Tweede Blad MIJN KLEINE TROTT. „1 Itikktaf Dinsdag 20 Januari 1925 Het Heilig Jaar 1925. Wij hebben reeds veel medegedeeld over fle viering van het „Heilig Jaar" of het Jubel jaar." Hier plaatsen vrij nog over de betteeke- cis van dit jaar een artikel, ontleend aan wSint Bavo." Deze plechtige viering van ieder 25e jaar. welke sands het jaar 1300 in de Katholieke Kerk ingang vond, is 'een na volging van het Joodsche „Jubeljaar", dat Goddoor Mozes verordend had. Het Joodsche „Jubeljaar", dat iedere 50 jaar moest, fcerugkeeren, was op de eerste plaats een sabbath jaar", waarin de aarde moest rusten en niet mocht worden bebouwd; het was een jaar van „vrijlating", waarin geen schulden mochten worden ingevor derd; waar'n alle Joden, die zich in loon dienst hadden verkocht, om niet werden vrijgelaten, en alle verkochte landerijen en hüizen huiten de ommuurde steden tot buil vorigen eigenaar terugkeerden. De geestelijke beteeken'is van dit Jood- 6oho jubeljaar was allereerst de erkenning van Gods rechten op zijn volk en op bet land, dat Hij aan dat volk in bruik leen geschonken had; het bewaarde ver volgens de Joden voor een overdreven ge hechtheid aan stoffelijke goederen, en vestigde hun aandacht op hun geestelijke belangen, wekte hen op tot een trouwer ondrdhoudon van Gods Wet. Een zelfde geestelijke bedoeling zit ook voor bij het „Jubeljaar" der Katholieke Kerk. Ook daarin moeten Gods rechten op onze zielen worden erkend. Daarom is ook dit een jaar van „vrijlating", waarin de Kerk ons opwekt tot. meerdere boetvaar digheid en. door het uitschrijven van een bij zonderen aflaat de schatten, die rij aan vergiffenis van tijdelijke straffen uit te deel en heeft, opent. Daarom eveneens" wordit op een bijzondere wijze de eepheid mot het Kerkelijk Oppergezag in Rome (waar die aflaat hoofdzakelijk te verdie nen is) bevorderdwant door de Kerk rijn wij vereenigd met God in de zaligmakende dienstbaarhe:d van het Kindschap Gods. Heel de geschiedenis door kunnen wij in hel Jubeljaar deze dubbele karaktertrek onderscheiden: het is een jaar van boet vaardigheid, en daarom comcentreeren zich tal van boetedoeningen om een bij zonderen aflaat; het is een jaar van in niger vereenignng met de Kerk, en daar om verirn&t de H. Stoel de viering van het Jubeljaar met grootsöhe plechtigheden die het gezag der Kerk in luister en zegen rijke. beteekenis doet uitschitteren. Zooals wij reeds zeiden, werd' het eerste 'Jubeljaar gehouden in 1300het werd vrij-geregeld om de 25 jaren gehouden tot en met het twintigte in 1825. Droeve om standigheden beletten de viering in 1850 en 1875: zoodat Pius IX in zijn 31-jarige regeering geen enkel „hedldg jaar" heeft mogen u; (schrijven. Hot 21ste jaar werd dus eerst onder Paus Leo XIII in 1900 gehouden. Dit was allereerst een jaar van boetvaardigheid, geheiligd door velerlei vrome oefeningen, aan welke de 90-jarige Paus zelf deelnam. Hot was een jaar, dat in waarheid de „recliten Gods" tot hooger erkenning trachtte te brengen, omdat bij den over gang van de eeuw de wereld dooT een plechtige hulde den Verlosser zou eeren. Reeds was ter voorbereiding bij het feest, van het Goddelijk Hart in 1899 heel de 1 wereld toeacwijd aan het Hart van Jesus, met het formulier, dat wij nu nog zoo dikwijls in onze kerken herhalen: op den Sfeten December 1899 werd vervolgens te middernacht over heel de wereld het H. M:soffer opgedragen, zoodat de nieuw eeuw Gode werd aangeboden door den Verlosser der wereld. Negentien der hoog ste bergtoppen van Italië dragen nog de beelden en kruisen, die tot herinnering pan deze toewiidmg, rijn opgericht. En FEM5LLETON. door ANDRé LICHTENBERGER. (Bekroond door de Fransche Akademie). Nadruk verboden. 