Tweede Blad 4)' JlKaanaag 9 Februari 1925 UIT DE PERS DE STEMPLICHT Een ongetwijfeld weinig verwachte op lossing, aldus De Maasbode, gaf de cegeering aan het vraagstuk van den stemplicht dat in verband met den wet- n opkomstplicht aan de stembus liuds jaren de meeningen verdeeld houdt. ,Er waren er, ook onder .de vooraan staande politici, die ondanks het feit (lat ?lkens weer en op groote schaal het wet- lijk voorschrift ongestraft werd overtre- ,en, aan den zgn. stemdwang wenschten j f3St te houden; terwijl anderen juist in ^<jlt veronachtzamen van een wetsbepaling j ion bondgenoot begroetten bij hun prin- cipieelen strijd tegen den opkomstplicht. De Regeering zocht blijkbaar naar een soort middenweg ten eindS beiden partijen ïooveel mogelijk tegemoet te komen. Zoo- u dat geven de Staten-Generaal hun .j. ganctie aan het voorstel de opkomst- plicht blijft bestaan naar de strafrechte lijke sanctie komt te vervallen. Uit eerbied voor de wet wordt de wet gedeeltelijk opgeheven." Maar het blad betwijfelt, of dit den eer- bied voor het „blijvend gedeelte" zal hel pen verhoogen. „Want een voorschrift zonder sanctie heeft in deze materie al heel weinig te be- leekenen. Bovendien zijn de principieele tegenstanders van den stemplicht er al leen practisch mee gebaat. Hun bezwaar blijft in beginsel bestaan. Het ontwerp zal o. i. een halfslachtigen pstand in het leven roepen." Blijkt 't euvel der wetsschennis werke- lijk onontkoombaar, zoo besluit „De Msb.' welnu, men trekke onbeschroomd de con clusie en lichte de desbetreffende bepa ling finaal uit de Kieswet. BiN*S£3ILAND ONZE GELOOFS-EENHEID. Onder de overigens vrij spaarzame uit- tingen der liberale pers «ver den „vre de van Utrecht", trof ons deze kanttee- kening van hot „Utrechtsche Dagblad": „Men wordt genoopt tot eerbied voor de machtige geloofseenheid die onze Room- ;EChe landgenooten verbindt. Hier worden tegenstellingen overwonnen, die elders tot ^herroepelijke catastrophen zouden heb ben gerêi'd. En wel hoog moet het geeste lijk beginsel staan, dat aldus een hevig conflict over dringende werkelijkheden kan worden bijgelegd. Deze erkenning van 'li geloofseenheid boven maatschappelijke verdeeldheid behoort aan elke beschou wing over de gebeurtenissen in de Katho lieke wereld, die heel het land in span- Ding hebben gehouden, vooraf te gaan". De Kamerverkiezingen. Vanuit Sassenheim in door het be-- Bluur der R.-K. Kiesvereen. de volge^do circulaire aan de andere locale Kiesv. den Kieskring Leiden verzonden: „Door het Bestuur van de R.-K. Kies- véi'eemging „De Eenheid", te Sassenheim, werd onder meer de WelEd. heer J. P. Gouverneur, burgemeester van Sassen heim, candidaat gesteld voor de aanstaan de Kamerverkiezingen. Zij werd daartoe geleid door de volgende overwegingen. Zij, die tegenwoordig zijn geweest in de Tendering van den Kieskring Leiden, voor enkele maanden gehouden in de „Harmonie" te Gouda, zullen zich herin neren, dat aldaar den heer Gouverneur aandacht der vergadering trok door helder inziaht, dat hij aldaar toonde in het ontwerp Kiesreglement. De heer Gouverneur, vroeger secretaris van een belangrijke gemeente in Gelder land, is thans vijf jaren burgemeester van Sassenheim, en, niettegenstaande de eer ste Katholieke burgemeester in deze plaats, heeft hij in dien tijd door zijn ac tiviteit en werkkracht, welke hij in dienst der gemeenschap stelt, aller achting ook der niet-Katholieken, verworven. Dat zijn werken ook buiten de grenzen der gemeente gewaardeerd worden blijkt wel uit het feit, dat hij, reeds