Tweede Blad Het Japansche Kastje. Maandag 16 Februari 1925 "binnenland nieuw belastingontwerp. Wij hebben Zaterdag een resumé gege- veQ van de voorgestelde wijziging der Successiewet, de voorgestelde wijzi ging der wet op de Inkomstenbe lasting en van de herziening van de Verdedigingsbelasting II. Ter nadere verduidelijking zullen wij morgen een vergelijking geven tusschen hoe de toestand inzake genoemde belas tingheffing en nu is en hoe deze, als de desbetreffende wetsontwerpen zullen wor den aangenomen, worden zal. Hier volgt een exposé van een vierde teer belangrijk ingediend wetsontwerp in take aanvulling der zegelwet 1917, wat be treft een Verteringsbelasting. De als onderdeel van het zegelrecht te heffen belasting beoogt, in navolging van «at in andere landen reeds plaats vindt, «en heffing van verteringen in hotels en eethuizen en bij het aanschaffen van za ken, welke min of meer als weeideza- ken mogen worden aangemerkt. Kaming van de opbrengst was bij ge brek aan voldoende gegevens zeer moei lijk. Toch verwacht de minister, dat op een opbrengst kan worden gerekend, wel ke voldoende is om te voorzien in hetgeen door de andere genoemde ontwerpen aan inkomsten zal worden prijsgegeven. Aan een recht van 10 pet. over het be taald of verzekerd bedrag zullen onder worpen zijn kwijtingen voor de kosten van verblijf en van vorteringen in hotels, her bergen, pensions, eethuizen, koffiehuizen, tbeoschenkerijen, winkels en banketbakke rijen (bars en sociëteiten inbegrepen). Aan hetzelfde recht van 10 pet. worden onderworpen kwijtingen, betrekking heb bende op: lb. pianola's, phonola's en andere me chanische piano's, fonographen, gramo- fouen, prismakijkers, alsmede alle onder-' deelen en toebehooren daarvan, waaronder begrepen muziekrollen, platen en derge lijke; 2o. antiquiteiten, oud porcelein err-in bet algemeen alle kunstvoorwerpen en curiositeiten, als zoodanig verkocht, zoo mede porceleinen eetserviezen in hun ge heel of gedeelten, als de prijs van het ge- heele servies,- bestaande uit vijftig afzon derlijke stukken of meer, een bedrag van f 100 te boven gaat, alle soorten van ge slepen kristal- of glaswerk, tapijten en - kleeden, zoowel voor vloer- als wandbe- dekking, daaronder begrepen gobelins en zoogenaamde divankleeden, als de prijs van deze tapijten en kleeden meer be draagt dan f 50 per M2. 3o. juweelen, sieraden, paarlen en edel gesteenten, zoowel echte als onechte, zoo mede alle soorten van uurwerken, als de prijs van deze laatste een bedrag van f 100 te boven gaat; 4o. reukwaren, zoowel in vasten als in floeiharen toestand; 5o. stoffen, voornamelijk bestemd voor het vervaardigen van kleedingstukken, too onier- als bovenkleeren, waarvan de prijs per M2. meer bedraagt dan f 10. kant en bont of pelswerk, onder welk laatste mede te verstaan veeren of andere bestanddeelen van vogels afkomstig, voorts kleedingstukken, waaronder hoe den, geheel of ten deele uit de genoemde raken vervaardigd. Bovendien overjassen, jassen, vesten, broeken en schoeisel voor mannelijke per sonen en hoeden, mantels, japonnen, blou ses, rokken, kousen en 'schoeisel voor vrouwen en kinderen, onverschillig uit welke stoffen deze zaken zijn vervaardigd, als de prijs de volgende bedragen te boven gaat: voor een overjas f 80, voor een jas f 50, voor een vest f 25, voor een broek f 25, voor schoeisel voor mannen f 15 het paar, voor een vrouwenhoed f 15, voor een dito mantel f 60, voor een japon f 75, voor een blouse f 