17) "Wilt ge mij een genoegen doen, mijn kind? Vergezel mij dan dezen namiddag met Trott gedurende het rijtoertje. Het ia wel ia waar geen bijzonder uitgelaten ge zelschap dat ik u aanbied Maatje is uit haar lood geslagen. (Van morgen was ze reeds uit haar lood ge slagen toen zij met mevrouw Tlhilorier «sprajfr: wat een tegenslagen op één dag). Als rij alles had kunnen voorzien dan zou zij haar maatregelen getroffen heb ben IMaar zij heeft plechtig be loofd dat zij bij Eva Thilorier zou wezen precies om half drie: het gaat hier om een klein blijspel, dat men wil uitvoeren en waarvan men de rollen gaat verdoelen. O! zij zal slechts een nietig rolletje aanne men, een rolletje van niets, maar deson danks moet zij er toch bij tegenwoordig zijn. Hoe spijtig. Daar rijn verplichtingen waaraan men zich niet kan onttrekken. Vermits kicJh nu zulk een verplichting voordoet..'' Het ontbijt is afgeloopen. Men keert te rug naar het salon, waar men nog even keuvelt. Maar mevrouw de Tréan is ver strooid en mama heeft niet zooveel lust meer. En buitendien kijkt zij dikwijls op de pendule; het is reeds kwart over twee. Leo zelf vereeuwigde ia rijn „Oarmen saeoulare" uit jaar van genade. Ten slotte mocht ook de eenheid met den Apostoli sch en Stoel in dit jaar een krachtige be vestiging vinden in de vijfhonderd duizend pelgrims, d'ie rich vooral bij de heilig- en zaligverklaringen naar Rome spoedden en die allen door den negentigjarigen Paus zijn dut van sen en gezegend. In dezelfde Pijn zal ook de viering van het 22ste jubeljaar worden opgezet: de gewone aflaat is reeds door Pius XI uit geschreven. En ook de rechten Gods, de eenheid der Kerk, de vereering van Ghris- tus* Stedehouder, de broederlijke gemeen schap der Christenen, en dus de weldaden die de wereld door do Kerk ontvangt, rul len in volle duidelijkheid uitkomen. Dat moet reeds het gevolg rijn van de deelname der christenen aan de werken van boetvaardigheid, die voor heit verdie nen van den aflaat worden gevorderd; het ligt nog meer opgesloten in de intentie, die de Paus aangeeft voor alle gebeden en offers in dit jaar: „De al'gemeene meening van den Room- „schen Opperpriester is U, welbeminde „zonen, niet onbekend. Dan bij dit Jubilé „beoogen Wij iets geheel bijzonders, wat ,;gij met Ons moget verwerven. Wij be- doelen het herstel van den vrede onder „de volkeren, niet zoozeer den vrede, die „in verdragen wordit neergelegd, als wel „die. welke in de harten wordt neerge legd. „Het is verder onze bedoeling, dat allen „die te Rome wonen of ter wille van het „Jubilé daarheen zullen komen, aan Gods „erbarming nog twee andere zaken drin- „gend zullen aanbevelen, die Ons den „groots'en kommer en zong doen lijden en „die voor 3en godsdienst van geheel bij zonder belang rijn: namelijk, dat alle „niet-katholieken tot de ware Kerk van „Christus mogen komen, en dat in Pales- ,jtina de verhoudingen zóó geregefa en ge schikt worden als de allerheiligste redh- „ten van den Katholieken Naam dit vor- deren. Eindelijk zal een groote reeks van hei lig- en zaligverklaringen (oja. ook van den Nijmegenaar den Z. Petras Canirius) en de groatsc.he m-'ssie-tenitoonsfellinig ook de waarde van Gods Kerk voor hét hand haven van Gods eer en recht en voor het weirijn der menschheid, uiterlijk aan- toonen. Zoowel over de aflaten als over de mis- sne-temtoons'teHing