bij herha ling, door de afgevaardigden der Gemeen teraden van Hijlegom, Lisse en Sassen heim werd aangewezen tot President- Commissaris van de Electriciteits-Ven- nootschap der 3 gemeenten. Opgrond der opgedane ervaringen, achten wij ons ear van overtuigd, dat voor de zaken der ge meenschap, de heer Gouverneur, als Ka tholiek afgevaardigde, in de Tweede Ka mer op zijn plaats zoude zijn. De belangen van ihet algemeen., zoowel die der arbeiders, als die der andere cate- gorien der bevolking, zouden in hem een warm verdediger hebben. Met dat korte woord van aanbeveling meenen wij ook voor Uwe vereeniging den heer J. P. Gouverneur, burgemeester van Sassenheim, te mogen aanbevelen als candidaat voor de a.a. Kamerverkiezin gen". Het bestuur deir R.-K. Kiesvereen. te Hi 11 eg om heeft de volgende circulaire aan de R.-K. Kiesvereen. gericht: „Met het oog op de candidaatstelling voor de a.s. Kamerverkiezingen in Uwe Kiesvereeniging, verzoeken ondergeteken den U zeer beleefd ook als candidaat Uwer vereeniging voor te dragen den heer J. H. M. Balvers te Hdllegom, wiens naam reeds genoemd is op de vergadering der R.-K. Kamercentrale op 10 Januari ji. te Leiden gehouden, bij het uitbrengen van het verslag der voorloopigé besprekingen van het Adviseerend College te Utrecht. Wij vertrouwen, dat dit laatste een aan sporing zal zijn aan ons vriendelijk ver zoek te voldoen1". De R.-K. Kiesvereeniging te Gouda heeft bij stemming als candidaten voor de groslijst voor de Tweede Kamerverkie zing in den kieskring Leiden aangewezen: Mr, P. J. M. Aalberse. 2. A. J. Loerak ker. 3. Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, 4. Dr. A. C. A. Hoffman. 5. Mevr. S. C. C. BronsveldVitringa. De Vrijheidsbond wil in het land met acht verschiUende gewestelijke lijsten uit komen. Voor die voor Dordrecht. Middelburg, Leiden, Tilburg worden geadviseerd: I. 1. Mr. H. Dresselhuya, 2. mej. Jo hanna Westerman, 3. prof. dr. B. D. Eerd- mans, 4. E. M. Teenstra; n. 1. Mr. G. A. Boon, 2. dr. S. E. Bierema, 3. D. de Boer (Stompetoren), 4. mevr. H. van Riet-Smeenge, 5. J. Huges; III. 1. Mr. A. G. A. Ridder van Rap- pard, 2. mr. J. Gerritzen, 3. mr. J. Dijck- meester; IV. 1. Prof. mr. dr. A. van Gijn, 2. mevr. E. W. Wijnaendta FranckenDys- serinck. De „R.-K. Volkspartij". In de jaarvergadering der afdeeling Utrecht der R.-K. Volkspartij deelde de voorzitter uitdrukkelijk medo, dat de „R.-K. Volkspartij" nog lang niet voorne mens is terug te keeren tot de R.-K. Staatspartij, daar zij nog steeds meent te handelen zooals zij volgens haar overtui ging moet doen. Meegedeeld werd voorts, dat spoedig een partijorgaan „De Roomsche Demo craat" zal verschijnen. „St.-MichaBI". Te Amsterdam heeft de afd. „St.-Mi chael" vergaderd. De voorzitter memoreerde het verloop der gevoerde onderhandelingen met het Bondsbestuur en later met professor Aen- genent. Over dit verloop kunnen de Mi- chaëlisten zeker tevreden zijn, aldus spr. Verschillende leden twijfelden aan het door de actie van St.-Michaël behaalde 6ucces, doch door de nadere uiteenzet ting van den voorzitter bleek ten volle be grijpen van de overeenkomst, die verle den week tot stand kwam in het spel wa ren. Besloten werd op de a.s. verbondsver gadering het resultaat der gevoerde on derhandelingen goed te keuren. R.