e yteidóehz (Sou4aiit 6e Jaargang. WOENSDAG 23 JANUARI 1923 No. 4854 BONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. )nze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, jo per post I 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'a ver jaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor taling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd igsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezondord Zon- en Feestdagen L Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT, ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlentlön 30 cent per rogeW Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. n Kleine adverlentlön, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur cn veiM huur, koop en verkoop 10.50. nummer bestaat Bit twe len. !en les, maar ook voor anderen. als bekend heeft de Amsterdamsche gnteraad besloten den grooten too- eter Louis Bouwmeester een jaargeld 4000 gld. toe te kennen. (Het Rijk een pensioen van 1000 gld.) de Anti-revolutionairo leden tegen, omdat het h-.i. niet op den au den gemeenteraad ligt aan oud- ilspelers uitkeeringen te verleenen. iade, vond de vrijzinnige pers. inderdaad, zij beeft gelijk, zegt D e we Leidsche Grt., die dan a mag schande gesproken worden. niet aan het adres van de Am- Dische anti-revolutionaire raadsle- schande treft hier het vrijzinnige en t geheel welgestelde publiek, dat de- öneelkunstenaar als een afgod ver- oejuicbingen was men sterk, huldebetuigingen heeft het Bouw- r nooit ontbroken, meer dan koninklijke eer heeft men leermalen ontvangen. nu de oude 82-jarige grijsaard iek en met een van pijn verwrongen neerligt, nu laat men hem tobben kt men er zelfs niet aan zijne bui gingen in klinkende munt om te cover de „N. Leidsche Crt." t is waar, dat anderen, en fereer.st de gemeenschap, den plicht om een groot kunstenaar voor ge- armoede te vrijwaren, waar en 't is goed dat dit gezegd aan het adres van een welgesteld et door vrijgevigheid uitblinkend lig publiek. wij mogen toch die les niet end richten naar ééne zijde, irt het niet dagelijks, dat in be- gevallen de gemeenschap steunt erger: dat er in het geheel niet ge wordt terwijl particulieren tot reiieeni ïg geroepen waren. 10e dikwijls maken die particulie- z'ch dan van af als het huldebetui? ihouwburg-publiek bij Louis Bouw- 't is zoo'n braaf echt Roomscli ge jammer, dat die mensclien zoo'n lijden" en de Roomsche buur- m dat echt Roomsche gezin, die wel wat zou kunnen missen, laat die waardeering metw o o r- werkman, die kantoorklerk van 'n groot gezin heeft een model huishouden. Ik zie ze Zondags de kerk. Je begrijpt niet, hoe ze letjes van kunnen komen; ze moe- wel op het eten uitzuinigen, denk man moest eigenlijk meer verdie- En de patroon, die voor leringen alleen misschien al zoo- g heeft als die goeie man voor lie gezin verdient, hij .laat het bij den. het „vrijzinnige publiek", dat tooneelkunstenaar in de kan maar de portemonnaie gesloten ijn er wel anderen, die in ander evenzoo doen, minstens zoo af- raardig. in het jjeval Bouwmeester opge- ook voor anderen. België. Parlenicntsonibinding. zal in Maart ontslag indienen. Blgiscke regeering heeft besloten in Maart a.s. tie zullen ontbin- apis heeft verklaard, na de ont- lijn ontslag te zullen indienen. Duitschland. De Keulscha zone. tschlands antwoord, gisteren reeds in een gedeelte oplage medegedeeld is, heeft de regeering gisteren de intergeal- iota inzake de niet-ontminiing Keulsche zone beantwoord. In 'Oord stelt de Duitsche regeering wezen vast, dat de geallieerden T'ng, dat Duitsehland het Ver- Versailles niet heeft nagekomen, &ig nader bewijs staven, tsche regeering erkent, dat hét an Versailles de ontruiming van dijke.zone van het Rijnland op i 1925 afhankelijk stelt van ze- baarden; zij beweert echter, dat baarden vervuld zijn. dat Duitschland geheel is ont- taat te zeer vast dan dat de ge- de niet-ontruiming der Keul- 7011 den. kunnen motiveeren met een beroep op den huldigen stand der ontwapening. Duitsche persbesch'ouwingen. „De Vorwarts" is met het zenden van nota's niet tevreden en acht dit onvrucht baar schermen met paragrafen overbodig. De entente heeft den moreelen