zullen wij in onze vol gende nummers nog een en ander zeggen. Sluiten wij nu met het vertrouwen uit te spreken, dat onze lezers, ook al zuilen do meesten van hen nigt in de H. Stad-zelf dKf Heilig jaar meevieren toch het jaar 1925 zullen heiligen door hun ge beden en offers op te dragen voor de vrome intentie van Pias XI, d:e wij samen kunnen vatten in de rinspreuk, waarin hij het karakter van rijn pontificaat heeft willen uitdrukken: De vrede van Christus in het Rijk van Christus. UIT GE PEKS NOG EENS: ART. 123. Naar aanleiding van wat de beer d-r. Kooien op de vergadering van de R. K. Kiesvpreeniging te Woerden heeft gezegd ter bestrijding van een amendement, om in heJ, R K. Program van actie voor 1925 op te nemen intrekking van art. 123 van het Indisch Rpgeeringsreglement, schrijft Het Huisgezin: „In deze fes heeft één punt one aange naam getroffen: dat betreffende bet be houd der samenwerking met de Protestan ten. Niet, natuurlijk, omdat wij tegen bet be houd dier samenwerking rijn, men weet beter; maar omdat wij ons program van actie met het oog op de protestanten zon den hébben te fatsoeneeren. Dezen eiscb kan men ons niet stellen, en zulk een eiscb stellen wij ook niet aan an deren. Yracron bijv. de christeliik-historischen' ons. of wij instemmen met bun opvatting, dat Nedprland bestuurd moet. worden ..als een christelijke staat in protestantscben zin", of wij zijn voor handhaving der facul teit van godgeleerdheid aan de openbare universiteiten? Nafunrlük vrasrpn zii ons dat, piet en rii Arme mama' Eindelijk staat zij op en slaakt «enige kuchjes., „Vaarwel mijn kind. Ik wil u niet ver zoeken Trott hier te laten. De wandeling zou hem misschien goed doen; maar voor een kind van rijn leeftijd Met geestdrift werpt mama zich op het geopperde idéé: 01 Trott zal in zijn nopjes zijn, me vrouw, eu het zal zoo goed voor hem we zen 1 Niet waar, Trott, ge hebt wel veel zin om mei mevrouw de Tréan een rijtoer te maken? Trott had zoo bijster veel lust niet. Hij moest op het strand gaan spelen met McU- rie de Milly. Dat zou heel wat prettiger geweest rijn. Hij opent den mond om het te zeggen; maar och die arme mevrouw de Tréan moet zich zoodanig vervelen met die akelige juffrouw Millet 1 Neenl dat zou niet aahdig zijn; en bovendien is er het awarte paard Zeker mama, ik wil graag meegaan. Mevrouw de Tréan heeft begrepen dat de stem niet erg geestdriftig klonk. Zij heeft getracht te protesteeren, doch mama heeft er geen ooren aan geleend. Trott is inde wolken en zij niet minder. Zij om helst mevrouw de Tréan en Trott, drukt de juffrouw de hand en spoedt zich heen. Het zwarte rijtuig voert de oude dame weg met Trott die naast haar is gezeten. Nu is Trott voor goed in de wolken. Wat ia het een pret in een rijtuig rond te toe ren. Dnarbij houdt hij veel van mevrouw de Tréan. Bovendien zou het zeer leelijk gestaan hebben om zoo maar pardoes heen te gaan. zetten op hun program wat aan hun in zichten beantwoordt. Dat moeten ook wij met ons program doen. Indien onder ons verschil va-n meening bestond omtrent artikel 123, indien niet alle apostolische vicarissen en prefecten in Indië van oordeel waren dat wij met min der dan afschaffing van dit artikel niet ge holpen zijn, zou er reden kunnen rijn, over dat punt te zwijgen. Thans r'~L Of afschaffing mogelijk zal blijken, is een vraag, die straks aan de orde komt en dan haar antwoord zal vinden. Maar nu al, omdat er Protestanten zijn die artikel 123, gewijzigd of ongewijzigd willen behouden, onzen recbts-eiscb