-K. Kiesvereeniging Recht voor Allen te Nijmegen. Vrijdagavond hield Recht voor Allen te Nijmegen een niet te druk bezochte leden vergadering, waarin o.m. aan de orde was de aanwijzing van candidaten voor de a.s. Kamerverkiezingen. Ingediend waren zeven candidaten, n.l. naar alphabetische volgorde: mevr. S. C. C. BronsveldVitringa te Hoorn; G. Bul ten Voorhout; A. C. F. Conijn, te Doe- tiuchem; J. M. H. v. d. Grinten, te Velp; Mr. J. R. H. van Schaik, te 's-Hage; A. BL Smulders, te Utrecht en Mr. A. S. M. ba ron van Wijnbergen te Utrecht. Gelijk be kend, heeft de heer A. H. Smulders reeds eerder te kennen gegeven geen candida- tuur te zullen aanvaarden. De voorzitter, Prof. van der Heyden, bracht verslag uit van de laatste alge- meone bondsvergadering^ en de ervaring opgedaan met de Nijmeegsche0 motie, welke een Geldersch voorstel was gewor den. Met genoegen maakte spr. melding van de pacificatie in onze partij. Spr. meende, dat de rede van den Bondsvoor zitter te Utrecht niet een spiegelbeeld had gegeven van wat er overal in onze kiezersorganisatie leefde en wees op het citaat in de rede, waarin de bondsvoorzit ter critiek meende te moeten uitoefenen op het Geldersche voorstel, dat blijkbaar 'n richting inhield, welke langs een pad ging, dat de bondsvoorzitter gevaarlijk achtte De voorzitter gaf daarop een overzicht van de polemiek van Gelderland tegen ba ron van Wijnbergen. Spr, achtte het resultaat met bet Gel dersch voorstel bereikt nog gunstiger dan verwacht had mogen worden, toen een in vloedrijk man als Mgr. Nolens er zich te gen verklaard had De Geldersche gedachte is niet dood, al dus spr., de beginsel-uitspraak blijft haar beteekenis houden. Men zal nog wel eens voor moeilijke gevallen komen te staan bij de samenstelling van het politiek program van actie en dan zal de Geldersche ge dachte wellicht uit ander milieu nog wel eens naar voren gebracht worden. Uitgebracht werd het rapport van het lid der commissie van advies van den al- gemeenen Bond. Dit rapport werd voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens werden besproken de candi daten voor de a.s. Kamerverkiezingen» De voorzitter gaf nog gelegenheid om candidaten op te geven, welke bij de be spreking in aanmerking zouden komen. Als candidaat werden nu door de aan wezigen nog opgegeven buiten de bovenge- noemden majoor Lambooy, voorzitter van de A. R. K. O., Minister Aalberse, Mej Annie Meijer uit Rotterdam en baron van Voorst tot Voorst, burgemeester van Ub- bergen bij Nijmegen. Bij de voorbespreking wees de heer Hal- weg op de bezwaren van het thans vigee- gende kiesstelsel, waardoor het candidee- ren van dezen avond vrijwel nutteloos ge maakt werd. Spr. wil het kiesreglement in dien geest wijzigd zien, dat de kiezers direct invloed kunnen uitoefenen in de aanwijzing van de candidaten. De vergadering toonde zich in groote meerderheid tegenstander van baron van Wijnbergen, wien het tot groot verwijt ge rekend werd, dat hij zulk een Voor Gel derland onaangenaam standpunt innam ten opzichte der Geldersche voorstellen. Citaten, werden voorgelezen uit „De Morgen", waaruit bleek, dat baron van Wijnbergen zich zeer onsympathiek uit liet ten opzichte van Prof. dr. van der Heyden. Uit de vergadering kwamen twee voor stellen naar voren. Een van den heer v. d. Steen Jr., dat luidde als volgt: „De R. K. Kiesvereeniging Recht voor Allen te Nijmegen, spreekt als hare overtuiging uit, dat eventueele plaatsing van den heer baron van Wijnbergen op het politiek ad vies voor de Geldersche kieskringen het gevaar zal opleveren, dat talrijke R.