25, voor een rok f 25, voor een paar kousen voor vrouwen of kinderen f 10, voor schoeisel voor vrou wen of kinderen f 15 het paar- 6o. taarten, pasteien, banket en gebak, koek in alle vormen, chocolade, suiker- werkon en bonbons en verdere suikerhou dende waren vervaardigd in het koek-, banket-, pastei- en suikerbakkersbedrijf en in chocoladefabrieken; 7o. geoonfijte en ingelegde vruchten, verkocht in doozen, glazen, flesschen, pot ten, bussen en blikken, met uitzondering van jams; 8o. alle soorten van wild en gevogelte, zoowel in natura als in eenigerlei vorm toebereid, zoomede eieren,voor zooverre niet afkomstig van kippen en eenden; 9o. kreeften, kaviaar, sardijnen, ansjo vis, gerookte zalm, paling gerookt of in gelei. Aan een recht van 5 pet. worden onder worpen kwijtingen, betrekking heb bende op: lo. automobielen voor personenvervoer, autochassis, carrosserieën, motorrijwielen anhang- en zijspanwagens, rijtuigen, plei- ziervaartuigen, alle met hun onderdeelen, stoffeering, uitrusting en toebehooren; 2o. safeloketten, doch alleen voor zoover het gebruik daarvan wordt afgestaan aan een particulier; 3o. radio-ontvangtoestellen met onder deelen en toebehooren; 4o. biljarten met derzelver toebehooren, als ballen, keuen enz,; 6o. fotografietoestellen, ingericht voor opnamen van geen grooter formaat dan van 13 X 18 c.M. en fotografische benoo- digdheden, kennelijk bestemd voor het vervaardigen of afwerken van beelden van geen grooter formaat dan van 13 X 18 c.M.; 6o. wapens en munitie; 7o. schilderijen. Het bijzondere invoerrecht op al deze zaken bedraagt 7 pet., buiten en behalve het recht volgens de Tatriefwet. Tenzij de wet het andera bepaalt (abon nement), geschiedt de voldoening van de belasting door gebruik van een plakzegel. Ten aanzien van volksherhergen, pen sions en soortgelijke inrichtingen, kan de minister van financiën vrijstelling geven, indien de vergoeding voor nachtverblijf of voor eenigen maaltijd niet meer bedraagt dan 75 ct. Van de automobielen en andere rijtui gen voor personenvervoer zijn vrijgesteld de rijtuigen voor gezamenlijk vervoer van meerdere personen als autobussen e.d. Het Verbond St. Michael. De Utrechtsche overeenkomst aanvaard. Zaterdag hield het Verbond „St. Mi chael" in hotel l'Europe to Utrecht zijn algemeene vergadering. Aanwezig was het volledige hoofdbe stuur met uitzondering van don vice-voor- zittcr, baron Wittert van Hoogland, en een 50-tal afgevaardigden uit verschillende streken van het land. Verschillende sprekers voerden het woord waarin werd gewezen op het goe de, dat het Verbond tijdens zijn kortston dig bestaan in de R. K. Staatspartij had uitgewerkt. Hoewel eenige aanwezigen zich tegen de opheffing van de landelijke organisatie verklaarden werd ten slotte bij acclamatie het besluit van het bestuur en van de Utrechtsche Bondsvergadering aanvaard. Aanwijzingen werden nog gegeven be treffende de manier waarop verder moet worden gehandeld terwijl de indeeling van het land in kieskringcomité's werd vast gesteld. Een regeling voor de komende verkiezingsactie werd getroffen. Met de candidaatstelling hield men zich niet bezig daar deze aangelegenheid aan de comité's rustig kan worden toe vertrouwd en bovendien in de verschillen de kiesvereenigingen de candidaten reeds naar voren zijn gebracht. Nadat het hoofdbestuur als zoodanig had afscheid genomen, werd de vergade ring, die niet voor de pers toegankelijk was, gesloten. „Msbd." De militaire pensioenen. Eenwijziging. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling van de Pensioenwet voor de Landmacht. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Herziening van de militaire pensioenwet ten is wenschelijk, ten einde de stijging van den pensioenlast te beperken. Volgens het wetsontwerp voor de bur gerlijke ambtenaren vervalt het z.g. wacht geld vervangend pensioen en verkrijgt de op wachtgeld gestelde ambtenaar, wanneer hij aan de diensttijdeischen voldoet, voor taan eerst recht op pensioen bij het berei ken. van den 65-arigen leeftijd (uitgesteld pensioen). Voorts is er aanleiding gevonden de be- paliugen betreffende de herpensionneo- ring in dien geest te herzien, dat de dienst tijd n& de pensionneering bewezen op zich zelf met pensioen wordt vergolden, zonder daarbij mede te rekenen do vroeger bewezen en reeds met pensioen vergolden diensten. Ds Militaire Weduwenwet Eenwijziging Een wetsontwerp is ingediend tot wij ziging van de Militaire Weduwenwet 1922. De militairen, die op wachtgeld zijn ge steld, zullen zich voor hun weduwen recht op pensioen kunnen verzekeren, door ge bruik te maken van de bevoegdheid, aan ontslagen militairen verleend. In de Militaire Weduwenwet 1922 heeft de wetgever zich op het standpunt ge plaatst dat een gepensionneerde niet be hoeft bij te dragen {er verzekering van do uitzichten op pensioen van zijn nabestaan den. Hoewel de Regeering dit standpunt in het algemeen juist acht, meent zij toch een uitzondering te moeten maken ten aan zien van hen, die met reserveplicht zijn of worden gepensionneerd. Georganiseerd overleg bij he! p. t. t.- bedrijf. Do neutrale Postbond uitgesloten. Tengevolge van de verbreking van het contact tusschen de regeering en den neu tralen postbond, heeft de minister van waterstaat maatregelen getroffen om het georganiseerd overleg in het P. T. T.-be- drijf voortgang te doen vinden. Het Volk verneemt althans, dat de minister de vol gende beschikking heeft bekend gemaakt Zoolang en voor zoolang het contact met een organisatie of een vakvereeniging door de regeering is verbroken, is het lidmaat schap der commissie onvereenigbaar met het lidmaatschap dier organisatie of vak vereeniging. Het bestaande lidmaatschap dezer commissie vervalt alsdan van rechtswege. De Landarbelderswet. Eenadres. 9 Door het R. K. Werkliedenverbond is een adres gericht tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal ten einde te onder steunen het adres met nota, van het Be stuur van den' Néd. R. K. Landarbeid ors- bond inzake het1 Wetsontwerp tot wijzi ging der Landarbelderswet, d.d. 80 De cember a.p. bij de Kamer ingediend. Met deze wijziging, aldus het adres, zal, wordt zij aangenomen, een bedenkelijk na deel worden toegebracht aan de belan gen der arbeidersbevolking van het plat teland. Speciaal geldt dit, zoo wordt ver klaard, de verdubbeling want daarop, zal 't practisch neerkomen van het van den arbeider zelf gevorderde bedrag en niet minder het scheppen van de moge lijkheid om een hoogere rente te bedin gen. Beroep in belastingzaken Beperking der reclames Blijkens de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begroo ting van Financiën, zal de minister het denkbeeld om de samenstelling der raden van beroep te wijzigen in dien zin, dat zij zullen bestaan uit een voorzitter en twee leden, alleen met beslissende stem, in over weging nemen bij een voorgenomen herzie ning der wet van 19 Dec. 1924 welke herzie ning tevens aandacht zal worden