden een wankel schemer lampje, een roestige wekker en de boven vermelde geurige chocolade. De firma R. verdiende flink aan deze verkapte loterij, want waar er aan prijzen slechts f 10 was uitgegeven, bracht ieder bord f 50 op. De winkeliers, die de prikborden in commissie hadden, verdienden er zelf eigenlijk niets aan, zoodat de ambtenaar van het O. M. zal trachten de firma R. voör dé een en twintig processen verbaal, die gemaakt zijn te vervolgen en niet de winkeliertjes, die zij er In heeft laten vlie gen. Een avonturier Te Enk huizen is Zaterdagavond een 14- jarige jongen gearresteerd, die met een der veerbooten uit Friesland was overge komen en afkomstig was uit Hamburg. Hij bleek in het bezit te zijn van een groot bedrag aan Duitsch bankpapier en onge bruikte postzegels, alles door diefstal ver kregen. Hij gaf voor, op reis te zijn naar Noord-Amerika. Van Enkhuizen is hij teruggebracht naar Nieuweschans, waar men'hem aan de Duitsche autoriteiten heeft overgegeven. Twee maal verkocht De gemeente Maassluis verkocht inder tijd aan het schoolbestuur der Ned. Herv. Gemeente aldaar een stuk grond, dat reeds betaald werd. Nu heeft de gemeente we derom een stuk van denzelfden grond ver kocht aan een ander, die er een huis op heeft laten bouwen. Een milde gift Behalve de f 723, die door de N. V. Vischnetten-Industrie zijn ontvangen ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der verongelukte visschers te Goedereede, heeft oen 82-jarige oude dame, die onbekend wenscht te blijven en reeds f 500 schonk, haar gift verhoogd tot totaal f5800.De burgemeester heeft thans een fonds in het leven geroepen, waaruit blijvende weke- liiksche steun aan dergelijke ongelukkige gezinnen zal worden verleend. Talrijke eilandbewoners dragen wekelijks aan dat I ionds bij. Een ongewoon abuis. De burgemeester van Grootebroek deed in de raadsvergadering mededoeling, dat over het dienstjaar 1923/'24 abusievelijk f 20.000 te veel aan gemeentelijke inkom stenbelasting was geheven. De raad be sloot daarop 50 pet. der belasting te resti- tueeren aan hen, die te hoog waren aan geslagen. Buitenl. Berichten De mijnramp te Dortmund. Het onderzoek naar de oorzaak van de mijnramp te Dortmund duurt nog steeds voort. In verschillende plaatselijke bla den van het Ruhrgebied verschijnen thans allerlei niededeelingen over het ongeluk, ook van overlevenden. De Dortmundsche correspondent van het „Berl. Tag." vestigt de aandacht op sommige dier uitlatingen. Zoo wordt o. a. meegedeeld, dat op twee mijnen in de nabijheid van de plaats des onheils gelegen, niets van het ongeluk werd vernomen, zoodat ook niet aan het reddingswerk kon worden deelgenomen; men had niets vernomen, omdat er geen behoorlijkee telefonische verbinding was om te alarmeoren. Bijna ongelooflijk noemt de correspon dent een andere mededeeling, n.l. dat de machinist in de mijn reeds Woensdag aan den bedrijfsleider had voorgesteld gevaar van mijngas te rapporteeren. In het alge meen belang behoort over deze verklaring ten spoedigste nadere mededeeling te wor den gedaan, betoogt de correspondent. Een lid van den bedrijfsraad, Ott, heeft vnxr tuit tot trui hot verloop van do ramp opgeteekend op een muur. Het eersto „rap port" luidt: „Het is half elf; wij zijn met z'n