inslik ken, is een houding, die we niet bewonde ren. Geven w0 op dit ©ene punt toe, dan ie er geen enkele reden waarom we ook niet op andere punten ons program van actie pasklaar zouden maken voor protestantsch gebruik. Zij doen het niet en hoeven het niet te doen, wij wel; deze ongelijkheid aan vaarden we niet." TEMPERING VAN ONRECHT. Aan een artikel dn Het Huisgezin onder bovenstaand opschrift ontkenen we hgt volgende: De rijksmiddelen van December en daarmee die van het jaar 1924 rijn be kend. Ze zullen door velen met spanning zijn tegemoet gerien. Men weet toch, hoe inderfcild in het vooruitzicht ia gestold, dat na het be kend worden van den vodledigen staat der middelen van het afgeloopen jaar de Katholieke Kamerciuh zou overleggen, of en welke ^tappen konden worden ge daan in het belang van het overheidsper- oneel en semi -over heidspersonee! dat door de salarisverlagingen ite zwaar is ge troffen. Over dit laatste bestaat onder ons een communie opinio: zoo goed als iedereen geeft toe, dat van onderwijzen en ambtenaren te veel is gevergd. Op niet verrassende, maar verbluf fende wijze komt dit tot uiting bij de behandeling van het kort program van actie in onze kiesvereenigingen. Overal wordit, volstrekt niet door de Mioha'ïïiisten alleen, voor het overheids personeel een „menschwaardfig bestaan" verlangd. Zelfs het Nijmeegsehe besluit, dat voor het overige alle vrije kwesties losliet, is daarvoor opgekomen. Nu had men de fünancrteele uitkomst van 1924 nog mooier Kunnen wenschen, maar het feit, dat de opbrengst der gewone mid delen, zonder de rijwielbelasting, die van 1923 met drie miillioen, de raming met 35 millioen overtreft, hgt fedt verder, dat vooral de middelen, welke als voornaam ste graadmeter van economische verbete ring worden beschouwd, een stijgende lijn -vertoonen, stemt itnt bevrediging. Er moert voor de ambtenaren wat ge daan worden: Daar pleit voor we hebben het reeds eerder gezegd de edoch van rechtvaar digheid. GereaeaigiSa Berichten De oude moordzaak. Nog een tweetal r r e« t ti 8» Naar we vernemen ie de Centrale recher che te Amsterdam, gisterenmiddag^ nog overgegaan tot eon tweetal arrestaties, nl. van een vrouw en een man, die, hoewel niet onder verdenking aan den moord zelf me deplichtig te rijn, toch verdacht worden, daarbij zijdelings te zijn betrokken Grooto smokkelhandel in suiker. Het Rijk voor f 108,000 benadeeld. Door de Robterd&mflche recherche is, zoo als gisteren in een gedeelte onzer oplage ie vermeld, ontdekt, dat sedert eenige maanden een vrij uitgebreide smokkelhan del in suiker in d© Rottprdamsche haven plaats voDd. De N.V. „Wilhelmina" ver voerde suiker uit Rotterdam naar Duitsch- land, waarvoor wegens het feit, dat. het doorvoer betrof, geen accijns werd betaald. Mevrouw de Tréan vraagt: Ge vindt het toch niet verdrietig, is het wel, dat ge bij mij gebleven zijt, klei ne baas? O volstrekt niet, mevrouw. In het begin vond ik het wel vervelend, want ik zou dolgraag met Marie de Milly hebben gaan spelen, dodh nu ben ik bovenmate tevreden. Mevrouw de Tréan glimlacht Daarna vervalt zij weer in haar stilzwijgen. Het schijnt dat de rimpels van haar vooriaoofd nog meer gegroefd rijn. Zij moet wel aan droevige dingen denken. Sedert het ontbijt reeds heeft Trott bet bemerkt dat zij er zoo uitziet. Terwijl mama bezig was haar al die geschiedenissen op te disschen, had bet er lang niet den schijn van dat rij er mee ingenomen was. En trouwens, wie weet doet het haar mis schien leed te denken aan al die mooie