gewijd aan een van andere zijde ontvangen voor stel om voor eenvoudige zaken eenhoofdigo rechtspraak in te voeren. Ook naar de meening van den ministor is het wenschelijk, het aantal door de ra den van beroep te behandelen zaken te be perken. Dit zou in de eerste plaats kunnen geschieden door voor n aantal gemeentebe- lastingzaken, hooger beroep uit te sluiten. Te dezen aanzien is reeds eenige voorzie ning voorgesteld in het aanhangige wets ontwerp tot wijziging van de Gemeentewet. Overwogen wordt, of in deze richting nog iets verder kan worden gegaan. In de Kledingindustrie De uitsluiting alsnog opgeschort Op het laatste oogenblik heeft Zaterdag middag de Bond van Kleermakerspatroons alsnog op voorstel van den rijksbemidde laar te Den Haag, den heer Van IJssel- stein, besloten van zijn voornemen om de reeds aangekondigde uitsluiting heden te doen ingaan, af te zien. Voorloopig is do uitsluiting van het personeel der z.g. maat- zaken tot Donderdag a.s. uitgesteld en on- dertusschen duren de onderhandelingen der bij het conflict betrokken partijen met den rijksbemiddelaar nog voort. Wijziging pensioenbetaling. Het Departement van Financiën zendt het volgende communiqué: Bij het Departement van Financiën is een veranderde wijze van pensioensbeta ling in voorbereiding. In verband hiermede wordt allen ge- pensionneerden (met uitzondering van de gepensionneerde weduwen en weezen, van de gepesioneerde gemeente-ambtenaren, van de Indische gepensionneerden en van hen, wier papioen op hun postrekening wordt bijgeschreven), in hun eigen be lang verzocht aan het Departement van Financiën, afd. Pensioenen en Gredieten, spoedig schriftelijk mede te deelen in wel ke gemeente zij metterwoon zijn gevestigd, met vermelding van straat en huisnum mer, het nummer der pensioenakto en de betrekking, waarin zij zijn gepensionneerd. De slagers en de inkomstenbelasting. De Minister van F^anciön heeft er de aandacht van zijn ambtgenoot van Arbeid, H. en N. op gevestigd, dat voor het bere kenen der inkomstenbelasting waardevol le gegevens kunnen worden verkregen bij de gemeentelijke administraties van den vleeschkeuringsdienst, omdat daaruit een oordeel kan worden gevormd over het de biet van verschillende slagers. De minister van Arbeid heeft daarop bij circulaire don gemeentebesturen ver zocht aan de ambtenaren der directe be lastingen op hun verzoek inzage in de ad ministratie van den vleeschkeuringsdienst te geven, zulks onder voorwaarde, dat deze dienst daarvan in geen enkel opzicht hin der ondervindt. LEGER EN VLOOT Verlofregeling. Naar men aan de „Rsb." bericht is, in gevolge een besluit van den Ministerraad de verlofsregeling, punt 2, van het P. T. T. personeel als volgt gewijzigd: De duur van dit verlof bedraagt bij een jaarwedde van een ambtenaar van minder dan 3000, 12 dienstdagen; 3000 tot beneden 4800 18 dienstdagen; 4800 en meer 24 dienstdagen. Salarisberekening Onderofficieren. Naar de „Rsb." verneemt, zal de dienst tijd, bedoeld in R. B. L. 1921, bezoldigings- schaal LEI bijzondere bepalingen, alsnog in rekening gebracht worden. Voor hen, die onder de vorige salarisre geling recht hadden op berekening van diensttijd als onderofficier wegens aan stelling voor het volbrachte 20ste levens jaar, wordt deze diensttijd ook nu in re- koning gebraqht, indien dit voor den be trokkene gunstiger is dan wanneer de nieuwe diensttijdbepaling zou worden toe gepast. De dieasttijd op 1 Januari 1925 wordt voor allen vastgesteld in jaren en maanden. De maand naar boven afgeropd, terwijl de periodieke salarisverhoogingen zullen ingaan met den eersten van de maand waarin recht op die verhooging werd verkregen. UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren Is.» 5.05 uur: Radio-Paris 1780 M. Concerl 5.20 Brussed 265 M. Concert. 