plicht de gronden, waarop zij haar niet-onlruiming baseert, omkleed en uitvoerig aan te ge ven. Zij ziet daartoe geen kans en pro beert zich nu met een tussckennota van de zaak af te maken. De inhoud van deze tusschennota is bovendien zoo nietszeg gend, dat het blad de noodzakelijkheid voor de regeering niet kan ia zien daar verder op in to gaan. De „Tag" vervalt nogmaals' in do oude polemieken en komt dan tot de slotsom, •dat in de ont'wapeningsaangelegehheden een onpartijdig scheidsgerecht ingesteld behoorde tc worden, juist zooals zulks in de liersleJkwestie ook geschied is. Volgens het „Berl. Tagebl." doet de hou ding der geallieerden aan een rechter denken, welke een vonnis uitgesproken heeft, maar geen kans ziet het te motivee ren. Evenals de „Tag" beklaagt het blad zich over den onhofftelijken toon, waarin de nota gesteld is. Het „Berl. Tagebl." publiceerde onlangs een van Amerikaanscke zijde afkomstig bericht, volgens hetwelk de Engelsche re- peering (e Berlijn vertrouwelijk heeft la ten polsen over een compromis voorstel inzake de ontruming, waarb'j dan de ont ruiming van Keulen gelijktijdig met die van het Roergebied op 10 Mei a.s. zou plaats hebben, welk voorstel echter door Stresemann van de hand zou zijn gewe zen. Thans wordt gemeld, dat dit bericht on juist is, en de Engelsche regeering geen stappen in deze richting heeft gedaan. De oppositie der socialisten. Een groote protest- vergadering. De sociaal-democratische partij had gis ter in het Berliner Sportpalast een groote protestvexgadering belegd tegen de reac tie. De groote zal was geheel bezet en ver sierd met zwart-rood-goude vlaggen Als eerste spreker voerde ihet woord de voorzitter van den Rijksdag, Loebé. Hij constateerde, dat de 'zwenking van de re geering naar rechts, een oorlogsverkla ring beteekent aan do arbeidersbevolking. De politieke ontwikkeling van Duitsch land wordt het beste gekenmerkt door drie jaartallen 1914, 1918 en 1925. In 1914 riepen de oude machthebbers de arbei ders, op ter verdediging van het land In 1918 kregen dezen daarvoor politieke ge lijkstelling cn invloed op het staatsbe stuur. In 1925 trachten de oude machtheb bers deze ontwikkeling weer ongedaan te maken. Wanneer het him zou gelukken het Rijk en Pruisen te maken tot burch ten van Jonkerdom, monarchisme en na tionalisme, dan zullen de arbeiders op nieuw bun vroeger revolutionaire stelling moeten innemen. De Rijksdagafgevaardigde Breitscheid sprak over de buifenlandsöhe politiek, en "verklaarde, dat de politieke successen der sociaal-democralio niet geheel geloochend kunnen worden. Te zamen met de andere republikeinsche partijen heeft zij er toe bijgedragen dat in Frankrijk Poincaré door Herriot is vervangen en dat de scha delooss tclings-kwestie van politiek op eco nomisch gebied kon worden overgebracht. Uit overwegingen van binnenlandschen en buiteniandscilien poliÜeken aard hebben de sociaal-democraten aan hel kabinet Luther de scherpste oppositie aangezegd. De nieuwe regeering heeft een uitgespro ken monarchistisch karakter en beteekent een gevaar voor den Europeeschen vrede. Bloedige botsingen met communisten Na de vergadering kwam het tot ern stige botsingen tusschen de aftrekkende Reichsbannergroepen en communisten, waarbij aan beide zijden talrijke personen gewond werden. In de Lindenstrasse werd een groep van 100 man ongeveer van de „Reichsbanner" vlak achter het gebouw van de „Vorwarts" plotseling van achteren aangevallen door een groep communisten, die ongeveer 300 man sterk was. Voordat de totaal verraste Pieichsbanner-groep zich te weer kon stellen, waren de com munisten onder woest geschreeuw op hen afgevlogen en bewerkten hen met knup- i pels en messen. In het donker ontspon zich een heftige strijd die ongeveer een half uur duurde. De Lindenstrasso geleek een waar slagveld. De Reichsbanner-lie- den leden zware verliezen. Elke 30 a 40 meter lagen op den weg en de trottoirs een of meer zwaar gewonde Reichsbanner- lieden die door lmn kameraden geholpen werden. Volgens de eerste oppervlakkige vaststelling zijn 10 12 leden der Reiohs- banner min of meer ernstig gewond: zij moesten in auto's weggebracht worden. De politie kwam vel te laat