dingen die rij toch niet meer zien, kan: ■aan de mooie toiletten der dames, aan de groote rijtuigen met vier paarden bespan nen, aan de bloemen, aan de soupers, aan al dat fraais waar mama dol op is. En op dit oogenblik eveneens, wat is alles toch mooi zoo vanuit het rijtuig te zien aan beide rijden veyj den weg. Aan dezen kant de groote bosschen van pijnboomen, die steeds groen zijn met de blauwerige ber gen op den achtergrond en hier en daar de onmetelijke zee die langzaam heen en weer deint. Het gaat haar warm aan het hart die dingen te bekijken in de stralen van.de schitterende zon die boven alles uitstralend glimlacht. En mevrouw de Tréan merkt van dit alles niets, heelemaal niets. "Wat moet Hefc was belastingambtenaren opgevallen, dat in Rotterdam suiker verhandeld werd, die uit de haven kwam, nadat reeds de plombeerzegels, die de luiken afsloten, wa- ien aangebfacht. Het moest dus mogelijk zijn, dat nadat de ambtenaren bun werk hadden gedaan, suiker uit bet schip kon worden gebaald. Het onderzoek, dat de politie instelde, bracht heb volgende aan bet licht: Uit Hamburg werd suiker per stoomschip uitgevoerd, bestemd voor Kleef. Voor deze suiker, die dus in transito werd vervoerd behoefd© geon belasting te worden be taald Zij werd onder toezicht van douane ambtenaren geladen in een motorboot van de firma van K., die voor het transport raar Duitschland zou zorgen. Als de balen suiker van het stoomschip in de motorboot waren overgeladen, verzegelden de belas tingambtenaren de luiken ©n gaven ver gunning tot vervoer. Als d« motorboot vertrokken was, werd echter buiten Rotterdam op de rivier op listige wijze overgegaan tot het openen der luiken, zonder dat de zegels verbroken werden. Uit een scheepje, dat op de rivier naast de motorboot kwam liggen, werden evenveel zakken suiker in de moterboot geladen als balen suiker uitgeladen werden. D© suiker, bestemd voor Duitschland, werd dus niet daarheen vervoerd en bleef in Rotterdam Op deze wijze zijn tot nu toe ongeveer 4000 balen suiker van 100 Kg. élk gesmokkeld. Aangezien voor elke baal sui ker f 27 accijns moest worden betaald, is hefc Rijk door dezen smokkelhandel bena deeld voor f 108.000. Nog enkele partijen van resp. 800 en 1250 balen suiker waren bestemd om op dezelf de wijze te worden gesmokkeld. Nu de politie echfer heeft ingegrepen, is aan de practijken van de N.V. Willemina een einde gemaakt. De firma van K., die suiker vervoerde, had als borg de firma van D., te Rotter dam. welke firma thans door het Rijk voor een bedrag van f 108.000 wegens niet be taalden accijns zal worden aangesproken. Doodgevonden. Toen bij den 68-jarigen alleenwonenden G. de B. te Houten (bij Utrecht) tot in den lAten ochtend de vensterluiken gesloten bleven, verschafte men rich toegang tot de niet-gesloten woning en vond den ongeluk kige met brandwonden aan borst en gelaat dood liggen op den vloer. "Waarschijnlijk is hij bij het aanmaken van den kachel met hét vuur in aanraking gekomen. In de ka mer was geen vuur meer te bespeuren. Slechte een dichte walm kwam den binnen- tredenden tegemoet. Aanvaring bij het Maas-vuurschip. Zaterdagmiddag heeft in den dikken mist op de Noordzee, nabij het vuurschip Maas een aanvaring plaats gehad tusschen de Fransche stoomschepen „Député Josselin de Rohan" en de „S. N. A 8" De aanva ring was soo hevig, dat van eerstgenoemd schip de voorsteven werd vernield en een gröut stuurboord, even bnven de waterlijn Bij deze aanvaring geraakten de 27-jari- ge matroos J. K. M Furie, wonpnde. te