-K kiezers dat advies niet zullen volgen". Het bestuur had hierop de volgende conclusie: Waar. de candidatuur-v. Wijn bergen, normaal gesteld is, mag den kie zers niet de gelegenheid ontnomen wor den, hun uitspraak in deze candidatuur te doen. De stemming over den candidaat zal oen duidelijker beeld geven van de meoning der kiezers, dan een stemming over de motie. Het bestuur stelde voor, om over de motie-van der Steen praeadvies uit te doen brengen door het bestuur en tegelijk af te wachten den nltslag der stemming. De indiener der motie kon accoord gaan met dit voorstel, mits hij het recht be houdt in een volgende vergaderingzijn motie opnieuw in te dienen. De hoer G. Busser deed het voorstel om, gezien het optreden van Mr. baron van Wijnbergen, dezen te laten weten, dat Recht voor Allen het niet meer op prijs stelt, dat baron van Wijnbergen de spreekbeurt te Nijmegen vervult. Na eenige bespreking werd deze motie gewijzigd en in den volgenden vorm met algemeene stemmen aangenomen: „De vergadering van Recht voor Allen spreekt als haar oordeel uit, dat ze in de tegen woordige omstandigheden geen prijs stelt op het optreden van baron van Wijnber gen als spreker in hare vergadering." De uitslag der stemming over de candi daten wordt eerst later bekend. „Msb." Verzachting van het Meelbesluit krachtens de Warenwet Men weet, dat op 17 Januari 1.1. in wer king is getreden het zoogenaamde „Meel- besluit", d.w.z. het K. B. tot toepassing van de artikelen 14 en 15 der Warenwet. Op dien datum zouden de voor de ver schillende meelproducten in gebruik zijn de etiketten moeten voldoen aan de eischen, welke daaraan in dit besluit zijn gesteld. Enkele meelfabrikanten hebben einde December 1924 bij het Secretariaat van het Centr. Ind. Verbond hiertegen be zwaren kenbaar gemaakt met het oog op de groote hoeveelheden etiquetten, welke zij nog in vooraad hadden. Als gevolg hiervan heeft in het begin van Januari de minister van Arbeid tot de betrokken gemeentebesturen een schrij ven gericht, waaruit bijkt, dat tot 1 Jan. 1926 alle thans in gebruik zijnde etiquet- ten zullen worden toegelaten. Aangezien zullen worden toegelaten. Aangezien het Meelbesluit reeds op 17 Juli 1924 afgekon digd is, wordt aan belanghebbende fabri kanten aldus anderhalf jaar tijd gelaten om de voor hun artikelen gebezigde etiquetten in overeenstemming te brengen met de voorschriften van het Meelbesluit. Verhooging der schoenprijzen? Door de afdeeling Waalwijk van den Ned. R.-K Bond van Schoenfabrikanten is besloten aan het hoofdbestuur van ge noemden bond voor te stellen de schoen- prijzen al naar gelang van het artikel van 512 pet. te verhoogen wegens enorme stijging der lederprijzen. Het hoofdbestuur had tegen heden een groote vergadering bijeengeroepen te Tilburg van alle Nederlandsche schoenfa brikanten, al of niet lid van den bond om door gezamenlijke bespreking te trachten een algemeen besluit tot scljoen- prijsverhooging te nemen. STADSNIEUWS LIEFDEWERK OUD-PAPIER. Gouden Jubiteum. Een pauselijke onderscheiding. Gisterenmorgen werd de feestdag begon nen met een H. Mis in de Kapel der Zi to ver., opgedragen door den we'eerw. pater R. Bouters. Na het Evangelie hield pater Bouters een predicatie, waarin Zijneerw. naar aanle'ding van het Evangelie van dezen dag ex op wees, dat er zoovelen ledig staan, niets doen voor hunne zaligheid, terwijl toch allen gehuurd zijn door den Heer om voor Hem te werken. En dat, zooals het Epistel zegt, niet om een ver gankelijke kroon te ontvangen, maar een onvergankelijke. En om dat eeuwige loon te erlangen moeten worden verricht wer ken van liefdadigheid. Onder deze neemt het Liefdewerk Oud-Papier een schoone plaats in, zooals de eenv. redenaar verder ontvouwde. Na de H. Mis was er een gemeenschap pelijk ontbijt. Te half een werd, eveneens in de Zita- ver., een feestvergadering gehouden. Behalve bestuur en verschillende corres pondenten uit andere plaatsen, waren hierbij tegenwoordig de heeren H. Roel- vink, voorzitter, D. Louwerens, secretaris en B. Roelvink, penningmeester van het ur. DE RADIO-WERELD. Wart er vanavond te hoor en is. 5.05 uur Radio Paris 1780 M. Concert, 5.20 uur Brussel 265 M. Ka ui"? muziek. 