aan om te kunnen ingrijpen. Een wapenvoorraad tc Keulen ontdekt. Een voormalig offioier aangehouden De politie te Keulen heeft in een parti culier woonhuis een grooten voorraad munitie en wapenen in beslag genomen, die door een communistische organisatie wa ren bijeengebracht. Men vond o.a. een bom en een groote hoeveelheid materiaal, voldoende voor do vervaardiging van cir ca 50 andere bommen, een aantal vuur wapenen enz. Een gedeelte van deze wa penen bleek te zijn gestolen uit bet hoofd bureau van politie te Aken, waarschijn lijk tijdens de separatistische relletjes. De commissaris van de communistische „Frontkampfer bund"te Keulen, een ge wezen actief officier, is op aanwijzing van de Britsehe bezetlingsautoritetien ge arresteerd. Of deze arrestatie in verband stond met de ontdekking van de commu nistische wapenbergplaats, kor. nog niet mei z.'.i.' 'beid worden vastgesteld. Frankrijk. De vertegenwoordiging bij het Vaticaan. Pastoor Bergey houdt een pleidooi. De algemeen© beschouwingen in de Ka mer over de bültenlandsche politiek wer den gister voortgezet. Pastoor Bergey, de nieuwe deputé van de Gironde, die op de lijst-Mandel gekozen werd, sprak over de betrekkingen tot het Vaticaan Abbé Bergey, wiens redevoering het grootste gedeelte van de ochtend- en mid dagzitting in beslag nam, is de groote pro pagandist van do katholieke Liga van De Castelneau. Hij is het type van een strijr denden priester en volksredenaar en kan een politieke leider worden. De rechterzij de juichte hem herhaalde malen toe. Hij betoogde de noodzakelijkheid van 'het hebben van een gezant bij hét Vati caan en zeide, dat verscheidene „wasch- cchte leeken van naam" als Briand, Poincaré en Jaurés rkend hebben, dat het hier geen kwestie -van buiioulnndsche politiek betreft. Voorts heeft de katholieke kerk in Frankrijk nog geen wettelijke statuten, zoodat noodig is daarover te onderhande len, betgeen niet mogelijk is zonder verte genwoordiging bij bet hoofd van die kerk. Van de opheffing van het gezantschap verwacht Bergey een nieuwe oplaaiing van den godsdienststrijd. Spreker verde digde het recht van de katholieke kerk, om op te komen voor de belangen van dé ge- loovigen en ook de houding van den paus tijdens den oorlog en gedurende het Roer- conflict. Men verwacht dat het vandaag nog tot een stemming zal komen. Weer eens de zaak-Daudet. Vier hooge ambtenaren van de Parij- sche politie," alsmede een zekere Le Fla- outer, vroeger eigenaar van een anar- ekistisciien boekhandel op den Boulevard Beaumarchais, worden thans door den be kenden Franschen royalist, Leon Daudet, openlijk beschuldigd van moord en mede plichtigheid aan moord op zijn 16-jarigen •zoon Philip Daudet, die, zooals bekend, ongeveer veertien maanden geleden onder geheimzinnige omstandigheden doodge schoten in 'n taxi werd aangetroffen. Zoo als bekend, heeft. Leon Daudet steeds hardnekkig de officiecle lezing, dat zijn zoon zelfmoord zou hebben gepleegd, be streden. Thans heeft hij formeel een aan klacht ingediend wegens moord, mede plichtigheid aan moord en vrijbeidsheroo- ving tegen Josep Golomba. commissaris van politie, Augusto Lan,nes, inspecteur van de recherche, Louis Marlier, vroeger directeur der recherche, Louis Delange, van den veiligheidsdienst als Le Flaouter. De klacht is naar den procureur-gene raal verwezen, die oen rechterlijk ambte naar zat opdragen, Daudet's spnsrfmeele bes-hnMigingen to onderzoekon. Engeland. Een plotselinge staking te Londen. De gouvernementsgebouwen zonder bediening. Ongeveer duizend arbeiders van de gou vernementsgebouwen te Londen zijn giste ren plotseling in staking gegaan. Tot hen behooren de electriciens, de stokers van de centrale verwarming, de liftknechts en de reinigers, die bij de verschillende vakbon den zijn aangesloten. Do staking, dia geheel spontaan was, brak uit, omdat do minister van Openbare Werken weigerde een electricien te ont slaan, 'die wegens achterstallige contri butie als lid van zijn bond was geschrapt. Een hoofdambtenaar van genoemd de partement verklaarde, dat dib niets had te maken met een geschil tusschen den bond en één zijner leden. De andere electriciens legde* daarop het werk neer en wisten