5.20 Hamburg 395 M. Concert. 5.50 München 485 M. Populaire muziek. 0.00 Hilversum 1090 M. Kinder uurtje. 7.20 Alle Britsche stations: Tijdsein Big Ben en nieuws. 7.20 Münster 410 M. Voordr. en concert. 7.50 Londen 365 M. en Chelmsford 1600 M. Concert van „The Roosters". Selection, „The Peep Show" (Wylie-Tate); A Morsel of Vaudeville-snatched, in part, from the „Grand Seemfunny Concert," and containing cer tain new items. A Ragout of Army Reminiscences: „Batta lion Orders" (George Western); „The S-kit Inspection" (Percy Merriman). Interspersed with Old Army Airs by the Orchestra. A Lift from „A Day in the Country". „At the Fair" (Wil liam Mack). A Touch of Grand Guignol: „Tre Frozen Tadpo le',or „The Clutching Tooth pick." (Percy Merriman); „An Old-Time Niger Entertainment" (Percy Merriman ant William Mack). Voortzetting te 10.20 uur. Selec tion, „A Waltz Dream" (Oscar Straus); „Czardès" (Michiel). 7.50 Birmingham 475 M. Geva rieerd programma. 7.50 Bournemouth 385 M. Concert. 7.50 Manchester 375 M. Lichte mu ziek. 7.50 Newcastle 400 M. Concert ea voordr. 7.50 Frankfort 470 M. Concert. 8.10 Hilversum 1090 M. Voordracht door den heer van Hamersveld en mandoline-concert. 8.20. Brussel 265 M. Voordr. en con cert. 9.Ö0 Amsterdam 1050 M. Orgelcon- *cert. 9.05 Radio-Paris 1780 M. Fragm. uit „Le grand Mogol" operette van Audran. ONDERWIJS R.-K. Onderwijzers. De afdeel i ng Leiden en Omstr. van R.- K. Onderwijzera is in vergadering bijeen gekomen in de Harmonie te Leiden. Nadat voor een niet talrijk gehoor de notulen waren gelezen, werd het jaarver slag van penningm. en secr. onder ap plaus goedgekeurd. De Voorz., de heer H. G. de Boer van Noordwijk, besprak de laatste besluiten op onderwijsgebied. Worden in de Lagere School de akten Fransch, Duitsch, En- gelech en Wiskunde nog beloond elk met f 50 's jaars, de akten teekenen en hand werken, en hot diploma voor zangonder wijs, toch bij uiTslek bevoegdheden voor de lagere school, niet. Een verblijdend verschijnsel moge het zijn, dat de rijksmiddelen ruimer vloeien en op het R.-K. Staatsprogram de billijke wenschen van ambtenaren en onderwij zers zijn ondergebracht. De malaise op materieel gebied noemt spr. een ramp, een nog grooter gevaar schuilt er z.i. in de afspiegeling van die malaise op geestelijk gebied. Met bezorgdheid mogen we ons afvra gen, of met de verbetering van leermid delen en scholen ook ons geestelijk peil is gestegen. Met warmte wordt paedago- gie-studio aanbevolen, we moeten frisch blijven, ergo moeten we ook blijven stu- deeren. Er zal hier in Leiden dan ook ze ker door do R.-K. onderwijzers getracht worden, om te zamen de meest actueele en practische paedagogische onderwerpen te beetudeeren en onderling te bespreken. De stad Leiden en haar omgeving zal niet alleen uitstekende scholen, doch ook haar goede, wei-onderlegde oq der wijzers h ebben I Vervolgens komt zonder tegenspraak het bestuursvoorstel er door, de contributie met f 1 te verlagen en te stellen op f9 voor het jaar 1925 FEUILLETON. Ik heb den hoofdprijs gewonnen.' kracht hij met veel moeite uit. Hij be hoort mij of- liever gezegd ons, mijne lie ven. Plotseling sprong