6,uur Hilversum 1050 M. Kim\i«r- uurtje. 7.20 uur Hamburg 395 M. Concert. 7.20 uur A tie Britsche stations: Tijd sein Big Ben en nieuws. 7.20 uur Leipzig 400 AL Opvoering van „Traviata". 7.35 uur Zürich 515 M. Voordracht en concert. 7,50 uur Londen 365 M. en Chelmsford 1600 M. „Round the World in Music". 7.50 uur Bournemouth 885 M. „lm cloches de Gorneville (Plan- quette). 7.50 uur Glasgow 420 M. Een avond met Charles Dickens. 7.50 uur ^Berlijn 500 M. Concert. 8.35 uur Brussel 265 M. Fragment uit „Mou8quetaires au couventf^ 9.uur A'dam 1050 M. Concert. 9.20 uur Radio-Paris 1780 M. FrajW inenten uit „Grillon du Foyer', naar het verhaal van Did- kens. Hel Radiostation Waalhaven. Telefoneeren met vliegers. Nu vrijwel de laatste hand gelegd is aan de richtingzoekinstallatie van het station Waalhaven, mag het Rotterdam- sche vliegveld, wat radio-uitrusting be treft een der best geëquipeerde stations van Europa genoemd worden. Behalve het ongedempte station voor het verkeer met buiten- en binuenland- sche vliegvelden is er thans het nieuws voor het verkeer met vliegtuigen geduren de de vlucht. Eerstgenoemd station werkt op 1400 M. golf; het laatste op 900 M., doch kan ook 600 M. golf geven indien gewenscht. Als een bijzonderheid bij het nieuwe Waalhavenstation geldt, dat een telefoni sche verbinding tot stand gebracht kan worden tusschen vliegtuig en. lijn- abonné op een locaal net „ergens" in Ne derland. Uit de verrichtingen van moderne sta tions voor draadlooze telefonie is geble ken dat gewone telefoongesprekken in de microfoon van een stadstelefoon gespro ken, op een draadloozen zender kunnen worden overgebracht, om door dezen in aethertrillingen te worden omgezet. Bij vliegtuigzenders was dit tot dusver nog niet toegepast. Bij den nieuwen telefoniezeiub r van Waalhaven is het echter mogelijk, dat men het aerodrome opbelt en om „door verbinding" vorzoekt met een van „radio" voorzien vliogtuig, dat zich in de lucht be vindt. Wel is waar is tot dusverre, de „pi loot" nog maar alleen te bereiken; doch dit ia nog maar een kwestie van tijd. Wanneer slraks de Koolhoven reuzen in de lucht daveren is er kans dat iedere passagierszetel eivnn telefonische „ge makken" stf] b^r 1 hooidbeatucir vov «na d» heeren R, r. Ginkel en J. Duncker, bestuu^s'eden van de afd. Amsterdam. De corr. van Warmond, de heer A. Th. Bader, heeft in een aardig ged:cht kennis gegeven, dat hij door zijn zilveren huwe lijksfeest verhinderd was. Met applaus werd toegejuicht dat het bestuur den ju bilaris een attentie bad gezonden. Pater Boutera opent deze vergadering met er op te wijzen, dat een overvloed van gedachten hem op deze feestdag voor den geest komt. Een historisch overzicht behoeft spr. niet te geven, gezien wat „De Leidechs Crt." hieromtrent reeds heeft medege deeld. Er is veel reden om ons te verheugen, reden voor geestelijke blijdschap over wat in het verledene is bereikt. Verheugenis is er ook om de eer, dat op dit feest het vol'talllge hoofdbestuur" tegenwoordig is. Vervolgens is het heden.een dag om dank te brengen aan Go<f voor al de ont