zeventienen; twee zijn dood, er leven er nog 15, Karl Ott." Het tweede rapport: „Thans is het elf uur. Wij weten niet moer hoe ons te redden. K. O." Het derde rap port: „Het is twaalf uur. Wij leven nog, K. O." Negen mijnwerkers waren naar een andere plek gekropen en hadden op een plank een pijl geteekend met de woorden: „Daar zijn negen mannen". Een kind in den Donau geworpen. Te Weenen heeft een 73-jarige man het anderhalf jaar oude dochtertje van de menschen, bij wie hij inwoonde, in don Donau geworpen. Naar de man bij zijn arrestatie mede deelde, hadden de ouders zijn spaarbank boekje met ongeveer 20 gulden gestolen en had hij daarna uit wraak hun kindje ver dronken. De dader is een oude bekende der justitie. Hij heeft reeds 25 jaar wegens moord in het tuchthuis gezeten, nadat hij eerst ter dood was veroordeeld, doch ge nade had gekregen. Het lijkje van het kind is nog niet ge vonden. Geheimzinnige branden. In het dorp Honfleur in Normandië heb ben sinds enkele maanden voortdurend branden plaats, welke reeds een vijfde deel van het dorp in asch hebben gelegd. Daar de branden met regelmatige tusschen poozen en steeds in dezelfde avondijten uitbreken, staat het wel vast, dat men met brandstichting te doen heeft. Van den ge- heimzinnigen misdadiger heeft men ech ter nog geen spoor kunnen ontdekken: KERKNIEUWS Priesterjubilea Hageveld. Een priesterjubilé op een Seminarie staat steeds op een hoog plan. En 't kan ook niet anders; de wisselwerking tus schen priester en toekomstig priester eischt dit. Ten 10 ure droeg do Weleerw. Zeergel. Heer Th. Vis een plechtige H. Mis op, ter wijl de heer H. v. d. Heuvel, op een zij altaar de stille H. Mis opdroog. Palmen- versiering en bloemen, de aanwezigheid der familiën en kennissen der beide jubilaris sen verhoogden de plechtigheid en de in nigheid. De Schola Cantorum zong de Missa „Octavi Toni" van Orl. Lassus en ma de H. Mis het „Santate Domino" van Pitoni. Na afloop der H. Mis was er receptie in de zeer smaakvol versierde zaal der stu denten, waar in zang, propagedicht en cal ligraphic de hooge stemming der studen ten zich kon uiten. Des namiddags had de receptie plaats, waarvan velen gebruik maakten om de ju bilarissen geluk te wenschen. In de avonduren werd een keurig ver zorgde hulde aan het priesterschap ge bracht in gedichten door de studenten zelf gemaakt op de Priesterwijding, de Pries- UIT DE RADIO WÊRELD. Waf er vanavond te hooren is. 5.05 uur: Radio-Paris 1780 M. Concert 5.20 Brussel 265 M. Concert. 7.20 Alle Britsche stations: Tijdsein Big Ben en nieuws. 7.50 Berlijn 500 M. Concert. 7.50 Frankfurt 470 M. Concert. 7.50 Miinster 410 M. Quartet-cou- cert. 7.50 Chelmsford 1600 M. Opera concert. March and Chorus, „Uail, Bright Abode" („Tann- hauser", Wagner); Overture, „Der Freischütz" (Weber); Bell Song „Lakmé" (l)élibes); Ballet Music, „Anacreon" (Gherubini); Cigarette Chorus, („Carmen", Bizet); Bell Cho rus CPagliacci", Leoncavallo); Ballet Music, „Hérodiado" (Massenet)Recitative and Aria, „Ah, fors e lui" („Tra- viata", Verdi); „Easter Hymn" „Clavalleria Rusticana", Mas- cagni); Suite No. I („Garmen", Bizet)Kermesse Sceno „Faust", Gounod)„Shadow Song" („Dinorah," Meyerbeer) Overture, „Rienzi" (Wagner); To 10.20 uur voortzetting: In troduction to Act HI, and Bri dal Chorus („Lohengrin", Wagner); Overture, „William Tell'é (Rossini)„Soldiers' Chorus" („Faust", Gounod). 