hij op, zonk voor zijne vrouw op de knieën, omstrengelde teeder hare sierlijke gestalte en zeide met een hovende stem: Lisa, zoo waar mij. God helpt, wil ik ''hans goedmaken, wat Ik tegen jon en Nolly heb misdreven. De kleine vrouw was niet In staat te antwoorden, zij drukte alleen het hoofd van den geliefden man tegen hare borst vn bedekte zijn voorhoofd met kussen. Het nummer van den hoofdprijs was 5.037.453. De geheele familie ging nu aan hot bijeenzoeken van alle zich in huis bevindende loten. Alle schuifladen, alle kasten en alle oasetten werden doorzocht «n toen niets meer te vinden was ging de heer des huizes aan het tellen. Heer in den hemel, er ontbreekt een Ik hoop maar dat het niet het win dende is, mompelde hij. In koortsachtige opgewondenheid keek hij alle nummers na, waarbij de geheele familie in angstige spanning om hem heen stond. Nu hield hij het laatste lot in de handen. Juist het nummer 5.037.458 ont brak, niemand waagde het een woord te •Pdöken, of zich ook maar te verroeren. lvmdeinjr barones Feldau naar ha ren man toe, legde haar kleine hand op zijn schouder en zeide: Kom, wees kalm, geliefde man, het kan immers niet verloren zijn. Het moet ergens gevonden worden. Komaan kinde ren, laat ons nogmaals het huis doorzoe ken. Dit duurde tot middernacht. Geen hoek je in het ganse he huis bleef ondoorzocht. Zelfs op de ongelooflijkste plaatsen, die geen sterveling als bewaarplaats van een lot zoude kiezen, zochten de dames, maar alles te vergeefs. Het nummer 5.037.453 werd niet gevonden. Plotseling riep Nelly: Het Japansche kastje. Ge hebt de eerste loten, die ge thuis bracht, in het ge heime vak bewaard. En toen ik het naar de Bank van Leening wilde brengen, le- digdet gij het in groote haast, het was toen al donker. Bij God, het kind heeft gelijk, riep Feldau, als met nieuw leven bezield Het lot moet in het geheim vakje gebleven, zijn. Maar, liet hij er ongerust op volgen, hei moet al vervallen zijn. Ik geloof het niet. Het zal zoowat een veertien maanden geleden zijn, dat ik het kastje naar Bank gebracht, en men pleegt zoo coulant te zijn, om twee maan den over den vervaldag te wachten, ant woordde de steeds practische Nqjly. Dan moet het morgen onvoorwaar delijk gelost worden. Ja, maar waar 't geld vandaan te halen? eindigde Feldau bedrukt. Wellicht zal dit voldoende zijn, zeide Isa schuchter, hem hare beurs reikende. Duizend maal dank m'n goed kind. Het zoude dwaasheid zijn om in dezen bachelijken toestand den preutsche te spelen en je edelmoedig aanbod af te wij zen. Dooh nu naar bed, het is al laat go- worden. Het laat zich lioht begrijpen, dat geen van hen een oog vermocht te sluiten. Om negen uur 's morgens trad Nelly als een der eersten de zaal van de Bank binnen* waar de verpande zaken gelost worden. Haar hart klopte tot berstens toe, toen zij den beambte het briefje overhandigde. Hij bladerde in een groot boek, en zeide toen met een eentonige stem: Het gesneden ivoren kastje Is reeds verkocht, mejuffrouw. Mijn god. Mijn God, steunde Nelly, die al hare kalmte verloor en zich aan de tafel moest vasthouden om niet te vallen. Is dat waar, mijnheer? Er lag zulk eene wanhoop In hare vraag, dat de beambte opkeek. Toen hij haar doodsbleek gelaat en de van angst vervulde oogen zag, antwoordde hij aan- Het spijt mij verschrikkelijk, mejuf frouw, maar het ie werkelijk voor eenige dagen verkocht en wel zeer goed verkocht ook. Gij kunt het resteerende terstond aan de kas ontvangen. Neem