Land bal! en de 28-jarige matroos E V'Por tugal. afkomstig uit. St Nazaire. die in één kooi lagen, bekneld tnsschen hun kooi en een schot. Eerst een oemde kreeg een hoofd wonde; de andere bekwam behalve hoofd wonden ernstig^ inwendig» kneuzingen. Het beschadigde stoomschip is naar Rot terdam opgestoomd, om daar gerepareerd te worden. Een treinongeval. De trein, die .gistermorgen om 10.57 van Roodóschool vertrok had pven voorbij Uit- buijzermeden een ongeluk. Bij het passee- Tpn eener wissel liep de tender van de loco motief door onbekende oorzaak over de rails Pn kwam dwars over den weg te staan Gelukkig ba<} de trein geen vaart., waar door bij direct tot stilstand kwam Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. De trein van 1.58 uit Groningen kon weer ongehinderd doorrijden. Verdronken. Zaterdagavond is de 32-jarige W S. wo nende in de Klimopstraat t© Gravenhage op de Noordwal in het water geraakt Hoe het ongeval zich heeft toegedragen is niet vast komen t.e staan, daar niemand het gezien heeft... Epn schipper, die met dat vreeselijk wezen steeds te midden van duisteren nacht te zijn, voordurend do. den somberen nacht. Trott is niet erg op den nacht gesteld. Overal ie het zwant of men ziet niets dan akelige dinigen die u angstig maken of die zich vaag bewegen. W.ie weet riet mevrouw de Tréan niet de machtige baren die vroeger horen zoon hebben meegesleurd gedurende de groote schipbreuk. Waar peinsrt ge over, Trottje? Trott voelt een blos over zijn gelaat strijken. Gelukkig wordt het door nio- mand opgemerkt Hij aarzelt met te ant woorden. Het moet daar wel een mooi gericht zijn aan den kant van de zee, niet waar? Zeker, zeker, mevrouw, dat wil zeg gen, octh! tamelijk. Wat is Trott toch zelfzuchtig! Alles is zoo mooi, zoo schitterend, zoo helder, zoo vroolij'k, dat hij op hetr pun/t was het te zeggen; hij had haast vergeten dat me vrouw de Tréan niets ziet, en dan zou ze nog meer verdriet hebben Wat? alloen maar tamelijk, Trott? Het schijnt me toe alsof ge kieskeurig rijt? Trott is verlegen. Inderdaad, het is mooi. Hij kan niet liegen. Maar hoe moet hij het aanleggen? Het is niet zoo mooi als het para dijs, is het niet zoo, mevrouw? Mevrouw do Tréan glimlacht en strijkt met haar hand over het hoofd van het ventje. Troit is tevreden. Hij heeft een ge voel alsof een klein lichtje over zijn ern stig gezichtje heeft geschitterd. Mevrouw do Tréan zal, misschien binnenkort, het UIT DE RADIO WERELD. Wal er vanavond te hooren is. 5.05 uur Radio-Paris 1780 M. Concert. 5.20 Brussel 265 M. Dansruuziek. 7.20 Londen 365 M Big Ben en nieuws. 7.50 Londen 365 M. Concert The Opera „Figaro" /Mozart). The Countess Almariva: Eda Bonnie, Maroellüna, Gherubino, May Blyilih; Susanna: Gertrude Johnson; Barberina, Jessie Mitchell; Count Almariva, An drew Shanks; Figaro: Ray- mond Ellis; Dr. Bartolo: Wil liam Anderson; Don Basilio: Sydney Russell; The Garde ner: Dennis Noble. 7.50 Leipzig, ongev. 4O0 M, CQn- cert. 7 50 Chelmsford 1600 M. Concert. Light Musical Programme by the J H. Squire Celeste Octet: Mayer Gordon (Solo Violin),, Frank Reade (at the Piano). Assisted by Gertrude Ed- gard (Mezzo-Soprano), Gladys Merredew (Entertainer), Geor ge Stockwin and Frederic Groome (Entertainers), The Octet: Overture „Hans Holing" (Marchner), Gertrude Edgard: ,.My Mother Bids Me Bind My Hair" (Haycbi)f „Birds in the Night" (Sullivan) „Allah Be With Us" (A. Wood- forde-Findon)George Stock- win and Frederic Groome will entertain. The Octet: „Lieboslraume" (Liszt); „Pas