vangen zogen. Bij den aanvang, 1875. was er een erroote ijver; epr. memoreer* met dankbaarheid den heer W. E'sliof Sr. Daarna is er een inzinking gekomen. Toen spr. ongeveer 20 iaar geledon teLei-» FEUILLETON. Het Japansche Kastje. II. In den Olympus. Isabella's familie bestond uit haar va der, haar broeder een stiefmoeder en eene stiefzuster. Haar vader, baron von Feldau, was ten tweede male getrouwd, toen Isa bella tien, en Walter acht jaar tolde De tegenwoordige barones Von Feldau. was de weduwe van een generaal, die gevoege lijk baar vader had kunnen zijn. De familie Von Feldau bewoonde op de lijfde verdieping van een huis op den boulevard St. Germain zes pièces, zooals do Franschen dat noemen Deze bestonden uit een klein salon, een niet veel grootere or,t'"\mer, twee slaapvertrekken, een voor- jr en een kleine met roode tegels be vloerde keuken, waarin men zich ternau wernood kon omdraaien. Het -salonnetje jttoest in een huis- en eetkamer, de laat- in ©en slaapvertrek voor do barones Veranderd worden. De F eldau's baden, eer er onver wachte gebeurtenissen waren voorgevallen, de tweede verdieping een gerieflijke omng bewoond. Deze onverwachte ge- ourienissen, die niet boo geheel onver- kwamen maar vroeger of later treden moesten, dwongen de familie wee trappen hooger te trekken. „In den Vmpus" noemde Walter het in zijn on- scharen humor. Op den dag van het begin van ons ver haal bevonden de Feldau's zich in een ongemeen pijnlijken toestand. Dezen Don derdag bedroeg hun geheele vermogen 85 zegge vijf'en tachtig, centimes. Men lette wel op, centimes, geen francs. En daar mee zouden ze tot Zondag moeten leven. Voor het dejeuner hadden de beide dames en de jonge baron gebraden aardappelen zonder boter gegeten. De beer des huizes ontbeet buiten de deurr wanneer zijne za ken zulks vereischten In den namiddag, toen Walter weder naar het college gegaan was, beraadslaag den moeder en dochter wat men voor het diner zou geven. Deze maaltijd moest al tijd een even rijkelijke als voortreffelijke zijn, want Feldau nam daaraan deel en die verstond op het punt van de maag geen gekscheren. Zijn adellijk gehemelte was een weinig verwend, en een slecht, onvoldoend menu was in staat hem uit zijn humeur te brengen. Geloof me moeder, het teHen der sous zal ze niet in francs veranderen, merkte Nelly op, eene duizendkunstenares, de goede geest des huizes, boen mevrouw Von Feldau de koperen munten voor de 10e maal door de vingers liet glijden. Er blijft ons niets anders over dan weder onze toevlucht t« nemen tot „ma tante" 1). Komaan, het hoofd niet latep. hangen en niet zoo'n wanhopig gezicht gfczet, zoolang we nog wat hebben, dat we aan de trou we hoede van den „Mont-de-pièce" kun nen toevertrouwen. Ik zoude waarlijk niet weten, wat wij Ei, en', nu doet u werkelijk of wij nieU meer bezaten. En wat *>egt u dan wel van onze prachtige bronzen kandelabres. Ze zullen wel wat moeilijk te dragen zijn, doch ik heb God zij dank twee krachtige handen en bovendien weet ik ook niet wat ik anders in diners en dejeuners voor de eerstvolgende dagen zoude kunnen, her schapen. Moeten die prachtige luchters er dan werkelijk aan gelooven? Papa zal het ter stond bemerken, als hij thuiskomt, en het zal hem leed doen van al die dingen te moeten scheiden. Je weet, hij is nog al gehecht aan die oude erfstukken Het zou hem echter nog meer leeddoen als hij hedenmiddag niets te eten kreeg, antwoordde Nelly droogjes. Daartegen viel niets te zeggen en aan de Fransche Republiek werd de bewaring van de oude erfstukken