mij niet kwalijk, mijnheer, maar zoudt gij mij ook kunnen zeggen, waar ik het adres van den kooper kan ver nemen? vroeg Nelly met bevende lippen. De beambte gafhaar bereidwillig de noodige inlichtingen en ging zelf voor haar de 150 francs halen, waarop zij als overschot recht had. Zij verwijderde zich met bedrukt hart. Het verpande kastje, dat bestemd is om in ons verhaal een gewichtige rol te spe len behoorde eenmaal aan mevrouw von Feldau. Haar oom, een marine-officier, had het van een reis naar Japan meege bracht. Het kunstig gesneden rijk met goud ingelegde kastje was 150 francs duurder verkocht geworden, dan de Bank erop gegeven had. Nelly was te weten gekomen, dat een kunstkooper en antiquair op de Quai Vol taire het gekocht had. In Frankrijk heerscht, dat zij hier ter loops aangemerkt de goede instelling, dat de overschotten van alle vervallen voor werpen, indien zij niet binnen drie jaar door den eigenaar worden afgehaald, aan de gasthuizen vervallen. Evenzoo de over schietende intresten, na aftrek der kosten van beleening. Op die manier komt er nog veel geld aan de armen ten goede. Feldau begaf zich terstond naar de Quai Voltaire. Voor 't winkelraam van den be- wusten kunstkooper bleef hij een oogen blik staan, evenals een gewone wandelaar, en trad toen binnen. De chef zlef #stond hem te woord en zijn" optreden was zoo onberispelijk voornaam, dat do man hem met mylord aansprak. Nelly mocht luch ters en pendule naar de Bank brengen om de kosten van een diner te bestrijden, maar Gundaccar droeg toch steeds de ele gantste handschoenen en laarzen. Zijne kleeren moesten van den besten kleerma ker en van de beste kwalitel zijn. Wat deed het er toe, of hij de rekening schul dig bleef. Feldau monsterde de voorwerpen in den winkel met het air van iemand, wien liet niet op eenige honderden francs aankomt voor iets, dat hem beviel; het ivoren kistje kon hij evenwel niet ontdekken Hebt gij bij toeval niet een gesneden ivoren kistje of zoo iets in uw voorraad? vroeg hij ten slotte. Ik had een waar kunstwerk, een ge sneden ivoren kistje met goud ingelegd; oorspronkelijk behoorde het aan den mi kado; deze echter schonk het aan onzen gezant te Jedo, een vroolijke aristocraat, die het weder aan de dame zijns harten Hebt ge het verkocht? onderbrak Fel dau geimelijk 't leugenachtig gebabbel van den man. Ja mylord, gisteren. Mijn beste klant, graaf Wladimir Pohitonoff heeft het gekocht. Gij zult zeker wel eens van hem gehoord hebben. Hij is fabelachtig rijk. Het paleis Pohitonoff staat in de Rue Dominique, doch hij logeert als hij en garqon in Parijs belieft te zijn, steeds in het hotel BristoL Slechts met groote moeite gelukte het Feldau om van den praatzieken kunste naar af te komen Hij spoedde zich ter stond naar het hotel Bristol. Zonderling, dat van alle menschen ter wereld juist hij het kistje gekocht heeft. Een allerzonderlingst toeval, brom de hij, terwijl hij de trappen naar de ver trekken van den graaf opsteeg. Het viel hem uiterst pijnlijk, om van den man, wien zijne dochter oen blauwtje had laten loopen, een dienst te moeten verlangen, maar hij verkeerde tegenwoordig niet in een positie, om wegens eene sentimenteels fijngevoeligheid afstand te doen van 500.000 francs. Ja, afstand te doen, want hij was er thans volkomen van overtuigd, dat hij liet vermisto lot in het geheime vakje had gelaten. Pohitonoff ontving hem in zijn particulier salon. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3