7.50 Londen 365 M. en andere Britsche stations: Musical Comedy Excerpts. 7.56 Ziirich 515 M. Voox'jdr. en Concert. 8.10 Hilversum 1090 M. Extra koorzangavond door de Schola Cantorum onder leiding van Hubert Cuypers. 1. a. Credo, zos-stemmig (Missa Papae Marcelli, Palestrina)b. Nouste Damo (Cantique Bear- nais, Jacques Pillois); 2. a. Rosa Vernans (Gregoriaansch) b. Er was een maegdetje (17e eeuw), c. Sinte Cecilia, d. Het waren twee conincskinderen. Van a tot d door knapen koor.) 3. a. Villanella alia Napolitana (Baldassari Dor- raté), b. Jesus und die Nonne (Hubert Cuypers). Pauze. 4. Super flumina Babylonia (Hubert Cuypers); 5. a. Van - Jezus en St. Janneke; b. Maria Magdalena; c. Het wijf die spon; d. De slijper. (Van a tot d knapenkoor.) 6. a. La ba- taille de Marignan (Clement Janequin); b. l'Eco (Orlando Lasso.) 8.20 Brussel 265 M. Voordr. en Concert. 9.05 Radio-Paris 1780 M. Concert 9.20 Hamburg 395 M. Dansmuziek 10.20 Alle Britsche stations: Dans muziek van het Savoy Hotel te Londen. Schola Cantorum. Wij vestigen de aandacht op de uitvoe ring van hedenavond door Hilversum, welke een extra-mooie uitzending belooft te worden. ter en de Eucharistie, en in een declamatie „De Lijdensmis" telkens afgewisseld door zang der Schola, welke o.a. „Dio Ehre Gottes" van Beethoven en „Tenebrae factae sunt" van Th. Victoria zong. Een plechtig Lof met Te Deum, gece lebreerd door prof. v. d. Heuvel, besloot den zeer feestelijken dag. SPORT VOETBAL. R. K. FEDERATIE. ExcelsiorP. V. C. II. De wedstrijd in Schiedam tusschen Ex celsior en de P. V. C.-reserven is ge ëindigd in een 20 overwinning van d« thuisclub. Competities'tand 2 e klas H. gsp. gw. gel. vrl. v.t. pnt. gem. Excelsior 9 7 1 1 23-12 15 1.60 Donk 11 8 1 2 17-4 17 1.54 V E. P. 11 5 -1 2 20-11 14 1,27 ï.oiden 11 5 1 5 31-16 tl 1.— P. v. c. n 11 4 2 5 14-11 10' 0.90 Montfoort 9 4 5 12-23 8 0.88 Gr. Floris 12 2 3 8 10-32 7 0.58 Gr. W. II 2 10 1 2 7 9-26 4 0.40 DIOC. HAARL. BOND Eerste klasse B. H. B. C. II—Lisse I 2—1. Op een onbespeelbaar terrein is het Lisse niet gelukt te winnen. Het was een ware glijpartij, waarin Lisse ver de meer dere was. H. B. C. is compleet, Lisse heeft invallers voor Zon en v. d. Zwet. Even twee uur trapt Draaijor voor H. B C. af tegen wind, en neemt Lisse het spel over. Eenige zeer gevaarlijke momen ten voor het H. B. G.-doel gaan teniet door de gladheid. Nu gaat H. B. C. op het Lissedoel aan en forceert een corner welke niets oplevert. Uit een doorbraak geeft Buschman over aan v. d. Vlugt, die er niet aan twijfelt, Lisse de leiding te geven. (01). Het spel gaat gelijk op on neer. en beide keepers zijn om de beurt in actie. Toch blijven de aanvallen van Lisse moor gevaarlijk en wij zien menige pracht kans verloren gaan. Even voor rust weet de midvoor van H. B. C. door een fout in de verdediging den stand op gelijken voet te brengen. Rust gaat dan in met 11. Na rust een aanval op het Lisserdoel en reeds binnen een minuut is de stand 2l voor H. B. C. Dit is het teeken voor Lisse om aan te pakken en aanval op aanval volgt, maar niets baat. Vrouwe Forluna

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3