Inm collega's van de andere departemen ten over te halen, ook in staking te gaan. De stakers hebben vergaderd en besloten, het werk niet te hervatten, voordat ge noemde electricien ontslagen is. De Lon- densche afdeelingk van den bond van elec triciens erkende naderhand de staking, doch tracht het geschil bij te leggen. Spanje. De strijd in Marokko. Spaansche overwinning. De „Times" meldt uit Tanger: De Spaansche colonne, die nabij de grens van de Tangor-zone in het land van de Anjera-stammen opereert, heeft haar doel aan de Kuststraat van Gibraltar be reikt. De Spaansche zijde van deze grens is thans versterkt met blokhuizen. Het grootste deel der troepen is naar het per manent kamp te Eargaya aan den Tanger- Tetoeanweg teruggekeerd». Er wordt verder niet gevochten in het grensdistrict. Het blad seint nader uit Madrid: De Anjerastam is thans omsingeld door do Spaansche posten, uitgezonderd langs de straat van Gibraltar. Do kust wordt be waakt, teneinde bet smokkelen van wape nen of levensmiddelen door schepen te verhinderen. Öficïeel wordt gemeld, dat bij de jongste operaties van de colonne onder generaal Saro, die posten oprichtte langs de Tan- ger-zone, meer dan 50 Mooren -V .1 wer den cn vele gewond. Arabië. De slrijd om Djeddah Do „Times" meldt uit Gaïro: Het Heiazi-agentschap meldt, dat de Wahabieten Vrijdag cn Zondag nieuwe aanvallen met artillerie deden op Djeddah. Zij bereikten een punt op minder dan 2 mijl afstand van de voorste verdedigings werken der stad. Later werden zij even wel met verliezen teruggeslagen. China De burgeroorlog Een nota der mogendhe-d en De mogendheden hebben een nota inge diend. waarin zij den nadruk leggen op de aansprakelijkheid der regeering vuur leven en eigendom bij het hernieuwde con flict rondom Sjanghai. Zij verzoeken haar dringend om de strijdende partijen te ge lasten geen troepen in de nabijheid der buitenlandsche nederzetting van Sjanghai te laten komen. Soen Yat Sen loch overleden? Reeds tweemaal is voorbarig de dood van Soen Yat Sen gemeld. Thans wordt wederom via Japan geseind, dat Soen Yat Sen v rkelijk te Peking is overleden. Chili. Nieuwe strubbeling? Marine-kringen tegen' den terugkeer van Alessandri Uit Londen wordt via Berlijn gemeld, dat in marinekringen van Chili plotseling een strooming tegen de nieuwe regeering is ontstaan, en vrijlating der gearresteer den wordt geëischt. Ook zouden tegen den gevraagden terugkeer aan het bewind van Alessandri protesten zijn opgegaan. BlftifiT-NLAND De financiën van den Algemeenen Bond De ledenlijsten Op de Vergadering van den Algemeenen Bond van R. K. Rijks-Kieskringorganisa ties, a.s. Vrijdag en Zaterdag, komt aan de orde. Bespreking der financiën: In verband met dit agendapunt is op 20 Januari j.l. een vergadering gehouden van de Kieskringpenningmeesters en -voor zitters met het Dageliksch Bestuur. Nadat door den Bondspenningmeester de financieele verplichtingen der verschil lende kioskringorganisaties waren bespro ken, werd door de Bossche afgevaardig den ingeleid een voorstel om thans, nu de stemmingswijze door het Algemeen Kiesre glement is gecentraliseerd, daarin een middel te vinden om de regelmatige con tributie-afdracht door de kieskringen te bevorderen. De heer Winlermans, die dit plan voor droeg, zette den rechtsgrond voorop, dat zeker bij de huidige stemteclinische rege ling, die door de gedwongen groepsvorming den oenen kieskring bij den anderen voegt, men tegenover elkaar den plicht heeft de ledenlijsten serieus te doen zijn. Het moet niet voorkomen, dat in den oenen kring do ledenlijst behoorlijk wordt afgesloten, en in den anderen men tot 't laatste oogen- blik kieerskweèk toelaat, die niet serieus is Daarom is sluiten der ledenlijst op denzelfden datum noodig. Na sluiting der ledenlijst moet dan do contributieafdracht over 1924 aan den Al gemeenen Bond volgen en deze moet als grondslag dienen voor dc verstrekking van het stemmateriaal. Het stemmateriaal moet onder het slem- pel van den Algemeenen Bond en vanwege het Bondsbesluur worden verstrekt. Zoo men dit systeem krachtig doorvoert, bereikt men een volledige en spoedige be taling van de contribution. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De nota-wisseling tusschen Duitschianik cn de geallieerden inzake de Keulschf kwestie. Bloedige botsing tusschen communisten en socialisten te Berlijn. De zaak-Daudet herleeft weer. Een plotselinge staking te Londen. BINNENLAND. Nadere mededeeling over de sursë aanvraag van de Haarlemsche Hanze* bank. Het R.-K. Werkliedenverbond Ver< schillende mededeelingen en besluiten. De Hongaarsche kinderactie wordt voortgezet. Dit voorstel, dat nog verder werd uitge werkt in een controle der ledenlijsten dei afdeelingen, werd uitvoerig besproken. De rechtsgrond werd algemeen als juist erkend. De regeling vond men theoretisch ideaal, de practische bezwaren werden door sommige kieskringen naar voren Ee' bracht en behandeld. Men kwam ten slotte tot dc onder staande conclusies, welke eenstemmig wer den goedgekeurd en die door het Dage* lijkscli Bestuur aan dc Bondsvergadering ter goedkeuring worden voorgelegd: 1. Tusschen ,1 Maart en het tijdstip fier stemming in de kiesveroeuiging zullen geen leden worden aangenomen. (In kies kringen, waar een vroegere datum is ge steld, kan deze vrijelijk behouden worden). 2. Het stemmateriaal wordt verstrekt op basis der contributieafdracht voor 1924: met deze aanvulling, dat voor leden in 192 aangenomen een afzonderlijk cijfer wordt opgegeven, dat dan samen met het ledental 1924 als minimum zal gelden voor rip cimfrihiitionfrlvaoh* over 1925 (die ill Januari 1926 moet geschieden).- 3. Het stemmateriaal, dat door de kring- besturen wordt verstrekt, staat in zooverre onder de controle van den Algemeenen Bond, dat het Bondsbestuur een stempel zal verstrekken aan de door de kringbe- 'sturen aan te wijzen drukkers, die-de op gave der oplage hebben tc ontvangen van de zijde van het Bondsbestuur. Dc distri butie aan de locale afdeelingen is in han den der kringbesturen. 4. Waar de ledenlijsten per 1 Maart ge sloten zijn, zal do contributieafdracht over 1924 aan den Bondspenningmeester ge schieden vóór 15 Maart. Aleen de afgevaardigden van Tilburg maakten bewaar togen de sluiting der le denlijst, wijl hun reglement dit niet toe laat. Echter geldt aldaar een boetebepaling (men moet n.l. 4*maal contributie betalen), zoodat dit een correctief is. Door Tilburg zal in den geest van de voorgestelde con-< clusie worden medegewerkt. De Haarlemsche Hanzebanh Nopens het aanvragen van surséance van betaling door de N.V. Hanzebank ia het Bisdom Haarlem, vernemen wij nader, dat deze aanvrage uitsluitend het gevolg is geweest van de weigering der Haagsche Rechtbank, om haar beslissing over do in gekomen faillisementsaanvragen langer aan te houden. Zulks, ongeacht de omsta n-< dieheid, dat reeds zeven van do negen aan vragers zich bereid hadden verklaard, hun bij de Rechtbank ingediende aanvraag in te trekken en met de tien overige debiteu-: ren nog overleg werd gepleegd, van welk overleg mede een gunstig resultaat werd verwacht. Mochten deze onderhandelingen alsnog slagen, dan zou het verzoek om surséance bij de rechtbank ingediend, kunnen wor* den teruggenomen, hetgeen men in het be lang van alle debiteuren en crediteuren der instelling acht, daar een geleidelijke af wikkeling van zaken, zonder gerechtelijk ingrijpen, uiteraard voor alle partijen de meest voordeeligc oplossing zou zijn. De directie der Hanzebank had zich tegenover de Rechtbank bereid verklaard, bij uitstel van beslissing, hetwelk in zulke gevallen vaker wordt verleend, de besta waarborgen to geven tegen bevoorrechting van bepaalde debiteuren. Voorts was het haar voornemen, in verschillende plaatsen bijeenkomsten met aandeel hou dors en an dere belnaghebbenden te beleggen, ten einde tot een algehoole. blootlogging van den stand van zaken te komen. Mocht hot resultaat der onderhandelin gen met de twee personen, die tot nu toe niet bereid waren om hun aanvraag lot faillietverklaring in te trekken nu nog gunstig zijn, dan zou alsnog de «afwikke ling van zaken op bovenomschreven wijze kunnen plaats hebben. Uil de meubel-nijverheid De onderhandelingen De Chr. en R. K. bonden vaa houtbon werkers, meubelmakers, behangers ca aanverwante vakgenooten, die voor d*

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1