der familie Fel dau toevertrouwd. Twee uur later keerde Nelly Thorwald bulten adem en verhit door het snelle trappen klimmen en de zware mand, die zij droeg, van hare wandeling, gelijk zij het noemde, terug. Ziezoo moedertje, daar ben ik terug. Men moet bij die tante zoo eeuwig lang antichambreeren als men graag iets van haar hebben wil. Wat een afschuwelijke dame is dat, ik wilde, dat ik nimmermeer hare hulp behoefte in te roepen. Arm kind, ik kan mij zoo begrijpen, hoe zwaar het je moet vallen, om zulke boodschappen te moeten doen, Ik was al bang dat je een ongeluk was overkomen, zoo laug bleef je uit, zeide mevrouw Fel dau teeder. Nog slechts een weinigje ge duld en papa hoopt weldra uit zijn elleh- de Die goede p^ Enfin, wij wP'gn de hoop op betere tijden niet verliezen, riep Nelly opspringend, om de mand uit te pakken. Er is nog grootor ramp dan een uur in de Bank v. Leening te moeten door brengen, want dat moet ik zeggen, de Fransche Republiek is vol egards, de ban ken in de wachtkamer van den Mout de Piétó zijn voortreffelijk en de soldaten, die het publiek den weg wijzen, zijn al lervriendelijkst. Hier zijn d)e beleenbrietf- je8. Wat, heb jij er maar 25 francs voor opgetrokken en de luchters hebben er min stens 150 gekost, riep het kleine vrouwtje verontwaardigd. Ja, maar 150 jaar geleden. En als je eens wist, welke formaliteiten men onder gaan moet, erger dan bij huwelijk of bij een begrafenis. Hoe heet gij, juffrouw, uw familie- en uw doopnaam als je belieft Ook uw adres en uw beroep. Zajt ge ge huwd? Neen, weduwe? Dank u juffrouw, hier zijn de briefjes. Met eene overweldigende kluchtigheid bootste het vroolijke meisje de vragen van den beambte na, zoodat hare moeder ondanks den ernst van het oogcablik of zij wilde of niet hartelijk lachen moest. Zie je Lize, zoo zie ik je nu gaarne. Geloof mij, je bent tot. lachen geschapen. Dit zeggende omhelsde zij hare moeder en ging toen weder aan het uitpakken van de mand. Nelly Thorwald noemde hare stiefmoe der meestal bij den naam. Beiden gingen met elkander om, niet als moeder en dpch- ter, maar als twee zusters. Mevrouw Fel dau telde 63 jaar, doch men zou haar ter nauwernood 30 gegeven, hebben Hare kleine sierlijke gestalte, haar vragende blauwe oogen, deden baar joug'.T schijnen dan zij werkelijk was. Van* do huishouding had l:. j ?1 ui«4 meer verstand dan een vijfjarig kind, doch' zij was buitengewoon goedig en zacht, eene trouwe, teedere echtgenoot^ een liefdevolle opofferende moeder, kort om een wezen, dat men slechts behoefde fe zien om het Hef te krijgen. De zorgen von het huishouden drukten bijgevolg op de schouders der practisch^ schrandere, levendige Nelly, die ondank* hare 17 jaar zich uitstekend van die taak kweet. Men kon haar volstrekt niet mooi noemen, doch haar gulden humor, haa* gezond verstand, en bovenal hare goedhar tigheid «telden haar ruimschoots schade loos voor dit gemis aan uiterlijke hoeda nigheden. Zij was wat men noemt eefl vroolijk meisje, Met zich door de omstaiv- dighedem niet uit het veld «laan, en widi zich in alle levenstoestanden te schikken. Waar bestaat het menu vandaag uit, laohstertje? vroeg Lisa, nadat de manoi was uitgepakt. Soep Saint-Germain, kalfsvleesdh met groene erwten, suikerzoet en jong. Al les overheerlijk. Ge zult erover in de woA- ken zdjn, mevrouw, antwoordde Nolly cp den toon van een kellner Mevrouw Von Feldau zuohtte. 1) De lommerd wordt door do Fraan schen „ma tante" genoemd. (W'ordt v«Tvolgd.X

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3