des Fleurs" (De- libes); Gladys Merredew in Studies. The Octet: Violin Solo. „Ave Maria" (Schubert-Wi lhelmji) Pieces for Strings „Pas deo Ecliarpes" (Cham'inade), Pa-, vane" (Michels) Gertrude Edgard: ..Orpheus With His Lute" (Sullivan); „Vittoria, Mio Gore'" (Carris- simi); „Dormi, Dormi" (Rieci); George Stockwin and Frederic Groome Entertaining again. The Octet: Scottish Fantasia (arr. Mulder); Gladys Merredew in Studies The Octet: Serenade (Strauss), Praelud.ium (Jamefelt) 8.35 Brussel 265 M. Symphonitv concert. 9 20 Radio-Paris 1780 M. Concert. 11.00 Londen 365 M. Savoy-bands. zijn schuit in de Noordwal lag hoorde plot seling een plons. Toen hij ging kijken, be merkte bij dat er iemand in het water ge vallen moest zijn Hij bpgon te dreggen pn waarschuwde den Geneeskundige# Dienst. Het gelukte hem al spoedig den man uit het water te halen. Toen de Geneeskundig© Dienst ter plaatse kwam, bleek dp man reeds overleden te zijn Zijn ramiiiü Jnt v.n-n toe vallen lijdende was en reeds meermalen op straat van zijn fiets gevallen was zoodat men meent, te moeten aannemen, dat dit ook dp oorzaak van het ongeval is. Ernstige mishandeling. Zondagavond is de landbouwersknecht G van B. onder het gehucht Bokt (gemeente Son) bij een vechtpartij ernstig mishandeld Twe© diePe messteken werden hem toege* bracht over den linker schouder. De man i* in dperniswekkenden toestand naar het zie kenhuis te Woensel gebracht; zijn loo-stond is zorgelijk. In vprband met deze zaak zijn, reeds verschillende personen aangehouden Aanranding. Terwijl de dienstbode van den landbou wer. G. te Didam in den vroegen morgen, roet baar werk bezig was, werd zo plotse ling aangegrepen en ernstig mishandeld, Men vond haar bewusteloos. Aanranding in een winkel. In den sigarenwinkel van juffrouw L M Gi op den Goudschensingel 237 t0 Rotterdam, kwam gisterenmiddag omstreeks halfvier een man die plotseling de toevallig alleen thuis en in den winkel zijnde juffrouw met een, stuk hout op het hoofd sloeg. Hij trachtte haar daarna t© overmeesteren, 1IT|.ff-1l'n,rTtrTfiW7rTpm«..wajgujji.. '■yttmrKGfSg'tt'Zr'jmj.'T ETC) paradijsaanschouwen, want ze is zoo oud. Het doet haar daarom genoegen dat men er over spreekt. Maar ondertusschon. is het hier niet het paradijs en des on danks is men cr fijntjes op zijn gemak. Het is werkelijk te Vroolijk alles wat meu ar ziet: men gevoelt lust om to lachen, te springen, te dansen, te dartelen, Te vergeefs spant Trott zich in om zich in bedwang te houden. Hel gaal niet en hij gaat de onzinnigste praal uitkramen.. Die rots daar ginds lijkt wel een dikks lobbes die neergehurkt jüi. Wat zou hij graag, weten of het wel zoo is. Mevrouw de Tréan is niet ia staat om hol te zien. En daar iii de verte, dat huisje temidden dor pijnboomenI Is dat soms niet Iiok' kasteel van den Wildeman of van K li-ia Duimpje? Is Zij ziot niets. Ho* vreeand toch die roode klip' Mén zou zog gen Zij kan niets zien. Trott vool* een onweerstaanbaren lust beon bokruipea\ om fce spreken, vragen te stellen. Men zou zeggan dat al die mooie dingen hem door de oogen naar binnen treden en oen kl- in© voer drukken onder de tong, daar ru litoi in de keel, een kleine veer die nood-zak"I .ik moet springen, babbelen, allerhande dui gen zeggen, vragen stellen die misschien verdriet veroorzaken, ol niert expres hoor Neen, heelemaal niet, maar dat is toch oan het even. Het is onuitstaanbaar verschrik-» kelijk! Hoe dit te verhinderen? /Wordt v-vv -'l).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3